Ui en ie Britsch-indische beweging Nieuwstijdingen Radiorubriek Rubriek van den Arbeid Land- en Tuinbouw phonic van Mahler, "benevens een ander groot koorwerk en een koorwerk ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van do Kon. Zangver- eeniging „Caecilia" ten gehoore te brengen. De steeds zoo druk bezochte volksconcerten op de Maandagavonden zullen eveneens door het optre den van tal van bekende solisten worden opge luisterd. In voorbereiding zijn concerten, te geven door de Kon. Militaire Kapel: de Italiaansche opera; gastvoorstellingen van het Theatre du Grand Guignol uit Parijs; een dansavond door Vicente Escudero en zijn ensemble; wals- en ope rette-avonden; opvoeringen door tooneelgezel- schappen, o.a. door het Rotterdamsch Hofstad- tooneel, enz. Na de Donderdagavondvoorstellingen zullen in Juli en Augustus weder vuurwerken worden ontstoken. Carnavalsfeesten en bals staan natuurlijk ook op het programma. De Kurzaal, welker restauratie alleen reeds voor nieuwe fauteuils f30.000 kostte r-1 wordt reeds op 29 Mei geopend met de tentoonstel ling „Eldorado"; in September komt er een hon dententoonstelling, terwijl gedurende het geheele seizoen in een der zalen zal zijn de interessante „Zeetuin der Molukken". De dagelijksche muziek op de Kurhaus-overbrugging, een genoegelijk amusement voor alle badplaatsbezoekers, zal staan onder leiding van Henri Zeldenrust. In Juni zal Rajos Béla met zijn orkest de afternoon-tea's in den foyer opluisteren; na hem komen The Plantation Orchestra uit Nice en de Tango-band van Juan Mordrez. Kindervoorstellingen van Henri Nolles zullen de Woensdagmiddagen in de Kurzaal vullen. Wanneer wij tenslotte nog vermelden, dat Max van Gelder weder den scepter zal zwaaien in het Kurhaus Cabaret en dat de variété-voor stellingen op de Pier op 31 Mei beginnen, dan is voldoende duidelijk gemaakt, dat Scheveningen weder geheel gereed is om in het komende seizoen zoowel de stad- en landgenooten als de vreemde lingen op glorieuze wijze te ontvangen! Reeds in zijn jeugd (Gandhi kwam voort uit de hoogere kasten, waarvoor hij op negentien jari gen leeftijd voor zijne studies in de rechten naar Engeland kon gaan) had Gandhi gelegenheid de Europeesche cultuur met eigen oogen te aan schouwen Eenerzijds te bewonderen het werk van den blartk? wat betreft de technische perfee- tionneering van het productie-apparaat, ander zijds te zien hoe tegelijk met die technische, ver volmaking de christelijke geest uit de samenle ving verdween. Ondanks zijne Europeesche opvoeding bleef Gandhi de Aziaat en de hem gegeven geestelijke uitrusting bleek later te zijn om den Europeaan beter te kunnen bestrijden. Na zijn met succes voltooide studies vestigde hij zich als advocaat in Bombay, door welke praktijk hij later naar Zuid-Afrika moest Hier, in Zuid-Afrika, werd de mahatma, de heilige Gandhi geboren. Hier leerde hij den Europeaan in zijn hardsten en ruwsten vorm kennen en daarmede verdween ook hot restje achting, dat hij nog voor de Europeesche cultuur had. Eene cultuur, welke den "blanken ©verheer - seher rijkdom, zijnen landgenooten (en er waren er velen, want Zuid-Afrika was een geliefd ko- knisatieoord der Britsch-Indiërs) slechts ver drukking en volkomen rechteloosheid bracht- In Zuid-Afrika gaat Gandhi zich voor het eerst met de politiek bemoeien. Hij geeft zijn, hem een rijk bestaan gevende praktijk te Johannesburg op, om als redacteur van „The IdianOpinion" het leven van den armsten der armen te leiden. Herhaaldelijk wordt hij tot tuchthuisstraffen en dwangarbeid voor zijne vreedzame propagan da veroordeeld en ook van daden van geweld is Gandhi meermalen slachtoffer geweest. Vooral aan zijne leiding der Britsch-Indiërs in Zuid- Afrika is het te danken geweest, dat ten slotte ook de Indiërs daar rechten kregen- Begin 1914 keert Gandhi terug naar Indië om later, tegelijk met zoo ontelbaar vele landge nooten, aan den wereldoorlog deel te nemen. Immers, en dit dienen wij bij de Jjeoordeeling van hetgeen thans in Bfitsch-Indië gebeurt niet uit het oog te verliezen, was door Engeland als dank voor den door Indië te vcrleenen steun, aau de Indiërs na den oorlog zelfbestuur beloofd. Er werd zelfs een ontwerp constitutie door den onderkoning onderteekend. Toen Duitschland overwonnen was, heeft En geland zich evenals bij zoovele gelegenheden - van die gedane belofte geen zier aangetrok ken. Meer nog, In plaats van meer vrijheid aan de Indiërs te geven, werden door de Rowlats Bills nog vele hunner vrijheden ingetrokken Eerder dan wellicht door Engeland verwacht werd, volgde het verzet en thans schijnt dit ver zet reeds zoo diep te zijn ingeworteld, dat eene polit iek van onderdrukking groote kans van mis lukking heeft. Langzamerhand wordt het ook duidelijk, wel ke rol Gandhi in de verzetsbeweging heelt ge speeld. Niet Gandhi schoof, maar Gandhi werd geschoven. Niet de prediking van het geweld- looze verzet door Gandhi bracht de actie der Indische bevolking. Integendeel, het optreden van Gandhi vond eerst plaats toen het hem dui delijk werd, dat zonder zijn optreden en zonder Engelsche concessies Britsch-lndië spoedig in vuur en vlam zou staan- Oorspronkelijk bepaalde zich de geweldlooze actie van Gandhi tot de zoutbelasting, later volgde de strijd tegen de drankwinkels. Verder en verder ging de actie; de Engelsche goederen werden geboycotmillioenen Indiërs dragen thans een ruw zelfgesponnen gewaad, waardoor de Britsche maar ook andere buitenlandsche klee- dingfabrieken sterk benadeeld worden. Het werd een aanval op de geheele Europeesche cultuur. Gandhi predikte zelfs de sexueele onthouding. Niet gelijk-de monnik, om zijn eigen ziel rein te houden, maar als aanklacht„omdat minstens een tiende van de bevolking half verhongeren- en negen tiende ondervoed is." En bovendien om dat „Wij niet eerder het recht hebben eene na komelingschap voort te brengen, voordat Indië een vrij volk geworden is, in staat om in tijden van hongersnood zichzelf te helpen en de epide mieën uit eigen kracht te bestrijden "Nog kan Engeland, op. grondslag van vollodi- gen dominionstatus en onmiddellijke instelling van een eigen verantwoordelijke regeering bin nen het Britsche Rijk, tot een overeenkomst met Gandhi komen, waardoor de Indische beweging veel van haar kracht zou verliezen. Volledige vrede komt er door dit eventueele accoord toch niet, want er zijn reeds zeer vele Indiërs, ,die ■"tiiets meer met de Britsche regeering te maken willen hebben en mét niets minder dan volledige onafhankelijkheid tevreden zijn. Gandhi werd gevangen gezet, Engelsche vlieg machines bombardeerden reeds verschillende dor pen. Iiêeft. MacDonald de generaalsuniform aan getrokken en zal hij pogen het verzet der In diërs met geweld te breken? Mocht- de Labourregeering daartoe overgaan, nochtans met dat geweld niet het gewenschte re sultaat bereiken, dan zou 'haar nederlaag ontzag gelijk zijn, waartegenover haar fiasco ten aan zien van de bestrijding der werkloosheid in het niet verzinkt. TL Langs den weg Nu de inkomsten bij velen de uitgaven niet of nauwelijks dekken, wordt op veel en velerlei gelet. i Inzonderheid het altijd dankbare onderwerp van do distributie is tegenwoordig veel aan de orde. Ei- blijft te veel aan de maat- en strijkstok hangen, de consumptie-prijzen zijn zoo. enorm veel hooger dan het bedrag, dat de ^öducent er voor ontvangt. Daar is veel over geschreven, er is zelfs een staatscommissie, die dit zeer netelige vraagstuk moet bestudeeren en zoo mo gelijk medicijn voor het maatschappelijk euvel aanwijzen. Heden hoorde ik van een zeer typisch geval, dat zich enkele jaren geleden in een provincie stad heeft afgespeeld. In een koffiehuis zat een tuinder en dronk een kop koffie, ijverig bestu deerde hij de veilingsnota's van door hem ver kochte en geleverde producten. De. deur ging open, ue groenteboer kwam bin- -nen. Nog wat noodig, Mevrouw? Wat kost je postelein? Twee en twintig cen ten per pond, luidde 't bescheid, welke prijs Me vrouw erg hoog vond. Ja, zei daarop de groenteman, 't is ook duur. Die bouwers verdienen geld als water, Pietersen bouwde een nieuw warenhuis, flansen twee serres, en van Netelen, die vent wordt schat en schatrijk. Die kerels brandschatten de burgers, dat ze daar niets aan doen! Toevallig is de man, met zijn koffie en zijn veilingspapierenv. Netelen in hoogst eigen persoon. Alles heeft ie gehoord, zwijgen kén hij niet. Hij stoof overeind en zei: „Ik! 'n brand- schatter van het publiek? Word ik schatrijk." Vent, schaam je je niet? Jij vraagt 22-cents voor een pond postelein, en weet je wat ik gisteren voor dat goed aan de veiling maakte Elf centen per kilo! De groenteboer heeft toen niets meer gezegd, kreeg'n hoog roode kleur. Mevrouw jeremieorde over de dure tijden en betaalde twee en twintig cent voor een pond postelein- 't Is inderdaad een ver van gemakelijk vraag stuk, want de groenteboeren worden hoogst zel den menschen met geld. Hoe komt 't toch vroeg ik laatst aan een melkboer, dat je 12 ets. voor de liter neemt, i'dc doorsnee-prijs aan den Langendijk), terwijl de boter genoteerd staat van 821/285 ets. per pond, en de veehouder 61/2'a 7 ets. per liter krijgt uitbetaald Vindt je nu zelf die marge van 5 ets. per liter niet exhorbitant 'kNeem aan, dat zelfs de felle concurrentie niet in staat is, die marge te verminderen. Maar dat de boer met leede oogen dat groote verschil ziet, is toch alleszins verklaarbaar. Ja, zei de goeie baas, 'tis een moeilijk geval- Was er maar minder concurrentie, dan kon de melk tegen lager prijs worden geleverd! Dat leek me vreemd, dat argument had ik niet verwacht. Waren er minder melkboeren aan den Langen dijk 'aldus luidde de toelichting - dan had! elke venter een grootere wijk, meerdere, klanten Nu moet aan een te beperkt aantal een boterham worden verdiend, en tlat maakt t product zo«; duur. Zou dat ook 't. geval zijn met zoo tal van an dere artikelen? Misschien heb ik tegen de "bijenkorf geschopt, door over dit netelige onderwerp te schrijveh- HET KON. BEZOEK AAN AMST.FRT) A 3. Dinsdagmiddag is H. M. de Koningin voor het brengen van Haar jaarlijksch bezoek te Amaer- dam aangekomen. Te ongeveer vier uur verzanel- den zich. in de koninklijke wachtkamer in het Centraal station de autoriteiten, die H. M. zoiden ontvangen. Om kwart over vier arriveerde Prins Herdrik van het Paleis. 1 Na de begroeting begaven de aanwezigen zich naar het eerste perron, dat over een aénzïchlijke breedte door de politie was afgezet. Om 4.19 uur kwam de gewone trein nit Amers- I foort, waarachter het Koninklijke rijtuig was gekoppeld, het station binnenrijden. Br Koningin en Prinses Juliana stapten uit, waar Ja de Prins i gemalin en dochter hartelijk verwelkomde. Daar- na begroetten de Koningin en de Prinses ie ove- rigc aanwezigen en onderhielden zij zich jeenige «ogenblikken met hen. I j Op het stationsplein stond het pujliek in bree- de rijen. De Koninklijke Familie dm plaats in I een roode landauer met twee paanfcn bespannen en van den bok gereden. Zoodra let gevolg in de rijtuigen was ingestapt, zette d stoet zich in beweging. j Het escadron huzaren, dat op: het Stations- i plein stond opgesteld, verdeelde jficli in tweeën i en geëscorteerd door deze halve esadrons zwenkte het koninklijke rijtuig in gestrKten draf het Damrak op. Het publiek juich te,hoeden en zak- j doeken zwaaiden de lucht in erjH. M. wuifde vriendelijk terug. Op den Dam wulfden duizenden hoeden en zakdoeken de koninklijke Familie een hartelijk welkom in de hoofdstad toe. 1 Terwijl het muziekcorps der mariniers het Wil helmus speelde, steeg H- M., gevolgdd door .prin ses Juliana en Prins Hendrik, uit het rijtuig en 1 ging het. Paleis binnen. •'Even later verscheen de Kon. Familré onder luid gejuich op het balcon, vanwaar zij de me- 1 nigte toewuifde. Nadat de kapel der mariniers ten tweeden male he tWilhelmus had gespeeld, trokken de Konink lijke gasten zich in het Paleis terug en de ruiters trokken af en de mariniers betrokken de wacht, i Die afzettingen werden opgeheven, en Tang- zamerhand begon de menigte zich te verspreiden, i Dinsdagmiddag om half zes heeft de Koningin l in audiëntie ontvangen de Kerkgenootschappen en eenige vereenigingen en particulieren. IiE lvüNIEGIN-MOELER TE OISTERWIJK. Het „B. v. N. Br." schrijft: i Zooals bekend logeert de Koningin-Moeder op I het oogenblik in het hotel „Bosch en Ven" te Oisterwijk, om daar ongestoord en ver van eti quette en ceremoniëel te genieten van "het Bra- bantsche natuurschoon, dat Hare groote voor liefde heeft. Hoe eenvoudig de hooge gast haar intrek in dit hotel heeft genomen, moge blijken uit het volgend voorval, dat ons uit betrouwbare bron werd verteld. Eenige weken geleden vervoegde zich een heer bij de directie van bedoeld hotel, die prijsopgaaf vroeg voor een dertiental kamers. De hoteldirecteur, in de meening, dat de aan vraag geschiedde vo<A' een reisgezelschap of ver- eeniging, noemde den gewonen prijs voor iedereen:, onder mededeeling, ciat deze prijs nog billijker zijn kon, wanneer niet gelogeerd werd op Zater dag en Zondag, aangezien dit de drukke dageu Ln het hotel waren. De heer vertrok onder dank zegging voor de inlichtingen. Later ontving de directie tot hare groote verwondering de schrif telijke mededeeling, dat H. M. de Koningin-Moe der had besloten, inet haar gevolg intrek te ne men in het hotel, onder de mondeling overeenge komen voorwaarden. Men kan zich voorstellen, flat de directie, ten zeerste vereerd met het hoo^e bezoek, dat haar hotel ten deel ging vallen, alles in het .werk stelde, om het den bezoekers zoo aangenaam mo gelijk te maken. v Aan meergenoemden heer, een- lid van het vor stelijk gevolg, die wederom naar Oisterwijk was gekomen om de noodzakelijke regeling te tref fen, deelde de directeur dan ook mede, dat het ho tel beschikte over een goed ingerichte tennisbaan en zwembad, die op nader overeen te komen da gen voor het hooge gezelschap konden worden ge reserveerd. „Dank voor uwe goede bedoelingen. Ik ben de jongste van het gevolg en de 65, reeds gepas seerd. De overige leden varieeren tusschen de 65 en 85". v RADIO VARIA. TV strijd tegen de radiostoriugen in Nederland. Dezer dagen is in Enschede een politic-verorde ning uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat mo toren ,die in de hinderwet vallen, dit zijn motoren met een vermogen van 2 P.K. of meer voorzien moeten zijn van condensatoren en smeerspoelen, ter voorkoming van radio-storin gen. Lichtreclames, die storingen kunnen ver wekken zijn verboden. Bvrd vertelt voor de microfoon van zijn avonturen. Admiraal Richard E. Byrd zal, wanneer hij weer in Amerika terug is, verschillende lezin gen houden voor de microfoon over zijn expeditie naar dc Zuidpool. Hiermede zal aangevangen worden op 19 Juni a.s„ de dag, vólgende op dien van den terugkeer van Byra te New York- Op 25 Juni en 2 Juli zal hiermede worden voortgegaan. Het ligt in de bedoeling, dat het doel van de expeditie, de geschiedenis en de resultaten hier van voor de Amerikaanse he luisteraars worden uiteengezet. De lezingenreeks zal ook door Sche- nektady worden uitgezonden en zal dus onder gunstige omstandigheden eveneens in Europa te hooren zijn. Algemeene vergadering van de Europeesche Radio-Unie. De algemeene vergadering van de Europeesche Radio-Unie zal dit jaar op Donderdag 22 Mei te Lausanne plaats vinden. Er zullen nieuwe verkiezingen worden gehou den, het bestuur en de verschillende commissies van de Unie vergaderen van 18 tot en met 24, Mei over verschillende belangrijke radio-proble men. RATIONALISATIE EN WERK LOOSHEID Het algemeene beginsel der economie om zoo veel mogelijk goederen met zoo weinig mogelijk moeite en arbeid te verkrijgen leidt, er toe, dat de ondernemers, mede gedwongen door de voort durende concurrentie er steeds op uit zijn nieu were productiemethoden te zoeken en oude machi nes te vervangen door nieuwe, welke beter rende ment geven. Dit verschijnsel heeft zich vooral in het mid den der vorige eeuw voorge'daa,n, toen de stoom machine haar intrede deed. In de laatste jaren echter is er een tn'ieuwé opleving in het streven merkbaar naar verbete ring der productie-methoden, Welke opleving in het algemeen wordt aangeduid met den naam „rationalisatie". Aangezien de arbeidskracht bij de productie steeds een belangrijk element vormt, is het dui delijk, dat goedkoopere productie kan worden verkregen, wanneer hetzelfde product met minder arbeidskracht kan worden gemaakt en dientenge volge zal de rationalisatie dan ook in den regel als oogenblikkelijk gevolg hebben, dat een fa briek welke niet direct haar afzetgebied kan vermeerderen, minder arbeiders in dienst houdt. Zoo zal dus bij doorvoering van de rationalisa tie in den regel eenig ontslag van personeel' plaats vinden en dit heeft dan ook tengevolge, dat velen in dezo rationalisatie een van de oorzaken, zoo niet de belangrijkste oorzaak, van de tegenwoor dige werkloosheid zien. Niets is echter minder juist dan dat- Immers, al zal de rationalisatie in den beginne misschien eenige meerdere werkloosheid veroorzaken, het feit, dat eenzelfde product göedkooper en mét minder aanwending van moeite kan worden ge maakt leidt tot een prijsverlaging van dit pro duct en een van de eerste economische wetten, is, dal, wanneer de prijs van een product daalt,,, het verbruik daarvan zal stijgen. Zoo zal dan ook door de rationalisatie een steeds grooter verbruik van de producten wor den bevorderd en zullen dientengevolge de arbei ders, die aanvankelijk ontslagen moesten wor den, wederom spoedig in de fabriek kunnen wor den geplaatst, teneinde aan de meerdere vraag naar producten te kunnen voldoen. De winst, die dan echter is verkregen bestaat hierin, dat thans met dezelfde hoeveelheid arbei ders als vroeger meer producten kunnen wor den gemaakt en dus de geheele bevolking over meerdere goederen zal kunnen beschikken. Dc welvaart is daardoor vermeerderd en zoodoende zal dus op den duur de rationalisatie, evenals dat vroeger bij de invoering van de stoommachi nes het geval is geweest, moeten leiden tot een steeds verdere vermeerdering van de materieel© welvaart. Beschouwt men dan ook de rationalisatie niet slechts van het standpunt van vandaag of mor gen, maar kijkt men ook ©ens verder in de toe komst, dan zal men moeten erkennen, dat deze rationalisatie een zegen is voor onze Maatschap pij en dientengevolge zoo veel mogelijk zal moe ten worden bevorderd. Jubileeren doet tegenwoordig zoo wat half Ne derland. Het zit zoo'n beetje in de lucht gou men wel denken. Maar nu is er enkele dagen ge leden toch een jubileum gevierd* waarvan onze boeren wel kennis hebben mogen nemen. Eir is dan ook een zeer zeldzaam jubileum gevierd, een honderdjarige nog wél liefst. Ik bedoel het ju bileum van Chilisalpeter. Het is omstreeks 1830 geweest, dat de eerste Chilisalpeter in Eairopa werd ingevoerd. Die salpeter werd toen nog ge wonnen in zgn. huisindustrieën. Men ontgon dus toen de salpeterlagen nog in het klein. Het zou nog verscheidene jaren duren eer ook hier de grootindustrie zijn intrede zou doen. En dus is dan herdacht dat het honderd jaar geleden is dat deze meststof in Europa, ook in Nederland is in gevoerd. Dat was dunkt me "het herdenken waard. Wanneer er een meststof is, welke veel voor den Nederlandschen landbouwer is gaan beteekeiieu, dan is het zeker de Chilisalpeter wel. Dat blijkt al wel dadelijk uit den enormen vooruitgang in het gebruik er van. Werd toch in 1854 740 ton ingevoerd, in 1929 was dit ruim 186000 ton. Mij dunkt, deze getallen spreken voor zichzelf. Maai ook de prijzen hebben gemaakt, dat het al meer gebruikt wepl. In 1860 kostte 100 Kg. i'26 a f30, in 1875 was dc noteerirtg f20, ter wijl titans de prijs ongeveer f 11 bedraagt. Zeker zal de concurrentie, die de Chilisalpeter van de luchtstiksUifmeststoffen thans ondervindt daar niet geheel vréémd aan zijn, Maar dat ondanks d© lagere prijzen dier meststoffen de vraag naai de Chilisalpeter eer toe, dan afneemt, bewijst wel, dat het gebruik ervan 'hier zoo is ingebur gerd, dat men wel mag aannemen, dat het een blijvende plaats heeft veroverd. De eigenaar van de geit in Ekamp kan ook wel gaan jubileeren. Volgens de krantenberichten toch zou daar een geit twee jongen ter wereld ge bracht hebben en wel een geit en een big. Hoe dat mogelijk is Wonderlijke speling der natuur, als het waar is' Het zou niet onaardig zijn in een tijd, dat de biggen duur zijn er wat geiten op na te gaan houden, die in plaats van geiten biggen ter wereld brengen. Of er overigens veel reden is tot jubileeren. geloof ik niet. Het is alles misère wat de klok slaat. En dat zoowel bij de tuinders als bij de landbouwers. De eerste spinazie heeft ook al niet veel opgebracht. Men wilde David Wijnkoop ervan laten profiteered Maar die had er blijk baar geen kaas van gegeten, toen hij voor de practische toepassing van zijn onnoozele vragen gesteld werd- Dat is met zooveel dingen zoo. Wanneer men hoort op welke manieren men de ongezonde toestand in den landbouw wil verbete ren, dan vraagt men zich zelf wel eens af, of de menschen, die dat nu zeggen er we'l heel ernstig over hebben nagedacht. Het herstellen van eco nomische ziekten is niet zoo heel eenvoudig. Daarom mogen we wel met zorg uitzien naar wat de regeering in dezen doen zal. Een oplossing zal er toch moeten komen. Het R.K. blad „Het Huisgezin" heeft, er wel een heel radicale oplos sing voor gevonden. Het zou n.l. willen hebben, dat de Tweede Kamerleden niet naar huis mogen gaan voor en aleer ze wat gedaan hebben en dan natuurlijk iets grondigs, voor landbouwend Ne derland Of dc boeren nu zelf ook de.handen; niet eens uit. de mouw konden steken Misschien wel. Wjanneer al vast maar eens door eendrachtig samenwerken met het 'oude verkoopsysteem kon worden gebroken, dan was men al een aardig eind op stap om tot gezondere toestanden te raken. De heer Huisman wijst daar terecht op in het orgaan van de Hollandsche Maatschappij van landbouw. Hij haalt daar verschillende uitspra ken aan van den heer Valstar, den Voorzitter van het. Centraal Bureau van Veilingen in Ne derland. Deze wijst er Ln een réde op, dat Neder land trots mag zijn op zijn veilingen, omdat daar door niet alleen een veel reëelere handel is ont staan, maar oók en vooral omdat daardoor veel meer werk Is gemaakt van de aflevering van het produet. En dat is ook iets, wat nog zoö heel vaak mankeert. Voor de uien is nu het Kon. Be sluit afgekomen, dat dit product onder de uit voering van de Uitvöercontrolewet stelt. Daar kpnnen dan alvast de noodige ervaringen 'mee opgedaan wordén, om straks ook nog andere producten daaronder te brengen, zooals erwten en verschillende fijne zaden. 3.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4