Kleeding naar Maat mm J. B. KÖSTER, TERECHT Uit den Omtrek HET NUT VAN ADVERTEEREN Predikbeurten opgaven houden verband met de nieuwe wét fi- •nancieele verhouding). B. en W. vinden in de vastgestelde bedragen geen aanleiding tot instel ling van een beroep- In verband met het verzoek in de laatste ver gadering tot B. en W. gericht, een onderzoek1 in te stellen naar den aanleg van gas, deelt de voor zitter mede, dat B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met B. en W. te Alkmaar, die zich intusschen bereid hebben verklaard tot le vering van gas, wat betreft de oostzijde. Hier voor zal een distributieleiding van plm. 4 K.M. worden aangelegd met een concessie voor 40 jaren. De gemeente Alkmaar blijft eigenares der leiding. De prijs zal hoogstens 3 cent per kub. M. meer bedragen als te Alkmaar, Door de gemeente Koe dijk moét een gebruik van 40.000 kub. M. wor den gegarandeerd tegen een f>rijs van 3 cent per kub. meter. De aansluiting op de hoofdleiding zal gratis geschieden tot ten hoogste 12 Meter lengte tot de betrokken woningen- Z.E.A. deelt mede, dat ten opzichte der rond gezonden circulaire zich reeds 190 verbruikers hebben opgegeven. Het spijt Z.E.A. geen voor stel te kunnen doen, "doch zal zulks in verband met een en ander in de volgende vergadering ge schieden. De heer Hart zegt verblijd te zijn over het initiatief van B. en W. Ingekomen stukken Rekening over 1929 en begrooting voor 1931 van de Gezondheidscommissie gezeteld te Bever wijk. B. en W. stellen voor deze stukken over eenkomstig de aanbieding goed te keuren. De bijdrage voor deze gemeente bedraagt f33.83. Aldus wordt besloten- Van het Bestuur van de Banne Koedijk ver zoek, 'de beschikking te mogen hebben over een vertrek in het nieuwe raadhuis. B. en W. stellen voor tot wederopzegging de beschikking over een vertrek te verleenen, tegen een vergoeding van f 40 per jaar. Door de heeren Groen en Commandeur wordt gemeend, dat met het oog op de huisvesting in het nieuwe raadhuis het genoemde bedrag te laag is en stellen voor dit te verhoogen. De voorz. merkt op, dat door de Banne een belangrijk onderhoud van de wegen ten laste is gelegd en het niet aangaat een exhorbitant be drag te eischen. Na een korte discussie wordt het voorstel- Groen voor hoogere vergoeding verworpen met 52 stemmen, waardoor het voorstel van B. en W. met dezelfde stemmenverhouding wordt aangenomen. Van het bestuur van de afd. Koedijk van 'de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis": a. ver zoek een'bijdrage van f 100, in de kosten van de verpleging van een t.b.c.-patiënt in een sanato rium- B. en W.. stellen voor de bijdrage tè ver leenen. Aldus wordt besloten. b. Een verzoek een bijdrage van 25 et. per in woner per jaar in de kosten van wijkverple ging in verband met de oprichting van een afdee- ling wijkverpleging. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten tot het verleenen van de gevraagde bijdrage. Deïheer Haft is van" meening dat het gevaar oplevert het voorstel aan te nemen, daar door St. Pancras nog geen besluit is genomen. De Voorz. wijst er op, dat het slechts een be ginselbesluit is en tenslotte nog niets zegt en alleen ter bevordering der zaak is. De heer Mulder acht het, ten aanzien eener beteren indruk te vestigen te S.t. Pancras, beter een definitief besluit te nemen en stelt voor 25 cent per inwoner toe te staan. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Van heeren Ged. Staten verzoek wijziging on derwijsverordening in verband met opmerkingen van den Hoofdinspecteur van het onderwijs. B. j en W. stellen voor de gevraagde wijzigingen aan te brengen en de verordening opnieuw vast te I stellen. Conform het voorstel wordt aldus besloten, j Van B. en W. praeadvies inzake het verzoek i van de heeren Hart en Mttlder tot afschaffing meterhuur G.E.B. Aan het slot van dit breedvoerig prae-advies j stellen B. en W. voor niet tot afschaffing van meterhuur over te gaan, het bedrag ad f6 voor jaarlijksche huur der dubbele tariefmeters te handhaven en met ingang van 1 Juli a.s. de j stroomprijs voor licht te verlagen met 1 cent i en te brengen op '24 cent per K.W.U. De heer Hart verklaart zich niet te kunnen j vereenigen met het prae-advies en betoogt na breedvoerig pleidooi dat de meters in den loop der jaren reeds lang zijn betaald. In het' belang j van het rechtvaardigheidsgevoel, daar er oude menschjes zijn, die gedurende den zomer alleen I meterhuur betalen, stelt spr- voor tot opheffing der meterhuur over te gaan. Na re- en dupliek stelt de heer Groen voor, de bestaande toestand te handhaven. Het voorstel Hart in stemming gebracht, wordt i verworpen met 52 stemmen. Voor stemden de i heer Hart en Mulder. Het voorstel groen wordt hierna verworpen I met 52 stemmen. Voor de heeren Groen en Commandeur. Door den uitslag dezer stemmingen is dus j het voorstel van B. en W. aangenomen. Prae-advies van B. en W. inzake schoonhouden van het Raadhuis. B. en W. brengen in dit prae-advies naar vo- ren, dat het hen juister voorkomt, geleidelijk tot combinatie van de betrekking van schoonhouden van,het Raadhuis met andere betrekkingen. Tevens wordt de Raad ter goedkeuring aan geboden de instructie van de(n) schoonmaakster (er) van het Raadhuis. 1 De heer Hart had gehoopt in het prae-advies l te worden bestreden of te worden goedgekeurd 1 of dat het onuitvoerbaar was verklaard, echter i niets van dit alles en kan spr. zich dus bepalen bij de omschrijving der werkzaamheden, waar- j mee spr. zich accoord verklaart. Spr. stelt voor 1 met het oog op de verschillende werkzaamheden j mede met het onderhoud van het Koedijkerpad de aanstelling als bovengenoemd te doen voor 1 jaar. De Voorz. zegt voorzichtigheid te moeten be trachten om kleine ambtenaartjes op te kwee ken, wat niet uitsluit, dat ieder raadslid de competentie heeft, terzijnertijd een voorstel te doen, indien hij meent dat de tijd daar is. Z.E.A. merkt op, dat B. en W„ in deze steeds paraat zijn. Het voorstel van B. en W„ de huidige toe- j stand voorloopig te bestendigen, wordt hierna, j zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op een vraag van den lieer Hart welk salaris B. en W. hebben gedacht voor de schoonmaak- I ster, deelt Z.E.A. mede f300 per jaar met inbe grip groote schoonmaak De heer Hart staat hiervan paf en zo ugeneigd 1 zijn te vragen 3of B. en W. het zelf eens voor een week het werk willen doen, want volgensl spr. is het hem onaannemelijk dat iemand zich hiervoor zal aanbieden. Weth. Visser zegt heelemaal geen plan te heb ben de menschen uit te buiten, en als het werk er voor gedaan kan worden, dan wordt het ge daan. 1 De heer Groen stelt voor f 450- De Voorz. zegt dit bedrag getoest te hebben aan salarissen van schoonmaaksters in andere plaatsen en blijkt f 300 juist te zijn en is het de bedoeling eene oproeping te plaatsen. Dé tegen woordige schoonmaakster, aldus spr-, is zeer goed, echter zo uhet niet juist tegenover de anderen zijn, om deze zonder meer te handhaven. Daar het voorstel van den heer Groen niet wordt gesteund, Is het voorstel van B. en ,W. aangenomen. Concept-voorwaarden, waaronder door de ge meente een subsidie voor de bediening van het. overzetveer zal worden verleend. Conform de voorgestelde voorwaarden wordt aldus besloten. Aanbieding verslag toestand gemeente. Aldus vastgesteld. Aanbieding verslag volkshuisvesting- Als voren. Aanbieding wijziging begrooting voor 1929 en 1930. Conform de voorgestelde wijziging wordt al dus besloten. Vaststelling kohier hondenbelasting- Het kohier vermeldt een totaal bedrag ad f432.50. Wordt goedgekeurd. Voorstel tot bepaling van het vermenigvuldi gingsgetal '1930-'31 op 1-5 Wie prijs stelt op GOED PASSENDE KLEEDING neme eens proef bij ons. Prima Kfleermakersw erk vanaf f 60- COMB, KREIJIKBORG Lansgestraal 22 Alkmaar OUDKARSPELNOORDSCHARWOUDE. Autorit voor de ouden van dagen. Gaarne vestigen wij er de aandacht op, dat vol gens de in dit nr. voorkomende advertentie de ou den van dagen weder in de gelegenheid worden ge steld een rondritje te maken, voorbereid door de afd. Oudkarspel-Noordscharwoude van den Bond v. Staatspensionneering. Men lette vooral op den geselden tijd voor welken men zich voor deelname moet aangeven. Op de lijsten is aardig geteekend en vele parti culieren hebben als vorige jaren wedreom hunne auto's gratis beschikbaar gesteld. En nobel streven. NOORDSCHARWOUDE. Harmonie „Excelsior." Onze harmonie zal hare dezen zomer wederom te geven openlucht-concerten inzetten met een mati- née, uitgeschreven op a.s. Zondag, voor welk concert wij verwijzen naar de eerste bladzijde van ons le blad, waar men het uur van aanvang en het te ge ven programma vindt vermeld. Wij kunnen niet anders dan allen opwekken dit concert bij te wonen, niet omdat wij nu iets extra's zullen krijgen te hooren. Omdat wij er allen van overtuigd zijn, dat het programma niet alleen steeds met zorg is samengesteld, maar dat de con certen van onze Harmonie uitblinken door haarmo- nlsche schoonheid en kunstvolle vertolking. De om geving leent er zich werkelijk ook zeer gunstig voor. Eenvoudig wordt aangekondigd, dat het matinée ZESTIEN GEZONDHEIDSREGELS. wordt gegeven op het schoolplein. Maar wij noemen Memorie van toelichting tot het Raadsbesluit i het altijd een idyllisch plekje waar de muzen haar betreffende het verhoudingscijfer der plaatselij- i tempel hebben gesticht Daar waait de Lente ons van ke inkomstenbelasting 1930-'3l in de gemeente Koedijk. Op de hegrooting voor het dienstjaar 1930 is als opbrengst van de plaatselijke belasting uit getrokken f2 8-700. Naar schutting zal aan dit dienstjaar van het belastingjaar 1928-'29 ten goede komen een be drag van f14.300. Derhalve blijft nog benoodigd f 14.400. De heffing naar een verhoudingscijfer van 0.85 bracht over het belastingjaar 1929-'30 f31.700 op. Verwacht wordt dat heffing naar eenzelfde verhoudingscijfer over het belastingjaar 1930- '31 een ongeveer f20.000 lager bedrag zal opleve ren, om'dat het inkomen van verschillende tuin bouwers nihil of veel lager dan bet vorige jaar is. Van de opbrengst der belasting wordt 2/3 ge- alle zijden tegen. Daar groent 't en bloeit 't, daar rijzen breed getakt de woudreuzen, getooid met hun bladerenkroon, fier omhoog: Wie zou daar niet een middag willen toeven?! 1. Verversch de lucht in uw woning. 2. Draag lichte, losse poreuze kleeding. 3. Zoek werk en ontspanning in de vrije lucht. 4. Slaap uit, zooveel mogelijk. 5. Haal diep adem. 6. Schuw overmatige voeding en overmatig ge wicht. 7. Eet ook hard en rauw voedsel. 9. Eet langzaam. 10. Gebruik in- en uitwendig genoeg water. 11. Houdt uw spsvertering in goeden geregelden gang. 12. Sta, zit en loop rechtop. 13. Houd uw lichaam vrij van besmetting. 15. Werk, speel, rust, slaap met mate. 16. Wees blijmoedig. ALKMAAR. Militair vliegtuig maakt een gedwongen landing. Gistermorgen bereikte ons de tijding, dat een mi litair vliegtuig van het vliegkamp de Kooy een ge dwongen landing had gemaakt op een der weilan den gelegen aan den Bergerweg tusschen Alkmaar en Bergen. Doordat wij niet tijdig ter plaatse konden zijn, hebben wij een onderhoud gehad met den officier stoonmvaartd. lie klasse de nheer v. d. T. en den officier zeewaarnemer Ille kl. den heerS., die zoo welwillend waren ons eenige inlichtingen te ver rekend te behooren tot het loopende dienstjaar, j ^fdkek^eren waren onmiddellijk nadat het bericht teneinde het bovengenoemd nog benoodigd be- was ingekomen met den montagewagen van 't vlieg drag te verkrijgen, wordt derhalve noodig geacht kamp de Kooy vertrokken. een verhoudingscijfer van 1.5. 1 Het betrof een toestél waarmede meteorologische Overzicht belastingopbrengst 1923 tot en mét waarnemingen worden gedaan en werd bestuurd 1930. Belastingjaar 1923-'24, Verhoudingscijfer 1.8, opbrengst f 21.430.50, opbrengst bij een verhou dingscijfer van 1. f 11.905.62, inkomsten vèilings- producten f 303.160. In 1924'2-5 waren deze cijfers respectievelijk 1.2, f35.728.46, f29.773.71, f.706.000. In 1925-'26 resp. 1.5, f36.992.96, f25.995.30 f676.730. In 1926-'27 resp. 1.6 f33 431.29, f 22.763.30, f571.240. In 1927-'28 resp. 1.6 f 27.000—, 16.875 f 437.120. In 1928-'29 1, f28000, f23000, f667.800. In 1929-'30 0.85, f31.700, f37,300, f739.751. In 1930-'31 1.5, f21.600, f14.400, f386.421. De hier genoemde bedragen zijn geraamd. Dé heer Mulder zegt er niet op te behoeven i wijzen, dat er meermalen gewaarschuwd is tegen I het mobiel houden van den factor, thans echter j komen wij tot het bittere besef. Spr. maakt ern- j stig bezwaar, gezien de huidige omstandigheden, j de factor te verhoogen en stelt voor de reserve j van het G.E.B. te storter? in de gemeentekas en de factor te bepalen op 1.2. De heeren Groen en Commandeur verklaren j het eens te zijn met den vorigen spreker. De Voorz. acht het standpunt van den heer j Mulder niet juist en wenscht de verantwoorde- lijkheid niet te aanvaarden. Het voorstel van den heer Mulder wordt hierna I aangenomen, alleen weth- W- Visser stemde j tegen. Voorstel van de winst ad f1261.64 van het G.E.B. over 1929, in de gemeentekas te storten f 600 en het restant te reserveeren. Aldus wordt besloten. Voorstel, de woning, sectie A 1165' te verhuren 1 aan Jb. Houtkooper voor f 1.75 per week. j Conform het voorstel wordt aldus besloten, j Prae-advies inzake het verzoek tot verbetering va^L het D,aalmeerpad, dat niet onder de vernieu- I wing valt. De Voorz. deelt mede, dat het hier het ge deelte betreft naar de ophaal, hetgeen altijd slecht is geweest, althans voor de wielrijders. Z-E.A. heeft vernomen, dat de Banne zal la ten uitbaggeren en zou het uitgebaggerde zand wellicht voor het pad kunnen worden gebruikt. Mogelijk kunnen deze werken aangewend worden voor de werkloosheidsbestrijding. Spr. stelt voor in verbinding te treden mét de Baame en B. en W- blanco crediet te verleenen. Aldus wordt besloten. Hierna sluiting. door den korporaal-vliegtuigmaker K. Door het warmloopen van den motor was de be stuurder genoodzaakt een gedwongen landing uit te voeren welke een zeer vlot verloop had en zonder eenig ongeval was uitgevoerd. Nadat de tijding het vliegkamp had bereikt ste gen 2 vliegtuigen op om „even poolshoogte te nemen Als naar gewoonte werd het toestel met bekwa men spoed gedemonteerd en naar den Helder gedi rigeerd. Buitenland VLIEGERS EN WANDELSTOKKEN. Plaatselijk Nieuws Mussolini heeft heden een bezoek gebracht aan Mi laan. Voor het gedenkteeken ter nagedachtenis van de in den oorlog gevallen soldaten werd gedefileerd door oorlogsverminkten, waarna Mussolini een groo te monumentale commandostaf werd aangeboden. De Duce hield vervolgens een groote redevoering, waarin hij o..m het volgende zeide: Gij hebt mijn redevoeringen te Livorno en Flo rence gehoord. Deze hadden o.m. de verdienste, dat zij alle ganzen, die de vreedzame kapitolen der ver schillende Europeesche landen willen verdedigen, aan het schreeuwen hebben gebracht. Nimmer zag men een duidelijker beeld van menschelijke hypo crisie. Het schijnt dat er slechts In Italië vliegtuigen bestaan, overal elders zijn slechts onschadelijke vlie ger- en zijdepapier. Alleen Italië heeft kanonen, el- - ders zijn slechts wandelstokken. Italië slechts heeft kazernes, overal elders zouden slechts amusements lokalen zijn. Het is alleen Italië dat de aanmati ging bezit, er een oorlogsmarine op na te houden, I terwijl de andere volken slechts schepen hebben om mee te gaan visschen of pleiziertochtjes te ma ken Welnu, gij weet dat de werkelijkheid anders is en tiaar alle landen bewapend zijn of zich bewapenen, I begrijpt men maar niet, waarom Italië alleen onge wapend is. I Men heeft mij een staf, een commandostaf aange boden. Voor mij is deze slechts de staf van mijn BROEK OP LANGENDIJK. HET K. L Z. Van bevoegde zijde wordt ons het volgende mede gedeeld: Dat het K. I. Z. zich wel in de algemeene belang stelling mag verheugen, blijkt wel uit het feit, dat alleen van de vereenigingen, aangesloten bij de Lan gedijker Groentencentrale, reeds 100 H.A. aardappe- j gehoorzaamheid" aan den geest van de "overwinning len zijn aangeboden. 1 en den wil van het vaderland. De Genestet heeft eens een puntdichtje gemaakt, dat tot titel draagt „Formulier van Eenigheid" en luidt: Dit grove materialistische geloof, dat nergens voor zorgde, behalve voor zichzelf, dat tegen het leven en de geestelijke vooruitgang „neen' zeide was eigenlijk het resultaat van het lot in uiterste consequentie doorgedreven principe van de Physiocraten (een li berale groep in de economie)„Laissez faire, laisez aller, le monde van de lui-même" „Laat begaan, laat loopen, de wereld loopt vanzelf" Men vertrouw de er op, dat alles, gelijk de katten op zijn pootjes terecht zou komen. Het ongelukkige is nu echter, dat alles op zijn kop terecht is gekomen, toen de wereldoorlog de menschen opschrikte uit hun slaaD. Toen hebben de besten der menschheid begrepen, dat de wereld niet meer terecht zou komen, tenzij zij daarto ealle kracht in het werk zouden stellen. En we zien hoe langzamerhand hun invloed zich laat gelden. De wereld wordt weer recht gezet. Dat gaat wel met veel gekraak gepaard, maar het gaat toch, al is het langzaam. Langzaam? Wat staat gij daar dan nog met de handen in de zakken toe te kijken? Sla mee de hand aan het werk! Gij wilt toch ook dat de wereld weer terecht zal komen? Zoo dan, als wij allen onze beste krachten wijden aan de verbetering va nde wereld, die op zijn kop staat, dan hebben wij het recht om met optimistisch geluid te spreken: „Het komt terecht." Maar dat is dan niet meer het materialistische van de Genestet's tijd, maar het idealisme, dat ook de Boeren in hun verdrukking door Engeland lieten hooren: „Alles sal recht kom." En het is terecht gekomendoordat zij er ook al hun kracht aan wijdden. 3e plaatsing: Hij ziet haar weer, maar nu wordt zij gelezen. 4e plaatsing: Hij kijkt eens wat het artikel kost. 6e plaatsing: Hij spreekt er over met zijn vrouw. 7e plaatsing: Hij besluit tot koopen. 8e plaatsing: Hij koopt. 11e plaatsing: Deze menschen lezen de advertentie 12e plaatsing: Zij besluiten op hun beurt te koo- en. Examen gedaan en niet geslaagd. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Katholieke Kerk, Langendijk. Zondag voorm. 7 uur Vroegmis zonder preek. Voorm. 10 uur. Hoogmis met preek', door past. van Noord over: „Zuivere en onbevlekte gods dienst, Jac. 1: 27. Nam. 6 uur. Lof met preek van past. v. Noord over„de gestalten der gezegenden en ver vloekten". Ned. Herv. Gein. Oudkarspel. Zondag 25 Mei a s. voorm. 10.30 uur Ds. Boeke.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2