Vergaderingen Nieuwsblad v. Hoil. Noorderkwartier 39e Jaargang ritww: fifma 1.1 KEIZER. - Rediclatir 1.1. (IIZER. - Bureel Wscbaiwoude. WEGENS OEN HEMELVAARTS DAG ZAL ONS VOLGEND NUM MER DONDERDAG NIET VERSCHIJNEN. Fotografische Ateliers ARPAD MOLDOVAN, Fotografisch Atelier Stemmingsbeeld «u Groentenland No. 63 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 27 MEI 1930 NIEUWE 8 LAEEDIJKM COURANT COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk üïeuws - NOORDSCHARWOUDE. Harmonie „Excelsior." Het aangekondigde concert,, dat door onze har monie onder begunstiging van vrij goed weder is gegeven, was niet druk bezocht. Ongetwijfeld waren de D.T.S.-wedstrijden daarvan gedeeltelijk de schuld. Misschien ook, dat de dreigende regen een deel van de schuld had, dat het pbliek in geen grooter ge tale was opgekomen, evenwel, het concert zelf heeft er niet onder geleden. Natuurlijk niet. Daarvoor staat èn het gezelschap èn onze directeur, de heer Pranger, ons borg. Voor de muziekliefhebbers was het weer een middag van groot muzikaal kunstge not. In de eerste plaats, zooals wij reeds eerder schre ven, leent zich de omgeving er zoo bij uitstek gun stig toe om van het concert te genieten, doch in de tweede plaats is het natuurlijk de uitnemende ver tolking, die werkelijk een overweldigenden indruk op de hoorders maakt. Het is toch een lust te luis- BROEiK OP LANGENDIJK- wenschte sorteering van de witvleezige soorten. In verband met moeilijkheden die er gerezen Voor de witvleezige soorten is de maat vastge- waren met ouders van schoolgaande kinderen, 1° uitzondering van de grof groei- welkp officiële tiirl iinnAar. i ende soort Wilde Due, waarvan de maat op 45 m.M. au ;lu l.T, houden, heeft het bestuur der is bepaald, doch eerst bij volkomen volgroeidheid. In het vorige seizoen hebben de tuinbouwers te Cjhr. School besloten, hieraan in zooverre aan tegemoet te komen, door het aanvangsuur te be palen in plaats van tien uur op half tien (n.t.) BROEK OP LANGENBIJK. Door de schippersvereeniging „De Beurtbe- vrachting" zijn de eerste nieuwe aardappelen ver- Ivoerd naar de Groentemarkt te Amsterdam. BROEK OP LANGENBIJK- Door de associatie van transportarbeiders zal in het 'komende seizoen de nieuwe tijd gehand haafd worden. BROEK OP LANGENBIJK, Maandagmorgen j.l. wareen er voor het eerst twee partijtjes aardappelen van de koude grond, aan de markt aangevoerd, welke resp. f21.10 en f21.90 per 100 Kg. opbrachten. BROEK OP LANGEND!JK- j Evenals vorige jaren zal ook dezen zomer we- derom door het Ohr. Mannenkoor en Chr. Ge mengd koor eert concert gegeven worden in de Grootebroek en omgeving geheel vrijwillig de maat van 45 m.M. voor Wilde Due aangenomen. Dus ook hier is met de eischen van de praktijk terdege re kening gehouden. d.w.z., de maat voor de witvleezi ge aardappelen is voor alle soorten, met inbegrip van Wilde Due bepaald op 40 m.M. Is de Wilde Due uitgegroeid, eerst dan zal de maat op 45 m.M. kunnen worden gebracht. Naar het mij voorkomt zullen de tegenstanders van de nu aanvaarde sorteering met voldoening ken nis nemen van de gevallen beslissing inzake de on veranderde maten voor het goed, voor het binnen land bestemd. Daar had men een zwaar hoofd in, aan deze bezwaren is tegemoet gekomen. Verschil lende personen, scherp tegen, hebben mij rondweg verklaard, nu niets meer van de sorteering te wil len zeggen. Toen ik het genoegen had als gast de vergadering ®roentecultuur bij te wonen, kwam bij mij de gedachte op (toen verschillende personen zoo bout oordeel ten beste gaven)zou het niet mogelijk zijn dat enkele leden van Groentecultuur in het volle seizoen er eens paar dagen uitbraken en een reisje Ondernamen naar Rijn- en Ruhrgebied Dan konden ze met eigen oogen zien, hoe het op de buitenlandsche markten toegaat. Hoe scherp de concurrentie is en wat de buitenlander vraagt. In dien dit gebeurt, dan zullen velen stellig minder bout spreken. Nu zijn er nog, die werkelijk meenen dat de-nieuwe sorteering uitsluitend een handelsbe lang is. De zaak staat geheel anders. Wie de toe standen in het buitenland kent, is er van overtuigd dat nieuwe wegen moeten worden ingeslagen Deze overtuiging heeft niet uitsluitend de koopman, maar wordt ook gedeeld door tuinbouwers, die de toestan den elders kennen. liet is de overtuiging die leeft bij beide partijen. En het zij mij vergund in dit verband nogmaals te verwijzen naar het oordeel van den eminenten eco- noom Colijn, die in „de Standaard" op hetzelfde met nadruk wees. teren naar die heerlijke muziek, die opwekt, begees- mu/iektuiii te Alkmaai- on wel ->i i,,i; o tert of ontroert. De directeur heeft zoo volkomen o £P, zijn dappere, op muzikaal gebied zoo uitnemend ouclei' leiding van den heer Paul Kok. oor dezen technisch ontwikkelde en onderlegde leden, In zijn i avond zal een uitgezocht programma ten gehoore macht. Dan schijnt het ons toe, dat de zware klan- i gebracht worden ken naar ons toe wandelen, dan weer regent het I hooge klanken, die trillend en jubelend met een I ongeëvenaarde snelheid door de lucht worden geslin- i gerd, dan weer zit de lucht vol muziek, en daveren j de fortissimo's en fluisteren de plano's, of het bree- de muizekgegons van het volle orkest vult de lucht 1 en ontplooit zich een muziekgeruis van volle schoon heid. Zoo was het concert, waarmede weer het beste werd gegeven, o.a. de concoursnrs., met welke men te strijde zal trekken, een muzikaal genot van vol len rijkdom. Waarlijk, wie van schoonheid houdt, wone de matinée's van onze Harmonie geregeld bij. NOORDSCHARWOUDE. Bij mej. de wed: J. Broersen is op het erf een postduif komen aanvliegen. De vermoeide gevleugel de postbode had een zilveren ringetje om den poot, dat een briefje bevatte, waarop staat in verticale richting B. E. L. G. 30 en daarnaast de getallen 2117—732. NIEUWE NIEDORP NOORDSCHARWOUDE - LANGENDI,rK. Aardappelkeuring. De actie voor de keuringen bij het K.I.Z. heeft blijkbaar heel wat bouwers attent gemaakt op de bestaande keuringen van het Centraal Comité van Wageningen. Althans wordt ons medegedeeld dat zich bij den Keuringsdienst van den L.T.Bj. niet minder dan 815 bouwers voor deelname heb- oen^ aangemeld, met een totaal van ruim 600 II.A'. Die keuringen zijn inmiddels begonnen. BROEK OP LANGENBIJK. Als werknemers zijn in het plaatselijk bestuur van de bedrijfsvereeniging „het Platteland", be noemd de heeren P. de Boer Kz. en D'. Visser en voor de Chr. Middenstandsvereeniging de heeren J. Pluister Jz., en Jb. Balder. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagmiddag geraakte het driejarig zoontje va nden heer V. zonder dat dit bemerkt werd, te water. Dank zij het kordaat optreden van den heer K. van Nienes, die, het gevaar ziende, oogenblikke- ifjk gekleed te water sprong, werd de kleine, die al zinkende was, behouden weer aan den wal gebracht. OUDKARSPEL. Men verzoekt ons mede te deelen, dat onze Bur gemeester van heden tot 17 Juni a.s. met verlof af wezig is Als loco-burgemeester teredt gedurende dien tijd op wethouder Jb. Kroon. Deze zal zijn te spre ken ten gemeentehuize op Dinsdag- en Vrijdagmor gen van 11—12 uur wettelijken tijd, te beginnen Vrij dag a.s. OUDKARSPEL. Het jaarlij ksch onderzoek van de verlof gangers der lichtingen 1918 en 1921 is voor deze gemeente bepaald op 20 Juni a.s. dees namiddags 1.15 uur te Heerhugowaard, in het oude Raadhuis Wijk B no. 70 (Middenweg.) Door dezen heeft ondergeteekende de eer U mede te deelen, dat hij zijn te Noordscharwoude heeft uitgebreid en naar de eischen des tijds ingericht Op den 29 Mei (Hemelvaartsdag) zal het nieuw ingerichte atelier geopend zijn van 9 uur des voormiddags tot I uur des namid dags (Zomertijd). Under minzame aanbeveling, ARPAD MOLDOVAN. In de vorige week hebben de tuinbouwvergaderin gen van „Groentecultuur" te Broek op Langéndijk en „de Toekomst" te Zuidscharwoude, zich met intense belangstelling gewijd aan het onderwerp van den dag: de meest gewenschte sorteering van de vroege aardappelen. Reeds het vorig jaar was van handelszijde met nadruk gewezen op de onvolkomenheid der oude sorteering. Al moeilijker viel het, de scherpe concur rentie van Italië en België het hoofd te bieden, spe ciaal in het zeer volkrijke Ruhrgebied. Echter meende de georganiseerde tuinbouw, dat het ondoenlijk was in het volle seizoen een ingrij pende verandering voor te stellen, een standpunt dat de handel als juist heeft moeten erkennen. Overeengekomen werd het vraagstuk vóór de cam pagne van 1930 aan de orde te stellen, wat thans is gebeurd. Er Is menige keer vergaderd, van de samenkom sten Is voldoende bekend geworden, zoodat het over bodig mag heeten, daar nog over te schrijven. Men kwam tot een voorstel, dat in de plaatselijke tuinbouworganisaties bovengenoemd is behandeld en nu heeft Zaterdagmiddag de Prov. Comm. uit de Noordhollandsche tuinbouwveilingen In vergade ring met den handel bijeen, de beslissing genomen, na zeer zakelijke en hoogstaande discussies. Van vele zijden is het vraagstuk nogmaals bezien. De handel heeft betoogd, dat zeer zeker ook de aard appelen, naar de oude maten gesorteerd, zouden worden afgenomen. Edoch, het vraagstuk is maar, op welke manier kan voor het product den hoogsten prijs worden gemaakt. En de handel is er van over tuigd dat het eenige wapen, waarover wij In Neder land beschikken tegenover Invoerrechten, verkapte handelsbelemmeringen en aanbod door concurren ten aan lagere prijzen, bestaat In het leveren van een eerste klas, uitnemend gesorteerd product. Te vens werd gewzen op de wenschelijkheid, de voor gestelde maten zoo vroeg mogelijk te doen ingaan, teneinde het product zoo lang mogelijk op prijs te kunnen houden. Is de prijs eenmaal laag, dan zal het zwaar vallen, deze door betere sorteering omhoog te krijgen. Een frappant voorbeeld van den invloed, door goe de sorteering uitgeoefend op den prijs, gaf de heer Siewerts, lid van de firma Heeres Co., te Am sterdam. Genoemde heer toonde een monster van 'n pas uit Italië geimporteerde partij vervroegde eigen heimers, voldoende grof. Deze partij bracht op de Amsterdamsche markt 14 cents per kilogram op. Per zelfde gelegenheid was ook een partij gearri veerd van dezelfd esoort, die aan de minimum maat voldeed, maar zeer fijn uitviel. Kon de grove partij partij vlot tegen 14 cents per kilogram worden ver kocht,, de fijn vallende kon slechts 7 cents per ki logram oprbengen, en dat nog maar voor een ge deelte, de rest moest aan nog lagere prijzen worden afgezet. De afgevaardigde van de L.G.C., de heer de Boer, was stellig de tolk van de leden van zijn organisatie toen hij met klem van redenen vrijstelling van de voorgestelde maten vroeg voor aardappelen, bestemd voor de binnenlandsche markt. Men stelt immers deze maten voor de export voor, en het gaat niet aan, deze ook voor de binnenlandsche markt, die juist een fijne sorteering vraagt, vast te leggen. Blijkt het, dat het binnenland het aangeboden kwantum niet kan opnemen, dan kunnen de bouwers hun product voor export sorteeren. Het resultaat van die vergadering is geweest, dat de maten voor de beginperiode zijn vastgesteld als volgt: Drielingen 28—33 m.M. Groote boven 33 m.M. Begonnen wordt dus met twee sorteeringen. Bij volgroeidheid is de maat: Drielingen 2838 m.M. Middelgrooten 3655 m.M. Groote boven 50 m.M. Gedurende het seizoen kan voor de binnenlandsche markt geveild worden op de maten, die voor de begin periode zijn vastgesteld. Er ls op de vergadering te Bn.ek op Langéndijk zoowel ais te Alkmaar gesproken over de meest ge- J.l. Zaterdagmiddag hield de Noord-Holland se hen Bond van Veilingen een buitengewone ver gadering in het „Landbouwhuis" te Alkmaar, met die Veilingen, welke belang hebben bij den afzet van vroege aardappelen, over het vraagstuk ,jSorteering van dat product". Met het Bestuur waren aanwezig de afgevaar digden van 14 Veilingen en de vertegenwoordi gers van de handelsorganisaties „De Koophandel" de „N.-H. Exporteursbond" en van den „Xeder- landschen Bond van Aardappelhandelaren". De vergadering stond onder leiding van den heer P. Slot, Voorzitter van den Bond. Na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, opent Voorzitter de vergadering met de vol gende inleiding. Reeds het vorige jaar is van de handelaren, het verzoek ingekomen, de maten der aange voerde aardappelen te veranderen, doch dit had het bezwaar dat het seizoen reeds was aangevan gen. Wij verzochten evenwel de Veilingen de groote, boven de maat van 55 m-M. uit te schieten en afzonderlijk aan te bieden. Op de jaarvergadering in December 1929, zou het vraagstuk van een andere sorteering worden behandeld. Men kon het toen evenwel niet eens werden over de maten van een andere sortee ring, mede niet, omdat de handel het in hare organisatie ook nog niet eens was hoe die zou moeten zijn en werd dit vraagstuk verschoven tot in Mei 1930, om dan, in overleg met den handel, de sorteering met de belanghebbende Vei lingen trachten te regelen. Op 19 April ontving uw bestuur het verzoek tot het bijwonen van een bijeenkomst met de Handelsorganisaties. Wij kwamen aldaar, hoewel moeilijk, overeen, de u nu bekende maten in de aan u gezonden circulaire vastgelegd, n.l. voor de geelvlezige begin der campagne te stellen, op 2833 m.M. voor de drielingen en'daarboven behooreude tot de grooten en op een nader te bepalen tijdstip, als de aardappel voldoende vol groeid is, zullende de volgende maten géiden voor de drielingen 28—38 m-M. met' 2 mM. spe ling voor de 38; de middelbare van 3855 m-M. met 5 mM- naar beneden voor de 55; daarboven behooren tot de groote. Voor de witvleezige in den aanvang minimum 40 mM- en later dit te verhoogen tot de 45 mM. Wij hebben die circulaire tijdig genoeg ver zonden, opdat die met uwe leden zou kunnen worden behandeld. Om heden de zaak nog breedvoerig te bespre ken, is niet noodig, de circulaire is duidelijk j genoeg. Op de bijeenkomst met den Handel, heeft uw bestuur gepleit voor de invoering op een bepaald tijdstip, omdat bij de directie invoering dier ma ten, de oogst later zou moe'ten beginnen mét» het oog op de nateelt en het verlaten van den aan voer, schadelijk zou zijn. Het. indienen van voorstellen, om de maten te wijzigen, zal geen zin hebben, omdat dan daar over ook weer zou moeten beraadslaagd met uwe leden, zoo ook met den Handel. Een ingekomen voorstel van Qbdam, hetwelk voorzitter voor leest, valt dus bok' onder dié"bepaling. Van de nu geboden gelegenheid tot het stellen van vragen, werd allereerst gebruik gemaakt door den afgevaardigde van de „Tuinbouw" te Grootebroek en deelt mede dat hij opdracht heef 1 tegen te moeten stemmen, omdat het in hunne vergadering in «haar geheel verworpen is. Men wensckt een sorteering* in twee en niet in drio soorten. 'Ongeveeer gelijkluidend was de mededeeling van de afgevaardigde van de „Langendijker Groenten Centrale". Verschillende afgevaardigden deelen mede, dat •hunne vereeniging met de voorgestelde sortee ring accoord te gaan. Een tweetal hebben alleen bezwaar tegen de minimummaat van 45 mM- voor de witvleezige op later tijdstip. De „Noqrdermarktbond" wenschte de minimum maat voor Be grooten te verhoogen tot 60 mM- inplaats van 55 mM-, doch zo:u bij eventueele stemmen, zich niet tegen verklaren. „Sint. Jozef" te Medemblik heeft bezwaar er voor te steeemmen,indien de veiling te Groote- broeek zich er tegen verklaart, doch is in be ginsel een voorstander. Van verschillende kanten is het voorstel be pleit, met het oog op de concurrentie van an dere landen, die een betere sorteering gaan in voeren; enkele nnoemen het een bezwaar mét het roeien, door meerdere zorg daaraan. Wagenaar van „Koophandel" en Ziewertsen van den Nederlandsche nBond, deelen mede, idat van den Nederlandschen Bond, deelen mede, dat de concurrentie met België en Italië, het noodig maakt, beter te sorteeren en Jat het dus nood zakelijk 'is, hieraan gevolg te geven. D'e laatst genoemde deponeerde een monster nieuwe aardappelen uit Italië afkomstig, die uni- vorm gesorteerd zijn en deelde mede, dat deze partij op de importveiling f 14 per 100 Kg. op brachten en "de afwijkende sorteering met moeite voor f 7 oen kooper vonden. Over het vraagstuk, in twee of drie soorten sorteeren, evenals de maat van de groote 55 of 80 mM-, wordt breedvoerig gediscussieerd en ten slotte wordt de vraag gesteld, hoe zal het ,,U- C. B." handelen. De Voorzitter antwoordt, dat het „U-O.B." natuurlijk rekening zal houden met de uitspraak van belanghebbenden. Hij kan hierop geen posi tieve uitspraak doen- Wordt het voorstel met groote meerderheid aangenomen en de sorteering in overleg met het „U.C.B." ingevoerd, dan zul len de niet op deze wijze gesorteerde aardappe len het label van het „U.C.B." niet kunnen be komen. Hij wenscht evenwel op te merken, dat het Bestuur van het „U.C.B." niet zoo maar ma ten gaat decreteeren, indien het voor de tuinders niet gewenscht wordt geacht. Hij vindt het jammer, dat twee van de grootste Iveilingen, mandaat hebben gekregen tegen te moeten stemmen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1