NIEUWE 1 Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 64 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 31 MEI 1930 39e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H. KIIZER.-Bureel Koordscharweude. TOB BOORT. Revue van de Week Corsetten - Magazijn Alkmaar Iel. 528 Uit den Omtrek Binnenland UNGED1JKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINböAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GKOOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Theoretische ideeën zijn waardeloos. Leeringen -wekken, Voorbeelden strekken. Soms staan wij verwonderd tegenover onszelve. Wat doen we? Wat hebben we gedaan? Heel iets anders dan wat we redelijk en goed achten, 'heel iets anders dan wat wij gewend zijn te ver kondigen. We hebben nog pas met zooveel mooie woorden een vriend moed in gesproken. En nu ons tegenslag treft, laten we zelf dadelijk het hoofd hangen, geven we allen moed op. We meen den immers wat we tegen dien vriend zeiden?' En die vriend heeft geluisterd, hij is weer wat optimistisch van ons vandaan gegaan, ja, onze woorden hebben geholpen. Kunnen wij diezelfde woorden dan niet tot onszelf zeggen? Zullen ze ons niet helpen? Ze gelden voor ons toch oolrf? Ja, ja, maar nu we zei' in het geval, ver- lceeren Het is wel heel moeilijk Dan ontmoeten we den vriend weer. Hij ziet ons somber gezicht, hoort hoe wij in den put zitten. Hij Idjkt ons er eens op aan. y,En die wou 'me moed inspreken denkt hij. ,,Och zie je wel, het is alles theorie. In de praktijk zijn we allen weerloos tegenover het lot, in de praktijk kunnen we gee nuitkomst zien." Zijn optimisme dat wij eens gewekt hebben, zakt weer neer. Hij ^iat weer heen, moedeloos als wij. Zoo schaden we niet alleen onszelf, maar ook onze vrienden. Vrienden, die ons geloofden. 'En hoe hebben we zelf in onze eigen woorden geloofd! We hebben menschen, die onze meenin gen niet deelden, laf en dom genoemd. We gloei den van levenslust en levensdurf. Ein dan, als t ongeluk ons zoekt, zijn we even laf en dom. Wat we uitstrooiden aan opwekkende gedach ten gaat weer te niet. We waren maar „praatjes makers". Niemand kan meer in ons, noch in onze mooie ideeëu gelooven. Als ze voor de verkondi ger waardeloos bleken, dan moeten ze het- zeker voor anderen zijn. Gelooft ge werkelijk in uw ideeën? Laat ze dan niet los. Toon, juist in moeilijke tijden, dat het -u ernst is, Geef het goede voorbeeld. Dan zullen anderen die ideeën op prijs loeren stellen, er het nut en het voordeel van 'inzien- Dan kunt ge anderen voor uw overtuiging win nen. En wat hebt ge aan sehoone ideeën zoo ge los Jaat, 'zoodra ge er wat aan hebben zoudt (Nadruk verboden). Dr. J03 DE OOCK. 27 Mei. Het plan bestond en bestaat misschien nog - dat: de Tweede Kamer uiterlijk op Woensdag 28 Mei dus een dag vóór Hemelvaartfeest - met zomerecès uiteen zou ga,an. Tntusschen, ook parlementaire plannen kun nen door belangrijke onvoorziene omstandigheden in de war worden gestuurd. En zoo is het ge schied, dat, toen Vrijdagmiddag 25 dezer de Ka mer tot den 27en uiteenging, door sommigen de kans niet gering werd geacht, dat men toch. nog in den loop van Juni eenige zittingen zou moe ten beleggen. Inzonderheid voor behandeling van een noodwetje in verband met de zeer ernstige crisis op het gebied van land- en tuinbouw. Men achtte het waarschijnlijk, dat half Juni de Twee de Kamer vooral daarvoor weer moet worden bijeengeroepen, in welk geval van half tof eind van zomermaand aan beide kanten van het Haag sehe Binnenhof zal worden vergaderd. Immers, de Senaat is tegen Woensdag 11 Juni bijeenge roepen. De zitting der Tweede Kamer van Dinsdag 20 Mei begon met het verleenen'aan mr. Boon van zijne interpellatie tot minister Reymer over lief besluit, door Z.Exc. van Waterstaat genomen inzake de verdeeling van den zendtijd. Deze inter pellatie zou: worden gehouden op Dinsdag 27 Mei, en: gegeven de hartstochtelijke act.ie van de A.V.R.O. met allen, die haar verongelijkt en in een hoe kgeduwd achten, kon men zich voor stellen, hoe onstuimig de loop, de drang naar de tribunes der Tweede Kamer zo uworden, tenein de het verwoede steekspel over de klachten der A.V.R.O. bij te wonen. Het. Lagerhuis heeft den lOen den tocht door het ontwerp tot wijziging van de Gemeentewol hervat. Het nieuwe artikel 135, volgens hetwelk de bevoegdheid van verordeningen werd uitge breid, werd verworpen met 42—39. Zóoveelsto échec voor minister Ruys de Beerenbrouck. Het voorstel-dr. Vos tot behoud van den „dub belen Raad" bij voorstellen tot grenswijziging en annexatie is aangenomen mét 5231. Zonder stemming keurde de Kamer goed een amend. - mej. Westerman, volgens hetwelk de' vrouw ook benoembaar zal zijn tot ambtenaar van 'den Burg. Stand. In de zitting van Woensdag 21 Mei is de be- (handeling van het ontwerp-gemeentewet afge- loopen. Mr. Schokking ontving van den minister de verzekering, dat het niet de bedoeling der regee ring is, thans reeds iets bindend te doen in de richting van een algemeene Rijkspolitie. Er was o.a. een amend.-Ter Laan, willend de benoeming van de pólitie-beambten door den Raad, niet door den Burgemeester. Het is verworpen met 5018. Terwijl een amendement van dien afgevaardigde, er toe strek kend dat de Burgemeester verantwoording zal schuldig zijn aan den Raad inzake de beschik kingen, getroffen t.o. van de politie, met 36 23 stemmen afgewezen werd. De eindstemming is op 27 dezer bepaald. Vrees voor, of hoop op verwerping is niet gegrond. Dp Donderdag 22 Mei verscheen minister Ver schuur aan de groene tafel tot verdediging van de ontwerpen tot wijziging van de Ongevallen wet en de Land -en Tuinbouw-ongevallenwet Bij den aanvang dezer zitting vonden de dames afgevaardigde nallen op haar plaatsen een bloe menhulde, ter eere van de zege, behaald met het voorstel, de vrouw 'te onzent benoembaar ma kend tot burgemeester. Mej. Meyer, de Katho lieke afgevaardigde ging mr. Beumer, den anti- feminist, voor die gracieuse hulde bedanken. De beide ontwerpen, zooeven genoemd, strek kend. om*rlc tijdelijke uitkeering krachtens die wetten te doen aanpassen tot het ziekengeld van do Ziektewet, dat dus te vorhoogen van 70 tot 80 pCt. van het dagloon, zijn goedgekeurd. Waarna de algemeene beschouwingen begonnen over het ontwerp-Arbcidsbemiddeling. De behan deling daarvan is Vrijdagmiddag 23 dezer bijna afgeloopen. Slechts over enkele strafbepalingen moest toen nog worden beslist. De Katholieke Staatspartij vierde op Zaterdag 24 Mei te Utrecht op feestelijke wijze haar zil veren jubileum. De herdenking daarvan begon reeds in den avond van Vrijdag jl. Tal van katho lieke afgevaardigden hadden zich dus den 23en 'tijdig naar Utrecht begeven. Uitgekomen is het Verslag der Staatscommissiemet betrekking tot uitgifte van Zuiderzee-gronden. Zij concludeert o.m. tot overheids-exploitatie en vorming van een afzonderlijke provincie. Prachtige stof voor breedvoerig debat in de parlementaire zitting- periode 1930- 31, welke toch reeds overladen is met „legislatieve materie". Het was de week van het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Dat wederom te zien en te hooren ga fde onverflauwde geestdrift der Am sterdammers voor Oranje. H.M. de Koningin-Moeder verpoosde te Ois- terwijk, bracht ook een bezoek aan Breda en be trok 'eindelijk het Soestdijk-paleis voor de zomer rust. Den 20en Mei j.l. was het zestig jaar geleden, dat de doodstraf te onzent werd afgeschaft. Personalia: De lieer B. Brutèl de'la Rivière, havenmeester te IJmuiden, is met ingang van L Juni benoemd tot hoofdinspecteur van den ha venarbeid te Amsterdam. Den 27en Mei vierde dr. J. Th. de Visser zijn gouden jubileum als doctor in de theologie. Met ingang van 1 Juli treedt Mgr. Evers, op verzoek, af als kolonel-hoofdaalmoezenier van leger en vloot en wordt als zoodanig vervangen door den majoor-aalmoezenier der le divisie J. J. Noordman. Tot voorzitter va njde R.-K. Êitaatspartij is gekozen mr. U. M. J. 'F. Goseling, te Amsterdam. Uit de doodcnlijst: W. Allirol, gep. kapitein ter zee, 79 jaar, Den Haag. J. W. van 'Helden, 58 jaar, bekend landbouwkundige, Bakel. - fr. D. R. J. baron van Lynden, oud-hoofdingenieur in O.-Tndië, 80 jaar, Den Haag. Willem1 Pot- harst, eenmaal gevierde tooneelspeler to onzent, 78 jaar te Brussel. Gep. luit.-generaal M. D. A. Forbes W.els, oud-chef van den Generalen Staf, 65 jaar, Den Haag. M. 3. Elkan, oud-diamant bewerker, op 102-jarigen leeftijd te Amsterdam verscheiden. Aan de jongste misdadigheids-nova ontleen ik, dat er wederom tal van inbraken zijn gepleegd o a. in een kleedingmagazijn te Assen, en bij de coop. Vcrbruiksvereeniging te Haarlem, waar een geld-roofbuit van f7000 werd vermeesterd. Te Hensbroek waien de inbrekers met revolvers ge wapend bij een door hen gewaagd „kraakje". Ze zijn gelukkig gevat. Te Aalten is een 42-jarige brievenbesteller ver dwenen. De man wordt van verduistering ver dacht. In den trein Roosendaal-Rotterdam heeft éen handige pölitie-beambte een Griek, internatio nalen zakkenroller, weten te „demaskeeren". De sinjeur wordt over de grenzen getransporteerd. Te Princenhage, bij Breda, wekte het sluiten van een oud en bekend kassierskantoor, waarvan de firmanten plotseling verdwenen waren, gewel dige opschudding. Nader is gebleken, dat de safes op het kantoor onaangetast waren. De kas siers hebben faillissement gevraagd en verkre gen. Het O.M. bij het gerechtshof te 'sGrn- venhage heeft levenslang geëischt tegen den man, verdacht van moord op mevrouw Odem, aan liet Haagsche Bezuidenhout. De Rechtbank had hem tot 20 jaar veroordeeld. Van de euveldaden, door den roódon haan laat stelijk gepleegd teeken ik aan, dat te Zaandam een extra-felle brand heeft gewoed, waarbij een pakhuis en eenige panden door het vuur zijn verwoest. De brandweer-beambten hebben zich hierbij allerkordaatst gehouden. Vooral het gloeiend wor den van de gashouders wekte zeer ernstige onge rustheid. De door het vuur aangerichte schade wordt op een 'kwart millioen geschat. Voor de verdere branden verwijs ik naar de bladen. j 'Uit de serie der verdere ongelukken teeken ik aan, dat: op iden Rijksstraatweg Ede-Arnhem een dame uit Amsterdam bij een auto-ongeval i'het leven liet. Bij een auto-aanrijding tcs Ede ■is een fietser uit Lunteren verongelukt. Bij Itens- woude vloog een auto tegen een boom. De be stuurder, die zijn wagen in vliegend tempo liet 'voortracen, overleefde het geval niet. Mient 17 q Corsetten O, Bustehouders Q 03 Kinderlijfjes Buikbanden jg UJ Rechthouders pri O Rechthouder-Corsetten q q Elastieken Kousen ►T Damesverband Zt Soubras en H Rokbescherniers J O ALLE SOORTEN ELASTIEK. (litsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Toch nog iets uit de niet-lugubere sfeer' Te Culemborg is een Dressclhuys-bank onthuld, ter eere van de nagedachtenis van den te vroeg ontslapen leider des Vrijheidsbonds. Wij leven, zoowel in Nederland als elders, in de periode der opgravingen, en o.a. het- Domplein te Utrecht is daar in de jongste week „het le vend bewijs" van. B. en W. van Amsterdam zijn nu gekomen met hun voorstel om de bespeling van den stads schouwburg over te laten aan de beide combina- tie swelk enog kort geleden vijandig-coneurree- rend tegenover elkander stonden. Op hoop van zegen door «onfraterneel-e samenwerking. Do RotterJamsche Raad heeft zich vereenigd me thet voorstel van B. en W. tot ■stichting van een nieuwe koopmansbeurs. Overheid en par ticulier initiatief zullen hier samengaan. Van 1 tot 7 JJuni gaat de vermaarde „regenma ker" Veraart wederom proeven nemen in de buurt -van Pampus, boven de Zuiderzee. Zijn devies luidt blijkbaar: „de aanhouder wint". De naaste toekomst zal het antwoord moeten doen volgen op de vraag, of hij, alsmede de diverse Zaandamsche en andere schatgravers het Lij het rechte einde hebben. KOEDIJK. Gevonden voorwerpen: Een ijzeren schipperspen. Te bevragen ter secretarie. KOEDIJK. In de week van 1» tot en met 25 Mei jl. heeft zich in deze gemeente een geval va nroodvonk voor gedaan. HEERHUGOWAARD. Ook in onze gemeente achten vele radio-luistervin ken zich getroffen door het zendtijdbesluit. Dit heeft geleid tot de samenstelling van een comité dat zich ten doel stelt krachtige actie te voeren tegen dit be sluit. Teneinde een krachtige stem te doen hooren, wordt samenwerking gezocht met omliggende ge meenten. Zoo spoedig mogelijk zal een protestverga dering worden uitgeschreven. Tot het bestuur van de A.V.R.O. wordt het verzoek gericht in die verga dering een beestuurslid te doen optreden. CHRISTELIJK NATIONAAL ZENDINGSFEEST. In tal van dorpen en steden is men bezig aan de voorbereiding van gemeenschappelijke reizen naar het groote zendingsfeest op Woesndag 2 Juli a.s. op het landgoed Raaphorst" te Wassenaar. In verband hiermede deelt de rgelingscommissie mede, dat de ingang thans alleen is aan den Rijksstraatweg; de vroegre ingang aan de Papelaan is afgesloten. Daar om wordt den bezoekers geadviseerd vanaf Leiden of den Haag te reizen per H. T. M. tot halte Kerkdam, of om van autocars gebruik te maken. Mogen tal van deelnemers zich onmaken om op Woensdag 2 Juli naar „Raaphorst,," te Wassenaar te trekken. Keur van sprekers, goede cantlne, schitterende om geving en tramverbindingen vanaf halte Kerkdam- Wassenaar in alle richtingen. PRAKTIJK-EXAMENS. Het 23e praktijk-examen in boekhouden, handels correspondentie en Stenografie, afgenomen vanwege de vereeniging „Het Nederlandsche Handelsinsti tuut" zal gehouden worden op 7, 8, en 9 Juli a.s., in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de Leeraars-Examens in handelscorrespondentie en Stenografie, alsmede de examens Privaat-docent Boekhouden, Vakleer- aar), Fabrieksboekhouden, rekening courant boek houden, en voorbereidend praktijk examen in talen en Boekhouden. Den candidaten voor het praktijk examen vreemde talen wordt nog ter kennis ge bracht, dat het onderdeel Terminologie uit de des betreffende opgaven is vervallen. Het propectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhandelaren en aan het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 26sten Juni a.s. Faillissementen in Nederland Opgegeven ochtend 27 Mei. UITGESPROKEN: 26 Mei N.V. Autobusdienst „de nieuwe Onderne ming" gevestigd te Middelburg. 26 Mei J. C. Reu- sen, schoenwinkelierster handeldrijvende onder den naam fa. W. Reusen, Zierikzee. 26 Mei Johannes Jacobus Dahrs, bakker, Amsterdam, Hudsonstraat 128 I. 26 Mei K. Gaasterland Jr., Amsterdam, Sarphatistraat 72. 26 Mei N. V. tot voortzetting der zaken voorheen gedreven onder de firma van der Horst en Heus, gevestigd en kantoorhoudende te Hilversum, Laarderweg 137. In het op 21 Mei 11. uitgesproken faillissement van A. A. de Groot, wonende te Hilversum, Stationsstr. 26, is op zijn verzoek mr. A. Jager van het curator schap ontheven en in zijn plaats tot curator be noemd, mr. M. Scholten, Amsterdam Beursplein 5. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 26 Mei P. J. Weterings, Middelbrug. Opgegeven middag 27 Mei. UITGETSPROKEN: 27 Mei Bortinus Jacobus Vega, zonder beroep, Am sterdam, Prinsestraat 16 II. 26 Mei G. van Loy- engoed, koopman Arnhem Weverstraat 13. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 15 Mei P. Smit, Alkmaar, Liefdeelaan 1. Opgegeven ochtend 30 Mei. UITGESPROKEN: 27 Mei Abraham Overbeeke, bakker Willemstad. 28 Mei Grietje Ruitenberg, Zalk en Veecaten. 28 Mei N. Prinsen, koopman te Soest, Soesterberg- schestraat 6. 28 Mei G. Jansen, banketfabrikant, Utrecht, Korte Nieuwstraat 17. 28 Mei S. Bouw man, handelende onder de firma M. Bouwman, druk ker te Utrecht, Lange Nieuwstraat 48. 28 Mei L Bouwman, handelende onder de firma M. Bouw man, drukker te Utrecht, Lange Nieuwstraat 48. 28 Mei Reinder Cuperus, winkelier in kruideniers waren, manufacturen, enz. Wester-Nijkerk. 28 Mei J. Jongejans, groentehandelaar, Ymuiden Oost Eschdoornstraat 20. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 27 Mei W. van Gorkum, Princenhage. 27 Mei H. Stam, Tilburg. 28 Mei G. van der Hoef Ut recht. 28 Mei W. A. Roterman Utrecht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1