TB H Zaterdag 31 lei 1930, Wetenswaardigheden op admini stratief en fiscaal terrein Oonsours van den Wesftrieschen Bond van Harmonie |en Fanfare corpsen te Nieuwe Niedorp Kamerkroniek In ons voorgaand artikel spraken wij over „afschrij ven." Wij vervolgen thans. Met uitzondering van de afschrijving, noodig we gens het afloopen van een den belastingplichtige toekomend recht, dat aan een termijn gebonden is, mag alleen worden afgeschreven worden op zaken, gebezigd, in een beroep of bedrijf. Dat beteekent dus, dat de eigenaar van een fa brieksgebouw, in welk gebouw zijn bedrijf is ge vestigd en wordt uitgeoefend, op dit fabrieksgebouw mag afschrijven. Het beteekent echter evenzeer, dat de pjgpn^ar van een fabrieksgebouw die dit gebouw verhuurt aan iemand, die in dit gebouw zijn bedrijf (d.w.z. des huurders bedrijf uitoefent) niet mag afschrij ven. Immers in het laatste geval is het fabrieksgebouw niet een zaak die wordt gebezigd in het beroep of bedrijf van den eigenaar. Precies zoo staat het met een huis, dat wordt verhuurd. Een particulier, die het huis verhuurt, mag niet op het huis afschrijven. De huizen-exploitant, iemand wiens beroep het is huizen te verhuren, mag wel afschrijven. De bepaling, dat alleen op zaken, die in beroep of bedrijf worden gebezigd, mag worden afgeschreven doet ietwat onbillijk aan, maar de bepaling is voor geen misverstaan vatbaar. Afgeschreven mag alleen worden op het zg. „vaste kapitaal." Dus niet op de voorraden. Wij vestigen hierop bijzonder de aandacht. Afschrijven is ook niet noodig. Immers men mag de voorraden waardeeren tegen factuursprijzen en de voorraden, „waaraan men een strop heeft" wier dagprijs dus ligt beneden den fac- tuursprijs, tegen den dagprijs. Ten aanzien van de afschrijving op onroerende goederen (huizen) zij opgemerkt, dat, wordt het huis voor bedrijfsdoeleinden gebruikt, en doet het bovendien dienst als woonhuis, alleen op het zaak- gedeelte van het pand mag worden afgeschreven. Een bakker, wiens huis is èn woonhuis èn bak kerswinkel én bakkerij, schrijft af op het zaakge deelte. De waarde van het huis splitst men in twee ën. Bijvoorbeeld: Totale waarde f 10.000. Waarde zaak gedeelte f 6000 en woongedeelte f 4000. Afgeschreven wordt dan op het zaakgedeelte ad f 6000. De afschrijving bedraagt in normale omstandighe den 1—2 procent per jaar van de boekwaarde. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er reeds 12 procent per jaar wordt afgeschreven. Wij zeiden het reeds, dat het bedrag der afschrij ving over zeker jaar, de vermindering in gebruiks waarde zoo dicht mogelijk moet nabij komen. Op een fabrieksgebouw, waarin „dag in dag uit" machines staan te werken, zoo, dat het gebouw op zijn fundamenten schudt, mag en moet meer wor den afgeschreven, dan op een huis, waarin een rus tige kalme winkel in tabak of sigaren is onderge bracht. Data me nsoms belangrijk meer mag afschrijven, bleek öhs eenige jaren geleden in onze praktijk. Het betrof een pand, dat beneden was ingericht voor winkel, terwijl het bovengedeelte aan een pu bliekrechtelijk lichaam voor f 5000 per jaar was verhuurd. Er bestond een huurovereenkomst voor öjaren. Bovendien was het bekend, dat na afloop van deze 5 jaren wel een nieuwe overeenkomst zou worden aangegaan, echter in geen geval tegen een hoogeren huurprijs dan f 3500 per jaar. Verder stond vast, dat in geen geval bij verhuur aan anderen meer dan f 3500 kon worden gemaakt. Op grond van een enanders schreven wij 5 pro cent af op een waarde van f 70.000 of f 3500, terwijl de belastingadministratie geen hoogere afschrijving wilde toestaan dan 2 procent of f1400. Een verschil alzoo van f 2100. De raad van beroep evenwel stelde ons in het ge lijk. De vraag of op „Goodwil' mag worden afgeschre ven, wordt niet eenstemmig beantwoord. De lezer weet toch zeker wat onder Goodwill moet worden verstaan. Een winkelpand op zichzelf heeft niet die waarde die hetzelfde pand heeft, wanneer het gelegen is in een dichtbevolkte buurt en wanneer in data winkel pand reeds sinds jaren een druk-beklante zaak is gevestigd. In het laatste geval betaalt men gaarne iets meer voor dat huis. Men betaalt gaarne iets meer voor de waarde van de zaak. Men betaalt gaarne iets meer voor de Goodwill. Mag men op die Goadwill afschrijven? Er is een arrest van den H. R. B 3586 dat afschrij ving toestaat en wel op grond va nhet feit, dat het naar goed koopmansgebruik is, af te schrijven. Tegenover dit arrest staat een arrest van ouderen datum B 2099, volgens welk wel mag worden afge schreven, echter alleen dan .wanneer inderdaad de waardevermindering van de Goodwil is gebleken. Volgens het eerstgenoemde arrest is afschrijving steeds, volgens het laatstgenoemde arrest alleen dan toegestaan, wanneer inderdaad de bezitting Goodwill in waarde is gedaald. Wij mogen in dit verband ook nog wijzen op een arrest B 4468 volgens welk arrest alleen op dien Goodwill mag worden afgeschreven die men tegen betaling heeft verworven. Belangrijk is ook een arrest van den H. R. B 4537. Wanneer een dokter een bedrag betaalt voor het overnemen van bestaande relaties, mag hij, volgens dit arrest, op dit bedrag afschrijven. Lezer dagen wordt bovengenoemd concours ge houden te Nieuwe Niedorp. Een uitgebreide feest gids vqrmeldt behalve de wedstrijden ook vele vermakelijkheden en heeft Nieuwe Niedorp's Fan- 1 avecorps Excelsior" alle krachten ingespannen dit concours in alle opzichten te doen slagen. De voorzitter van het Eere-Oom'ité, de heer A. Visser, burgemeester van Nieuwe Niedorp, zegt in het voorwoord in de feestgids, dat „Exelsior" ons wit toonen een goede gastvrouw te zijn. En dat heeft zij getoond en heeft zij bewezen dezen titel waardig te zijn. Ook de oproep, door den eere-voerzitter gedaan, „komt tot ons tijdens de eoncoursdagen!" is niet te vergeefs geweest en velen, zeer velen hebben hieraan gehoor gegeven. W oensdagavond werd het feestterrein openge steld en werd door „Excelsior" onder leiding van haren directeur, den heer G. van Kalken met medewerking van Niedorp's Gemengd Koor, di recteur de heer H. I. Hovenier een concert gege ven, wat uitstekend is geslaagd. Dat het, ge- bodene door de vele aanwezigen op prijs werd gesteld, bleek wel uit het krachtig applaus, dat. na ieder nummer weerklonk. Na afloop van h*t concert werd de Kermesse d'Eté geopend en mochten de vele attracties zich in een druk bezoek verheugen. Ook' in de dancing- in de feesttent heerschte eene gezellige drukte. Hemelvaartsdag. Ie Coneonrsdag. Het programma vermeldde als no. 1 voor dezen dag de Officiëele Ontvangst door het Gemeente bestuur van Hoofdbestuur, Jury, Directeuren en Voorzitters der deelnemende vereenigingen, Eere comité en Feestcommissie. Vroegtijdig maakten wij ons op hierbij tegen woordig te zijn. Deze dag werd door prachtig zomerweer begunstigd én de wensch, door velen in stilte geuit hieromtrent, was boven alle ver wachtingen in vervulling gegaan en het succes van dezen dag was verzekerd. Zoodra wij de kom der gemeente hadden be reikt, kregen wij den indruk dat heel de ge meente het hare tot het welslagen er toe wilde bijdragen, want van vele woningen, wij kunnen wel zeggen huis aan huis, wapperde de nationale driekleur, hetgeen t^en zeer feestelijke indruk gaf. 4i Hoe dichter het klokje van elven naderde, hoe drukker het werd. Door vele autobussen wer den de corpsen aangevoerd, die elkaar in vreed- zamen strijd zouden bekampen. In het café „De Iioode Eenhoorn" van den heer Kossen, waar tevens de officieele ontvangst zou plaats vinden, hadden wij alras een gezellig hoekje uitgezocht, en zagen wij de leden der verschillende comité's binnen komen, zoomede de leden van het Hoofdbestuur van den Westfrie- sehen bond, Tevens hadden wij het genoegen ken nis te maken met de jury, bestaande uil de hee- ren A. L. Hasebroek, toonkunstenaar te Haar lem, M. Kleij, toonkunstenaar te Amsterdam en G. H. Boedijn, toonkunstenaar Veendam. De wijze, waarop de vertegenwoordigers der Pers werden ontvangen, is boven alle lof ver heven en geschiedde op zeer loffelijke wijze. Be groote zaal vulde zich al spoedig met zeer belangstellenden. Het podium was gevuld met, wat wij uoemeen „de officiëele personen". Ook thans was voor de pers op voortreffelijke wijze gezorgd. Nadat de klok elf slagen had laten hooren, treedt de burgemeester als eere-voorzitter van de feestcommissie naar voren en spreekt de vol gende rede uit: Mijne heeren, Het is mij zeer aangenaam u allen hier namens het Gemeentebestuur het welkom te mogen toe roepen. In het voorwoord van.de feestgids staat: ,((Niedorp's Fanfare wil u toonen, dat zij een goede gastvrouw kan en wil zijn." Die belofte, daar geuit, wenscht het gemeentebestuur aan ie vullen met de woorden, ook wij willen dat. Wij en ik, neem aan te mogen spreken uit naam der burgerij, willen medehelpen, 'dat het concours van den Westfrieschen Bond zal slagen. Wij hopen van ganscher harte mee, omdat wij het als een eer erkennen dat ons Fanfarecorps dit jaar uw concours hier mag houden. Een der gelijk muziekfeest is voor ons dorp eene ge beurtenis. Het stemt ons zeer aangenaam voor een paar dagen het middelpunt te mogen zijn van muziekminnend West-Friesland. In het voorwoord wordt tevens gezegd: „Met uwe hulp en medewerking moet het slagen." Mij dunkt alle kenteekenen van uw zoo gewaardeerde hulp en medewerking zijn aanwezig. Immers de Hoofdbestuursleden geven daarvoor reeds blijk door hunne aanwezigheid hier. Gaarne breng ik aan hen hulde voor' al het werk, dat zij in het' belang van den Westfrieschen Bond reeds ge daan hebben. Hulde, omdat zij de concoursen zoo weten .te organiseeren, dat ieder jaar 30 a 35 ver eenigingen aan den wedstrijd deelnemen. .Stellig komt een deel van die hulde toe aan de heeren juryleden, die de mooie, doch zeer moeilijke taak o.p ;hun schouders hebben genomen om in cijfers uit te drukken de waarde van de gepresteerde kunst der deelnemende corpsen. Deze wedstrijden Kebben naar mijn bescheiden meening daarom zoo veel waarde, omdat de heeten juryleden teVèns va hun critisch verslag de aandacht vestigen op de fouten eu de tekortkomingen en fieze tevens bespreekt de deelnemende vereenigingen en daar door een waardevolle bron van studie schep pen voor heeren dirigenten. Ook op de medewerking der corpsen kunnen wij rekenen, immers 34 vereenigingen nemeti aan het concours deel. Het is ons een genoegen 'hier de verschillende heeren dirigenten en voorzitters van de heden hier optredende vereenigingen te kunnen begroeten. Aangenaam is het mij hier ook aanwezig te zien als leden van het Eere-Comité', die behalve door hun naam ook met de daad ge toond hebben de waarde van dit feest voor ons dorp te erkennen. Ook de heeren van het Feestcomité breng ik gaarne woorden van dank voor al het werk, dat zij gedaan en nog zullen doen, om dit feest te doen slagen. Alleen zij, die meegeholpen hebben aan derge lijke feesten, weten hoeveel arbeid en zorg daar aan verbonden is. Zij weten echter ook, dat dengene, die aan den weg timmert, aan critiek is onderworpen. last, not least. Het is mij zeer aangenaam hier ook te mogen begroeten het bestuiy van Excelsior.. Het is Excelsior bekend ,dat het Gemeentebe stuur veel voor het Fanfarecorps gevoelt. Ik heb slechts in herinnering te brengen het in: Sep tember 1929 plaats gehad hebbend 12i/2-jarig jubileum. Bij de verschillende festiviteiten is Excelsior steeds bereid om mede te werken, geen wonder dus, dat de Gemeente direct bereid was om de behulpzame hand te bieden. Uit de lijst van ge schonken prijzen voor dit concours blijkt ten duidelijkste, dat velen er zoo over denken. Daar, waar ik dus medewerking van alle kan ten kon constateeren, daar meen ik te mogen eindigen met het uitspreken van de verwachting, dat) dit concours zal slagen. Laten wij dan een dronk wijden op het wel slagen en hopen, dat dit concours een gunstige plaats moge innemen in de rij der concours van clen West-Frieschen Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen. (applaus). Nadat aan dit verzoek door alle aanwezigen met genoegen was gehoor gegeven, wordt het woord gevoerd door den voorzitter van den Bond den heer W. J. Bruul van Heiloo, die sprak als volgt: Mijne Heeren. In de allereerste plaats breng ik een woord van hartelijken dank aan den burgemeester voor de hartelijke ontvangst en vriendelijke woorden tot den bond. Het heeft den leden zeer aangenaam getroffen, dat het Gemeentebestuur het goed gevonden heeft den Bond officieel te ontvangen. Ik spreek er mij nvreugde over uit, dat in deze komende dagen weer zal blijken, dat in deze omgeving nog velen worden aangetroffen, die in dezen tijd van ongekend materialisme, zoovele idealen hebben weten te bewaren, dat zij zich stellen in dienst van de beoefening der muziek kunst. Wanneer wij om ons heen zien het jachtende leven naar vermaak en gewin, wanneer wij zien, dat in dezen tijd van vredesconferenties en be sprekingen over vlootbeperking en bewapening een zuidelijke natie millioenen voteert voor uit breiding van oorlogstuig en daardoor als het ware andere staten forceert, haar op dat heillooze pad te volgen, dan moet het ons verheugen^ dat er hoogere idealen worden nagestreefd, n.l'. dat de Kunst niet wordt vergeten, dat wij de muzien niet kunnen missen. Want ik ben er zeker van, dal het voor velen, die de gasten zullen zijn van uwe gastvrije gemeente, de be oefening der muzie kals een ernstig gemis zullen voelen. Onzen Bond streeft er naar de beoefenin'g der muziek te bevorderen, te leiden en te steunen. En wanneer wij op het afgelegde levenspad terug zien ,dan meen ik, zonder hoovaardig te zijn, te kunnen zeggen, dat de invloed van den Bond een zeer gunstige is geweest. Met slechts 12 corpsen opgericht, telt de Bond thans 36 aangesloten vereenigingen. En het feit dat velen dezer hebben bereikt, getuigt van ernstig willen en ernstig werken, want Het is onzen bondsleden bekend, dat er ernstig gewerkt en geoefend dient te worden, om te komen op de plaats, die elke vereeniging zich voorstelt te bereiken, nl. de hoogste, de eere-af- deeling. Ik ben er zeker van, dat het than® weer zal blijken, dat er ernstig gewerkt is en ik hoop dat de komende dagen op waardige wijze be kroond zullen worden, de vele uren van inspan ning en oefening, die onze bondsmakkers zich getroost hebben voor de verovering van de „eere- palm". Niet alleen om het bezit, doch dat daar door hen het bewijs zal worden geleverd, dat zij de muziek hebben beoefend op een wijze, zoo als zijzelf dat willen n.l: zoo correct, bezielend, vol fijne teederheid of jubelende kracht als ver- eischt wordt. H.H. vertegenwoordigers en leden van aan gesloten vereenigingen, ik onderschrijf gaarne het welkomstwoord van den burgemeester en 'ik hoop, dat de eoncoursdagen u de voldoening zullen geven, die gij u hebt voorgesteld. Mocht het onverhoopt niet het geval zijn, laat ons bedenken, dat evenals bij het leven, dat gaat bij beurten afwisselend brengend vreugde of druk, het ook zoo gaat met het leven der corpsen. Gestaag heft zich de levenslijn, om straks weer te dalen, doch door inspanning en energie wordt de stijging weer voortgezet, steeds nade rend den top. Laat ook bij eene daling der lijn de levensblijheid ons bezielen, omdat wij weten, dat de levenskracht het l>est tot ontwikkeling komt bij moeite en strijd, waardoor het leven zich verdiept, waardoor het rijpt U, mijne heeren, wacht de strijd, gelukkig de vreedzame! Ik herinner mij het festival, eenige jaren geleden gehouden in „Prins Maurits". toen het welkomstlied ten gehoore werd gebracht, Waarin de volgende woorden voorkwamen, die mij steeds bijgebleven zijn nl.: „Ik wacht den strijd, geen strijd van bloed en tranen, doch de vreedzame strijd om de eere- palm." Deze woorden zijn volkomen van toepassing op de komende bondsdagen en ik wensch U)t mijne heeren, in dien strijd eene .schitterende, overwinning. Als scheidrechters in dezen strijd begroet ik de heeren juryleden, dat zij de corpsen we.er zullen steunen door opbouwende critiek, door te dienen van voorlichting, waar "dat wordt vereischt en door te prijzen wat te prijzen valt. Ik hoop dat dit laatste veelal het geval moge zijn, dat de komende dagen weer zullen toonen, dat de West Friesche Bond een te loven peil heeft bereikt, dan zal de taak u niet te zwaar vallen, omdat ,,de kunstenaar" in u zal genieten van de kunst 'die geboden wordt. Ik dank de vereeniging „Excelsior" en allen die hebben medegewerkt aan de voorbereiding van dit muziekfeest en ik waardeer ten zeerste, I dat „Excelsior" zich zoo sportaan heeft aan- geboden, toen de Bond op den Beschrijvingsbrief moest plaatsen, dat hij voor dit jaar nog dakloos I was. - Ik hoop, dat het feest schitterend moge sla- gen en dat de belooning moge zijn, dat dit con- I cours hoogst prettig en lang moge voortleven in de herinnering van den Bond en ingezetenen van Nieuwe Niedorp en tot sieraad moge strek ken van de vereeniging „Excelsior". Ik heb ge zegd. (applaus). Tot slot wordt het woord gevoerd door den voorzitter van de Feestcommissie, den heer C. Groot, die een woord van dank brengt aan den burgemeester, den heer Bruul en aan de comité's voofr ide medewerking en onvermoeiden arbeid. Tevens wijst spr. er op, dat Excelsior alle eer, die aan dit feest is verbonden, toekomt. "Voorts dankt spr. de velen, zoowel ter plaatse als daarbuiten, die door middel van het schen ken van medailles etc., finantieelen steun heb ben verleend. Dank brengt spr. aan de jury, wier taak niet te onderschatten is. Uit den wensch, dat de feesten, zoowel hier ter plaatse als daarbuiten gevierd moge worden, zooals dit in Nieuwe Nie dorp gewoonte is, nl. opgetogen, en zonder eeni- gen wanklank, besluit spr. zijn rede. (applaus). De burgemeester verklaart hiermede de offi cieele outvangst voor geëindigd en begaven allen zich naar het feestterrein. Met genoegen vermelden wij, dat dé zaal dooi de goede zoggen van den heer Kossen, door guir landes, een zeer feestrijk aanzien had verkregen, hetgeen zeer ten goede kwam aan de stemming. Vol verwachting van hetgeen ten gehoore zou worden gebracht, begaven wij ons naar hel; keu rig ingericht feestterrein. Op ruimen afstand der vermakelijkheden was de muziektent opgericht, welke, door een keurige aanbrenging van frissche bloemen en planten een aangenamen indruk mankte.. Op korten afstand bevond zich de tent der jury. Vele rijen banken noodigden de talrijke toehoorders tot een zitje en weldra werd een aan vang gemaakt met de afwerking van het pro gramma en traden achtereenvolgens de vele corp sen der diverse afdeelingen in het strijdperk en wachtte de jury een zeer zware taak. Zeer ten ge rieve van het groot aantal bezoekers, werd bij iedere optredende vereeniging de naam op duide lijke wijze bekend gemaakt door een in het. oog lcopende kaart, waarop zoowel naam als plaats vermfld was. Dat het getal bezoekers zoo groot was, mag zeker eensdeels te danken zijn aan het buitenge woon prachtige zomerweer en was het een genot het rijk voorziene programma aan te hooren. De uitslag van de eerste dag is als volgt: Derde afdeeling: Kunst na Arbeid, Aardswoud 3e prijs. 2c Afdeeling: De Vriendschap, Schoor], 1ste prijs; Volharding, Berkhout, 3e prijs; Door Wils kracht verkregen, 'Beets le prijs; Tavenue, Op perdoes, 2e prijs; Tesselsch Fanfarecorps, 2e pr. Eerste afdeeling Fanfare: Vereeniging Kunst min, Andijk. 3e prijs; Excelsior, N.-Niedorp, 2e prijs; Kunst na Arbeid, Grootebroek, 2e prijs; Eendracht, Ehkhuizen, '3e prijs. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie: Crescen do, Medemblik, 2e prijs. A'fd. Uitmuntendheid Fanfare; De Herleving, Zwaag, le prijs; Concordia, Abbekerk; Chr. de Wet, Brootschermer, le prijs; Harmonie Wierin- gen, 2e prijs. r Eere-afdeeling Fanfare: Oefening Kweekt Ken nis, Oo'stwoud, 2e prijs; Excelsior, Andijk 3e pr. Hoogst aantal punten: De Vriendschap, Schoorl met 1641/2 punt. TWEEDE KAMER. Herziening gemeentewet. Wijziging onge vallenwet en Land- en Tuinbouwongeval- lenwet. Arbeidsbemiddelingswet. Volgens art. 135 der gemeentewet heeft de Raad het recht tot het maken van verordeningen, in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezond heid en betreffende de huishouding der gemeente. De regeering wenschte nu de beyoedheid van den Raad in dien zin te vergrooten, dat deze laatste allé verordeningen kon maken, in het belang der gemeen te noodig. Te vervallen kwam daardoor het toetsing- recht der rechterlijke macht, de rechter kwam bui ten de deur te staan. De kamer nam echter met deze wijziging geen genoegen. Met 42 tegen 39 stemmen werd het gewijzigde artikel verworpen. Dr. Vos (lib.) had succes met zijn amendement tot het behouden der commissie uit de ingezetenen bij voorgenomen gdenswijzigingen. (5234.) Door het overnemen van een amendement van den soc. dem. van den Bergh, staat het vast, dat B. en W. in de verordeningen bevoegd kunnen worden ver klaard nadere regelingen te stellen over bepaalde, in die verordening aangewezen onderwerpen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3