Uit de Vakpers Zonder hoofdelijke stemming (zooals trouwens te verwachten was, werd een aemndement van mej. Westerman (11b.) aangenomen, waardoor voortaan ook vrouwen tot ambtenaar van den burgerlijken stand kunnen worden benoemd. Tegen het advies der regeering in (de heer Ruys de Beerenbrouck is overigens een zeer meegaand iemand, die zijn mee ning gaarne voor beter geeft, werd met 50 tegen 22 stemmen verworpen een voorstel van den soc. dem. van den Bergh, tot schrapping van art. 150 der ge meentewet, luidende „de plaatselijke verordeningen in hetgeen va nalgemeen Rijks- of provinciaal be lang is." Er kwamn nog meer amendementen van evenge noemden socialist, die een grondige studie der be- terffende materie gemaakt had. Zoo ging zonder hoofdelijke stemming er door zijn amendement, ge- ap do itpizaoi iaq uba ua3u8.iq.i8A0 iaq ua8ai iqou brandbluschmiddelen van B. en W. naar den burge meester alleen. En ook had hij succes met zijn amen dement, dat den burgemeester, voorzitter der vaste commissie va nde strafverordeningen in die com missie stemrecht heeft, ook wanneer hij geen raads lid is. Verworpen daarentegen werd een amendement v. den soc. dem. afgevaardigde om ook besluiten van den burgemeester in aanmerking te doen komen voor schorsing of vernietiging door de Kroon (35 37 stemmen.) We krggen toen een amendement van den heer Rutgers van Rozenburg (ch.) strekkende om den dienst der recherche niet naar vaste regelen aan de rijkspolitie diestnbaar te maken en om de ver ordeningen regelende het aantal, de rangen de be zoldiging enz. der gemeentepolitie niet te onderwer pen aan de goedkeuring van de kroon. Het werd met 4427 stemmen verworpen. En dan moeten we weer melding maken van ver schillende amendementen van den heer van den Bergh, en van zijn partijgenoot K. ter Laan. Aange- nomen werd een amendement van den Bergh, be- treffende de delegatie van uitvoeringsbevoegdheden aan ambtenaren. Het is thans mogelijk, dat de raad B. en W. machtigt, de uitvoering van raadsbesluiten aan ambtenaren op te dragen. Een amendement K. ter Laan om te laten verval len d ebepaling, dat de verordeningen, regelende het aantal, de samenstelling, enz. van het politie personeel door de kroon moeten worden goedgekeurd werd met 42—30 stemmen verworpen en eveneens werd verworpen een voorstel K. ter Laan (5018) om de agenten van politie en de veldwachters niet langer dodor den burgemeester te laten aanstellen, en otslaan, doch dat te doen geschieden op dezelfde wijze als voor het overige gemeentepersoneel is be paald. Zonder hoofdelijke stemming werd aangeenomen een amendement van den heer Hellenberg Hubar (r. k.) hetwelk een einde maakt aan den toestand dat de benoeming en het ontslag van politle-ambtenaren feitelijk kan komen te berusten in handen van den commissaris van politie. Daar waar een commissaris is, zal de benoeming geschieden niet op voordracht doch op aanbeveling van den commissaris en bij schorsing of ontslag zal de commsisaris vooraf gehoord worden. Wenschte de kamer bij art. 135 aan den rechter het toetsingrecht niet te ontnemen, bij art. 184, dat betrekking heeft op algemeene voorschriften van po litie, welke de burgemeester kan uitvaardigen bij op roerige beweging, enz. werd een amendement van den Bergh aangenomen dat de mogelijkheid uitsluit van ingrijpen door den ninet-verantwoordelijken rechter in vragen van bestuursbeleid. Vermelden we tenslotte: dat verworpen werd een amendement Vliegen en aangenomen een dito van den liberaal Knottenbelt, waardoor de echtgenooten van raadsleden, die krachtens art. 23 uitgsloten zijn, tot de volgende raadsverkiezingen hun ingenomen raadszetel behou dat overgenomen werd een amendement Rutgers van Rozenburg (ch.) bij het cënsuurartikel 188, waar in de woorden „openlijke huizen van ontucht" wer den geschrapt; dat met 3823 ttemmen verworpen werd een amendement K. ter Laan, dat den burgemeester verplicht om inlichtingen te geven aan den raad be treffende zijn functie van hoofd der politie en dat ten slotte het betreffende wetsontwerp met 64 te gen 17 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de anti-revolutionairen, de heeren Tilanus en Krijger (ch.) Lingbeek (hg.) de Visser (cp) en de drie vertegenwoordigers der staat kundig gereformeerde partij. De heeren Lingbeek en de Visser stemden tegen, omdat ook geestelijken tot burgemeester kunnen worden benoemd. Groot is de nood in den landbouw en thans komt minister Verschuur met een wetsontwerp tot wijzi ging van de ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuin bouw-ongevallenwet 1922, waardoor op den land bouw nog weer eens een last wordt gelegd. Voorge steld werd de tijdelijke uitkeering krachtens deze wetten van 70 op 80 procent te brengen. Het was de geringheid van dien last volgens mi nister Verschuur slechts 40 cent per landarbeider- per jaarwelke de boerenvrienden in de kamer per slado deed besluiten het ontwerp te accepteeren. Slechts de heeren Rappard en Braadwaren onver murwbaar. Maar afwijzend stond de kamer tegen over het ongeveer een millioen kostend amendement van den r.k. Kuiper, dat de rente bij volledige ar beidsongeschiktheid gedurende de eerste 20 weken op 80 procent, en daarna 70 procent, vaststelt. Aan de orde kam daarna een wetsontwerp houden dende wettelijke regeling der arbeidsbemiddeling. We kregen algemeene beschouwingen, waarbij ver schillende sprekers en spreeksters het woord voer den, waarvan enkele de overbodigheid van de wet telijke regeling der betreffende materie betoogden. Met 53 tegen 23 stemmen verwierp de kamer een amendement van der Bilt (lib.) strekkende om bij arbeidsconflicten de bemiddeling niet te staken, maar van het bestaan van het conflict mededeeling te laten doen. Verworpen werd eveneens een amendement van den soc. dem. Kupers om de arbeidsbeurs niet te doen bemiddelen tegen arbeidsvoorwaarden, slechter dan de plaatselijke gebruikelijke. Een gelijk lot onderging een amendement van den heer Hiemstra om ook voor agentschappen in ge meenten minder dan 5000 zielen een commissie van toezicht verplichtend voor te schrijven. Een scherpe strijd is er gevoerd bij de artikelen, welke beetrek- king hebben op de arbeidsbemiddeling met winst oogmerk, Dergelijke particuliere plaatsingbureaux zijn ten doode opgeschreven. „De vergunning kan alleen worden verleend aan een natuurlijk persoon, die reeds op den eersten Maart 1929 arbeidsbemidde ling met winstoogmerk uitoefende." Pogingen van den heer Kupers en van mevr. Bak- ker-Nort om het uitservingssysteem nog sneller te doen werken werden echter eveneens verworpen. Evenwel werd eveneens verworpen een amendement van den heer van der Bilt (lib.) om het uitservings systeem te doen vervallen en te volstaan met een vergunningstelsel. Overbodig moet genoemd worden de vermelding, dat door den heer Boon (lib.) de interpellatie betref fende den radio-zendtijd werd toegestaan. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, is van den uitslag nog niets bekend. (Thans kunnen wij mededeelen dat een motie in gediend door de heeren Boon en Oud door de Twee de Kamer met groote meerderheid van stemmen is verworpen.) OUTSIDER. 'tls ons gebleken, dat het publiek dit pas be gonnen rubriekje op prijs stelt, en dit animeert ons, het te vervolgen. Wegelooven, dat' het meer malen interessant en leerzaam kan zijn, kennis te nemen van "t geen jn andere bladen over land en tuinbouwaangelegenheden wordt geschreven. Nu zouden We rn dit twefede „uit de vakper-s" een verzoek willen doen aan onze 'lezers. Aller eerst aan HH. kooplieden aan den Langendijk. Hebt ge, naar uw meenrng iets voor deze rubriek geschikt, zendt het s.v.p. dan op naar de redactie. Berichten uit binnen- en buitenland, in 't Hol- landsch of vreemde taal, 'tdoet er niet toe. Helpt ons, onze voorlichtende taal te vergemak kelijken. En hebben de tuinbouwers iets bijzon ders in eenig blad of tijdschrift gevonden, knipt het uit en zendt het op. U doet. er ons een genoe gen mee. - Nu beginnen we voor dit maal met enkele passages uit het Duitsche blad „Der Fruchte- handel" uitgave Dr. Schade te Dusseldorf. In het nummer van 21 Mei jl. troffen we een artikel aan, dat onze lezers bizonder zal interes seeren. Tegen den invoer uit het Buitenland.» staat er boven, en met 't. buitenland is voorna melijk Holland bedoeld. 'tls een bericht uit Braunschweig. „Teen in 1925 de wet tot wijziging van de be staande invoerrechten afkwam, waarin voor 't eerst na den ooflog weer invoerrechten op agra rische producten werden vastgesteld, toen heb ben de meeste Duitsche groentenverbouwers, wier producten in zware concurrentie met die uit 't buitenland, slechts moeilijk en dan nog aan to lage prijzen op de Duitsche markten oen afzet vonden, wel een zucht van verlichting geslaakt. Het tarief toch bevatte voor groente en ooft posten, die genoemd konden worden. De vreugde duurde echter riiet lang. Bij de onderhandel in-) gen over af te sluiten verdragen mei Spanje, Ita lië, België, Frankrijk en Holland werden de In voerrechten op groenten benut, om den uitvoer va nlhiitselie industrieproducten naar genoemde landen te vergemakkelijken. De vermindering der tarieven, die in de verdragen werden vastgelegd, ging zoo ver, dat men in de meeste posities van geen bescherming door het tarief meer kan spre ken. Zoo werden, om enkele getallen te noemen, de invoerrechten van roode- en witte kool ge bracht van '1 op 2 Mark, voor bloemkool van 20 op 5 Mark, en 21/2 Mark voor tomaten van 20 op 2 en 11/2vóór bonnen van 10 op, 4 Mark. Het invoerrecht op fruit kwam van 6 en 8 op, 2 en 41/2 B. Mo appels in zakken van 15 bp 21/2i en 7; abrikozen en perziken van 50 op 5 Mark, aardbeien van 30 op 15 Mark. De invoer van zuidvruchten werd zeer begun stigd, in plaats van het autonoom tarief op ba nanen van 30 M., is dit artikel door het handels verdrag met Spanje vrij van invoerrecht en kun nen sinaasappelen in plaats tegen 20 M., voor slechts 2.50 Marlt worden ingevoerd. De gevolgen van deze handelspolitiek zijn dui delijk zichtbaar in de stijgende invoer-cijfers van groenten, fruit en zuidvruchten, en in de on gunstige Duitsche handelsbalans. De meer-invoer van genoemde artikelen be draagt in de jaren 1926 -1929 rond 2.8 millioen centenaars, ter waarde van 190 millicen R.Mf. De Duitsche regeering heeft in de laatste jaren de Duitsche groenten- en fruitteelt, voornamelijk de oroentenbouw in kassen uit openbare midde len zooveel mogelijk bevorderd. Talrijke kassen zijn verrezen, edoch alle hulp is ie vergeefs en alle crediel waardeloos, als niet de afzei aan loonend eprijzen verzekerd wordt en wanneer de groote buitenlaudseke invoeren niet worden ge l-eind. De strijd van de Duitsche markt met de in den groentenbouw veel beter georganiseerde landeen, voornamelijk Holland, kan slechts dan door den Duitschen producent met kans op suc ces gestreden worden, als hem voldoende steun in den vorm van „Frziekungszölle" wordt ge boden." De schrijver geeft ook aan, hoe hoog het. be schermen drecht, om de Duitsche productie door de moeilijke jaren heen te helpen ('n smoes na tuurlijk) minstens behoort te zijn en meeni, men kan in 't algemeen volstaan met de in '25 ge stelde autonome tarieven. Wat neer komt op het volgende: Koolsoorten 400 M. per wagon, bloemkool 20 M. per 100 Kg., iomat.en 20 M. per 100 Kg., appelen onverpakt en 8 M. per 100 Kg. verpakt. Dit noemt men dan „Erzieh- ungszolle." De schrijver noemt deze cijfers zelfs nog zeer, zeer matig tegenover de tarieven, die door an dere landen worden geheven. Hier heeft hij inderdaad gelijk en bewijst dit door de volgende voorbeelden. Het invoerrecht op witte kool bedraagt voor Duitschland 2 M. per 100 Kg., in Bulgarije 31.73 in Estland 34.37, in Lettland 48.51, in Oosten rijk 8.47, in Polen 32.23, in Rumenië 106.24, in Zweden 11.23 BM. het invoerrecht voor bloem kool bedraagt in Duitschland van 1 Juni—31 Oct. 5 M-> van 1 Nov.31 Mei 2.50 M. per 100 Kg., in Bulgarijë echter 31.73, in Estland 103.11 in Lettland 97.02, in Lithauen 124.80, in Noor wegen 30.49, in Polen 91.36, in Bumenië 106.24, in Rusland 97.20, in Zweden 16.84, en in Hon- garijë 6.78 en 13.55 Mark. De eerste mogelijkheid om de voor de Duit sche producenten onhoudbaxen toestand te wij zigen, is gelegen in het Duitsch-Ilaliaansehe han delsverdrag, dat van 15 Juni—15 Dec. '30 kan worden opgezegd. Dit verdrag is daarom van zoo groot belang, Wijl er de invoerrechten op aardappelen in zijn vastgelegd. Tot zoover het artikel, voor ons zeker niet van belang ontbloot. Bizonder van waarde lijkt ons de erkenning, dat de invoerrechten op groenten* fruit enz. in 1925 zijn verlaagd, om zoodoende de Duitsche industrie betere afzetgelegenheid te geven. Men begint in Duitschland zeer wel in te zien speciaal in arbeiders- en industriekringen!, da thet op den duur spaak moet loopen met Je methode van al maar hoogere tariefmuren. Van die zijden gaan al meer waarschuwende stemmen op, dien heilloozen weg niet verder op te gaan. Dat er door de Duitsche land- en tuinbouwers zwaren druk op de overheid zal worden uitge oefend om de bescherming al hooger op te voe ren, lijdt geen twijfel. In de komende maanden zal het tarief-onder werp voorwerp va ninternationale bemoeiing en zwaren strijd zijn. A. T. Buiteniandsch Overzicht Verkiezingsleuzen. Beloften, van welke inlossing wordt verwacht. De beloofde maatregelen tegen werkloosheid in Engeland Toename in Duitschland der werkloosheid., met zijn driekwart millioen werkloozen en ondersteunden. Sir Mosley leverde scher pe critiek op de politiek van minister Tho mas en trad af. Mac Donald neemt de leding. Nog geen -crisis. Snaterende ganzen. Sarcasme van Mussolini. Het studentenduel een sportieve uiting. Een Duitsch goudmaker. Wanneer een partij In den lande, welke ook, in verkiezingsdagen komt met haar leuzen, die uit den aard der zaak eenigszins klinkend en pakkend moe ten zijn, zorgen in den regel de tegenpartijen van velerlei schakeering er na de verkiezingen wel voor, dat degene die na gewonnen te hebben aan het roer gekomen Is, zoo af en toe eenigszins klemmend en nadrukkelijk aan de in de aangegeven leuzen vervat te beloften wordt herinnerd. Zoo gaat het hier, zoo gaat het ook in Engeland Daar werden tijdens de laatste verkiezingen, welke de Labour-partij aan het bewind brachten, leuzen aangeheven, welke betrek king hadden op de voorziening in en de verminde ring van de toen heerschende werkloosheid. Het was niet de Labour-partij alleen, welke zich blijkens hare leuzen het nemen van maatregelen met beetrekking tqt de werkloosheid tot taak stelde. Maar zij, de Labourpartij was, waar zij tot regeeren geroepen werd, de partij, welke ook inzake werkloosheid haar woorden in daden had om te zetten. Dit laatste is wat de maatregelen inzake werkolosheid betreft, niet geschied. De werkloosheid is ook onder het hui dige Engelsche bewind nog toegenomen, evenals trouwens ook in andere landen, met name in het Duitsche rijk. In laatstgenoemd land waren op den eersten Mei van dit jaar ruim drie kwart millioen werkloozen en ondersteunden meer dan op denzelf den datum van het vorige jaar. Dit geeft de Duitsche regeering zeer veel zorg en de besprekingen over de eventueel te nemen maatregelen om de werkloo- zenverzekering te saneeren, zijn aan de orde van den dag. Als een der redmiddelen wordt overwogen de bijdrage te verhoogen. Dit wat Duitschland betreft. In Engeland heeft ook in den boezem der regee- ringspartij de ontevredenheid over het uitblijven van doeltreffende en afdoende maatregelen zich geuit. Een der leden van het kabinet, minister zonder porteefeuille, Sir Oswald Mosley heeft ontslag ge nomen wegens de verwerping door het kabinet van zijn tegen minister Thomas gericht memorandum, waarin door hem scherpe critiek werd uitgeoefend op de politiek de werkloozenpolitiek van minister Thomas. Bij het debat over het werkloosheidsvraag stuk bleek de regeeringsmeerderheid zeer klein en als de conservatieven gewild hadden, zou het misschien niet zoo moeilijk zijn geweest de regeering ten val te brengen. De Britsche premier MacDonald heeft besloten het toezicht op de werkloosheidspo- litiek van minister Thomas over te nemen, waar uit dus moge blijken dat de regeering al zoo min als de afgetreden Sir Mosley over de politiek van Tho mas tevreden is. Ofschoon er niet alleen naar aan leiding van de verschillen inzake de werkolosheids- politiek, van een zekere crisis gesproken werd, waar door de regeering van MacDonald bedreigd zou zijn. wil dit nog niet zeggen, dat die bedreiging tot wer kelijkheid zal worden door den val van het huidige kabinet. De Labourpartij is niet tot een accoord ge komen met de liberalen inzake kiesrechthervorming waarmede de kans op samenwerking tusschen de Labourpartij en de liberalen wel verkeken is. Sis Mosley heeft veel instemming onedrvonden bij zijn scherpe critiek op de politiek van minister Thomas, maar ook dit is nog niet gevaarlijk voor het voort bestaan van het kabinet, waar de bedoelde instem ming welke Sis Mosley ten deel viel, nog niet be- teekent, dat men hem zou willen aanvaarden als leider van een andere werkloosheidspolitiek. In elk geval echter moet Thomas de pil slikken, dat hem de hoofdleiding inzake de werkloosheid uit de han den is genomen. En dan zou er deze week een conservatief voorstel In behandeling komen om het salaris van minister Thomas te verminderen. Of dit nu speciaal een gevolg zal zijn van zijn naar veler bewering ae geringe werkzaamheid? Naar gemeld wordt uit Londen zou de crisis tot den herfst zijn uitgesteld. Briand's plannen'tot het vormen van een Euro- peesche federatie, een Europeeschen Statenbond hebben nog niet algemeen Instemming gevonden. Met name de Italiaansche fascistische pers pakt lee- lijk tegen Briands plannen uit. Mussolini heeft na de door hem te Livorno en te Florence gehouden redevoeringen .andermaal te Mi laan gesproken. Deze, zijn redevoeringen hadden, zooals hij zei ten doel, te beletten, dat het Italiaan sche volk zou inslapen, bij het geblaat der lammeren die echte wolven zijn en opdat het zich bij zijn ont waken niet geplaatst zou zien voor min of meer tragische verrassingen in zijn geschiedenis. Vooral in de redevoeringen te Livorno en Milaan moeten nogal aan sabelgekletter hebben doen denken. De rede te Milaan moet iets kalmer geweest zijn, wat niet wegneemt dat Mussolini te Milaan heel ernstig het groote doel heeft nagestreefd het Italiaansche nationalisme danig te prikkelen tegenover het bui tenland dat zich niet in alle opzichten met Italië's streven naar vooruitgang en naar grootheid kan ver eenigen. Het is te begrijpen, dat Mussolini wel nota neemt van de wijze waarop het buitenland op zijn redevoeringen reageert. Zoo heeft hij bij gelegenheid dat hem door oorlogsverminkten te Milaan een com mandostaf werd overhandigd een rede gehouden, waarin hij er blijken van gaf wel degelijk zijn aan dacht te hebben gewijd aan wat er over zijn rede voeringen te Livrono en te Florence in het buiten land gezegd was. „Alle ganzen" zoo zei hij, „zijn aan het snateren geeslagen en de vergelijking (aan de indertijd volgens heht bekende verhaal dank zij de wakende ganzen verijdelde poging het Romeinsche kapitool in te nemen) verder doortrekkende, zei hij, dat dit snateren geschiedde om alle kapitolen der verschillende landen van Europa te redden, wat hij het schitterendste schouwspel van huichelarij noem de. Het schijnt, zei hij, dat Italië alleen vliegtuigen heeft, elders slechts onschuldige vliegertjes. Italië heeft alleen kanonnen elders slechts praalkanonnen alleen in Italië staan kazernes, elders heeft men slechts plaatsen voor verpleging en stichting. Al leen Italië heeft de brutaliteit zijn oorlogsvloot te oorogsvloot te bezitten, andere landen hebben alleen vlsschers- en pleizierschepen. De Italianen begrijpen niet waarom Italië zou ontwapenen, of zich niet zou wapenen, waar alle andere landen het wel doen, Waarlijk, die Mussolini kan zoo sarcastisch iets op merken. In Duitschland was den laatsten tijd veel belang stelling voor de vraag of het duel, het studentenduel al dan niet strafbaar was. Uit de naard der zaak waren het voornamelijk studenten die zich voor de kwestie interesseerden. Eenigen tijd geleden waren een zestal studenten, die geduelleerd hadden, vrijge sproken op grond van de overweging dat de door hen gehouden duels als onderdeel van de lichamelij ke opvoeding, als een zuiver sportieve daad moesten worden beschouwd. Edoch, in hooger beroep zijn de heeren door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden vestingstraf. In Dusseldorf, dat zich dezer dagen verheugt over de arrestatie van den man, die daar zoovele moorden pleegde, in Dusseldorf of juister in een dorp bü Dus seldorf, is een goudmaker voor het voetlicht getre den. Men zou zoo zeggen, dat we den tijd van de won deren der alchimisten al lang achter den rug had den. Maar de oude methode om geld te verdienen door de menschen bij den neus te nemen, werd in bedoeld dorp toch met succes toegepast. Er was een goudmaker, die door een verzegelde flesch met water en zand een electrische stroom liet gaan en dan daarna goudkorrels in de flesch vond. Nu wordt beweerd dat de man deze er eerst zelf Ingedaan had en deswege Is hij in hechtenis genomen. Onder de lichtgeloovigen, die door hem bij den neus genomen werden waren: bankdirecteuren, advocaten, en professoren. Er is toch maar weinig nieuws onder de zon. Nieuwstijdingen HET CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. In de conferentie die Woensdag gehouden werd tusschen partijen betrokken bij het dreigende con flict in de sigarenindustrie onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. Mr. Aalberse, kon geen over eenstemming worden bereikt: In een daarna gehouden bespreking tusschen de Ned. r. k. vereeniging voor sigarenfabrikanten en de r. k. en chr. tabaksbewerkersbonden werd ovreen- stemming bereikt op de volgende basis: le. Zes vacantiedagen. 2e. Vergoeding va nzes chritselijke feestdagen. 3e. Storting van 31 October 1930 af van 1 proc. der werkloonen door de werkgevers in het pensioen fonds. 4e. Instelling van een commissie tot boekenonder zoek als door den rijksbemiddelaar voorgesteld. Even tueel loonsverhooging als gevolg hiervan gaat in per 31 October 1930. Het conflict gaat nu niet door bij de r. k. pa troons. Het standpunt van het verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten is nog niet bekend. EEN NIEUWE TRUC. Dinsdag vervoegde zich bij de familie R. in de Oranje Nassaustraat te Hillegersberg een onbekend gebleven persoon die de vrouw des huizes, die zich alleen in huls bevond, mededeelde, dat haar dochter een ernstig ongeluk overkomen was en zij in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam in ver pleging was opgenomen. In hoogst overspannen toestand begaf mej. R. zich naar het ziekenhuis om te informeeren hoe haar dochter het maakt. Aan het ziekenhuis was even wel niets van een ongeluk bekend. Men meende, dat alles op een vergissing moest berusten, en mej. R. keerde met een opgelucht gemoed naar haar woning terug. Toen zij thuis kwam, bleek dat in haar woning was ingebroken. Alle kasten en laden waren ge opend, en een portefeuille inhoudende f500 aan bankpapier, was ontvreemd. Denzelfden nacht heeft de politie reeds verschei dene huiszoekingen gedaan te Rotterdam, doch deze hebben nog geen resultaat opgeleverd. Zij meent echter eenige zeer belangrijke aanwijzingen te heb ben gevonden. BRAND. Woensdagmiddag is te Rosmalen onder den rook der gemeente den Bosch, een hevige brand uitge broken, waarbij drie huizen een prooi der vlammen zijn geworden. Zij behoorden toe aan de heeren J. Gevers, H. van Leyssel en J. Savelkouls. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak het vuur In een boerderij uit, en wel in zoo hevige mate, dat het geheele woonhuis met aangrenzende stal in zeer korten tijd in lichte laaie stond. Tengevolge van den wind woeien de vonken over naar twee andere boer derijen in de omgeving, die eveneens in zeer korten tijd in brand stonden. In de gemeente Rosmalen zelf beschikt men over een schermbluschapparaat. Met dit apparaat en met een straal op de waterleding tastte men het vuur aan. Veel resultaat had dit natuurlijk bij drie per- ceelen, die tegelijk aan het branden waren, niet. Inmiddels was echter een motorbrandspuit uit den Bosch gearriveerd. Twee der boerderijen waren toen reeds zoo goed als verloren en men concentreerde zijn aandacht voornamelijk op de derde boerderij, die misschien nog gedeeltelijk te redden viel. De inboedel der drie boerderijen werd grootendeels door heht vuur vernield. Het vee kon echter worden gered, met uitzondering van een stier, die in de vlammen omkwam. Alle drie eigenaars zijn op beurs polis verzekerd. Buitenland DE MOORDEN TE DUSSELDORF. Het hoofdbureau van politie te Dusseldorf werd Dinsdag tijdens het verhoor door een groote menig te belegerd. Toen Kurten uit het huis van bewaring naar het hoofdbureau werd overgebracht, trachtte de menigte hem te lynchen. Het verhoor duurde voort tot laat In den avond. Hierbij zijn steeds meer bijzonderheden bekend ge worden. De vrouw van Kurten die eveneens ver hoord werd, verklaarde, dat zij bij haar huwelijk niet wist, dat Kurten in de gevangenis had gezeten. Toen zij dit later vernam heeft zij een eisch tot echt scheiding ingediend, doch Kurten wist haar te bewe gen den eisch wedre in te trekken. In de woning van Kurten zijn 2 scharen gevonden, die hij volgens zijn verklaringen herhaaldelijk als moordwerktuigen heeft gebruikt. De wonden in het hoofd van Gertrude Albermann en Maria Hahn blij ken met deze scharen te zijn toegebracht. Reeds was vastgesteld, dat de wonden met hetzelfde voor werp toegebracht moesten zijn. In verband met het verhoor van Kurten, is een zekere Meurer gearresteerd. Deze wordt er van ver dacht, Kurten verschillende slachtoffers in handen te hebben gespeeld. Men zal zich herinneren, dat in het dienstbodever- haal betreffende de aanranding op 14 Mei 11. ook sprake was van een anderen man, die het meisje dat hij aanbood naar het meisjeshuis te brengen, naar het Volkspark voerde, waar toen plotseling Kurten voor den dag kwam. Blijkbaar is deze man thans eveneens gearres teerd. Het onderzoek wordt met groote snelheid voortge zet en reeds in den loop van de volgnede week kunnen worden gesloten. Daarna zal in de eerste plaats de geestestoestand van Kurten worden on derzocht. Het proces tegen den moordenaar zal ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4