Binnenlandsch Overzicht Uit den Omtrek Damrubriek We kunnen niet "meer loopen. „Ich habe kein Auto" maar wel een fiets. Iedereen een vliegmachine? Thans in zeven kwar tier van Rotterdam naar Parijs per K. L. M. Het bevolkingsvraagstuk in ons land. Hoe meer zilen hoe meer vreugd. Elk jaar honderdduizend meer. Daling ge boortecijfer. Het laagste niveau van het sterftecijfer bereikt. Meer vestiging dan vertrek. In de toekomst minder groote toename te verwachten. De Zuiderzee- gronden nog wel bevolkt. Een nieuwe industrie voor de buiten hun bedrijf geraak te visschers. Een knoopenfabriek. Nog eens: de spinazie. Ingemaakt gras voor het vee. Er wordt wel eens beweerd dat de hedendaagsche menschen niet meer loopen kunnen. Daarmee wordt natuurlijk niet bedoeld dat zij niet meer in staat zijn de mechanische beweging, welke loopen ge noemd wordt, uit te voeren. Niet meer kunnen loo pen beteekent geen groote afstanden te voet meer kunnen afleggen. Of die bewering juist is? Doch juist of niet, in elk geval is het als waar aan te ne men, dat de meerderheid van het hedendaagsche menschdom aan het loopen enkele sportlef aange legde wandelaars niet meegerekend aan het te voet afleggen Van groote afstnden een broertje dood heeft. En dat heeft zijn reden. In de eerste en voornaamste plaats wel deze, dat de noodzakelijk- hend van de meeste menschen niet meer bestaa.t Het aantal verkeersmiddelen is zoo talrijk, de ver voerkosten zijn betrekkelijk zoo gering, en de waarheid van het „tijd is geld" dringt zich in ons aller bestaan zoo zeer naar voren, dat men wel 'n wandelaar van professie moet zijn om niet elke ge legenheid om te rij dene te varen ofte vliegen aan grijpt om gemakkelijk en snel zijn bestemming- te bereiken. Al zegt ook het heden ten dage wel bekende liedje: „Ich hab kein autoich hab kein Rittergut" een fiets heeft welhaast iedere Neder lander, die beenen heeft om te staan, dus ook om te trappen. Van loopen van ver loopen is bij de meesten geen sprake meer. Volgens de wellicht be kende fantasie van een schrijver van jeugdlectuur, zullen de menschen over honderd jaar of daarom trent met zekere minachting neerzien op de oud bakken wezens, die zich dan nog tè voet over den aardbodem zullen voortbewegen, stakkerds die ze zijn. Dan za vermoedelijk de vliegmachine dus zoo zijn ingebrugerd, dat ieder, die nu tot het bezit van een fiets genaderd is, zinc de weelde van een vliegtuig zal kunnen veroorloven. Zoover zijn we nu nog niet. En wat we heden ten dage als een bijzon dere prestatie van het vliegtuig beschouwen, zal misschien in de dagen dat alles vliegt, met zoo iets als een „slakkengang" betiteld worden. ook de Jongste prestatie van een driemotorig Fokkervlieg tuig van de K. L. M., dat dezer dagen zijn eerste vlucht naar Parijs heeft gemaakt en het traject Rot terdam-Parijs heeft afgelegd in den tijd van zeven kwartier. Waarlijk, er zijn geer afstanden van be- teekenis meer. Onder de vele vraagstukken, waarmee we in ons kleine landje zitten, is het bevolkingsvraagstuk. Het spreekwoord zegt „hoe meer zielen hoe .meer vreugd Nu is een spreekwoord niet altijd een waar woord en ook het hiergenoemde is maar betrekkelijk waar. Zoowel bij de geregelde toename van de bevolking van een land als bij de gestadige vermeerdering in het huisgezin dringt zich noodwendig en onafwijs baar de vraag naar voren, of er ook voor al de mon den te eten zal zijn. In de laatste tien jaren nam de bevolking van ons land Jaarlijks toe met ongeveer honderdduizend zielen, en waar ons land nu niet alleen dichter bevolkt is dan de meeste andere Euro- peesche landen maar tevens ook sneller in zielental toeneemt, zou men tot de bewering kunnen komen, dat de stijrd om het bestaan hier te lande zoo zoet jes aan moeilijker moet worden dan elders. En daar zou op den duur zelfs de droogmaking van de Zui derzee niet afdoende aan kunnen verhelpen. We heb ben ook maar één Zuiderzee. Van deskundige zijde wordt nu beweerd, dat ons land zijn grootste toena me van bevolking al bereikt heeft of welhaast zal berekit hebben. Ons land heeft het laagste sterfte cijfer van Europa. Dit moet 200 laag zijn, dat het naar menschcSijke berekening niet lager of niet noe menswaard lager kan worden, zoodat eigenlijk al leen de kans bestaat, dat bet weer hooger moet wor den in verband met het feit, dat de bevolking ten gevolge van de sterfte op te jeugdigen leeftijd betrek kelijk een grootre aantal ouderen telt dan vroeger. Hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat het geboortecijfer in ons land evenals in vele be schaafde landen regelamtig blijft dalen. Nu is het nog maar de waag, of ons land wat zijn zielental betreft door vestiging in en door vertrek uit ons land al of niet toeneemt. Inderdaad werd de stijging van het bevolkingscijfer van ons land over het afgeloopen jaar 1929 belang rijk beïnvloed door de vestiging Er kwamen ongeveer zesduizend personen meer in ons land dan er door emigratie uit vertrokken. Maar, al moge het dan waarschijnlijk zijn, dat de bevolking in ons land op den duur niet in die mate zal blijven toenemen als gedurende de laatste tien jaren het geval was, een flink jaarlijks overschot zal er nog wel blijven en we behoeven er niet over in de piepzak te zit ten, dat er voor de drooggelegde Zuiderzeegronden geen menschen genoeg zullen zijn. Nu we het toch even over de Zuiderzee hebben, kunnen we terloops er op wijzen, dat er ook voor de menschen, die tot toe hun broodje op en aan de Zuiderzee verdienden iets gedaan wordt. Eenige dagen geleden is te Bun schoten een fabriek geopend een knoopenfabriek. De2;e fabriek is gebouwd met het oogemrk de in de toekomst tot werkolosheid gedoemde visschers een werkgelegenheid te verschaffen. Hieruit volgt, dan min of meer, dat de fabriek nog niet dadelijk op haar volle kracht is ingezet en zij, zooals de direc teur bij de officieele opening meedeelde, nog niet meer dan tachtig arbeiders telt. Dit laatste staat in verband met het feit, dat de visscherij nog kan wor den uitgeoefend, dat nog velen om de goede winsten het oude bedrijf blijven verkiezen en het waarschijn lijk voor de meesten wel een heel ding zal zijn het leven in de open lucht op de zee te verwisselen voor een leven binnen de muren van een fabrieks gebouw. Uit den aard edr zaak zal de nieuwe fa briek dan ook wel voor de jongere generatie van het meeste belang zijn. Over het wegsmijten van groote hoeveelheden spi nazie onverkoopbare is heel wat gezegd en ge schreven en in tal van interpellaties in gemeentera den en andere colleges is de ontevredenheid over den wegworp van spinazie tot uiting gekomen Toch moet de overproductie van spinazie en andere tuinbouwge wassen niet iets zijn, dat zich alleen dit jaar voor deed, en evenmin moet het teveel aan spinazie niet speciaal als een crisisverschijnsel beschouwd worden. Van deskundige zijde wordt beweerd, dat het teveel aan spinazie niet juist is, noch behoeft te zijn een gevolg van den ongebreidelden teelt en dat de ver nietiging niet speciaal geschiedde met het oogmerk tot een prijsopdrijving te komen. De natuur spreekt ook een woordje mee en haar is het te danken (of te wijten?) geweest, dat er op verschillende tijden zooveel spinazie aan de veilingen was, dat er van verkoopen geen sprake was en dat naar de meening van de verbouwers vernietiging de aangewezen en zeker de minst kostbare weg was. De menschen eten nu eenmaal bij voorkeur geen spinazie die te oud is en men kan ook niet eiken dag spinazie eten, niet in den zomer en niet in den winter ingemaakt dus. Het zal wellicht den bewoners op het platteland bekend zijn, dat ook op stal staand vee tegenwoor dig vergast wordt op ingemaakten kost. De bladeren van de bieten worden geconserveerd in putten of kuilen en hier en daar ook gras. Vermoedelijk zal een en ander meer geschieden om economisch voor deel, dan wel om het vee in den winterdag een pret tige herinnering aan de groene weiden te doen sma ken. —SINT MAARTEN. Maandag vergaderde d eafd. „Witte Kruis" alhier, ten huize van den heer Zwakman. Aanwezig 14 le den. Voorz. opende de vergadering waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De voorlezing der ingekomen stukken, welke thans volgde, behelsde alleen aanbeveling candidaten voor de eerstvolgen de verkiezing hoofdbestuur. Voor kennisgeving aan genomen. Bij monde van den heer P. de Geus werd geadviseerd tot goedkeuring der rekening, welke 'n ontvangst aangaf groot f 765.98, uitgaaf f 879.62 dus een nadeelig saldo van f 113.64. Vori gsaldo f535.81, blijft f422.17. Na goedkeuring verwierf de penningmeester dank voor zijn gehouden beheer. Voor de aftredende bestuursleden, de heeren C. de Geus en P. Gootjes (niet herkiesbaar) werden benoemd de heeren D. de Geus en D. Wit, terwijl de heer A. Klerk, voorz., bij acclamatie werd herbe noemd. Als afgevaardigden naar de alg. vergadering wer den gekozen de heeren A. Klerk en Jb Schermerhorn en tto plaatsvervangers de heeren D. A. Blom en C. Stoop. Thans volgde een lijvig en keurig verslag van den afgevaardigde der voorgaande alg. vergade ring, den heer A. Klerk, hetwelk na lezdng met een applaus werd bedankt. Nu vlogde rondvraag. Door den heer D. Swart werd het voorstel gedaan om in de verpleegkosten zoontje J. Boontjes, welke thans door de Diaconie, Valkoog, Armvoogdij en den Vader ieder voor een derde werden gedragen, f60 bij te dragen uit de kas van het „Witte Kruis." Na eenige bespreking in stemming gebracht werd het voorstel met 2 stemmen voor en 12 tegen ver worpen. De voorz. brengt in bespreking dat het erfpacht- recht van den grond, waarop het magazijn staat, dit jaar ten einde loopt en vraagt den heer D. A. Blom, eigenaar van den grond en ter vergadering aanwezig of dit aan hem bekend is. Deze antwoordt van den secretaris dezen avond een briefje te hebben ont vangen met de bewuste mededeeling en het verzoek er bij of hij genegen was den grond aan de afd. te verkoopen. Maar bij eindiging van de erfpacht, wensch ik geen verkoop van den grond, doch geef deze gratis aan de afdeeling. Hierop volgde een duchtig applaus en een harte lijk woord van dank van den voorzitter. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorz., de vergadering dank uitbrengende voor de gezellige bespreking en aangename samenwerking. —SINT MAARTEN. Politie. Gevonden voorwerpen: Een balijnen bezem een bos motorsleutels. Inlichtingen ter secretarie. 5. 41—37 20—25 6. 29 20 25 14 7. 46—41 19—23 8. 28 19 14 23 9. 44—39 10—14 10. 37—32 5—10 11. 41—37 12—18 12. 50—44 14—19 13. 35—30 10^-14 14. 30—25 7—12 15. 34—29 23 34 16. 40 29 1—7 17. 44—40 19—23 18. 40—35 23 34 19. 39 30 13—19 20. 32—28 17—21 21. 37—32 21—26 I 22. 42—37 11—17 23. 43—39 8—13 24. 47—42 7—11 25. 39—34 2—8 26. 34—29 niet moeilijk zal vallen d zelf verder uit te werken. De sleutelzetten zijn: leerrijke vraagstukken Wit moet 3329 spelen. Nr. 49. Wit moet 28—23, 37—31 en 42:31 spelen. „De Damschool." Stand na den 26sten zet van wit. Millionair (effectenmakelaar) tot den man die hem gered heeft: „Ik ben u zeer dankbaar, mijnheer, en om u te beloonen zal ik u een reuzentip geven. Als j u soms Bonkum Petroleum aandeelen heeft, verkoop j vóór Donderdag." (Humorist.) Witten van muren. Stand in cijfers: Zwart 15 schijven op: 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, en 26. Wit 15 schijven op: 25, 28. 29, 30, 31, 32, 33, 35, 36 37, 38, 42. 45, 48 en 49. 26. 29. 37—32 30. 42 31 31. 32—27 32. 29 18 33. 18—12 Zwart geeft op. 17—22 11 22? Veel sterker is 12:21 en zw. heeft weer volle vrijheid van handelen. 12—17??Nog was 4—10 de beste ver dediging al behoudt wit voor deel. De tekstzet verliest snel 26 37 6—11 18—23 4—10 PSaatseBijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 24 Mei hield de sehippersvereeniging „de Beurtbevrachting" haar jaarvergadering in het lo- kaal van den heer J. de Boer. Voorz. H. Kamp opende met een welkom, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 24 bedraagt, waarvan 13 geheel en 5 gedeeltelijk vrachtvarend. Uitgegaan zijn 24, ingekomen 26 stukken. Zes le den- en 4 bestuursvergaderingen zijn gehouden, be nevens 8 conferenties. Dé kas sloot in ontvangst en uitgaaf met een ba tig saldo van f 653.43. Ingekomen waren twee verzoeken om lidmaat schap, welke met meerderheid van stemmen werden ingewilligd. De heer H. Kamp werd als voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. Metselaar, die j niet voor herbenoeming in aanmerking verzocht te komen, de heer L. Bood werd gekozen. Als kascontroleur werd gekozen de heer D. Hoog land. Uit de statistiek van den agent, den heer Arends bleek, dat van de beurtlijst zijn afgegeven 1095 mo- i torbooten (130 meer dan het vorige jaar) waarvan i o.a. bestemd voor Amsterdam 587, Rotterdam 177 en Alkmaar 228. Aan winteropslag van kool, uien etc. werden vervoerd 89 vrachten en aan kunstmest 99. I De totale tonnenmaat der vrachtvarende vloot bedroeg 487 ton. De geanimeerde vergadering, oudergewoonte onder broken door gezamenlijk eten, werd mostreeks tien uur des avonds door den voorz. gesloten. j - BROEK OP LANGENDIJK. Wegens loongeschil hebben een 10-tal arbeiders werkzaam in de krattenfabrlek van de heeren Pluis- ter en van der Heijde, het werk neergelegd. HET WERELDKAMPIOENSCHAP 1928. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat de 132 partijen, gespeeld in den wedstijrd om het we reldkampioenschap 1928, doof den Nederlandschen Dambond in druk zijn uitgegeven. Een groot aantal dezer partijen zijn op meesterlij ke wijze geanalyseerd door de meesters Stanislas Bizot, J. de Haas, Herman de Jongh, A. K. W. Dam me en W. C. J. Polman, terwijl meester R. C. Keiler de meeste partijen heeft voorzien van leerrijke ah- notaties. Waar de prijs van dit standaardwerk slechts f 1.10 bedraagt (franco per post) kunnen wij onzen dam- spelenden lezers niet genoeg aanraden zich dit leer rijke en interessante werk aan te schaffen voor de voorraad geheel is uitverkocht. Bestellingen worden gaarne ingewacht bij den' hoofdadministrateur „Het Damspel" J. W. van Dar telen, Raadhuisstraat 1 te Heemstede (Postrekening Nr. 64007.) DE DAMREDACTEUR. Inspecteur van de inkomstenbelasting: „Ik kan 't met die beroerde kies geen uur meer uithouden. En j alle tandartsen in de buurt kermen me." (Passing Show.) DAMSPEL—DWANGSPEL! Het damspel biedt onder zijn eenvoudig uiterlijk eeen verscheidenheid van speltrant, waardoor het immer frisch blijft. De kille adem van de tehorie mag er overheen gaan nooit za lhet verstijven of versteenen. Waarheid is, dat men over de eerste moeilijkheden naar den doolhof van het middenspel geleid kan worden. Maar dan komt eigen inzicht en vernuft aan het werk. Hier plaatst een ondernemend speler een schijf vooruit en weet dien voorpost te handha ven tot blijvende ergernis van en zeker nadeel voor den tegenstander, daar spant een listig speler een valstrikvoor den argeloos voortrukkenden vij and elders bouwt een voorzichtig speler heel kalm een ijzeren vijafid op waartegen de aanvaller telkens het hoofd stoot, om tenslotte met zijn verstrooide troepen onder te gaan. Van die allen onderscheidt zich weer de speler met berekening die U voortelt na hoeveel zeten ge een schijf moet offeren, om vrij spie te krijgen, zonder dat een omruil U uit den neteligen toestand kan redden. Aan hem is de eere- palm, want het damspel is in den grond der zaak een zuiver dwangspel. Hier volgen eên paar kiekjes uit onlangs gespeelde partijen, die een mooie illustratie zijn bij onze stel ling „Damspel is dwangspel.' PARTIJFRAGMENT Nr. 48. Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN HEEMSTEDE. RAADHUISSTRAAT 1. PARTIJ Nr. 47. 1. 32—28 2. 33—29 3. 37 28 4. 39—33 18—23 23 32 19—24 14—19 Wijlen S. KAN, te Rotterdam. Zwart 14 schijven op: 1, 2, 5, 8, 8, 9, 11, 13, 16, 19, 21, 23, 25 en 26. Wit 14 schijven op: 22, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 43, 45, 46, 47 en 48. j PARTIJFRAGMENT Nr. 49. A. M. OLSEN (blind) Rotterdam. Zwart 12 schijven op: 3, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 26 en 29. 1 Wit 12 schijven op: 25, 27, 28, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43 en 48. Wit speelt en vormt een stand, waardoor hij een schijf of de partij wint, zonder dat zwart het on heil kan afwenden. De oplossingen van beide vraagstukken moeten on ze damspelende lezers zelf trachten te vinden. Wij zullen de sleutelzetten aangeven, waarna het Dit kan heel goed zelf gedaan worden, als men er maar aan denkt, dat het met zorg gebeurt. Wan neer een gewitte muur vuil wordt, dan ka nhij ge makkelijk overgewit worden. Eestr wordt de muur stofvrij gemaakt. Het beste kan dat gedaan worden door hem met een veger af te vegen. Dan wordt de witkalk met water aange mengd. Witkalk kan men krijgen per emmer of minder. Ze is dan dik. Het aanmengen met water moet precies gebeuren. Is het mengsel te dik ,dan blijft de muur later wit afgeven. Is het mengsel te dun, dan wordt het vuil er niet voldoende door be dekt en moet het eenige malen overgedaan worden. Met het witten begint men bovenaan. Roer eerst altijd even de witkalk door, duw de kwast tegen den kant van de teil uit en strijk dan op en neer over de muur. Sla geen enkel stuk over. Eerst lijkt de muur* dan erg grauw maar pas wanneer de kalk is opge droogd kan men zien of de muur helder is geworden Laat de witkalk nooit te snel drogen, door bv. ramen en deuren tegen elkaar open te zetten, of de felle zon er op te laten schijnen. Hoe langzamer de muur droogt, hoe beter en vaster zit de kalk er op. Moet voor een tweede maal overgewit worden, dan kan dat pas, wanneer het eerste laagje goed droog is. Is er witkalk over, dan moet die altijd onder water bewaard blijven. Is ze eenmaal uitgedroogd, dan is ze niet meer met water vloeibaar te krijgen. Vernaaien van traploopers. Traploopers slijten het eerst op den rand van de traptrede. Dat kan eenigszins voorkomen worden, door om den rand van de trede, onder de looper een di kstuk papier of trapkussentje te leggen. Is de loo per versleten op den rand, dan kan die toch nog wel verder gebruikt worden. De versleten randen worden eenvoudig opgetrokken tot het versleten gedeelte juist onder de roe komt. Het kan dan gebeuren dat hij dan aan een kant te kort is, maar meestal zit er nog wel een breede zoom in, die uitgelegd kan worden. Bij een rechte trap is dat opschuiven heel eenvoudig. Is het daarentegen een trap met 'n bocht da nis het bewerkelijker. Eerst moeten alle plooien die er al in genaaid zitten, los gehaald worden en dan worden ze dus op een andere plaats weer in genaaid, en dat is dus daar, waar nu de roe komt te zitten. Herstellen van linoleum. Wanneer het linoleum stuke gaat op eèn plaats, dan doet men het beste, door eerst met een scherp puntig mesje om de breuk af weg te snijden. Van 'n ander stuk, wat natuurlijk van hetzelfde moet zijn, wordt de grootte van het oude stuk weggesneden. Let hierbij op patroon en richting van teekening. Het beste is, dat het nieuwe stuk iets kleiner wordt genomen dan de breuk, omdat linoleum altijd iets uitloopt. Leg dit er eers los in en na ongveer een maand kan het aan den onderkant met houtlij m be streken worden, en dan erin gehamerd. Het stuk ligt dan meteen goed vast. WAT ZULLEN WE ETEN? Kervelsoep aardappelcroquetten hardgekookte eieren Bolustaart. Aardappelsoep varkenskarbonaden gestoofde sla aardappelen vermicellischoteltje. Gekookte zalm met peterseliesaus jonge wortel tjes malta-aardappelen warme griesmeelscho- tel met bitterkoekjes. schotel van slakropjes met ge hakt aardappelen vanille vla met jam. Aardappelpurée in een schotel gestoofde witte gekookte ham Delftsche „Frissche." Groentesoep Varkensbiefstuk spinazie met room aardappelen havermout. Eigenaar van het vliegende karpet tot rijk reizi ger: „Als je mij niet betaalt, zal ik je laten vallen op de scherpste minaretpunt van de stad." (London Opinion.) V

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6