H - Ml 31 11930. Pierre Saccone Rechtzaken ALKMAAR. VOW LtEN POLJT1FRECHÏF.B. Zitting van Maandag 26 Mei. Wie niet met succes kan liegen, koine eerlijk voor de waarheid uit. Indien de héér C. de B., zoon van een'herber gier met uitspanning en gelegenheidsstalknecht 1 e Alkmaar, die op 26 Mei in 'n driftopwclling' een eveneens voor uit en inspanning zorgenden vrachtrijder Willem Goudsblom een stevige opla waai verkocht had gevolgd, zo uzijn portcmonnaie er voordeel bij hebben gevonden, want door zijn hardnekkige ontkentenis was men genoodzaakt de snertzaak aan te houden teneinde nog een tweede getuige en de verklaring van dezen, den ouden heer de Geus, luisde den lieer de Boer er zoo muurvast in, dat de officier, verontwaardigd over 'dit gedraai, ditmaal f 25 boete, 10 piek meer dan de vorige week requireerde en kees door den politierechter, mr. Ledeboor, tot f 20 boete 0 f20 dagen veroordeelde. De jonge man had er nu zijn buik van vol en nam direct met' de straf genoegen. Einde goed alles goed. De mislukte kippenmelker op andermans kos ten, de vischventer P. V. Ie Enkhuizen, in con nectie geraakt met den politierechter, omdat hij den winkelier W. v. D. aldaar onder valsehc voorwendsels wist te bewegen hem op de pof 'n rol asphaltpapier en 3 golfplaten te leveren is er ten slotte nog niet' onvoordeelig afgekomen. Üe winkelier was intusschen tevreden gesteld en nu wilde men de vischkoopman ook wel wat ten goede komen. De bekeerde zondaar verwekt meer vreugde, dan 99 rechtvaardigen, die geen bekee ring noo(lig hebben. Niet waar, geliefden? De heer P. V., die bij de vorige behandeling op de voordracht stond voor 7 dagen bruine boonen slik ken ,wer dnu voorwaardelijk veroordeeld tot 14 dagen mét 2 proefjaren. Een activiteit, die weinig waardeeringi geniet. Een t.e of bij Alkmaar wonend, electricien, de. 44-jarige heer J. D;,, was onlangs veroordeeld wegens mishandeling van zekeren lieer K. v. d. wérkzaant. bij het eleetriseh bedrijf. Die veroor deeling 'zat hem zeker dwars, althans liet hij niet na, v. d. SI. op allerlei wijze bij zijn supe rieuren zwart t.e maken en toen deze méthode, men denke aan de bekende orgclant en de essetec- wageu, géén succes had, zond hij den te Bloemen- daal woonachtigen v. d. Sluis een brief, waarin hij dezen ronduit van diefstal beschuldigde. Van (1. Sluis liet zich deze insinuatie niet aanleunen en deed klachte, met gevolg dat de snuggere heer D. er ophieuw tusschen zit cn Maandag terecht stond wegens, beleediging. Dé beleedigde lieer v. d. S. was niet verschenen, wat natuurlijk stagnatie verwekte en reden gaf, de verdere be handeling tot a.s. week uit te stellen. Inmiddels was wel komen vast te staan, dat de door ver dacht egeuite beschuldigingen na ingesteld onder zoek ongegrond waren gebleken. Dal is dus al in 't nadeel van. den briefkaarten-redacteur. 1 Een Ie o ge portcmenee is oorzaak van veel menschenwee Een ex-garagehouder .J. P., thans motordrijver 6ij het loodswezen, thans te Bergen en voorheen te Höjdor woonachtig, had in laatstgemelde plaats vermoedelijk geld geleend van een lieer met name PIeydenrijk en daarvoor in pand ge geven 'n aantal automobielbenoodigdheden en chauffeurs-uniformjassen. De lieer J. P. zat ech te rivi de piepzak cn hield zich niet, aan heb con tract, daar hij aan een mijnheer Blarius vöor f40 ee ndoos ruimers, artikelen die bij de autorepara ties worden gebezigd, verkocht en aan een ander liefhebber, de lieer 3anders 5 chauffeursjassen. Het verbreken van 'de overeenkomst gaf even wel aanleiding tegen den heer P. een strafver volging in te doen stellen wegens verduistering '■n "Maandag stond hij dan ook te dier zake te recht met mr. Zeegcrs, officier en advokaat, dus 49) «jMaar neen!'' liet hij er op Volgen, neon! zij vermogen niets, niets tegen Markus. Niets tegen Mikaël, niets tegen den hertog. Alleen Mousseline is misschien gevaarlijk. En na dezen nacht zal Mousseline opgehouden hebben gevaarlijk te zijn Verlaat ge mij, Benoit „Ja, mijnheer de hertog. „Ga dan, en morgen verwacht ik u met een goede tijding.'' Op den avond van dienzelfden dag hadden er twe efeiten plaats, die hijzonderlijk dé gebeurte nissen moesten versnellen en waarvan de hertog verre was de gevolgen te vermoeden. Lefiot was zeker een bekwaam agent, en hij had de grootste voorzorgen genomen, opdat nie mand te Trouville zijne tegenwoordigheid en die van Mousseline vermoeden zou. Hij was den voorgaanden dag tegen midder nacht aangekomen, had de jonge vrouw naar een afgezonderd huisje gevoerd, twelk hij eenige da gen vroeger had gehuurd, en hij zelf had op on geveer hondefd schreden verder zijn intrek ge nomen in de verfoeilijkste kroeg welke men zich verbeelden kan. dubbel slagvaardig als raadsman en verdediger. Er bleek echter nog heel wat meer eten aan te zijn ,dan de officier had verondersteld, dus kon men zich niet vergenoegen met het hooren van Blarius en Sanders, die tot overmaat van ramp ook nog'Vc laat kwamen en dus gekappitteld werden, maar werd de verdere behandeling onbe paald. uitgesteld, teneinde een meer uitgebreid onderzoek te kunnen instellen. Het moederhart dat sprak en buurvrouw» hand die sloeg. De 12-jarige Gerard Veldman te Waarland, gem. Harenkarspel, op 9 April den tempel dei- wijsheid verlatend, gevoelde in zieh den lust opkomen, wat kattekwaad uit te halen en de spelende spruiten van buurvrouw Aafje Br. eens 'te plagen, door hen een kinderschopje te ontne men. De moeder aanschouwde dat snood bedrijf en zij snelde onverwijld toe om dit ondeugend zoontje eens op zijn nummer te plaatsen, doch. zij worn door Gerard onthaald op scheldwoorden en dreigde hij haar met een steen naar het bool'd te werpen. Buurvrouw werd nu verlegen kwaad en zenuwaehti gen troefde er flink op 'los, zoodat Gerard, versierd met een 5-tal blauwe plekken op zijn „reg" grienend af deinsde. Het bleek edi tor dat juffrouw B. in haar moederlijke over spanning wel wat al te krachtig lange haver had gebruikt en vermoedelijk een stok of bedoeld schopje liad gebezigd, althans het vrouwtje 'stond Maandag terecht wegens mishandeling en weril veroordeeld tot 15 gulden boete of 15 dagen. Gierehez la femme! Zoek de vrouw! Deze aanwijzing kan in vele, politierechterszaken, vooral wanneer bet jonge vurige verdachten betreft, met vertrouwen wor den gevolgd. Het duurt niet lang of het hitte- petitje komt schalks om een hoekje gluren. Zulks was ook net geval toen de 19-jarige, 185K, c.M. op zin kousen, lange belastingklerk Dirk Corn. P. te Sohagen terecht stond omdat hij in den avond van 11 April den 17-jarigen vee houders-baby Jan Voltcn, na een hevige discus sie op de Gedempte Gracht over het ongestoord alleenbezit van een allerliefst Sehager suiker- poppetj emet honinglipjes, een welgemikte stomp in het aangelaat toediende, met gevolg dat, de heer Völten gelijktijdig een bloedneus en '11 blauw oog- bekwam, wat z'n uiterlijke bekoorlijkheden niet deed vermeerderen, zoo'dat lange Dirk over de gansch elinie zegevierde en triomphantelijk als 'n haan van 'n stooter met de uitverkorene! zijns harten, die we helaas op de zitting! niet. te zien kregen, wegstapte, om de welkome beloon ing te erlangen voor zijn heldendaden. De verslagen concurrent liet zich echter niet heelemaal kisten, doch wist het zoover te brengen, dat zijn geluk kige medeminnaar Maandag werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen wegens mishandeling. c iguor Giovanna Bernardo Zwabberdia Pisancono op de Ge es tra. In den «avond van 17 Nov. werd de ambtelijke aandacht van den politieagent Jan Dalenberg te Alkmaar, getrokken door een mannelijk indi vidu, dat, zieh op geweldig slingerende wijze op 'de 'npublieken weg genaamd de Geest, voortbe woog. De agent wist als geroutineerd politieman nu wel, hoe het met dit waggelende heerschap dat do gansche breedte der straat als wandelpad noodig had, was geschapen en hij aarzelde niet hem aan te pakken om hem ter ontnuchtering in een daarvoor aangewezen localiteit over te bren gen. De besehonkene bleek evenwel een onderdaarj van Zijne excellentie Benito Mussolini te zijn, zeker cheer Giovanni Bernardo, een granietwer- kor, die zich bijzonderlijk onderscheiden door hun waardeering voor ouwe snik en Amstel Pils. Iteze Italiaansche vrijheidsheld liet zieh niet met een zoet lijntje naar het politiebureau geleiden, tioeh maakte in zijn onbegrijpelijk koeterwaahvh heel wat bedenking en verzette zich zelfs kracht dadig, toen Dalenberg, het zachte lijntje losla tend, hem wat steviger te grazen nam. De weder- spannigheid nam evenwel een zoodanigen vorm aan, dat procesverbaal niet mocht uitblijven én XIII. Lefiot aan den avonddiseh. Ziehier wat 'inderdaad gebeurde tegen acht uur 'savonds,- eenige minuten vóór hij zich aan tafel neerzette om te soupecren. Vóór aan zieh zolvcn te denken, had Lefiot aan Mousseline gedacht, en doqr de dienstmaagd der kroeg haar "twee schotels gezonden, gevuld met liet beste wat de keuken van het logement had kunnen verschaffen. I.eïiot had de twee schotels onderzocht en ze goedgekeurd, vervolgens had hij de jonge meid er mede weggezonden, haar aanbevelende zieh niet op 'te houden onderweg. Na deze aanbeveling had Lefiot aan de tatel plaats genomen en de dienstmeid was heenge gaan- Doch zij was nauwelijks dertig schreden ver, toen zij werd aangesproken door een vroolijken, dikken Normandiër, die haar zonder plichtple gingen de wangen streelde. „Met je verlof, lief kind," zeide hij, ..maar wees zoo' goed mij te zeggen of er niet hier in de nabijheid een goede, niet te dure herberg is, waar men goeden appelwijn vindt en ik eten kan zonder veel te betalen „Ge treft het kostelijk," antwoordde zij, „zie, niet verder dan ginds uithangbord van onze her- beerg, en ge zult er als een prins behandeld, wor den." heden stond signor Giovanni, die zich al tame lijk met het kaasdialect, al sprak hij nog1 geen 40 plus, vertrouwd had gemaakt, veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen. Wie op de politie seheld, zoeke klaar zijn boetegeld. De heer Nicolaas Groen, te Bovenkarspel of daaromtrent, vermoedelijk behoorende tot de per sonen, die om deugdelijke redenen, het politie- insiituut graag geroyeerd zou zien, gaf in zijn mindere sympathie blijk, den veldwaehter K. een laag bij de grondsch scheldwoord toe to voegen. Het feit, dat deze daarvan procesverbaal opmaakte, heeft hem blijkbaar niet tot beter in zicht, gebracht, daar hij ook na dien tijd bien veldwachter onhebbelijk bejegende. Meneer werd li uechter veroordeeld tot f 20 boete, of 20* dagen en zullen we eens zien, wie den wedstrijd het langste volhoudt. Zijn bloed werd tenslotte karnemelk. De boerenwerkman Jan de G., uit "Graft, werd meermale ugeplaagd en beleedigd door den 15-ja- rigen Jan Langenberg, een boerenpicolo te Aker sloot. Ook op 6 April begon de knaap hem weer te pesten, schold hem voor dief en dreigde zelfs met een knipmes. Jan meende dat het nu toch zeker wel mooi was en gaf het brutale joggia 'n f linken trap tegen z'n dijbeen. Nu was Holland natuurlijk in last en liep de afgestrafte snaak jammerend naar de politie, zoodat- Jan de G., die natuurlijk buiten zijn boekje was gegaan, met den politierechter kennis maakte. Toen ech teer de heeren vernamen hoe de vork in den steel stak, werd aan verdachte slechts f5 boete of 5 dagen opgelegd. Het onbehouwen jongentje kreeg daarentegen een flinke vermaning en heeft de officier den politierechter plechtig beloofd dit gevaarlijke ventje, dat met een knipmes dreigt, in de gaten te zullen houden. Reuze Heibel in een trein eoupé. Op 28 Maart stegen in den trein Enkhuizen Hoorn te Enkhuizen eenige veehandelaars in een niet rookrijtuig. Zonder zich aan het rookverbod te storen, welke onbeschaafdheid den aanwezigen reiziger Juda Polanius uit Amsterdam, aanleiding gaf een bemerking te maken. Dit ingrijpen ver mocht natuurlijk niet de ingenomenheid te ver werven van de heeren veekooplui, die zich ge woonlijk op grond van hun veelvuldige conversa tie met varkens en vette kalveren niet op over matig fijne manieren kunnen beroemen. Vooral blonk hierbij uit de veenandelaar E. B. II. uit Nieuwer Amstel, die den reiziger qualificeerde als vuile jood. en hem een vuistslag in het gelaat gaf. Ter zake deze mishandeling stond de vee- koopc-r Maandag terecht, bewerend dat het een scheldpartij over en weer was en onder meer P. den vriendelijken wensch had geuit: ik mag lijen dat je 100 jaar wordt, maar dan op krukken. Hel slot van de kapsones was echter dat de vee- kooper, die nu op alle manieren in de minder heid was, aan het kortste eindje trok en tot f25 boete of 25 dagen werd veroordeeld. Jan had maar een lepeltje spraakwater op. Do 41-jarige kaalhoofdige en grauw geknevelde veehouder Jan K. verwekte nog al wat hilariteit, toon hij zich voorstelde dit bedrijf uit te oefenen bij zijn moeder. Voorts was dit moeders kindje erg beweeglijk cn luidruchtig, welk optreden den president aanleiding gaf, verdachte te vragen, of hij soms wat te veel aan de wieg1 had gestoo- ten .Dit ontkende Jan, maar*gaf wel toe een gfaasje jandoedel te hebben genoten. Hij stond voorts terecht omdat hij op 12 Februari niet. was afgestapt van zijn rijwiel na de desbetreffende, door den commies v. d. Molen, belast met de rijwielbelasting-èontrole, gedane vordering. Jan was ijskoud doorgereden en had al rijdend, den commies triomphantelijk iets onzichtbaars in zijn hand willen toonen, alsof hij te kennen wilde geven: Ja, ik heb er wel eentje hoor. Hij was dan ook wel in liet bezit geweest van. een belas tingplaatje, maar had het, niet op de voorgeschre ven plaats bevestigd, zoodat hij eenigermato schurft zijnde, toch wel reden had, de roskam te vreezen. Hij werd dan ook zonder mankeeren gestraft met f 15 boete of 15 dagen. Be twijfel was er, dus de straf bleef uit. Een te Wijk aan Zee en Duin wonend 42-jarig bankwerker, Cornelis B., heeft vermoedelijk geen De Normandiër begluurde de twee schotels welke de dienstmeid droeg. „Wat ge draagt komt dat uit uw huis?' vroeg hij met begeerigen blik. „Zeker." „Laat me eens kijken." „Ik heb geen tijd." „'t Heeft een heerlijken brandgeur!' Dit zeggende had de reiziger het servet van den schotel opgelicht en er lang Jen damp van ingeademd- „Waarachtig!" riep hij uit, „ik kan niet an ders zeggen dan dat het een goede schotel' is, is or iets van over?" „Vraag den baas!" „Ik zal 't niet nalaten." „Gaat ge daarheen?" ,;.Ja, lief kind, in de hoop u weer te zien." Daarop verwijderde zich de Normandiër. 'I Was wel degelijk een inboorling der vallei van Auge, en niets ontbrak hem aan houding noch kleeding om dat te zijn. De kranig op het oor overhangende katoenen muts, de blauwe kiel met grijs omboordsel, de linnen pantalon boven groóie beslagen schoenen, en in de ooren spinsbekken ringen. Bij dit alles een knoestigen hazelaarstok die aan een gevlochten, om den arm geslagen, lee- reu riem hing. I)e man kon ongeveer vijftig jaar oud zijn, zijn houding was recht als een kaars, en hij scheen in blakenden welstand. aangenaam huwelijksleven, zoodat zijn kinderen vertoeven ten huize van zijn vrouw's zusters man (goed narekenen s.v.p.) ten huize van een ver pleger te Castricum, den heer H. v. Beek. Op 8 April bezocht de bankwerker genoemden heer .v. Beek en meende toen op te merken, clat zijn kinderen bang van hem waren. Toen hij nu met den heer v. Beek door het dorp fietste, ontstond hierover een minder vredelievend gesprek en gaf, volgens den heer v. Beek, zijn bezoeker henu een slag op den arm, waardoor hij met zijn rijwiel tegen een hek opviel en zijn hand verwondde. De bankwerker stond nu Maandag wegens mishande ling terecht, doch beweerde v. Beek, toen hij met zijn rijwiel wankelde en dreigde te vallen, Ie hebben vastgegreen om hem staande te houden. Nietwaar, toch goed bedacht. Hoe het echter zij, de officier kon niet de overtuiging bij zichzelvo vestigen, en in twijfel verkeerende, vorderde en verkreeg hij vrijspraak, zooclat de bankbewerker geen reden had zich over het Alkmaarsche politie- gerecht te beklagen. Elkaar in de lefkuif vliegende vakbroeders. Gp 14 April waren de nog zeer jeugdige agrari sche heerschappen Piet H. uit Harenkarspel cn Jaap Aris uit de iSchagerwaard met voorbeeldigen ijver aan 't piepers pooten. Be harmonie was vol maakt, tot op een onzalig moment Piét het heillooze idee kreeg aanmerking te maken op do pieperpooterstechniek van Aris, waarop deze re- pliceerende hem een leugenaar noemde. Piet be krachtigde toen zijn meening met behulp van een poepegraaf, waarmede hij Jaap een opstoper gaf, 'li manier van debateeren die hem Maandag voor den politierechter bracht en oorzaak was, dat hij tot f 15 boete of 15 dagen werd veroordeeld. Het bloed kroop alweerwaar het niet gaan kon. De slagersknecht Jan B. te Helder, zich op 21 April op de fiets bevindend, werd lastig ge vallen door eenige bengels, blijkbaar behoorende bjij; (Ceu ter plaatse staande woonwagen, welke jonge nomaden zich vermaakten met het af schieten van een kinderpistooltje en als doelwit Jan D. kozen, met gevolg dat een projectiel hem in 't gelaat trof. Natuurlijk nam'de slager daarmede geen genoe gen en steeg hij van zijn rijwiel, om'de vluchtende deugnieten te achtervolgen, wat werd opgemerkt door een in den woonwagen thuishoorend heer, die onmiddellijk partij trok, zonder de moeite van voorafgaand onderzoek en den slager eenige stom pen toebracht. D. liet zieh niet zonder protest afdekken en deed angifte, zoodat we Maandag het genoegen hadden-den 33-jarigen heer H. W., getooid met een helblauwe das, In zijn knoops gat een fraaie kunstroos als reclame voor zijn vak koopman en fabrikant van kunstbloemen, teerecht te zien staan. Hij vond het ongetwij feld zeer lollig, want de lach week niet: van zijn verweerd gelaat, zelfs niet toen hij' tot f 15 boete of 15 dagen werd veroordeeld. Tout savoir et tout pardonner! Alles weten, is alles vergeven, "dat spreekwoord zag blijkbaar cok gaarne toegepast de jeugdige landbouwer H. 8., een Drentenaar die te Venhui zen zijn Home 3,weet Home heeft gevonden,, toen hij als 15e en laatste verdachteling terecht stond wegens mishandeling van den laudbouwersbedien- de Cornelis Vijzelaar, die hij na een bezoek aan de drankpagode van Visseher een klap op zijn fiselemie had toegebracht. Onze Harm deelde thans mede, dat de oorzaak van die minder vrien- i delijke behandeling, Vijzelaar aangedaan, moest worden gezocht, dat Vijzelaar zich had geoccu peerd met het meisje, waarop Harm oudere en meerdere rechten meende te hebben. Aanspraken die hem zelfs de "Waardigheid van het vaderschap iti 't vooruitzicht stelden. Hij had reeds te voren den heer Vijzelaar daarop gewezen, doch was toen onheusch door hem afgewezen. Dit had hem opgewonden en was na 'het verlaten van het café het hiervoren omschreven conflict het gevolg. Zeer zeker gaf deze al o'f niet gefingeerde confi dentie den zondaar geen vrïjnpraak, doch scheep toch aangemerkt te worden tot verzachting dei- straf, daar de heer Harm reeds op jeugdigen leef tijd in dramatische liefdesverwikkelingen geraakt, ter zake het tamelijk erndtige feit, mishandeling, waait dj de getroffene bloedend werd yerwond, slechts tot f 15 boete of 15 dagen werd veroor deeld. En hiermede hebben wij de eer, onze wéke- lijksehe litanie van den Maandag te besluiten met eén oprecht gemeend Amen. Eenige minuten later trad hij de herberg bin nen, en vervolgens in de kamer, waar Lefiot zijn avondeten nam. Lefiot 1 ette nauwelijks op hem, hij haastte zieh om zich naar Mousseline te te begeven. De Normandiër plaatste zich aan een tafel over hem en riep den knecht. „Kom, breng mij te eten en zoo spoedig, moge lijk," zeide hij, „ontkurk mij vooral een oude flesch van achter de takkebosschen, ge verstaat me „Ja, mijnheer," antwoordde de knecht, „maar waarvan wil u bediend zijn?" De Normandiër wierp een blik op Lefiot s tafel. „Met uw verlof, mijnheer, zeide hij hem op vroolijken toon, ,,is het. goed wat ge daar eet?" ja," antwoordde Lefiot glimlachend. „'Breng me dan wat mijnheer eet, en vergeet de bestelde flesch niet." De knecht haastte zich te géhoorzamen. De tafel was weldra gedekt, en toen hij al de benoodigdheden gebracht had, ging hij naar een hoeek in de kamer en lichtte een valluik op, door 'twelk men naar den kelder ging- De Normandiër verloor hem niet uit het oog, en zoodra. hij in het bezit was der flesch welke hij verwachtte, ontkurkte hij die en schonk twee glazen vol. Vervolgens naderde hij Lefiot en zette een der glazen voor zijn bord. „Bp uw gezondheid, mijnheer,' zeide hij met heldere, gulle stem, „ie hoop dat ge niet zult

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 7