Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Hei Wiegek No. 65 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 3 JUNI 1930 39e Jaargang Stemmingsbeelduil Groentenland Groeiitepotliandelarenvereeniging JE KOOPHANDEL" £2. NIEUWE LANKEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINÖBAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Ifitoava: firma 1. H. KE1ZEB, Redacteur I. H. KEIZER. Ruraal Hoordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Voor enkele dagen ontving de Kaasstad Alk maar bezoek uit 't buitenland. Of 't nu D uif - sellers, Fransehen of Engelsehen, Tl an wel Itali anen of Denen zijn geweest, doet er niet' jtioe. 't Gezelschap bekeek de kaasmarkt, bewonderde de mooie Waag en besteeg den toren, kortom de deelnemers deden, wat vreemdelingen zoo ge woonlijk plegen te doen. "Ook werd notitie genomen van land- en tuin bouwproducten, een oog- en oorgetuige heeft me er een en ander van verteld. Zoo belandden de vreemdelingen ook in een pakhuis van een grossier in aardappelen, groen ten en fruit, waar diverse partijen aardappelen stonden uitgestald. Naast elkaar stonden mooie, harde en gave blauwen, in een tot Malta's. Wat kosten die blauwen? vroeg een vreemdeling, die 't. naatje van de kous wilden weten. Twee centen per'Kg., luidde 't bescheid. En 't goed in tonnen? Die kosten 18 cis. per Kg., luidde 't antwoord. Dan zijn die blauwen zeker slecht, varkensvoer gelijk, meende de vreem deling. Integendeel repliceerde de grossier, die blauwen zijn puik, droog als meel en op de bak een en al kruim. En die Malta's? Zijn die óók in Holland ge groeid, en zijn die nu nóg beter dan de blauwen? vroeg de vreemdeling verder. Wel neen, zei de grossier, dat zijn uit den vreemde ingevoerde nieuwe aardappelen, ver vroegde eigenheimers. Ze zijn niet bepaald slecht, daarvan niet, doch naar mijn persoonlijke smaak halen ze niet. bij de blauwen. Dus jullie dwaze Hollanders koopen buiten- laridsche aardappelen voor 18 ets. per Kg., ter wijl ge prima consumptie-aardappelen van eigen bodem voor 2 ets. te kust en 1e keur In} ruim voldoende hoeveelheid kunt krijgen En deze pientere vreemdeling moet toen met. een veelbeteekenend gebaar naar zijn voorgevel hebben gewezen. 'tWas op een dag in de vorige week, ik meen, de derde maal dat er in dit seizoen vroege aard appelen te Broek werden geveild, dat wij, vei lingbezoekers een praatje maakten over de nieuwe piepers. We waren het er over eens, dat we in de ge lukkige omstandigheid verkeeren, dat de oogst 14 dagen vroeger valt dan 't vorig jaar. En te vens, dat de aardappelen al mooi grof van stuk waren. Maar wat allen bijzonder was opgeval len? Dat de nieuwe Muisjes zoo bizonder mooi van kleur waren, heelemaal geen indruk van onrijp- of vroegrijpheid gaven. Er waren zelfs enkele partijen bij, die reeds toen, in Mei een mooie gele tint vertoonden. Ik geloof zei er een dat, onze vroege aardappelen dit, jaar heel vroeg al best van kwa liteit zullen zijn. Hij spreekt uit, wat ik dacht. Toevalligerwijze sprak ik even later enkele personen, die al ,.aan d|ö nieuwen weest waren", en zij bevestigden allen, wat wij reeds vermoedden. De nieuwe Muizen waren best, droger dan gemeenlijk in t begin en zij schreven dat toe aan de goede struc tuur en de betrekkelijke droogte van den bodem, gedurende de groeiperiode. Weshalve als vaststaand feit mag worden aan genomen: de vroege aardappelen in het seizoen '30 zijn zeer vroeg marktrijp, van ruim voldoen de grootte, hebben 'n mooie kleur en zijn van prima kwaliteit. Nu zou ik de vraag willen stellen, zijn de Hollandsche verbruikers voldoende met dit al les bekend Is het voldoende tot de massa door gedrongen, dat het eigenlijk dwaasheid is nu nog ïtaliaansche en Malta-aardappelen te koopen J lk meen, dat zulks in dit seizoen geheel en al overbodig is. Wie nu meent de oude aardappelen van wege den „stand" niet meer te willen of te kunnen consumeeren, (dat moet ook voorkomen) heeft allerminst een exotisch product te gebrui- Alle bladen hebben in den laatsten tijd zich bezig gehouden met de „crisis die volgens som migen slechts een tijdelijk, volgens weer anderen een meer permanent karakter draagt. Tal van medicamenten worden den zieken pa tiënt door meerdere doktoren en sommige kwak zalvers aanbevolen. Edoch, maar uiterst zeldzaam zijn de stemmen die wijzen op het zeer bescheiden hulpmiddel het verbruik van het product van. eigen bodem te bevorderen. Geen enkele concurrent kan goedkooper nieu we aardappelen leveren dan de Nederlandsche tuinbouwer. Geen argument tegen een actie tot. vermeer dering van dat gebruik is m.i. houdbaar, vooral niet in dezen tijd, waar elke staat op dit aam beeld hamert. Amerika voor de Amerikanen, We kennen allen de leus, en wat de Buitsche agra riërs in het schild voeren, hebben onze lezers j.l. Zaterdag in ons blad kunnen lezen. En nu zou ik door het Handelsblad, via Haag- sche Courant, llaagsche Post, Standaard, Cen trum, Maasbode tot Het Volk en Tribune incluis, ons publiek willen toeroepen: eet aardapeplen van eigen bodem. Ze zijn puik. Waarom' die dure bui- tenlandsche gekochtx? Nergens voor noodig. O, ik weet 't wel, we kunnen ops geen stukken na de productie van eigen bodem verbruiken. Maar 't gaat. er om, de binnenlandsche markt volledig te voorzien in de maand Juni. Massa's kunnen er geplaatst worden, en het vooroordeel tegen de zoogenaamde natte, sponsachtige. Lan- gendijker muizen moet worden overwonnen. De heer Bouwman van Amsterdam heeft er op gewezen, dat er veel en veel meer aardappelen van eigen bodem in het begin van liet seizoen,' kunnen worden geplaatst. Hij zoekt de oorzaak van den invoer van massa's vreemde aardappe len in dn minder goede kwaliteit van ons pro duct, het zou iiiet droog genoeg en na k:oken niet kruimig zijn. Thans kunnen we naar waarheid zeggen: eet. Noordhollandsche vroege aardappelen, wantze zijn kort gezegd puik. Misschien weet het Centraal Bureau er wel raad op, om ons Hollandsch publiek' eens op pak kende wijze in te. lichten. Ik vind het '1 toppunt van dwaasheid, vreemde dure piepers in te voe ren, om gelijkertijd eigen produet aan vrij zeker veel lager prijs uit te voeren. .Mag ik afgaan op de. producten van correspon dent en in dit blad (en graag doe ilc dat dan zij# er nu in onze environs twee zeer tevreden organi saties. Mein I.iebchen, was willst du noch mehi', on dat in dezen tijd, nu schier letterlijk' iedereen klaagt. Tevreden is 'dè Centrale Commissie van de keuring van pootaardappelen, zéér tevreden de I T. B., vanwege de groote deelname aan de keuring. En de L.T.B. moet - altijd volgens het correspondentenbericht zich erkentelijk gevoe len tegenover het. K.I.Z., dat voor zicli zekere propaganda (heeft gevoerd, waarvan de L.T.B. niet onwelkome vrucht genoot. Zes honderd bun ders ter keuring aangeboden door honderden tuin bouwers. Voorzeker een gelukwensch waard. En niet minder tevreden is de jeugdige spruit van de K.I.Z., „de K.I.Z. boven Alkmaar", zal ik maar zeggen, vanwege 'het succes, dat hem ten deel viel. Nu wil ik bij zooveel tevreden ingenomenheid geen roet. in 't eten gooien, doch beide organisa ties 'tbeste toewenschen. Wij Nederlauders hebben al kwestie genoeg, eenheid kennen we zachtjes aan nergens meer. 't Voornaamste is, dat door beider werk het. tuin- bouwbelang gediend wordt. Dat- de tuinbouwers meer geld voor hun product maken. Want daar gaat 't om, en als dat bereikt wordt, schaar ik me ook in de rij der tevredenen. Algemeene vergadering van de groentegroothande- larenvereeniging „de Koophandel" op Maandag 2 Juni 1930, des namiddags 3 tlur in het café van den heer Kramer te Zuidscharwoude. De voorzitter, de heer C. Wagenaar Kz. .opent de vergadering met een woord van welkom en wijst erop. dat deze vergadering hoofdzakelijk is b<elegd in verband met het besluit tot verlenging van den duur der vereeniging, hetwelk tijdens de vorige v gadering niet op wettelijke wijze is genomen, daar de statuten bepalen, dat de algemeene vergadering te dien opzichte in de maand Mei of Juni heeit ^Da^rom'zal het besluit nu opnieuw moeten wor- deHie8rna°worden de notulen der vorige vergadering door den sTretari? den heer P. welke onder dank aan den samensteller ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van het Centraal Bureau vart de Vel- lingën in Nederland, waarin de aandacht wordt g vestigd op de tentoonstelling te Zurich, weine ge durende de maand Juni za lworden gehouden en waaraan door genoemd bureau met een groote stand zal worden deelgenomen. De voorz. merkt op, dat ieder lid van „Koop handel in de gelegenheid is daar heen te gaan en de mogelijkheid bestaat daar connecties aan te knVan6de Langedijker Groentecentrale mededeeling dat besloten is f 80 bij te dragen tot instandhouding van den nachttelefoondienst. Betreffende de kwestie van het overleggeld, woidt door genoemde centrale medegdeeld, dat geen veran dering wordt gebracht in de bstaande regeling, doch is het de bedoeling een statistiek aan te leggen van de schuiten die te Noordscharwoude en te Broek op Langfendljk het eerst worden geladen, te vens zal aanteekening worden gehouden hoeveel overleggeld er gedurende één jaar wordt betaald. Van de uitgeverslmaatschappij C. Misset te Doe- tichem een schrijven, houdende de aanbeveling, de leden van „Koophandel" collectief te abonneeren op het Centraal Orgaan. Na een korte «gedachtenwisseling wordt besloten hierop niet in te gaan. Hernieuwd besluit tot verlenging van den duur der vereeniging. Volgens de statuten is door een viertal leden, binnen den vastgestelden termijn, zijnde 8 dagen voor de algemeene vergadering, het verzoek gericht tot verlenging van den duur der vereeniging en waar de algemeene vergadering in de maand welke Verlaging der korting voor contante beta ling te Noordscharwoude. De voorz. merkt op, dat een ieder uit de couran tenverslagen wel zal vernomen hebben, welke plan- anen door den Noordermarktbond worden gekoesterd ten aanzien van nieuwbouw der bestaande gebou wen en op de betreffende vergadering besloten is dat het percentage voor contante betaling bepaald is van 0.25 op 0.15. Spreker gaat na het verloop der besprekingen tijdens de vergadering van den Noor dermarktbond. Op verzoek van den voorz. releveert de heer Hoog land het ontstaan van het percentage, dat ingevoerd is door „Koophandel." De tegenstand van de zijde der tuinders was toen zeer beduidend. In den loop der jaren is het geven van korting volgens spr. een zedelijk recht geworden en kan „Koophandel" niet zonder meer er mee instemmen dit in te houden. Ook de andere partij heeft niet het recht hiertoe. Spreker acht het een onrecht en al kan hier niet gesproken worden van contractbreuk, in ieder geval is het woordbreuk. De voorz. leest een schrijven voor dd. 1903, waaruit blijkt, dat de betaalmeester is aangesteld voor de contante betaling. Werd ongeveer een jaar of 0 ge leden een actie tot afschaffing gevoerd, in een ge combineerde vergadering werd besloten het te hand haven. Nu in den Noordermarktbond stemmen zijn op gegaan dat er absoluut geen overeenkomst bestaat, vraagt de voorz. de meening der -vergadering. De lieer Kloosterboer wil middelen overwegen voor schadeloosstelling van het gemis der korting en kun nen er verschillende wegen worden bewandeld, zoo als de kool in het voorjaar met 50 cent per 100 kilogram te belasten, totdat het bedrag bereikt is. Volgens het omzetcijfer is het een bedrag van pl.m. f 4000. De heer J. Ootjers houdt hierna een pleidooi voor afschaffing of intrekking en merkt op, dat bij ver nieuwing der gebouwen de handel toch ook voordeel daarvan heeft en wijst er tevens op, dat de gooten gratis ligging hebben. Dé voorz, zou daarvoor de kooplui laten betalen, zooals te Broek op Langendijk waar voor een gering bedrag de schuit den geheelen nacht onder de over kapping ligt. De heer Kloosterboer maakt de veronderstelling als V. en D. eventueel 2 procent zou laten betalen voor uitbreiding, het publiek toch zeker zou zeggen: „betaal het zelf." Spr. acht het zeer onbillijk, dat „Koophandel" er aan zou bijdragen en zullen maat regelen dienen te worden genomen. Volgens den heer Hoogland was het beter geweest, indien het besluit van den Noordermarktbond in de richting van overleg was geweest. De voorz. deelt mede, dat het bestuur voorstelt, dat getracht zal worden alsnog een overeenkomst te bereiken. Mocht het bestuur hierin niet slagen, dan te besluiten niet meer op den Noordermarktbond te koopen. Volgens spr. kan „Koophandel" zich de intrekking niet zoo maar laten welgevallen. Er kan wel over 5 jaar tot geheele intrekking worden besloten. De heer KI. Kramer stelt voor inplaats van 2 dagen nu 4 dagen crediet zooals te Warmenhuizen. De voorz. acht dit voorstel beter dan dat van den heer Kloosterboer. De heer Kooy meent, dat ieder betaalmeester daar niet direct toe genegen zal zijn. De heer P. Deutekom stelt voor den Noordermarftt bond te berichten, dat Koophandel er in geen geval mee accoord gaat en dat in deze vergadering' is ge bleken dat Koophandel ten volle het recht heeft op het percentage van 0.25. Volgens spr. kan dit schrij ven niet eerder behandeld worden dan op de eerst komende jaarvergadering in het volgende voorjaar. Gaat de Noordermarktbond niet met dit schrijven accoord, dan doet hij een onrechtmatige daad en dan zullen tegenmaatregelen genomen moeten wor den. De heer S. de Boer Kz. is van meening, dat deze kwestie een zaak is voor den Vierbond en kan Koop handel met den Vierbond overleg plegen. Spr. zegt, dat velen in hun vuistje lachen, dat het zoo gemak kelijk ging, want nu zouden zij er op een draf achter aan zijn gegaan. De voorz. wenscht het voorstel van Deutekom in stemming te brengen. De heer P. F. Slot merkt op, dat er nu een besluit dient te worden genomen, wat er gedaan moet wor den als de Noordermarktbond zijn besluit hand- haaft. Van verschillende zijden wordt geroepen niet te koopen op den Noordermarktbond. De voorz. vraagt den heer Ootjers de toezegging te doen, dat zoolang er geen overeenkomst bestaat het 0.25 procent te handhaven, totdat overeenstem ming is bereikt. t De heer Ootjers zegt hiertoe niet het recht te heb ben daar het een besluit van de algemeene vergade- Spi\ zal het echter in het dagelij ksch bestuur ter sprake brengen, vóór de vergadering van den Vier- b°Nadat nog een korten tijd van gedachten is gewis seld, zegt voorz., dat getracht moet worden overeen- stemming te bereiken en het niet tot een conflict te la Het ^bestuur stelt daarom thans voor het per centage te verlagen tot 0.2 voor een bepaald aantal jaren bv. 5, op te zeggen met 3 maanden en het crediet te bepalen op 2 dagen. De heer Kloosterboer wil hjeraan toevoegen, dat na die 5 jaren gedurende 15 jaren 0.25 procent zal Besloten^wordt dat aan den ,No°l9^e™ar^^"d zal worden bericht, dat voorloopig 0.25 procent ge- geven wordt, totdat een andere regeling is getrof- f6Als termijn van antwoord wordt bepaald 20 Juni aanstaande. Advies :|an de regeering inzake maatrege len om Jhet U.C.B.-merk bij uitvoer van to maten en kooi verplichtend te stellen. Besloten wordt den minister te berichten dat de Koophandel bereid is, deel te nemen aan een bespre- king, waardoor een goede controle bevordeid wordt °PDeeheerdHoog"and zegt, dat de binnenlandsche han del met de rommel blijft zitten en ^LTnor een koopman zeer gemakkelijk is op ta^tooi alleen U.C.B.-producten te bestellen. Wij, aldus spi., hebben het werk eraan. Bespreking der veilingsvoorstellen aan de dering wordt hierna In behandeling genomen. Als afgevaardigden worden de bestuursleden aan gewezen. Op voorstel van den secretaris, zal tevens ter spra ke worden gebracht het veilen van goedgekeurde po ters, te leveren op een uitersten termijn. Verdeeling der na de subsidie overblijvende kosten van den nachttelefoondienst. De heer J. Kramer deelt mede, dat de subsidie door 1 gemeente is geweigerd nl. door Oudkarspel en stelt voor nogmaals een schrijven aan genoemde gemeente te richten. De voorz,merkt op, dat er raadsleden zijn, te Oudkarspel, die de zaak niet duidelijk hebbeii begre pen en zal nu een en ander nader worden toegelicht. Volgens spr. is het mogelijk, dat de kleine handela ren er niet veel voordeel van hebben, doch als de gelegenheid voor iedereen er is, zal er toch wel ge bruik van worden gemaakt. De heer Kramer merkt op, dat het bij den laat sten brand nog gebeurd is. Besloten wordt de kosten percentagegewijze om te slaan. Rondvraag. De heer de Nijs vraagt of de schuiten die op 100 kilogram geladen zijn op 100 kilogram ontvangen moeten worden. Nadat hierover van gedachten is gewisseld, merkt de voorz. op, dat het een zeer lastige kwestie is, en betreurt liet dat de Noordermarktbond dit besluit heeft genomen, echter blijft het steeds een zaak van geven en nemen. Vervolgens wordt op voorstel van den heer Jn. Kloosterboer besloten het salaris van den secretaris te verdubbelen gezien de omvangrijkheid zijner werk zaamheden. Op aandringen van den heer Keeman zal tot de Directie der Nederl. Spoorwegen een schrijven wor den gericht waarin wordt verzocht te Noordschar woude niet eerder te beginnen te rangeeren dan om 4 uur des middags zooals te Broek op Langen dijk eveneens geschiedt. De heer Hoogland zou met het oog op de reduc tie der vrachtprijzen, welke tot 15 Juni voortduurt, willen trachten dezen termijn te verlergen in ver band met de nieuwe aardappelen. Een zoodanig verzoek zal aan de Nederl. Spoor wegen worden gericht. Niets meer aan de orde zijnde, drukt de voorz. er zijn spijt over uit, dat de opkomst niet grooter is. Nu de nieuwe campagne weer op komst is, uit spr. de hoop, dat betere resultaten worden verkregen en sluit de vergadering. PiésaiseSijk lieuws I NOORDSCHARWOUDE, Vier prijzeu behaald. i Zondag j.l. werd door het Fanfarecorps „Ge not door Kunst" onder leiding van den heer H. A. Maas, op het concours, uitgeschreven door den R.K. Bond van Harmonie en Fanfareeorp- sen, gehouden lo Wervershoof vier prijzen be haald in de afdeeling Uitmuntendheid. Eerste prijs een verguld zilveren medaille in den Marschwedstrijd. j Eerste prijs, zilveren lauwerkrans, in deh Con- cert wedstrijd. Extra prijs, groote zilveren krans, voor het I hoogste aantal punten in den concertwedstrijd over het. geheele concours. Tweede prijs lauwertak, in den Eer e wedstrijd, j Daar dit jaai door de jury hooge disehen ge steld werden, is dit voor den Directeur en leden j een schitterende prestatie te meer daar het. corps i voor het eerst in de afdeeling Uitmuntendheid ui i kwam. ZUlDGCHAR W CUBE. De uitslag van de heden geëindigde 50-slagen I kolfwedstrijden te Zuidscharwoude, in de baan van den heer Rijper, waaraan door een groot aan- tal kolvers werd deelgenomen, was de volgende: I Eerste klasse ie prijs, T. Kostelijk, Alkmaar, 172 punt. I 2e prijs A. Berkhout, Zuidscharwoude 460 I 3e prijs, P. Molenaar, Zuidscharwoude 443 ISerieprijs, J. Goet, Alkmaar 108 Tweede klas: le prijs W. Kraakman, Zuidscharwoude 442 I 2e prijs, J. Bakker, Noordscharwoude 436 3e prijs, J. Bergen, Zuidscharwoude 132 I S'ericprijs P. Beers, Hugowaard 100 j Derde klasse: je prijs, P. Goet. "Zuidscharwoude '384 2e prijs I.. Dekker, Noordscharwoude, 382 3e prijs I). van Kleef, Zuidscharwoude, 372 -ferieprijs, G. Metten, Rijswijk 93 ZÜID LHARWeUDE. Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" is weer gelauwerd uit den wedstrijd van den Westfrie- schen Bond, gehouden te Nieuwe Niedorp, thuis gekomen. In de eere-afdeeling fanfare behaalde het corps onder de eminente leiding van den heer P. Pranger, een eersten prijs met 1511/2 punt. Bo vendien wist het nog een eersten prijs te behalen in den eerc-wedstrijd met 78 punten. Met trots kunnen leden en directeur op dit concours terug zien. BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op 'Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren, werd gedurende de maand Mei 1930 ingelegd f8367.08, terugbetaald f 14462.15. Het laatste door dat 'kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1517. Moedors, geneest de gesmette deeleri met Purol en houdt het huidje altijd droog met Purolpoeder

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1