KEG'? Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No.t>8 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 10 JUNI 1930 39e Jaargang Een felicitatie BVieuwsiijdingen U\f.EDMkER 101II AVI Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Mscharwoude. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. - lUtnwi: firma 1.1 t£IZER. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws ZUTDSCHARWCUIE. Te nlokale van den heer P. Schoenmaker in de Koog vergaderde de afdeeling van den Bond voqr iStaat-spensioneering onder voorzitterschap van den heer J. du Burck. Deze bejammerde het, dat weer geen grootere belangstelling viel te constateeren, doch meende de vergadering te kun nen troosten met de gedachte, dat het vergade- ringbezoek ook bij andere vereenigingen te wen- schen overlaat en dat' de leden blijkbaar van oor deel zijn da,t het bestuur de zaken wel naar be lmoren behartigt. De notulen, door den heer J. de Ruiter als secretaris voorgelezen, worden ongewijzigd vast gesteld. Ook het jaarverslag werd goedge keurd. Er bleek uit, dat er weinig verandering valt te constateeren en dat het ledental statio nair blijft. Uit de rekening van de. nheer A. Kout, pen ningmeester, bleek, dat, de ontvangsten f 313.92 en de uitgaven f324.98 hadden bedragen, alzoo een nadeelig saldo van f9.06. De 'bescheiden werden ingezien en in orde be vonden en den penningmeester dank gezegd voor zijn gehouden beheer. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden met algemeene stemmen herkozen de heeren du Burck, H, J. Er kamp en J. de Ruiter, die het aannemen echter nog in beraad hielden. Als afgevaardigde naar de Algemeene Verga dering te Amsterdam werd bij acclamatie aan gewezen de heer J. du Burck, die dit aannam. Daarna werd de beschrijvingsbrief behandel,!. Bij het punt verkiezing leden van het hoofdbe stuur- werd de wenschelijkheid geuit, in de va cature-Baar, weer iemand. uit Noord-Holland te kiezen. De afdeeling verklaarde zich voorts 'tV gen het voorstel van de Federatie Groningen om in de afdeelinge nte late nstemmen voor de ver kiezing van H.-B.leden c.q. andere belangrijke commissiën. Met het voorstel Utrecht om meer artikels van propagandistische strekking op te nemen in het Maandblad, was men het in zooverre eens, dat de afdelingsverslagen groote inperking kun nen ondergaan. Overigens was men met het Hoofdbestuur van oordeel, dat de redactie heeft te schrijven voor een eenvoudig publiek, in alles strikte politieke en godsdienstige neutraliteit be tracht dient te worden en de te behandelen onder werpen uit den aard der zaa'k zeer beperkt zijn. Een nader etoeliehting werd door den voor zitter gegeven, op 'de motie, door hem op de Federatie-vergadering te Alkmaar ingediend on daar met algemeene stemmen aangenomen n.l. een volkspetitionement te organiseeren en een betooging in Den Haag te houden bij de opening der Tweede Kamer, het eerst in 1931, en dan tevens aanbieding van het. petionement. Hij was van oordeel, dat het noodzakelijk is, niet slechts bij de verkiezingen actief en demonstratief op te treden, doch op geregelde tijden te toonen, wat er leefde in het volk inzake den eiseh van Staatspensioen. Al zou dit dan geen onmiddellijke resultaten hebben, het, actieve bondsleven wordt er door opgewekt en der regeering wordt kenbaar gemaakt de georganiseerde wil om recht te ver krijgen voor de behoeftige oude mensehen. Ter bereiking \an het doel is krachtige propaganda naar huiten noodig. De ervaring heeft zulks ge leerd. Algemeen verklaarde men zich voor de motie. Daarna werd cfe vergadering na rondvraag gesloten. ZUIH|S,CiHAIllW OUDE. De slager A. Mooy alhier, slachtte dezer dagen ecu koe, die 889 pond woog, en waarbij als groote bijzonderheid niet minder dan 162 pond vet was. Een hoeveelheid vet, van 100 pond is niet laag. BROEK OP LANGENDIJK. Zoo gaan wij dan bij ons in Broek wel echt met onzen tijd mee. Stel u voor, daar krijgen wij zoo waarlijk een parkeerterrein. De heer Weder maakt zijn mooie, ruime erf geschikt om auto s te ontvangen. En 'of hetr daartoe gelegen is. Eu of, wat wil je nog meer; midden in het dorp, vlak bij de veiling en bij de pas nieuw gebouwde kolossale opslagplaats en kantoor van de l.an- gendijker Groenten Centrale, daar om zoo te zeg gen, het hart des volks klopt, op het zeer gun stig gelegen terrein van den heer Weder, daar krijgen wij nu onze autostalling. Wij doen nu me meer onder voor andere groote steden in ons land, maar wij gaan mee, wij passen ons aan aan onzen tijd. Ook bij ons nog ondernemende mannen, die vooruit zien, die meenen dat bij ons zoo iets wel levensvatbaarheid heeft. En waarom ook niet, zoo vlak bij het terrein van de L.G.C. waar eiken dag- de tomaten gesorteerd 'worden ,en straks de koop- en verkoopplaats zal zijn van de bloembollen, waar dus een druk verkeer zal zijn of komen van vele auto's. Tot heden was daarvoor geen of te weinig plaats; de gewone verkeersweg was daar voor te smal, de plaats bij het Raadhuis te klein en ook nog misschien te ver afgelegen, maar wat hier straks wordt geopend, dat is precies op zijn plaats, zoo vlak bij. Om zijn natuurlijke lig ging was de veiling al bekend en beroemd en nu nog daarbij een „parkeerterrein", wel kunnen wij zeggen, „wij streven naar het volmaakte". Of de heer Weder succes zal hebben? o.i. staat dat tamelijk vast. De bloembollenteelt en de to matenteelt' breidt zich langzamerhand uit. Die verkoop concentreert zich allemaal om Broek, de auto wordt hoe langer hoe meer het' vervoer middel, en wat ook van veel beteekenis kan zijn; iedereen juicht het denkbeeld toe, en medewer king werd toegezegd door het bestuur der L. G.C, en wij twijfelen niét of ook het dagelijks bestuur van onze gemeente zal aan deze onder neming sympathiek zijn. 'Ü:i. is het terrein puik in orde, het mag ge- zie nworden en naar w ijvernemen is het tarief zeer billijk. Wij wenschen den heer Weder vaai harte geluk met zijn nieuwe parkeerterrein; dat het hem aan belangstelling niet mag ontbreken. O UB K AJRSPEL'. Naar wij vernomen, zal Donderdagavond een oefenwedstrijd worden gespeeld tusschen D.T.S, en een Alcmaria-combinatie op "het D .T.S.-terrein Deze oefenwedstrijd kan voor de Dieetjea zeer nuttig zijn met het oog op den komenden wed strijd tegen Helder 1. Voor de sportliefhebbers zal dit ee naangename verpoozing worden. Uit den Omtrek JAYA RIJST xipfoduM uitfluitend dit mfitk het meeat qejchtkr BI) IEDBREN WINKELIER VERKRIJGBAAR 25C^^Dondsgak HEERHUGOWAARD. De rij der jaarvergaderingen werd gesloten door die der vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek, welke gewoonlijk einde Mei, begin Ju ni wordt gehouden. Voorzitter dezer vereeniging, welke werkzaam is voor de openbare scholen onzer gemeente, is burgemeester van Slooten. Deze opende met een woord van welkom de vergadering, hopende op een aangename bespreking en dat deze zou zijn in het belang der schooljeugd. Hierna werden door de nsecretaris, den heer A. Kooy Cz., de notulen gelezen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer W. Molenaar, werd vervolgens rekening en verant- ding gedaan. Hieruit stippen we aan, dat met het batig saldo der vorige rekening de totale ontvang sten bedroegen f 530.16'/s de uitgaven f 403.18'/2 alzoo een batig saldo groot f 126.98, Het leeuwenaandeel der baten wordt gevormd door vrijwillige bijdragen van ouders en belangstellenden in het openbaar onderwijs. De rekening was vóór de aanvang der vergadering nagezien door de heeren C. Hartog en G. Jongejan. Eerstgenoemde bracht rapport uit Alles bleek in goede orde te zijn, zoodat geadviseerd werd tot goedkeuring, waartoe werd besloten onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn ge houden beheer, en aan de commissie voor haren ar- I beid. In het bestuur kwam geen verandering, de wijkbesturen bleken alle volledig te zijn. Vervol- gens werd aan de orde gesteld Bespreking school- volgen, nog deel mochten nemen aan het feest, ontstond eenige discussie, waarvan het resultaat was dat werd vastgesteld, dat die kinderen minstens 'n half jaar hiér de school moeten hebben bezocht ge durende het laatste leerjaar en een bewijs moeten indienen dat elders de school trouw is bezocht. Mede werd nog aangenomen, dat de lijsten voor vrij willige bijdragen minstens een week voor de verga dering bij de betrokken bestuursleden zullen zijn. Bij de sluiting der vergadering verklaarde de voor zitter zich te verheugen over het vlotte verloop der vergadering als gevolg van bijzondere eenstemmig heid, terwijl hij dank zegde voor aller medewerking en hoopte, dat door begunstiging van mooi weer het schoolfeest weer uitstekend zou mogen slagen. feest. Hierbij kwam al zeer groote eenstemmigheid aan den dag. Toen nl. door den heer W. van der Meulen werd voorgesteld het zelfde feest te houden 1 als het vorige jaar, bestaande in een autotocht naar j Wijk aan Zee en terug over Castricum naar Bergen i voor duin- en speeltuinbezoek, bleek dit volkomen instemming te vinden bij de geheele vergadering. Algemeen was men het er over eens, dat door de kinderen bij uitstek is genoten. Voor zooverre parti culiere auto's niet in de behoefte kunnen voorzien, zullen bussen worden gehuurd. Voor een dergelijk feest blijken de middelen best toereikend. Bepaald werd een bedrag van 90 cent per kind voor consump tie, wat verleden jaar ruim voldoende is gebleken. De noodige voorraad melk zal weder worden geleverd door „Excelsior:" Als datum der feestviering werd vastgesteld Donderdag 10 Juli. terwijl het uur van samenkomst bij den Rustenburgerweg bepaald werd op 9 uur zomertijd. De verdere voorbereiding' werd aan het dagelij ksch bestuur opgedragen, door den secretaris zullen de noodige besprekingen worden ge houden te Wijk aan Zee en te Brgen. Naar aanlei ding van een vraag van den heer van der Meulen of elders schoolgaande kinderen die in den loop des jaars onze scholen verlieten om ander onderwijs te Onze gelukwenschen aan den Nederlandschen tuin bouw met de aan hem verleende onderscheiding op de Tentoonstelling te Zurich. Een gouden medaille. En dan nog de meer dan loffelijke wijze, waarop die werd uitgereikt. Zoo iets geeft moed! Zoo iets is een stimulans voor de leiders der orga nisaties om door te gaan met het maken van gepaste reclame voor onze bodemproducten ten spijt van alle bezwaren van internationalen en externen aard En te zorgen voor goede sorteering en verpakking. Alle leiding, vooral als de economische toestanden niet rooskleurig zijn, heeft veel critiek te verdragen. Het is nog altijd zoo geweest; „nauwte maakt grauwte" En daar houdt ieder die leiding heeft te geven, rekening mede. Maar de gouden medaille te Zurich is een groot succes. Een succes, dat een succees belooft! Zeker, allereerst voor de producten onder glas ge teeld. Frankijrk, Italië en Spanje hadden in Zwitserland altijd veel voor; ligging en klimaat zijn daar gun stiger dan bij ons. En dat is niet weinig! Maar onze producten waren toch beter! Dit wist het Centraal Bureau van Groentenveilin- gen. Het greep in met elan en energie. En met zoo gunstig resultaat, dat onze export naar Zwitserland zeer beduidend toenam. In 1928 leverden wij ruim 9.250.000 kilogram ver- sche groenten aan Zwiserland en in f929 was dit reeds gestegen tot 12.000.0000 kilogram. Wij stijgen en Frankrijk daalt. Wij overvleugelen reeds Italië. De onderscheiding die ons thans ten deel viel, zal ongetwijfeld onzen naam in Zwitserland ten goede komen. En niet nalaten onzen invloed te verhoogen. Het gaat al goeé voor ons in het land der Alpen! Maar het kan nog veel beter worden. Daar hopen we op! En daar wwerken we voor! En daar maken we reclame voor! En daar betalen we graag voor! Het kost nog wel niet erg veel: slechts één dubbel tje van iedere f 100 bruto ontvangst, maar als het moet dan verhoogen we ons reclamefonds met nog een twintigste procent. Maar het zal licht niet noo dig zijn. We beschikken in 1930 over een bedrag voor re clame van f 950.000. Mooi zoo! En dat is alles eigen geld! En daarom zijn we er ook zuinig op, maar toch niet karig! Het gaat in het belang van onze zaken! Van de 4.000.000 kilogram tomaten die Zwitserland uit het buitenland betrok, leverden wij nog niet eens het achtste deel. Dit moet beter worden! En met de druiven moeten we daar zeer veel win nen! Stapelproducten moeten er veel meer nog dan thans worden heengezonden Zoo zoeken we elk plek je af. Zoo steken we de handen uit de mouwen; zoo waardeeren we het oude, zoo benutten we het nieu we! Maar boven dit alles; we vergeten geen dag de betrachting der spreuk op een inrljhek voor een boerenhofstede in onze omgeving: „Ora et Labora" Alles op hoop van zegen! Die alléén van Boven komt! GLAZENWASSCHER GEVALLEN. Zaterdag is in de 3e Helmerstraat te Amsterdam een ongeveer dertigjarige glazenwasscher van een ladder, waarop hij werkzaam was aan de ramen van de derde verdieping van een perceel naar beneden gevallen. De man was bijna onmiddellijk dood. Per auto van den G. G. en G. D. werd heth stoffelijk overschot naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Het einde. B. en W. van Zaandam hebben op het verzoek om verlenging van de vergunning betreffende het zg. schatgraven afwijzend beschikt..

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1