Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Dnos 30 ct. De Wereldkoorts. Nieuwstijdingen Land- en Tuinbouw Het heeft geen zin, schrijft G. Ferrero in „"Universum" van 7 Juni meer te procluceeren, wanneer de behoefte niet toeneemt. Doch om het gebruik van een voorwerp te doen toenemen, moet er een afzetgebied gezocht worden. Sinds SSinds 1930 is Ijet voornaamste probleem, waar- voo rde grootindustrie zich gesteld ziet,.het vin den van nieuwe afzetmogelijkheden, dat wil zeg gen ,het brengen van steeds meerdere individuen, groepen, 'klassen, volkeren en rassen tot het ge bruiken van dingen, waaraa nzij tot dusver geen behoefte hadden. Aanvankelijk beperkt tot de industrieën, we'lk evoorzagen in de noodzakelijke levensbehoeften van den mensch, is dit streven., om steeds grootere massa's te bedienen, overge slagen op de industrie van luxe voorwerpen, op de kunst, da-literatuur en de politiek. Maar wanneer de afnemers van eene bepaalde industrie, de liefhebbers van de een of andere kunst toenemen, wijzigen zich ook het gehalte er van, de strekkingen, de aspiraties en verlan gens, de smaak. En ah is dit wel -de groote kwelling van heel de wereld, reeds een eeuw lnng: aliV üertig jaren veranderen cliëntèle en pu bliek, naarmate zij in omvang toenemen, van smaak; het is niet meer mogelijk den smaak op te voeden, aangezien men ternauwernood met eene geeneratie klaar is, of men moet al weer^op veel grooter schaal met de volgende beginnen. Dat is het. wat de wereld haar koortsachtig; aanzien geeft. De schok van den wereldoorlog- heeft in tien jaar aan publiek en clientèle eenh uitbreiding gegeven, waarvoor in normale om standigheden minstens dertig jaren noodig zouden zijn geweest. Wat willen echter die heterogene massa's, waarvoor de wereld werkt? Niemand weet het ,het minst van allen nog de massa zelf. Telkens weer hoort men de klacht herhalen, dat er niet meer gelezen wordt. Hoe kan men echter een dergelijk verwijt uitspreken tegen een tijd, die zoo geweldig veel kranten en tijdschriften en boeken verslindt Wij "zijn eene papie'rvretende beschaving. Er is momenteel overproductie van drukwerk om dezelfde reden, als er op zoovele andere gebieden overproductie is, omdat de vraag geeweldig groot is. Als men iets aan onzen tijd wil verwijten, moet het zijn, dat er veel te. veel gelezen wordt, zonder critiek. Men verslindt al les en verwerkt nagenoeg niets. Doordat de schrij vers en de uitgevers oo kgeen beperkt publiek meer hebben, waar zij op kunnen rekenen en welks smaak ze kennen, zijn ook zij hunne, oriën tatie kwijt. Vol vage gevoelens en verwarde aspiraties, weet het publiek niet meer wat hét wil; het laat zieh maar al te vaak imponeereri doorwat fel is, bizar en ongewoon, soms daaren tegen moet het juist daar niets van 'hebben. D« meest onverwachte en tegenstrijdige bewegingen kunnen ontstaan in eene onstabiele en vorm- looze massa. Evenzoo is het in meerdere mate gesteld mei alle kunsten en weelde-industrieën. Ein ook de staten hebben met overeenkomstige moeilijkheden te kampen. Alle regeeringen zoowel in Europa als in Amerika schijnen te. bezwijken in veel te zware verantwoordelijkheden. Hoe komt dat? Omdat zij niet meer kleine, homogene groepen Ie besturen hebben, en de belangen daarvan te behartigen; maar onmetelijke en heterogene massa's, welke ge heel tegenstrijdige belangen hebl>en. De droom van 1840 is overal tot werkelijkheid geworden het algemeene kiesrecht is het fundament ge worden van het staatsleven, tl ank zij het alge meen kiesrecht oefenen de parlementen, de par tijen en de pers, kortom iedereen, kun invloed uit op de regeering, dringen haar' hun wensohen op, martelen haar met hun critiek en .hun klachten, trachten haar tot het werktuig te maken voor het bereiken van hun doeleinden en vallen haar hard, ■wanneer zij zich daartoe niet wenscht te leenen allen: stad en platteland, rijk en arm, '••erkge- ver en werknemer; ambtenaar en zakenman, 'in tellectueel en ongeletterd, katholiek en protes tant, vrijdenker en mysticus, nationalist en cos- mopoliet, conservatief en revolutionair. Overal is de staat het middenpunt van een draaikolk en van tegenstrijdige wenschen evn meeningen, die alle in gelijke mate overtuigd zijn van hunne juistheid en rechtmatigheid. De regeeringen 'wor den tot orgaan van heel de menschheid. In e'e ngedeelte van Europa tracht men aan dez eafmattende spanning der politieke krach ten te ontkomen door invloed uit te oefenen op de stemming; de kiezers zijn niet meer vrij Ie stemmen zooals zij willen, maar moeten dit doen volgens de wenschen van de machthebbers. Men meent 'op die wijze de staat te kunnen verlossen uit den wervelwind van tegenstrijdige wenschen en verlangens, doch dat is eene illusie. Die ob- cessie der massa is nergens zoo sterk, als daar waar de regeeringen haar het recht ontnomen hebbe nom zieh te uiten. Alleen oefent zij dan meer haar invloed op meer ondergrondsche wiize uit dan in landen, waar meer vrijheid heerscht. Vreezend haar te ontstemmen, niet beschikkend over een middel om hare bedoelingen te raden, aarzelt de overheid, komt in conflict met zich- zelve en overdrijft nu eens naar den eenen, dan weer naar den anderen kant. De wereldkoorts, waarvan de straten van Parijs het treffende beeld vertoonen, 'is dus het gevolg va nhet algemeene streven om de productie en het verbruik op te voeren. Dit streven, tezamen met adderen van hetzelfde genre, heeft in den; - loop drv laatste eeuwen eene geweldige zedelijke verwarring veroorzaakt, in alle landen. Zoowel de politiek als de letterkunde, de kunst en de indus trie produceeren thans „voor de wereldmarkt", voor eene groote, maar onomlijnde massa, zoo dat het uiterst moeilijk is, om deze te bevredigen. Daarom is het noodig dat deze massa zich weer organiseert in homogene, gelijkwillende groepen, die weten wat zij willen, van den staat, van "God, van den medemensch. Het is eene van de verplichtingen, waaraan onzie tijd zich niet zal vermogen te onttrek ken. Vooral aan de intellectueelen zal de ver- antwoordelijkheid groot zijn. Dje oorlogen en re- 1 volutins kunnen onze planeet tot in hare voegen doen trillen, haar met ruïnes overdekken en het wer kivan vorige generaties vernietigen, en aan de menschheid het gevoel geven, dat zij opnieuw kan beginnen. Maar het leven speelt zich af om bepaalde principes, welke weliswaar langzamer- hand in aantal toenemen, in den loop der tijden, doch weinig veranderen. De materie, waarop zij l worden toegepast, verandert, is meer of minder rijk, gevarieerd, gedwee, recalcitrantde prin cipes echter blijven dezelfde. Tijden van verwarring vereischen krachtige naturen, "welke in staat zijn de mensehen terug te voeren tot de eeuwige beginselen. Zulks moest op hei oogenblik de taak zijn van den godsdienst, van de literatuur, van 'de philosophic, en "tot I op zekere hoogte ook van de kunst. Maar die j taak eischt een ontzaglijk geduld en tevens een j zekere 'bereidheid tot het offer. Koorts leidt ge- j makkelijk tot hallucinaties; onze tijd,, die de koorts heeft, weet daarvan mee te praten; 'be wondering voor schijnrevoluties en kwasi-mees- terwerken; eene wonderlijke dooreenmenging van de geweldigste waarheden en de ontzettendste dwalingen; nivelleering van alles, het verdwijnen van waarachtige grootheid om plaats te maken voor de banale middelmaal: de. triumf van het klatergoud over het zuivere metaal. De supe- rieure geesten zullen in staat zijn, de wereld van haar koorts te genezen, naarmate zij bestand blij ken te zijn tegen hallucinaties en de verleiding weten te weerstaan, deze ten eigen bate te exploi- teeren. De sisyphusarbeid, waaraan Europa sinds een eeuw bezig is: het opleggen van eene intellec tueel^ en zedelijke discipline aan het steeds aan groeiende stuurlooze massa's, die steeds meer ge heel het menschelijk leven beheerschen, wordt opnieuw en nu op veel grooter schaal, aangevat en zal de uiterste krachten vergen van het intel lect van onzen tijd. Binnenland ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Vier personen zwaar gewond. Zaetdrgamiddag omstreeks half drie is op den Rijksstraatweg tusschen Putten enNijkerk een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Ongeveer een uur buiten Putten bij het gehucht Bijsteren, reed een personenauto met snelle vaart potseling in den zandigen berm van den weg. De be stuurder verloor daarbij de controle over het stuur, met gevolg, dat de wagen tegen een boom botste. De schok was zoo hevig, dat een der inzittenden door de kap van de auto vloog. In den wagen zaten naast den bestuurder ie mand uit den Haag, zijn vrouw en twee militaire,n van het zevende regiment infanterie uit het garni zoen Harderwijk, die op weg naar Amsterdam waren met Pinksterverlof en in Putten gevraagd hadden wat meermalen gebeurt te mogen meerijden. Onmiddellijk na het ongeval werd dr. J. J. Miede- ma uit Nijkerk gewaarschuwd die spoedig ter plaatse was om de ereste hulp te verleenen. Een der mili tairen was er zeer ernstig aan toe. Met een bloed uitstorting in de hersenen en een zware schedel- wonde werd de man naar het ziekenhuis te Amers foort gebracht en daar opgenomen. Naar deze in richting werden ook de bestuurder fen zijn vrouw gebracht die beiden beenbreuken hadden opgeloopen De toestand van de dames was zeer ernstig. De twee de militair werd licht gewond in het militair hospi taal te Amersfoort opgenomen. De auto was geheel vernield. Nader wordt vernomen dat op den bestuurder van de auto een rijbewijs werd gevonden ten name van W. T. van der Kroft te Rijswijk (Z.H.) Bij onder zoek bleek, dat de heer van der Kroft, die een ga rage heeft aan het Hofwijckplein te den Haag, de auto had verhuurd aan den bestuurder, die met zijn vrouw een tochtje door ons land maakte. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De achttienjarige kantoorbediende J. Reijers te Apeldoorn is Zaetdrg bij het baden in het kanaal bij de Woudbrug verdronken. MIJNONGEVAL. Op de staatsmijn „Emma" is de houwer Habets te Nieuwenhagen door vallend gesteente getroffen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur. Zijn toestand is ern stig. PhilipsDe Jong Natuurpark by Valkenswaard. De uitbreiding van het niet ver va nhet industrie centrum Eindhoven gelegen Valkenswaard maakte het gewenscht tijdig voor het behoud van natuur schoon te zorgen en hierdoor te voorkomen, dat »'is aan den grooten verkeersweg Eindhoven-Valker waard gelegen gronden voor woningbouw gebruikt zouden worden, of ontgonnen voor weiland of bose r bouw. Te dien einde heebben de heer en mevrouw lips-de Jongh een terrein van 25 ha. onmiddellijk grenzende aan de golfvelden van de Eindhovensch'e golfclub als natuurpark laten inrichten en wel in overeenstemming met het gemeentebestuur van Val kenswaard volgens het plan van tuin-architeet D. F. Versteeg te Naarden Zondag a.s. zal ten overstaan van het gemeentebestuur van Valkenswaard dit park officieel voor immer voor het publiek worden open gesteld. In tegenstelling met het in 1920 aan de gemeente Eindhoven geschonken 25 ha. groote Philips-deJongb wandelpark, dat met zijn breede lanen, hoog gs'oooin te en heesters geheel een sierpark is, heeft men er heir naar gestreefd het typisch Brabantsch land schap met zijn heide, dennebosschen en vennen zooveel mogelijk ongerept te laten. Ten gerieve dei- bezoekers zijn tal van wegen aangelegd, terwijl banken en met riet gedekte schuilhuisjes het moge lijk maken hier urstig van het schilderachtig natuur schoon te genieten. DE KONINGIN OP REIS. Men meldt aan heth „Hbld." dat de koningin en de prinses in den namiddag van den 16 Juni a.s te Rotterdam scheep zullen gaan aan boord van het s.s. „Batavier" en met dien bodem naar Bregen zullen reizen. Van Bergen zullen de koningin en de prinses zich per spoor begeven naar Finsen, waar zij zich voorstellen ongeveer veertien dagen te verblij ven. Vervolgens zullen tochten worden gedaan in 't Noorsche gebergte, terwijl de reis zal worden beslo ten met een verblijf te Bygdin. De koningin en de prinses rekenen er op vóór den verjaardag van de koningin-moeder in Nederland te rug te zijn. De reis geschiedt er streng incognitu. DE RADIORAAD. Twee leden nemen ontslag. Naar „de Standaard" verneemt hebben m ver band met de beslissing va nden minister tot verdee ling van den zendtijd, de leden van den radioraad dr. Posthuma, oud-minister van arbeid en mr A Philips, oud-gezant der Nederlanden bij de Vereenig- de Staten aan de koningin hun ontslagaanvrage als leden van den radioraad ingediend. NA DE ZENDTIJD VERDEELING. Uit Helmond is een adres aan den minister van Waterstaat verzonden onderteekend door 418 perso nen, waarin gevraagd wordt een eigen zender voor de AVRO. of een meer gelukkige verdeeling van den zendtijd. Een comté tot steun aan de AVRO-actie werd opgericht. 231 ambtenaren en werklieden der gemeente Elec- triciteitswerken te Amsterdam hebben een schrijven gericht aan den minister van waterstaat, waarin mededeelen met groot leedwezen te hfbben kennis genomen van het besluit den zendtijd van de AVRO te halveeren. Zij dringen er met klem op aan het cultureele werk der AVRO niet te vernietigen ?n scharen zich als een man achter het standpunt van de"AVRO: „een volledige week zendtijd op eigen zender." Hbld. DE AANGIFTE VAN RADIOTOESTELLEN. Naar aanleiding van het bericht over verplichte aangifte van radiotoestellen merkt de „N. R. Crt." op: De verplichte aangifte van radiotoestellen is niet nieuw. In het gewijzigd koninklijk besluit van 9 Juli 1921 is de verplichting voor het eerst opgenomen; zij is in het onlangs verschenen radioreglement ge handhaafd. Bij in gebreke blijven kan een boete volgen van ten hoogste duizend gulden. Op zichzelf was en is deze aangifte niet meer' dan een bloote formaliteit. Bij geruchte hebben wij echter vernomen, dat den luisteraars iets anders boven het hoofd hangt dan ten hoogste het bezoek van een technisch ambtenaar der telegrafie, die kan komen kijken naar de instal latie. Er zou nl. aan gewekrt worden om het belas- tingspook, dat mr. Drooglever Fortuyn bij de be handeling van de radiowet op 24 Februari 1928 zoo handig buitenshuis gehouden heeft, weer vriendelijk tot binnentreden te noodigen. Tot nog toe werd met het voorschrift waarin de verplichte aangifte van de radiotoestellen verplicht werd gesteld, de hand ge licht. Dit zal nu vermoedelijk anders worden. Men heeft dan de adressen der toekomstige belastingbe talers en tevens een basis tot raming van de op brengst. Buitenland DE OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. In alle provincies blijven de overstroomingen aan houden en veroorzaken ernstige schade, vooral in de provincie Jerez, waar verscheidene hutten zijn j vernield en vijf personen zijn omgekomen.. ALCOHOLVERGIFTIGING. In de laatste 24 uren zijn te New York tengevolge van het gebruik van whisky en houtalcohol negen presonen onder vergiftigingsverschijnseelen overle- den. DE TERUGGEKEERDE PRINS CAROL TOT KO NING UITGEROEPEN VAN ROEMENIE? De Temsp bevat naar het B. T. A. meldt, een tele- gram uit Boekarest aan de .Associated Press volgens i hetwelk prins Carol tot koning is uitgeroepen door j de Roemeensche Nationale vergadering. Naar de correspondent va nheht Weensche offi- cieele persbureau volgens een Wolff-bericht uit Boe dapest van betrouwbare zijde verenemt heeft prins Carol zichzelf tot koning uitgeroepen. Het kabinet Manioe zou daarop zijn afgetreden. Hbld. DE STRIJD OM DE MACHT IN CHINA. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineesche re- I geering bevel heeft gegeven Tsingtao te ontruimen j om deze stad niet bloot te stellen aan de gevaren j van den burgeroorlog. Met de ontruiming zal nog j heden worden begonnen. Van andere zijde wordt gemeld, dat de troepen der Nankingsche regeering de stad Tsinanfoe reeds j verlaten hebben. De voorhoede va nhet Noord-Chi- I neesche leger onder generaal Jen zou zich nog maar op 10 kilometer afstand van Tsinanfoe bevinden. In verband met de nederlagen van de nationalisten eischen verschillende vooraanstaande leden van de Koeomintang dat Tsjang Kai Sjek onmiddellijk alle functies, die hij bekleedt, neerlegt. De toestand te Nanking is zeer gespannen. Te Sjanghai hebben de Chineesche autoriteiten naar aanleiding van de groo te activiteit der communistische organisaties den staat van eleg afgekondigd. De nationalistische regeeringstroepen trekken v. den spoorweglijn van Lunghai terug. De Noordelij ken rukken op bijna zonder tegenstand te ontmoeten Twee afdeelingen troepen van Nanking sloten zich bij den vijand aan. ONZE GROENTEN. SLA- EN SNIJBOONEN. Ook deze groenten behooren tot de meest geteel de, zoowel in het groot voor den handel, als in den moestuin van particulieren. Van beide soorten bestaan stok- en stamboonen. De eerste blijven laag, de laatste worden langs stokken, vlechtwerk en touw geleid. De stamboon wordt op rijen gezaaid of uitgeplant. Deze rijen neme men op een afstand van ongeveer 60 c.M„ terwijl de planten op de rij een afstand moeten hebben van 20 c.M. Te dicht opeen geplant geeft in den regel geringer oogst en grooter kans op ziekte, vooral bij een natten zomer. De boon verlangt een lossen bodem, die geen last van water heeft, dus ook een min of meer drogen grond. Stokboonen kunnen op enkele rijen, op dubbele rijen of in zg. hokken gezet worden. Bij de laatste manier worden drie meestal vier stokken gebruikt, die 60 tot 80 c.M. van elkander komen te staan. Op een hoogte van 2 Meter worden deze stokken stevig aan elkander verbonden. Bij enkele rijen die 80 tot 100 c.M. afstand moeten hebben, staan de stokken recht op; de boveneinden worden stevig aan een dwarslat gebonden, terwijl aan de beide uiteinden der rijen schuine steunstokken worden geplaatst tegen het omwaaien. Bij de dubbele rijen staan de stokken schuin op een afstand van ten minste 40 c.M., meestal neemt men dezen afstand grooter, soms tot 1 meter. Men dient in elk geval zorg te dragen, dat zon en lucht gemakkelijk kunnen toetreden. Hoewel van meer belang bij de stamboonen is het ook van beteekenis, dat de stokboonen in rijen Noord-Zuid gezet worden. Bij stokboonen wordt dikwijls combinatieteelt toe gepast: bij dubbele rijen tusschen de stokken twee rijen sla en één rij bloemkool (vroege), deze laatste in de paden. Tegen den tijd, dat de boonen zich goed ontwikkelen is de sla reeds verdwenen en niet lang daarna, wordt de bloemkool gesneden. Men denke er aan, dat voor de bloemkoolteelt de rijen tenminste lmeter afstand moeten hebben. Sla- en snijboonen laten zich zeer goed vervoergen onder plat glas en in warenhuizen of kassen, waar door geoogst kan worden, als de zaaitijd voor de vollegronds-cultuur nauwelijks is aangebroken. Ook in den herfst kan vrij gekomen glas gebruikt worden voor nateelt van boonen. De vroege zoowel als de zeer late boonen brengen in den regel den hoogsten prijs op. De zaaitijd voor den vollen grond is in den regel in de tweede helft van Mei. De boon verlangt voor ontkiemen nog al warmte, zoodat niet te vroeg gezaaid moet worden. Ook kan men boonen onder glas laten voortkiemen en later bij gunstig weer uit- planten. Afharden is gewenscht. Bij snijboonen plaatst men bij iedere nstok 3 planten, bij stoksla- boonen 5 planten. Aangieten direct na de planting is vaak zeer noodig. Er zijn tal van variëteiten, te veel om op te noe men. Toch vestigen wij in het bijzonder de aandacht op de boonen zonder draad, die in den handel ge woonlijk een hooger prijs kunnen bedingen vooral de enkele boonen zonder draad. Bij snijboonen heeft men ook boonen zonder draad, indien men dit niet al te serieus opvat. Wat de bemesting aangaat merken wij op, dat boo nen in de eerste plaats behoefte hebben aan Patent kali en Slakkenmeel of super, van beide 12 gilogr. pre are. Doch ook chili heeft een zeer nuttige uit werking, waarvan men in de rijen bij het uitzaaien of uitplanten 4 tot 6 kilogram per are geeft. Deze stof dient om de planten door den eersten groei te helpen. Later is stikstofmest niet meer noodig. De planten gebruiken dan de luchtstikstof met behulp van bacteriën. Wij hebbert onder anderen te Frede- riksoord hiervan schitterende resultaten gezien. Ook op proefvelden met opzettelijke stikstof bemes ting bij vroege aardappelen, waarna slaboonen wer den geteeld. De boonen profiteerden van de chili, die niet door de aardappelen geheel was verbruikt. P. VAN HIER EN DAAR. Houdt er den moed maar in. Dat wordt den laat- sten tijd den boeren in alle toonaarden toegezongen. Endie gelooven het wel. Het gaat met den land- en tuinbouw nog niet zooals het gaan moet. Tal van geneeesmiddelen worden den patien voor geschreven, maar of ze werkelijk zullen helpen, ge looft zelfs de dokter niet, die ze voorschrijft. Onlangs is er een vergadering van de Honllandsche Maatschappij van Landbouw gehouden, waar ver schillende wenschen besproken werden, die aan de regeering zouden worden voorgelegd. Bij den aan vang' van die vergadering was ook een regeerings- vertegenwoordiging aanwezig, die ook al zeide op zijn manier, dat men den ipoed maar niet moest verliezen immers Frankrijk had zijn invoerrechten op de haver weer eens met 75 procent verhoogd. Met de Oostelijke buren gaat het evenzoo. Op elke 100 kilogram eieren wil men daar 30 mark, d.i. 18 gulden invoerrecht gaan- heffen. Dat is natuurlijk, om onze kippenhouders eens een handje te helpen. En zoo gaat het maar door. Het mooiste is, dat men omgekeerd den uitvoer naar ons land bevordert door uitvoerpremies. Neem het artikel rogge. Elk jaar gaat er een groote hoeveelheid rogge uit ons land naar Duitschland. Nu worden er uitvoerpremies op gesteld. Wat doen nu de Duitschers aan onze Noor delijke grenzen? Ze smokkelen Hollandsche rogge naar Duitschland en voeren die als Duitsche rogge uit, mo zoo de uitvoerpremie te pakken te kunnen krijgen. Intusschentoch maar: houdt er den moed maar in! Dat doen inderdaad de tuinders. Zij laten den kop nog niet hangen. Dat zien wij bij

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2