'-7A Id. RIJWIELEN ONZE GROEHTEVEIUIGEN lb. Balder Roode Koolplanten Tandarts ZIJLSTRA Witte KOOLPLANTEN HOMIG'S pudding Nieuwe Dames-, Heeren en Jongens- Tandarts Dr. STEHR Stemmingsbeeld uit Groentenland A. ten Bruggencate, te Broek op E. BUERS, Houttil, Alkmaar II ZITTING te Broek op Langendijk Transpireerende Voeten IUW est geteel- als in den imboonen. Jen langs litgeplant. l ongeveer n afstand sn geplant ioter kans geen last er drogen ïbele rijen ;te manier aruikt, die n. Op een stevig aan 30 tot 100 ken recht dwarslat der rijen tegen het jchuin op tal neemt eter. Men en lucht iran meer eteekenis, it worden, iteelt toe- dcen twee ze laatste zich goed niet lang denke er tenminste ervoergen en, waar- I voor de >ken. Ook ct worden el als de hoogsten den regel ingt voor te vroeg en onder weer uit lij boonen i stoksla- planting 3 te noe- aandacht mdel ge in vooral ïen heeft i dit niet i, dat boo ,n Patent 12 gilogr. Dtige uit- uitzaaien eft. Deze groei te iodig. De it behulp ;e Prede- ezien. ofbemes- nen wer- chill, die likt. P. len laat- ezongen. met den an moet. en voor- Ipen, ge- t. landsche aar ver- i aan de ien aan- jeerings- zeide op ït moest rrechten erhoogd. Op elke c, d.i. 18 ituurlijk, helpen, dat men lert door 31k jaar >ns land imies op ze Noor- le rogge ie rogge kunnen :n moed i wij bij Advertentiën Door Gods goedheid hopen onze geliefde Kinderen en G. Balder-Balder den löden uni hunne 25- jarige Echtvereeniging te her denken. Hunne dankbare Ouders: W. BALDE It Wz. MBA LD Pi R - wagen a a r. Broek op Langendijk, Juni 1930. Getroffen door de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het I zoo plotseling overlijden van ons ge liefd jongste Dochtertje JANNIGJE, betuigen wij hiermede onzen harte- J lijken dank. Tevens onzen dank aan allen, die j ons verder hebben bijgestaan in deze voor ons zoo droevige dagen. H. C. BAKHUYS. J BAKHUYS-v Heem. Oudkarspel, Juni 1930. 15 a 20-duizend te koop. l'rima win tersoort. J.Smit Kz. Broek op Langenijk, I Dorpstraat 394 zal tof Dinsdag 24 Juni afwezig zijn. een paar pakjes iS©MIG'S pudding voorraad, bebt keuze uit 12 soorten en prima soort, bij J.de GEUS, Stroet, Sint Maarten. Niet op Zondag. SER£lO MET HONIG S MAÏZENA „DE RIJWIELHAL" heeft koopjes IN Als extra reclame-aanbieding, zoo lang de voorraad stekt, KINDERZITJE op buis met voetrusten 98 cent. Ziet verder onze etalages. d. HENSTRA Laat 158-160, Alkmaar Alkmaar, Bergerweg 16 TELEFOON 351 tegenover de Ambachtschool. Is iedereu Donderdag van 14 uur in OUIj'KARSPEL, No. 351, ten huize v./h. Wed. K. DE GEUS te spreken. temming drukkend in ons midden is thans een benarde tijd en ellende bij de meesten oedeloos en centen kwijt ocht er nog een vleugje komen s het woord van menschen wat og wat peen, kool, piepers, uien aan beschouwen als hun schat S tellig 'k hoop het om u allen este lien geloof mij vrij en slechte prijs die drukt op allen n naar waarheid, ook op mij aat de moed u niet ontzinken oet uw best, blijft staande pal U it het donkerste der tijden I s 't een zon die schijnen zal T racht in tfw zaak 'n man te wezen G eluk zij u van hart gegund K eken toch voor gij gaat koopen O ok wat gij besparen kunt E n in VERE en TEER, BENZINE N ergens vindt gij 't zoo goedkoop 'T is met prijs en kwaliteiten E enmaal gekocht dan is 't verloop, N aar Bruggencate om je OLIE L aat hij je lev'ren 'tis het best A an alles kunt ge bij hem winnen, N u ook met Stikstof nog ten lest. Di e ZWAVELZURE AMMONIAK Grootste percentage stikstof. Franco Thuis. Zeer eoncurreerend. Beleefd aanbevelend, BROEK OF LANGENDIJK, Telefoon 48. Vanaf DONDERDAG 12 JUNI, eiken rfag veiling van boswortelen (40 stuks aan één bos) 's-morgens 10 uur N.T. HET DESTUUR Hotel - Café - Restaurant „METR0P0LE", Rembrandtsplein 22 - Tel. 48541 - Amsterdam Het is Uw aangewezen adres voor LOGIES en GEMEENSCHAPPELIJKE MAALTIJDEN. Tevens kan men, bij vroegtijdig berichl, kaarten voor alle Vermake lijkheden bij dit adres bestellen. Parkeerterrein naast het Hotel. Aanbevelend, G. Ch. DOON. Effecten Hoorns ALKMA Voor Kinderen Onder- en Bovenkleeding vindt U nergens grooter 'sorteering dan bij ons. Bij ons slaagt U in elk artikel U bespaart veel geld door bij ons te koopen. Hoorosche Orediet en Effecfeobaaik .V. ALKMAAR, HOORN, SGHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 Profongatiën BB ik .V. HAGEN. BI Des Woensdags van 10 tof 1 uur BB in hef Gafé „Welgelegen" van den Heer |B J. DE BOER Az. Deposito's Safe Deposit vele boeren maar al te vaak gebeuren. In Oenemar ken is er een commissie ingesteld, die dezelfde za ken te onderzoeken had als onze staatscommissie Ebels en Lovink. Nu kwam die commissie met een eigenaardig advies voor den dag en wel, dat de boeren en tuinders in Denemarken zichzelf maar moeten zien te redden. Dat is nu wel heel mooi: Ze gaf ook wel aan, hoe het moest gebeuren, maar dat neemt niet weg, dat men daar ook wel wat anders verwacht had. De raad, die de commissie daar geeft, is in het kort deze: maak meer propaganda voor uw artikel. Dus eet meer brood, eet meer eieren, eet meer aardappels, eet meer uien, eet meer winterpeen eet meer tomaten, eet meer erwten, eet meer ja wat al niet. Of het helpen zal? Zeker is dat ook door de landbouworganisaties voor het Hollandsche product wel wat meer reclame gemaakt mocht wor den, maar het blijft de vraag, of dit in die mate zou helpen, dat er ook werkelijk zulke buitengewone afnemers zouden komen. Voor enkele producten mo gen we da neen uitzondering maken. En dat zijn dan de zuivelproducten. Boter en kaas zijn naar verre landen te vervoeren en daar kon dus de noo- CLge reclame voor gemaakt word .11. Dat hebben de Zwitsersche boeren ook voor hun kaas gedaan in Amerika met succes. En nu gaan straks onze tuin ders een groote aanval wagen op de magen en beurzen van de Zwitsersche koopers. Zwitserland behoort nog niet zoo lang tot onze afnemers. Eerst sinds 1928 is er een noemenswaardige afzet van on ze groenten en fruit naar Zwitserland begonnen. Nu meent men dat dit land nog wel veel meer van ons kan betrekken. Dezen zomer wordt er een groo te fryit- en groentententoonstelling in Luzern ge houden en daarheen zal nu de keur van onze groen ten en fruit ingezonden worden en natuurlijk op keu rige en origineele wijze worden tentoongesteld, zoo dat elke bezoeker van de tentoonstelling vertrekt met een woord van lof voor dat mooie, Hollandsche goed. en oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus, en, is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie i. DE LANGEDIJKER LICHTBEDRIJVEN EN HET GEORGANISEERD OVERLEG. Aan den Langendijk staat, vooral bij belangstel lenden in gemeentezaken, het georganiseerd overleg in het brandpunt. Eeinge ggmeenteraden heben het min of meer breedvoerig behandelt, terwijl de gascommissie zich reeds twee maal heeft moeten bezig houden met een verzoek o mhet G. O. te willen invoeren. De Gascom missie echter zeide „neen" Waarom? Omdat de verhouling tusschen directeur en personeel goed is! Dit is volkomen waar, de verhuoding is uitstekend. Het personeel houdt vol en adresseert aan de ra den, daarbij alle raadsleden uitnoodigende tot een bijeenkomst waar een hoofdbestuurder een uiteen zetting geeft van de beteekenis van het G. O. De eerste raad, welke dit adres behandelt is Broek op Langendijk. Drie raadsleden hadden zich de moei te getroost kennis te nemen van de door het per soneel gedane uiteenzetting, een vierde werd over de juiste werking volledig ingelicht. Toevallig(?) waren dit de voorstemmers! B. en W. adviseerden bij de inleiding om het voor kennisgevig aan te nemen. Gehoord de houding van de meerderheid der raadsleden, wordt het onderwerp niet in stem ming gebrocht, maar aangehouden tot een volgende vergadering, om eerst de zaak eens goed te ond.er- zoeken. Toevallig(?) volgt daarop spoedig een artikel van de hand van den heer A. T., die het G. O. eens van een andere zijde belicht, hetwelk voor ieder wel denkend raadslid een ernstige waarschuwing is, niet mede te werken aan de stichting van het G. O., daar dit een ramp zou kunnen beteekenen voor de Lichtbedrijven. Tot zoover de feiten zooals ze zijn gepasseerd. Wij meenen wel het recht te hebben onze meening over de door A. T., aangehaalde raadsvergadering, alsmede over zijn artfikel in dit blad van 7 Juni, ts mogen weerleggen. Alleereerst dan de raadsvergadering van Broek op Langendijk van 3 Juni jl. Wëth. Oijevaar was de meening toegedaan, dat werkgever en werknemer zoo dicht bij elkander staan dat G. O. niet noodzakelijk was. Waar „de werkgever" hier de gascommissie is en de heer Oije vaar daar ook zitting in heeft, vragen wij den heer Oijevaar beleefd, of hem één geval bekend is, waar een „werknemer" in de gelegenheid is gesteld zoo dicht bij zijn „werkgever" te staan, dat hij er mede mocht „praten."? Toch is het niet alleen de heer Oijevaar die er zoo over denkt, want meerdere gas- commissieleden lieten zich aanvankelijk in dien geest uit, maar wij zijn er van overtuigd, ter goeder trouw. Het jongste feit willen wij slechts noemen. Het adres aan de gascommissie van 6 Maart 1930 over invoering G. O. behelsde een verzoek om een onderhoud nl: „dat zij uwe commissie verzoeken, aan een verte genwoordiger van hun bond, nl. een hoofd- en „een afdeelingsbestuurder, een onderhoud te wil- „len verleenen teneinde de taak, bevoegdehdi en „werkwijze eener commissie van Overleg nader „uiteen te zetten." Het onderhoud is niet verleend. Waar het adres in Broek op Langendijk bij stem ming zeker zou worden aangenomen, is het aange houden om een nauwkeurig onderzoek in te stellen. De heeren die reeds een onderzoek hadden ingesteld waren er voor. De andere heeren zonder onderzoek waren er tegen. Maar zoo ging het met de gascom missie ook. De motie-du Burck uit Zuidscharwoude, door dien raad overgenomen, werd in de commissie met algemeene stemmen verworpen. Waarom? Na dien is de zienswijze van verscheidene commissie leden gewijzigd, doordat ze pas later precies wisten wat G. O. beteekende. Had het bestuur der gascom missie het gevraagde onderhoud met den bond toe- gestaan, dan zou de gascommissie nauwkeurig zijn j ingelicht. Nu acht de voorzitter van den raad van j Broek op Langendijk en tevens van de gascommissie een goed onderzoek gewenscht. En nu het artikel van den heer A. T. „Uit de raadszaal." Het spijt ons, dat T. zich aan dit voor hem on bekende onderwerp heeft gewaagd. Wij zijn van hem een waardiger geschrijf gewoon, waaruit kennis van zaken en goed inzicht spreekt. Dit artikel is echter op zijn minst misleidend te noemen. T. doet het voorkomen alsof een commissie voor G. O., kan beslissen over loonen en arbeidsvoorwaarden. Dit is niet zool. Zij heeft slechts een adviseerende stem. De commissie van G. O. adviseert, de gascommissie besluit, de raden bekrachtigen. T. heeft één factor, de oorzaak van het invoeren van G. O., vergeten, nl. de rechtspositie van het personeel. Het personeel wordt de gelegenheid gegeven door middel van een kleine deputatie uit zijn midden aan een kleine de putatie uit de gascommissie zijn belangen uiteen te zetten, welke gelegenheid het thans mist. Die depu tatie uit de gascommissie brengt haar advies uit aan de gascommissie. U ziet, mijnheer T., de salaris regeling is en blijft aan de gascommissie en anders aan de raden, dus met het plegen van chantage zal het hief voorloopig wel niet zoo'n vaart loopen. Overigens heeft het G. O. geen bevoegdheid om over de gemeentefinantien te beschikken, ook niet in Amsterdam. Üw mededeeling over die drie millioen is al heel, heel erg misleidend. Het geval is alleen dat de premiebetaling voor pensioen van 7.5 procent teruggebracht is op 4 procent, echter niet plotseling, maar ieder jaar 1 procent en voorloopig geldt dit voor 3 jaar. Ook is de vacantietoeslag met gemiddeld nog geen tien gulden per arbeider en per jaar verhoogd. Dit kost Amsterdam dan wel drie milioeln, maar, over de drie jaren verdeeld. Waarom vermeldde u dat er niet bij? Ook is Amsterdam even grooter dan de Langedij- ker dorpen, die allemaal premievrij pensioen heb ben. Noordscharwoude heeft er dit jaar 4 procent afgedaan en dat is dus meer dan Amsterdam, en dat ging niet van een G. O. uit maar van B. en W. Leeuwarden is mij onbekend, dus daarover moet ik zwijgen. Maar beide groote steden zeggen im mers niets voor hier. Wij willen er tenslotte met nadruk op wijzen, dat wij er van overtuigd zijn, dat G. O. het eenige middel is, om het personeel volledig in de gelegenheid te stellen, eventueele wenschen te kunnen motiveerden. J. v. d. ABEELE, Voorz. Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst afd. Noordscharwoude. OVERZICHTEN EO PRUSHDTEERIRBEH Veilingsoverzicht Langendijk. In de afgeloopen week is behalve van gele kool, nog van alle stapelgroenten eeriige hoe veelheid geveild op Linsdag, roode en witte kool was Donderdag en uien Zaterdag nog aan de vei ling. De opbrengst was weinig of niets, alleen verdient het vermelding, omdat nog nooit tot zoo diep in het voorjaar is geveild. Of er nu nog zijn, die voor na Pinksteren nog iets hebben be- I waard, weten wij niet, maar "het seizoen, dat wel zeer treurig is verloopen, mag toch wel als ge ëindigd worden beschouwd. Van meer belang is thans de veiling voor de j nieuwe producten. Daarb' ijis het artikel vroege I aardappelen het voornaamste. Het gemiddelde aanbod hiervan bedroeg aan de veiling te Broek c\p (Langendijk de laatste dagen reeds 4 wagons en ook te Noordscharwoude is de markt geopend. W ijweten niet of de feestdagen hierop eenigen invloed hebben gehad (doorgaans zijn er met Pinksteren nog geen nieuwe aardappelen) maar feit is dat de stemming de laatste dagen minder goed was en de prijs is dan ook geleidelijk terug- geloopen. De gewone sorteering bracht de laatste dagen van 9.5Ö tot f10.50 per 100 Kg. op, de drielingen 6 a 8 en de kleine maat gemiddeld 4 cent per kilo op. Het komt er nu maar op aan of deze noteeringen zich een poos kunnen hand haven, want anders is het loonende er weer heel gauw af. Het aanbod van tomaten aan de Broeker vei ling nam beduidend toe en bedroeg van 10 tot 12000 Kg. per dag. Wa ser aanvankelijk voor dit product een betere stemming, de laatste dagen zakten de prijzen, die tot gemiddeld 45 cent' per Kg. waren opgèloopen, weer in tot 33 a 35 cent voor A., B. en C. en tot) 17' a 18 cent voor O.C. Oo{k "hiervoor geldt hetzelfde als voor de aardappelen: kan een vergroot aanbod tegen de ze prijzen geplaatst worden, dan is het niet on bevredigend. Ook in deze week was de aanvoer van andere soorten nieuwe groenten nog onbeteekenendBas- wortelen kwamen bijna niet ter veiling én konden de noteering van vorige week ongeveer handha ven en *bok van Bloemkool werden slechts-geringe hoeveelheden geveild. Evenals elders was er voor dit product weinig kooplust, waaraan het wel wat te warme weer bijdroeg en slechts aan het zeer geringe aanbod is het te danken geweest, dat hier nog 7 a 10 cent per stuk werd ge- LANGEDIJKER GROENTjEjCENTRALE. 10 Juni. 20000 Kg. aardappelen,?chotsche muizen f 12 13.50, drielingen f8.209.70, kleine f4.40 6.50, 16500 ,Kg. tomaten A f35.1536.20, B f35.10, C f34.20, CC f 16.10, 275 stuks bloem kool le soort f3.706 90, 2e soort fl.50. NOORDERMARKTBOND. 10 Juni. 450 kilogram aardappelen. Schotsche muizen f 11.10. Drielingen f 5.90. Kleine f 3.60. 700 kilo gram uien f 1.10. ALKMAAR. 6 Juni. Aardappelen f 7.7012.10 per 100 kilogram. Aardbei en f 0.100.20 per doos. Andijvie f 2.708.10 per 100 stuks. Asperges f2146 per 100 bos. Bloemkool le kwaliteit f 9—13 idem 2e kwaliteit f 37 per 100 st. Doperwten f 18 per 100 pond. Kropsla f 0.803.60 per 100 stuks. Komkommers f820 per 100 stuks. Prei f 3.80 per 100 bos. Postelein f 0.100.25 per bakje Peulen f 23 per 100 pond. Rabarber f 1.506.20 per 100 bos. Radijs f 1—2.50 per 100 bos. Selderie f 1.50— 2.70 per 100 bos. Spinazie f0.140.25 per bak. Snij- boonen f43 per 100 pond. Dubbele slaboonen f57 62 per 100 pond. Tomaten A f 18 B f 16.40 C f 15 per 100 pond. Wortelen f 38 per 100 bos. ALKMAAR, 7 Juni. 215000 kipeieren: 5658 Kg. f44.30, 5860 Kg .f4.20—4.50, 60—62 Kg. f4.50—4.80, 62 —64 Kg. f4.70—5.30, bruine 60—65 Kg. f t SO 5.50, eendeieren 450.000 f3.804.40.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3