Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 69 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 12 JUNI 1930 39e Jaargang Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Koordscharweude. Revue van de Week Suitenlandsch Overzicht Nieuwstijdingen NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 10 Juni. De week, aan Pinksteren 1930 voorafgaand, bracht niet slechts overvloed van zonneschijn, maar reeds een soort van hittegolf, zoodat alles er op scheen te duiden, dat wij ditmaal zouden worden vergast op een Pinksterviering, zóó druk eoi zoo geanimeerd, als in vele jaren te onzent niet is doorleefd. En toen wij ons bevonden op de kentering, toen de beide Pinksterdagen nog slechts eenige uren in het verschiet lagen, kwa men de meteorologische „ongeluksprofeten", aan kondigend, dat we ons hadden voor 'te bereiden op onweersbuien, wólkbreukjes en gierende wind vlagen. Het was in de achter ons liggende week die van het bezoek der Groothertogin van Luxem burg met haar" gemaal Prins Felix aan onze Ko ningin en den Prins-Gemaal. Op 2, 3 en 4 Juni hebben de doorluchtige gasten op het Loo ver toefd en met de Koninklijke familie een bezoek afgelegd bij de Koningin-Moeder, op het Paleis Veestdijk. Het samenzijn droeg een allerhartelijkst Karakter. Aan een feestelijk gastmaal, op het Lat» (aangericht, hebben Koningin Wilhelmi'na en Groothertogin Charlotte, toespraken gehou den, getuigend van de zeer-vriendschappelijke ver houding zoowel tusschen Nederland en Luxem burg, eenmaal door een personeele unie verbon-, den, als tusschen de verwante dynastieën bestaan. Men weet, voor ons parlement is de groote zomerrust nog niet aangebroken. Op Woensdag 11 Juni vat de Eierste Kamer aan, hetgeen dan op ihare agenda zal staan, wanneer ons Lager huis weer bijeenkomt ligt nog in de nevelen der nabije toekomst verborgen. Men weet, president v. Schalk heeft gezinspeeld op de tweede helft van Juni. Aan geruchten in verband met de vraag, wanneer de Tweede Kamer hare werk zaamheden zal hervatten, is geen sprake. De Staatscommissie tot herziening van 'de La- ger-Onderwijswet heeft den 6en Juni vergaderd. Het niet zonder spanning wachten is nog steeds op het rapport van deze Gommissie-Rutgers. Zij staat ongetwijfeld voor een uitgebreide, omvang rijke taak. intusschen berokkent het lang uit blijven van haar rapport hier en daar strem ming. Zoodat Minister Terpstra zich reeds ge noodzaakt zag, een ontwerp aanhangig te maken, strekkend tot verlenging van de bepaling, volgens wélke het einddiploma A (de literair-economi- sche afdeeling) van de H.B.3. 5-jarigen cursus toegang verschaft tot de faculteit van Rechts geleerdheid en Letteren. De A.V.R.O.-beweging, in verband met de zendtijd-regeling van minister Rejjmer, bleef aan zwellen. Officieel is bekend gemaakt, dat de nieuwe verdeeling van den radio-zendtijd op Zon dag 29 Juni a.s. van kracht zal worden. De „on afhankelijke luistervinken" gavein het voorne men te kennen, zich ter bescherming van! hunne belangen te wenden tot H.M. de Ko ningin, welk plan nu juist niet zou getuigen van scher pinzicht, juist begrip van de grenzen, te onzent gesteld aan de constitutioneele „bewe gingsvrijheid" der Kroon. In de Regeerings-cuisine is nog heel weinig te bespeuren van ontluikende vacantierust Onder handen is o.m. een wijziging van de Rijkspostspaarbankwet, waardoor het mogelijk zó uworden, do, rente-vergoeding voor inlagen op 3 pCt. to brengen. In de katholieke pers is nog eens bevestigd, dat minister Iluys de Beerenbrouck niet voor nemens is, de benoeming van een directeur-gene raal van Landbouw te bevorderen. Men zal zich herinneren, dat Z.Exc. meer dan eens in het Par lement zijn inzicht in deze heeft verduidelijkt. Minister Donner heeft ingediend een ontwerp van groote beteekenis. Onze anti-revolutionaire minister van Justitie heeft namelijk ontworpen een herziening van het huwelijks-vermogensrecht Dit ontweijp beteekent stellig een beduidende versterking der positie van de gehuwde vrouw. Of het, in de legislatieve periode, welke in 1933 eindigt, door het parlement in openbare behan deling zal kunnen worden genomen, dat is een gansch andere kwestie. De directie van Posterijen, T. en T. zal op Dinsdag 10 Juni te Amsterdam proeven nemen met het zenden van telegrambestellers naar ver schillende punten der stad, teneinde aldus te bespoedigen het verzenden van telegrafische me- dedeelingen en orders op beurzen, markten, vei lingen, enz. Voor de „business-men kan dit plan veeel nut brengen. Mits het publiek hier ook meewerkt. Berichten werden .^wspreid over een plan van onze Koningin om den 18en dezer maand met prinses Juliana wederom een zomer-reis naar Noorwegen te maken. Van andere zijde werd ver zekerd, dat omtrent deze plannen nog niets is vastgesteld. Wel schijnt zeker, dat prins Hendrik weldra een buit.enlandse.he zomerreis zal ondernemen. Onze Kroonprinses heeft het eere-lidmaatschap aanvaard van de Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart. Personalia: De gewezen tasaar van Bulgarije vertoefde, onder den schuilnaam van graaf Mu- rany, gedurende eenige dagen in ons land en woonde het 7e Orithologisch Congres te Am sterdam bij. De ex-Koning van Bulgarije is een hartstochtelijk beoefenaar van de Natuurlijke Historie. Hij zal eerlang' een reis naar Insulinde maken. Burgemeester De Vlugt ging op bezoek bij zijn amotgenoot te Praag en vertrok vervolgens naar Weenen. Wethouder De Miranda was gedu- rend ezijn afwezigheid loco-burgemeester te Am sterdam. Mgr. Evers werd gehuldigd bij zijn afscheid als hoofdaalmoezenier bij leger en vloot, H. M. schonk hem het commandeurskruis in de Orde van Oranje Nassau. De hoofdman der Rotterdam- sehe Brandweer, de heer Driebeek, is na zeer langdurigen dienst afgetreden. Tot directeur van Openbare Werken op Curacao is benoemd ir. A. A. Meyers, die gedurende een reeks van jaren de staat in O.-Indië heeft gediend. Die zeer verdienstelijke hortulanus van de Leidsehe Universiteit, de heer E. Th. Witte, heeft wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd tegen 1 December eervol ontslag verzocht. Generaal Snijders, de oud-generalissimus, is te Hilversum in tweeden echt in het huwelijk getreden met meevr. de wed. Thomas-Meyer. Den 5en Juni heeft de wijding plaats gehad van Mgr. J. H. G. Jansen, als R.K. Aartsbisschop te Utrecht. Prof. R. Casimir, hoogleeraar in de paedagogiek te Leide nen rector van het Nederl. Lyceum te 'sGravenhage, is vrij ernstig ongesteld. Den 8en Juni was het dertig jaar geleden, dat Mr. Marchant, de leider van de Vrijz. Democratische Fractie, voor het eerst werd gekozen. Uit de doodenlijst: Mr. H. Verkouteren, Chr - Historisch lid der Eefste Kamer, op 74-jarigen leeftijd .te Arasterdam. J. C. Vader, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, 58 jaar. 1Wagenaar, rector van het Nederlandsch Israëlitisch Seminarium'te Am sterdam. 74 jaar. P. Oosterlee, directeur van de Chr. Kweekschool voor Onderwijzers, te Nij megen, 76 jaar. Mr. M. W.. P. F. X. baron Gerickc van Herwijnen, oud-gezant, op 83-jari- gen leeftijd in België. J hr. J. IStorm van 'sGravesande-, schilder en vermaard heraldicus,, die o.a. in 19Q3' ons nieuwe Rijkswapen ontwierp, 68 jaar, Den Haag. Gep. kolonel kon. marine W A. Buytcndijk, 85' jaar, Nijmegen. Uit de criminalia der afgeloopen week vermeld ik ,dat in het Limburgsch plaatsje Stein, een afschuwelijk geval van dierenmishandeling voor kwam, dat tegen den dierenbeul het maximum, 4 maanden, werd gevorderd. Bij zulke mensche- lijke bestialiteiten zijn „exemploire correcties" volkomen op hun plaats. De Zeekrijgsraad te Willemstad 'had te berech ten het geval van een officier van administra tie ,die den Staat voor f38.000 zo uhebben be stolen. Tegen dezen man werd drie jaar gevor derd en ontslag uit den militairen dienst. - Do beklaagde van den moord, gepleegd op me vrouw Odem, aan het Haagsche Bezuidenhout, is door het Haagsche Gerechtshof tot 20 jaar ver oordeeld. Te Heemstede is een 18-jarig meisje, terwijl zij in een schuur aan het werk was,, aangerand rji «ernstig mishandeld door een individu, dat wist te ontsnappen. Te Amsterdam zijn eenigen tijd geleden aan den dag gekomen ernstige gevallen van fraude bij Publieke Werken aldaar gepleegd. Het O.M. bij de Rechtbank heeft tegen de verdachten o.w. ook gemeente-ambtenaren - - straffen ge- eischt, schommelend tusschen vier maanden en twee jaar gevangenisstraf. D"c politin te Enschede bofte door het tc pak ken krijgen van een inbreker, die een reeks van kraakjes op zijn kerfstok moet hebben. De roode haan blijft woeden, huishouden in Patria. Te Papendrecht zijn drie perceelen gedeeltelijk verzekerd in de asch gelegd. Te Helmond woedde een geweldige brand, waarbij een rijwielen-werkplaats en een sigaren-magazijn door het vuur zijn vernield. Zes motor-fietsen werden prooi der vlammen. In ✓de Haagsche Van Hogendorpstraat is een flesschen-magazijn uitgebrand! Pij Franeker raakte een autobus in de vaart. Het incident' kostte drie slachtoffers, twee vee-kooplieden en een klager. Het schijnt, dat baldadigheid (te vroeg ophalen va nden afsluitboom eener brug door een kwajongen: dit schrikkelijk ongeluk heeft be rokkend. 1 Bij Wassenaar had een aanrijding plaats tus schen auto en motorfiets, waarbij de fietsrijder zee rzwaar is gewond. De Pinksterdrukte zal de reeks verkeersongevallen ongetwijfeld in zeer sterke mate hebben doen aanwassen. Rest mij nog aan te stippen, dat de_ Zaandam- sche schatgraverij is uitgeloopen op een mop. .Het kistje met een paar stukjes goud was door grappenmakers in den grond gestopt. Desalniet temin en evenwel nochthans zou Vader Cats zeggen blijven sommigen nog altijd geloof hechten aan de „helderziende" Duitsche-dame. Do. Raad van Friesland's hoofdstad heeft den weg Leeuwarden-?tiens herdoopt in: Troelstra- weg. 1 Ged. Staten van Noord-Holland hebben het verstandig lijkende plan aangevat om een Naam- looze Vennootschap te stichten ter bestrijding van de werkloosheid met deelneming1 van de pro vincie en van enkele gemeenten. Er is een lijnpistool uitgevonden ((ontdekking- Sander), waardoor vanuit in nood verkeerende vaartuigen lijn zal kunnen worden toegeworpen. Ee nhistorische vondst van waarde. Te Delft is de weg gevonden, waarlangs in 1584 Balthazar Hheraerts, de moordenaar van Willem den Zwij ger, wist te ontsnappen na zijn misdrijf. Hij' werd, weet men, spoedig gegrepen. B'e Nederlandsche inzending van tuinbouw-pro- ducten ter Internationale tentoonstelling te Zu rich ,fs met de gouden medaille bekroond. De eerste aardbeien van den vóllen grond waren er reeds vóórdat Juni-maand intrad. Voorspelling van zomersche weelde in dit jaar? Hepen en vertrouwen wij het! Optimisme geeft in de meeste gevallen kracht en levens moed. is thans het eerste rapportgedeelte versohenen. Het belang hiervan wordt onmiddellijk duidelijk, wanneer men bedenkt, dat deze commissie rap port moest uitbrengen over datgene wat au fond de oorzaa kis van de huidige troebelen in Britseh Indië. De zuivere en wetenschappelijke wijze, waar<fp 1de commissie te werk is gegaan, 'doet buitengewoon prettig aan. Zij stelde zich niet. op een vooringenomen Britseh standpunt, doch had inderdaad de enkele bedoeling te pogen te be grijpen, wat er in Indië nu eigenlijk aan de hand is, waar de moeilijkheden liggen en welke weg voor de toekomst de meest geschikte lijkt om dit geweldige land tot een normale ontwikkeling te doen komen. Reeds in dit eerste dea lblijkt op tal van punten, alleen reeds door uiteenzetting van feiten, dat er aan de huidige regeeringspoli- tiek nog veel veranderd moet worden, wil zij in overeenstemming zijn met wat de commissie als het wenschelijkst beschouwd. Het over eenige weken verschijnende tweede gedeelte van het rap port beloofd de conclusies en adviezen der com missie, gebaseerd op het feitelijk materiaal van het eerste gedeelte te geven. Yoorloopig kan vol staan worden, met te constateeren, dat reeds dit gedeelte naar alle waarschijnlijkheid een zeer gunstigen invloed zal uitoefenen op^le publieke opinie in Engeland ten aanzien van de Gandhi- beweging in Indië. Bij de verschijning van het tweede gedeelte zullen wij daar nader op terug komen. De afgeloopen dagen hebben ons twee belang rijke gebeurtenissen gebracht, n.l. de terugkeer van prins Carol van Roemenië en zijn uitroeping tot koning en de publicatie va nhet eerste gedeel te van het lang verbeide rapport-Simon. Het is duidelijk ,dat in dit kort bestek over zoo ge wichtige gebeurlijkheden slechts enkele opper vlakkige opmerkinge nkunnen worden gemaakt. Volstaan wij derhalve met het volgende. Roemenië, grenzende aan Rusland, is een der weinige gebieden in Europa, die nog een grooten' rijkdom aan onontgonnen schatten in den bodem bezitten en die dus voor den economischen we- deeropbouw van Europa van groote waarde zijn, vooral door de geweldige hoeveelheden petroleum, die in den grond verborgen liggen. Tevens echter is Roemenië een der achterlijkste landen, zoo wel wat de politiek als het bedrijfsleven betreft. Dat eene saneering van dezen toestand noodza kelijk en gewenscht was, hetgeen steeds meer in het binnenland tot bewustzijn der leidende persoonlijkheden kwam en in het buitenland ver langend wer dgevoeld, behoeft geen betoog. Deze saneering nu nam onder het regentschap een niet al tc snelle voortgang, zoodat het begrijpelijk is ,dat men, hopend daarmede de vooruitgang te precipiteeren, algemee nverheugd was, bij den terugkeer van Carol, door diens koningschap een poging te kunnen doen een hecht gezag te ves tigen, dat be yen de partijen staande, dezen rich ting en beteugeling zo ukunnen geven, hierdoor buitenlandsche kapitaal te kunnen aantrekken en Roemenië tot ontwikkeling te brengen. Deze opmerkingen over Roemenië. Dat de geheele te rugkeer en ensceneering eenigszi'ns deed denken aan een Amerikaansehe amusementsfilm, gelijk deze zoo vaak uit de ateliers van Hollywood ten vermake van het naïeve publiek hun weg over de wereld zoeken, doet natuurlijk niets af aan den ernst, die er o.i. aan ten grondslag list. Dat moet men er nu eenmaal bijnemen. Daarvoor leven we in den Balkan en dat wil ook wat zeg gen. Van de commissie Simon, die een onderzoek1 heeft ingesteld naar den toestand in Indië en: de. maatregelen, die genomen moeten worden om den Dominionstaat voor Indië voor te bereiden, Ernstige familietwist te Arnhem. Op den eersten Pinksterdag heeft in de Bakker straat te Arnhem een ernstige vechtpartij plaats ge had tusschen den ongunstig bekend staanden van 'O. en zijn kinderen. Van O., die sedert langen tijd van zijn vrouw ge- scheiden leeft, passeerde het logement „Boelens" a. de Torensteeg waar een zijnedr twee zoons zijn in- trek heeft genomen. Toen van O. zijn zoon opmerkte, begon hij te sarren. De jonge van O. kwam toen op j straat, gevolgd door zijn zuster, die haar broer voor I vader waarschuwde. I Middelerwijlhad het drietal scheldend en razend de Bakkerstraat bereikt, waar heht tot een worste- I lingkwam, doordat de vader het mes trok. De kin deren gingen toen den ruim 50-jarigen vader te lijf en wiste hem tegen den grond te krijgen. Ofschoon de dochter vrij spoedig het mes aan den dronken vader had ontrukt, kon zij toch niet verhinderen, dat de zoon een niet ernstige meststeek bekwam. I Ondertusschen passeerde de tweede zoon, die in militairen dienst vertoeft de plaats, waar de vader ter aarde lag. Hij gaf den ouden man een schop tegen het achterhoofd, waardoor een bloedende wonde ontstond. De gewonde werd naar het gemeenteziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden. .De verwonding was echter niet zoodanig' dat opna me noodzakelijk bleek. Van O. kon zonder bezwaar door de politie gearresteerd worden wegens het ste ken met een mes. Hij staat bij de politie ongunstig bekend. Felle brand te Helmond. Dinsdagavond te ongeveer acht uur brak te Hel mond een felle brand uit in een lompenmagazijn aan den Mierlooscheweg. Het uit gegalvaniseerd ijzer opgetrokken gebouw was in een oogwenk een groote vuurzee en wolken zwarte rook dreven over de stad. De brandweer was met twee autotracties ter plaatse en moest meer dan 1000 meter slang uit leggen om den vuurhaard te kunnen bereiken. Het pakhuis is achter een aantal huizen gelegen, zoodat overslaan van den brand moest worden voorkomen. Van den inhuod was niets meer te redden, zoodat alles een prooi der vlammen werd. Duizende kilo's poetskatoen, en een groot aantal oude auto-banden gingen verloren. Een duizendkoppige menigte sloeg het blusschingswerk gade. Te halfnegen stortte het gebouw in, wat een waren vonkenregen tengevolge had. Te tien uur was de brand nog niet gebluscht. Gevaar voor uitbreiding bestond er toen niet meer. De schade wordt door de betrokkenen op een be drag van f20.000 geraamd. Verzekering dekt haar slechts gedeeltelijk. De Regenmaker. De proeven gelukt? Gistermorgen is de heer Veraart van Schiphol op gestegen teneinde de proeven tot het kunstmatig verwekken van regen te herhalen. Tegen 12 uur ver telde de heer Veraart aan het persbureau Vaz Dias

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1