NIEUWE S Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 70 ZATERDAG 14 JUNI 1930 39e Jaargang Bureel Hoordscharwoude. iuiienlandsch Overzicht Het Onweer Speciaal Corsetten-Magazijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. LANKEDUKER C011RAA1 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. rïïfïSL» Ms. - Uitgave: Firma I. U. KEIZEfl. Redacteur 1. H. KEIZER. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De verantwoordelijkheid voor den oorlog. Poincaré zou volgens een deel van het Fran sche volk het uitbreken van den oorlog ver haast hebben. De laatste generatie, die niets deed dan „geboren worden." De „Temps' niet tevreden. Ontruiming van het Rijnland, het laatste door Frankrijk be zette gebied. Grandi spreekt echter op een anderen toon dan Mussolini. De weg tot onderhandelen nog open. Een jubi leum voor de Hongaren, echter geen prettig jubileum. De terugkeer van ex-kroon prins Carol van Roemenië. Een van de vele Duitsche grieven, welke aanlei ding vonden in het verdrag van Versailles moet zijn geweest, de zinsnede in dat verdrag, waarin met veel of weinig woorden Duitschland wordt aangewezen als de oorlogsschuldige, de schuld aan den oorlog. Een grief, die nog niet weggenomen is, al is van Duitsche zijde in den breede de onrechtmatigheid, de onjuistheid van de beschuldiging betoogd. De vraag zou kunnen zijn, of er in het verdrag van Versaillees wel iets is dat door de Duitschers niet als grief wordt beschouwd. Doch deze vraag, en het eventueel antwoord daarop doet hier niet ter zake. Wellicht zal het den Duitscher niet onaangenaam zijn, ook al wordt het niet openlijk erkend door hen, dat de verantwoordelijkheid voor den oorlog niet al leen bij hen gezocht wordt. Te Parijs is een brochu re verschenen van de hand van een jeugdig publi cist, welke brochure in een veertien tal vragen den heer Poincaré aanspreekt over zijn verantwoordelijk heid voor den oorlog. Het stellen van de veertien vragen (het traditioneele getal de punten van Wilson, waren het er ook niet veertien?) moet min of meer beschouwd worden als een uiting van wan trouwen, dat in sommige Fransche kringen heerscht ten opzichte van den heer Poincaré, die zich onder bekleeding van de hoogste ambten naar de meening van zoovelen buitengewoon verdienstelijk heeft ge maakt. De heer Poincaré heeft zich verwaardigd op de hem gestelde vragen een gelijk aantal antwoorden te ge ven. De grief tegen Poincaré is niet, dat hij speciaal den oorlog zou hebben ontstoken of helpen ontste ken, maar dat hij door zijn vooroorlogsche politiek verhaast zou hebben. Deze grief moet al van oudere datum zijn. Het Pa- rijsche blad de „Temps" is over de brochure en over het feit, dat Poincaré geantwoord heeft niet al te best te spreken. Het blad ziet in het feit, dat een man als Poincaré ondervraagd werd als in de bro chure geschiedt iets droevigs en het spreekt van een moreel drama waarin de natie ten onder zou kunnen gaan, indien de laatste generatie, die niets anders heeft gedaan, dan „geboren worden" rancune en wrok zou gaan koesteren jegens hen, die haar in staat gesteld heeft vrij te leven. Het blijkt intus- schen dat althans bij een deel van de Fransche natie de roem niet in staat is de gebrachte offers te ver geten, iets, wat trouwens Poincaré zelf ook wel niet zal willen, dit mag men aannemen naar aanlei ding van de tallooze redevoeringen, welke door hem ter gelegenheid van de onthulling van vele en veler lei oorlogsmonumenten, gehouden zijn. Maar daar mede zal Poincaré wel bedoeld hebben de natie op te wekken er blijveend aan te denken hoe de vrijheid van thans gekocht is, zonder zich verder al te zeer te verdiepen in de vraag of er omtrent de schuld nog andere opvattingen mogelijk zijn dan die welke in het verdrag van Versailles te vinden zijn. De ontruiming van het laatste stukje Rijnland dat de Franschen nog bezet hielden moet zonder veel drukte naar buiten hebben plaats gehad en zon der noemenswaardige incidenten zijn verloopen. Ongetwijfeld zal de ontruiming voor de Duitschers 'n opluchting zijn, waarvan de waarde steeds meer zal blijken. Intusschen moet het voor vele Franschen die er zich misschien haast thuis gingen voelen iets wee moedigs gehad hebben te vertrekken, misschien ook om de banden die door sommigen waren aange knoopt en die nu en wellicht voor goed, verbroken moesten worden. De ontruiming van het Rijnland is vele jaren een punt van bespreking geweest zoo in Duitsche als in Fransche kringen en tal van malen is die ontruiming de voorwaarde geweest, welke van Duitsche zijde als voorwaarde als een der eer ste voorwaarden voor het tot stand komen van ver dere toenadering werd gesteld. Ook deze sta in den weg is verdwenen Moge dit feit de stevige en duurzame toenadering ten goede ko men. Mussolini heeft in de laatste weken nog al een en ander gezegd in zijn groote redevoeringen dat aanleiding gegeven heeft tot de meening, dat het tusschen Frankrijk en Italië nog niet bepaald koek en ei was en de mogelijkheid, dat deze twee Middel- landsche zee mogendheden het' niet met elkaar eens zouden worden, o.a. over de maritieme bewapening, leek na Mussolini's redevoeringen steeds geringer te woorden. In de redevoeringen van Mussolini werd eenig wapengekletter waargenomen, dat in het bui tenland, met name in Frankrijk allicht als bedrei- j ging had kunnen worden opgevat en misschien i ook wel als zoodanig is opgevat. Maar de Italiaan- sche minister van Buitenlandsche zaken, Grandi, heeft ook gesproken en misschien tot op zekere hoog te hetzelfde gezegd als Mussolini, maar op een eenigs zins anderen en zeker prettiger toon. En dat is in Frankrijk in goede aarde gevallen. Grandi heeft om zoo te zeggen een pleister gelegd op de wonden, die de dictator soms geslagen kon hebben. Maar Mus solini sprak speciaal tot het Italiaansche volk 'of schoon zijn stem ook over de grenzen klonk) en wel ter opwekking ter voorkoming wellicht van eveniu- eele verslapping. En Grandi sprak voorhet buitenland. Grandi heeft in zijn redevcei'.iic er o.m. op gewe zen op de wenschelijkheid en «i m g'lijkheid, dat oe beide larie.in zich met \r zouden verstaan, wat can zou moe\-r: geschil-'.:-.:i do .r onderlinge gedachtenwisseling. En 'dan sprak hij over tijdelijke stopzetting van cle.t vioolbouw. Misschien z'.ii het wederzijdsch stopze;V n van den vloott-oow uiterma te geschikt kunnen ..ijn om liet wederzijdsch ertroa wen te versterken, ll 64k geval moet, Zi.culs de za ken nu staan, de .nog! .tirr.ekl voer nndtrhandr.'in- gen nog (of weer) openslaan en dat is wellicht al iets gewonnen. De Hongaren hebben een jubileum ltun.ien vieren. Het was namelijk tien iaar geleden dar het verdrag van Trionon werd geteekend. De herdenking van het tot stand komen van het verdrag heeft niet bepaald aanleiding tot vreugde gegeven, integendeel. Krach tens én door het verdrag v m Triouon werd het II?n gaarsche gebied sterk besnoeid ui word dat verdrag, i dan ook als een nationale vernedering gevoeld, waar aan voorloopig intusschen wel niets te veranderen zal zijn. Desniettemin moet in het Hongaarsche volk liet verlangen naar betere dagen naar geheel of ge- j deeltelijk herstel der oude grenzen nog zeer leven- dig zijn, misschien des te meer omdat de huidige si- 1 tuatie in Europa niet van dien aard is, dat van een spoedige revisie van het verdrag van Trionon veel sprake zal kunnen zijn. Hongarije blijft voorloopig j nog wel een onbevredigd plekje. een particulier persoon. Velerlei avonturen heeft hij Voor en na dien tijd beleefd. Zijn zoontje Michael werd tot koning uitgeroepen onder regentschap. Thans is de ex-kroonprins weer naar zijn land te ruggekeerd en door een deel van de bevolking werd hij geestdriftig ontvangen en al moet er ook nog heel wat gebeuren eer al het gebeurde voor zoover mogelijk weer ongedaan is gemaakt, en al was de re geering omtrent de te nemen beslissingen verdeeld, vermoed werd dat de eenige oplossing zou zijn, dat de ex-kroonprins Carol tot koning zou worden uit geroepen. Terwijl wij dit schrijven bereikt ons het bericht dat ex-kroonprins Carol tot koning is uitgeroepen. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Ook in vorstelijke families komen wel eens onaan genaamheden voor. Het Roemeensche vorstenhuis heeft dat ondervonden. Kroonprins Carol, die huw de met mevrouw Lambrino en die zijn eigen land in den steek liet, ongevoelig voor de krachtige pogin gen van zijn familie om hem weer in haar schoot terug te brengen, kroonprins Carol deed herhaalde malen afstand van zijn rechten als troonopvolger, het laatst in 1926, waarna de troonsafstand werd aanvaard en maatregelen werden genomen met het oog op het regentschap. Kroonprins Carol werd toen Donderdagavond ontlastte zich boven onze en ver schillende andere gemeenten een ongekend hevig on weer. Zoo erg, dat wij oude menschen hoorden verklaren, zoo iets nog nooit beleefd te hebben. Des avonds om zes uur hoorde men het .reeds rom melen en om ongeveer zeven uur brak het in al zijn hevigheid los. Vanuit het Zuid-Westen en vanuit het Noord- Oosten kwamen de zware onweersbuien opzetten en deden hun ongekende kracht kennen tot des nachts half twaalf. Onafgebroken dus bijna 5 uur heeft dit zware weer boven Hollandsen Noorderkwar tier gewoed. De felle violette lichten werden onmiddellijk ge volgd door krakende donderslagen, die den mensch huiverend ineen deden krimpen. Spanning en angst was op veler gelaat te lezen, wat er volgen zou. De eene bui was niet weg, of de andere kwam weer dreigend en soms nog heviger dan de vorige zich ontlasten. Het luchtruim zat vol electriclteit. Deze hevige onweersbuien gingen gepaard met geweldige regen- en hagelbuien, die een ware zond vloed veroorzaakten. Diepe plassen stonden op en langs den weg en overal stroomde het water neer. Zóó erg was het met' dien regenval, dat op den regenmeter geconstateerd kon worden, dat niet min der dan 18 c.M. water gevallen was. De donkere lucht werd af en toen in vuur en vlam gezet, de eene electrische ontlading volgde op de andere. En niets deed vermoeden of veronderstellen wan neer het zou eindigen. Het bleef bladstil en de na tuur werd door geen enkel koeltje opgefrischt. Het bleef zoel en drukkend. Waagde men het om naar een van de buren te gaan, men was er zeker van doornat terug te komen. Kinderen die boven sliepen werden naar beneden gehaald uit voorzorg voor eventueele gebeurlijkhe den. Hoewel af en toe de electrische lichten dreigden uit te gaan, tengevolge van het ongekend en ang stig zware weer, gelukkig bleef het branden, want anders ware de angst nog grooter geweest. Om half twaalf was het gevaar gelukkig geweken en kon men de legerstede opzoeken. Maar met dit al heeft het onweer op een verschrik kelijke wijze huisgehouden. We laten hier de berichten, door ons ontvangen en uit andere bladen overgenomen volgen: Te Tuitjenhom woedde een hevige brand door 't inslaan van den bliksem Daar werd het café van den heer Sneekes in de asch gelegd. In de gemeente Zijpe werden 'n drietal woningen tengevolge van het hevige onweer in de asch gelegd. Te Zuidscharwoude werd de schoorsteen van het huis, bewoond door den heer van Bergen op. de Prinsengracht, weggeslagen. -- Te Oudkarspel werd een koe van den heer de Boer in de weide doodgeslagen. Bij den heer Eecen werd men ook opgeschrikt doordat de bliksem insloeg en de vlammen uit de lamp sloegen. Bij een ander werd een pendule van den schoor steen geslagen. Eveneens moest een dak van een woning het ont gelden, waar dakpannen werden weggeslagen. Op de Laanweg werd het nieuw gebouwde huis van den heer C. Tuinman getroffen en wel in zoo hevige mate, dat verschillende dingen daar vernie tigd werden. Te Noordscharwoude werd het café van den heer Leegwater geraakt, waar eveneens de vlammen uit de lamp sloegen. Aan den Langendijk heeft het hemelvuur echter geen brand veroorzaakt. Onder de gemeente Schagen heeft het onweer in niet minder hevige mate gewoed. Daar vooral is zeer veel schade aangericht aan de te velde staande gewassen door de geweldige hagel bui, waarmede daar het onweer ook gepaard ging. Te Heemskerk sloeg de bliksem in de woning van den heer C. Jongejan. Een groot gedeelte van het dak werd vernield en een gedeelte van de vorst werd uit haar verband gerukt, De top van een op het erf staanden kastanje boom werd geschroeid, terwijl daar staande scheringpalen eveneens werden getrof fen. De heer J. geraakte bewusteloos doch kwam spoedig weer bij. Hij had geen letsel bekomen. Te Rotterdam heeft een hevig onweer gewoed, ge paard gaande met storm- en zandstuivingen. Ten gevolge van den storm zijn in de Waalhaven de s.s. „Monarchis" en „Valescura" van hun trossen gesla gen. De bliksem is geslagen in den toren van de Ger. Kerk in de Duynstraat tengevolge waarvan alle leien van een zijde van de spits zijn weggeslagen. Er ont stond geen brand. Wel is het lood van de dakgoot gedeeltelijk gesmolten en bovendien geraakte de lei ding van het electrische licht in het geheele kerkge bouw onklaar. Te Alkmaar is het wel zeer zwaar weer geweest en is daar geweldig veel water gevallen, maar on gevallen zijn daar niet voorgekomen. Aan den Omval sloeg des avonds om kwart over acht de bliksem in de woning van den heer A. Kruit. De kamer stond onmiddellijk vol zwaveldamp en rook, terwijl het plafond werd beschadigd. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Te Heiloo is de bliksem ingeslagen in de woning van den heer J. Bijl en in die van den heer J. Zoon Van den laatsten werd ook een koe in de weide doodgeeslagen. De huizen bekwameen eenige materi- eele schade, maar er werd geen brand veroorzaakt. Tee Oudorp is een koe van de heeren gebr. Buren Boven Wieringen ontlastte zich eveneens een he vig onweer. De bliksem sloeg in het boerenwoonhuis van den heer N. Mostert te Westerland, dat ge heel afbrandde. Verder sloeg de bliksem in de woning van den heer K. Dekker te Elft, eveneens op Wieringen. De echt- genoote van den heeer K. werd door den bliksem getroffen en gedood. De overige drie leden van het gezin bleven ongedeerd. Verschillende electrische installaties werden beschadigd. Het onweer ging vergezeld van een geweldige plasregen. Tijdens het hevig onweer sloeg de bliksem ook nog in de woning van mej. de wed. J. Tijsen, waar een vijftal personen om de tafel zaten. Alle vijf sloegen tegen den grond. Vier ervan stonden spoedig weer op, de vijfde mej. Trijntje Pruimeboom bleef roer loos liggen. De dood is vermoedelijk ingetreden ten gevolge van den schrik. Te Westwoud is de boerderij van den heer J. de Boer afgebrand tengevolge van het inslaan van den bliksem. Te Burgerbrug sloeg de bliksem in het electrisch gemaal, zonder echter noemenswaardige schade te veroorzaken. Het zware onweeer dat zich boven de omgeving van Schagen ontlastte ging gepaard met een buiten- geewonen regenval) die veel op een wlokbreuk ge leek. In den regenmeter van de rijkslandbouwwin- terschool in Schagen werd opgevangen 128.5 m.M. water, dat is nagenoeg een vijfde van de gemiddel de jaarhoeveelheid. Wanneer deze regenval ook te recht gekomen is in de Wieringermeer moet men een week malen om het te verwijderen. De verwer kingsinrichting rij^t met haar auto's af en aan om doode dieren uit het veld op te halen. Op tal van plaatsen dreven hooioppers in het water. Bij Zwolle werden op het landgoed „Kranenburg" twee koeien in de weide door den bliksem doodge slagen. Ook ettelijke boomen moesten het ontgeelden IN HET BUITENLAND. Zwaar onweder boven Lissabon. Naar uit Lissabon wordt gemeld heeft zich Dón- derdagavond boven de Portugeesch hoofdstad een zwaar onweder ontlast dat met een wolkbreuk ge paard ging. De omgeving van de stad werd zwaar geteisterd in de stad zelf staan de straten blank en is het verkeer ontwricht. Tal van winkelzaken staan onder water. Een kind werd door het hemelvuur ge dood en twee slodaten verlamd. Zwaar onweer boven Parijs en omgeving. Donderdagavond werd de Fransche hoofdstad door een hevig onweer geteitsterd dat geepaard ging met eeen wolkbreukachtigen regenval. De goten waren reeds spoedig niet meer in staat al het water te verzwelgen, zoodat vooral het laagst gelegen gedeelte van Parijs va nhet water te lijden had. Verscheidene straten kwamen blank te staan en kelders en benedenverdiepingen liepen onder. De bliksem sloeg in een der kerken, doch een begin van brand kon spoedig worden gebluscht. Ook uit de Provincie wordt noodweer gemeld: Op het traject Parijs—Verneuil moest het spoorwegver keer worden stop gezet aangezien een der tunnels onder water stond. In de nabijheid van Annecy wer den twee bruggen weggeslagen. Eenige straatwegen staan eveneens ondere water. Ook te Reims heeft het noodweeer groote schade aangericht. De bliksem sloeg op verscheidene plaat sen in en veroorzaakte meerdere malen brand. Te Troyees werd eeen landarbeider voor de oogen van zijn kinderen door den bliksem getroffen en ge dood.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1