Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Hitoave: firma I. H. KEIZER. Radacteur J. H. KEIZER. Bureel Mscharwcude. Stemmingsbeeld uit Groentenland Uit den Omtrek PlaatseSijk iieuws NO. 71 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DIN8DAG 17 JUNI 1930 NIEUWE I LAMEDIJKER CODRAM DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTEEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Heden den 16den Juni des gedenkwaardigen jaars 1930 peddelde uw aller dienaar, hooggeschatte lezers kring, heelemaal alleen in zijn eentje met overleg (ongeorganiseerd) vanaf den Langendijk naar de vermaarde kaasstad Alkmaar. Met overleg vanweg de drukkende atmosfeer. En daar passeerde mij een auto, wat op zich zelf niets bijzonders of merkwaardigs heeft. Doch dit was wel het geval met hetgeen op de auto geladen was, nl. roode kool. Hartje zomer passeerde me een vracht prima roo de bewaarkool. Het zou al bijzonder wezen, als deze partij nu de laatste was, in 1929 gegroeid, waarschijn lijk is dit niet het geval. Het is een onnatuurlijk iets, half Juni nog roode kool te zien, die vrij zeker in de koelcellen te Ymui- den zoo langen tijd is bewaard. Het is wel door die koolvracht gekomen, dat ik na dacht over de jongstgehouden Vierbondvergadering, waar over onze Langedijker kooloverhouding uit voerig is gesproken. Die vergadering is stellig van belang geweest, afgaande op het verslag in dit blad. In deze rubriek heb ik meermalen gewezen op de groote wenschelijkheid, meer aandacht te wijden aan den koolaanvoer in den voorwinter. En zoowaar, dit onderwerp is besproken en enkele ideeën zijn ge uit met het doel, te komen tot een betere en meer systematischen aanvoer van het hoofdproduct aan de Langedijker veilingen. Het deed me inderdaad genoegen, dat meerdere personen over dit urgent onderwerp hebben nagedacht en niet zonder meer een afwijzende houding aannamen. Er behoort iets te geschieden, de uitplant is zeer groot. Als het even kan, moet worden voorkomen, dat in 1931 weer in Juni kool langs den weg wordt gezien. Maar nu niet meer over kool, er is heel wat. dat meer de belangstelling heeft, o.m. de tomaten en de vroege aardappelen, de verpakking, de nieuwe sorteering en vóór alles, de prijzen. De tomaten wat is het daar gunstig mee geloopen, in de afgéloopen week en heden Maandagmorgen. Het is een lieve lust, des morgens in de veiling dit" schitterend gesorteerd, in pracht fust verpak; arti kel te zien. De tomaat is een van de allermooiste vei lingsartikelen, daarover zal wel geen verschil van inzicht bestaan. Is dit artikel al ingeburgerd in de Langedijker ge zinnen? Zeker, het is tegenwoordig wat duur, dcch daarover klagen we niet, integendeel. Wie de tomaat eenmaal heeft leeren gebruiken, vindt het een heer lijke vrucht. En de prijzen, dat is zeer meegevallen. Wie had zulks kunnen denken, toen deze reeds om en bij de zeven stuivers per kilo waren gedaald. De grootere aanvoeren zijn losgekomen, en de prijzen zijn geste gen tot zestig cents per kilogram en daarboven. Mooi zoo, zeggen we allen, al hebben we geen enkel raam van dit product Deze gang van zaken geeft den burger moed. Begrijp je iets van den -handel0 vroeg me laatst een veilingsman. Je leest allen dag op nieuw in de bladen, dat Duitschland midden in de crisis zit, dat de geldschaarschte enorm is, de werk loosheid de geesel van het volk en de nachtmerrie der politici. En plots rijst de prijs van dit betrekkelijk luxe artikel met circa 70 procent. Ja, het is een vreerr.d verschijnsel, waarvoor zoo een twee drie geen ver klaring is te vinden. Enfin, we nemen het feit ook graag zonder aan. Nu blijkt het nieuwe gebouw van de L. G. C. broodnoodig te wezen. Wat een gemak. Men vaart er in met de schuit, lost het product onder den kap en laadt er het gesorteerde, dat veilig den nacht onder den kap kan blijve.n Er is volop plaats voor het leege fust, en daar is heel wat van noodlg. Beladen auto's rijden tot voor de sorteermachine, in minimum van tijd zijn ze ge lost en tuffen weg. Velen gaan eens een kijkje nemen gedurende het sorteeren der tomaten. Het is de moeite waard, in zonderheid als er des middags een flinke hoeveelheid te verwerken valt. Een nieuwe machine is laatst in gebruik genomen, de oude voldeed niet, de capaciteit was te gering. Thans draaien twee moderne sorteer- machines, door electrische kracht gedreven. Het mag gezien worden, het gebouw, het artikel, dat in het gebouw wordt verwerkt en de machine, waarop gesorteerd wordt. En nu de vroege aardappelen. Op eenige volledigheid kan ik wel geen aanspraak maken, slechts een en ander kan worden aange stipt. De vorige week was de stemming aan ae markt heel erg flauw, onrustbarend daalde de^prijs. Enorme prijsverschillen kwamen op eén en denzeli- den dag voor. Groot is eveneens het P^svenfchn voor aardappelen in zakken en die m den aangevoerd, ten voordeele van de laatsten. Meermalen is een verschil van f 1.50 tot f2.— per 100 kilogram voorgekomen, soms echter was het venxtfui weer miniem. Men ziet inzonderheid „om 8e Oost vreemde emballage, als zeer hooge boUenmanden oi kisten, die wat op konijnenhokken zonder tralies gelijken. Heden zag ik een partij in leege margarinekisten aangevoerd. Ook bezigt men manden met 50 pond inhoud; die zijn nog te gebruiken. Doch het storten van aardappelen uit zoo'n konijnenhok, of groote mand in zakken is niet zoo eenvoudig. Men ziet dan ook twee man zoo een hok of mand opnemen en twee man de zak ophouden. Vanwaar dit vreemd ge doe op de veilingen om de Oost? zal men vragen. Voorheen zag men schier krat noch mand aan die veilingen. Dat komt door den voorkeur, die de han del geeft aan het goed, dat onbeschadigd ter veiling wordt aangeboden. In zakken ziet het product er onooglijk uit de teere huid laat los, het vleesch wordt bruinachtig De Bond van Exporteurs in Noordholland heeft tot de vei- lingsbesturen een circulaire gericht, waarin wordt te kennen gegeven, dat de handel bij voorkeur aardappelen in krat of mand aangevoerd zal koo- pen. Wijl het wel ondoenlijk is voor de bouwers, nu het seizoen aan den gang is, kisten of manden op te doen (er zit ook een finantieele kant aan) zal het product in zakken aangevoerd, dit jaar nog afge nomen worden, doch in 1931 zullen de aangesloten exporteurs dit niet meer doen. Aan den Langendijk is men bijna algemeen gewend het goed in manden aan te voeren, behoudens dan de vrachtvaarders, al zijn er ook velen, die dit reeds doen. Dat de bouwers „om de Oost" mopperen over de „nieuwe lastigheid" valt niet te ontkennen. Echter kan ook niet ontkend, dat het product er veel beter door uitziet. Van lastigheden gesproken. De grootste last on dervindt men van het tijdroovend looden der balen. Dat is gewoonweg een narigheid, een tijdnemende nuttelooze plagerij, die het buitenland ons oplegt. Het is nu zoover, dat de diverse veilingen ongeveer zooveel tangen hebben, dat men zich kan redden. De tangen, die dienen om de loodjes de letters N. P. D. (Nederlandsche Plantenziektenkundige Dienst) in te knijpen, dragen een nummer. Bij voorkeur moet een zending met een zelfde tang bewerkt worden en op het certificaat wordt dan het num mer, in het lood gedrukt, vermeld. Vergist men zich, bezigt men bv. per abuis twee tangen, dan dient op het certificaat nauwkeurig opgegeven uit hoeveel balen van elk nummer de partij bestaat. Het moet voorgekomen zijn, dat een en dezelfde zending van loodjes was voorzien met twee num mers, wat niet was opgegeven, wat tot groot on gemak aanleiding gaf. In Duitschaland zelf hecht men aan de looderij blijkbaar weinig waarde. Worden de aardappelen gestort per wagon verzonden, dan kan met verzege ling van den wagon worden volstaan. Dit is laatst meermalen voorgékomen met zendingen oude aard appelen. Het is voorgekomen in Groningen, dat de Duitsche douane aen Nederlandsche controleurs van den Wagenmgscnen dienst verzocht, de wagons te komen looden, wat geschiedde. De Nederlandsche ambtenaar bracht de loodjes aan. Was hij gereed, dan stond de Duitsche ambtenaar gereed met een schaar, de looden te verwijderen. Aan de ambtelijke formaliteit was voldaan. Tegenwoordig doet men veel aan „efficiency." Een fraaie vertooning. Heden is de nieuwe sorteering van de aardappelen voor de eerste maal toegepast, te weten die voor drie lingen van 2838 en voor grooten van 36 m.M. en grooter. Met verschillende U.C.B. menschen heb ik gesproken en algemeen is deze nieuwe sorteering zonder eenige moeilijkheid te ondervinden, toege past. Ook bleek, dat algemeen de sorteering dadelijk goed is ingevoerd, te klein kwam practisch niet voor. Ik heb zelf tal van partijen gezien en de verbete ring is opvallend. Het product, voor zeker 90 proc. onbeschadigd aangevoerd, ziet er magnifiek uit. Zoo heeft de Nederlandsche tuinbouwer nog nimmer zijn product geleverd en ik twijfel niet, of men zal in het buitenland met groote verwondering het goed bekijken. En wat me ook is opgevallen? De tuinbouwer „om de Oost" schimpte bij het los sen van zijn goed wel op die lastige groote manden, zoo moeilijk te ledigen, en schopt vaak minachtend tegen de nog onhandiger konijnenhokken. Doch men was in den grond over den gang van zaken niet ontevreden. Men was vol vrees, dat de prijs het niet houden zou. De vorige week ging het immers al zoo slecht. En zie daar, de prijs hield meer dan stand, steeg, ondanks een aanvoer van I 12000 baal te Bovenkarspel. De markt eindigde Maandagmiddag op een prijs van circa f 7.50 per 100 kilogram. Dat is meegevallen. Gaat het wat, ziet de nijveie tuinbouwer, dat zijn zware arbeid slechts matig be loond wordt, dan komt de tevreden toon al spoedig. Moge dat zoo blijven en de hoop van land- en tuinbouwer op een bevredigend resultaat na de te leurstelling van 1929 niet worden beschaamd. HEERHUGOWAARDl Onder leiding van den Burgemeester werd rij- dagavond op het raadhuis een vergadering gehou den, waartoe de besturen der land- en tuinbouw- vereenigingen alhier waren uitgenoodigd en waar in door den ambtenaar in rijksdienst dor werke loosheid voorziening en arbeidsbemiddeling, den heer J. A. Knetsch, gesproken zou worden over arbeidsbemiddeling in de nland- en tuinbouw. Vertegenwoordigd waren de besturen van al de genoodigde vereenigingen. Na een woord van welkom en een korte uiteen zetting van hetgeen tot het uitschrijven dezer vergadering aanleiding had gegeven, gaf de voor zitter het woord aan den heer Knetsels. Deze ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat( de arbeidsbemiddeling in den landbouw reeds dateer de van 1910, doch, dat tot heden nog weinig suc ces was te boeken, wat aanleiding had gegeven, dat daarover bij de behandeling der begrooting hierover in de Kamer was geklaagd. Door den Centralen Dienst werd spr. aangewezen om zich geheel aan deze zaak te wijden. Na gewezen te hebben op het bestaan der arbeidsbeurzen en de werking daarvan, deed spr. uitkomen, dat in Limburg, Groningen en Friesland vrij wat re sultaat is verkregen. Voor een paar jaar terug kreeg de zaak ook reeds meer ingang in De Streek en omgeving. Het doel der arbeidsbemid deling is den werknemer te voorzien van voor hem geschikte arbeider^, en laatstgenoemde een voor hen geschikte plants van arbeid te bezorgen. Spr. wees er op, hoe de trek van arbeiders voor vast of voor een bepaalden tijd des jaars plaats vindt, wat naar sprekers oordeel langs den weg van organisatie dient te geschieden om moeiten en kosten te voorkomen, zal de arbeidsbemidde ling in land- en tuinbouw met succes kuümen werken, dan is daarvoor in de eerste plaats noo- dig bekendheid met het bedrijfsleven. Spr. tracht zich daar zoo goed mogelijk in te werken en heeft daartoe dan ook reeds contact gezocht en gekregen met. verschillende hoófdorganisaties en hoopt steeds meer contact te verkrijgen met meer dere ook plaatselijke organisaties. Daar de arbeidsbemiddeling werkt over het geheele land, beschikt ze over zeer vele gegevens. De instelling moe't steeds meer médewerking en vertrouwen verkrijgen, zoowel van werkgevers als van werk nemers. Zooveel mogelijk moet met allerlei fac toren rekening worden gehouden; de bemiddeling brengt geen kosten met zich voor de betrokke nen; op verschillende plaatsen zijn reeds corres pondenten aangesteld. Een vast verband is tus- scheu de arbeidsbemiddeling en de organisaties nog niet gelegd, aangezien de praktijk eerst nog beter moet aanwijzen, wat de meest,geschikte weg zal zijn om tot de beste resultaten te komen en fouten te vermijden. Door de arbeidsbemiddeling zijn beslist goede werkkrachten ter beschikking te stellen ook voor de omgeving. De rede welke zeer in het kort weergaf, werd met. groote aandacht gevolgd en gaf aanleiding tot- een zeer geanimeerd debat, waarbij er o.a. op gewezen werd, dat de arbeidsbeurzen tot nog toe soms werkkrachten ter beschikking gaven voor veldarbeid, die daarvoor volstrekt niet. ge schikt waren, dat plaatselijke arbeidsbeurzen in dezen ook zeer goed kannen werken, wat o.a. bleek aan den I angenaijk. Bij gebrek aan vol doende geschikte arbeiders kan men zich toch ook wenden tot de rijksbemiddeling. Nadat ver schillende opmerkingen werden gemaakt en erva ringen waren meegedeeld, vond de Spr. hierin aanleiding nog op verschillende zaken te wijzen o.a. hierop, dat tot nog toe er niet voldoende rekening mee gehouden is, dat landbouw ook een vak is, dat de werknemer moet weten wat hij krijgt, dat de regeling steeds beter moet wor den. Ook de arbeiders moéten met, de instelling1 bekend worden gemaakt; gaarne zal Spr. dan ook voor samengeroepen arbeiders optreden. Hierop wil Spr. nog eens den nadruk leggen, dat er op aangestuurd moet worden, dat arbeiders zich voor inschrijving aanmelden, liefst vroeg 'genoeg, doch dat, ook tijdig genoeg om arbeidskrachten wordt gevraagd. Het voornemen bestaat om door de landbouwpers geregeld een lijst van beschik bare werkkrachten te doen publiceeren; ook werd dit gewenscht geacht in arbeidersvakbladen. Spr. hoopte njQg dat de aanwezige besturen de zaak in hunne vereenigingsvergaderingen ter sprake zou den brengen. Daar de Spr. moest vertrekken, werd de verga dering met een woord van dank vooral aan den: Spr. gesloten. Uit het napraatje, 'dat hierna nog werd gehouden, bleek, dat er wel voor de zaak wordt gevoeld, mits ze uitstekend georganiseerd en geregeld wordt. OUBiE NIEDORP. Bij den heer .Jb. Rootjes, in de Leijer alhier, is een postduif komen aanvliegen, gemerkt102 N 2 30. IJ IR KS HORN. Het blijkt meer en meer, dat het, onweer van DbnderHag 1.1. heel wat schade heeft aange richt in onze onmiddellijke omgeving. Tal van akkers vertoonen een treurig beeld en zijn door de hagel zwaar beschadigd of geheel platgeslagen. Een heel treurig beeld vertoont wel de polder Koetenburg. De akkers zijn hier totaal verwoest. Degenen, "die hier door de ramp waren getrof fen, hebben Vrijdag een vergadering belegd onder leiding van den heer L. Dpekes, waar maatregelen werden besproken om steun te ontvangen. Het blijkt, dat het vooral de polder Koetenburg en de AVoudmeer zijn, die door hagelslag hebben geleden. Men komt overeen, dat men zich ge zamenlijk zal wenden tot de provincie met 't doel steun te verkrijgen en 'dan wel door persoon lijk bezoek, omdat men van oordeel is, dat snel 'handelen hier is geboden. Er bestaat een Provin ciaal Comité tot hulpverleening bij rampen van algemeenen aard, waarvan de Commissaris der Koningin voorzitter is. Alen besluit, dat de hee- ren L. Doekes en H. Kuiper Zaterdag naar Haarlem zullen gaan om daar de noodzakelijk heid van steun te bepleiten en op verleening er van aan'te dringen. OUDKARSPEL. Ledenvergadering van den Bond voor Staatspen- sionneering afd. Ooudkarspel-Noordscharwoude. Gisteravond vergaderde om half negen bovenge noemde afdeeling ten lokale van den heer de Hart te Oudkarspel. Aanwezig tien leden. De voorz., de heer C. Olthoff spreekt er zijn genoe gen over uit, dat er nog 5 leden aanwezig zijn, die gehoor hebben gegeevn aan den oproep waaruit hun medegevoel en medeleven met de afdeeling spreekt.. In dezen tijd van het jaar te vergaderen, aldus spr., is niet prettig, daar de werkzaamheden op de ak kers in vollen gang zijn. Echter zijn er omstandig heden, die het beleggen eener vergadering noodzake lijk maken, zooals dit thans het geval is, daar het vorig jaar besloten is den beschrijvingsbrief voor het jaarlijksch congres in een daartoe te beleggen ledenvergadering te behandelen. Daar dit congres op 8 Juli a.s. te Amsterdam zal gehouden worden, is het thans tijd om te vergaderen. Met een woord van welkom aan de leden en de pers verklaart spreker de vergodering voor geopend. Hierna worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer J. Bruin gelezen, wel ke onder dankzegging voor de nauwkeurige weergave ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van de federatie Holl. Noorden, houdende de mededeeling, dat door ge noemde federatie met algemeene stemmen als can- didaten voor het hoofdbestuur gesteld zijn de vol gende heeren: Ds. G. Westmijse,'Drachten. H. Limpers Wieringerwaard. R. Lissing, Groningen. Deze candidaatstellingen worden met warmte aan bevolen. De voorz: acht het gewenuscht dit schrijven te bespreken bij de behandeling van den beschrijvings brief. I Daar de secretaris geen meerdere mededeelingen i heeft te doen, wordt hiertoe overgegaan en leest de voorz. de agenda der algemeene vergadering voor en wordt de beschrijvingsbrief in behandeling geno men. Als eerste punt is aan de orde een voorstel van de Federatie Groningen waarin het hoofdbestuur wordt verzocht maatregelen te willen treffen, dat een ver kiezing van H. B. leden c.q. ook andere, belangrijke commissies mogelijk worde gemaakt, door in de af- deelingen te laten stemmen. Hier is een uitvoerige toelichting aan toegevoegd, gevolgd door een prae-advies van het Hoofdbestuur, waarin de aanneming van dit voorstel wordt ont raden daar er geen enkele geldige reden is, een me thode, die 30 jaren werd gebruikt en goede resulta ten had, te vervangen door eene, die duurder en omslachtiger is. Na een korte gedachtenwlsseling gaat de vergade ring met het prae-advies accoord. Behandeld wordt heth voorstel Utrecht om in het orgaan wat verandering te brengen. Door den voor zitter wordt dit toegelicht, waarna wordt besloten dit punt niet te steunen. Voorstel van Waterland om de voorstellen voor den beschrijvingsbrief aan het hoofdbestuur te doen toekomen voor 1 Maart en niet meer voor l Fberuari. Waar echter geoodreeld wordt, dat het hoofdbe stuur in deze zeer gemoedelijk is en men de afdeelin- gen ook in Maart nog wel ter wille is wordt beslo ten, ook dit voorstel niet te steunen. Thans wordt nog besproken het voorstel van de federatie Alkmaar om ieder jaar in den Haag te demonstreeren. Een punt dat door de algemeene federaties is aangenomen. Door het hoofdbestuur wordt echter aanneming ontraden, omdat het meent, dat de bond geen men schen genoeg daarheen te kunnen krijgen. Demon streeren is wel goed maar met tienduizenden en niet met honderden. De vergadering besluit echter dat dit punt door den afgevaardiged zal worden gesteund. Bij de bespreking van de candidaten voor het Hoofdbestuur wordt door den heer H. Bakker opge merkt, dat er op de federatievergadering naar vo ren is gebracht de candidatuur van R. Sissing van Groningen en Cloeck van Alkmaar te steunen en voor de twee andere vacatures den afgevaardigden vrij mandaat te geven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1