Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 72 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 19 JUNI 1930 39e Jaargang Uitgave: Firma I. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Koordscharwoude. Vrede beteekent welvaart Revue van de Week NIEUWE LANGEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSSAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wij loven in moeilijke tijden. Li de ons om ringende landen grijpt de werkloosheid in steeds grootere mate om zich heen, en een klein land, als het onze kan daaraan evenmin ontkomen. Er zijn vele omstandigheden, .welke verschil lende takken van ons volksbestaan ongunstig- beinvloeden, de bestaande werkgelegenheid aan tasten, of uitbreiding daarvan tegen houden. In het belang van duurzame volkswelvaart Ls het een eerste vereischte, dat verdere kapitaal vorming bevorderd wordt De groote oorlog heeft een groot deel van de rijkdommen, welke sedert 1870 waren verzaméld, vernietigd. Daardoor zijn in de eerste plaats de volks- en middenklassen verarmd; juist die klassen die voor een belangrijk deel moeten zorgen voor de kapitaalvorming, waarvan het nieuwe geslacht zal moeten leven. Slechts een langdurig tijdperk van vrede kan een werkelijke verbetering brengen, kan nieuwe wel vaart uitspreiden over de gansehe gemeenschap. Maar de vredg, die in alle tijden de. bescher mer is geweest van de volks- en middenklassen, kan er onmogelijk in slagen de volksrijkdommen te herstellen, zoolang de overheid blijft voortgaan overal uitgaven en belastingen te verhoogen. Zelfs een schoolkind weet te vertellen, dal hel volk verarmt in de mate waarin de overheid be slag legt op een grooter deel van 'het volksvermo- gen. De burgers mogen nog zoo onvermoeibaar werken, de oorlogsruïnes zullen nimmer 'hersteld worden, zoolang de nieuwe rijkdommen door de overheid worden afgenomen. (Sedert, den oorlog is de belas! ingdruk zeer sterk toegenomen. Bij een totaal-inkomen van f2380 millioen werd in 1915 aan Rijksinkomsten- en Vermogensbelastingen betaald rond f33 millioen; bij een totaal inkomen in 1927 ad f5043 millioen werd aan dergelijke belastingen rond f188 mil lioen geheven. Terwijl het totale volksinkomen dus in dat tijdvak ruim twee maal zoo groot werd, werd het bedrag, door het Rijk aan belas ting naar- vermogen en inkomen geheven bijna 53/4 maal zoo groot. Waarbij niet. vergeten mag worden, dat de progressie in de belastingen voor de hoogere en hoogste inkomens, van welke toch in de eerste plaats da belangrijke kapitaalvor ming moet komen, zeer vefrscherpt werd. Nu zijn in de laatste jaren cmige Rijksbelas tingen verlaagd. Van de hierboven voor 1927 op gericht zijn, het tekort dat in de jaren sinds op de Inkomstenbelasting ten behoeve van het Leeningfonds, de Inkomstenbelasting zelf is ver laagd en met. 1 Mei j.l. verminderde het bedrag aan Verdedigingsbelasting II geheven. Maar behalve de naar vermogen en inkomen geheven belastingen moeten uit het totale volks inkomen ook betaald worden alle andere directe en indirecte Rijksbelastingen, benevens de door gemeente en provincie geheven belastingen. Wal deze laatste betreft kan zeker worden aangeno men, dat de gezamenlijke provinciale en gemeen telijke belastingen over 'het tijdvak van 1915 tot 1927 een belangrijker stijging te zien geven dan van 1 op ruim 2. Wat de Rijksbelastingen be treft geven wij hier nog eenige cijfers van de op brengst van alle directe en indirecte belastingen volgetis de Staatsregeling over 1915 en 1927, aangevuld met voorloopige cijfers over 1929. Voor 1927 en '29 zijn daarbij ook' gerekend de heffingen ten behoeve van het Leeningfonds en het Wegenfonds. Voor 1929 hebben wij genomen de opbrengst volgens de gepubliceerde Middelen- staten over dat jaar: de definitieve cijfers zullen hiervan in totaal niet belangrijk afwijken. Dè totaal-opbrengst aan Rijksbelastingen be droeg in 1915 f178 millioen, in 1927 f593 milli oen en in 1929 f614 millioen. Een stijging dus van 1915 tot 1927 van 1 op 3i/2. Meer dan welk betoog ook overtuigen deze en kele cijfers van de wenschelijkheid van belasting verlaging ter bevordering van de economische opleving en in het belang van de zoo noodige kapitaalvorming. Inderdaad, wij moeten in die richting verder. De belastingpolitiek moet cr o pgericht zijn, het tekort dat in de jaren sinds den oorlog de kapitaalvorming heeft gehad, zoo snel mogelijk te doen verdwijnen. In verschil lende bedrijven en met name in den landbouw, heeft men met ernstige moeilijkheden te kampen; verlichting van belastingdruk is zeker ook een van de middelen, die zulke moeilijkheden kan hel pen overwinnen. Vrede beteekent welvaart. Vrede kan echter geen welvaart brengen zoolang de eigen overheid een belastingpolitiek voert welke de volkswel vaart tegenhoudt. 16 Juni. De zon bleef ook in de achter ons liggende week overwinnen, maar 'Helios, de zonnegod, had te kampen met tegenstand. De al sinds vele dagen verwachte en voorspelde ontladingen kwa men. Woensdag en Donderdag 11 en 12 dezer was het boven vele plaatsen in Nederland zeer zwaar weer. In de rubriek der branden kan men vinden het. een en ander over de verwoestingen, door het. noodweer hier en daar aangericht. Intusschen, zooals reeds gezegd, de zon bleef overwinnen. De meteorologische profeten, officieele en van dilettantische soort, kondigden droog, warm weer aan, met de restrictie, dat, men zich moest voor bereid houden op de mogelijkheid van bliksem en donderbuien. De verwachting, dat wij ons dit jaar op een extra-vroegtijdig intredend, tot eind Septem bei- voortdurend parlementair succes mochten voorbe reiden, zij is ook in rook vervlogen. Vermoede lijk komt de Tweede Kamer den 24en in de afdee- lingen bijeen tot het, onderzoeken van de regea- ringsvoorstellen in verband met de crisis in den landbouw, zoódat ons lagerhuis begin Juli dat ontwerjp In openbare zitting zal hebben te be handelen, terwijl op de Tweede Kamer-agenda dan ook nog wel het een en ander zal worden ge plaatst, hetwelk ook nog vóór de- groote vacan- tie zal dienen te worden afgedaan. De Eerste Kamer heeft in de afgeloopen week één miniatuur en een gewone zitting gehouden. Die van Woens dagmiddag 11 Juni strekte als „praeludium" voor afdeelingsonderzoek van een dikken bundel „legislatief goed", laatstelijk van de Tweede Ka mer afgekomen. Bij den aanvang van dit zittink- je wijdde president De Vos van Steenwijk een treffende rede aan de nagedachtenis van den Ghr. Historisehen senator mr. 'H. Verkouteren, kort geleden door den dood aan zijn brecden kring van vrienden, uit allerlei politieke sferen, ont rukt. Ik memoreerde reeds, dat liet Centraal Stembureau dr. Van Aalst, den president van de Nederlandsche Handel Maatschappij, als Verkou- teren's opvolger had aan te wijzen. In zijne zitting van Donderdag 12 Juni j.l. heeft de Senaat niet minder dan dertig wetsont werpen voor de Koninklijke bekrachtiging rijp gemaakt. Allereerst een reeks van Protocollen van internationale arbitrage- en a'ndere verdra gen, waarbij de A.-Rev. senator prof. Anema vrij scherpe eritiek oefende op Amerika's hou ding, speciaal bij de voorbereiding van het in Januari 1930 te Washington iussehen Neder land en Uncle Sam gesloten arbitrage-traktaat. De Eerste Kamer keurde den 12en j.l. ook goed: het ontwerp inzake de arbeids-overeen- komst van kapitein en schepelingen en als finale de wijziging der Arbeidswet 1919. Zooals men weet, beteekent dit ontwerp: aansluiting dezer wet bij verschillende andere sociale wetten en: delegatie van bevoegdheid aan de ambtenaren der Arbeidsinspectie. Na vrij kort debat werd mi nister Verschaar's ontwerp zonder stemming goed gekeurd. Mr. Dé Gijselaar, de Ghr. Historische senator, liet aanteekenen, dat hij geacht wil wor den tegen het wetsvoorstel te hebben gestemd, wijl dat z.i. met de Grondwet in strijd moei worden geacht. Wanneer de Eerste Kamer weer bijeen komt is niet vastgesteld. Zij heeft, nog vóór de- borst o.m .het ontwerp-winkelsluiting, waartegen zich de actie in den lande mét wassende kracht ont wikkelt. Bij de behandeling daarvan wacht minis ter Verschuur nog een spannend uurtje in den Senaat. Het ontwerp tot wijziging van de Ge meentewet is naar eene Commissie van Voorberei ding verzonden. Dit komt dus „jedenfalls" eerst in de periode 1930—'31 in openbare behandeling. Uit de regeeringskeuken is o.m. gekomen een ontwerp, vijf millioen kostend, van het Onderwijs- dopartcment, voorziening vragend in urgente be hoeften t.a. van de huisvesting bij hot Hooger Onderwijs. Ingediend is een ontwerp tot het nemen van maatregelen voor een bedrijfstelling, ten bate van een juiste bedrijfstaktiek. Bij de Eerste Kamer is ontvangen de Memorie van Antwoord i.z. de Wegenwet, die dus ook in staat van wijzen, of althans daaromtrent ver keert Ben 16en dezer zijn onze Koningin en Prinses Juliana per „Batavier V" te Rotterdam scheep gegaan naar Noorwegen. Zij zullen daar tot, eind Juli vertoeven. De Prins der Nederlanden begeeft zich weldra naar Duitschland, waar Z.K.Il. en kele weken denkt te vertoeven. Groote toebe reidselen worden gemaakt voor de viering van den vijftigsten geboortedag onzer L andsmoeder, op 31 Augustus a.s. In de Hofstad zal een lichtstoet worden gehou den, die een schitterend effect zal kunnen maken. Personalia: Onze groote jurist mr. Joseph Lirp- burg is te Genève herkozen als voorzitter der Intern. Unie van Volkenboudsvereenigingen. De oud-voorzitter en lid der Eerste Kamer, gep. luit .-generaal J. G. v. Voorst tot Voorst is op een familiefeest, door hem bijgewoond, getroffen door eeq ongesteldheid (hartzwakte), die aanvankelijk zeer groote bezorgdheid wekte. De jongste tij dingen omtrent den toestand van den hooggeëer- clen grijsaard zijn iets minder ongunstig. Als lector in de Spaansche taal en letteren tc Am sterdam is benoemed mr. dr. J. A. van Praag, priv.-docent, aan de Universiteit aldaar. Tot inspectrice van het Nijverheidsonderwijs is be noemd mejuffrouw J. F. Boumer, 'te Amster dam. Ben len Juli verlaat de heer L. P. J. M. Truffino, hoofd der afdeeling Posterijen hij het Hoofdbestuur, den Staatsdienst. Uit de doodenlijst: W. C. Keeser, gep. kapt. t.z. bij het O.-I. leger, 70 jaar, Dien Haag. - J. J. Ph. C. Bartolotti Rijnders, oud-dirig. of ficier van gezondheid, 75 'jaar, Dén Haag. Iod. van Nierop, stichter der kolonie van Internatio nale Broederschap, 54 jaar, Blaricum. Uit de eriminalia-rubriek teeken ik aan, dat de bewoner van een perceel in de Vrouwesteeg te I.eiden, dat afbrandde, en die zijn inboedel vpor f4000 had verzekerd, in arrest is gesteld. De verdachte van den moord te Voorburg Z H.) is uit de voorloopige hechtenis ontslagen;. Hij is gedurende vijf maanden in voorarrest ge- weesl cn heeft actie tot schadevergoeding tegen ueri .Staat der Nederlanden ingesteld. Den 17en Juni zou voor de Arnhemsche Recht bank komen de behandeling der moordzaak te Bennekom, waar een verpleegster werd gedood. Dra psychiaters blijken den beschuldigde volko men toerekenbaar te achten. Het O. M. bij de Amsterdamsche Rechtbank heeft drie weken gevorderd tegen de beide Delft- sche studentjes die den Hen Mei in „lichtelijk benevelden toestand" het Koninklijk Paleis aa.n den Dam binnendrongen. Het gezelschap van vijftig dames, ïlat een uit stapje van Rijssen (O.) naar Haarlem wilden ma ken werden bij Amersfoort in den trein tot pa niek gebracht door een kerel, die zelfs een revol ver op haar richtte. De aanraikler werd gepakt. Van het uitstapje kwam door de consideratie niets terecht. Hierboven memoreerde ik, dat de donderbuien er toe bijdragen het. normale getal branden te vergrooten. Terwijl de Pinksterdrukte. bij prach tig weer het cijfer van de. verkëers-ongolukken deden stijgen. Wat de branden betreft, ny^eer ik, dat: te Haai'lem een groote opslagplaats door het vuur is verwoest. Te Harderwijk werden een uitgebreide mandenmakerij met woonhuis in de aséh gelegd. Op Sde boerderij in het Koninklijk Park te Apel doorn heeft het onverbeterlijke roode haantje ook al ernstige schade aangericht. Bij een brand te Schiedam is een 60-jarige politiebe ambte, die blijkbaar door een beroerte getrof fen ,een brandende lamp in zijn val had meege sleurd, in de vlammen omgekomen. Te Helmond is een timmerwerkplaats afge brand, wat f 20.000 schade berokkende. De zaak was zeer laag geassureerd. In de misère-rubriek' vindt men thans een serie doodelijke ongelukken, bij zwemmen berokkend. En gelijk reeds aangestipt een lange, lan ge lijst van verkeersongevallen. Bij Nijkerk veroorzaakte de waanzinnige zucht om te ..racen", dat vier personen, in een auto gezeten, zwaar werden gewond. Bij de Hakkelaarsbrug bij 'Naarden) raakte een 19-jarige wielrijdster uit Amsterdam onder een motor-tram van de Gooische. Zij heeft het jonge leven er bij ingeboet. In een cacao-fabriek 'te Zaandam is door bet- springen van een peilglas een arbeider gedood. Te Arnhem, aan den Apeldoornschen weg, had een vreeselijk auto-ongeluk plaats. Een met vier personen bevrachtte auto stortte van een 24 M. hooge helling. De bestuurder, werd gedood. Eten 46-jarige medetuffer en twee dames werden zwaar gewónd. Ook hierbij was de „race-waanzin" oor zaak der ellende. Op den Biltsehen Straatweg bij Utrecht raakten auto's en motor-fietser in botsing. Laatstgenoemde moest het met het le ven bekoopen. Er zal kan men zéker zijn nog' heel Wat bloed vloeien, voor en aleer de „race-waanzin ietwat zal zijn verminderd. Te Bergen op Zoom werd Donderdag j.l. een onweersbui, vergezeld door zóó geweldige ha gelbuien, dat de schade door oogstvernieling op drie ton wordt geschat. Het Haagsche voorjaarsfeest om ouder ge woonte nog even te to.even bij niet-lugubere ge beurtenissen ,trok meer dan 100.000 bezoekers'. Een record, tot nu toe nog niet bereikt bij zulk festijn van kermis-imitatie. In Doorn was yeel vertier door de viering, der zilveren bruiloft van den oudsten zoon 'des ex- Keizers. In de sigarenindustrie, waar een. conflict dreig de, werd, vooral dank zij het tactisch optreden, van den Rijksbemiddelaar, prof. Aalberse, over eenstemming bereikt. De „regenmaker" Veraart heeft eindelijk succes gehad. Hij wist op 11 Juni op Marken c.a. een malsch regenbuitje via zijn ijsrondstrooien te be reiken. Of het succes van'blij venden aard zal' zijn, de toekomst moet het leeren. Begin Augustus wordt Patria vooral Den Haag -- vergast op het bezoek van den Japan- schen prins, broeder van den Keizer, en zijne, gemalin. In de Hofstad aan de Mauritskade aldaar, is een gedenksteen onthuld ter eere der nagedach tenis van Louis Couperus, in dat huis in Juni 1863 geboren. Te Roermond werd onthuld een monument ter eere der nagedachtenis van den grooten bouw meester dr. Cuypers. Onder leiding van den grijzen liberalen senator mr. i'meeuge is te Deventer gehouden een Con gres voor de Binnen Scheepvaart. Den 18en Juni zullen onze Volksvertegenwoor digers - - daartoe uitgenoodigd door minister Réymer, een bezoek brengen aan de Zuiderzee werken. Moge deze tocht hen stemmen tot het zoo veel mogelijk en doenlijk ontwijken der „poli- tiekerij" bij hunne deliberatiën. Buitenland DE „SOUTHERN CROSS" GEREED. Voor den sprong over den Oceaan. In het militair vliegkamp te Baldonnel in Ierland wachten Kingsford Smith en zijn medewerkers waar onder de Hollander van Dijk, nu reeds een dag of tien op gunstige weerberichten voor hun vliegtocht naar Amerika. Tot heden zijn die berichten nog ongunstig geweest Er waait een vrij sterke westenwind over den Atlan- tischen Oceaan, en met zoo'n tegenwind zou een vlucht te groot risico geven. Aan waaghalzerij, die zoovele Oceaanvliegers het leven heeft gekost, wil Kingsford Smith niet doen. Is het waar, zoo vroeg een journalist deze week aan Kingsford dat bij motordefect aan een der drie motoren gedurende het begin van de vlucht uw po sitie eigenlijk even ongunstig zou zijn als bij een motordefect van eën éénmotorig vliegtuig? Het is waar, antwoordde Kingsford Smith, in dien een der motoren van de „Southern Cross' in den aanvang van den tocht zou weigeren, de belas ting te zwaar is voor de twee overblijvende motoren. Wij hebben evenwel een klep, waardoor wij het te veel aan benzinebelasting kunnen laten wegloopen. De overblijvende voorraad zou dan nog ruim voldoen de zijn om land te bereiken. Maar dit geldt alleen voor het beginstadium. Want als het defect eerst later intreedt, is reeds zooveel van de benzine ver bruikt, dat het verdere gedeelte van den tocht op de twee motoren kan worden afgelegd. Alleen als twee van de drie motoren zouden weigeren, bedreigt ons een hachelijke situatie, maar zoo iets is nog nooit voorgekomen en ik schakel deze mogelijkheid beslits uit. Dus u bent overtuigd dat de tocht groote kans van welslagen oplevert? Groote kans? riep Kingsford Smith uit. „Ik ben er zeker van. Het is een 100 procent zekerheid. Dat is juist het oogmerk van mijn tocht: te be wijzen dat de aviatiek zoover gevorderd is, dat aan zulk een tarnsoceaanvlucht geen hinedrpalen in den weg staan bij behoorlijke weersomstandigheden. Ziet u dan ine de toekomst de ontwikkeling va neen transoceanisch vliegverkeer? Niet in de directe toekomst. De eechniek zal nog eerst verder moeten voortschrijden voor een geregel de verbinding mogelijk wordt, maar binnen tien jaar of zoo stellig.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1