I" III - DOÉFllll 19 li 1930 Sanatorium voor ArbeHstherapie (Nazorg) vara de Vereeniging Zonnestraal" te Hilversum Kamerkroniek Zomerproeten ver dwijnen spoedig door een pot SjJPlltol» Bij alle Drogisten. Rechtzaken Binnenland te kannen net niet in jrden opge- moeilijkhe- tot onge- *en crediet- n Amerika o heel diep den produ- moet gun- uppels, die n. Het iet- aenwerking ;n Indische eptisch op- n de totaal een hart imsterdam- -speil is ge- ip rekening :e met (één rrijdag den eens hard wilde vaart hans wareft sten. slechts één ird der Di- erd in het twoord on- ;meenhedeti at het be- ormale om sn van zijn isschentijd- behoudt de van Duit- •dt geënta- in blanco te en nau- gemakke- is het di- tot precies )opwaardig meer over ook flauw rheden nog (dnoteering derde van lit, Rotter- en. De be et vreezen, ider fraaie dewaarden en tanden de A.K.Ü. Nieuwe ge- Kuchem- :en betalen ilgemeenen zeer gun- t koersver- 11 jN'TRAl.E izen f 4.50 n fO.GO— R f58.90, elen f 5.40 tizen f 3.80 r. tomaten .70, 10000 izen f3.10 e f 0.20»~ izen f 3.50 Kg. „jen :ool f 1.40 zen f 5.80 Kg. uien zen f4.40 :old f3.25 5 p. baal oort f 0.90 briekskaas f40, 4 st i kaas f 38 sr fl.10 melk- en 7 paarden -1 35, 384 f 1839, 4, zouterij liggen f20 sren f 18 1.25—5.25, i.305.30, i A f3.50 n f 0.75— nen f0.50 i per paar 1ILING. ie per bak per 100 snijboonen tuinboonen 30.10, CC .50—4.10, komkom erges f 33, alles per HOOFDGEBOUW (rechts) MET PAVILJOEN (links) IN HET PAVILJOEN HEEFT ELKE PATIENT ZIJN EIGEN KAMERTJE VILJOEN, WAARVAN RECHTS ONDERAAN NOG JUIST EEN STUKJE TE ZIEN IS, IS IN AANBOUW. 21 Juni 1930. '„ZONNESTRAALDAG.' De Sterken voor de Zwakken. Wanneer wij ons neerzetten om nog eens de aan dacht te vestigen op het doel en de beteekenis van dézen dag, dan vragen wij ons onwillekeurig af, of het nog wel noodig is om hierover te schrijven. Maar aan den anderen kant weten wij ook, dat het jammer genoeg nog zeer en zeer noodig is de zen belangrijken dag onder de aandachat van 't groo te publiek te brengen. Overal waar men komt, overal waar men hoort van het „Witte Kruis", daar is het ook de gewoonte dat men een verpleegster heeft, die in het bezit is van het diploma voor tuberculosebestrijding. Overal hoort men spreken over de tuberculosebe strijding en het hoog noodzakelijke daarvan, maar ook hoort men overal klagen over de nog te geringe aandaeht die daaraan geschonken wordt door de groote massa. Overal wordt gewezen op het groote belang van hygiëne en het nemen van maatregelen tegen deze zoo zeer gevreesde „volks"-ziekte, maar ook hoort men overal klagen over de weinige aandacht die er door de betrokkenen aan geschoken wordt. En toch ondanks dit ales begint de idéé door te werken, dat een ieder paraat moet zijn en den strijd moet aanbinden tegen de gevreesde t.b.c. ten ziekte waardoor alle rangen en standen worden getroffen, ouden en jongen worden aangetast. Hoevelen moeten door deze gevreesde ziekte niet hun beroep of ambt vaarwel zeggen, om overgeleverd te worden aan de algemeene liefdadigheid aan het medelijden. Twee dingen, die Innerlijk zoo'n pijn kunnen doen Men wordt dan immers beschouwd als „onvolwaardig" als iemand, die niet meer ge schikt is voor deze maatschappij, waar alles is in gesteld op een rusteloos voortarbelden om te kun nen voldoen aan de groote vraag naar dingen en zaken, dei onontbeerlijk zijn geworden voor allen, die de een meer de ander minder, een deel zijn in het machtig raderwerk van onze samenleving. Vooraanstaande mannen op maatschappelijk ge bied en uit de vakbeweging hebben het gevoeld, dat hier een weg gezocht en gevonden moest worden, om langs dezen weg deze onvolwaardigen weer hun plaats in de maatschappij terug te geven. Zoo werd opgericht en bij Kon. Besluit van 14 De- I cember 1926 goedgekeurd de „Nederlandsche Ver- eeniging tot het oprichten van Arbeidskolonies voor I Tuberculoselijders"; een vereeniging, die onder het protectoraat staat van het Nederlandsche Roode Kruis. En wanneer wij dan eens het orgaan van deze zoo nuttige vereeniging doorbladeren, dan spreekt iedere bladzijde ons van het machtige werk dat door de vereeniging wordt verricht. De taak die deze veeeniging zich heeft gesteld is: de patiënten langs den weg van therapie (nazorg) en hetdoen arbeiden in eigen beroep, weer als „volwaardigen" in de maatschappij te doen terug- keeren. Om deze behandeling te kunnen ondergaan heeft men in Hilversum een Sanantorium gebouwd met eigen werkplaatsen, waar de patiënten kunnen wor den opgenomen. Patiënten uit alle beroepen en van elke richting, vinden hier de behandeling, die voor hen de meest gewenschte is. Het „Zonnestraal"-verpleegfonds dat men heeft gevormd moet dienen om hen, die niet kunnen be talen, de behandeling deelachtig te doen worden, waarop zij als mensch recht hebben. Over welk gebouwencomplex de vereeniging be schikt kan men zien uit de foto, boven dit artikel afgedrukt. Van welk groot belang en nut deze vereeniging is blijkt wel uit het volgende. Begon het jaar 1929 met een aantal patiënten van 40, terwijl er voor 50 plaatsen beschikbaar waren, al'zeer spoedig waren deze alle bezet. Door het in gebruik nemen van de afdeeling voor de meer ern stige zieken kon het aantal worden opgevoerd tot 60, maar opnieuw moest naar meer gelegenheid worden omgezien, omdat vele aanvragen binnenkwamen om plaatsing Ook hiervoor werd eeen oplossing gevonden, door den bouw van 16 boschhuisjes, ieder voor één patient met een gezamenlijk waschhuis in het dennenbosch achter het hoofdgebouw. Met het thans gevolgde systeem van verder verple gen in boschhuisjes, zal het echter mogelijk zijn, aan alle aanvragen geleidelijk te voldoen. Behalve de aanvragen om plaatsing uit de verschil lende gemeente,n geschieden de opnamen ook uit de Sanantoria en van welk groot nut de Geneesheer- Directeur va nhet Sanatorium „Hoog Laren" de op name acht in de ,Zonnestraal"-inrichting, moge blij ken uit wat hij schreef in zijn jaarverslag over 1928. j „Moge speciaal dit gedeelte van ons werk steeds „groeien, waarbij de patiënten het als vanzelf I „sprekend vinden, dat men van Hoog Laren naar „Zonnestraal" gaat in een arbeidsatmosfeer vóór j „dat men in de gewone maatschappij terugkeert. „Een nauwe samenwerking tusschen beide stich- „tingen zal aan de patiënten ten goede komen, j „Door eenheid worden kleine dingen groot." Beziet men nu de verkregen resultaten, dan kan men, gezien de lange zlekteduur van het meerendeel der patiënten, vóórdat zij hier kwamen, niet anders dan tot tevredenheid gestemd zijn. Dat zóóvelen, die anders wellicht waren blijven voortkrukken, nog konden gebracht worden tot een arbeidsgeschiktheid van 8 uren maatschappelijken arbeid daags, is groo- tendeels te danken aan de arbeidstherapie doch daar naast zeer zeker aan een verpleegduur, welke alléén met den patient rekening houdt In alle gevallen, 'die dreigden té stranden op tekortkoming op finan- tieel gebied, heeft het „Zonnestraal"-verpleegfonds de helpende hand gereikt, waarbij dit fonds een taak heeft verricht, die niet genoeg te waardeeren valt. Het verkrijgen van herstel tot maatschappelijke ge schiktheid op de meest juiste wijze, dient toch wel voor iedereen verzekerd te zijn. In werkelijkheid bestaat dit echter nog niet! Vandaar het groote nut van het „Zonnestraal"-verpleegfonds. Behalve de lichamelijke verzorging wordt ook het geestelijke niet vergeten. EEN TWEEDE PA- De in November 1.1. te Hilversum gehouden ver gadering van predikanten van de Ned. Hervormde Gereformeerde, Luthersche en Evangelische kerk of Gemeente, waaraan de Chr. Gereformeerde predi kant zijn instemming heeft betuigd, besloot op „Zon nestraal" geregeld bijbellezingen te houden, waarme de aan een zeer gevoelde behoefte werd tegemoet ge komen. De predikanten ds. Boendermaker, ds. Dle- deriks en ds. Kruiswijk werden door de vergadering aangewezen deze om beurten te leiden. De eerste bijeenkomsten zijn reeds gehouden en werden zeer op prijs gesteld. Afgezien hiervan werd steeds met de grootste bereidwilligheid geestelijken bijstand verleend, waar bij behalve bovenvermelde Weleerwaarde Heeren, nog Kapelaan Jansen te noemen valt, die zich de geestelijke belangen van de Roomsch Katholieke patiënten aantrok. Ook van den kant van den heer Onderwijzer, Opperrabijn te Amsterdam, mocht de meeste belangstelling ondervonden worden. En voor de voortzetting en uitbreiding van dit maatschappelijk werk nu wordt Zaterdag 21 Juni a.s. een Nationale „Zonnestraal"-collecte gehouden. Ook voor den Langendijk en Sint Pancras heeft zich een comité gevormd dat bestaat uit de navol gende personen: OUDKARSPEL: mevr. N. Wijnveldt-Helder, mevr. R. Kroon-Borst, mevr. E. Kostelijk-Pranger, mevr. J. J. Eecen-Schipper. NOORDSCHARWOUDE: de heeren A. Barten, ds. O. J. Staal, J. H. Janssonius, B. J. Wilmink. ZUIDSCHARWOUDEG. Bekker Sr., K. Dijkhui zen, J. Renaut, J. Th. Kunnen. BROEK OP LANGENDIJK: C. P. Buyze, H. Ven, J. van der Graaf, B. Ytsma. SINT PANCRAS: J. Boskamp, J. van Kampen, J. Sinjewel, G. Booy. Als algemeen secretaris treedt op de heer P. Stoop van Noordscharwoude. Laat men zich werkelijk solidair toonen met het streven van dit comité. Laat Zaterdag 21 Juni werkelijk een „Zonnestraal- dag" zijn voor hen, die in Hilversum verpleegd en nog verpleegd zullen worden. „DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN" EERSTE KAMER. Arbitrageverdrag van Nederland en de Vereeuigde Staten. Wijziging Arbeidswet 1919. AVe hebben deze week uit de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het ge sloten arbitrage verdrag tusschen Nederland en de Ver. Staten weer eens kunnen leercn welke hoopelooze positie de kleine Staten, waartoe Ne derland te rekenen is, eigenlijk innemen tegenover hunne grootere broeders en meer in het bizonder tegenover den grootste der machthebbers, de er- eenigde Staten. Nog altijd wil de Unie van den Volkenbond niets weten; hare toetreding tot het Permanente Hof van internationale Justitie doet zij met allerlei voorwaarden gepaard gaan. Zij is wel bereid lot het sluiten van arbitrageverdragen en zoo kreeg Nederland, evenals in 1928 I^rank- rijk en sedert dien nog 14 andere Staten, een eensluidend afschrift van het in 1928 gesloten verdrag te onderteekenen. Men spreekt dan nog wel van een verdrag,-maar van eene overeenkomst is hier absoluut geen sprake, waar de vrije wil totaal ontbreekt. Het is een document gehee door de Ver. Statengedicteerd, dat Nederland slechts te slikken had. Volkomen juist was daar om de opmerking van de nanti-revolutionnaireö professor Anema, dat men aan zoon ai bit rage verdrag eigenlijk niets had. Wanneer er werkelijk een ernstig meeningsverschil ontstaat, moet. aan alle mogelijke voorwaarden worden voldaan, een speciaal arbitragecompromis worden gemaakt en een goedgunstig besluit door den Amerikaanschen Senaat worden genomen, voordat aan arbitrage, sprake zo ukunnen zijn. Ook de minister van Bui- tenlandsche Zaken, de heer Reelaerts van Blok land, verheimelijkte niet, dat hier de sterkere den zwakkere zijn wil had opgelegd. Waarom het, betrokken wetsontwerp dan wel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen t Er was nu eenmaal toch niets aan te doen. De minister was onschuldig; hij had niet meer weten gedaan te krijgen. Zooals men weet uit de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919 wordt aan de overdracht van wellicht inconstitu- tioneele bevoegdheden aan de arbeidsinspectie, aan wellicht ongeoorloofde delegatie een wettelijke basis gegeven. Daarom, omdat het ontwerp dus ingaat tegen de Grondwet, heeft de heer Gijse- laar (c.-h.) tegengestemd. Zoover gingen de hee- - ren Pollema (c.h.) en Kranenburg ((v.d.) niet, evenmin als de minister van Arbeid achtten zij het wetsontwerp, dat vooraf gegaan was door soortgelijke regelingen in de Steenhouwerswei Stucadoorswet, enz. in strijd met de Grondwel. Wel echter voelden zij zich verplicht critiek uit te oefenen op enkele uitlatingen van minister Verschuur, in het bijzonder over hetgeen hij in de Tweede Kamer gezegd heeft omtrent het al gemeen belang, waarvoor wet en Grondwet moe ten wijken. I)e minister is geretireerd zoover hij kon en 'heeft daarbij' o.a. aan zijn afgelegden eed van trouw aan de Grondwet herinnerd Ter sprake kwamen ook de opvattingen van den Minister betreffende het recht van beroep der betrokken justitiabelen. In tegenstelling met prof. Kranenburg heeft de heer Pollema iip.h.r allerminst behoefte aan een onafhankelijke ad ministratieve rechtspraak. Hij stelt meer ver trouwen in de administratie dan de vijanden van den politie- en ambtenarenstaat, die onder geen omstandigheden van rechters in eigen zaak ge diend zijn. Maar evenmin wil de heer Pollema iets welen van rechtsprekende bedrijfsraden, waarin de minister als het ware het toovermiddel ziet, dat de onvoldoende regeling van het be- roepsrecht voor een vrijwel ideale regeling zal doen plaats maken. Al kan minister Verschuur niet gemakkelijk het bezwaar van prof. Kranen burg ontzenuwen, dat de bedrijfsleider dan voor zijn concurrenten zou terecht staan, voor eene afdeeling „Geschillen van bestuur" door prof. Kranenburg voorgesteld voelt hij maar weinig, omdat deze dan al te zeer met werk overladen worden. Een motief om het dan maar met de be drijfsraden té probeeren. De Eerste Kamer krijgt nu weer een poosje rust. Binnenkort zullen vermoedelijk voorstellen bij de Tweede Kamer worden ingediend, die den tarwebouw juist loonend trachten te maken en de suiker tégenover het buitenlandsche product üi dezelfde positie pogen te brengen als het zout de sigaren, enz. die voorts de transportkosten van de tuinbouwproducten zullen verlagen. Maar zelfs eene spoedbehandeling van die voorstellen zal nog wel eenigen tijd vergen, zoodat de eerste kamerleden voorshands nog geen zomervacantie zullen kunnen nemen. Wellicht zullen zij, voor dat het zoover is, nog wel eens voor %ndene onderwerpen bijeen komen. DALENDE LANDPRIJZEN. Blijkt uit de publicaties, welke herhaaldelijk ge daan worden omtrent verpachtingen, dat, als gevolg van de malaise in den landbouw en de veehouderij de pachtprijzen geducht terug loopen, ook de koop prijzen, al hebben ze wat langer weerstand weten te bieden aan den invloed der steeds goedkooper wordende producten, beginnen den laatsten tijd op geduchte wijze af te brokkelen. Zoo werd in de Groningsche gemeente Grijpskerk op 23 Mei jl. een boerderij, groot 54.66.19 ha. (waar van 10 ha. bouwland) verkocht voor f116.400 of voor f 2130 per ha. Deze boerderij ging in 1919 eveneens bij publieke veiling in andere handen over en wel voor een bedrag van f 191.000, exclusief de kosten. Ze was toen 2.5 ha. grooter, welke oppervlakte, ten behoeve van den aanleg eener gemeentebegraaf plaats door de gemeente Grijpskerk werd gekocht voor f 15000, terwijl ingevolge de bepalingen der scheurwet, ontvangen werd een bedrag van f4000. Rekening houdende met deze bedragen kan dus aangenomen worden, dat met inbegrip van de kos ten, in 1919 de tegenwoordige oppervlakte een waar de vertegenwoordigde van pl.m. f 175.000 of ruim f3200 per ha. De waarde liep dus met f 1100 per ha. terug, of schoon er zoowel van de zijde der practische land bouwers als die der geldbeleggers veel belangstelling bestond voor dit mooie, aaneengesloten bedrijf, ge legen aan den rijksstraatweg Gronlngen-Leeuwarden en hoofdzakelijk bestaande uit zeer goeden kleigrond die in zeer goeden toestand verkeert. ALKMAAR,. VOOR DiEN POLITIERECHTER. Zitting' van Maandag 16 Juni. Bic waterdokter wees alle verstandhouding met aqua poinpa beslist van de hand. De voortgezette melkverdunningszaak tegen den melkveehouder Arie BI. uit Anna Paulowna, die heden als aanvangsnummer door mr. Lede- boer op het repertoire was gebracht, had bijna buiten tegenwoordigheid van Arie haar beslag gekregen en de officier was reeds druk bezig met zijn requisitoir, toen de delinquent tot veront waardiging der edelachtbare heeren nog binnen kwam boemelen en 'direct hevig te keer ging tegen keurmeester Duurloo, thans als getuige ge hoord. Volgens Arie had Diuurloo die heele water en melk-situatie absoluut niet begrepen en was de aanwezigheid van de likeur uit de watertoren bet gevolg van een afschuwelijk misverstand. De brave veehouder gaf echter bij zijn explicaties zooveel gas, dat de politierechter dreigde hem qp minder plechtige wijze de zaal uit te zullen laten zetten, als hij niet tot kalmte geneigd was. Tenslotte dreef de bui over en werd f50 "boete of 50 clagen gevorderd, een requisitoir waarop de Politierechter a.s. week vonnis zal wijzen. Een oude steen des aanstoots uit den weg geschopt. Op 7 April stond terecht zekere heer Dirk H., die op 22 Eebruari een Heldersche maler families, mej. Neeltje Kuiken, huisvrouw S. Kossen, in een etwas angeheiterden toestand heel leelijke woorden, te onvoegelijk om er regelruimte aan te besteden, had toegeslingerd. De zaak was toen uitgesteld wegens gedwongen afwezigheid van de beleedigde, doch kon nu worden voortgezet met, het schoone resultaat, dat de dikke tong waardige heer Dirk '3. veroordeeld werd tot f 15 boete of 15 dagen. Wordt gij soms boos blijf dan zondeloos. De 34-jarige chauffeur M. O:., uit Zuidschar- woude, meende reden te hebben verstoord te zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3