ike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 73 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 21 JUNI 1930 39e Jaargang Harmonie „Excelsior", Hoordscharwoude CONCERT op üonderdag 26 Juni 1930. Uit den Omtrek Speciaal Corsetten - Magazijn 526 1 3 NIEUWE LAMEDIJKEB COIMM DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmeritsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Mscharwcude. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elkè regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Buifeiviandssh Overzicht De nood der Hongaarsche boeren. Boeren revolutie? De Duitsche finantiën. Een tegenvaller. Geen belastingverlaging. Herhaalde tekorten. Werkloosheidverzeke ring. Belangrijke inkrimping van uitga ven. Wat Zwitserlandkan doen. Bald win over wat voor Engeland noodig is. Bescherming. Stijging der werkloosheid. De terugkeer van den ex-kroonprins Ca rol van Roemenië. Handel in rijbewijzen. In ons land wordt er vermoedelijk zeer terecht ge klaagd over den slechten toestand waarin het land bouwbedrijf verkeert. Ons land echter is niet het eenige waar een landbouwcrisis heerscht en waar in verband met die crisis gemopperd wordt over de re geering, die volgens velen te kort schiet in het be ramen en uitvoeren van hulpmaatregelen. Met name in Hongarije gaat het den boerenstand heelemaal niet naar den vleeze. In het Hongaarsche parlement werd kort geleden voorspeld, dat het in Hongarije tot een boerenrevolutie zal komen als de regeering niet ingrijpt. Volgens een der woordvoerders doet de Hongaarsche regeering niets om de van honger om komende boeren te helpen die in massa naar de uiterste socialism overeloopen. In een der Hongaar sche plaatsen zou de burgemester een deputatie van boeren ontvangen hebben welke toestemming kwam vragen om de winkels te plunderen teneinde den honger te stillen. Er wordt niet vermeld of de burgemeester de toestemming gegeven heeft. Uit dit niet vermelde mag afgeleid worden, dat de deputa tie onyerrichterzake heen moest gaan. Een ander woordvoerder in het parlement wees er op dat de Staat handen met geld verspilde en dat het groot ste deel der bevolking armoede leed. Volgens dezen woordvoerder, graaf Humjadadi moet het er dus in Hongarije wel spannen. Het gaat in Daitschalnd met de finantiën des rijks nog niet bepaald schitterend. Minister Moldenhauer heeft al eenigen tijd geleden een en ander omtrent de van hem te verwachten maatregelen medege deeld. En uit die mededeelingen viel al te constateeren, dat de zoo gaarne verwachte en de ook reeds zoo goed als toegezegde belastingverlaging op niets zou uitloopen. Wat voor Duitschland en zijn bevolking na tuurlijk allesbehalve pieizierig is. Tegenvallers zijn uit den aard der zaak niet prettig. De verwachting omtrent belastingverlaging was gegrond op de be sparingen die het gevolg zouden zijn van het plan Dawes door het plan Young. Bij een tekort van ze venhonderd millioen valt aan belastingverlaging al niet veel te denken. Maar het finantieel evenwicht heette door het heffen van eenige nieuwe belastin gen hersteld doch ook de opvattingen omtrent het herstel van het finantieele venwicht zelf was welbeschouwd slechts fictief. Een nieuw tekort nog iets grooter dan het vorige deed zich voor. Dit laatste werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door de toenemende werkloosheid. Het gemiddeld aantal werkloozen dat voor 1930 voor ondersteuning in aanmerking zou komen het was becijferd op eten en,een vijfde millioen bleek te laag geraamd Volgens latere berekeningen zou het zijn een en drie vijfde mllioen. En aangezien volgens de wet de Duit sche wet bij een eventueel tekort van de werkloo zen verzekering moet bijspringen komt de voortduren de toeneming van het aantal werkloozen ten slotte daarop neer, dat de Rijksbegrooting op de verhoog de bijdragen heeft te rekenen. Tekorten ook op de rijksbegrooting zijn er om gedekt te worden. Alleen Is het maar de vraag hoe ze gedekt worden en over de te nemen maatregelen tot dekking loopen de mee ningen ook in den rijksdag zeer uiteen. De regeering wil o.m. het tekort in verband met de werkloosheid verzekering dekken door een nieuwe verhooging van de bijdrage van werkgevers en arbeiders. Het kan raar loopen in de wereld. Toen een vorige regeering de bedoelde bijdrage met een half proeent wou ver- hoogen, wilde een der partijen, de Duitsch Nationale hiervan niets weten. De minister, die thans een verhooging van een procent voorstelt, behoort zelf tot de Duitsch Nationale partij. Maar, met de hier bedoelde maatregel is men er nog niet. De bestuurs- uitgaven moeten verminderd worden en zoo houden, de door het rijkskabinet voorgestelde ontwerpen o.m. in, vijfjarige stopzetting van het aanstellen van nieuwe ambtenaren, verkorting van de vacanties der ambtenaren. Ontslag van vrouwelijke ambtenaren bij hu welijk, het niet meetellen voor pensioen van de in wachtgeld doorgebrachten diensttijd, verhooging van de ouderdomsgrens van 65 op 68 jaar voor pensioen, algemeene stopzetting van salarisverhoo- ging voor ambtenaren van rijk en gemeente. Er werd verwacht dat het er bij de behandeling welke Maandag jl. hervat zou worden, niet weinig spannen zou. Het iis te begrijpen. De door het Duitsche kabi net ontworpen wetsvoorstellen bedoelen wel zeer in grijpende veranderingen die maar niet zonder strijd er door zullen komen. Wat moet het dan toch in Zwitserland om van ons eigen land maar niet te spreken een rijke boel zijn, waar men jaarlijks een batig saldo heeft, waar de regeering zoo maar een drie millioen aan subsidies kan weggeven. Spaar zaamheid moet intusschen in sommige andere lan den ook betracht worden. Zoo o.a. in Engeland. De vroegere premier, Baldwin zeide in een door hem ge houden rede onder meer, dat onverwijld de strengste spaarzaamheid in toepassing gebracht moet worden en dat geen verdere groote uitgaven gedaan mogen worden zoolang de Engelsche industrie er niet weer boven óp is. En, zei hij, aan alle verdragen, die de handen der Engelschen binden, moet een eind wor den gemaakt. „Wij moeten" aldus Baldwin, „den vreemdeling bestrijden met hetzelfde wapen waarme de hij ons bestrijdt." Baldwin doelde op de bescher ming welke de verschillende landen voor hun pro ducten hebben doorgevoerd beschermmg welke hij ook voor Engeland als het redmiddel wenscht aanvaard te zien. Volgens berichten uit Londen, zou de werkloosheid in Engeland in de maand Mei vergeleken met April een stijging vertoonen van ruim vijf-en-zeventig-duizend. De Roemeensche ex-kroonprins Carol is terugge roepen en heeft den Roemeenschen troon bestegen. De verzoening met prinses Heleita van wie hij gescheiden was de echtscheiding moet om zekere reden voor ongeldig verklaard zijn heeft plaats gehad en sinds enkele dagen is dan ook prinses He lena koningin. Het eerste werk, dat de nieuwe ko ning na zijn troonsbestijging te doen had, was het opdracht geven tto het vormen van een nieuwe regeering. De vorming van een kabinet werd opge dragen aan Manive, den leider van de nationale boe renpartij die indertijd vooral haar aanhangers vond in de gewestéh welke na den oorlog als nieuwe ge bieden aan Roemenië werden toegevoegd en zich ge durende eenige Jaren nu eens meer dan minder te- gen het liberale bewind tijdens het regentschap hebben verzet. Of de thans geschapen toestand in Roemenië van bestendigen duur zal zijn, wordt nog i eenigszins onzeker geacht. i Er wordt tegenwoordig in allerlei handel gedreven. I In Frankrijk moet aan het licht gekomen zijn, dat j in den loop van dit jaar niet minder dan zestienhon- j derd rijbewijzen aan automobilisten werden verstrekt zonder dat deze zich aan het vereischte examen hadden onderworpen. Eenige ambtenaren lieten zich 1 omkoopen, zoodat het verkrijgen van een rijbewijs voor de liefhebbers slechts een kwestie van geld was. Afgezien van de noodzakelijkheid om knoeierij als hierbedoeld tegen te gaan, zal ook wel uit een oog punt van veilighéid tegen de praktijken van hande laars in rijbewijzen opgetreden worden. Directeur: P. PRANGER. Aanvang 8.30 uur (N.T.) PROTESTVERGADERING VAN A. V. R. O.-LUISTERVINKEN TE HEERHUGOWAARD. Dor het comité der A.V.R.O.-actie was gisteren avond een vergadering belegd om te protesteeren tegen minister Reymer's besluit inzake de zendtijd - verdeeling. Een 40-tal luistervinken hadden aan den oproep gevolg gegeven. Als voorzitter fungeerde de heer C. Hartog, hoofd der O. L. School te Heerhugowaard, die na een woord van welkom het woord verleende aan den eersten spreker van dezen avond dr. Max Juda, Hoofdbestuurslid der A. V. R. O. uit Amsterdam. Spreker wijst er op, dat de steun van vele luister vinken het A.V.R.O.-bestuur ertoe heeft gebracht actie te voeren, om het onrecht de A.V.R.O. aange daan, trachten te herstellen. Voorts wijst spr. er op hoe in den Haag met twee maten wordt gemeten, wat betreft het gehalte der uitzendingen door de verschillende omroepvereni gingen. Hoe de A.V.R.O. steeds is tegengewerkt toont spr. aan met vele staaltjes, waardoor het schoone gebouw der A.V.R.O.-uitzending wordt gesloopt. Spr. spoort de A.V.R.O.-luistervinken aan te blij ven strijden voro het behoud van het onmisbare in stituut .A-V.R.O." en wekt een eider op deel te ne men aan den komenden Landdag in den Haag, welke door een groote deelname zeker indruk zal maken. Met een gedicht getiteld „Je Maintiendrai" waarin de luistervinken der A.V.R.O. aangespoord worden tot krachtig werken voor het behoud der A.V.R.O.- uitzendingen gedurende de volle week besluit spr. zijn rede, welke met een krachtig applaus werd be loond. De pauze, hierop volgend, wordt aangevuld met muziek van Nico Treep, in den vorm van gramofoon P Tevens wordt een collecte gehouden, welke f 30.50 opbracht en verbonden zich 37 luistervinken tot het betalen eener jaarlijksche contributie van f O.z» tot steun der actie. Als tweede spr. trad op de heer J. W. A. Schepers, voorzitter van de vereeniging van A.V.R.O.-luister vinken in Westfriesland. Spr. zegt dat „Nederland" en „Vrijheid" twee woorden zijn, echter één gedachte zijn, waarvan de verschillende Nederlandsche volksliedren gewagen. Een felle vloed van verontwaardiging is volgens spr. opgelaaid en thans luidt de stormklok met zware dreunende slagen. Spr. releveret hoe de A.V.R.O. moeizaam is opge- 1 bouwd en zich steeds meer en meer ontwikkelde i tot een groote organisatie, thans tellende 128.000 leden. 1 Spr. noemt de A.V.R.O. een nationaal monument, een instelling gebaseerd op vrijwillige ongedwongen offervaardigheid. Een krachtige en algemeene beweging is nu gaan de, de volle week zendtijd te herkrijgen. Voorts doet spr. een beroep op de bezitters van luxe auto's om deel te nemen aan den grooten auto- propgandatocht door Westfriesland, welke gehouden zal worden op 6 Juli a.s. Deelnemers gelieven zich op te geven aan het comité A.V.R.O.-actie te Haorn. Ook deze spreker werd met een krachtig applaus beloond. De volgende motie werd verzonden aan Z. Exc. Minister Reymer: „Luistervinken te Heerhugowaard en Omstre- „ken, bijeen in vergadering op 20 Juni 1930, prote- „steeren met kracht tegen Uwe beslissing inzake „zendtijdverdeeling en dringen er bij Uwe Excel lentie op aan, het daarheen te willen leiden, dat „aan de A.V.R.O. een volle week zendtijd op eigen „zender wordt gegeven." Hiermede was de vergadering ten einde. Wij meenen met dit korte verslag te kunnen vol staan, daar de vele protestvergaderingen het niet mogelijk maken uitvoerig verslag uit te brengen. PROGRAMMA: 1. „Washington Grays", Marsch C. S. Grafulla, 2. Ouverture ,,Le Roi rt'Yvetot" Ad. Adam arr. P. Pranger. 3. Fantaisie op motieven van „Mendelssohn" arr. Alb. Floris. 4. „Donau-Wellen", Gr. Walzer I. Ivanovici. 5. Fantaisie „La Fille du Tambour-Major" Jac. Offenbach. PAUZE. 6. ,,T,es Ërinnyes", Suite J. Massenet. a. Danse Grècque. b. La Troyenne Regrettant sa Patrie. c. Finale. 7. „Les Fantoccini", Ch. Lecocq Ballet-Pantomime air. P. Pranger, a. Polictinelle. b Colombine. c Arlequin. d. Cassandre. e. Léandre. f. Pierrot. 8. Marsch Finale. -Mienl 17 Alkmaar Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN E L A S T I Uitsluitend verkrijgbaar in prii kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. HEERHUGOWAARD. Op den eersten kermisdag in de kom der gemeen te is achter gebleven een heeren sportrijwiel, merk A. B. S., blauw geschiledrd, met grijze spatschermen. Geen handvatsels aan het stuur, terwijl de linker pedaal is voorzien van een houten klos. Ter gemeentesecretarie worden inlichtingen ver zocht omtrent den eigenaar van dit rijwiel. SINT PANCRAS. Op Vrijdag 20 Juni had de jaarlijksche schoolfeest vergadering plaats in het vergaderlokaal van den heer Gerritsen. De opkomst der ldeden was niet groot, hetgeen niet te verwonderen is, nu de aard appelcampagne alle krachten in beslag neemt. De voorz., de heer Sinjewel heette de aanwezigen van harte welkom en werden de notulen gelezen door het bestuurslid den heer A. Stammes bij ont stentenis van den secretaris, en onveranderd vast gesteld. Het jaarverslag van den penningmeester vermeld de als eindbedrag van de rekening 1929 een uitga- vencijfer van f271.67 met een nadeelig saldo van f3.14. Den heer Jac. Kloosterboer werd dank ge bracht voor zijn finantieel beheer. Hierna kwam aan de orde, hoe en waarheen het schoolfeest dit jaar zou zijn. Alhoewel de toestand in de tuinbouwbedrijven in onze gemeente zich al weer bijzonder slecht laat aanzien, zoodat de vrees werd uitgesproken, dat dit zich wel eens zou kun nen weerspiegelen in de goede gaven, waarvan de kinderen hun schoolfeest krijgen, werd toch van an dere zijde opgemerkt, dat de kinderen daar, zoo eenigszins mogelijk niet onder mochten lijden. Al gemeen werd de hoop en het vertrouwen uitgespro ken, dat zij, die kunnen hun milde gaven weer be schikbaar willen stellen, om de kinderen evengoed hun mooi schoolfeest te kunnen laten genieten. Volgens de, voor drie jaar vastgestelde rooster, is de reis voor de grooteren dit jaar naar Amsterdam, waar de Artis weer zal worden bezocht met als aan vulling, indien de kosten dit mogelijk maken, een boottochtje door de havens en grachten. Verschillende middelen om tot bezuiniging te ko men werden besproken, o.a. de vervoerkosten, die per spoor en tram bleken het laagst te zijn, zoodat werd besloten dat men des morgens vanaf de halte per spoor zal vertrekken. De datuf voor den reis naar Amsterdam werd vastgesteld op Vrijdag 11 Ju li, voor de drie hoogste klassen. De vier laagste klas sen gaan op Vrijdag 18 Juli d.a.v. zoo mogelijk met autobussen naar Bergen en Egmond. Indien de fi nantiën het vervoer per autobus niet toelaten zal van spoor en tram gebruik worden gemaakt. Ten slotte werd nog in overweging genomen, om den reis naar Amsterdam te laten vervallen en met alle kinderen tezamen naar Bergen en Egmond te gaan. Bij gebruikmaking van de tram wordt dit laatste Bergen aan Zee. In dit laatste geval bleken meer dere geleiders noodzakelijk te zijn. Desgevraagd stel den zich hiervoor beschikbaar de heeren P. Koning, C. Vos en A. Blok. De aftredende bestuursleden C. Kloosterboer en J. Sinjewel werden rflët algemeene stemmen herko zen. Met het uitspreken van de hoop, dat de ongeveer 120 schoolkinderen ook dit jaar weer een mooi schoolfeest kan worden bereid, waartoe op de offer vaardigheid van onze kindervrienden weer een be roep zal worden gedaan, sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering. Oneerlijke concurrentie Dat de Bond van Duitsche tuinbouwers alles op haren en snaren zet, om te bereiken, dat geheel Duitschland Duitsche groenten eet, wij kunnen het alleszins verstaan: het is zijn recht! Maar dat deze Bond om zijn doel te bereiken, oneerlijke praktijken volgt is heel laakbaar, dat is onrecht! De Duitsche tuinbouwersbond is zeer overtuigd van het hooge belang der pers. In dit opzicht geeft hij een beschamend voorbeeld aan verscheidene Ne derlandsche tuinbouwers, die van „dat krantengeba zel" nog niets moeten hebben. Maar dat deze Bond alweer, om zijp groenten ge prezen te krijgen door de journalisten, deze op ge- meene wijze om den tuin leidt, is slecht, heel slecht! De Bond van Duitsche tuinbouwers had op zijn verzoek met de journalisten een persconferentie- filer liet men aan de persmenschen tomaten zien zóo mooi van stuk, dat deze allen beloofden den lof er van te zullen verbreiden; ze waren in één woord prachtig. Nauwelijks op hun respectieve bureaux terugge keerd, om den Duitschen tuinbouw hoog te verhef fen, werden de journalisten opnieuw voor een con- fertnie gevraagdde Bond van Duitsche groothande laren in groenten gelegde die. Juist zes uur na de eerste conferentie had de twee de al pa tlas b Dr. Eisner, secretaris van den bond van groothan delaren, was de man, die zijn naaste onderzocht; en hij ontdekte in dezen niets dan leugen en bedrog; de tomaten door de tuinbouwers getoond kwamen uit Nederland! Een foto hiervan leverde het onom- stootelijk bewijs! Unfair! Zulke praktijken verraden, dat de Duit sche tuinbouwers zich zwak gevoelen. Ze kennen hun groenten als minderwaardig. Maar ze willen het niet erkennen. Ze willen ons van de markt ver dringen en daarvoor ontzien ze geen enkel middel. Zulke „handigheidjes" zijn er meer. Kratten, kisten, manden, zakken uit ons land af komstig, waarop de plaats van afzending nog prijkt met den naam eener in Duitschland bekende, goed klinkende Hollandsche firma, worden in het Buiten land benut tot verzending van daar geteelde groen ten. „Hollandsche groente"wordt dan aangeboden, die dan met Holland niets te maken heeft, dan de verpakking. „De vlag dekt de lading" zoo denkt men. Laag, met alle eerlijke koopmansgebruiken in strijd! Geloof maar, na het succes van Zürich zullen on ze benijders nog meer dan voorheen, pogen met al lerlei middelen ons te verdringen van de wereld markt. En voor den handelaar, èn voor den tuinbouwer geldt het thans, meer dan ooit tevoren; „Let 0p uw saek!." $üe&8wstijdlngesi NA 14 JAREN TERECHT. 14 Jaren geleden 16 Juni 1916, verdween te Bar- denberg bij Kerkrade spoorloos een 10-jarige jon gen. Tevergeefs werd getracht zijn verblijf op te sporen. Algemeen werd aan een ongeluk gedacht. Thans is gebleken dat het verdwenen jongmensch in Nuth (L.) woonachtig is. De burgemeester dezer gemeente heeft de familie verwittigd. HOE WARM HET WAS. Woensdagmiddag omstreeks 6 uur werd de hulp van de brandweer te Amsterdam ingeroepen niet voor een brand, maar voor een verschijnsel, dat zich ten gevolge van de warmte had voorgedaan aan de nieu we brug over de Buitensingelgracht welke de verbin ding vormt tusschen Haarlemmerplein en Nassau- plein. Voor de brug la gamelijk een schip, waarvoor de brug moest worden opengedraaid maar toen de brugwachters dit wliedn doen bleek de brug niet te verzetten te zijn. 8en gevolge van de warmte waren de tramrails iets uitgezet. Er was geen wikken of wegen aan. Ten einde raad heeft men de hulp van de brandweer ingeroepen met het verzoek, de uitge zette deelen door natspuiten weer tot den oorspron- kelijken staat terug te brengen. De brandweer stuur de van den post Haarlemmerplein twee brand- wachts met een standpijp en een slang en geduren de ongeveer een uur heeft men het bruggedeelte, waarop de rails waren uitgezet, natgespoten. Toen waren de rails dermate gekrompen dat er weer bewe ging in de brug kwam.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1