Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 74 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 24 JUNI 1930 39e Jaargang Wat kan men legen radiostoringen doen? NIEUWE LAÏGEDIJKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. per 3 maanden 1.15. Uitganfirma I. U. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noerdscharwoude. AD VERTENTIEN Van 15 regul* 75 cent; elke retól meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Zondagavond sloeg de bliksem in de woning van den heer Peters, zonder echter brand te veroorzaken Ook werd een paal van het electrEsch bedrijf geraakt. ZUIDSCHARWOUDE. Het vierjarig zoontje van den heer P. Gutter al hier, had Zondag het ongeluk van de trap te vallen, waarbij het kind een been brak. Het werd naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, Voor geneeskun dige behanedling. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de gehouden kolf wedstrijden de Binnen Wij zend behaalden de heeren P. Molenaar en P. van der Welle, beide alhier, resp. een eersten prijs in de eerste en tweede klasse. ZUIDSCHARWOUDE. Van de 7 bestuursleden van de afd. Zuidscharwoude —Broek op Langendijk hebben er 6 bedankt. A.s. Donderdag zal op een ledenvergadering in de vaca tures worden voorzien. BROEK OP LANGENDIJK. Tijdens het onweer van Zondagavond sloeg de bliksem op het electrisch net, zoodat men hier zon der licht kwam te zitten. BROEK OP LANGENDIJK. Het zal velen welbekend zijn geweest, dat de afd. Langedijk van de groote landelijke organisatie „Schuttevaer" pogingen in het werk stelde om het congres in 1931 aan den Langendijk te doen houden. De leden van de afdeeling bleken echter zooveel voor dit plan te gevoelen, dat op een der vergade ringen ruime finantieele en daarbij ookmoreele steun werd toegezegd. Thans werden ons éenige inlichtingen uit zeer be trouwbaren brond verstrekt, waaruit bleek ,dat zoo goed als met zekerheid kan worden gezegd, dat in in 1931 het congres hier aan den Langendijk zal worden gehouden. Niet alleen dat dit reeds een feit van groote betee- kenis is, maar het genoegêh óm de deelnemende heeren aan dit congres te mogen ontvangen, wordt nog verhoogd door een gewichtige gebeurtenis in het leven en werken van „Schuttevaer." Dan toch zal de heer mr. Smeenge, voorzitter van de landelijke organisatie het jubileum van. zijn 40-jarig voorzitterschap herdenken. NOORDSCHARWOUDE. De plannen van den „Noordermarktbond" om een nieuw betaalkantoor te bouwen, waarin tevens een woning en vergaderzaal zal worden ingericht, zullen in werkelijkheid worden omgezet. Heeft de aanbesteding eenigen tijd geleden plaats gehad, toen kon nog geen gunning volgen. Thans is gunning gedaan en werd het werk opge dragen aan den heer J. Lugtig te Heerhugowaard voor een bedrag van f 17.455. Het schilderwerk zal worden uitgevoerd door den heer I. de Zijp van Noordscharwoude voor een be- drag van f 1666. LANGENDIJK. Collecte „Zonnestraaldag." Deze collecte heeft opgebracht: Te Broek op Langendijk f93.54 2 Te Zuidscharwoude f 47.47 Te Noordscharwoude t o2.2U Te Oudkarspel f 68 60 Totaal f 271.82''2 NOORDSCHARWOUDE. De brug aan de Spoorstraat begint zoo langzamer hand in een zeer vervallen toestand te geraken. Wanneer wij zeggen vervallen toestand, dan be doelen wij daarmede in de allereerste plaats gevaar- liJHet is niet overdreeven wanneer wij zeggen, dat bijna alle deelen van het brugdek los liggen. Niet alleen los liggen, maar zelfs het eene gedeel te boven het andere uitsteekt. Men behoeft heusch geen vrees meer te koesteren voor auto's die de Spoorstraat passeeren, want zij kondigen zich van verre al aan. Gaan zij over de brug, dan is het een oorverdoovend gerammel en ge klepper, en ook rammelt het wanneer men de brug pre fiets passeert. Het wordt nu toch waarlijk tijd dat daar eens een doeltreffende verbetering wordt aangebracht zoo gaat het waarlijk niet langer. NOORDSCHARWOUDE. Wij eindigden ons artikel over „Onze Harmonie op Concours' met de woorden: „Het wachten is nu op den volgenden Zondag." Het wachten was nu op den Zondag, waarop het corps van Beverwijk zou optreden, om te zien, of deze vereeniging in de eere-afdeeling boven onze Harmonie zou kunnen komen. In den gewonen wedstrijd had het corps van Be verwijk 130'/-_> punt, terwijl „Excelsior den vorigen Zondag 129 punten behaalde. Maar in den eere-wedstrijd moest Beverwijk het voor de volgelingen van den heer Pranger afleggen. Behaalde „Excelsior" toen'305 punten, Bwer^k moest volstaan met 300 punten, zoodat de eerste eere prijs definitief ten deel viel aan „Excelsior van Noordscharwoude. En waaruit bestond deze prijs.. „h,™».. nf Nu eens niet uit een gouden, verguld zilveren of zilveren lauwerkrans maar uit een verzilverde piston Voorwaar een schitterend succes. Als eerste prijs voor den gewonen wedstrijd kon aan „Excelsior" worden uitgereikt een lauwerkrans. Een van de meest urgente radio-vraagstukken is zeker wel dat van de bestrijding van radio-storinges. De storingen, die wij hier bedoelen en die helaas wel eens een schaduw werpen op het genoegen, ver schaft door radio-ontvangst, worden voor verreweg het grootste deel veroorzaakt door electrische toe stellingen en geleidingen van den meest uiteenloo penden aard. Zeer terecht betitelen de Amerikanen dit soort storingen dan ook met den verzamelnaam „man made static" Elk slecht electrisch contact, elke los zittende lamp, elke contactvonk kan als storings generator optreden. De schakelaar van de lamp in Uw huiskamer, de nummerschijf van de automati sche telefoon, de electrische straatbel, de tram voor de deur, deze stoorzenders veroorzaken op clandestie ne wijze „vloedgolven" en „ontploffingen" in den. aether, die niet alleen in de onmiddellijke nabijheid maar zelfs tientallen, ja soms honderdtallen meters ver, de radio-ontvangst kunnen bederven. Oppervlakkig beschouwd zal men wellicht meenen, dat hier een scherp belangenconflict ontstaat tus- schen electrotechniek aan de eene zijde en radio techniek aan de andere. Bij nadere beschouwing blijkt van een werkelijk belangenconflict geen spra ke te zijn. Het veroorzaken van radio-storing is niet inhaerent aan het goed functioneeren van bedoelde apparaten, maar veeleer te beschouwen als een con structiefout, waartegen men tot dusverre om verschil lende redenen heeft gemeend nog geen maatregelen te moeten treffen. Niet alleen, dat het zeer wel mogelijk is, alle sto- ringverwekkende apparaten nagenoeg storingvrij te maken, ook heeft in vele gevallen het aanbrengen van een anti-storings-inrichting een gunstigen in vloed op de werking van het beveiligde apparaat. Bovendien en dit is een van de redenen waarom de meeste electriciteitsbedrijven in de V. B. A. er zelf stroomaanleg, zich vrijwel steeds aankondigt door radio-storingen, alvorens de fout van een dusda- nigen ernst is geworden, (lat storing in de stroom voorziening er het gevolg van is. Uit het laatste voorbeeld blijkt, dat, wel verre van de uiting van een belangenconflict te'zijn, het verhelpen van ra dio-storingen in het belang van beide partijen is, ook al omdat de moderne radio-toestellen voor wis selstroomaansluiting tezamen een niet te onderschat dra deze aan het einde van de leiding gekomen is. en goede klanten van de electriciteitsf abrieken zijn. Prohylaxe of therapie? „Voorkomen is beter dan genezen" is een bekend gezegde en het is ook ten volle toepasselijk op radio storingen. Om zoowel het een als het ander te kun nen doen, moet men weten, hoe de storingen kun nen worden voorkomen, of hoe zij kunnen worden opgeheven, en daarom is het noodzakelijk eën juist inzicht te hebben in de wijze, waarop de storingen ontstaan. De beschouwing, die het meest dienstig is geble ken, bestaat daarin, dat de storingen beschouwd worden als te worden veroorzaakt door de in de hoogspanningstechniek bekende' zg. „loopende gol ven" (Wanderwellen) De theorie van deze loopen de golven vormt een betrekkelijk onbekend gebied van de theoretische 'electriciteitsleer en tót dusver re is er slechts betrekkelijk weinig aandacht aan be steed, omdat zij hun invloed slechts doen gevoelen bij hoogspanningsinstallaties, waarin zij aanleiding kun nen geven tot ernstige storingen, zooals het door slaan van transformatoren en kabeis. Thans, nu het blijkt, dat deze „loopende golven" in vele gevallen de oorzaak zijn van radio-storingen, is er een reden te meer om deze interessante ver schijnselen nader te bestudeeren. De loopende elec trische golven langs leidingen zijn van denzelfden aard, als die welke optreden indien men een sterk gespannen touw op een bepaalde plaats een slag geeft. De golf loopt met een bepaalde snelhefd langs het touw en wordt onder zekere omstadigheden aan het einde weer teruggekaatst. Hetzelfde gebeurt weer aan het beginpunt en de golf loopt zoolang heen en weer totdat de energie tenslotte uitgeput is. Men kan bij electrische leidingen ook een dusda- nigen. toestand scheppen, dat de golf uitdooft, zoo dra deze aan het einde van de leding gekomen is. Volgens de theorie van prof. Larsen van de Poly technische Hoogeschool te Kopenhagen is het voor al het scherpgekante golffront, dat bij dergelijke electrische loopende golven optreedt, dat door de zeer plotselinge verandering van het electrische en magnetische veld, waarin het ontvangtoestel zich bevindt, de radio-storingen veroorzaakt. Indien men er in slaagt, om door bepaalde electri sche schakelingen dit steile golffront „af te vlakken" zal hierdoor radio-storing verdwijnen. Een complicatie, die bij radio-storingen optreedt, is, dat deze het ontvangstation niet steeds langs zui- vérdraadloozen weg bereiken, maar vooral in steden wordt voortgeplant, langs de netwerken van elec trische-, gas- en waterleidingen. Indien wij ons even een modern ingericht huis voorstellen en alle bouw materialen verdwenen denken, dan blijft in de ruim te een metalen kooi staan met zeer nauwe mazen, gevormd door ijzeren, koperen en looden buizen. Op deze wijze is het duidelijk, hoe het mogelijk is, dat radio-storing optreedt, hoewel in de directe omge ving geen storend toestel te vinden is. Het schijnt ook voor te komen, dat tramstoringen zich langs bovengrondsche telefoonlijnen voortplan- t6Men zal zich nu afvragen of het niet mogelijk is, aan de zijde van het ontvangtoestel op te heffen. Men kan toch, zoo zal men allicht redeneeren, met behulp van een selectief ontvangtoestel, slechts één zander ontvangen, terwijl er honderdtallen gelijktij dig in werking zijn, om de storingszenders op deze wijze, nl. door het toepassen van bijzondere ont- vangschakelingen te climnëeren. Tot dusverre is men van meening, dat in deze richting niet veel succes kan worden verwacht, omdat de door de sto ringzenders veroorzaakte radiogolven een dusdanig sterk gedempt karakter hebben, dat scherpe afstem ming van het ontvangtoestel weinig of geen invloed heeft en wel omdat de afstemketens van het ontvang toestel als het ware door stoot-exitatie in werking gorden gebracht. De toekomst zal moeten uitwijzen in hoeverre de ze zienswijze juist is. Toch zijn er een aantal mid delen, die tot een beter resultaat kunnen leiden. Als voornaamste van deze middelen moet genoemd wor den: het vergrooten van de energie der zendstations en het verbeteren van de gebruikte antenne en wel om de navolgende redenen: Het storingsniveau. „De graad van hinderlijkheid" als men het zoo noemen mag, van radio-storingen, wordt bepaald door de verhouding tusschen de signaalsterkte, die van het zendtation ontvangen wordt en het zg. sto- fingsniveau, Is nu de verhouding tusschen signaal sterkte en storingsniveau gunstig, d.w.z. de eerste groot ten opzichte van de laatste dan kan het ont vangtoestel zoodanig worden ingesteld, dat de mu ziek meer dan voldoende luid is en de storingen ge heel of nagenoeg verdwenen zijn. Pe signaalsterkte (veldsterkte) wordt uitgedrukt in milli-volts spanningsverschil per meter hoogte verschil. Een signaalsterkte A van 30 mV/m is wat men zou kupnen noemen „wegblaassterkte" omdat ontvangst Van andere stations onder deze omstandigheden is uitgesloten; een dergelijke toestand heeft men ook in de onmiddellijke nabijheid van zenders. Veldstertke B, 10 mV/m, geeft, wat de Engelsche omroepingenieurs noemen „A service" Hierbij blijft goede ontvangst mogelijk zelfs bij krachtige storin gen van trams, etc. Veldsterkte C geeft een zg. „B" service. Ook hierbij iggzelfs bij .storingen goede ontvangst mogelijk en men heeft het voordeel, dat de zender 'niet zulk een breeden golfband stoort als bij „A" service met ge wone ontvangtoestellen het geval is. Veldsterkte D komt ongeveer overeen met den hier te lande bestaanden toestand bij ontvangst van Hilversum en Huizen, waarbij de verhouding tusschen storingsniveau en signaalsterkte soms zeer ongunstig, is. Nu staan er twee wegen open, om tot een gun stige verhouding te komen tusschen signaal en sto ringsniveau. De eerste is, dat de signaalsterkte ver groot wordt, doordat het zendstation met grootere energie gaat werken, de laatste dat de ontvang-an- i tenne verbeterd wordt. Het is nl. een gelukkige om- standigheid, dat bij het hooger maken van de an- 1 tenne, het storingsniveau niet evenredig toeneemt met de ontvangen signaalsterkte. In het algemeen kan den raad worden gegeven, om de antenne zoo hoog mogelijk te maken, zonder dat zij daarom nood zakelijk lang behoeft te zijn. Men bedenke, dat de ontvangen signaalsterkte evenredig is aan het kwa draat van de effectieve hoogte van de antenne, dus dat een antenne, om zeer globaal te spreken, op 2 maal grootere hoogte aangebracht, een 4 maal zoo sterk signaal ontvangt. Meerdere gevallen zijn be kend, waarin opvolgen van dit advies de radio-sto ringen nagenoeg deed verdwijnen. Behalve door het verhoogen van de antenne en door het veranderen van haar richting kan in sommige gevallen verbete ring worden verkregen door inplaats van een aard- verbinding een zg. tegen-capaciteit te gebruiken. In het algemeen kan men dus zeggen, dat de op lossing van het storings-probleem gezocht zal moe ten worden in: 'a. het voorkomen van de radio-storingen door passende voorzieningen aan electrische toe stellen. b. het vergrooten van de enregie der zendstations en eventueele verbetering van de antennes. Kunnen electrische toestellen storingvrij gemaakt worden? Deze vraag kan bij den huidigen stand der tech niek reeds in bevestigenden zin beantwoord worden. Het is gelukt motoren en dynamo's van elk vermo gen electrische schellen, poolwisselaars, telefoontoe stellen, hoogfrequentapparaten, warmtekussens, stof zuigers, ventilatoren enz. nagenoeg storingvrij te maken. Middelen, welke men hiertoe te baat kan ne men zullen in een volgend artikel besproken worden. M. LEEUWIN. Nieuwstijdingen Een vrouw door gas vergiftigd. Gistermiddag heert zich in de Boerhavelaan te Utrecht een drama afgespeeld. De echtgenoote van P., werd in haar wo ning aangetroffen door gas vergiftigd den dood na bij. Onderwijl men met pogingen bezig was, om de levensgeesten op te wekken, kwam de echtgenoot in beschonken toestand thuis. Hij werd naar het bureau van politie getransporteerd. Daar de pogingen om de vrouw bij te brengen geen resultaat gaven, werd zij naar de Rijksklinieken vervoerd. Haar toestand is hopeloos. Socialistische radio-programma's Naar de V.A.R. bekend heeft gemaakt, zou met de partijgenco ten in België een overeenkomst getroffen zijn, waar door de luisteraars de gelegenheid krijgen na 1 Juli de geheele week socialistische programma's te beluis teren. Gedurende de dagen dat de V.A.R.A. niet de beschikking over de zender heeft, zullen haar partij- genooten via Leuven zenden. Een complete inboedel verdwenen. Een be woonster van de Oostenburgervoorstraat te Amster dam liet, terwijl zij een dag uit de stad was, haar woning behangen. Toen zij terugkeerde zat het nieu we behang er op, maar de complete huisboedel bleek verdwenen. Het meubilair was niet aan den stijfsel kwast blijven kleven, doch per auto door den be hanger weggebracht en aan epnige opkoopers ver kocht. De politie heeft de goederen achterhaald en den behanger reeds gearresteerd. Acht personen te water. Zondagmiddag om streeks drie uur is in het Merwedekanaal op de hoogte van de Diemerlaan een motorboot overva- rèn, waardoor acht presonen te water geraakten. De bestuurder van de motorboot voer naar een kano, waarin twee dames zaten. Zwemmende jon gens hingen aan deze kano om haar om te trekken. De schipper van de motorboot was op dat oogenblik niet oplettend en werd overvaren door de stoomboot „Koophandel." De motorboot kantelde en had een gat in de boeg. Door zwemmers en burgers die aan' den wal liepen, zijn alle acht dadelijk gered. Zij werden met een au to en een watertaxi naar huis gebracht. Een vuurbal. Boven Aarle-Rixtel barstte Zon dag tegen acht uur een hevig onweer los. Plotseling kon men boven den tuin van de r. k. pastorie een grooten vuurbal waarnemen van wel acht meter in doorsnede. Boven het struikgewas spatte de bol uit een en richtte daardoor egen noemenswaardige schade aan. Door den hevigen regen die met het onweer ge paard ging, liepen vele veldgewassen belangrijke schade op. Veel rogge, haver en aardappelen sloegen tegen den grond. Te ongeveer 12 uur vannacht was het onweer uitgewoed. De chauffeur van Richard Tauber bekeurd. Richard Tauber is Zondagavond na afolop der voor stellingen van ,„Das Land des Lacheln" er op merk waardige wijze aan herinnerd, dat ons land er een is van werkelijkheid en niet enkel van lachen en zingen. De voorstelling in den Koninklijken Schouwburg was afgeloopen en de gast der Fritz Hirsch operette stapt ein zijn auto om naar zijn hotel op Schevenin- gen terug te keeren. Blijkbaar verlangde de gevoerde zanger erg naar zijn bed of naar een bad Hoe het zij Tauber reed in een vaart die den Haag nu eenmaal niet duldt in de richting van Scheveningen. Hij reed evenwel niet zoo hard of een agent der motorpolitie reed nog harder. Deze zette den snelrijdende auto auto achterna en op den nieuwen Parklaan werd 't een racepartij van jewelste, die door den agent werd gewonnen vlak voor het Ualace-hotel. De chauffeur werd opmerkzaam gemaakt, dat hij veel te snel had gereden en dat hij dus moest wor den bekeurd. En reeds haalde de politieagent opschrijfboekje en potlood voor den dag, toen Tauber op minedr artis tieke wijze te kennen gaf dat hij het er heelemaal niet mee eens was. Hij maakte zich erg kwaad en oordeelde het blijkbaar eerst op dat moment'noodig zich aan den politieagent voor te stellen. „Wissen sie wohl wer Ich bin? Ich bin der Kammersanger Richard Tauber und sie, sie sinden toen volgde een kwalificatie, waaraan de politieagenten in den Haag niet voldoen. De man liet zich dat geen tweemaal zeggen, al was het ook Tauber of wie weet ook welke gewichtige persoonlijkheid en hij zette den chauffeur van den Kammersanger op de bon. In een hachelijke positie. Vrijdagmorgen om streeks half negen waren, naar het „Centrum" meldt eenlge spoorwegarbeiders aan het herstellen tusschen de rails in de directe nabijheid van den overweg aan den Vleutenschenweg te Utrecht, Plotseling geraakte een der wegwerkers met de hak van zijn schoen tusschen de rails bekneld, te gelijkertijd dat de wissel verzet werd. Heftige pogingen werden door den man en zijn collega's aangewend om zijn voet los te rukken want eensklaps kwam een D-trein van de lijn Den Haag—Rotterdam aanstormen. Gelukkig waren eeni ge honderdtallen meters daarvoor de seinpalen pas even van te voren op veilig gezet, zoodat de trein iets in vaart verminderd was. Met een groote tegenwoordighei dvan geest rende de overwegwachter den trein tegemoet, luide stoo- ten op zijn hoorn gevend. De machinist, opmerk zaam gemaakt door het hoorngeblaas en de bewegin gen van den man, die hartstohctelijk met de armen zwaaide remde uit volle macht. Precies één meter voor den vastgeknelden man stond de D-trein stil. Een woord van hulde aan den overwegwachter, die een groote tegenwoordigheid van geest toonde, en j aan den scherp oplettenden machinist der expresse, is wel op zijn plaats. Brutale inbraak. Men meldt uit Muiderberg: Zaterdagavond circa acht uur heeft een drietal mannen ongevraagd een bezoek gebracht aan de woning van mevrouw de wed. de Vries, Tesselschade laan te Muiderberg welke dame op dat tijdstip te Amsterdam vertoefde. Door het stukstooten van het gaas uit een hor, welke Zich voor een kelder-opening bevond, heeft men zich toegang tot de woning we ten te verschaffen. Een der mannen hield intusschen bulten de wacht. Terwijl de anderen binnen een on derzoek instelden, kwam door de achterdeur de heer K wonende aan de Nienhuis Ruyskade de woning

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1