Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Mscharweude. Stemmingsbeeld»» Groentenland Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek NO. 75 TELEFOON INTERCOMMUNAAL DON DËR O AO 26 JUNI 1930 NIEUWE UNGEDIJKER COIIIUM DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. per 3 mianden ƒ1.15. - UltQaVB! Firiil8 J, H. KEIZER. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wie zich interesseert voor praetisehe econo mie, is verplicht, heel wat lectuur te- verslin den. In de laatste maanden heeft die lectuur zoo heelemaal niets van een gezellig verhaal of spannende roman. Integendeel, 'tis al somber heid, wat de economische klok slaat. Amerika heet schatrijk, en 't zal wel zoo wezen ook. Maar de vele millioenen, in handen van niet zoo heel velen, werpen onvoldoende rendement af, neen erger, er zijn schatten verloren gegaan. 'tWil niet vlotten met den beurshandel, de toch al lage koersen zijn de vorige week voor tal van waarden nog verder gedaald. En op de goederenmarkten is het ook' al mi sère, de granen inzonderheid kregen weer een tik, ondanks de door de A merikaansche regeering getroffen maatregelen. De werkloosheid neemt in Dollarland hand over hand toe. Dat is Amerika, 't land der onbegrensde mo gelijkheden. De nieuwste remedie, naar zeer oud recept, wordt weer eens toegepast, de tarieven worden verhoogd. Voor ons is deze verhooging in zoo verre,van belang, dat we mensehelijkerwijze ge sproken, met onze artikelen uien en kool in Ame rika niet, meer 'te maken hebben. Groeit er onge veer "niets, komen er rampen voor, dan is de Hollander goed genoeg, 'dan mag hij leveren. O, die Amerikanen zijn zoo pienter; in hun tarief wetgeving komt o.m. de bepaling voor, dat de President de bevoegdheid heeft het bepaalde recht naar gelang van omstandigheden (die wel nauwkeurig zullen zijn 'omschreven! te verhoogep of te verlagen. Frankrijk verhoogde, Genève ten spijt, en in weerwil van Briand's Pan-Eiuropeesche plannen, het invoerrecht op boter en kaas. l.ojiis 'Rae- makers teekende in de Telegraaf een Hollandsche boer, die met verstoordgelaat aan de chique Marianne te kenfnen gaf, dat hij 't niks niet vriendelijk vond. Maar 't deerntje trok 'n lip en draaide zich gedecideerd en gracieus om op heur zeer modieuso hakjes. Ik 'zei imnftrs al, 'tis tegenwoordig heelemaal geen mooie, onderhoudende lectuur in dit op zicht. En de.- Belgen 'hebben weer een ander euvel, eigenlijk een deugd, die ons lastig is. Ze leven te goedkoop en ze werken zoo hard en voor 'n, beetje. Daardoor kunnen ze goedkooper leveren, dan wij - Dat is heel erg lastig, dit komt trouwens, elders ook voor. 'Zoo kan onze textielindustrie maar zoo moeilijk met. Japan coneurreeren in. onze eigen koloniën. Polen kan goedkooper aardappelen leveren (late wel te verstaan) dan, wij, Roemenië goedkooper graan produeeeren dan onze boeren, om van Ca nada maar te zwijgen. Zoo zitten we met tal van tegenstellingen en deze wil men trachten te neutraliseeren door in voerrechten, waardoor eigenlijk de chaos nog grooter wordt. De 'heer Colijn 'heeft dezer dagen een zeer leer rijk artikel gesclireven over de tegenwoordige economische moeilijkheden en 't werk van den Volkenbond. Als voorbeeld noemt, hij Duitsch- land, 'tland dat voor den Neder landsch en land en tuinbouw zoo groote beteekenis heeft. „Voor den oorlog aldus Colijn behoorde Duitsch - land tot de drie groote industriëele naties der wereld. Zijn productie van ijzer, staal, machi nes, electro-teehnisehe en chemische producten meer dan dubbel zoo groot als van Engeland. In de voortbrenging van kolen en textiel goederen Engeland op zij strevend en een handelsvloot, die zich in snel tempo uitbreidde. Terwijl de Duit- sche kapitaalbelegging in het buitenland steeds grooter afmetingen aannam. En enkele jaren later? Afgegeven moesten worden voorwaarde voor den wapenstilstand Ö000 locomotieven en 150 duizend spoorwegwagons. Elzas Lotharingen, als mede de Saarmijnen gingen verloren, alsmede zeer belangrijke gebieden in 't Oosten. Om van de koloniën en de geheele handelsvloot (schepen boven 1800 ton) maar niet te spreken. De Duitsehe bevolking ging met, 8.700.000 zie len terug, verloren werd 20 pOt. van de kolen- productie, 50 pCt. van het ijzererts, 20 pCt. van de staalindustrie, van zink 59 pCt., van lood 24 pCt., van- het beschikbare bouwland l.M/o pCt., en 12 pCt. van den veestapel. Be buitenlandsche beleggingen 30 milliard Mark of 1/10 van het nationaal vermogen, wer den geconfiseeerd, de handelsvloot bron van groote verdiensten bestond niet meer." Tot zoover het beeld, door den heer Colijn ge geven van Duitschland na den oorlog. Een dus danig geplukt volk moet bovendien enorme be dragen als oorlogsschatting opbrengen. Buiten landsche bezittingen heeft het practisch niet, het Duitsehe volk kan dus practisch niet an ders betalen dan met goederen en diensten. Dat komt dus hierop neer, dat Duitschland weinig kan invoeren en zich met alle kracht op export moet toeleggen. Zoolang de groote her stelbetalingen moeten Worden gedaan, zoolang is er van kapitaalvorming geen sprake. Het groo te probleem is nu, dat de exportt. van Duitsehe producten ten zeerste wordt belemmerd; de En- gelsche,- Fransche en Afnerikaansche belangen botsen tegen een Duitsehe export, evenredig aan de Duitsehe verplichtingen. Wie voor deze dingen oog heeft, ziet dan ook in dezen doolhof van tegenstrijdige belangen en eenzijdige verplichtingen geen uitweg. Het eri- sist overal en naar de heer Colijn meent, is er wel een 25 jaar mee gemoeid, voor Europa de malaise te hoven zal zijn. Wij in Groentenland, die zoozeer bij den ex port van tuinbouwartikelen zijn geïnteresseerd, doen wel, op al deze dingen acht te geven. Zien we naar de prijsbeweging op de veilingen, op de noteeringen voor de speciaal -Noord-Hol- landsche artikelen, en letten we op het boven staande .dan mag gezegd, dat het tegenover den akkerbonw, en den tuinbouw nog zoo'n beetje gaat. Be prijzen voor granen en peulvruchten zijn bepaald zeer laag en laten den producenten gee nerlei mogelijkheid van bestaan. Betten we op de prijzen van de late aardappelen dit voorjaar, dan moet gezegd van de prijzen der vroege aard appelen, dat het zelfs tot heden nog eenigermate dragelijk is geweest. Tegen veler verwachting in zijn de aardappel prijzen de vorige week beduidend gestegen; ze waren reeds lot de f 4 per 100 Kg. gedaald en zoowaar er viel verbetering te bespeuren tot f 6 per 100 Kg. en zelfs nog hooger. Hoe dat kwam? De groothandel, die ik om inlichtingen vroeg, meent door de verhoogde vraag. De kwaliteit onzer aardappelen is buitengewoon dit jaar, en 't is een feit, dat de meerdere vraag goeddeels een gevolg was van de kwaliteit. Tegenwoordig wordt weer veel in balen aan gevoerd, en 't is opmerkelijk volgens betrouw bare inlichtingen dat niet Zoodra dit deels ontveld product in 't buitenland aankwam, ook de klachten afkwamen. Dp aanvoer in manden is zeer waarschijnlijk van grooter invloed geweest als wel wordt aan genomen. Nu is de aanvoer van aardappelen in manden veel meer aan den Langendijk ingebur gerd dan „om de Oost", wat wel zijn oorzaak vindt in den grooteren binnenlandschen afzet hier dan elders. Merkwaardig was het dan ook in de 8treek om op te merken, dat niet zoodra de prijs voor 't product in manden of zakken aangevoerd, geen verschil gaf te zien, op eenmaal als bij tooverslag sehier geen mand of krat meer werd gebruikt. Eu toch worden nog tal van partijen aange troffen, die er bij het omstorten zeer onooglijk uitzien. Vele partijen zijn onrijp, en worden door de zakken velloos. Dinsdag j.l. waren de aanvoeren ruim, te Groo tebroek—Bovenkarspel plm. 19200 baal; ook aan den langendijk was de aanvoer dien dag ruim. Woensdag was er te Bovenkarspel nauwelijks 14000 baal .ondanks de beduidend geringere aan voer liep de prijs bijna f 1.per 100 Kg. terug. ÖVer 't algemeen verwacht men geen zeer ruime aanvoeren meer, over 't algemeen valt het beschot tegen, en neemt men aan, dat' de uit- plant geringer is geweest dan in 1929. Uit het buitenland luiden de oogstberichten van groenten en vroege aardappelen ongunstig, de minder gunstige, meermalen zelfs zeer slechte stand van het gewas wordt aan droogte toege schreven. We zullen het hier van de tegenslagen elders moeten hebben. Overgroote aanvoeren zullen spoedig tot lage prijzen leiden, 'tls niet. onmo gelijk, dat de aardappelprijzen zich weer herstel len, aangezien er in de eerstvolgende dagen, in het hoofdcentrum der cultuur een veel geringe- ren aanvoer wordt verwacht, wijl de tulpenbouw thans vele handen werk verschaft. ZUIDSCHARWOUDE. i In de gisteravond gehouden vergadering van ln- j gezetenen met de schoolfeestcommissie, waren 13 „personen aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer du Burck, de vergadering met een kort woord had ge- I opend, deed de heer de Geus, secretaris, voorlezing van de notulen die ongewijzigd werden vastgesteld. Aan het reglement, dat ieder jaar moet worden voorgelezen, ten einde de vergadering in de gele genheid te stellen desgewenescht wijzigingen aan te brengen, werd niets veranderd. In de plaats van de heeren R. de Boer en J. Schoorl die als commissieleden aftraden, werden gekozen de heeren W. Luyting en D. Schoenmaker, de eerste in herstemming met den heer W. Verkroost, die ech ter voor de herstemming had te kennen gegeven te bedanken. Uit de rekening van den penningmees ter, den heer J. Schoenmaker Pz. bleek, dat ontvan gen was met inbegrip saldo vorig jaar f 356.40 en uit gegeven f320.28. De bescheiden werden nagezien door de heeren J. Heneweer en C. de Ruiter, die tot goedkeuring adviseerden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn beheer. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Nadat was vastgesteld, dat de volgende bijeenkomst na 14 dagen zal worden gehouden, sloot de voorz. de vergadering met dank voor de aangename bespre kingen en het uitspreken van de hoop, dat de bur gers zich straks niet onbetuigd zullen, laten bij het aanbieden der inteekenlijsten en vooral zij niet, die geen mindere inkomsten hebben dan voorheen ter ontlasting van hen, die maar weinig of niets kun nen missen. OUDKARSPEL. Dinsdagavond vergaderde het bestuur van de voet balvereeniging D. T. S., ten lokale van den heer Jansen. O.a. kwamen aan de orde de finantien van D.T.S. Getracht zal worden om de groote onkosten, die een voetbalvereniging nu eenmaal heeft, uit eigen middelen te bestrijden. Daar het vorig jaar de bepaling, dat de donateurs kaarten slechts geldig waren voor competitiewedstrij den,-heel wat stof heeft doen opwaaien, en de op merking vaak werd gehoord dat men liever wat meer betaalde, indien de kaarten voor alle wedstrijden geldig waren, heeft het bestuur gemeend, aan dien wensch gehoor te moeten geven, en werd bepaald, dat de donateurskaarten f 1.25 per kwartaal zouden kosten, waarop het geheele gezin toegang heeft, mits kinderen beneden de 18 jaar. Voorts zullen er begunstigerskaarten verkrijgbaar zijn voor die menschen, die wel met D. T. S. sym- pathiseeren, maar niet geregeld de wedstrijden kun nen bezoeken, Zij ontvangen dan een kaart geldig voor acht wedstrijden en deze kost f2.50 en is strikt persoonlijk. Verder zal de entrée voor de komende competitie van het eerste elftal op 40 cent, met inbegrip van plaatselijke belasting gebracht worden, en voor de lagere elftallen op f0.25. BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag van de gehouden landbouwtelling in de gemeente Broek op Langendijk. Er werden genoteerd 179 tuinbouwbedrijven waar van; grootte eigenaars pachters 0.05—0.15 H. A. 3 2 0.150.25 1 4 0.25—0.50 5 0 0.50—1.— 6 7 1 .5.— 55 81 50 en daarboven 0 0 eigen land 185.05 H.A. gepacht land 282.12 H.A. van dit laatste in pacht van ouders 62.12 H.A. De grondgebruiker wordt geacht eigenaar te zijn, als het grootste deel van den gebruikten grond zijn eigendom is, en pachter zoo hij het grootste deel van den gebruikten grond heeft gepacht. Grasland 30.17 H.A. Tuingrond 437 H.A. aan tal eenruiters plat glas 1605 stuks staand glas verwarmd 4150 vierk. Meter. Trekpaarden 21 hitten 3 melk-, en kalfkoeien 70 ander mestvee 25 jong vee boven 1 jaar 2 idem beneden idem 2 schapen boven 1 jaar 62 lammeren 40 kuikens 3970 oudere kippen 153 oudere eenden 500. OUDE NIEDORP. 't Veld W. O. L.-polder. Het Provinciaal blad van Noordholland nummer 51 bevat de afkondiging van een besluit van Gede puteerde Staten dezer provincie, d.d. 11 Juni 1930, nummer 94, waarbij met ingang van dien datum eervol ontheffing is verleend van de waarneming hunner betrekking aan: Jan Wit Senior te Blokhuizen, Oude Niedorp, Voor zitter, P. Wit JHzn., te Zijdewind Oude Niedorp, en P. Steur te Blokhuizen Oude Niedorp leden van het bestuur van den voormaligen Westerkampenpolder Jac. Wit Czn. te Oosterkamper, Nieuwe Niedorp, Voorzitter en M. Smit Jan., te' Zwarteweg Oude Nie dorp lid van het bestuur van den voormaligen Ooster kamperpolder en J. Ligthart te 't Veld Oude Niedorp Voorzitter, H. Wit JHz., te de Weel Oude Niedorp en A. Molenaar Gz. te 't Veld Oude Niedorp leden van het bestuur van den voormaligen Leijerpolder. Een en ander tengevolge van de samenvoeging dier waterschappen onder den naam van W.OX.-polder bij besluit van Gedeputeerden d.d. 20 Juli 1927, nr. II, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 8 Septem ber 1927, nr. 12. ST. PANCiRAS. In verband met de door hagel en water ver oorzaakte schade aan tuinbouwgewassen van in gezetenen dezer gemeente, was door de plaatse lijke tuinbouwvereeniging bekend gemaakt, dat er op Dinsdag 24 Juni des avonds 8 uur in de vergaderzaal van den heer Gerritsen gelegenheid zou zijn, .de geleden schade op te geven. Aau dien oproep was door verschillende tuinders ge- volg gegeven. Tevens was aanwezig de heer Jb. Kroonenburg, burgemeester. De heer 6. Kloosterboer heette de aanwezi gen welkom, inzonderheid den burgemeester en deelde mede dat deze bijeenkomst was belegd omdat was gebleken dat ook in deze gemeente belangrijke schade was veroorzaakt. Spr. wees op de te dier zake ingestelde regelingseommissie te Harenkarspel en hoopte, dat een poging om te komen tot schadeloosstelling mocht slagen. Rij verzocht thans aan den burgemeester een. en ander te willen uiteenzetten. De Burgemeester, alhoewel uit den aard der zaak eeuigszins er buiten staande, hoopte van harte ,dat." de „Tuinbouw" deze zaak ter hand zou nemen. Gaarne was hij bereid tot het geven van steun en voorlichting, welke weg te volgen resultaat te verkrijgen. In de eerste plaats was noodig om te trachten opgenomen te wor den in de combinatie van gemeenten, welker in gezetenen schade hebben geleden door hagel en water op 12 Juni. In dit verband) was het z.i. noodig zich onverwijld in verbinding te stellen met den Rijkslandbouw-consulenl, ir. Veenstra en zoo noodig telefonisch tot den Minister. A.s. Vrijdag zal te D'irkshorn een vergadering plaats hebben waar de verschillende rapporteurs ver slag van hun bevindingen zullen moeten uitbren gen. Dus voor dien moet alles voor elkaar zijn, indien ook onze gemeente bij de combinatie zal kunnen worden opgenomen. Het is dus onze'taak hier te benoemen twee taxateurs, nadat de aan wezigen opga ve van hunne vermoedelijke schade zullen hebben gedaan. Deze taxateurs zullen moe- teu werken precies volgens voorschrift van den Rijkslandbouw-consulent, met kennis van zaken en volkomen, te goeder trouw, zooals degelijke adviseurs betaamt. Te dien einde is het gewenscht dat. deze heeren zich direct in verbinding stellen met b.v. de taxateurs in de gemeentel Koedijk, de heeren Visser en de Geus, die nauwkeurig met de instructies op de hoogte zijn. Intusschen, aldus spr., zal ik doen wat op mijn weg ligt en hoop dat beide taxateurs a.s. Vrijdag te D'irks horn aanwezig zullen zijn om te rapporteeren, te gelijk met die uit de andere betrokken gemeen ten, zoodat de geheele administratie tegelijk kan worden afgewikkeld. D:e voorzifter dankte den burgemeester voor zijn duidelijke uiteenzetting, waarna nog ver schillende vragen van aanwezigen werden beant woord, waarbij o.a. nog naar voren Kwam,, dat deze besprekingen uitsluitend golden voor deze gemeente, zooals iedere betrokken gemeente waar op aandrang der ingezetenen een commissie is ontstaan. Na eenige besprekingen kreeg iedere aanwe zige gelegenheid de geleden schade op te nemen. Tenslotte werden door den burgemeester als taxa teurs aangewezen de heeren Jac. l)z. Kloosterboer en Jac. 'Duif Gz., die beiden de benoeming aan vaarden, met instemming der vergadering. - OUBiE NIEDORP. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging „Mo lière" alhier in het 'café van den heer A. Mijts te Verlaat een openbare uitvoering. Opgevoerd werd „Hanengevecht," oen blijspel in drie bedrijven, door D. M. Scheffer, een echt kermisstuk., Van verschillende zijden werd ons medegedeeld', wij konden zelf niet tijdig aanwezig zijn, dat er best was gespeeld. Er is dien avond gelachen, ja soms hinderlijk om alles goed te. kunnen vol gen. Het daverend applaus dat hen ten deel viel, was dan ook welverdiend. Bc opkomst had groo ter kunnen zijn. De thuisblijvers hebben wat gemist. Een gezellig bal was het slot,

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1