ike Breijer's Gemeenteraad Oudkarspel Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 76 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO? 52^" ZATERDAG 28 JUNI 1930 39e Jaargang Speciaal Corsetten - Magazijn NIEUWE LANfrEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DIN8BAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmeritsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgm: Firma I. U. KEIZER. - Redacteur I. U. KEIZER. Bureel Mscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Binnenlands^ Overzicht De zwemkunst in Nederland nog niet algemeen genoeg. Het wa ter eischt in warme dagen vele of fers. De Zuiderzeewerken. Een groot deel van den afsluitdijk gereed. De Wieringerpieerpol- der; binnen enkele weken één tiende van den totalen landaanwinst ver kregen. Geen vrees voor een finan- cieele debacle. Motorontploffing op het Kagermeer. Gunstige Mei-opbrengst van de Rijksmidde len. Hel schoone jaargetijde doet zich in al zijn volheid genieten. Het mag eigenlijk als iets vreemds worden beschouwd, dat in een land als het onze, met zijn grooten waterrijkdom de zwemkunst nog niel meer beoefend wordt, dan thans het geval is. Aan die zwemkunstl hadden we in de warme dagen die al achter ons liggen zeker behoefte gehad en vermoedelijk zullen we er in de komende dagen eveneens wel behoefte aan hebben. We zitten hier, althans in het lage gedeelte van Nederland zoo aan alle kanten om en bij het water, dat wel als vanzelf de behoefte naar een verfrisschend bad zich doet gevoelen, waar de mogelijkheid om aan die behoefte te voldoen hier zoo buitengewoon groot is. Em toch, een. belangrijk deel van het volk, dat bekend en F)eroemd is tot ver buiten onze grenzen, om zijn waterbouwkunde, zijn waterwerken en zijn scheep vaart, een groot deel van dat volkj verstaat de zwemkunst niet en de gemiddelde Nederlandier is als hij eenmaal te water geraakt is nog hulpe- loozev als een kind. Er komt echter verandering en, al wordt nu zoo hier en daar in ernst er over gesproken of het niet wensehelijk zou zijn,( op de scholeu les in de zwemkunst ta geven. Wij kunnen het er over eens zijn, dat) het zeer nut tig is te kunnen zwemmen. Of nu juist de school weer de aangegeven -plaats en de schooltijd de aangewezen tijd is om het zwemonderricht te doen plaats hebben is intusschen nog de vraag. Volgens ee noud spreekwoord kost het ijs, aan vele 'menschen het leven. Doch ook het' water, het, met bevroren water eischt zijn offers en we behoeven de bladen maar na te slaan,van dag tot dag om tot de overtuiging te komen, dat het •water zelfs vele offers eischt, wat niet, althans niet in die mate het geval zou; zijn, noch be hoefde te zijn als de Hollanders, de koene en de ondernemende zeevaarders sinds vele eeuwen, in het water even groote helden waren, als op het water. Edoch, de zwemsport is als vele andere takken van sport, nog in opkomst, in' groei en waar door velen het. nut van sommige takken van sport nog eenigszins twijfelachtig wordt ge vonden, daar mag zeker de zwemsport zich in de algemeene erkenning van haar nuttigheid ver heugen. De groote hitte werd aan het begin dezer week gevolgd door zware onweders. In verschil lende gedeelten van ons land heeft het) er ge spannen, met name boven een groot deel van Noord-Holland. Voornamelijk boven Kennemer- land was het, dat zich een zwaar onweer ontlastte tijdens hetwelk tal van ongelukken plaats had den en o.m. veel schade werd aangericht ïn tui- ne nen kassen. De grootte van de gevallen hagel- steenen wordt wel eens genoemd om de hevigheid van het onweer aan te duiden. Hier1 en 'daar in Kennemerland moeten hagelsteenen gevallen zijn met een middellijn van 4 centimeter. Merkten we bovén op, dat de belangstelling voor onze wa terbouwkunde en onze waterwerken tot ver over onze grenzen gaat, dit is ook heb geval met de belangstelling in de Zuiderzeewerken. Vooral gaat deze belangstelling uit naar de afsluiting van de Zuiderzee door den dijk, die de kust van Noordholland, met die van Friesland zal Ver binden. De geheele lengte van den Zeedijk zal dertig kilometer bedragen. Van de hier genoem de lengte is reeds een groot gedeelte gelegd en aangenomen wordt, dat voor het einde van) het werkseizoen van dit jaar ongeveer achttien kilo meter klaar zal zijn, in 1931 zouden, dan nog acht kilometer gereed komen, en het resteerende stuk van vier kilometer zou voor Augustus '32 kla'ar zijn, waarmee dan een reuzenwerk vol tooid zal zijn, dat ongetwijfeld nieuwen luister zal bijzetten aan den grooten naam, welken wij op het gebied van waterbouwkunde en water- werke nal hebben. Gaat het met het leggen van dei* afsluitdijk gestadig door, ook met de droogmaling van den Wieringermeer schiet het goed op. Sinds op den löen Februari van dit jaar de beide electrisehe gemalen in werking zijn gesteld, is het water in den Wieringermeer al 2.70 M.' gezakt en de hoogst gelegen gedeelten van den bodem liggen al droog, en als een herinnering aan het verleden,', dat zeker een grootsch verleden mag genoemd worden, ziet men hier en daar eenige visschers- schepen op het droge liggen. Het werk gaat. met spoed voort en gerekend wordt dat nog voor de maand October begint ons land verrijk)/ zal zijn mét een landoppervlakte van twintigdui zend Hectaren; het eerste tiende gedeelte van den landaanwinst, welken onze natie na de volle dige droogmaking der Zuiderzee zal hebben te koeken. Of de drooggelegde gronden aan de ver wachting zullen beantwoorden? Over eenige we- ?ke nzal het drie jaar geleden zijn, dat de proef- poldetr bij Andijk droog kwam. En, naar van deskundige zijde verzekerd wordt moeten de be reikte resultaten zeer bevredigend zijn en de oogst van verschillende gewassen alsmede de hooi- opbrengst zeer goed zijn. De vraag is gesteld of tenslotte de droogmaking van de Zuiderzee niet op een financieel débacle zou moeten uitloopen. Ei- is wellicht aanleiding voor het stellen van die vraag geweest, waar de verschillende bere keningen, de kosten betreffende, achteraf onjuist en te gunstig gemaakt bleken te zijn. Zoo wa ren bijv. de kosten van den afsluitdijk geraamd op negentig millioen, doch reeds in 1928- bleek, dat die kosten ver over de honderd millioen zou- den loopen. En de afsluiting van de Wieringer- meerpolder, waarvoor aanvankelijk zeveneruder- tig millioen was uitgetrokken, bleek een bedrag te vereischen van ongeveer zestig millioen. On- j danks deze en wellicht andere tegenvallers meent i men voor een financieel debacle niet bevreesd meer te moeten zijn, zoodat het grootste water bouwkundige werk ter wereld ook op economische gronden een succes genoemd zal mogen worden. De ex-keizer Wilhelm en zijn gemalin waren jjn 't laatst van de vorige week met vele an dieren te gast op een "buiten te Heemstede, van- •waar uit een tocht werd ondernomen naar en over het Kagermeer. Het gezelschap bevond zich op een tweetal motorbooten. Op den terugtocht had aan boord van een dezer booten eén ontplof fing plaats. Verscheidene der opvarenden werden min of meer ernstig gewond opgenomen door het vaartuig waarop zich de ex-keizer bevond. De andere boot brandde geheel uit. Wat de opbrengst der rijksmiddelen over de maand Mei betreft, kan gemeld worden, dat deze een record-opbrengst is geweest. De Mei opbrengst bedroeg ongeveer twee millioen meer dan die van de gelijnamige maand van het vorige jaar. Het totaal van de opbrengst in de afge- loopen maand Mei overschrijdt, de vijftig mil lioen. Doch, tegenover vooruitgang op enkele onderdeelen, staat ook eenige teruggang hier en daar en speciaal de daling in de opbrengst van de dividend en tantième-belasting moet van dien èaard zijn, dat ze als een waarschuwing voor de toekomst zou zijn te beschouwen en in elk ge val ook als een waarschuwing niet al te optimis tisch te zijn. Wat niet wegneemt dat de Neder- landsche Staat momenteel wat men noemt „goed boert. We hebben in elk geval slechtere, tijden en meer magere maanden en jaren meegemaakt. Mien) 17 Alkmaar Tel. 525 S Corsetlen Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN L A Uitsiiiitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Vrijdag 27 Juni jl. vergaderde de raad van boven genoemde gemeente ten raadhuize, onder voorzitter schap van den Edel Achtb. Heer A. J. Wijnveldt, i Burgemeester, j Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden en de pers. I Besluit van den voorzitter van het Centraal Stem bureau bedoeld in artikel 18a der gemeentewet, ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, va cature P. Groen. Dit besluit bevat de benoeming van den heer Brammer. Bericht van den voorz. van het Centraal Stem bureau aan den gemeenteraad, dat J. Brammer zijn benoeming tót lid van den gemeenteraad niet aan neemt. Besluit van den voorz. van het Centraal Stembu reau bedoeld in art. 16a der gemeentewet, ter benoe ming van een lid van den gemeenteraad, door het niet aannemen van zijn benoeming door J. Brammer Gekozen werd verklaard de heer P. Rijper. Bericht van den voorzitter van het Centraal Stem bureau aan den gemeenteraad, dat P. Rijper zijn benoeming tot lid van den raad aanneemt. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad P. Rijper. Op verzoek van den voorzitter wordt de geloofs brief door wethouder Kroon en den heer de Boer onderzocht. De voorzitter schorst hierop de vergadering. Na beëindiging van het onderzoek heropent Z. E.A. de vergadering en wordt tot toelating van den heer Rijper geadviseerd, die door den heer Koste lijk hierna de raadszaal wordt binnengeleid. In handen van den voorzitter worden de vereisch- te eeden afgelegd. De voorzitter feliciteert den heer Rijper met zijn benoeming, hopende dat hij de voetsporen van zijn voorganger zal drukken en steeds in deze raads zaal zal medewerken aan de belangen der gemeente. De heer Rijper dankt den voorzitter voor het gesprokene en hoopt spreker steeds naar beste we ten de belangen te zullen behartigen. Hierop volgt algemeene felicitatie. Vaststelling notulen van de vergadering van 29 April 1930. Behoudens een kleine wijziging, in verband met een opmerking van den heer de Boer wordt tot vast stelling overgegaan. De voorzitter doet de navolgende mededeelingen a. van Ged. Staten dezer provincie een exemplaar van hun besluit, waarbij het totaal van het nadeelig asldo over de jaren 1926, 1927 en 1928 ten behoeve van de politie, lager onderwijs en armwezen is be paald op f 52260.02. b. van de provincie Noordholland als bijdrage in de verpleegkosten van t.b.c.-patiënten over 1929 is ontvangen f234.42, zijnde de helft van het bedrag, hetwelk door de gemeente in dat jaar ten behoeve daarvan is uitgegeven. c. brief van den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, houdende mededeeling, dat het raadsbesluit waarbij de oprichting en instandhou ding van een cursus in de behandeling van motoren en in de kennis van wetten en reglementen bij de binnenvaart wordt noodig geoordeeld door hem is goedgekeurd. d. dat de commissaris der koningin in deze pro vincie op diens verzoek aan den burgemeester verlof heeft verleend van 27 Mei tot 17 Juni 1930. De voorzitter deelt mede. dat de werkzaamheden ter secretarie zijn waargenomen door den heer Sloof, die deze tot volle tevredenheid zoowel van spr. als van den loco-burgemeester heeft verricht. B. en W. stellen voor hem een gratificatie te verleenen van f 40. Aldus wordt besloten. Voor de wijze waarop het werk door den heer Sloof is verricht, brengt de voorzitter hem een woord van dank. e. dat de kosten van het ophalen van asch en vuilnis gedurende den schoonmaaktijd met Inbe grip van vlethuur en opknappen van het Vrouwen landje hebben bedragen f 90. Het vuil is opgehaald gedurende 7 achtereenvolgende weken. Z. E.A. merkt op, dat het Vrouwenlandje zoodanig is opgeknapt, dat het kerkbestuur wethouder Kroon woorden van dank heeft gebracht. De heer Kostelijk acht den ophaaldienst een mooie instelling, echter wordt er een zaakje van oud ijzer van gemaakt. Spr. keurt dit af en begrijpt niet dat zoovele menschen zulks meegeven. Wethouder Bakker zegt, dat wanneer het niet wordt meegenomen, het zeer zeker in de sloot te recht komt. De voorz. merkt op, dat het in de groote ste den ook niet wordt meegenomen, omdat ook de wa gens er niet op ingericht zijn. Als men wat heeft, moet er een opkooper bijgehaald worden. De heer de Boer is het met den heer Kostelijk eens en zou dat oud ijzer eenmaal willen doen op halen. De heer Zaagman zegt uit eigen ondervinding te weten, dat een opkooper zelfs voor niets een oude kachel niet wilde meenemen. Ten einde raad is deze toen in de sloot beland. De voorzitter vindt zulks toch niet goed. Bij een volgend voorstel zal met de opmerking rekening v/orden gehouden. f. dat door de N.V. Spoorlijn Station Dorp Noord- scharwoude over 1929 een dividend zal worden uitge keerd van 5 procent, zoodat de gemeente zal ont vangen f 650. g. dat het bestuur der vereeniging van Neder - landsche gemeenten dank betuigt voor de toegekende bijdrage ten behoeve van een eigen gebouw. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken: a. proces verbaal van kasopname bij den ge- I meente-ontvanger. Adres van het bestuur van de Middenstandsten- toonstelling te Noordscharwoude, houdende verzoek om beschikbaarstelling van een prijs of het verlee- nen van een subsidie tot aankoop daarvan. I B. en W. stellen voor, gezien de algemeene strek- 1 king der tentoonstelling, die ten voordeele der Lan- gedijker winkeliers wordt gehouden, en daardoor- wordt getracht de Langedijker bevolking te weer- houden elders haar inkoopen te doen, een bedrag beschikbaar te stellen van f 15 voor den aankoop van een medaille of kunstvoorwerp. De heer Kostelijk is er sterk voor en zegt dat het I te wenschen was, dat alles op Langendijk te krijgen 1 was. I Conform het voorstel wordt aldus besloten, i Verslag van het Westfriesch Museum te Hoorn over 1929. Verzoek van den heer P. Groen om eervol ontslag als lid der schattingscommissie, wegens vertrek uit de gemeente. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verlee nen, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Aldus wordt besloten. Verzoek van den heer P. Groen om ontheffing van hondenbelasting over het dienstjaar 1930 vanaf de maand April. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken daar de wet geen restitutie toelaat. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Rekening van de gemeenschappelijke U. L. O.- school te Noordscharwoude over 1929. De voorzitter deelt mede, dat het nadeelig saldo f 427.24'h bedraagt wat zijn oorzaak vindt in de aan schaffing van de gaskachels waardoor een tamelijke uitgave werd gevorderd. Tevens merkt spr, op, dat aan de school een drie jarige cursus is verbonden en zijn thans besprekin gen gaande deze te wijzigen in een vierjarige. Wordt thans les gegeven in de Duitsche en Engel- sche taal, dan zal ook in de Fransche taal onder wezen worden. Het aandeel in het tekort bedraagt voor de ge meente f 142.41,/2. Besloten wordt tot goedkeuring der rekening Adres van de afdeeling Noordscharwoude van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheids dienst, houdende verzoek, dat de gemeenteraad zal willen uitspreken de wenschelijkheid tot instelling van een commissie voor georganiseerd overleg. De voorzitter zegt, dat het wel eenigszins won derlijk is, dat B. en W. in deze zaak niet homogeen zijn. De meerderheid wil overgaan tot de instelling van het G. O., de minderheid in dit geval de voorz. niet, Het mag eenigszins vreemd klinken, doch om zijn houding te bepalen, onderschrijft spreker ten volle het instituut G. O., doch maakt het een groot verschil, waar het wordt ingesteld. Spr .zal ter ver duidelijking het ontstaan van het G. O. releveeren en gaat hiervoor eenige jaren terug toen in een groo te gemeente de ambtenaren en werklieden zich lang zamerhand verbonden, waardoor verschillende mach tige organisaties ontstonden, die zich herhaaldelijk met verschillende adressen en verzoeken tot den raad wendden. Het regende adressen en langzamerhand ont brak den raad den tijd deze steeds te kunnen be handelen. Toeh kwam de tijd dat er behoefte werd gevoeld aan een instituut, samengesteld uit werkgevers en werknemers en zoo ontstond het G. O. In de toekomst bleek, dat een product uit dit G. O. door den raad kon worden aangenomen of niet, amendeeren was niet geoorloofd. Spr. haalt, een voorbeeld aan van recenten datum, ■waar in een gemeenteraad één der leden verklaar de tegen te stemmen, ondanks hij er voor was, omdat- amendeeren niet mogelijk was. .Waar nu hier é'én categorie is, die in éen bond is georganiseerd en wanneer lotsverbetering wordt gevraagd, dan behoeft men niet bang te zijn dat er 4.5 of 6 adressen over hetzelfde binnen komen en kan dus dat eene adres zeer goed wor den behandeld in de Commissie van Beheer en is het overbodig hiervoor het G. O. in al zijn om vang in te stellen. Op verzoek is het zelfs moge lijk dat een vertrouweusman van den bond met 1 of '2 afgevaardigden op die vergadering wordt toegelaten. Spr. betreurt het ,dat op eene verga dering, uitgeschreven door den Bond, wel de raadsleden waren uitgenoodigd en niet de bur gemeesters. Zeer zeker had spr. daar den degen gekruist met den spreker van dien avond. Ten slotte geldt het hier maar een detail, daar de werklieden en ambtenaren van dit bedrijf in ver schillende gemeenten woonachtig zijn. Spr. acht het 'overbodig dat het G.O. wordt ingesteld. Weth. Kroon zegt op die bewuste vergadering te zijn geweest en de overtuiging te hebben ge kregen ,dat het G.O. toch veel goeds) bevat en reeds 80 pCt. er bij aangesloten is. Tevens merkt spr. op, dat er meerdere kleine plaatsen zijn, waar het zeer goed werkt. Meerdere malen heeft spr. getoond, dat als er één zich tot de Commissie of den directeur wendt, hij het zwarte schaap is. Door het G.O. wordt dit alles overbodig. Volgens spr. is er alles voor om het in te stellen. De 'heer de Boer vraagt, als er nu iets is, of dit dan over de hoofdorganisatie gaat? 'De voorz. antwoordt, dat het rechtstreeks naar den directeur gaat. De heer de Boer zegt, bij eigen ondervinding te wéten, dat in ieder bedrijf, groot of klein, de man, die het woord doet voor de anderen, steeds de kous op zijn kop krijgt. Vandaar dat het G.O. heel mooi is, daar de persoon wordt uitge schakeld. Weth. Bakker zegt, alreeds eerder zijn stand punt te hebben uiteengezet en acht zulks over bodig, dit nogmaals te doen. Spr. stelt de vraag: „Wat is er tegen?" De menschen hebben het nu eenmaal graag en volgens het Hoofdbestuur werkt het in de kleinere gemeenten gunstig voor het bedrijf. Spr. verklaart er zich voor. Bë heer Zaagman zegt, dat bij de arbeiders moet worden aangekweekt, dat het hun bedrijf is. Voorts heeft spreker eenige studie gemaakt van de brochure, welke over het G.O:. wordt uitgegeven en is van geen politieke richting, vandaar dat het overal is ingevoerd, zelfs in de Zuidelijke streken, die toch overwegend Ka tholiek zijn. Spr. vraagt zich af of het tenslotte ook geen voordeel voor het bedrijf zal afwerpen. Een dezer dagen, heeft. spr. een groote fabrikant gesproken, die verklaarde, wel degelijk overleg te plegen met de arbeiders ten voordeele van het bedrijf. Tenslotte zegt spr., waar hier een haas is in het gasbedrijf en éen in 'het electrisch be drijf. die zeer zeker de bekwaamheid van hun vak bezitten, zou het wel degelijk de overwe ging waard zijn, dat de Commissie met hen overleg -pleegde. Die voorz. merkt op, dat het G.O. is ingevoerd omdat de Raden het gedurig adresseeren beu werden. Voorts merkt spr. op, dat in. het G.Oi. niet gesproken wordt over den technischen dienst. Voor verbetering van dezen dienst is de Dienst commissie. In het G.O. worden alleen de arbeids voorwaarden behandeld. Bij geschillen of bij ont slag beslist het scheidsgerecht. Als morgen aan den dag, aldus spr., verbete ring der salarissen wordt gevraagd, 'dan is het toch zeker prachtig, dat de commissie onderhan delt met een Hoofdbestuurslid en twee afge vaardigden, waardoor het G.O;. overbodig is.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1