NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 77 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 1 JULI 1930 39e Jaargang Stemmingsbeeld uit Groentenland Binnenland LAHODUKM COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmeritsprijs per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Finn I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Beveel Mscharweaiie. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Mogen we, gezien de groote moeilijkheden, waar mede men in andere bedrijven worstelt, in Groen tenland klagen? Gaat het op, voortdurend ach en wee te roepen, zooals velen wel doen? Mogen we niet wijzen op de lichtpunten, op eenige verademing, ja, is het eigenlijk niet zoo, dat de gang vanzaken, in het algemeen gesproken, aan de Noord- hollandsche veilingen, ons allen meegevallen is tot hiertoe? De algemeene verwachting was, dat het met de vroege aardappelen zeker zoo slecht zou afkomen als het vorig jaar. En nu mogen we met eenige vol doening wijzen op het feit, dat de finantieele resul taten met den vroegen aardappelverbouw tot heden wel niet schitterend, doch wel matig zijn geweest. Van extra winst is geen sprake, daar niet van. Het groote voordeel van deze campagne Is tot he den geweest, dat zeer vroeg met rooien en export kon worden begonnen. Van een overvoerde markt als in '29 kan,beslist niet worden gesproken en daar aan mag wel worden toegeschreven, dat de prijzen op een eenisgzins dragelijk niveau zijn gebleven. In de laatste dagen was de aanvoer te Bovenkarspel geringer dan werd verwacht en mogen we afgaan, op hetgeen kenners van den toestand daar beweren, dan is men daar als door de „volling" heen Het blijkt wel., dat daar de opbrengsten per ha. door de aan houdende droogte ongunstig zijn beïnvloed. Terwijl het op dien fatalen Donderdag in deze omgeving geweldig heeft geregend, viel daar om zoo te zeg gen geen druppel en op den Zondag, anderhalve week later, toen het hier flink regende, bleef het ook daar weer droog. Het is ook wel aan de akkers, alsmede aan het aangeroerde product te zien, dat de neerslag van geen beteekenis is geweest. In één opzicht is de „Oost" in het voordeel boven den Langendijk en omgeving, de aardappels hebben er, juist door de droogte een beter aanzien, ze zien er als gewasschen uit. Opmerkelijk is, dat dit ook uitkomt in de beste de prijzen, die bijna dagelijks ginds niet onbedui dend hooger zijn dan hier. Met enkele Langedijker kooplieden hebben we hier over gesproken en zij gaven als oorzaak op, wat hier boven is weergegeven. Van een verschil, dat zijn oorzaak zou vinden in het verschillend tijdstip van veilen, hier des morgens en ginds des middags, wilde men niet weten. Aangenomen mag wel worden, dat wel schier nim mer zoo grooten invloed op de prijsbepaling wordt uitgeoefend door het aanzien van het product als tegenwoordig. Zeer groot is vaak het prijsverschil tusschen de prima kwaliteit en goed van eenigszins beduidende afwijking. Neen ,we mogen niet al te zeer klagen over de vroe ge aardappelen. Heden Maandagmiddag liep het aardig op, de markt begon op f 4 per 100 kilogram en eindigde op f4.50. Voor witvleezigen, tot heden nog schier uit sluitend Ninetyfold (vandaag hoorden we voor het eerst deze aardappelsoort gemakshalve „Neeltje" noe men) was de markt zelfs zeer willig: Werd er vori ge week nog beneden 2 cents per kilogram voor be steed, heden werd tot f 6 per 100 kilogram betaald. Het blijkt nu, dat er voor onze aardappelen meer dere vraag is gekomen, heel wat goed is voor „over zee" aangekocht. Voegt men daar dan nog bij, dat de groote massa den prijs wel niet ongunstig meer zal beïnvloeden, dan is eenig optimisme o.i. wel gerechtvaardigd. Zeker, men kan terecht wijzen op onbevredigende prijzen voor het artikel boswortelen, van eenige doch niet overwegende beteekenis voor de Broeker bouwers. Maar kan het tegengesproken worden, dat het tot heden zeer goed, boven verwachting goed is gegaan met de stooktomaten? De eerste roode kool kwam reeds ter markt, o ja, we weten het zeer wel, het zegt nog niet zoo heel veel, dat de eerstelingen van dit gewas hoog in prijs waren. Maar het wijst er o.i. wel op, dat het arti kel geplaatst kan worden; niemand gelooft, dat on ze kooplui op goed geluk f 12f 14 per 100 kilogram zullen' betalen. En eindelijk is in de vorige week het gunstige be richt afgekomen, dat de spoorvrachten met 30 pro cent voor aardappelen zijn verlaagd. Al verheugen we ons in dit succes (waarvoor het Centraal Bu reau van de Veilingen hard gewerkt heeft) we zou den toch wel eens willen vernemen, wat het oordeel van de binnenschippers te dezer zake is.. Het be lang kan wel heel erg tegenstrijdig wezen. Edoch, wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. De vorige week brak er te BovenkarspelGroote broek plotseling een staking van koopen aan de vei ling aldaar uit. De oorzaak was, dat een koopman uit een andere provincie daar op eigén naam kocht, zonder gebruik te maken van de diensten van een daar gevestigden commissionair. Naar we vernamen, heeft de kooplieden-organisatie ginds dezen winter besloten, de vereeniging de Tuinbouw te verzoeken voortaan geen vreemde kooplieden zonder meer zelf hun inkoopen aan de veiling te laten doen. Het moet voorgekomen zijn, (niet vorige week) dat koopers van elders, die nog in het krijt stonden bij expor teurs en commissionairs bij den betaalmeester geld deponeerden en op eigen naam kochten. Dat Zulks de daar woonachtige kooplui allerminst welkom was, laat zich verstaan. Onder den invloed van een der gelijk feit zal de beslissing boven meegedeeld, wel ge nomen zijn. Er schijnt over deze zaak indertijd wel onderhan deld te zijn, edoch tot geen gunstig resultaat moet men gekomen zijn. En nu jl. Donderdag, verlieten de kooplui, toen de vreemde kooper het schuitje had afgedrukt, de vei ling. Van een "waarschuwing vooraf schijnt geen sprake te zijn geweest. Wel moet de vereeniging de Tuinbouw haar me dewerking hebben toegezegd, om koopers, die daar ge vestigde handelaren niet hebben betaald, niet toe te laten, wat alleszins billijk mag heeten. Verder meenen wij, mag een veilingsvereeniging niet gaan. De veilingen dragen een publiek karakter en hoe gaarne men overal een eigen handelsstand aan elke veiling ziet, toch kan het systeem van be voorrechting door een veiling moeilijk worden toe gepast en het schijnt ons strijdig te zijn met het karakter van onze aardappelen- en groente-ver koopgelegenheden. Gelukkig behoort het incident weer tot het verle den. Dergelijke extra-gangen kunn enwe ons in 1930 niet permitteeren. Het liep den bouwers, die met hun goed jl. Don derdag onverrichterzake naar huis moesten, niet te gen. Vrijdags konden de aardappelen een ietwat be teren prijs opbrengen en dan vergeet men spoedig. Ui! den Omtrek - KOEDIJK. Gistermorgen werd alhier in het Noorclhol- landsch Kanaal drijvende gevonden het lijk van Cornelis Bol, reiziger te Alkmaar, die sinds Vrij dag j.l. vermist werd. KOEDIJK. Be uitkomste nvan de in deze gemeente ge houden landbouwtelling zijn de volgende: Eigen land 338 HA. 88 A„ gepacht land 597 H.A. 60 'A., waarvan bouwland 8 H.A. 90 Are en tuingrond 752 H,A. 78 A. Aantal eenruiters. plat glas 7657. Tuingrond bedekt met staand glas 8160 M2. verwarmd en 2470 M2. onverwarmd; grasland 174 H.A., 38 A. Telling veestapel. 45 trekpaarden boven 3 jaar, 7 Hitten,, 1 springstieren, 197 melk- en kalfkoeien, 10 mest- kalveren, 22 ander mestvee, Jong vee: 31 stuks boven 1 jaar en 47 beneden 1 jaar aantal scha pen (geen heideschapen 55 boven 1 jaar en 33 )lanimeren; bokken en geiten 18, varkens beneden 6 weken 18, fokzeugen 13, in 1930 geboren kui kens 4715, oudere kippen 1444, oude eenden 200. - KOEDIJK. Aan den dienstplichtige de Kuiter vani de lichting 1930 is uitstel van eerste oefening ver leend tot in Februari 1931. - KOEDIJK. Gevonden voorwerpen: Een reflector van een rijwiel, te'bevragen ter Secretarie. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Ingekomen en vertrokken personen in der maand Juni 1930. Ingekomen: G. M. Gerritsen, echtgenoote van C. Veijzelaar, van "Sint Pancras. M. Benschop, niet gezin, kapper van Zuidscharwoude. - R- Butter, echtgenoote van J. Molenaar van Koedijk. Vertrokken: Ei. Ket, met gezin, naar feit. Pan kras. C!. J. O. Bonnema, bakker, naar Hilver- sum. D'. de Boer met gezin, kapper, naar Heer- hugowaard. J. Bi. van 'tRiet, slager,: naar Heeihugowaard. (Vervolg). Ondergrondsehe Elect rische Kabel Van de Lichtbedrijven tot het leggen van een on- dergrondschen kabel voor electrische verlichting. Een rapport van het technisch bureau Boom en Biezeveld is aan elk der leden uitgereikt terwijl een uitvoerig verslag van de betreffende vergadering in de pers is verschenen. De heer Zaagman zegt dat het hem genoegen doet dat er een gecombineerde vergadering is ge houden, echter had spr. liever gezien, dat de plan nen reeds eerder in een gecombineerde vergadering waren besproken, daar de leden nu voor het feit werden gesteld. Spr. verheugde zich over het besluit, dat den heer Erkamp het opzicht is opgedragen. Als echter de zaak eerst in een gecombineerde vergadering was besproken, waren er misschien en kele andere lichtpunten naar voren gekomen. Nu is het echter kiezen of deelen. Verwerpen gaat niet best, want het bedrijf vraagt het. Spr. heeft zich op de vergadering geuit over aan besteding, want nu heeft de commissie aan de eene zijde haar vertrouwensman, den heer Erkamp, an derzijds de beide ingenieurs. Spr. acht het niet juist, dat de een inkoopen doet, die door den ander kun nen worden afgekeurd. De voorz. zegt dat door de ingenieurs de techni sche directie wordt gevormd, terwijl Erkamp het toe zicht is opgedragen. De kabel wordt gekeurd door het Koninklijk Instituut. De heer Erkamp heeft de leiding en het opzicht over de dagelijksche werk zaamheden en werkt dus samen met de technische directie. De heer Kostelijk zegt, dat het hem bevrediging heeft gegeven, dat de kabel onder rijkscontrole ge leverd wordt, echter moet er ook eenig vertrouwen zijn, anders komt men aan geen einde. Wethouder Bakker zou de kabel willen aanbeste den, daar er bij spr. toch vrees bestaat, dat er weer iets aanzit. Spr. zou liever het bedrijf overdoen aan het P:E.N. daar dit bedrijf voorop stelt goed en goed koop te leveren. Spr. stelt het op prijs indien er re kening wordt gehouden met de Nederlandsche In dustrie, daar hij overtuigd is, dat anders Duitsch- land met de kabels gaat strijken. De voorz, zegt dat er geen vrees behoeft te be staan dat er een douceurtje aan vast zit. Het ge noemde bureau heeft toch zeker een naam te ver liezen en het is juist de bedoeling om de kartels tegen elkaar uit te spelen. Met het oog op de kabelfabrieken merkt weth. Bakker op, geen bewondering te hebben voor de ka pitalistische productie-verwerking. De voorz. zegt, dat de overname door het P.E.N. in den afgeloopen winter, toen het licht zeer slecht was, is besproken. Toch moet niet vergeten worden, dat het een gezond bedrijf is, waarop wij trotsch mogen zijn, want de prijs per K.W.U. is met 3 of 4 gemeenten de laagste in den lande. De heer Zaaman vraagt of de commissie de zeker heid heeft, dat, nu de leening op 50 jaren is be paald ,de kabel een gelijken levensduur heeft? De voorz. zegt dat door het technisch bureau grondboringen zijn gedaan en de verzekering hierom trent is gegeven. Dat de leening op 50 jaar is gebracht vloeit voort uit de gedachte ,dat het tegenwoordige geslacht groote offers voor het bedrijf heeft gebracht en meende de commissie dat het nageslacht eveneens een offertje mag brengen. Spr. vindt het prachtig dat het bestaande tarief zal kunnen worden gehandhaafd. Was de leening op een korteren termijn gesteld, zou zeker tot ver hooging moeten worden overgegaan. Hierna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming met allen voor aangenomen. De voorzitter feliciteert den raad met dit besluit en hoopt dat andere gemeenten dit voorbeeld zul len volgen en dat het licht in den komenden winter goed zal zijn. I Benoemingen van: a. een lid van de schattingscommissie, vacature P. Groen. De eerste vrije stemming heeft tot uitslag: Rijper 1 stem, Jb. Kroon 3, Zaagman 2 en Bommer 1. De tweede vrije stemming luidt: Jb. Kroon 4, Zaag man 2 en Rijper 1, zoodat de heer Jb. Kroon als zoodanig is benoemd. b. idem van de commissie van toezicht op de gemeentelanderijen, vacature P. Groen. De heer Jb. de Boer wordt als zoodanig met 4 stemmen gekozen. De heeren Jb. Kroon, Bommer en Rijper verkregen ieder 1 stem. c. een plaatsvervangend lid van de commissie van beheer voor de Lichtbedrijven. De eerste vrije stemming heeft tot uitslag: Rijper 2 stemmen, Zaagman 2, Bakker 2 en Bommer 1. Na de tweede vrije stemming, waarbij op de hee ren H. Bakker 2, Rijper 3 en Zaagman 2 stemmen worden uitgebracht volgt een tusschenstemming tus schen de heeren Zaagman en Bakker. Beide heeren zijn van de stemming uitgesloten. De heer Bakker verkreeg 3 de heer Zaagman 2 stemmen, zoodat een eindstemming plaats vindt tus schen de heeren Bakker en Rijper met als uitslag resp. 4 en 1 stem, zoodat de heer Bakker als zoodanig is benoemd. Allen verklaren hun benoeming te aanvaarden, waarop Z. E.A. de nieuwbenoemden feliciteert. Rondvraag. De heer Zaagman meent uit de besprekingen om trent den reinigingsdienst gevoeld te hebben, dat B. en W. de volgende vergadering met een voorstel zullen komen. Mocht dit echter niet het geval zijn, zoo wenscht spreker de eerstkomende vergadering het voorstel in te dienen, dat het ophalen 23 maal om de 14 dagen zal plaats hebben, en 6 weken twee maal per week in totaal dus 35 maal per jaar. Spre ker* wil hiervoor een post van f 225 uittrekken, ver deeld voor f 175 loon en voor schuithuur f 50. Spreker zou echter liever deze zak aan B. en W. overlaten. Vervolgens vraagt spr. wanneer de bewoners van de Spoorstraat nu eens verlost worden van de mod derbaden. Spr. heeft destijds van den voorzitter ge hoord, dat het wachten is op een bespreking met Noordscharwoude en vraagt hoever deze zaak thans is gevorderd. De voorzitter antwoordt betreffende den ophaal dienst dat een zoodanig voorstel in de volgende ver gadering kan worden ingediend, waarop door B. en W. prae-advies wordt uitgebracht in een daarop volgende vergadering. Antwoordende op de tweede vraag van den vo- rigen spreker, deelt Z. E.A. mede, dat de zaak altijd heeft gehangen op den weg Oost-West en kan Z. E.A. hieromtrent geen verdere mededeelingen doen. De Spoorstraatgeschiedenis aldus Z. E.A. heeft ge regeld de volle aandacht van B. en W. en is dit punt deze week weder in B. en W. besproken. Wethouder Bakker heeft verschillende klachten vernomen omtrent de kwaliteit van het gas. Spr. meent er goed aan te doen de aandacht er op te vestigen, dat, indien men een klacht heeft, men zich onmiddelllijk gaat wenden tot de directie der Lichtbedrijven. Wethouder Kroon wenscht gaarne een woord van dank te brengen aan den heer Sloof, die tijdens de afwezigheid va nden burgemeester steeds zeer bereid willig is geweest en voor vlugge afwerking der stuk ken heeft zorggedragen. De heer Rijper vraagt of er een ingekomen stuk is van de „Koophandel" ten aanzien van de nacht telefoon. Spr. weet niet of zijn vraag gemotiveerd is, mocht dit niet het geval zijn, dan vindt dit zijn oor zaak in het feit, dat spr. nog onbekend is met de gewoonten. De voorz. antwoordt, dat in de vorige vergadering op het verzoek om een subsidie van f80 afwijzend is beschikt. Daarna is een nieuw adres ingekomen, houdende het verzoek om een lager bedrag. Onmid dellijk daarop werd een derde schrijven ontvangen, waarin verzocht werd, het weede als niet gezonden te beschouwen. De heer Rijper vraagt of in dit laatste schrijven niet is verzocht het eerste weer opnieuw te behan delen. daar dit toch de bedoeling was. De voorzitter zegt, dat als dit het geval was, het schrijven zeer onduidelijk was. In duidelijke Neder landsche taal was verzocht het schrijven als onge daan te beschouwen. De heer Rijper merkt op, dat er nu toch gepro fiteerd wordt van anderen. De voorzitter merkt op, dat de rondvraag geen dis cussies toelaat, doch is de heer Rijper nog niet op de hoogte met het reglement van orde. Alvorens tot sluiting der vergadering over te gaan, is Z. E.A. ervan overtuigd de tolk van allen te zijn, door deelneming te betuigen aan degenen, die ge troffen zijn door de groote schade, veroorzaakt door hagelslag en door de rampen veroorzaakt door het overvloedige water. In de gister gehouden vergadering van den L.T.B. Noordermarktbond en „De Eendracht" is spreker ver zocht zitting te nemen in de regelingscommissie, welke functie door Z. E.A. zeer gaarne is aanvaard en zal spreker alles in het werk stellen om te hel pen bevorderen dat de geleden schade zoo drage lijk mogelijk wordt gemaakt. Hierna volgt sluiting. Maandagavond, acht uur vergaderde de Raad dezer gemeente ten Raadhuize, onder voorzitter schap van den Ed. Achtb. Heer P. :3,lot, burge meester. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en gaat voor in gebed. Voorz. deelt mede, dat wethouder Oijevaar we gens ziekte verhinderd is en spreekt den wensch uit dat de ziekte van korten duur mag zijn. Be notulen van de vorige vergadering worden door de nSecretaris, de heer Schelhaas voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Mej. Verver te Alkmaar bericht, dat zij haar benoeming als onderwijzeres aan de O. L. School aanneemt. Aanwezig is het procesverbaal der kasopname bij den gemeenteontvanger. Boeken en bescheiden "waren in orde bevonden. In kas was en moest zijn een bedrag van T 796.14i/2. Van Ged. Staten de goedkeuring op de af- en overschrij vingen, in de vorige vergadering ge daan. Van den Inspecteur der Directe Belastingen bericht, dat voor de gemeente-inkomstenbelasting voor 1930-'31 een bedrag is geraamd van f25000. Van de Vereen, van Nederl. Gemeenten dank betuiging voor de bijdrage in het aangeboden ge schenk voor het Vereenigingsgebouw. Bovenstaande stukken worden voor kennisge- vin gaangenomen. Nu is aan de orde het adres van de afdeelmg Noordscharwoude van den Bond van Personeel in Overheidsdienst. Het adres wordt met 4 tegen 2 stemmen, "die der heeren Glas en Koedijk, aangenomen, zoodat zal worden geadviseerd tot instelling van het Georganiseerd Overleg bij de Lichtbedrijven. Vervolgens wordt het voorstel van de Com missie van Beheer der lichtbedrijven behandeld, betreffende de kabeleering van den Langendijk. Na een kleine toelichting van den voorzitter wordt het met 'algemeene stemmen aangenomen. Op een vraag van den heer Kamp, of de heer Erkamp het toezicht zal hebben op de werkzaam heden, wordt door voorz. bevestigend geantwoord. Vervolgens worden een twaalftal verordenin gen aangenomen betreffende de heffing en inning der Gemeentefondsbelasting, die van een uitge breide toelichting waren voorzien. Rondvraag. Die heer Kamp merkt op, dat bij de (Wed. Leeg water door het lekken van een brandkraam een groote kuil in den weg is gekomen; en vraagt voorziening. Wordt door Voorzitter toegezegd. Hierop sluit de voorz. de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen. DE KONINGIN IN Bij Koning's Uitgeverij te Baarn verschijnt bin- nenxort, in verband met den vijftigsten verjaardag van H. M. de Koningin, een Wilnelmina-Album, ge titeld: Vijftig Jaren (1880—1930.) Het boekje zal geheel gevuld worden met foto's uit het leven der Koningin, een collectie, samenge bracht niet alleen uit den voorraad van foto-bu- reaux en musea, maar ook uit particuliere verzame lingen en bijzondere archieven waar zeldzame op namen van de Koningin konden worden verwacht. Het geheel dus een werkje, dat, mee door prachtige uitvoering en daarbij lagen prijs, op groote belang stelling mag rekenen; dat in ieder Oranje-lievend gezin een plaats zal krijgen. Om onze lezers een denkbeeld te geven van den inhoud laten we hier (enkele van) de foto-onder schriften volgen: 1. De koninklijke baby. 2. Op de sofa. 3. Vader en kind. 4. „Neerlands lieveling." 5. De Prinses met haar Ponney. 6. Rouw. 7. In het marineblauw. 8. H. M. In Priesche kleederdracht. 9. H. M. als amazone. 10.,De jongste en de oudste koningin van Europa. 11. Op zestienjarigen leeftijd. 12. Naar de Nieuwe Kerk. 13. Inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amster dam. 14. Verloofd. 15. Het vorstelijk Paar te paard. 16. In vol ornaat. 17. Het Koninklijk echtpaar. 18. Het Vorstelijk gezin. 19. Moeder en kind. 20. Bezooek der koningin aan Frankijrk. 21. Het oorlogsjaar. H. M. vertoont zich aan het publiek en wordt harte lijk toegejuicht. 22. Het oorlogsjaar. Voorlezing van de Troonrede in de vergaderzaal der Staten Gene raal. 23. H.M. op inspectie in de omstreken van Bre da. 24. In de loopgraven. 25. In woelige dagen (No vember 1918). H.M. vertoont zich op het Malieveld te den Haag. 26. Strandgenoegen. 27. Achter het vier span.. 28. In het hitten wagentje. 29. Bij de paarden aan het strand. 30. Gevaarlijke wegen wegens glad heid. 31. Een leuke kiek: de vlucht. 32. Nog een leuke kiek: Incognito. 33. Op de ijsbaan. 34. In de arreslee. 35. Weer boven water, twee keer met de duikboot in de diepte geweest. 36. Het karretje dat niet op den zandweg reed: bezoek aan Ameland. 37. Aan boord: de notedop. 38. Aan boord: het zeekas teel. 39. Op het visschersscheepje. 40. Bij zuidwesters en oliekielen. 41. Steenlegging van het Jaarbeursge bouw. 42. Bij het Julianadok. 43. De gouden koets: na de opening der Staten-Generaal. 44. Het zes span. 45. Jaarlijksch bezoek aan Amsterdam: de aan komst. 46. Jaarlijksch bezoek aan Amsterdam bij het paleis. 47. De Vorsteiyke Familie op het balcon. 48. Rijtoer door de stad „de Joodsche invalide." 49. Koning Albert van België in Nederland. 50. H. M. en Prinses voor den Holland-Indië-zender. 51. H. M. spreekt schoolkinderen toe. 52. H. M. en Prinses bij de Padvinders. 53. Gedeelde vreugd: bij een kin-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1