De Eerste Langedijker Middenstandstenteenstelling Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 78 39e Jaargang «Hot: fan I. H. KEI2ER. - Ridactw I.ÏEIZEB. Bureel Mschraude. TELEFOON INXERCOMMUNAkL m^K^DONDËRDAG 3 JULI 1930 NIEUWE LAMDIJKER C0II1AM DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmeritsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Na twee dagen van koortsachtig werken waren vele standhouders den dag voor de opening der E. L. M. reeds vroeg in de morgenuren aanwezig, om tijdig met de stands gereed te zijn. Tegen 11 uur arriveerde de jury, bestaande uit de heeren ch. H. Th. Sehrnalz uit Schagen en H. Maytema Pz. uit Alkmaar. Spoedig vingen deze heeren aan met hun ons in ziens niet gemakkelijke taak om de vele stands te becordeelen. Omstreeks 2 uur had de officieele opening plaats, waarbij vele vooraanstaande personen van den Lan gendljk aanwezig waren, die met het Tentoonstel- lingsbestuur en hunne dames op het podium hadden plaats genomen. De voorzitter, de heer J. Keizer Jr., sprak de vol gende rede uit: Dames en Heeren. Het is thans dat ik mij voor een eenigszinfi moeilijke, maar niettemin zeer aangename taak geplaatst zie om de Eerste Langedijker Midden standstentoonstelling officieel te openen. Een moeilijke taak omdat, hoewel er zeer veel te zeggen zou zijn, ik dit in een eenigszins bo- knopten vorm wil doen en een aangename taak, omdat na hard werken datgene is klaar1 geko men wat wij als doel voor oogen hadden gesteld. En een aangename taak te meer, omdat zoo velen aan de uitnoodiging, om de officieelft ope ning bij te wonen, hebben gevolg gegeven. Wii meenden aan deze opening dit officieel karakter te moeten verleejren, omdat wij weten, dat de belangen van den Langendijker -Midden stand u Zeer ter harte gaan. Het-zou op het oogenblik al heel gemakkelijk zijn, een gemeenplaats te gebruiken, en u, allen tegelijk het welkom toe te roepen. Echter wil ik van dezen regel afwijken en namens het Bestuur van deze tentoonstelling welkom heeten onze da mes, want nietwaarhonnenr aux dames, liet Gemeentebestuur van Noordseharwoude, iif welke gemeente de tentoonstelling wordt gehouden, de gemeentebesturen van Noord- en Zuidschar woude, uit welke gemeenten ook door winke liers wordt deelgenomen, den heer Arntz, voorz. van de Kamer van Koophandel, den heer fkhmalz, voorz. van het kleinbedrijf uit de K. v. Kooph., tevens jurylid voor de beoordeeling van de stands met den lieer Haijtema uit Alkmaar, de vertegen woordigers van de langedijker Winkeliers-, Ne ring en Vakvereen., mijn Vader, op wiens mede werking wij van den beginne af konden rekenen, Bs. O. J. St.aal en Dr. A. Vogelenzang, den heer H. Tauber, architect en uitvoerder van de tentoonstellingswerken en de vertegenwoor digers van de Pers, wier hulp wij niet kunnen ontberen, om wereldkundig te maken, wat hier wordt gedaan en wat- er gebeurt. Van het gemeentebestuur van Oudkarspel was bericht van verhindering ingekomen. Wanneer ik dan spreek over wat hier gedaan wordt en wat er gebeurt, dan is het dat wij vol trotsch wijzen, op wat tot stand isj gekomen en wordt geëxposeerd. Om tot dit resultaat te komen, moest er eenige malen worden vergaderd, maar toen eenmaal de gedacht» Ingang had- gevonden, ja, toen ging alles betrekkelijk van een leien dakje. En bleek de ambitie, om te toonen wat men kon, zoó groot, dat verschillende aanvragen om standruimte moes ten worden afgewezen; dat,wij zeker een 150 M2. ruimte te kort komen. Zelfs moesten verschillen de aanvragen worden verkleind om ook anderen gelegenheid tot exposeeren te geven. Onze verwachtingen die wij bij den opzet koes terden ,zijn verre en verre overtroffen. fn dezen tijd van malaise hebben de zakendoen den begrepen, dat men aan concurrentie en^inzin- king alléén het hoofd zou kunnen bieden^ door op ernstige en zakelijke wijze reclame te maken, en de aandacht te vestigen op het artikel dat men voert. En wie of er nu exposeeren? Het zij mij vergund u de namen te noemen fa. Osterman en Co., meer bekend om (haar wasch- middelen Persil, Aeta en Henko, G. Hart, E. de Boer, Jb. Kaas, M. Piersma, fa. Oud, D. rfchui- temaker, P. Tuin, fa. v. Barneveld, fa. J. H. Keizer en Heertjes en Keizer, C. ter Hofstede, Jb. Bakker, K. Nap, P. Mienis, K. Böod, J. Ootjers en de bekende fabriek van Voedingsmid delen Maggi. Wanneer u straks zult worden uitgenoodigd om een kijkje te niejnen bij de verschillende ex posanten, zult u zien, dat allen liet beste naar voren brengen en alles hebben gedaan om t ge heel zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Jammer echter missen wij hier een bedrijf, dat zeker een belangrijke expositie zoiu (hebben ge bracht. Het. was burgemeester Jhr. van spengler, die in besprekingen met onzen secretaris, wees op bet groote belang dat de Lichtbedrijven bijt een expositie op deze tentoonstelling hadden. Kon het nu niet meer, Z.E.A, zei, dat bij een volgende tentoonstelling hieraan zeker de noo dige aandacht zou worden geschonken. Met de medewerking van een openbaar bedrijf achter zich, zal het Bestuur zéker niet aarzelen, om, wanneer het noodig is-, weer de handen uit den mouw te steken, het langedijker belang naar voren te brengen, en om op Langendijk te hou den, wat Langedijkseh is. Maar met de aanvragen van genoemde stand houders was 't werk niet af. Het Bestuur stelde zich tot taak om een mooi architectonisch geheel te krijgen. Maar hoe? Het stelde zich in verbinding met den heer H. Tauber van Oudkarspel, die bestek, teekening on begrooting maakte, waaraan de volle goedkeu ring kon worden gehecht. En het is met de grool - ste waardeering en lof dat wij zijn naam noemen, voor de wijze waarop door hem en' z'ijn helpers liet werk is uitgevoerd. Het schilderwerk kon worden gegund aan den lieer Ter Hofstede van Zuidscharwoude, die op zeer moderne wijze het werk heeft gemaaki, zooals het thans is. Een woord van hulde komt ook hem toe. De heer Schuitemaker maakte de eleetr.ische verlichting. Voor zijn medewerking en vlotte afwerking mag ook "hom zeker een woord van dank worden gebracht. En ook voor zijn royaal gedaan .aanbod om tijdens de tentoonstelling gra tis gramofoon-concerten te geven. Maar niet minder was de medewerking van den heer Hop, die aan het bestuur geheel gratis zijn gebouw afstond, waarvoor ik hem thans op deze plaats pen woord van groo'ten dank breng Zeer erkentelijk en dankbaar gestemd zijn wij voor de groote medewerking, die wij van het ge meentebestuur van Noordseharwoude mochten on dervinden, door toestemming te verleenen tób alles dat werd aangevraagd. Hierdoor toch werdonze taak aanmerkelijk verlicht. Om de animo te vergrooten, de stands zoo mooi mogelijk te maken, meende het Bestuur prijzen beschikbaar" te moeten stellen, en hebben wij de ■genoemde heeren verzocht de taak van jury te vervullen, die' zij gaarne op zich namen, waar voor zeker ook een woorcl van hartelijken dank past Niet minde'r zij dit woord geldend voor het gemeentebestuur van Oudkarspel, de Kamer van Koophandel, particulieren en corporaties, voor don finantieelen steun tot aankoop van de prijzen daarvoor en de beschikbaarstelling' van medailles. Zoo werd en wordt van alle zijden een harte lijke en warme belangstelling getoond voor de Eerste langedijker Middenstandstentoonstelling, die tot doel heeft aan onze burgers! te laten zien, dat men waarlijk niet naar elders behoeft, om daar de artikelen te koopen die men noodig heeft. Ook hier in onze gemeenten, wordt de strijd om het bestaan gevoerd niet alleen, maar wordt ook getoond dat men het publiek kan en wil bren gen wat het wenscht. En dat alles hier te krijgen i.^ toont u deze tentoonstelling. Een tentoonstelling die is daargesteld door eensgezindheid en eendracht. Het is de middenstand, zoo vele malen ver guisd, maar de drager van onze maatschappij, die thans toont wat hij vermag. Het is de stand waar de nijvere wei-kers wor den gevonden, die nimmer rusten, maar im mer voortarbeiden, ondanks de sociale maatrege len, die in vele opzichten vallen toe te juichen, maar ook zijn evenzoovele sociale lasten, die aan den middenstand worden opgelegd. Er wordt van hoogerhand ingegrepen en er worden ongevraagde en soms ongewenschte maat regelen toegepast Zorgen komen er steeds bij de zorgen van den middenstand. Zorgen die hij heeft, om zieh en zijn zaken te doen aanpassen aan den tegen- woordigen tijd van wetten en' sociale maatre gelen. Maar hoe hét ook zij buigt de zakenman eens een enkele maal een oogenblik later richt ■hij zieh, weer op om nog intensiever,' met nog meer geestkracht zieh aan de instandhouding en den bloei van zijn zaak te wijden. En het is deze geestkracht die zieh immer en altijd demonstreert in het uiterlijk van de vele én velerlei zaken. Zoo ook in deze tentoonstel ling. Uit wat hier te zien is en geboden wordt, spreekt een eendrachtig willen, een elkander steu nen en helpen ,om te toonen wat de middenstand vermag. En dat op dit oogenblik door uwe tegenwoor digheid, uw waardeering en belangstelling blijkt voor het Langedijker zakenleven, dat stemt tot- groote vreugde niet alleen, maar beteekent. een stuwkracht voor hen, die in de Langedijker zaken leven en werken. Hoeveel malen kan niet gewezen worden op uitbreiding van bestaande en opening van nieuwe zaken. Het teeként den groei van de gemeen ten, de meerdere behoeften van de bevolking, maar ook den onverflauwden ijver en werklust) van den Langendijker Middenstand om zich aan dien groei aan te passen en in die meerdere be hoeften te voorzien. Levensbehoeften en levensvoorwaarden dienen zieh aan elkander aan te passen. En dat kan wanneer het publiek door middel van deze tentoonstelling den roep verstaat van den middenstandkoopt bij de I angedijker zaken- menschen. Zij voorzien u van uw levensbehoeften en door bij hen te koopen, voorziet men weder- keerig in hun levensonderhoud. Die zakendoende middenstand kan de koopers niet missen en de koopers den zakendoenden mid denstand niet. Zij beiden vormen een onverbrekelijk geheel en zeker in onze streek. Hier vooral is men één in opgang en neergang. Door de wisselvalligheid van het tuinbouwbe drijf grijpt dat leven in en zijn de gemeenschap pelijke belangen onafscheidelijk aan elkander ver bonden. Moge dus deze roep van den Langedijker Mid denstand worden verstaan en begrepen. Lames en Heeren, dit laatste heeft u duidelijk gemaakt waarom en waarvoor de tentoonstelling wordt gehouden. Vijf' dagen tentoonstelling en naar wij hopen t-evens van een bedrijvige gezelligheid en groote belangstelling van de zijde van het publiek) staan ons te wachten. Mogen de resultaten beantwoorden aan het doel waarvoor de tentoonstelling wordt gehou den zij het niet direct dan indirect,. Wie. zaait zal maaien. Ein waar het goede zaad wordt gebracht, daar zal het, dit is mijn vaste overtuiging - in rijken wasdom, goede vruchten dragen. Met deze woorden verklaar ik de tentoonstel ling officieel voor geopend. (Applaus). Vervolgens werd het woord gevoerd door den Edei- Achtbaren Heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemees ter van Noord- en Zuidscharwoude. Z.E.A. deelde mede, dat het gemeentebestuur van Noordseharwoude met veel genoegen de uitnoodiging tot bijwoning van de officieele opening had aan vaard. Tot spr.'s leedwezen waren eenige leden van het Dag. Bestuur van Zuidscharwoude verhinderd aanwezig te zijn. Niettemin heeft deze tentoonstel ling de volle belangstelling van deze heeren. Dat L zakenleven aan den Langendijk van grooten omvang is, wenscht spr. te onderschrijven. Immers was het niet op een kortgeleden gehouden feest avond ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Langedijker- Winkeliers Nering en Vakvereeniging, waar een enthouisiaste schare winkeliers aanwezig was, waaruit blijkt dat het zakenleven hen na aan het hart ligt. De groote zaal, waar deze avond werd gehouden, zou veel te klein zijn geweest, indien alle winkeliers aan de uitnoodiging hadden gehoor gegeven. Spr. memoreert voorts, hoe het gemeentebestuur met groote belangstelling de eerste besprekingen voor deze tentoonstelling heeft gevolgd en meerderen hebben met spr. zich afgevraagd of de slechte econo mische toestand wel het jifiste moment daarvoor was Echter is er veel voor te zeggen, deze in een slecht jaar te houden, opdat ieder zich kan overtuigen, dat het dikwijls overbodig is zijn inkoopen elders te doen en zal een ieder tot de overtuiging komen dat het niet noodig is steeds met de bus naar an dere plaatsen te gaan. Z.E.A. geeft den raad, niet naar een eventueel voor- of nadeelig saldo dezer tentoonstelling te zien en spr. hoopt, mocht het een nadeelig slot zijn,, dat de standhouders zich niet gullen laten ontmoedigen, daar voor velen de re sultaten later komen, dikwerf eerst na weken, na maanden. Z.E.A. herinnert er aan, hoe de voorzitter straks naar voren heeft gebracht, dat het bestuur de volle medewerking heeft gehad van het gemeentebestuur van Noordseharwoude, dat dan ook met groote be langstelling de voorbereidingen heeft gevolgd. Nrd.- Scharwoude is als eerste gemeente genoemd eh spr. verklaart gaarne, dat het gemeentebestuur trotsch er op ls, dat deze tentoonstelling in deze gemeente wordt gehouden. Van deze plaats deelt Z.E.A. gaarne mede, dat gis teravond door den Raad met algemeene stemmen is besloten een bedrag van f25 beschikbaar te stellen voor het aankoopen van prijzen. Zeer zeker zal de gemeente Zuidscharwoude niet achterblijven, die juist hedenavond zal vergaderen. Vervolgens constateert spr. met genoegen, dat het het voornemen van het bestuur is, deze tentoonstel lingen permanent te houden. Bij het binnentreden heeft spr. al eens links en rechts gekeken en .hoopte Z.E.A. de 500ste bezoeker te zijn, echter is dit niet het geval en komt spr, dus niet in aanmerking voor de premie. Ook is voor den lSOOsten bezoeker een premie weggelegd, doch hoopt Z.E.A. dat het noodig zal zijn voor den 2000sten een extraprijs beschikbaar te stellen. Tot slot spreekt Z.E.A. de hoop uit, dat de ten toonstelling zal mogen slagen, zooals dat door allen wordt gewenscht. (Applaus.) De heer S. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wijst er op, dat een tentoonstelling dikwerf teleurstellingen brengt, echter komen de re sultaten dikwerf na maanden en jaren later. Spr. wenscht de exposanten geluk met het initia tief, door het bestuur genomen. Spr. brengt het co mité hulde, dat den moed bezat in dezen tijd van depressie deze tentoonsteling te organiseeren. De Kamer van Koophandel is trotsch op die zakenmen- schen, die juist in dezen depressietijd langs dezen weg den moed bij de winkeliers er in houden. Spr. hoopt dat deze activiteit mag blijven voort bestaan voor den handel en industrie, het succes zal dan groot zijn. Namens de K. v. K. dankt spr. voor de ontvangen uitnoodiging. Ondanks dat er in den aanvang eenige meenings- verschillen bestonden voor het houden dezer expo sitie, zijn deze gunstig opgelost. Tot slot wenscht spreker de exposanten geluk met wat zij hebben gebracht. (Applaus.) De heer J. Keizer Jr. richt hierna het woord tot den burgemeester betreffende den finantieelen uit slag, welke niemand weet. Mocht deze een nadeelig saldo aangeven, zoo zal een volgende maal toch wor den getracht de deelname nog grooter te doen zijn. Voorts dankt spr. den voorz. van de Kamer van Koophandel voor de hartelijke woorden en draagt de hulde gaarne over aan zijn medebstuursleden. De heer S. Timmerman zegt niet namens de Lan gedijker Winkeliers- Nering en Vakvereeniging te i omnneni.preuen Jdaar de tentoonstelling buiten haar i ,efSn' ®pr' h0°Pt van harte dat in de i toekomst zal blijken dat het uitvoerbaar is, dat de tentoonstelling niet buiten de vereeniging wordt ge- houden, doch is het spr.'s innigen wensch, dat alle neringdoenden er aan zullen deelnemen. (Applaus.) De voorz. dankt hierna den heer Tauber door wien een prachtig bloemstuk aan liet comité was ge zonden. Spr. denkt hierbij onwillekeurig terug aan de avonden waarop de plannen zijn besproken en welke steeds een aangenaam karakter droegen en waarop steeds pleizierig is samengewerkt. Spr. ziet in deze hartelijke attentie een uiting van waardee- nng en erkenning voor deze samenwerking. Dank brengt spr. aan den .heer Ligtenberg voor de mooie bloemen- en plantefiversiering aan den in gang der tentoonsteling en op het podium, voorts aan de dames- en heeren-commissieleden, die zich voor deze dagen disponibel hebben gesteld. Hierna werd de uitslag der bekroningen bekend ge maakt: De heer Haytema deelde mede, dat zijn mede-ju rylid het uitbrengen van den uitslag aan spreker had opgedragen. Allereerst dankt spr. het bestuur voor het vertrou wen in de jury gesteld, die haar taak zeer correct en serieus heeft opgevat. Door de jury is een schema opgesteld, waarbij 5 grondslagen ter beoordeeling werden bepaald nl.: 1. Reclame, waarde en verkoopkracht 2. Originaliteit. 3. Correcte afwerking en juiste rangschikking. 4. Artistieke waarde. 5. Algemeene of totaal-indruk. In iedere rubriek kon ten hoogste 5 punten wor den behaald, zoodat liet hoogste aantal punten van beide juryleden tezamen 50 kon bedragen. Spreker merkt op dat de bekroningen zijn toege kend in algeheele overeenstemming van beide jury leden. Ie prijs fa. J. H. Keizer en Keizier en Heertjes te Noordseharwoude met 44 punten. 2e prijs K. Boot Jz. fa. A. Groot Nz., te Noord seharwoude met 35 punten. 3§ prijs P. Tuijn te Zuidscharwoude met 31 pun ten. 4e prijs J. Ootjers te Noordseharwoude met 29 punten. 5e prijs Jb. Bakker te Noordseharwoude met 28*/a punt. Ge prijs M. Piersma te Oudkarspel met 28 punten. 7e prijs K. Nap te Oudkarspel met 27 punten. Door het comité zijn bovendien de volgende on derscheidingen als extra prijs toegekend: Fa. J. H. Keizer en Keizer en Heertjes zilveren medaille aangeboden door de Kamer van Koop handel. K. Boot Jz. fa. A. Groot Nz. zilveren medaille aan geboden door de Kamer van Koophandèl. P. Tuin Zuidscharwoude, verguld zilveren medaille aangeboden door „Kunst na Arbeid" van Zuidschar woude. J. Ootjers verguld zilveren medaille aangeboden door dr. Vogelenzang. Jb. Bakker verguld zilveren medaille aangeboden door ds. O. J. Staal. Hierna sprak de Wel eerw. Heer ds. O. J. Staal, die verklaarde met eenige verwondering de uitnoodi ging te hebben ontvangen, daar spr. steeds zit met het woord „Middenstand" Spr. beschouwt dezen stand echter als de ruggegraat der maatschappij en hoopt dat deze stand in de toekomst de „vooraan staande stand" zal mogen worden. Spreker uit de beste wenschen voor het welsla gen der tentoonstelling en deelt mede gaarne een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. De voorz. dankt den vorigen spr. hartelijk voor de wenschen en zegt de toezegging der medaille gaarne te aanvaarden. Ook dr. Vogelenzang te Oudkarspel brengt spr. hartelijk dank voor de beschikbaarstel ling van een verguld zilveren medaille. Voorts wil spr. opmerken, dat bij de standhou ders niet heeft voorop gezeten om met „een prijs te gaan strijken." Een ieder heeft getracht aldus spr. het beste van het beste te brengen. Het is nu de eerste maal dat een tentoonstelling wordt gehouden en kunnen wij zeker hier nog veel van elkander leeren. Spr. wenscht, dat de standhouders,, die geen be kroning mochten ontvangen, zich hierdoor niet la ten afschrikken, maar bij een volgende gelegenheid evengoed weer plaatsruimte zullen aanvragen en op nieuw het beste beentje zullen voorzetten. De heer Schmalz feliciteert namens de jury den heer J. Keizer Jr. met de behaalde bekroning. Uw stand, aldus spr., is als nummer 1 een volmaakte stand en eendrachtig is de jury vol lof over de wijze, waarop uw stand is opgesteld. Unaniem zijn wij van oordeel, dat door de correcte afwerking, de keurige rangschikking der artikelen, de waarde van uw stand als verkoopkracht, het publiek op de juiste wij ze wordt getroffen. Nogmaals ik feliciteer u met het behaalde succes. Spr. hoopt dat de exposanten, die niet bekroond zijn, hierdoor niet ontmoedigd zullen zijn, doch dat zij op den ingeslagen weg mogen voortgaan. Spr. wenscht dat de verwachtingen verre zullen worden overtroffen. Door het houden dezer tentoon stelling heeft de Middenstand zijn taak begrepen en het is een goede gedachte geweest de aandacht van het Langedijker publiek op zijn zaken te ves tigen. (Applaus.) De voorz. dankt de jury voor haar werkzaamheden en hoopt bij een volgende gelegenheid wederom op hare medewerking te mogen rekenen. Hiermede was het officieele gedeelte geëindigd en werden de vele genoodigden rondgeleid. DE TENTOONSTELLING. Daar het niet doenlijk is, hoe gaarne wij ook wil len, een uitvoerige beschrijving van iedèren stand te geven, zullen wij, niettegenstaande dit, toch een kort overzicht geven. De open ruimte naast „Concordia" is voor deze ge legenheid benut door er een groote tent te plaatsen, waarin verschillende stands zijn ondergebracht, daar de groote zaal niet voldoende bleek aan alle aanvragen te voldoen en zijn er zelfs enkele moeten worden teleurgesteld. Door een keurig versierde eere-poort betreden wij

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1