Hike Breijer's Raad Broek op Langendijk Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 79 39e Jaargang Valsch alarm in de „Schager Courant" Speciaal Csrsetten - Magazijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. K^^ZATJERDAG 5 JULI 1930 NIEUWE LANGËDUKËR COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. r™„lsp,us:afn U||gm: fjli| H ml - Redacteur I. H. KEIZER. - Bureel Hoerdscfiarwuude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. In de „Schager Courant" van jl. Donderdag komt onder „Langendijk" een bericht voor, dat niet weersproken mag blijven. We vragen ons af, hoe iemand met eenig gevoel van verantwoordelijkheid een derge* lijk onjuist, voor den Langendijker tuinbouw schadelijk bericht kan lanceeren. Er staat in, dat de zoo gevreesde aardap* pelziekte hier is geconstateerd. Persoonlijk bezoek ik dagelijks meerdere veilingen in Noord*Holland. Wegens aardappelziekte is aan de veilingen, die ik in de afgeloopen week bezocht, geen enkele partij afgekeurd. Zooeven telefoneerde ik met den veiling* leider van de L. G. C. en vroeg hem naar den toestand aan den Langendijk. Hij heeft mij gemachtigd te verklaren, dat Langendijk prac* tisch vrij is van de aardappelziekte. In verschillende partijen van hier verzon* den, zouden zieke exemplaren gevonden zijn, ja, volgens den berichtgever van de „Scha* ger Courant", zou de aanvoer gestaakt zijn. De correspondent kent den toestand blijk* baar beter dan de menschen, in den handel en aan de veilingen werkzaam. Er is geen woord waars bij; met ernst moet tegen zulke onware, schadelijke uit*den*duim* zuigerij worden geprotesteerd. A. TROOST. Broek op Langendijk, 4 Juli 1930. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Autorit voor Ouden van dagen In ons Donderdagnummer kwam reeds een kort bericht voor omtrent het voornemen, om voortaan de gebruikelijke autorit voor ouden van dagen, woonachtig te Zuidscharwoude en Broek op Lan gendijk, te doen organiseeren door een coimmissie samengesteld uit personen van verschillnede kerke- lljke en politieke gezindheid. Donderdagavond kwamen verschillende personen I uit Zuidscharwoude en Broek bijeen, die samen de commissie zullen vormen en een bestuur kozen. De bijeenkomst werd gehouden in de zaal van den heed Jb. Vijzelaar te Broek. Na zeer geanimeerde besprekingen werden verschil lende besluiten genomen. Zo ois voorloopig vastge steld, dat de autorit zoo mogelijk den eersten Don derdag In Augustus zal plaats hebben. Uitgenoodigd zullen worden de zg. rentetrekkers in beide gemeenten, voor zoover zij tot de ouden van dagen kunnen worden gerekend, alsmede niet- rentetrekkers, die daarvoor naar het oordeel van de Commissie in aanmerking komen. De commissieleden hebben de taak op zich geno men bij de burgerij rond te gaan. teneinde voor het mooie doel de noodige gelden bijeen te krijgen. I Over eenige weken hoopt de commissie weer te ver gaderen om de zaken nader te regelen. We twijfelen niet of bij de burgerij zal dit alles met ingenomenheid worden begroet. Straks hoopt de commissie de ouden van dagen een genoegelijken dag te bereiden. De burgers der beide gemeenten worden straks uitgenoodigd de commissie in staat te stellen, den menschen dien dag een versnapering aan te bie den. Enkele noodzakelijke onkosten moeten nu een maal gemaakt worden. De autohouders wie twijfelt er aan doen vanzelf mee. En de burgerij? Ieder geve wij zijn op dit punt zeer optimistisch gestemd. Is het niet een voorrecht te achten, dat allen medewerken willen voor dit zoo sympathiek plan? Dat alle politiek hier strikt wordt geweerd? Wie nog iets voelt voor de eenheid van ons volk kan niet anders dan dergelijk pogen toejuichen. Wanneer de winterkoolcampagne achter den rug is, wordt alweer over het nieuwe seizoen gesproken. Als het met de winterkool niet te best is geweest dan hoopt men alweer dat de prijs van de nieuwe aardappelen goed zal zijn. De aardappelcampagne is een zeer druk* ke tijd en iederen dag worden de prijzen he* sproken en als dan de maand Juli in het land is en de prijs is niet hoog, dan hoort men me* nigmaal den wensch uitspreken: „Ais we maar geen ziekte in de aardappelen krijgen.' Elke tuinder weet wat het beteekent als de ziekte in de aardappelen komt. Het beteekent ontwrichting van het bedrijf en groote schade. Zelfs als er geruchten loopen da: er een enkele zieke knol gevonden is, kan er reeds schade uit voortkomen. Thans hebben wij ook een critieken tijd, de vele regen die gevallen is en het broeide weer geven allicht kans dat er een enkele zieke gevonden wordt. Gelukkig is het tot heden best gegaan, be* houdens een enkele handelaar, die bij streng toezicht, omdat de aardappelen voor verre gebieden geëxporteerd moesten, een enkele had ontdekt. Daarom heeft het ons buitengewoon ver* baasd en ons ten zeerste verbitterd dat er een bericht stond in de „Schager Courant" van 3 Juli jl., waarin werd verkondigd, dat helaas de aardappelziekte aan den Langen* dijk was opgetreden, zoo zelfs, dat de veilin* gen waren stopgezet. Vrij zeker is dit bericht opgezonden door den corespondent van den Langendijk, wo* nende te Zuidscharwoude. Wat heeft zoo'n man bewogen om zoo'n onwaar bericht de wereld in te sturen. Weet hij dan niet, die midden in de tuinders woont en nog wel meent met den toestand der tuinders op de hoogte te zijn, wat of het voor zoo'n streek beteekent om zoo'n onwaar bericht de wereld in te zenden.? Dat beteekent direct duizenden guldens schade aan de tuinders, de schade is niet te berekenen, want wij weten het, dat als de prijs om die reden eenmaal laag is, niet ge* makkelijk meer omhoog gaat. Wij willen hopen dat zoo'n daad ondoor* dacht begaan is, want anders is zoo'n daad met geen woorden te kwalificeeren. Wanneer de correspondenten aan den Lan* gendijk een weinig meeleven met de tuinders, dan is het voor hen een gebiedende eisch om zich eerst goed op de hoogte te stellen voor dat zulke berichten de wereld ingaan. Wanneer het er echter om te doen is, om den tuinders een strop te bezorgen, dan is men op deze manier op den goeden weg. Hoogachtend, S. DE BOER Kz. Zuidscharwoude, Juli 1930. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Bustehouders CP Kinderlijfjes Hl Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen mm Damesverband Z Soubras en O Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN, Nieuwstijdingen HET ONWEER BOV(E|N ONISI LAND!. Een natuurramp in het Oosten des lands. Voor duizenden guldens schade. Boerderijen afgebrand. Veel vee omgekomen. Donderdagavond zijn twee gemeenten i.n het Oosten des lands door een ware natuurramp ern stig geteisterd. Te ongeveer half acht ontlastte zich boven de uitgebreide buurtschappen Wesepe '((gemeenle Olst) én'Pleegste (gemeente Raalte) een; onwe- der van ontzettende hevigheid, gepaard gaande met feilen hagelslag, waardoor in dit geheele gebied voor duizenden guldens schade is ver oorzaakt. Tengevolge van den hagelslag had zich over de weiden een ijslaag verspreid te rdiepte van 8 tot 10 c.'M.; van de velden met rogge, haver, voederbieten en aardappelen is dan ook letterlijk niets gespaard gebleven, terwijl de oogstrijp staan de gewassen totaal verloren gingen en al het blad van de boomen werd weggeslagen. Op vele plaat sen lag het pluimvee dood langs den weg, blijk baar door den hagel verrast. Daaxb ijkomt het verloren gaan van twee boer derijen. Die bliksem was ingeslagen in de kapi tale boerenbehuizing Lentelo, toebehoorende aan de stichting „het Groote en Voorster Gasthuis' te Deventer. De bewoners, de familie J. W. Ny- meijer, konden zich ternauwernood door een over haaste vlucht redden. liet vee bevond zich ge lukkig in de weide. De brandweer uit Wesepe kon niets uitrichten, zoodat slechts een kookhuis gespaard bleef. Inboe del en behuizing waren verzekerd. Te Pleegs'te bleek de groote boerderij} van J. Middeldorp eveneens door den bliksem te zijn, getroffen. Dl ebewoners hadden aanvankelijk geen brand bemerkt, doch geheel onverwacht laaiden de vlammen hoog Op, zoodat het te laat was, om no giets van klein vee en inboedel te redden. Een 20-tal varkens kwam jammerlijk in de vlammen 'om, terwijl talrijke andere, met brandwonden, overdekt, afgemaakt moesten worden, Evenals te Wesepe zijn ook hier aanzienlijke hoeveelheden jhooi verbrand. Omtrent de schade kan natuurlijk nog moeilijk een cijfer worden opgegeven,, maar liet staat vast, dat de zwaar getroffen bevolking deer buurtschappen haar werk van een heel. jaar «verloren heeft zien gaan. Een merkwaardig natuurverschijnsel deed zich na de ram pvoor. Doordat de ijslaag op den gloei- end-heeten grond terecht kwam, ontstond boven het landschap een zoo ondoordringbare mist, dat de auto's, die van alle zijden naar het gebied van de ramp waren gekomen, de lichten moesten ontsteken om geen ongelukken te veroorzaken. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft ho ven Baarn en Soest een kort, doch hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een hevigen plas regen. In beide gemeenten stonden verschillende straten blank. Voor zoover bekend, veroorzaakte de bliksem te Soest geen ongelukken. Te Baarn is de bliksem echter geslagen in; het gemeente lijke pompstation en in een woonhuis aan de Nassaulaan, waar een "begin van brand ontstond. Deze brand kon echter door de bewoners bijtijds worden gebluscht. Verder sloeg de bliksem in de Hagelslagfabriek van den heer de Ruyter, waarvan de schoorsteen werd gespleten. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Tijdens een hevig onweer, dat Woensdagavond boven de IJselstreek woedde, sloeg de bliksem in de boerderij, bewoond door de familie Penne- kamp te Bronkhorst. Dte boerderij en veertig wa gens hooi werden een prooi der vlammen. Iemand, Leo Slangen geheeten, wonende te Me-- lick, onder St. Odiliënberg (L.), werd in een weiland, waar hij aan het hooien was, door den bliksem getroffen en gedood. Te Woerden is de 20-jarige zoon van den land bouwer De Lange door den bliksem getroffen en gedood. I Boven Amersfoort ontlastte zich een zwaar onweer, vergezeld van een zwaren plasregen. In een minimum van tijd stonden de meeste straten blank ,daar de rioleering het water niet kon ver zwelgen. Groote hagelsteenen vernielden een groot deel der te velde staande gewassen. In de plantsoenen en ook in particuliere tuinen wer den groote en zware loof- en vruchtbooinen ont worteld. Het historische monument op Monni kendam werd beschadigd door een vali van een drietal groote boomen. Van een der torentjes werd de spits afgeslagen en het dak beschadigd, terwijl de balustrade aan de stadszijde geheel ontzet werd. Een gedeelte van de helling der trambaan der Ooster Stoomtram, op het stationsemplace ment aan de Barchman-Uruytierslaan werd door een kraehtigen waterstroom weggespoeld. —Gisternacht heeft in Ooevorden en omgeving een ernstig onweer gewoed, vergezeld van een flin ke verfrisschende regenbui. In Nnieuwe Krim, waar men feest vierde ter gelegenheid van de opening van den nieuwen weg, sloeg de bliksem op meerdere telefoonpalen, welke gespleten werden. Personen, die voor de huizen stonden, werden door den lucht druk tegen de muren geslagen. Tijdens het hevig onweer dat Woensdagavond boven Donkerbroek (Freisl.) woedde werd een koe van gebr. Lodenstein alhier door het hemelvuur getroffen en gedood. Bij het onweder van Woensdagavond sloeg de bliksem in een hooimijt van den landbouwer K. Kui per te Onna en in een van den landbouwer Kist te Te Hindeolopen werd de groote watermolen van de heeren Bruggraaf en Terpstra een prooi der vlammen. De gewassen op de gemeentelijke tuin tjes zijn voor het meerendeel vernield. HET WEER IN HET BUITENLAND. Tijdens een onweer werden Woesndag te Kochem (Duischland) drie personen die een toevlucht onder een boom hadden gezocht, door den bliksem getrof fen en gedood. Uit de verschillende deelen van Italië komen geregeld berichten binnen over onweders stormen en overstroomingen. Bij Genua werden 2 personen gedood. Te Pescara werd een badinrichting door de kracht der elementen verwoest en door den stroom meegesleurd. Te Prescia en in de naaste omgeving moest de brandweer meermalen optreden om men schen en dieren van den dood te tredden. Bij Vi- canca hebben aardstoringen plaats gehad die het verkeer ontwrichtten. De schade door de wind- en waterhoos aange richt in het centrum en het zuiden van West-Vlaan deren is nog veel aanzienlijker dan de eerste be richten lieten vermoeden. Te Marialoop, bij Thielt, zijn vier groote boerderijen totaal verwoest en lig gen een groot aantal stallingen en schuren in puin. Van de meeste huizen is het dak geheel of gedeel telijk weggeslagen. Koeien, varkens en schapen zijn met tientallen in de geteisterde streek door neerval lende muren gedood of in de overstroomde weiden verdronken. Alle veldgewas is letterlijk vernield door den regen en den hagelslag. Er vielen hagelbrokken van 100 gram en meer. Sommige groote landbouwers hebben tot een half millioen francs schade geleden. In de Leiestreek nabij Beveren en Kuurne is de vlasoogst eveneens gedeeltelijk vernield. In dit laat ste dorp werden twee jonge meisjes in hare woning door den bliksem werden getroffen en met verlam ming geslagen. Het hemelvuur was er zoo geweldig, dat niet minder da otien boomen tegelijkertijd door den bliksem werden neergeveld. Beide mijten werden door het vuur verteerd. Boven het dorp Koudum en omgeving woedde het zware weer van kwart over zeven tot 9 uur en ging gepaard met hevige slagnegetis en hagelbuien. Op verschillende plaatsen is de bliksem ingesla gen. De boerderij eigen aan en bewoond door J. Vis ser, is geheel in de vlammen opgegaan. Van den inboedel kon zoo goed als niets worden gered, terwijl de geheele hooioogst waarmee men juist gereed was gekomen, ging verloren. Alles was verzekerd. Bij de boerderij van S. Nauta is een enkele hoop hooi ter grootte van 23 wagens enkele meters verder in het land totaal afgebrand. Een kalf van mej. de wed. A. Dijkstra is door het hemelvuur getroffen en gedood en bij de boerderij van G. Folkertsma een koe. Aan den Molkwerumerweg werden va nden vee houder P. Sikkes twee paarden en van den veehou der C. Draaijer twee kalveren dopdelijk getroffen. en het gebied van de „Berg- strasse" ontlastte zich Woensdag een hevig onweer, dat met hagelslag en een wolkbreuk vergezeld ging, waardoor ontzaggelijke schade in de wijnbergen en aan het te velde staande gewas werd aangericht. Veel vee is in de stallen verdronken. De schade is zeer groot, terwijl de meeste goeren niet verzekerd zijn. Jl. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad van Broek op Langendijk, van welke bijeenkomst een verslag in ons Dinsdagnummer voorkwam. Echter werd geen melding gemaakt van het aan bieden van enkle verordeningen in verband met de finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Met het publiceeren daarvan maken wij thans een Wij hebben de eer U hierbij ter vaststelling aan te bieden enkele verordeningen en besluiten ter uit voering van dewet van 15 Juli 1929 Staatsblad no. 388 op de finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeente en U voor te stellen daarop de Koninklij ke goedkeuring aan te vragen. Aan de verschillende vraagpunten die hierbij aan de orde komen zij hieronder een korte bespreking gewijd. a. uitkeering naar het getal inwoners op grond van de oude wet op de finanti eele verhouding van 1897 2380 inwo ners a f 1.121/s f 2677.50 b. rijksbijdrage in de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris op grond va nde oude wet op de fi- nantiieele verhouding van 1897 f 600.— c. 50 opcenten op de personeele belas ting f 3400.09 inkomstenbelasting 2e. Wat geeft de nieuwe wet aan deze gemeente worden de door ons ter vaststelling aangeboden ver ordeningen en besluiten ongewijzigd aanvaard? a. uitkeering uit het gemeentefonds f 11034.63 b. uitkeering uit het gemeentefonds van een gedeelte van de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris f 3000.— c. meerdere opbrengst fondsbelasting d. plaatsing van deze gemeente in de derde klasse f 3500.— d. 40 opcenten op de hoofdsom van de fondsbelasting f 6400,— e. uitkeering van 75 procent van de op brengst va nde hoofdsom van de grond belasting f 6800.19 g. 80 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting f 5440.15

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1