De Eerste Langedijker Middenstandstentoonstelling Een praatje over vastrecht BIB Binneniandsch Overzicht Reeds liggen de eerste dagen van de tentoonstel ling weder achter ons. Dagen van een bijzonder opgewekten geest, pret tige stemming, groote bedrijvigheid en van opmon terende gezelligheid. Het tentoonstellingsbestuur en de standhouders zijn tevreden dat het doel, waarvoor deze tentoon - stellng wordt gehouden op deze wijze wordt bereikt. Maar hoe zou het ook anders kunnen. En toch viel er iets te overwinnen. Er waren er die dachten dat aan deze organisatie een anderen naam was gegeven en de opzet toch was dat wederom een soort bazar werd gehouden ten bate of ten voordeele van de een of andere or- De roep die er door middel van de eerste bezoekers van de tentoonstelling uitging, deed echter toch be sluiten eens een kijkje te nemen en men zag en ondervond dat het geen bazar was, maar werkelijk een tentoonstelling van artikelen op verschillend ge bied, geëxposeerd door hen, die deze artikelen ver- koopen. En we weten ook, dat de gedachte reeds ingang vindt, dat er bij de Langedijker winkeliers en zaken menschen toch alles is te bekomen. Ja, het gaat zoo ook goed, en reeds werd het ie- deren dag drukker. Natuurlijk wordt er op gerekend dat de laatste dagen zullen uitmunten en we twijfelen niet, of dit vertrouwen zal niet worden beschaamd. Men kan hier rustig ronddwalen, het oog wordt verlustigd door het vele mooie en goede dat er te zien is, en men zal hiermede later zijn voordeel kun nen doen, want nu weet men, dat onverschillig welk gebruiksvoorwerp of luxe artikel ook, het aan den Langendijk is te verkrijgen. Het was een goede gedachte geweest om ook de kinderen van de verschillende scholen uit te noodi- gen, de tentoonstelling te komen bezichtigen. Deze uitnoodiging betrof dan de hoogste klasse. En dat deze uitnoodiging op prijs werd gesteld, bleek al reeds Donderdagmiddag, toen de kinderen van de openbare school te Noordscharwoude. onder leiding van hun hoofd het eerste bezoek brachten. Verschillende dingen werden gedemonstreerd alles werd getoond verschillende zaken werden verklaard en de kinderen genoten. Vrijdagmiddag brachten de kinderen der U.L.O.- school te Noordscharwoude en van de o. 1. school te Broek op Langendijk, onder geleide van het on derwijzend personeel een bezoek aan de tentoon stelling. De vele demonstraties trokken als vanzelf spre kend veler aandacht. Met groote oplettendheid werden de verrichtingen gadegeslagen en waren de ze jeugdige bewoners van den Langendijk een dank baar object voor de demonstranten. De fa. Wed. G. Oud Pz. en Co. onthaalde hen op de bekende limonade „Jaffa" wat bij allen zeer „in den smaak" viel en was dit voor hen een bijzon dere attractie. Voldaan vertrokken zij en zal er thuis met de huisgenooten zeker nog heel wat over gebabbeld j worden. Wie de kinderen heeft heeft de toekomst. Vooral gisteravond was er een groote toeloop van publiek en het was voor allen een aangenaam ge zicht de aanwezigen met de grootste belangstelling alle stands te zien bezichtigen en een prettig ge voel voor de exposanten, dat aan hun exposities zoo veel aandacht werd geschonken. Zij zien hier toch in een waardeering van de zij de van het publiek. Ook werden verschillende demonstraties gegeven van verschillende door electrische beweegkracht voortbewogen machines. Ook had men het genoegen gisteravond het be stuur van de Schager Middenstandsvereeniging te mogen ontvangen, en het was een groote voldoening van die heeren te mogen hooren dat alles keurig in orde was gebracht en een schitterend geheel was verkregen. Moge het een aansporing zijn voor anderen om ook nog een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. In aansluiting op onze beschrijving der verschil lende stands komen wij thans nog even op een en ander terug. De „Hendrik Hudsou"-sigaren welke op deze ten toonstelling op opvallende wijze zijn geëxposeerd, immers deze stand behaalde den 3en prijs, zijn in een groote verscheidenheid voorhanden en voor ie ders beurs bereikbaar. Wij hebben aan de vriendelij ke uitnoodiging van den standhouder dit merk te keuren, gevolg gegeven en wij bekennen openlijk, niet tot onzen spijt: „de sigaar is 2acht en heerlijk van geur." De fabrikante van de „Hudson"-sigaren is de fa. JASPER SNELLENS, te Valkenswaard,, de hoofd- vertegenowordiger is de heer O. Geus te Alkmaar. In de stand van den heer D. Schuitemaker Jr. te Noordscharwoude werden ons getoond de nieuwste modellen „Telefunken" radiotoestellen en -luidspre kers. De heer Schuitemaker heeft voor dit fabrikaat de alleen-vertegenwoordiging voor den Langendijk en Omstreken. Een bijzonderheid zagen wij nog in den stand van den heer Jb. Bakker te Noordscharwoude.. Op sug- gereerende wijze komt men tot de overtuiging, dat op fotografisch gebied door middel van de „Imperial* films en platen zeer mooie resultaten te bereiken zijn Een zestal kunstfoto's, welke electrisch verlicht zijn en door amateurs zijn opgenomen, geven een spre kend beeld hiervan. De heer K. Nap te Oudkarspel levert de beoefe naars van de rijwielsport een binnenband van Hol- landsch fabrikaat. De soliditeit werd ons getoond door het uitrekken van de band over een lengte van 4 meter. Voorwaar een doorslaand bewijs. Deze banden zijn vervaardigd van onvervalschte Pararub ber en de prijs is, ondanks dit alles, zeer laag. Een nieuwigheid op het gebied van een zg. kin derzitje trok onze aandacht. Met één schroef wordt dit zitje, hetwelk op veeren is geplaatst,, aan het rijwiel bevestigd. In den stand van „Maggi" wordt deze dagen hoofd zakelijk gedemonstreerd de selderysoep, welke de nieuwste is, die door deze fabriek wordt vervaardigd. Ieder bezoeker kan zich van de fijnheid dezer soep overtuigen, daar een ieder een kopje hiervan gratis wordt aangeboden. Tevens zij gewezen op de veel zijdige toepassing der aroma's, speciaal op het ge bruik van roma met sla. De soepensorteering omvat thans 18 soorten. Het bekende kindervertelboek „Pim de Padvinder" geschreven door Clinge Doorenbos wordt aan de kin deren gratis uitgereikt. De heer Jac. Kaas te Oudkarspel, deelde ons me de ,dat met het oog'op de komende drukte voor de twee laatste dagen' van de tentoonstelling een extra zending „Fyfes"bananen is aangekomen. Liefhebbers behoeven niet te vreezen teleurgesteld te zullen wor den, de voorraad is zeer groot. De heer Piersma te Oudkarspel vroeg onze aan dacht voor de zg. „Welff'-schoen. Deze schoen is voorzien van steunzolen. Diverse modellen zijn te bezichtigen. Vermeldden wij reeds dat de fa. Wed. G. Oud Pz. te Haarlem de bekende Oud's kinawijn en limonades exposeert, nog zij er op gewezen, dat deze firma een overheerlijke advocaat in den handel brengt. Een collectie zeer moderne fotoalbums zien wij geëxposeerd bij den heer P. Mienis van Oudkarspel Ook op het gebied van teekenbehoeften is een groote verscheidenheid aanwezig. De N. V. E. Ostermann Co.'s Handel Maatschappij te Amsterdam exposeert het alom bekende artikel „Persil" zelfwerkend waschmiddel. Met dit wasch- middel worden in den stand den geheelen dag demon straties gehouden. De resultaten,, welke men bij die demonstraties bereikt, zijn wel het beste bewijs, dat Persil buitengewone eigenschappen bezit en onont beerlijk is voor iedere huishouding. Verder zien wij er het artikel „Henco" Henkei s Wasch- en Bleeksoda, hetwelk onmisbaar is voor het in de week zetten der wasch en voor het zachtma- ken van het dikwijls zeer schrale water. Ook vindt men er het radicale Schuur- en Reini gingsmiddel „Ata" een schitterend artikel voor het schoonmaken van pannen, potten, enz. tentoonge steld. Tenslotte valt ons oog op het nieuwe Afwasch-, Spoel- en Reinigingsmiddel „Imi", hetwelk door de firma Osterman sedert korten tijd in den handel wordt gebracht. Imi is een geheel nieuw praeparaat van de Persilfabrieken en lijkt ons werkelijk een on misbare hulp voor de huisvrouw bij het wasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen, enz. En bescheidenheidshalve willen wij er nog aan toevoegen, dat de „Heidelberger" drukautomaat steeds aller aandacht trekt. Gisteravond ging de 500ste bezoeker door de con trole, die op het podium werd gefeliciteerd met het geluk een prijs te mogen ontvangen. De gelukkige, de heer H. Meeldijk van Noord scharwoude kon in het bezit worden gesteld van een Terry-zadel. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond kwamen een 29-tal leden met het Bestuur van „Belang der Jeugd" ten huize van den heer A. Alaakal te zamen om te beraad slagen over het jaarlijks te houden schoolreisje, reisje. Mei veel animo werd aan de besprekingen dooi' alle aanwezigen deelgenomen. De gang zat er blijkbaar bij de ouderen in, wat ons eigenlijk niet hoeft te verwonderen. Ae 'waren geïnspireerd door de kinderen, die reels eenige dagen van te voren voor schooltijd een nieuw spel, door henzelf uitgevonden, speelden, nl. schoolfeestje. In een lange rij marcheerden ze door de Dorpsstraat op de maat van een nieuw marschlied, genaamd: 't Vacantiekinderfeest. Kin deren zijn ongeduldig va naard. Ze kunnen den loop der dingen niet afwachten, evenmin als jonge zwaluwen, vóór ze in 't najaar de groote reis naar 'tZuiden aanvaarden, onrustig heen en weer Vliegen en in steeds grootere getale 'sa- vonds op 't oude kerkdak terugkeeren, totdat eindelijk definitief de groote tocht wordt onder nomen. Spoedig gaven zich 4 collectanten op, die elk een gedeelte van Broek voor hun rekening; ne men. Hun belangeloos werk verrichtten ze de daarop volgtende week op schitterende wijze. f273.85 bracht de inzameling op. Waarlijk, on ze kinderen mogen trotsch op hun oudera zijn. En nu de belooning voor de collectanten'? Zé mogen op Vrijdag 11 Juli, den vastgestelden datum voor 't schoolreisje, het toezicht houden over een schare feestvierende schooljongens. Als man uit de praktijk van het schoolleven geef ik den heeren den raad: Trek je beste plunje maar niet aan. Buiten het onderwijzend personeel gaan er ook nog een viertal dames mee. Waar de reis naar toe gaat? Dat deel ik nog niet mee, des te langer blijven de [kinderen er naar raden en ik houd er van ze af en toe eens te pla gen. Maar ik twijfel niet, of ze zullen zich amu- BROEK OP LANGENDIJK. Onze winkelstand geeft blijk ondernemingsgeest te bezitten. Men zit waarlijk niet bii de pakken neer. Hier IS gebouwd, ginds WORDT gebouwd, en I op weer een andere plaats ZAL worden gebouwd of j verbouwd. Een winkelverbouwing is weer gereed gekomen de heer J. C. Koolaard, brood- en banketbakker alhier opent heden zijn nieuwen winkel, geheel naar de j eischen des tijds ingericht. Men ga den winkel eens zien. Het verleidelijk uit- I ziend gebak is geborgen achter glas. Geen insect kan er bij. De uitstalkast is keurig. Reeds prijkte er een mo- j len van chocolade, een confisseurswerkje op zich zelf. Wij wenschen den ondernemer voorspoed in zijn gerestaureerde zaak. Herhaaldelijk ontmoeten wij in den lnatsten j tijd bij oesprekingen ove relectriciteitstarieven den naam Vastrechttarief, waar velen zich' bij I deze uitdrukking óf niets óf iets verkeerds voor- I stellen, daar zai een korte uiteenzetting wellicht j j van nut kunnen zijn. Eerst iets over het ontstaan vanj het begrip j Vastrecht. Vroeger vond men bij alle electr. bedrijven enkel één soort tarieven, n.m. «een be- 1 paalde prijs voor de afgenomen Kilowattuur (dit is de eenheid voor het verbruik van electrische stroom, evenals b.v. gespróken wordt van een ku bieke meter water of een kubieke meter gas), deze eenheid wordt kortweg aangeduid door de letters K.W.U. Al naar gelang het doel, waar voor de stroom gebruikt werd, werden afzon derlijke prijzen per K.W.U. vastgesteld, dus voor lichtgebruik, voor krachtgebruik, voop straal - verlichting enz. Waar de electr. bedrijven in het algemeen gehaat zijn mét een verhoogde stroom- afname, mits hieraan voor het bedrijf geen al te hooge kosten verbonden zijn, daar roes als van zelf bij vele electr. bedrijven de gedachte op om alle eleetriciteit, die boven de reeds bestaande afname kon verkocht worden, tegen een minderen prijs te leveren, om zoodoende deze meerdere afname te bevorderen. Zoo ontstond het vast rechttarief, d.w.z. eerst moesten de onkosten aan de bestaande, stroomafname verbonden, verzekerd worden door een vastrecht, al wat verder verkócht werd kon dan tegen een lageren prijs geleverd worden. De gebruikers werden dus verlokt om meer stroom to gaan verbruiken. Als vanzelf rijst nu de vraag: is dit in het belang van het bedrijf, of in dat der verbruikers, of profiteeren beide hiervan en hierin schuilt nu juist de moei lijkheid voor het beoordeelen van de billijkheid van een vastrechttarief. In het algemeen, kan wel gezegd worden, dat het bedrijf het meest profi teert, mits de toename van het stroomverbruik buiten de uren valt, waarin de meeste stroom gebruikt wordt, dus buiten de avonduren. Wat de verbruikers betreft zullen alleen die verbruikers er van profiteeren, die hun stroomverbruik' op de een of andere manier sterk kunnen vermeerderen, b.v. door toepassing in het huishouden,, alsmede die verbruikers, welke geregeld reeds een zeer hoog verbruik hebben. De kleine verbruikers zul len er in het algemeen weinig of niets beter, de meesten zelfs slechter door worden,, daar zij' toch niet meer dan het hoognoodzakèlijke gebrui ken voor licht en de aanschaffing) van allerlei prachtige en dure huishoudelijke apparaten voor hen onmogelijk is. Ieder bedrijf moet, dus voor zich zelf uitmaken of een vastrecht voordeel biedt, ja dan neen. Beschouwen wij thans één der vormen van vast recht, het z.g. oppervlaktetarief, zooals het' bij de Provincie in gebruik is, 'dan kan met enkele voorbeelden nog duidelijker de beteekenis van het vastrechttarief voor de verbruikers worden aangetoond. Bij dit provinciaal tarief wordt het vastrecht, dus het bedrag, dat elke maand vast moet worden betaald, bepaald volgens de vloer oppervlakte van het perceel van den verbruiker. Voor de bepaling van de oppervlakte tellen alle ruimte nmede, behalve de zolder (maar wel ka mertjes op den zolder). Reeds dadelijk springt hier in het oog het onderscheid tusschen de stad en het platteland, in de stad zijn over het alge meen de woningen met veel kleiner vloeropper vlakte dan die op het platteland, neem b.v. hier in onze streek maar eens de oppervlakte van een gewone "bouwersvereeniging met koolboet en daar- legenover een arbeiderswoning in de stad! En toch kunnen beide hetzelfde aan eleetriciteit ge bruiken. Krijgen deze nu vastrecht volgens) de oppervlakte, dan komt de bouwer in de slechtste positie. Als voorbeeld neem ik een .bouwerswoning met een eigen vloeroppervlak van 50 M2. en een boet van 100 AI2., dan is het vastrecht volgens de provinciale tarieven daarvoor f 2.52 per maand Volgens verbruiksgegevens van het bedrijf hier kan het verbruik aan l-icht voor een dergelijke bouwer gesteld worden op 120 'KWj.U. per jaar (dit hangt natuurlijk nauw samen mét de weers omstandigheden in den winter), voor deze 120 K.W.U. moet hij dan nog extra betalen 120 maal 5 cent of f 6.—, hij betaalt dus voor zijn stroom twaalf maal f 2.52 of f30.24 plus: f 6 of totaal f36.24. Als ik dit bedrag door 120 (zijn verbruik' in K.W.U.) deel, dan betaalt deze bouwer dus 30.2 cent voor de K.W.U. Bij gewoon tarief van 23 cent per K.W.U. betaalt deze bouwer hier thans voor zijn 120 K.W.U. f27.60,- dus liefst f8.64 minder! Nu de arbeider in de stad, deze zal aan vloer oppervlak' 50 A12. hebben en nog, 20 M2. voor schuurt jeof iets dergelijks, di1 wordt aan vast recht 12 maal fl.72 is f20.64, neem ik diens verbruik op 100 K.AV.U. aan, dani betaalt deze 100 maal 5 cent of f 5, plus f 20.64, totaal 25.64 of per K.Wi.U. 25.6 cent, gebruikt^'hij ook 120- K.W.U. evenals de bouwer, dan worden zijn kosten totaal f26.64 of 22.2 cent: per K.W.U. Uit. dit voorbeeld blijkt dus duidelijk" hoe een zelfde vastrecht voor stad en dorp tot groote onbillijkheden kan voeren ten opzichte der ver bruikers, alleen als de bouwer zijn verbruik op voert tot 176 K.W.U. dan zq uhij hetzelfde ge middelde voor de K.W.U. betalen als bovenge noemde arbeider, maar betaalt dan natuurlijk' ook weer 76 maal 5 cent meer! En zoo kómen wij tot de slotsom: wat geeft het, wat' de verbruiker gemiddeld per K.Wi.U. betaalt, de hoofdzaak is en blijft toch, wat moet hij totaal betalen. Juist in dat gemiddelde zit de verlokking van het vastrechttarief, er wordt nu geredeneerd: och elke K.Wi.U. meer kost mij maar 5 cent, dus vooruit maar! en het bedrijf vaart, daar wel bij (indien die overbodige K.W.U tenminste buiten de avonduren vallen!), maar de verbruiker moet per slot toch ook dit overbodige verbruik betalen, dus wat wint déze dan? Niets, integendeel en of hij n ual kan zeggen: ja maar ik heb het afgeloo- pen jaar toch maar 20 cent per K.W.U. betaald, dan ka nnog niet gezegd worden,, dat de man goedkoope stroom heeft gehad, het komt er slechts op aan, wat hij in totaal betaald heeft. Uit het bovenstaande zal dus duidelijk ge worden zijn, dat het vaststellen van een vastrecht voor alle verbruikers vooral voor het platteland uit den booze is en tot vele onbillijkheden moet voeren, iets anders is het, om naast de bestaande gewone tarieven oo knog de gelegenheid open te stellen voor hen, die meenen met een vastrecht goedkooper stroom te kunnen verkrijgen, een vast - recht te bepalen, met andere woorden, het vast recht niet verplicht te maken, maar vrijwillig. Eerst in dit geval is een vastrecht billijk, omdat dari de aanvrager zelf moet nagaan of hij goed kooper uitkomt, hij zal het dan aan zichzelf te wijten hebben, als het aan het eind van het jaar blijkt, dat hij veel meer betaald' heeft, als hij zich heeft voorgesteld. Na deze uiteenzetting zal het ieder duidelijk' zijn, dat het vaststellen van een tarief, dat' ieder een bevredigt, tot de moeilijkste problemen voor een electr. bedrij fbehoort, maar meen ik ten slotte toch ook nog te moeten wijzen op het feit, dat de verbruikers er niet zijn voor het bedrijf, maar dat hei- bedrijf er is: voor de verbruikers, dat is de taak va nde gemeenschap, de tarieven moeten dus bepaald worden rekening houdend met den aard der verbruikers. De tijd gaat snel. We gaan het jaar al weer „uit." De nieuwe zendtijdverdeeling is ingegaan. Wat ts een algemeen program ma. Wat het naar de meening van de re geering geven moet. Het mond- en klauw zeer. Het middel dat acht jaar geleden ge vonden heette te zijn doch als waardeloos werdvergeten. In Spanje als deug delijk erkend.? Een Nederlandsche vee houder ging er op uit. Negatieve resulta ten ook in Spanje. Het suikerwetje. Ver schillende beoordeeling. Verhooging van den suikerprijs. Nota van der^ heer Co- Hjn. Niet meer produceeren dan ons land behoeft. Den langsten dag hebben we al weer achter den rug en de eerste helft van het jaar eveneens. Wat zoo veel zeggen wil als dat we het loopende jaar thans even hard uitgaan als we het nog maar luttele maan den geleden ingingen. De tijd gaat snel. De lange avonden krimpen al weer in, wat ongetwijfeld door velen als iets onprettigs gevoeld wordt. Maar er zijn er en zeker ook wel velen, die met eenig genoe gen constateeren, dat van dag tot dag de lamp wat vroeger aangestoken moet worden. Voor menigeen, die des avonds nog wat te doen heeft binnenskamers is de verzoeking te groot om nog wat buiten te blij ven en zoo is tenslotte de zomertijd voor hen, die des avonds nog te arbeiden hebben aan werktafel of studeercel ln zeker opzicht een ongerief waaraan de korte dagen geleidelijk weer een einde maken. Deze week Maandag is de nieuwe zendtijdregeling voor de radio ingegaan, de veel besproken, veel be- critiseerde zendtijdregeling die aanleiding gegeven heeft tot protest zoowel als tot waardeering. Er zal op gezette tijden ook een algemeen prgoramma ten gehoore gebracht worden, met de uitvoering waar van de verschillende omroepvereenigingen beurte lings belast zullen worden. De vraag is gesteld van sommige zijden wat men onder een algemeen pro- gromma te verstaan had. Daaromtrent kan men van meening verschillen. Bij beschikking van den minis ter van waterstaat is een commissie ingesteld, tot keuring van het algemeen programma. Met betrek king tot die commissie en tot het algemeen pro gramma zijn eenige regelingen vastgesteld en met betrekking tot het algemeen programma het volgen de: dat het algemeen programma zal moeten om vatten mededeelingen van woord toon of beeldin houd van ontspannenden leerzamen aesthetischen of ethischen aard en dat het algemeen programma zoo moet zijn dat redelijkerwijze niemand aan den in houd aanstoot kan nemen. Hieruit blijkt dus, dat algemeen programma zoo zal moeten zijn, als wel elke omroepvereeniging voor haar leden ln het bij zonder zal wenschen te geven. Zou er een vereeni- ging zijn welke haar leden zou willen trakteeren op een programma dat hiet ontspannend, niet aesthe- tisch of niet leerzaam is of op een programma dat wel aanstoot zou kunnen geven? Nu, dit laatste mis schien wel. Elke omroepvereeniging spreekt uit den aard der zaak speciaal voor hare leden en luister vinken en zoo verbroederd zijn we in ons land nog niet, dat er, als we „onder ons" zijn niet eens een enkelen keer iets gezegd of gezongen zou kunnen worden waaraan anders denkenden eenigen aastoot aan zouden kunnen nemen. Het algemeen program ma is blijkbaar bedoeld, als iets, dat door allen genoten zal kunnen worden. En juist over de nood zakelijkheid van een van hooger hand opgelegd „al gemeen" programma is ook al verschil van meening ontstaan. Wie een tochtje maakt door de veeteelt- en land bouwgebieden komt al gauw tot de ontdekking dat het gevreesde mond- en klauwzeer weer allerwege voorkomt Boerderijen waar het bekende biljet „Mond en klauwzeer" niet voorkomt zijn haast uitzondering Het mond- en klauwzeer is een veeziekte die bijna jaarlijks aan den veestapel groote schade .berokkent en tevens voor menigen veehouder een belangrijk finantieel verlies beteekent. Geen wonder dus dat ijverig wordt uitgezien naar het verlossende middel tegen deze ziekte. Een jaar of acht geleden leek het inderdaad dat het middel gevonden was en menig belanghebbende zal zich in die dagen vergenoegd de handen hebben gewreven. Edoch naar al spoedig bleek, werd van wetenschappelijke zijde de waarde loosheid van het middel betoogd en 't middel dat gevonden heette te zijn verdween in den doofpot. Eenige weken geleden verscheen in verschillende bladen de zeker opzienbarende mededeeling, dat het in ons land als niet deugdelijk verworpen en verguis de middel in Spanje toepassing had gevonden met medewerking van de hooge regeering en de weten schap daar te lande. Het is te begrijpen, dat van sommige zijden met eenige scherpte op het geval werd gewezen en dat (wederom) een aanval werd gedaan op de wetenschappelijke autoriteiten op grond van wier verklaringen de waardeloosheid van het middel (nu ongeveer acht jaar geleden)door velen als een feit was aanvaard. En te verklaren was het ook, dat met eenige ontevredenheid werd opge merkt, dat de fabriek die in Spanje het middel heet te te vervaardigen niet alleen hier, in ons land had kunnen maar ook had moeten staan. We gelooven niet, dat de belanghebbenden de veehouders nu di rect zoo bijzonder warm liepen voor hetgeen uit Spanje werd medegedeeld. Een Nederlandsch vee houder heeft de stoute schoenen aangetrokken en is naar Spanje gegaan om een onderzoek in loco ln te stellen en de fabriek te bezoeken niet alleen, maar tevens zijn licht te gaan opsteken bij de mannen van de wetenschap in het land van Sinterklaas. Het ver slag door bedoelden veehouder uitgebracht is nu niet bepaald gunstig te noemen en de hoop, dat het hier te lande verguisde middel in Spanje inderdaad zoo veel succes zou hebben gehad wordt door dat ver slag den bodem ingeslagen. De in Spanje genomen proeven toch moeten een negatieve uitkomst gege ven hebben, werden reeds een jaar geleden genomen en in een schrijven van den directeur van het abat toir te Madrid wordt het middel een kwakzalvers middel genoemd dat geen enkele wetenschappelijke waarde heeft, terwijl meerdere Spaansche autori tenten verklaringen omtrent de waardeloosheid afleg den. Het middel tegen mond- en klauwzeer blijft dus voorloopig nog weer illusoir. En het mond- en klauwzeer waait rond van boerderij tot boerderij en blijft hier en daar zijn offers eischen, wat in verband met den heerschenden crisis op landbouwge bied vermoedelijk nog een haartje erger is dan anders. De regeering is overgegaan tot het nemen van een maatregel in verband met den heerschenden land bouwcrisis en wel in den vorm van het suikerwetje. Als dit wetje tot stand gekomen isen wordt uitge voerd zal door de heffing van een invoerrecht op suiker de suikerprijs twee tot twee en een hal ven cent per kilogram kunnen stijgen. De regeering geeft in de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer uiting aan haar meening, dat dit geringe, door het Nederlandsche volk te brengen offer ge rechtvaardigd is door het behoud van de suikercul tuur met haar vele werkgelegenheden in de suiker industrie. Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer wordt het suikerwetje zeer verschil lend beoordeeld. Er waren leden die dit wetje be schouwden als de eerste positieve regeeringsmaatre- gel om den landbouw te helpen. Anderen bleken bezwaren te hebben en kwamen o.a. met de vraag of het nu wel door den bietenverbouw veretgenwoordig- de ta kvan landbouw moet zijn, die het eerst voor steunmaatregelen in aanmerking moet komen ter wijl nog andere opmerkingen dat met het op bedoel de wijze verleenen van steun aan den verbouw van de suikerbieten het pad werd betreden, dat zou leiden tot het verleenen van soortgelijken steun aan andere landbouwproducten, wat tenslotte zou kunnen voeren tot een alzijdige protectie. De heer Colijn heeft in een nota er o.m. op gewe zen, dat als men de boeren metterdaad met zes mil-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4