Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 80 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 8 JULI 1930 39e Jaargang Stemmingsbeeld „it Groentenland NIEUWE LANSrEDUKER COURANT DEZE COURANT VBRSCHIJNT DINSBAG D®Ni)ERDAÜ en ZATERDAtl. per 3 maanden 1.15. Uitgavefirma 1. H. KEIZER. Redactfiur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharweude. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent-; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Minister Beelaarts van Blokland moet bij we kere gelegenheid, doelend op de algemeene nei ging tot verhooging van invoerrechten, gespro ken hebben over de t-oekomstige economische heil staat, die hij min-cerbiedig met den naam gek kenhuis heeft betiteld. Over Amerika's plannen, reeds wettelijk vast gelegd, heb ik reeds gehandeld. 'kHeb Handelsberichten" van 3 Juli voor me, waarin de Itijkslandbouwconsulent uitvoe rig bericht over de plannen van, den Dtuitschen Reichsminister Schiele. Na op den ernst van den) toestand te hebben gewezen, spoorde de Minister aan tot snelle en practisehe hulp met gebruikmaking van alle ton dienste staande middelen. Om den invoer van alle mogelijk land- en tuinbouwproducten tegen te gaan, is het noodzakelijk, dab alle mogelijk heden op handels-politiek ge"bied worden uitge buit, en dat daar, waar nog nadeelige tariefcon- solidaties aanwezig zijn, getracht wordt, de han den zoo spoedig mogelijk vrij te krijgen. Er komt een roggewet, een melkwet, een aard- appelenwet, liet invoerrecht op boter en "kaas moet aanmerkelijk worden verhoogd. Idem het recht op eieren. Dan wordt de Beielist-ag binnenkort een wets ontwerp inzake standaardiseering van land- en tuinbouwproducten voorgelegd. Ten slotte werd door den Rijksdag een motie aangenomen, volgens welke* wettelijk zal wor den voorgeschreven, dat alle inrichtingen en on dernemingen van den Staat., de Landen- en de Gemeenten hun behoeften aan levensmiddelen zul len moeten dekken uit de binnenlandsche pro ductie. Alles gebiedende noodzakelijkheid, zegt Zijne Excellentie Vehicle. Uit Engeland komen eveneens zeer merkwaar dige beric-hten. 'tMoet daar^economisch ook*- ah niet rooskleurig wezen, leest uw dagblad maar. Be tegenwoordige regeering heeft beloofd, het werkloosheidsprobleem tot oplossing te brengen, doch is daarin heelemaal niet geslaagd. Integen deel. Nu heeft het grootkapitaal gesproken en een advies de wereld ingestuurd. Dat advies is zeer merkwaardig, afkomstig als het is uit het vrij handelsland bij uitnemendheid, dat Engeland al tijd moet zijn geweest. 'tGa.at zoo niet langer, hebben de beurskonin- gen en de geldmagnaten aan de Theems gezegd. De Ministers praten wel, belooven wel, maar bet helpt geen zier. In liet oude Europa houdt, men wel deftige samenkomsten in Genève, stelt men prachtige Resoluties vast, maar er is schier geen land, dal naar die overeenkomsten handelt. Wij Engelschen zijn'practisehe mensehen on ze country kan van theorie niet leven. We die nen geheel en al van richting; te veranderen, de nood is ons opgelegd, nu andere; Staten steeds doorgaan, den invoer van elders te, 'belemmeren. Er moet een Pan-Engel and komen, en; binnen het rijk en de dominions (vroeger) koloniën gc- heeten) dient vrijhandel te worden toegepast. Maar wat-'van elders komt, moet worden belast. Zoo redeneeren de toonaangevende Engelsehe economen van naam. 'tTs zeer opmerkelijk, dat gelijk met dit vor- ontrustend Engelseh bericht, de dagbladen heb- iben gemeld van een conferentie teu Parijs, waar Bluitsehers, Franschen, Belgen en Hollanders bij een waren, teneinde te beraadslagen over de slechting van tolmuren. Daar waren de hooge heeren in principe alle maal voor; een Pan Europa diende/ er te komen en in de landen, hierbij aangesloten, dienden alle invoerbelemmeringen langs lijnen van geleide lijkheid te verdwijnen. Als men alles overdenkt, komt men tot dc conclusie, dat onze Minister van B.uitenlandsche zaken niets te veel heeft gezegd. Als het van de wijsheid der menschheid af hangt, dat blijkt wel zonneklaar is er wer kelijk geen helder plekje aan het donker eeono- niisch firmament te ontdekken. Edoch er zijn nog andere factoren, die de wijzen dei- wereld niet in de hand hebben, waarop zij niet den minsten invloed kunnen; uitoefenen. Ik denk daarbij aan regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren. Aan dén geweldigen/ in vloed der natuur, waar wij geen zeggenschap op bunnen doen gelden. Deze factoren kunnen van dien aard zijn, dat ze elke menschelijke berekening foutief doet zijn. Denk b.v. eens aan het verloop van onze aard appelenmark ten. We dachten allemaal: 1930 wordt tot een debacle. Waar moeten onze piepers heen? De Duitsehe, vakpers berichtte: de aardap peloogst staat er florissant voor; we zullen onze behoefte aap dit zeer voorname levensmiddel on geveer kunnen dekken. België zou. gelijk met ons aan) de markt ko men, Italië ons een moordende concurrentie, aan doen. Pessimisme was er zoowel in handels- als tuin- bouwkringen. Eiken dag vreesde men voor een piijsdebacle te staan. Wat vraag ik is van al die sombere prof-'- tiën uitgekomen? Nu blijkt het wel, dat West-Europa heel wat van de droogte heeft geleden; het) beschot van aardappelen valt zoowat overal tegen. In D'uitseh land wordt over droogte geklaagd en bij den Belgischen concurrent moet het eveneens zeer droog zijn, terwijl het, gewas schrikbarende ver schijnselen van degeneratie vertoont. Er ia dan ook geen sprake van een overvoerde markt, noch hier, noch elders, j Te Bovenkarspel blijft de aanvoer tegenover andere jaren gering. Op tal' van plaatsen is dit het geval. In plaats van verdere prijsdaling treedt prijsverliooging in, mee veroorzaak! door een bevredigende vraag. Er blijkt al vraag naar aardappelen voor over zee; bergen kisten wachten op vulling. I Heden, Maandagmiddag liepen de prijzen voor j de aardappelen op 'tot f (i per 100 Kg., te Hom is zelfs f 0.30 per 100 Kg. voor export betaald. 'tWas Maandag een zeer bijzondere dag, en wel door de invoering van de nieuwe sorteering. I Vrij algemeen hebben de tuinbouwers de sortee- I ring voor de groeten en middelbaar en grof in gevoerd; slechts enkele partijen zijn nog* op "cle uide maat gesorteerd. Voor heden nam men daar I nog genoegen mee, als overgangsmaatregel, doch i morgen, Dinsdag, dient de aanvoer naar voor schrift te zijn. I Tc Bovenkarspel noteerde ik de volgende prij zen: Middelsoort (Schot) f4.405.10 per 100 Kg. Grof (Schot) f5.206, por 100 Kg. Enkele partijen oude maat f4.605.40. - Voor witvleezige soorten zakte de markt wat in; er werd betaald van f 4.20f 5, Ijvat tegenover de prijzen van vorige week Vrijdag en 'Zaterdag geen verbetering beteekent. Op grond van 't geen lieden was op te merken, lijdt het geen twijfel, of de bouwers zullen eige ner beweging zooveel mogelijk grof sorteeren,: door alle aardappelen boven 50 m.M. doorsnee voor dc grove sorteering te bestemmen. Eensdeels is dit aanbevelenswaardig; voor de grove sorteering blijkt de meeste vraag te be staan. Eien nadeel zal blijken, dat door de aardappelen van 5055 m.M. bij de groeten te doen, éle mid densoort fijn zal blijven, waardoor de. mogelijk heid bestaat, dat deze soort met name in Duitsch- land wel eens minder gemakkelijk kan, worden geplaatst. Misschien leeft straks de handel in plantgoed op' en kan de fijne middensoorï voor dat doel verkocht worden. Op dat terrein is er echter nog weinig animo te bespeuren. Een vergelijking met de prijzen bovengenoemd met die aan den Langendijk besteed, wil ik maar niet treffen. Vergadering van den Baad der gemeente War menhuizen op Vrijdag 4 .Tuli j.l. Aanwezig waren "aUe leden behalve den. lieer Nannes. Voorzitter den heer H. Nolet Burgemeester. Secretaris den heer Bijs. Nadat dc notulen der vorige vergadering wa ren goedgekeurd, was no. 1 van de agenda aan de beurt. 1. Een schrijven van A. Kraakman, waarbij hij zijn benoeming tot lid van het Burgerl. Arm bestuur aanneemt. 2. Een schrijven ran den heer Donia, inzake aanleg lichtleiding sehoolwoning. Laatstgenoemd schrijven hield in, dat zijn verzoek betreffende vergoeding voor het in orde brengen! van zijn lichtleiding volgens zijn idee n,let serieus was behandeld en gaf daarin eenigszins uiting van protest, tevens deelde hij daarin mede, dat hij op zijn verzoek van vermindering van woninghuur nog eens terug hoopt ,$ekomen terzijnertijd. Uit' dc gehouden besprekingen van de heeren Molenaar en .Slot bleek, dat vaiv dit punt- was afgestapt en toen meer de aandacht was ge schonken aan de gewaagde vermindering van de huur van de woning. De heer Molenaar bleef bij zijn meening van toen, dat hij het billijk vond. dat de aanleg van ambtswoningen door de.„ge meente werd bekostigd. .De heer Slot was het eens met de Vorige spre ker en meende dat het onbillijk! was dat de e'en boven de andere werd bevoorrecht. Weth. de Groot zeido daarop, dat Donia reeds vier lichtpunten gratis had gekregen en zou wel eens willen weten wie dan wel bevoorrecht werd.. Daarop antwoordde weth. Swan, dat destijds de heer Bijs wel de aanleg van zijn woning door do gemeente vergoed is geworden en, dat dit /ie reden was van het schrijven van den heer Djonia, waarom dan de éen wel en den ander niet door de gemeente alles wordt aangelegd. Weth. de Groot bleef er sterk tegen en deelde alsnog mede, dat destijds de aanleg van de wo ning van den heer Bijs was gedaan en betaald, zónder dat de Raad daarmede was' gekend en het eenmaal toen niet goed was gegaan. De Voorz. meende ook, als men; de een het gaf de anderen het ook moeten geven, öp voor stel van Slot zal eens worden, onderzocht wat de kosten zouden zijn als al de andere gemeente,- woningen door de gemeente de aanleg zou wor den betaald en volgens de voorzitter zou dan de klacht worden voorkomen van minder serieu.se behandeling. 3. Dc goedkeuring van de begrooting 1930. Zonder op- of aanmerkingen goedgevonden. 4. Mededeelingen. Op 28 Juni j.l. was in kas van het tuinbouw bedrijf f 126.12. De minister van Financiën en Binnenl. Zaken deelt mede, dat aan de hand der voorloopige berekening dc uitkeering per inwoner wordt, ge- raamd op f4.97i/2. Volgens weth. de Groot, had dit ook' wel fó ronci kunnen wezen. 2. Diaar volgens mededeel ing van het best uur van liet Witte Kruis gebleken isr dat deze ver- ecniging, gezien het bedrag der verleende bij dragen ad f'1500, niet meer in staat is patiënten uit te zenden naar een sanatorium, stellen B. en' W. voor de subsidie met f600 te verhoogen. Volgens de besprekingen bleek het dat. er nog 3 patiënten stonden te wachten om) uitgezonden te worden en dit dan niet. zou kunnen geschie den wegens de vele aanvragen en de kosten. Ook, dat het vorig jaar in plaat/4 van "f 1500, maar f800 was bijgedragen cloor de gemeente^ omdat dit toen voldoende was voor dat jaar. Dan was het ook niet onmogelijk dat de Provincie de: helft van de verhoogde subsidie bij zou dragen en dan voor de gemeente op f300 zou komen te staan. Nadat weth. de Groot en de raadsleden Slot en Molenaar van hun instemming blijk' hadden gegeven, werd het voorstel zonder stemming aan genomen. III. Voorgesteld wordt overeenkomstig het ver zoek van Ged. Staten, de termijn van aflossing der geldleening, bestemd voor den aan-, en ver bouw van hijzondere scholen van 40) tot 25 ja ren terug te brengen. De heer Slot is hier tegen om Ged. daarin ge lijk te geven, en meent, dat. voor deze aanbouw een termijn van 40 jaar niet te lang* is. Met het oog hierop, dat dit hoofdzakelijk nieuwbouw betréft, stelt de voorzitter voor nog maals te trachten dit op 40 jaar te houden. IV. Voorgesteld wordt een besluit, te. nemen tot het doen van af- en overschrijving op de be grooting 1929, tot een totaal bedrag van f 7496, en op den dienst 1930 tot een totaal bedrag van f 600. Verder wordt, voorgesteld de suppletoire begrooting 1929 vast te stellen op f 1856.26 in ontvangst en uitgaaf alsmede een suppletoire be grooting voor den kapitaaldienst groot f26320. "Wegens de vele betalingen, die moeten go- sohiedeen, wordt goedgevonden dat. de kasgeld- leening verhoogd wordt lot f35000. V. Voorgesteld wordt- vast te stellen eene ver ordening op de heffing van besmettelijke/ ziek- egelden, waarin o.a. bepaald wordt, dat van de kosten is verschuldigd door belastingplichtigen, wier belastbaar inkomen" bedraagt f1500 of meer doch minder dan 2000 25 pCit. van f2000— 3000 50 p'Ct., van f3000—4000 75 pCt., en meer'dan i'4000 het volle bedrag. t 'De kosten van ontsmetting zijn ten hoogste f40.— i De heer Mot vindt het billijk,/Mat dit door diegenen die het beter kunnen betalen,, hiervan gedeeltelijk wordt bijgedragen. De heer Molenaar voelt er niet, veel voor en j meent, dat het niet noodig is* dat hieraan nog wordt bijgedragen en vermeent, dat dit voor enkelen een iem zal zijn om het O later, doen, en is bang dat het daarom zal worden ontdoken j en hel belang van de gemeenschap^ door de ge- j meente moet betaald worden. Wordt daarna zonder stemming aangenomen, met aanteekening, dat de heer Molenaar» er te- gen is. j VI. Voorgesteld wordt aan O. Vlam een half I jaar ontheffing hondenbelasting te verleenen tot I een bedrag van f 3, alsmede aanl 'K. Wildeboer, j eveneens tot een bedrag van f 3. Zonder stemming aangenomen. Aan de rondvraag gekomen vraagt de heer I v. Rijn hoe het staat met de vaste laadplaats j van de gemeente, daar nog steeds in de oude wal I bij M. Mosch aardappelen worden geladen. "Voorzitter zegt toe hier nog eens op te letten I of het verkeer in de straat daar niet onder lijdt. I Nadat, de heer Molenaar gevraagd had naar de j opslag van vuil, waar inmiddels een geschikte i plaats voor is gevonden, werd de vergadering; door den voorzitter gesloten. Uit den Omtrek ST. PANCRAS. Zaterdagnacht geraakte een luxe auto met een vijftal inzittenden in de ondiepe wegsloot, ge legen langs den Twuijverweg. Be bestuurder,misleidt door een zwaren damp, kon niet verhelpen, alhoewel rijdende met; zeer geringe snelheid, dat de auto in de sloot terecht kwam. De inzittenden waren, door het onmiddellijk openen der portieren, spoedig op het droee. - ST. PANCRAS. Eien kranige redder. Zaterdagmiddag hielden de heer M. en 'zijn zoon zich onledig met visschen nabij)" de molen in de Westbevcrkoog, toen de zoon een ver- frisschend bad wilde nemen in de breede kolk. Hij kon evenwel niet zwemmen en de sloot, bleek dieper dan hij verwacht had, zoodat hij tot ont steltenis van zijn vader in de diepte wogzonlr. Deze, eveneens niet kunnende zwemmen, trachtte nog te helpen door het toesteken van den hen gelstok en zelfs door zich ten einde raad zelf te water t.e begeven, doch tevergeefs. De hachelijke toestand werd opgemerkt door den heer W. Groen, die met zijn zoon' in de nabij- hed op het veld werkzaam was. Zonder aarzelen snelde de jeugdige Gerrit naar de plaats des on- heils, sprong half gekleed te water, dook, en wist den drenkeling, die reeds gezonken en bui ten bewustzijn was, aan een been te grijpen en zwemmende naar den kant te brengen, waar het spoedig gelukte om den drenkeling weer bij zijn positieven te brengen. Een woord van hulde voor dezen kranigen redder is hier zeker op zijn, plaats. Nieuwstijdingen ERNSTIGE AUTO-ONGEVALLEN. Zondagnacht omstreeks drie uur heeft op den Rijksstraatweg onder Sassenheim een ernstig auto ongeluk plaats gehad. De heer Z. uit den Haag had zijn vrachtauto tijdelijk veranderd in een auto voor het vervoeren van personen, bestaande uit een der tigtal Haagsche hengelaars en hun dames, die onder Aalsmeer zoudengaan visschen. Onder Sassenheim is vermoedelijk tengevolge van een daar hangende mist bank de auto in het tramspoor terecht gekomen over den kop geslagen en vervolgens in een sloot geraakt. Allen zijn gered. De meesten hunner bleken verwon dingen te hebben opgeloopen, van wie acht vrij ern stig. Deze laatsten zijn met eenlge auto's waaronder ook een inmiddels gerequireerde auto van den ge meentelijken geneeskundigen dienst te Leiden naar het St. Bernardusgesticht te Sasenheim overge bracht en daar verbonden. De „Crt." had een onderhoud met mej. C. van Eg- mond, die vlak bij de brug woont, waar het ongeval zich heeft afgespeeld. Zij vertelde om ongeveer 3 uur des nachts met haar man door een hevig gegil te zijn gewekt. Aanvankelijk dachten wij niet aan iets ernstigs, zeide het vrouwtje, dat nog zeer onder den indruk was, „het gbeurt namelijk zoo vaak, dat passeerende automobilisten des nachts erg luidruch tig zijn. Na eenige oogenblikken werd er echter ge beld en kwam iemand om water vragen. Toen hoor den wij natuurlijk wat er gebeurt was en hebben wij, zooals vanzelf sprak al het mogelijke gedaan, om te helpen. De menschen waren toen echter al gered zoodat wij niets anders konden doen dan dro ge kleeren verschaffen. Een viertal passagiers heb ben wij op deze wijze kunnen helpen. Zij waren er met een nat pak en den schrik afgekomen. Alleen de dame, mej. W. C. van S„ had bij een der oogen een bloeduitstorting. Het was natuurlijk een heele con sternatie, besloot mej. van Egmond, maar enfin, ik heb maar een gauw een kopje thee voor ze gezet. Op den Sint Annaweg te Nijmegen heeft Zon dagmiddag om 1 uur een auto-ongeluk plaats gehad waarbij 5 personen min of meer ernstig gewond wer den. Ter hoogte van de Van Peltlaan reed in vrij snelle vaart, een luxe auto, waarin 5 personen geze ten waren. Voor in de auto zaten dr. S. uit Gennep en zijrt dochtertje, het meisje chauffeerde. Waar schijnlijk heeft mej. S. op een gegeven oogenblik de beheersching over het stuur verloren. Plotseling al thans schoot de wagen van den rechter- naar den linkerkant van den weg botste daar tegen een lan taarnpaal die in drie stukken brak, kwam toen in i aanraking met een boom om ten slotte in een grep I pel langs den weg te belanden. i Alle vijf inzittenden werden gewond dr. S. en zijn dochtertje wel het ergst. Zij werden in een nabij gelegen woning binnengedragen waar dr. Frenken hun de eerste hulp verleende. Beiden werden hierna per ziekenauto naar het Wilhelminaziekenhuis over gebracht. De drie andere leden va nhet gezelschap konden na verbonden te zijn, voorloopig hun weg vervolgen. De toestand van dr. S. en mej. S. was i Zondagavond redelijk wel. De auto was zwaar bescha 1 digd. De kracht van de botsing was zoo groot, dat de slag ver in den omtrek hoorbaar was. ONGEVAL. i Op de landerijen behoorende bij de hoeve „Vrede- lust" van den heer Zoetelief te Koog op Tessel, re den Zaterdagmorgen drie zoontjes van den eigenaar met paard en kar in het land. Het paard schrok en sloeg op hol, waardoor de jongens uit de kar werden geslingerd Een zevenparig jongetje kreeg de kar bovenop zrch en werd onmiddellijk gedood. De ande re jongens bekwamen geen letsel. ZAKKENROLLERIJ IN DEN TREIN. Een heer logeerende in een hotel te den Haag, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hem inden trein tusschen Antwerpen en den Haag zijn porte feuille met f460 is ontrold.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1