NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 81 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO.^52^^ DONDERDAG 10 JULI 1930 39e Jaargang ÉHH: fimi 1.1 tEIZEB. totem 1. H. HEIZEI. Bami Hoardscharwoude. Revue van de Week Buitenlandse^ Overzicht Nieuwstijdingen DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAU. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. COURANT ADVERTENT IEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 8 Juli. De eerste Juliweek lieéft de verwachte, voor spelde weersverandering gebracht, maar de vrees (of hoop) dat het nu voorloopig; met de warme dagen uit zou zijn, werd niet; in vervulling ge bracht. Er braken uren aan van geweldig onstui mig weer, waarin de bliksem niet van de lucht was, sluizen des hemels geopend leken, om deze oude beeldspraak voor atmosferische revoltuien' te gebruiken. Vooral Brabant heeft van zulke buien te lijden gehad. De „gewone" wekelijksche lijst van branden -— ook thans schrikwekkend groot werd nog „aangevuld" door een reeks van verwoestingen, welke het hemelvuur berok kende. Tal van boerderijen, waaronder zeer fraaie en uitgebreide, zijn aldus in de asch gelegd. Voor de. assurantie-maatschappijen werden de tijdsomstandigheden al hachelijker. En in den primitieven toestand van zoovele plattelandsche brandwoermiddolen schijnt geen verandering te komen. Dfe Tweede Kamer heeft in de afgeloopen week twee openbare zittingen gehouden. Vooral op den len Juli j.l. moesten onze afgevaardigden met te bewonderen zelfbedwang de -megr dan tropische hitte trotseeren om bun plicht in 's lands belang te vervullen. Er was een nog uitgebreide agenda af te doen. Waarvan'de beide voornaamste pun ten: twee crisis-ontwerpen. En wel, de interpella tie van den Benjamin der Kamér, den. sociaal-de mocraat De Boer (opvolger van wijlen mr. San- nes) over den noodstand bij de Binnensehipperij. En voorts het Suikerwetje der Regeering, om den landbouw tegemoet te komen rn den crisis,' welke die thans doormaakt. De beer De Boer ging uit van de gedachte, dat Vader Staat tot plicht heeft de binnenschip pers tegemoet te komen door eene steunregeling:- Dien wensch had hij in een- motie belichaamd. Minister Rays de Beerenbrouck wees erop, dat' indien de Staat de hier-bedoelde categorie van noodlijdenden gaat steunen op de bedoelde wijze, men de aanvrage om hulp van zoovele anderen, die onder den erisisdruk zuchten, niet. zal kun nen weigeren. Bovendien noemde Z:Exe. dé mo tie-De Boer praematuur, voorbarig, daar een on derzoek vanwege de gemeenten "naar'den toestand bij de Binnensehipperij in gang is. Het resultaat daarvan dient dus te worden afgewacht. De opdrijving der vrachten door de schip pers beur zen, waardoor het vervoer al-meer per vrachtauto geschiedt, heeft de Binnensehipperij in zeer ster ke mate benadeeld. Wijziging der scheepvaart vrachten is dus wellicht een middel, dat verbete ring kan brengen. De motie-De Boer werd Dins dag 1 Juli j.l. verworpen met 5119. En de in terpellatie had weinig jfractiseh effect' gesor teerd. Zij was -- nogmaals aangestipt - wat voorbarig. Een deel van dp 1 Juli 1 en de geheeJe 2 Jüli- zitting werd (behalve dan de afdoening, in snel tempo, van een bundeltje legislatief kleingoed,' in beslag genomen door de behandeling van het, Suikerwetje, Een compenseerend invoerrecht bren gend van f2.40 per 100 Kg. op sommige soorten van suiker. Waardoor vooral de bieten-bouwers zullen worden gebaat. Van sociaaldemocratische zijde was een motie aanhangig gemaakt, strek kend om tegenover de mogelijkheid van prijsver- hooging met 2 a 2i/2 cents eene accijnsverlaging tot hetzelfde bedrag te stellen. Minister De Geer heeft deze raotie-v. d. Sluys in de zitting van Woensdag 2 (Juli afgewezen. Zij is met 5023 verworpen. Terwijl voor een motie van den communist L. de Visser (die, weet men, wederom ,.aini et confrère" is geworden met den heer D. Wijnkoop, die voor Moskou het hoofd in den schoot heeft gelegd), strekkend om den geheelen suiker-accijns (48 millioen gulden 'sjaars in de schatkist brengend) af te schaffen. Slechts de voorsteller ende telkens met Moskou mee stemmende ex-uit.verkorene van iStad en Lande, de heer Floris Vos, hun „voor" lieten hooren! Het Suikerwetje is met 5023 goedgekeurd. Toen ,in den laten namiddag van Woensdag 2 Juli, is de Tweede Kamer met zomer-reces uiteengegaan. Behoudens zeer bijzondere omstandigheden komt zij eerst bijeen op Zaterdag in September, vóór de plechtige opening der zitting-periode 1930—'31. De Senaat staat thans (weten wij) nog voor een respectabel werklijstje. Woensdagavond 8 Juli: gebruikelijke minia- tuurzittiug. Donderdag 10 Juli: afdeelings-onder- zoek van al wat laatstelijk door de Tweede. Kamei is afgedaan, het Suikerwetje inbegrepen. Tot hoe laat. in den zwoèlen zomer van 1930 de 'Eerste Kamer zal gelieven bijeen te blijven, het zal 'nu welhaast bekend worden. Aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is den 2en j.l. door ,Exc. mr. Verschuur geinstalleero. "in tegenwoordigheid van zijn ambtgenoot van Justitie het Centrale College inzake Medische Tuchtrecht en de oplossing van desbetreffende geschillen. Het wetsontwerp inzake de verbinding van Amsterdam met den. Rijn is per koerier ter tee- kèning gezonden aan H.M- de Koningin in Noor wegen. De nota is gepubliceerd, welke onze re geering aan de Fransche heeft doen toekomen op het memorandum van den minister Briand in zake een federatie van Europeesche staten. Naast sympathiebetuiging voor het denkbeeld worden zoovele restricties aangeduid, dat het ook' den meest-optimistisch gestemde tooh wel duidelijk zal worden, hóe Briand's ideaal het mag dan geen illusie heeten voorloopig niet. kan worden verwezenlijkt. Aan de praerogatieven van den Volkenbond houdt de Nedérlandsche nota met kracht vast. Het Voorloopig Verslag is uitgekomen over minister Dickers vlootplan. Dat er hevige oppo sitie tegen zou rijzen, was te verwachten en blijkt voldoende. Do felle kamp over het vloot-ontwerp zal wellicht in het begin der zitting-periode 1930-'31 in ons Lagerhuis worden uitgevochten. In het rapport der commissie-Posthuma 't.a. van economische voorlichting wordt de stichting van een Centraal Bureau aanbevolen. H.M. de Koningin en de Kroonprinses zijn uit Noorwegen "naar het Zweedsche Bessheim ver trokken. Personalia: Den 8en Juli bereikte onze een maal zoo gevierde oud-tooneelspeler Jan C. de Vos, zijn 75sten verjaardag. Hij is ernstig lijden de en een eere-comité trachtte zijn levensavond te verhelderen. Burgemeester De Vlugt heeft na zijn, jongste reizen zijn ambtsbezigheden te Amsterdam her vat. De heer J. ter Haar Jr. heeft het mandaat van senator aangenomen. De schout-bij-nacht. C; .Dl de Haas is bevorderd tot vioe-admiraal. De Vrije Universiteit' te Amsterdam heeft ter gelegenheid van haar gouden jubileum eere-dóc- toraten verleend aan: den minister van Staat H. Col ij n, leider der anti-rev. partij, ds. D. Bakker, te Santpoort, den nestor van den zendings-ar- beid vanwege de gereformeerde kerken. Ds. J. ■C. Rullman, predikant te Wassenaar en prof. dr. J* Sebes tijen, te Poedapest. Tot voorzitter der Kamer van Koophandel te Rotterdam, (vaca ture. J. C. Veder) is gekozen de heer 'W. A. En- gelbreelit. De Indiö-schilder Leo Eland ver toeft."gedurende eenigen tijd in Den Haag, alvo rens volgens opdracht van het depvan koloniën naar-Parijs te vertrekken, ten dienste van dé Intern. Koloniale. Tentoonstelling van 1931. De heer O. L. F. Sarlet, te Haarlem, zal defi 1 len Juli a.s. worden gehuldigd ter gelegenheid van zijn 45-jarig jubileum als journalist. Den 25eu a.s. is het veertig jaar geleden, dat- luite nant-generaal Tnsinger, Commandant' van het Veldleger, tot officier werd benoemd. Uit de doodenlijstJhr. mr. W..J. M- v. d. Poll, burgemeester van Vnght, 47 jaar. J. PI). Korthals Altes, bekend Graanhandelaar, 71 jaar, Amsterdam. O. G. A. Kriens, kunstschilder, 56 jaar, Voorburg (Z.-H.). Prof. ir. I. Franco, directeur N.V. Werkspoor, oud-hoogleeraar te Eielft, 62 jaar, Amsterdam. D;r. J. Haspels, bekend medicus, 60 jaar, te Nijmegen. Nap de. la Mar, de bekende karakter-komiek, geniale fi guur in Plankenland, op 52-jarigen leeftijd, te Dé Dolder. Uit de jongste criminalia: Bij Vianen werd een •'.werver vermoovd gevonden. Het is gebleken, dat een zwerver en een Poolsche vrouw, door de politie aangehouden, de schuldigen zijn. Jn een hotel in de Vijzelstraat, te Amsterdam is een logé voor vele duizenden aan waarde be roofd. Men zij op z'n hoede. De „hotelratten" zijn in volle actie. De man, die vier veldwachters te Grootegast vermoordde en tot 20 jaar werd veroordeeld, heeft in zijn vonnis berust en is naar Leeuwar den overgebracht. Een oplichter, manoeuvreerend met een „Hon- gaarsch contract" voor een Midden-Europeesche Reisgids, heeft tal van hotelhouders weten te dupeeren. Zegt het voort. A'au de Haagsche Valkenbosehlaan loste een Duitsch student een xevolverschot op een echt genoot eener dame, met wie hij had willen vluch ten. De wonde bleek niet levensgeyitarlijk te zijn. Dé dader werd gepakt. Bij Harlingen is het lijk van een 28-jarig meis je drijvende gevonden. In verband hiermede is een chauffeur aangehouden. Allerlei, waaronder niet licht na' te speuren oorzaken, maar stellig in zekere mate het nood weer der jongste dagen, hebben enorme verwoes tingen aangericht. Terwijl de waaghalzerij met zwemmen en roeien, door de hitte aangemoedigd, het getal slachtoffers zeer beduidend vermeer derde. -- Hooibroei heeft wellicht veroorzaakt, dat op de Brinkgreve, de grooto boerderij van de Psychiatrische Inrichting bij Deventer, gewel dige vernieling door het vuur werd. aangericht. Ie Eindhoven is oen ondergoederenfabriek in de asch gelegd. Sehade ruim 11/2 ton. Te Haar lem is, aan den Heerensingel, een houtzagerij af gebrand. Te Sloten, bij Haarlem, heeft het vuur gewoed in een groote boerderij. Niet minder dan 80.000 Kg. hooi zijn vernietigd.' Een clectrische meubelfabriek te Vlaardingen is 'af gebrand. In de N. Havenstraat, Don Haag, is een radio-werkplaats uitgebrand, wat eenige dui zenden guldens schade berokkende. De politie stelde een onderzoek in naar de oorzaak van den brand. Er is nog heel wat. meer te noteeren uit 'de •miscre-rubriek. Op de Vaillantlaan té 's Graven- hage is een 22-jarig meisje onder, een tram re- dood. Bij Katwijk aan'Zee liét een 33-jarige motor rijder bij een botsing met auto het leven. In het Zwembassin to Lonneker is een 15- jarige 'jongen verdronken. En hier is de plaats, om in te lassehen, dat een 15-jarige jongen, ge naamd Helders, die best zwemmen kon, te En schede een 21-jarigen jonkman uit het water redde. Dei kordate Aalders sprong .gekleed te water. Zooveelste illustratié voor de les: laat uw kinderen toch zwemmen leeren. Voor hun eigen en anderer heil. Ook thans nog enkele regels over niet-lugubere dingen. Onze gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, heeft de Fransche regeering kunnen overhandigen de som van eenmulioen francs, te onz.ent bijeenge bracht voor de slachtoffers der jongste over- strooiriingen in Zuid-Frankrijk. De Fransche ge zant te onzent heeft den hartelijken dank zijner Landgenooten betuigd. De eerste papl is geheid voor den eersten „wol kenkrabber'.' te Amsterdam. Het gebouw zal 12 verdiepingen tellen. Et' zijn 896 palen voor noodig en zal zich tot, c.e. 50 M. boven den beganen grond verheffen. In.de Rotterdamsche Diergaar de- zijn atrnisvogel-eieren uitgekomen. Tot nu I toe achtte men zoo iets in de Westelijke streek uitgesloten. Maarook het oude Patria be- I hoort immers gaandeweg tot de sfeer van de on begrensde mogelijkheden, zooals-men vrDe.g'er» van i het land der'Yankees placht te-zeggen. De een na den ander zijn nu langzamerhand verscheidene antwoorden binnengekomen op het memorandum van Briand, betreffende een fede ratieve Europeesche Statenbond.. Het is ondoen- lijk in dit kort bestek deze antwoorden een voor een te .bespreken. laten wij volstaan met op te merken* dat er in deze antwoorden veel vuldig op gewezen wordt, dat voor de verwe zenlijking van Briands idealen in de. eerste plaats economische voorwaarden vervuld moeten wor den, waarmede in de'eerste plaats gedoeld wordt op het slechten der tolmuren. Inderdaad zijn tolmuren, meer nog dim staatkundige grenzen de factoren, die de verschillende volkeren van elkaar verwijderd houden en beletten, dat er een vrije uitwisseling, vair goederen zoowel als van meer ideëele zaken plaats kan vinden. AVas het. begin van de eenheid van het Duitsche Rijk ook niet de 'Duitsche tol.bond Intijsschen - Grau isl alle Theorie -— d.-w.z. dat men op het oogenblik dit bekende gezegde met nog veel meer kans op waarheid zou kunnen omdraaien, omdat de verkondigde theoriën er over het algemeen zeer aanlokkelijk en roos kleurig uitzien, de praetijk evenwel met een grauwe en desolate teleurstelling achteraan komt. Immers, wat zien wij nu geschieden Terwijl er oqr het papier van talrijke en gezaghebbende kanten, ja van regeeringszijde óp gewezen wordt, (Lat. de tolmiiren het grootste verderf zijn, ver hoogd Amerika zijn tarieven tot in het absurde, wordt de stróoming naar rijksvrijhandel en pro tectionisme naar buiten in Engeland met den dag sterker, neemt Durtschland zijn toevlucht tot protectie om aan de noodlijdende Oostelijke gebieden tegemoet te komen enz', enz. Nu is het gemakkelijk .genoeg te spreken van onwaarachtigheid, van tegenstelling tusschen woorden en daden, van inconsequentie, waimeer men echter den toestand eens een .oogenblik van meer nabij bekijkt, zal men ontdekken; welke ontzaggelijke moeilijkheden die oplevert, en hoe hopeloos het lijkt om daaruit te komen. Engeland bijv. heeft op dit oogeublik ongeveer driekwart millioen meer werkeloozen dan een jaar geleden, terwijl liet er nog niet op lijkt, dat in deze ont wikkeling snel verbetering zal komen. AVat staat den politicus onder dergelijke om standigheden te doen? Zal hij, er van overtuigd zijnde, dat op den.langpn duur de protectie ver derfelijk is, represaillemaatregelen uitlokt, ran cune schept tusschen de verschillende - lunde'n, Waardoor het eigen land natuurlijk weer den te rugslag verwacht, dén moed hebben om de óogen- blikicelijke leniging, welke schijnt te ontstaan na invoering van protectie hautain voorbij te gaan .met de oógen gericht óp de toekomst.-? Of zal hot directe voordeel zwaarder bij hem we gen. Of, nog anders, is cle. nood zoo hoog ge stegen, 'dat naar dit uiterste middel gegrepen moet worden om den patiënt het, leven te doen 1)e.houden, ook al weet men, dat het een krach tig-gif bevat'? Hoe dit alles ook zij, het blijkt uit alles dui delijk, dat men eensdeels hoe langer hoe meer -- theoretisch overtuigd raakt van de nood zakelijkheid vaA slechting der tolmuren, omdat zotider dit' eéh Werkelijke internationale samen werking en een internationale, zoowel als natio nale veiligheid niet te bereiken valt, anderdeels hoe in de practijk de gemoederen hoe langer hoe rrteer gaati voelen voor protectie, waarvoor een groot deel van de schuld' op Amerika valt. die als eerste zijn tarieven zoo onzinnig hoog op dreef om daarmede het zijn debiteuren zoo goed als onmogelijk maakte om hun schulden te vol doen. "Wat het tenslotte winnen zal valt natuur lijk niet te voorspellen, alhoewel het er naar uitziet, alsof wpj' een nieuwe periode van pro tectie tegemoet gaan, met al den naren nasleep daarvan. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Aan de stuw te Borgharen is Zondagmiddag de 17-jarige arbeider Hekker bij het baden in de Maas verdronken. Zondagmiddag is bij het baden in de gemeente- badinrichting te Venlo verdronken de 24-jarige ongehuwde tuinarchitect V. de Groot, wonende te Blerik. 'De 20-jarige K. Schellen te Gorinchem is in de Keulschevaart bij het baden verdronken. Bij het baden in de D'inkel bij Denekamp is verdronken de 28-jarige heer C. Fromme, uit 'sGravenhage. GEVAARLIJKE KWAJONGEN TBI BK. Op het hoofdbureau van de brandweer te Am sterdam ging de telefoon en werd er gemeld: Hier de directeur van het Rijksmuseum. Er is brand in het gebouw. Dit bericht had ten gevolge, dat onmiddellijk alle brandweerkazernes in de stad werden gealar meerd, zoodat het in minder dan gegn tijd om het Rijksmuseum wemelde van de brandspuiten en het publiek in dichte drommen; toestroomde. In het Museum zelf bleek men echter van brand niets te weten en ookJ de directeur had niets met het gegeven alarm te maken. Blijkbaar was men het slachtoffer geworden van een ge vaarlijken kwajongensstreek,, gevaarlijk omdat er intusschen ergens werkelijk brand had kunnen uitbreken, terwijl de spuiten niet op hun post- waren. ACHTER HET FTUUR FLAUW GEVALLEN. De 53-jarige heer Van Soest uit Amsterdam is op den Driebergschen weg bij Zeist) achter het stuur van zijn auto door een flauwte overvallen. Ilij reed tegen een boom en werd met zijn echt- genoote zwaar verwond naar het ziekenhuis over gebracht, waar de man overleed. HET BEEN AFGEKNE,LDl Toen cle 30-jarige schipper Moed uit Eernewou de bij het inzwaaien van de sluizen op den TJsel te Katerveer zijn schip met eent staaldraad zou vastmaken aan het motorbootje, waardoor bet schip werd getrokken, geraakte hij met het linker been bekneld in een kronkel van den draad. Het been werd hem onder de knie nagenoeg afgekne- peu. Door sluispersoneel werd de ongelukkige schipper weggedragen, waarna spoedig genees kundige hulp werd gehaald. In heb Sophia-Zie- kenhuis is het been later geamputeerd. OORZAAK DRANK. Te Kwadeudamrae, gemeente Hoedekenskerke, is het lijk gevonden van den 43-jarigen P. R., uit Schore, die zich, waarschijnlijk onder den in vloed van sterken drank, op den openbaren weg had te slapen gelegd en vermoedelijk door een vrachtauto is overreden. Het slachtoffer was on gehuwd. TUMULT IN DEN RAAD VAN DEVENTER. Twee edelarutbaren wilden elkander te lijf. Aan hel slot der gehouden raadszitting te Deventer is een groot tumult ontstaan. De heer Gerritsen (Com.) interpelleerde over de maatregelen door B. en AY. genomen bij de'bestrij ding van paratyphus te Deventer en hij beweer de dat B. en AAri. te laat hadden gelet op de water leiding. Toen daarop de heer Roebers (S.P.), lid der commissie voor de waterleiding, het voor de wa terleiding opnam en zeide, dat het den heer Ger ritsen om niets anders te doen is, dan om „bom barie" en „sensatie", riep de heer Gerritsen uit dat de heer Roebers zoo'n politiek voert, om zooveel mogelijk menschen aan zijn sigarenkraam to krijgen. (Dé heer Roebers staat) nl. met een sigaren tentje op verschillende markten;; Deze laatste qualificaties gaven den heer Roe bers aanleiding om op te staan en den heer Ger ritsen uit t'e noodigen mee naar buiten te gaan en af te rekenen. De burgemeester opende een roffelvuur met den hamer om de orde te herstellen. Hij gelastte den heer Roebers te gaan zitten en' richtte zich tot den heer Gerritsen, dezen er op wijzende, dat hij dit in den Raad straffeloos kan zeggen, maar dat hij voor zijn fatsoen toch zekerniemand mag beleedigen zooals hij den heer Roebers heeft ge daan. Des burgemeesters woorden gingen verloren in de herrie, door de beide Edelachtbaren gemaakt. Toen de zitting gesloten was, wilde de heer Roebers den heer Gerritsen in de gang van hek raadhuis te lijf gaan. Raadsleden, wethouders en boden trokken hem herhaaldelijk terug, tot dat hij ziel? losrukte en den heer Gerritsen per fiets op straat ging vervolgen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1