Kamerkroniek Buitenland Verordeningen in verband met de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente Volgens de nieuwe wet wordt in de plaats van de thans geheven wordende gemeentelijke inkomsten belasting geheven een gemeentefondsbelasting. Wor den de grondslagen van de gemeentelijke inkomsten belasting, behouedns enkele bindende bepalingen van de gemeentewet bepaald door den gemeente raad. de grondslagen van de nieuwe belasting zijn vastgelegd in de wet en daaraan kunnen de .ge meentebesturen niets veranderen. Voor de gemeentelijke inkomstenbelasting gold een kinderaftrek van f50 voor ieder kind beneden 15 jaar. Voor de fondsbelasting geldt eenzelfde kinder aftrek als voor de Rijksinkomstenbelasting, naar ge lang van het Inkomen en het kindertal loopende van f 100 tot f 250 per kind beneden 21 jaar. Men ziet hier dus, dat de nieuwe bepalingen zeer ten goede kimen aan de groote gezinnen. Volgens art. 14 van de wet kunnen de gemeenten ingedeeld worden in drie klassen. In de eerste klas se wordt een ongehuwde f 100 hooger aangeslagen dan zijn inkomen bedraagt, in de tweede klasse een gehuwde f 100 hooger en een ongehuwde f 200 hoo ger en in de derde klasse een gehuwde f200 en een ongehuwde f 300 hooger. De door de plaatsing der gemeente in de 2e of 3e klasse verkregen hoogere opbrengst van de fonds belasting wordt niet ln het gemeentefonds gestort, doch wordt rechstreeks aan de gemeente uitgekeerd. Om de beste aansluiting aan de tegenwoordige re geling te krijgen, meenen wij dat deze gemeente in de 3e klasse dient geplaatst te worden. Wordt de gemeente in de le of 2e klasse geplaatst, dan zullen vele inwonende zoons en dienstboden, die tot dusver een kleine som moesten offeren, geheel bui ten de belasting valllen, hetgeen niet wenschelijk is. Er komt nog bij, dat de nieuwe regeling door de verhoogde kinderaftrek veel gunstiger in dan de oude regeling. En dan, de hoogere opbrengst, die geraamd wordt op f 3500 kan door de gemeente niet gemist worden, wil zij niet overgaan tot heffing van meerder opcenten op de fondsbelasting en op de personeele belasting. De gemeenten mogen op de hoofdsom van de fonds belasting opcenten heffen; echter tot geen hooger aantal dan dat van de opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting op de gebouwde eigendommen In deze gemeente worden 40 opcenten op het gebouw de geheven. Aangezien wij er niet voor gevoelen dè opcenten op de grondbelasting te verhoogen, zal het maxi mum aantal opcenten op de fondsbelasting niet hoo ger kunnen zijn dan 40. Volgens onze berekening is dit aantal ook voldoende. De opbrengst van de fonds belasting in een middelmatig jaar bedraagt naar raming f 14000. 40 opcenten bedragen alzoo een som van f 6400. Telkenjare zal de raad moeten bepalen welk aan tal opcenten in het komende jaar moet geheven worden Het daartoe te nemen bgesluit moet Konink lijk goedgekeurd worden. 7e. IJITKEERING GRONDBELASTING. Volgens art. 20 van de wet wordt aan de gemeente volgens regelen bij algemeenen maatregel van be stuur te stellen, uitgekeerd drie vierden van de zui vere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting ter plaatse geheven. Besluiten behoeven dienaangaande door den ge meenteraad genomen te worden. In 1929 bedroeg de hoofdsom f5072.76, drie vierde van dit bedrag is f 3804.37. Se. PERSONEELE BELASTING EN OPCENTEN PER SONEELE BELASTING. Volgens art. 30 van de wet wordt onder den naam van „personeele belasting1' van rijkswege, ten behoe ve van de gemeente van aanslag, een directe belas ting geheven naar de grondslagen huurwaarde, meu bilair, dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleizier vaartuigen en biljarten. De opcenten van rijk en pro vincie komen te vervallen. Het gemeentebestuur kan bepalen in welke klasse de gemeente wordt ingedeeld Tot dusver stond deze gemeente in de 7e klasse. Wij stellen u voor deze indeeling voorloopig te handha ven. Wij achten het niet wenschelijk nu reeds een wijziging ln de personeele belasting te brengen. Wij achten het beter de belasting op hetzelfde peil te laten. Na verloop van een paar jaar, wanneer de gevolgen van de nieuwe wet beter zijn te overzien, dan thans, zal het tijdstip komen waarop moet wor den overwogen of de gemeente wellicht in een an dere klasse thuis hoort of dat wijzigingen in de per centages van heffing of nog andere wijzigingen nood zakelijk zijn. Het totaal aantal opcenten is thans 80 en wij stellen u dan ook voor dit aantal te bepa len op een maximum van 80. Evenals bij de opcenten bij de fondsbelasting zal ook hier de raad telkenjare moeten bepalen welk aantal opcenten in het komende jaar moet geheven worden. Ook op het hiertoe te nemen besluit moet de koninklijke goedkeuring aangevraagd worden. TENSLOTTE: Wij wijzen er uitdrukkelijk op, dat thans nog geen zekerheid over de werking van de nieuwe belasting bronnen kan gegeven worden. Al is ons aanvankelijk oordeel niet ongunstig, eerst wanneer deze bronnen een paar jaar zullen gewerkt hebben, kunnen wij met eenige zekerheid bepalen of de nieuwe bronnen genoeg opleveren voor de gemeente of dat nog ande re middelen moeten worden aangewend tot verhoo ging van de gemeentelijke inkomsten. Wij mogen dankbaar zijn, dat tot dusver deze ge meente niet in finantieele moeilijkheden verkeerde, maar toch is het wisselende inkomen van de tuin bouwers vaak oorzaak geweest dat er jaren geweest zijn, waarin de belastingen aanzienlijk naar om hoog moesten gebracht worden. En dat is naar wij meenen voor den vervolge niet meer dermate het e6Het zal wel zoo zijn dat naarmate de ontwikkeling der gemeente toeneemt ook de uitgaven stijgen Doch wij hopen dat de economische toestand zich zoo moge herstellen, dat het verbroken evenwicht alom weer verkregen worde. Mog daartoe ook medewerken de billijker verdee ling van de lasten over het geheele rijk en wat deze gemeente betreft deze nieuwe belastingregeling. Bovenal roepen wij in den Zegen des Heeren over onze gemeente en haar inwoners, want ten slotte is het God alleen die regeert. TWEEDE KAMER. De binnenschlpperij is al bijzonder de dupe der algemeene malaise geworden, het vervoer is ontzet tend in omvang teruggegaan. Er komt nog bij, dat de vrachtauto zich als een geduchte concurrent van het schip heeft doen kennen. En ten slotte heeft de verlaging der spoorwegtarieven bedoeld als steun voor den landbouw, er nog het hare toe bijge dragen om den toestand voor de binnenschippers on houdabar te maken. Ze werken ongeveer voor niets. De heer de Boer (s.d.a.p.) die den minister van Bin- nenlandsche zaken en landbouw interpelleerde, had berekend dat per schip f3—5.— per week verdiend wordt, een berekening welke wel juist zal geweest zijn, Immers noch de heeren Duymaer van Twist (a.r.) en Bakker tc.h.) noch door den minister werd zij aangevallen. Alleen waren deze laatsten het niet eens met de door den heer de Boer voorgestelde maatregelen tot hulpverleening voor het in het leven roepen eener rij kssteunverleening ten bate der binnenschippers waren zij niet te vinden. Niet alleen zou het treffen eener zoodanige steunregeling uiterst moeilijk zijn uit technisch oogpunt, maar ook behoorde deze tot de taak der gemeenten. Bovendien vindt de malaise de geringe verdienste, haar oorsprong ln maatschap pelijke verschijnselen en hebben de schippers bij 'n steunregeling als voorgesteld niet blijvend baat. Be ter was het volgens de heeren Duymaer van Twist en Bakker door opheffing van scheepvaartheffingen e. d. lasten de schippers te helpen. Omdat er vanwege de gemeenten reeds een onder zoek naar den toestand der binnenschlpperij gaande is, vond de minister geen aanleiding nog eens het zelfde te doen. Tenslotte werd de motie van den heer de Boer, om ten spoedigste voor de noodlijdende binnenschip pers een steunregeling in het leven te roepen met 51 tegen 19 stemmen verworpen. Voor de sociaal democraten, de heer Floris Vos en de communisten. Het is niet alleen mogelijk, maar zeer waarschijn lijk, dat het suikerwetje, hetwelk met 50 tegen 23 stemmen werd aangenomen, niet de laatste maatre gel van wetgevenden aard Is, welke genomen wordt ter bestrijding van den (internationalen) landbouw crisis. Reeds zeer spoedig gaat de regeering er wel licht toe over om aardappelmeelcredieten te verlee- Een radicale maatregel om de bietenbouwers te hel pen is het zgn. suikerwetje niet. Geen der kamer leden noch de regeering zijn van meening, dat de suikerkwestie met het voorgestelde Invoerrecht van f2.40 per 100 kilogram consumptiesuiker van de baan is. De meeste sprekers waren van oordeel, dat met deze wet de boer maar zeer weinig gebaot is. Zooals bekend is de heer Coljln van hetzelfde ge voelen. Dus meer radicale maatregelen! Maar iedere maatregel heeft ook weer haar schaduwzijde. We zagen het boven reeds, hoe door de verlaging der spoorwegtarieven de binnenschippers gedupeerd werden. Een radicaal voorstel kwam van den heer Braat, die de debatten over het suikerwetje inleidde. Be- toogende, dat de landbouw aan het invoerrecht van f 2.40 per 100 kilogram consumptiesuiker niets had, was zijn eisch niets meer maar ook niets minder dan vaststelling van minimumprijzen voor verschil lende soorten producten. Evenals de ambtenaar zijn vast loon heeft, moet de boer bestaanszekerheid hebben. Een ander radicaal voorstel was dat van den com munist de Visser, opheffing van alle suikeraccijns, een maatregel welke bij doorvoering aan de schat kist een lief duitje zou kosten. We behoeven nau welijks te zeggen, dat een daartoe strekkende motie met slechts de stem van den heer Florls Vos en die van den communist voor verworpen werd. Gematigder in him verlangens waren de sociaal democraten, die hun stem voor het betreffende wets ontwerp afhankelijk maakten van de vraag, of de regeering bereid was de suikeraccijns met een gelijk bedrag te verlagen als het invoerrecht verhoogd werd. Toen bleek, dat de regeering hiertoe niet be reid was, stemden ze tegen. Trouwens hadden de so cialisten veel crltiek. Evenals de heer Braat, waren zij van meening, dat de boer met de wet of niets gebaat was. Er zit in de wet een gevaar voor nog grootere over productie, welke leidt tot hoogere bescherming van de bieten. Straks volgt dan wellicht bescherming van de aardappels, het graan enz. De wet beoogt, naar hun meening slechts te ontkomen aan de nood zakelijkheid van wijziging der pachtwet. De vrijzin nig-democraten waren tegen het wetsontwerp ge kant uit principieele overwegingen. Zelfs, zoo betoog de de heer Ebels, indien de maatregel een voordeel is voor de bietenbouwers, dan nog ls hij tegen dezen steun aan den landbouw. Het belang van den land bouw als exportbedrijf wordt daardoor geschaad. De vrijzinnig democraten zijn niet tegen directen steun aan den landbouw, maar wel tegen dezen vorm, wel ke ingaat tegen onze handelspolitiek. Daartegenover meenden de liberalen, dat het ont werp geenszins indruischt tegen het vrijhandelsprin cipe. Ze zagen er slechts in een volkomen rechtvaar dige compensatie van de lasten, welke iedere accijns heffing medebrengt. We hebben hier te maken met een uitbouw van een fiscale heffing. Door den heer Colijn (a.r.) werden de voordeelen van toekenning van een productiepremie boven dit ontwerp uiteengezet. Nochtans had hij geen over wegende bezwaren het wetsontwerp te accepteeren. En stelde de minister het geld ter beschikking, dan had hij ook geen bedenking tegen aanvaarding van de motie van den heer van der Sluis (s.d.a.p.), een motie zooals men weet, tot verlaging van den suiker- aCToen later ook de christelijk historlschen bij mon de van den heer Snoeck Henkemans, en de roomsch- katholieken zich voor het wetsontwerp verklaarden, was daarmede de zaak beslist. Zooals reeds ln den aanvang gezegd werd, het door de Tweede Kamer met 50 tegen 23 stemmen aangenomen. Tegen de sociaal democraten, de vrijzinnig demo craten en de heeren Floris Vos en de Visser. De motie van der Sluis verwierp men met gelijke stemmencijfers: voor de socialisten, de vrijzinnig democraten en de heer Floris Vos. Rest nog te vermelden dat vele minder belangrijke wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming wer den aangenomen. OUTSIDER. GROOTE DIEFSTALLEN BIJ 'N VLIEGREGIMENT De Poolsche overheid is op het spoor gekomen van groote diefstallen, gepleegd bij het le vliegregiment te Warschau. De magazijnmeester van het regiment en 20 medeplichtigen zijn gearresteerd. Uit de maga zijnen zijn groote hoeveelheden olie en benzine ont vreemd. De schade bedraagt ongeveer 100.000 zloty. DE WERKLOOSHEID IN GROOT BRITTANNIE Naar medegedeeld wordt, bedroeg het aantal werk- loozen in Groot Brlttannië en Wales in de week eindigende 30 Juni 1.890.000, hetgeen 75258 meer is dan in de week daarvoor en 748218 meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige Jaar. FAMILIEMOORDENAAR. In een dorp bij Phlllppopel heeft een boer zijn oom, zijn tante en de beide kinderen tijdens werk zaamheden op bet veld gedood. De moordenaar, die volkomen toerekenbaar is, was ten gunste van dezen oom onterfd en moest daarop als daglooner bij hem werken. Hij is gevlucht. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. In verband met de mededeelingen als zou de massa moordenaar Kurten zijn bekentenissen herroepen hebben, verneemt de Bochumsche medewerker van den „Lokalanzeiger" van bevoegde zijde, dat er geen sprake is van een herroeping van Kurten. Vrijdagmiddag vond nog een uitvoerig verhoor van Kurten plaats voor den „Kriminalrat" Momber ger, den chef van den Dusseldorfschen moord-in- psectledienst, waarbij Kurten verklaringen aflegde, die voor zijn persoon belastend waren. De recherche wijst er op, dat de beambten die Kurten ln verhoor nemen steeds trachtten. Kurten's zelfbekentenissen zoo veel mogelijk buiten beschouwing te laten. Het zou dan ook geen zin hebben, dat Kurten zijn bekentenissen wederom introk, daar men hem de afzonderlijke gevallen absoluut zou kunnen bewij zen. BEÜRSOVERZIGHT De heeren H. Oyens en Zonen te Amsterdam melden ons: De voorzichtige koopera behoeven van "hun transacties nog geen spijt te hebben, daar de afgcloopen week zich wel kenmerkte door oen aanzienlijk vasteren grondtoon, maar vooralsnog moet dc hausse toch nog met een koevoet in beweging worden gebracht, en met een strootje is zij weer tot staan te brengen. Men maakt het Amsterdam ook niet gemakkelijk om zijn onmis kenbaar naar optimisme geneigde bui te bewaren. Het is in eerste instantie steeds weer Amerika, dat alle lust tot zakendoen beneemt,maar ook Parijs en vooral Berlijn kunnen niet over hun mistroostigheid heenkomen. Wat Berlijn betreft, is daar dan ook wel alle reden voor. In een Tijd vak van stijgende conjunctuur had Duitschland het wellicht op het nippertje klaargespeeld om zich te redden uit de moeilijkheden, geschapen door de onredelijke oorlogsschatting en "het ver- lie szijnor koloniën. Maar nu de buitenlandsche koopkracht zoo zwak is geworden, dat de export daardoor alleen reeds ernstig is belemmerd, nu de Duitse he landbouw ten halve noodlijdend is ge worden ,nu de kolen- en ijzerindustrie wekelijks duizenden arbeiders wegens verregaande slapte moet ontslaan, nu zelfs de nieuwe efficiënte Dluitsche handelsvloot nauwelijks meer met winst kan varen, daar ziet zelfs de meest optimistische Berlijnsehe effectenman gee nmotieven meer om zijn cliënten hausseargumenten bij te brengen. Verder werd het publiek opgeschrikt door een opzienbarend Engelseh dagbladartikel over toe nemend gespannen toestand tusschen Frankrijk en Italië. Ook deze soep zal wel niet zoo heet worden opgediend als z ij is gekookt. Nochtans is zelfs de bloote mogelijkheid van gewapende conflicten voldoende om het buitenland verder te deprimeeren. Te New York wordt aan iedere serieuse hausse beweging door de slechte handelsberichten weer direot de ko pingedrukt. Een zeer licht herstal der tarweprijzen kon geen stand houden, nu ook het jaar 1930 weer overal een uitstekenden oogst dreigt te geven. De verdere verbazingwekkende daling der sui kerprijzen heeft den goeden invloed van het jaar verslag der H.V.A. weer teniet gedaan. Ofschoon het verhoogde niveau gedeeltelijk bleef gehand haafd bij gebrek aan nieuw aanbod was dé kort stondige en wel wat heetgebakerde kooplust ge heel verdwenen. Rubberwaarden keerden ook al spoedig terug van het gevaarlijke haussepad. De Londensehe conférenciers zijn nu ten minste zoo( verstandig geworden, dat zij hun licht maar onder den korenmaat laten schijnen nu hun vroegere evo luties zoo bitter weinig hebben uitgewerkt. Zelf kennis kan slechts door de harde feiten worden geleerd. Het wachten is nu op de opleving der Amerikaansche consumptie. Senatu deliberamte moeten de rubberboeren dan maar zien het veege leven te rekken. In Margarine Unie ontspon zich een levendige strijd tusschen haussiers en baissier, die zich met een glansrijke overwinning der eerste eindigde. Reeds voof verleden week meenden wij een der gelijke beweging te zien aankomen. Het feit van ae acquisitie van zooveel duizenden detailver koopstations door de fusie met ettelijke, Engel- sche winkelmaatschappijen, en last not least het snelle consumptietempo van de producten der Unilever doet hier nog goeds verwachten, waar aan de professioneele realisaties tegen het einde der week geen afbreuk kunnen doen. Aand. Phi lips Gloeilampen ontworstelden zich eindelijk en te langen leste aan den gewéldigen verkoopdruk, waarvan de herkomst nog Steeds het onderwerp der detectivebesprekingen uitmaakt. Overweldi gend was de rijzing wel niet, vergeleken met den abnormalen koersval, maar "hoop deed we derom leven. Het einde der weck zag een begin- neende hausse in kunstzijdewaarden, mèt, A.K.U. vooraan, op betere bedrijfsberichten uit'de Efigel- sche eentra. Deze koopbeweging doet zien, hoe zeer men hunkert naar alles wat. goed nieuws is. Aand. Kon. Petroleum bewogen zich in onmis kenbaar opwaartsche richting, ondanks benzine prijsverlagingen in de V. 9. AGENDA J. V. „Eben Haiizer" te Uiirkshorn. Agenda voor Zondag 13 Juli van 6—8 uur. H. Bakker, Gew. Gesch. 57 Asa. J. Mantel, M. O. 1. ,,D<ö beteekenis van Gods gemeene gratie voor het maatschappelijk leven." Ger. M. V. „Ten Arbeid geroepen", Aid. A. Broek op Langendijk. Agenda voor Vrijdag 11 Juli. Ma Balder Schets 1, N'. T. „De volheid des tijds". N. Vroegop Jd. Art. 16 der Ned. Gel. Bel. „Van de eeuwige verkiezing Gods". .De Wandelaar" Zooeven verscheen bij den uitgever A. O. Sehoonderbeek te laren de Juli-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. G. de Graaf betreurt het teloor gaan van belangwekkend landschap als uitvloeisel van de drooglegging der Zuiderzee; zoo zal o.g. Wierin- gen geheel van karakter veranderen. A. Joman beschrijft de bedeguar, het mosachtig gewas, dat de galwesp Rhodites rosae bij rozen 'doet ontstaan. G. J. Klokman J. Azn, heeft leuke avonturen beleefd met jonge rasuilen en toont ons kun por tret; zoo geduldig als mensehen poseerden zij echter in de verste verte niet. Het slotartikel wordt thans gepubliceerd van de belangwekkende studie, die E. Karst Jr. wijd de aan de boöën: oud-Saksische veehutten. D. J. Holsteijn prijst de goede deugden der Wvandottes, terwijl Hex-man Walle de aantrek- kelijkheden beschrijft van 't tropisch zoetwater- aquarium. i Gerh. Krekelberg werd getroffen door het plantensehoon van sloot en plas en J. Cornelisse geeft opnieuw nuttige wenken inzake voetver- zorging. Die redacteur, Binke Tolman, schetst de prach- j tige verrichtingen van St rij bos op publicistisch I en fotografisch gebied en J. H. de Boer staat een wijle stil bij verdwenen en verdwijnend, natuur- schoon in N.O. Overijsel. i In de rubriek „Van en voor de-lezers" (natuur historisch allerlei), wordt onder meer gerept van 't broeden in een brievenbus. van. een kool- meezenpaax. De aflevering is rijk geïllustreerd met, foto's en teekeningen. Faillissementen in Nederland 8 Juli opgegeven door v .<L Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 7 Juli. M'. J. Eircks, zonder beroep, Amster dam, Oude Waal 14 huis. P. de Jong, l'ourage- handelaar, Exmorra. Hendrik Akkerman, handelaar in kruidenierswaren en veevoeder, 01- deboorn. 8 Juli: Boudewijn Monster, handelaar in ijzer waren, landbouwwerktuigen enz. en vertegenwonr woordiger, Hoofddorp, Kruisweg 569. Al- bert May, zich noemende en schrijvende Ab. May handelaar in kunstleer, Heemstede, Rhododendron plein 4. J. B. P. N. Mirani, bouwer, Heem stede, Asterkade 25. Nicolaas Wèrnke, groente en fruithandelaar, Beverwijk, Groote Houtweg 1. Willem Oosterlee, vroeger eigenbouwer, thans timmerman, Bennebroek, Bennebroekerlaan. De Handelsvennootschap onder de firma W. Kooi man, Expeditie- Stoomboot- en Motordienstonder- neming, gevestigd en kantoorhoudende te Bever wijk, Zeestraat 78 en Koningstraat 140. Si mon Kooiman, lid der firma Kooiman, Beverwijk, Zeestraat 78. Jan Hendrik Haartman, lid der firma Kooiman, Beverwijk, Zeestraat 70 A- Francijntje Docter, weduwe van wijlen Willem Kooiman, lid der firma Kooiman, Beverwijk, Baanstraat 4. P. J. Moelandsj Breda, Gast huisstraat. J. de Rooij-lSengers, aannemer en tim merman, Eindhoven, Hogenkampweg 122. A. Beeks, koopman, Nuenen Toe ter beek. Johan nes van Tiel, landbouwer, Reek. J. H. Hen zen, vroeger den Bosch, Hoogensteenweg 14, thans onbekend. G. J. van Riet, landbouwer, Vessem. GJ Bobbers, timmerman, Eindhoven, 2e Kerstrooslaan 14. Vernietigd door Gerechtshof Amsterdam: M. T. v. d. Hoven, Soest. Opgeheven wegens gebrek aan actief. 8 Juli: R. Lucas, Haarlemmerliede. De na latenschap P. Bruyn, gewoond hebbende Wijk aan Zee en Duin. H. Rooyakkers, Eindhoven. J. van Dommelen, Rijkevoort Beugen. Vernietigd op grond van verzet: Leo van Drunen, Rosmalen. Burgerlijke Stand Gemeente OUDKARSPEL. Geboren: Hans Christiaan, zoon van H. U. Albertz en A. N. Bregman. Nicolaas Petrus, zoon van P. Groen en M. Doodeman. Gehuwd: Th. Duijves, 26 jaren en D. H. Bruin 20 jaar. S. de Beurs, 26 jaren en E. B<. Jan sen, 20 jaar. Overleden: Aafje Rol, Wed. van Jb. Maakal, 92 jaren. Land- en Tuinbouw TWEE BELANGRIJKE: SOORTEN AARDBEIEN. Een artikel van den heer W. Balk te Alkmaar, voorkomende in no. 26 van de Tuinderij, geeft ons aanleiding met toestemming van den schrij ver het volgende' onder de aandacht van onze lezers te brengen. De aardbei, welke in het groot geteeld wordt, is nog steeds de „Jucunda". Evenwel is in de laatste jaren gebleken, dat deze aardbei achter uit is gegaan, wat een gevolg is van minder goede selectie bij het aankweeken van nieuwe planten. Wij geven toe, dat het selecteeren van aardbeien op bedden niet altijd even gemakkelijk is, maar dat neemt niet weg, dat men altijd moet trachten nieuw materiaal te verkrijgen van de beste plan ten. Deze achteruitgang is oorzaak geweest, dat èn door den Rijkstuinbouwconsulent, den heer J. G. Hazeloop èn door de tuinbouw-organisaties te Beverwijk proeven zijn genomen met. nieuwe soorten, en het beter selecteeren van de Jucunda. Bepalen wij ons tot de nieuwe soorten, die o.m. op het proefveld van den heer Tervoort, Voor zitter van de Tuinbouwvereeniging „De Een- draeht". te Beverwijk zijn geteeld. Men is onge veer 1 jaar geleden met deze proeven begonnen met 16 verschillende soorten, waarvan er thans nog 2 als uitnemende planten zijn overgebleven, n.l. de „Oberschlesien" en „Moulin Rouge", wel ke laatste oorspronkelijk als Oberschlesien was geleverd, doch waarvan spoedig bleek, dat zij in gunstigen zin daarvan afweek. Ze was n.l. nog vruchtbaarder, terwijl de bladen evenals de, bloemstengels stevigs lange stengels hebben: de bladhoeveelheid is iets minder en de kleur wijkt ook af van de Oberschlesien. De vruchten gelijken echter wel op elkander. Wjj kunnen ten zeerste aanbevelen proeven met Moulin Rouge te nemen op grond van het geen te Beverwijk is waargenomen. De in dit voorjaar aangelegde bedden gaven krachtig ont wikkelde planten met vele mooie groote vruchten. Een hoek het vorig jaar aangelegd gaf een oogst, dien men gezien moet hebben omt, het te geloo- ven: het geheele veld lag als) het ware bedekt met groote, mooie, gelijkmatige vruchten. Deze hoek is ongeveer 9 Are groot. De eerste pluk had plaats op 20 Juni en leverde op 77 sloffen van 3 Kg. per slof; de tweede^ pluk geschiedde op 23 Juni en gaf niet minder dan 230 sloffen. Rn nog waren de planten beladen, alsof de oogst nog moest beginnen. Een schatting van den to talen oogst beloopt 800 i 900 sloffen. En1 dat van zoo'n klein oppervlak. De bedden van 3 en 4 jaar oud waren ongeveer in dezelfde mate met vruchten beladen. Was de Oberschlesien een aanwinst, in nog meerdere mate is dit het geval met de Moulin Rouge. Het is geen wonder, dat deze plant, de aandacht to Beverwijk trekt van velen, en bijna dagelijks bezocht wordt door tal van tuinders. Wjj vermelden nog, dat de vrucht: mooi, groot, lichtrood en vrij vast is, terwijl de smaak goed is. Nog een paar soorten trekken de aandacht, n.l. Mathilda en Aberdeen, maar tot nu toe spant Moulin Rouge de kroon. Het spreekt vanzelf, dat de bemesting hier een groot woord heeft mede te spreken, te meer omdat in dit opzicht de aardbei wel eens in de versukkeling is. Kunstmest kan zeer goed ge bruikt worden en bevelen wij daarvoor aan per Are 12 Kg. Pateutkali, 12 Kg. Superfosfaat of slakkenmeel' en 8 tot 10 Kg. Ghilisalpeter. Voor oogsten als van Moulin Rouge zal een zwaardere bemesting vrij zeker noodig zijn. Men dient echter rekening te houden met den bemes tingstoestand van den grond; naarmate die beter is Jtaii de bemesting iets minder genomen worden. i T\

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4