VAN N Zonnebrand PUROL PAKJES KOF FI E Buitenland DIB MIJNRAMP IN SlLEZIë. Hfct ernstigst*' ongeluk sedert 1908 in Dluitséhland. De directie van de Wenzeslaus-mijn geeft thans nieuwe getallen over de dooden en Verongeluk ten, welke getallen wel definitief zullen zijn. Volgens deze laatste opgaven werkten in den geheelen schacht 224 man. Hiervan hebben 14 niet in gevaar verkeerd, zoodat in totaal 210 man in het gevaarlijke gebied aan het werk wa ren. Hiervan zijn 10 man levend gered, die zich onmiddellijk huiswaarts konden begeven. 49 man zijn gewond naar het ziekenhuis overgebracht, zoodat in totaal 59 man gered werden. 151 "mijn werkers zijn omgekomen. Tegen 8 uur gister avond is weer een afdeeling van 20 man de schacht binnengegaan. Diaar de gassen toen niet meer uitstroomden konden zij zonder gasmasker gaan. Het opruimingswerk blijkt zeer moeilijk te zijn. Men is ér oog niet in geslaagd tot den aanvang van het ongeluk door te dringen. Dit' blijkt het ernstigste mijn-ongeluk te zijn, dat in Duitschland sedert 1908 heeft plaats gehad. "In den naeht is men er: slechts in geslaagd de lijken van de 12 mijnwerkers in afd. 17, die men ontdekt, had te bergen. Verdere slchtoffers zijn nog niet geborgen, daar de reddingsbrigades op groote moeilijkheden stuiten. Dramatische tooneeleii. Een der geredde mijnwerkers vertelde over de ramp: Een kameraad die naast mij werkte, vroeg mij Krijg jij het ook benauwd?" En! op hetzelfde oogenblik zakte hij in elkaar. ,,Ik voelde ook plotseling iets op mijn borst drukken, en vóór ik verder kon denken, verloor ik' het bewustzijn." Hieruit bljjkt, dat het gas zich met, grooie snelhejd verspreid heeft. In het ziekenhuis speelden zich hartverscheu rende toonéelen af. De lijsten mek namen van dooden en gewonden werden daar bekend ge maakt. De verwanten der mijnwerkers stonden in dichte drommen er om heen, en doffe berusting sprak uit hun blikken. Soms kwamen er nieuwe menschen bij, moeders en dochters, in wier blik ken nog de hoop leefde, datt hun man, hun va der, hun zoon er niet. bijl was. Angstig dwaalden hun blikken over de lijsten, tot plotseling een kreet wan wanhoopt getuigde, dat ook de geliefde naam er bij was. Er kwam geen einde aan den jammer en e'llende. Vooral degenen, wier verwanten nog in de mijn zijn opgesloten, verkeerden in groote spanning. Het, is echter thans uitgesloten, dat nog iemand der ingesloten slachtoffers gered zal kunnen worden. De organisatie der hnlpverleenhtg. De hulpverleening bij mijnrampen in het, dis trict Waldenburg is verleden jaar volkomen ge reorganiseerd. Er bestaat een reddingsdienst, die met speciale auto's is uitgerust en die als voor beeldig wordt beschouwd. Ingeval van een tele fonische oproeping komt niet alleen de dienst van het betrokken gebied in actie, maar ook die der omliggende mijnen. Ddt geschiedde ook op de Wenzeslausmijn; er waren meer personen voor de redding beschikbaar, dan er te werk konden worde ngesteld. Dezer dagen zal worden beslist of de mijn zal Worden stilgelegd, met wellicht twee of drie andere mijnen in de buurt, die het meest gevaar loopen door gasontploffingen te worden geteis terd. Daarbij moet. rekening worden gehouden met 'het feit, dat het mijndistrict Waldenbnrg een der armste gebieden van Duitschland. is en er weinig kans bestaat, de door stopzetting werk loos wordende arbeiders op andere wijze aan werk te helpen. 'Omtrent het gevaar voor ontploffingen wordt nog gemeld, dat dit in de Wenzeslausmijn den laatsten tijd is toegenomen. In 1929 hadden 35 uitbarstingen plaats, waarbij echter geen men- sohenlevens verloren gingen. Men meende reeds dat de genomen veiligheidsmaatregelen volkomen afdoende waren. Op de bedreigde plaatsen bracht men het gas, dat er zich verzamelde, langs elec- trischen weg tot ontploffing, voordat de arbei ders zich er heen begaven. Tot dusver werd bij elke uitbarsting ongeveer 1000 ton kolen losgemaakt, maar men vermoedt, dat ditmaal eenige malen deze hoeveelheid is weggeslingerd. Behalve door verstikking zijn de arbeiders door deze massa's steénkool gedood. Aan het einde van zijn eerste zitting van den nieuwen Saksischen Landdag heeft de nieuw ge kozen president Weckel, eenige woorden van deel neming met de slachtoffers van het mijnongeluk in iSilezië en hunne nagelaten betrekkingen! ge sproken. De afgevaardigden en de bezoekers der tribune verhieven zich bij deze woorden van hun zetels. De Minister-President van Pruisen, dr.Braun heeift aan de directie van de Wenzeslaus-mijn te Neurode een telegram van deelneming gezonden. Ook aan den Voorzitter van den, bedrijfsraad zoi(ji de Pruisische Minister-president een tele gram van medeleven. Het Pruisische staatsministerie heeft naar aan leiding van de mijnramp aanstonds een. bedrag 100.000 Mark tot leniging van den nood be schikbaar gesteld. De Rijkspresident heeft aan den regeeringspre- sident te Breslau het volgende telegrani gezon den „Diep geschokt door het bericht van, liet verschrikkelijke ongeluk, dat het reeds zoo zwaar beproefde Neuroder mijndistrict door de catastrofe opnieuw heeft getroffen, verzoek ik U den nagelaten betrekkingen der om het leven gekomen mijnwerkers de uitdrukking mijner oprechte deelneming en den gewonden mijn best ewenschen voor een spoedig herstel te doen toekomen en hoop ik, dat) de nog in de groeven ingesloten mijnwerkers gered mogen worden. Als bijdrage voor de eerste hulp der nagelatenen doe ik U aanstonds een bedrag van 10.000 Mark toekomen." w.g. von HINDENBURG, Rijkspresident. De Fransche bladen geven lange verslagen van de mijnramp, welke ook in Frankrijk groote ont roering heeft gewekt en getuigen van diep mee leven met deze tragiscjie ramp. De Fransche mi nister van Openbare Werken, heeft in een tele gram aan de Duitsche Rijksregeering uitdrukking gegeven aan de deelneming en het leedwezen van de Eransche regeering. Binnenland BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN MINISTERRAAD. Naar het „Hdbld." verneemt Ls gistermiddag de ministerraad in buitengewone zitting bijeen ge roepen op telegrafisch verzoek van de koningin, die naar men weet met prinses Juliana op dit oogenblik in Noorwegen verblijft. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. P. Beelaerts van Blokland, zal deze zitting niet kunne nbijwonen, omdat hij de vorige week naar het buitenland is vertrokkennaar wij zeker mee- nen te weten toeft de minister thans in Scandi navië. Ook de vice-president van den Raad van State, mr. dr. F. A. O. graaf van Lijnden van Sanden- burg is, vrij onverwacht, naar het buitenland vertrokken. Naar ons ter oore kwam bevindt ook hij zich waarschijnlijk in Scandinavië.. Van de meest bevoegde zijde verneemt het Ned. Corr. Bureau dat het bericht als zou tegen gistermid dag de ministerraad in buitengewone zitting bijeen geroepen zijn op telegrafisch verzoek van de konin gin van allen grond ontbloot ls. Het bericht omtrent de bijeenroeping van een bui tengewonen ministerraad vindt vermoedelijk zijn oorsprong in het feit, dat de gewone zitting van den ministerraad hedenavond wordt gehouden in ver band met de omstandigheid dat de volgende week verschillende ministers met verlof afwezig zullen zijn. Deze bijeenkomst zal aan begrootingsaangelegen- heden zijn gewijd. Wij hebben hierbij op te merken dat deze „officieu- se" tegenspraak die aan het Ned. Corr. Bureau is verstrekt ons geen aanleiding kan geven om aan de juistheid van ons bericht dat uit zeer goeden bron kwam, wat de hoofdzaak betreft, te twijfelen. Hbld. Nieuwstijdingen EEN LIEFDESDRAMA IN NIEUW-RODEN. Uit Leek' wordt gemeld: In het naburige Nieuw-Roden heeft zich een drama afgespeeld, waarvan naar het schijnt niet- beantwoorde liefde de oorzaak is geweest. De 24-jarige arbeider T. T. had rëeds geruimen tijd omgang met de 20-jarige A. I.. Het meisje schijnt de liefde van den jongeling niet naar diens zin te hebben beantwoord. Dit had reeds her haaldelijk aanleiding gegeven tot heftige scènes. Het vorige jaar nog heeft T. een aanslag op het meisje gepleegd, waarvoor hij toen eenige maan den gevangenisstraf heeft ondergaan. Later heeft T. weer toenadering gezocht, maar had niet het suoces, dat hij wenschte. Dit heeft nu tenge volge gehad, dat hij de woningj van het meisje is binnengedrongen, waarna hij haar met een mes een vrij ^ernstige, wonde toebracht. De dader is daarna gevlucht en heeft zelfmoord gepleegd. DUBBELE MOORD. In de Rubroekstraat heeft Donderdag een vader op zijn zoontje en zijn dochtertje geschoten, tenge volge waarvan het elfjarig meisje onmiddellijk dood was, en het jongetje tien jaar oud, in zeer zorgelij- ken toestand in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam moest worden opgenomen. De dader, een 40-jarige oud-koloniaal, heeft, nadat hij op zijn kin deren had geschoten, het pistool op zichzelf gericht maar het wapen ketste, waarna hij zich met een pen nemes eenige onbeduidende wonden heeft toege bracht. De man is twintig jaar geleden als titulair briga dier-muzikant naar Indië gegaan, waar hij is ge huwd. In dit huwelijk werden twee kinderen gebo ren, die later naar Nederland zijn gekomen. Geduren de de laatste twee en een half Jaar zijn de kinderen opgenomen geweest ln het kindehuls „Welkom" aan de Van Spljkstraat. Hun vader had hen beloofd ze bij zich te nemen zoodra hij weer ln Nederland te rug was. Drie a vier maanden geleden ls hij gere patrieerd. Eerst is hij bij een broer in de Meidoorn straat gaan wonen, maar kort daarna nam hij zijn intrek bij oude kennissen aan de Binnenrotte. Daar heeft hij ook de kinderen bij zich genomen. Omdat het huis te klein werd is de familie waar hij Inwoonde, die een negenjarig dochtertje opvoedde, om hem ter wille te zijn naar de Rubroekstraat ver huisd, waar een grootere woning werd betrokken. De man genoot een pensioen van 12 gulden in de week en nadat hij eenige weken zonder werk had geloopen is hij bij een lunchroom gedurende onge veer zes weken «ls portier werkzaam geweest. Door dat hij daar een kleine bemerking van de directie kreeg, heeft hij ontslag genomen, waarna hij weer twee weken zonder werk heeft geloopen. Nadien heeft hij een betrekking gekregen bij een fabriek te Hilligersberg, maar omdat hij naar zijn oordeel de weinig verdiende, is hij daar weg gegaan. De man was nu ongeveer een week thuis en den laatsten tijd had hij zich vaak bitter beklaagd over de maatschappij. Met zjjn pensioen was hij in het geheel niet tevreden, en de verdientsen in zijn be trekkingen waren hem evenmin voldoende. Door de finantieele moeilijkheden waarin hij was geraakt, heeft hij zich Woensdagavond tijdens een bezoek aan kennissen uitgelaten, dat hij nu wel een eind aan zijn leven kon maken. Donderdag is hij met de kinderen uit geweest en in plaats van zes uur thuis te komen kwam hij pas kwart over zeven met de kinderen naar huis. In de keuken-woonkamer heeft hij toen de kinderen bij zich genomen, een revolver genomen eerst het meis je door het hoofd geschoten en (jaarna den jongen. Omdat het jongetje nog teeken van leven gaf heeft hij het kind nog met een pennemesje in de hartstreek getroffen. Tegen de vrouw van het gezin, die hierbij tegen woordig was, heeft hij gezegd, weg te gaan en de vrouw is Inderdaad de trap afgeloopen. Op straat gekomen waarschuwde zij een buurman dat er ge schoten was. Zij zeide hem de politie te gaan roe pen. Deze man heeft wee agenten gewaarschuwd die onmiddellijk meegingen en in de woning vonden zij den man met in de eene hand een mes en ln de andere een revolver. Het mes heeft een van de agenten de man ontnomen en hijzelf heeft het vuurwapen neergelegd. Stap was volkomen kalm en maakte een cynnische indruk. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau aan de Meermanstraat overge bracht waar hij een bekentenis heeft afgelegd waar bij hij zich wederom beklaagde over de maatschappij die, naar hij zeide, dit alles Dlijkbaar zoo had gewild. Heden werd ons per telefoon bericht dat het joir- getje hedennacht aan de bekomen verwondingen is overleden. HET DRAMA TE 's GRAVENHAGEN Do „H. Ort." schrijft ov© rhet drama, dat zich hoeft afgespeeld: Is er iets tragischer en tevens, afgrijselijker denkbaar, dan een moeder, die haar zevenjarig dochtertje vermoordt? En dat was het dat in het perceel Egelantier- stiaat 73 had plaats gevonden. In dit huis woont het echtpaar J. v. d. L„ de man, een eenvoudige, brave oppassende werker, gemeente-arbeider bij den dienst van vleeschtrans- port bij 'het abattoir, en zijn vrouw, die in de buurt als „een beetje zonderling" bekend stond, een vrouw met vreemde inbeeldingen, die ove rigens echter nooit lastig was enH evenals haar man, oppassend en deugdzaam. Het huwelijk was kinderloos, maar daar de man zoowel als de vrouw veel van kinderen, hielden, namen zij een kindje van vier maanden aan. De moeder van het meisjei woont in Indië en is gehuwd. De vader woont in Brussel, even eens gehuwd. Vader noch moeder bemoeiden zich met de arme kleine en zij waren al lang tevreden toen zij voor de kleine Eilly een goed onderkomen vonden bij "het echtpaar v. d. L. Zoowel de man als de vrouw waren dol op het kind. En naarmate de vreemde neigingen en in beeldingen van de vrouw 'toenamen, bemoeide de man zich méér met Elly. v. d. L. vertelde, dat zijn leven bijna geheel uit werken bestond. Zijn vrouw las altijd in den bijbel en sprak voortdurend over godsdien stige dingen. Hij verlaat iederen morgen om '5 uur het huis om naar zijn werk te gaan en "komt pas laat in den middag thuis. De man had de gewoonte dan onmiddellijk te eten, met het k:rd te spelen en vervolgens naar bed te gaan. Ieder in de buurt wist met hoeveel zorg, liefde en toe wijding hij het kind omringde. Er was „een Stem", die haar beval haar kind te offeren, hetzelfde bevel zei zij dat ook aan Abraham gedaan is. Zij aarzelde en de Stem herhaalde zich. „Zij begreep niet te mogen weige ren" en na m<een bijl. Het, kindje lag rustig te slapen in haar ledikant je. Met één slag was het vreeselijke gebeurd. Het kind gaf geen, gèluid. Het was onmiddellijk bewusteloos en 'is vermoe delijk dadelijk na 'den slag gestorven. Het gebeurde heeft in de Egelantierstraat een heele consternatie gewekt. De vrouw die ver voerd werd naar het politiebureau, is zéér kalm. Ze ziet er 'n weinig versufH' én achterlijk' uit en bidt voortdurend. Hoewel zij verdriet heeft, meent zij haar plicht gedaan te hebben: de taak, die haar door Stemmen werd opgelegd. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bl] Wielrijder, verzacht en geneest Doo» 30-60 90 ct Tube 80 ct- Bij Apoth eo Droglateo Vreest geen Examen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. „schoolfeesten" blijven staan luisteren. Als het droog is, gaat het op de bussen af. Nu rijden we door een mooi gedeelte van het Bergerbosch op Bakkum aan Zee af. Een gejuich stijgt op, als we een glimp van de zee zien. Wat een haast om in het water te ko men, wat een natte broeken en jurken door het brui sende water. Eindelijk verzamelen we ons om de mand met sausjes. Maar weer is een flinke regenbui spelbreker. Geen nood, een strandhotel biedt ons onderdak. Daar zitten we eenigen tijd als plotseling het geroep weerklinkt „De Zeppelin." Ja waarlijk, statig en blinkend komt het gevaarte door de lucht naar ons toe drijven. Alle regen ten spijt loopt men naar buiten. Als het gevaorte zich boven de duinen aan ons oog zal onttrekken, hollen allen het ver over den duinweg achterna. Zoo komen we tevens in de nabijheid van onze voertuigen, die ons opnemen en na eenigen tijd weer afzettdn in een met boomen afgezette ruimte in de duinen. Daar doen we eenige spelletjes, waar we zoo in verdiept zijn, dat we niet merken dat de lucht inktzwart is geworden. Dus nogmaals gevlucht in de bussen. Nu gaat het in één rit door over Heiloo naar Alkmaar. Voor de pracht van hertenkamp en Rozentuin hebben de kinderen geen oog meer. Ze haken zoo naar het boottochtje, den triomftocht door het dorp. In Sint Pancras is het een aanhoudend gejuich, en bij de eerste huizen van Broek stop ik mijn ooren maar toe Het Bestuur van „Het belang der Jeugd" komt ons verwelkomen en wijst ons de plaats, waar de mo toren liggen. Wanneer de kinderen aan boord komen zet liet muziekkorps een vroolijke marsch in en on der enorme belangstelling gaat het nu langs Oost en Westzijde van het dorp zingend en muizekmakend Maar aan het eind moeten we toch weer dekking zoeken tegen den regen in de koolopslagplaats van den heer van der Molen. Nu naar Borst. Daar houdt de voorzitter een rede, waarin hij alle medewerken den bedankt, de kinderen zingen tot slot nog een liedje, ze krijgen nog iets mee naar huls en daarmee is het feest geëindigd. Ik wil mijn overzicht beslui ten met den wensch, dat het 't volgend jaar weer zoo goed mag afloopen, want, spijt den regen, is het Vrijdag den fijnsten dag van het jaar geweest. We vierden weer lekkertjes met elkaar het va- cantie-kinderfeest. AGENDA Ger, Ji. V. „jSoli Deo Gloria", Afd. I. Broek op Langen dijk. Agenda voor Zondag 23 Juli. Geloofsbelijdenis artikel W. Kool, Maatschappelijk onderwerp. Ger. J. V. „Soli Deo Gloria", Afd, II. Broek op Langendijk. Agenda voor Zondag 23 Juli. N.T. efchets 42. A. D'irkmaat „Gethsemané". Per Telefoon. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagmorgen half acht. De regen dreigt onze reisplannen weg te spoelen. Maar met het verschij nen der eerste vroolijke kindergezichten verlevendigt onze hoop en is het, alsof de zonneglanzen die uit de blijde kinderoogen stralen, de wolken doen verdwij nen, want weldra komen er blauwe vlokken aan den hemel. Daar naderen de bussen onder het hoera geroep der aanwezigen, zelf gemaakte confetti vliegt door de lucht. Levensmiddelen, versnaperingen en kinderen worden Ingeladen en nu gaat het, onder gejuich en gezang over Warmenhuizen en Schoorl- dam naar Schoorl. Net zijn de kinderen onderge bracht ln de „Roode Leeuw" of daar valt de regen weer kletterend neer. Als het droog is, zocht de troep haar heil in den speeltuin. Wat een vroolijke kinder- snuiten en bezweete leiders (neen, drukker, geen lijders) gezichten zie Je daar. Nu naar het duin. Overal liggen langs de stelle helling de kinderen naar lucht te happen om weer op dreef te komen. Daar vormt zich op de top een rij kinderen uit de le en 2e klas, die als een lawine zich naar beneden stort. Buitelend en rollend komen ze aan den voet van het duin. Die het eerst aankomt krijgt als prijs een reep chocolade. Zoo gaan achtereenvolgens alle klassen naar beneden, waar ze nu groepsgewijze ge kiekt worden. Daarna begeven we ons in de bussen en nu gaat het met een flinke vaort naar Bergen. Wat een speeltuin. Na inderhaast wat te hebben gebruikt, vallen de jongens op draaimolens en wip pen aan. Daar vallen plotseling groote druppels. Spoedig zijn de Broekers in de muziektent gevlucht waar ze een gratis zanguitvoering geven. Andere AMSTERDAM, 12 JuU (V.D.) Hedenmorgen omstreeks 5 uur werd door omwo nenden brand ontdekt in de fabriek van veevoeder artikelen van de firma A. Boot, Boterstraat te Schie- Het gebouw telt vier verdiepingen en heeft een frontbreedte van 10 meter en een diepte van 20 meter. Ondanks dat de brandweer spoedig met groot ma teriaal aanwezig was, brandde de fabriek geheel uit. Alleen de muren staan nog overeind, Het vuur werd tot de fabriek beperkt. De omlig gende huizen bekwamen alleen waterschade. HET ARBEIDSCONFLICT TE GOOR. Het arbeidsconflict te Goor is heden opgelost en wordt het werk Maandag hervat. BEMANNING VERMIST. AMSTERDAM, 12 JuU (V.D.) Tengevolge van het stormweer zijn gedurende den afgeloopen nacht verschiUende schepen uit de om geving van Wemeldingen in nood geraakt. Gij Gorihoek is een Rijnaak gezonken. Sleepbooteri zijn naar de plaats des onheils ver trokken om hulp te bieden. Van de bemanning van den Rijnaak is niets ver nomen. isa DE PRIJZEN ZIJN: i PER HALPPONDSPAKJE FAKKEL.. 28cts. MAGNEET 35cts. GRIJSMERK 40cts. BLAUWMERK 45 cts. GROENMERK 50 cts. GEELMERK 55cts. ZWARTMERK 60cts. PAARSMERK 65 cts. ROODMERK 70cts. VRAAGT UWEN WINKELIER

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2