„Tumult in den Raad van Deventer Naar Amerika Twss Edelachtbaren willen elkander te liif' Ddt opschrift boven een nieuwstijding in het laatste nummer van ons blad geeft me onder staand artikeltje in de pen. Onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar „'Een raadslid" was toen een man omkranst met een aureool van voornaamheid, goed inzicht in zaken, bekwaamheid, beschaving en educatie. Tegen die heeren zag je altijd hoog op; en als er een stem in je binnenste; klonk: .Vriend, ga hooger opdan ging je al op een raadszetel zitten, te midden van al det vroede vaderen; Maar helaas, de glorie is er af, glad' af. Al het hooge, mysterieuze, deftige van vroe ger is weg. Een raadslidfunctie, mits thans voor mij, alle bekoring. Nu zaten de Baden van vroeger in een hoekje, waarin zij niet hoorden; de coterie-geest; zat er bij die heeren duimen dik op! Hier en overal. 't Was nog een overblijfsel uit het oude regen tentijdperk. 'tls nog niet zoo heel lang geleden, 't heugt ons nog als de dag van. gisteren, dat in een niet onvermaarde gemeente in onze nabijheid een ver slaggever van een courant de raadsvergaderingen mocht bijwonen in een soort „kast". De aantee- keningen moest hij maken met het. papier op de knie. ,JWat heeft het. volk mei, al die bespre kingen en besluiten te maken," zoo., redeneerden de heeren; „wij doen alles goedkoop en gezellig en knusjes." Dit. alles had veel tegen, dit voelen we allen. Maai' wat meerdere Raden van thans ons te zien geven, kan ons nog veel minder behagen, 't Is er soms een Janboel van belang. We denken aan Botterdam, Hoogkerk, Bode graven; zelfs hoogere machtscolleges moesten bij de herrie, in de raadszalen dier gemeente door raadsleden gemaakt, te pas komen. Is 't niet ergerlijk? Soortgelijke decadentie merkten we nu weer op in Deventer; de edelachtbare, heeren Roebers en Gerritsen, twee nog al hel rood getinte heeren met warm bloed kregen het dermate met elkander aan den stok over een vermoedelijke plaatselijke oorzaak van paratyphus, dat ze elkaar „er wat op" wilden geven; op straat werd de züak' voort gezet. Of ze mekaar daar nog gekregen hebben, meldt de historie niet. Hoe komt het toch, dat er thans zoo onaange name verwikkelingen in onze gemeenteraden zijn Wij zouden twee oorzaken van zeer overwe gende beteekenis willen opnoemen. Allereerst de vrijheid van spreken. Een raadslid is niet strafbaar voor wal hij in zijn kwaliteit op de raadsvergaderingen zegt,. Etn nu laten meerdere heeren zich verleiden, om medeleden of personen buiten de raadszaal in hun goeden naam aan te tasten. Ze luchten daar hun overkropt gemoed eens. Jn de tweede plaats is het, de verstoring van oTde; men wil zich niet laten leiden, door niets en door niemand. Als politiemacht geroepen moei worden, om de verbroken orde te herstellen, die door onze plaatselijke parlementsleden op hun vergadering verstoord werd, dan daalt wel zeer door zulke botsingen het prestige van den Raad. Zouden onze raadsleden van thans minder be schaafd zijn, dan die van vroeger? Minder in wendig fatsoenlijk? Wc zouden deze vraag niet graag bevestigend beantwoorden; 'tkon een beleejiging zijfi voor de vele nobele geesten met gouden harten in onze plaatselijke parlementen; maar wel meonen wij, dat, door het stelsel der [Evenredige Vertegen woordiging, dat zoozeer de partijgroepeering be vorderde, er verscheiden personen raadsleden ge worden zijn, die het nooit hadden moeten zijn. Velen hunner hebben niet voldoende controle over hun woorden, bezitten niet genoeg ervaring in den beschaafden omgangsvorm, weten niet hun evenwicht te bewaren; zijn den parlementairen stijl niet meester. Hier komt nog bij, dat de werkkring pp. nood zakelijke bemoeienis der Raden in de laatste jaren zeer is toegenomen; met een beetje kennis en een schijntje inzicht kan een raadslid niet, meer toe; als ze niet meer hebben dan dit, zijn het slechts marionetten, die „gaan" als een ander aan de touwtjes trekt, die voor zich laten den ken en praten, en 'die alleen machinaal stemmen Een voorname factor, die we hierbij vooral niet voorbij mogen zien, is het stelsel der open baarheid bij de behandeling der zaken van den gemeenteraad. Vroeger ging alles „onder ons Maar Thor- beeke maakte daar een einde aan. Gelukkig, want de geheimzinnigheid werkt de coteriegeest in de hand; en de zin voor kliek vorming is, ook in dit opzicht, uit den booze. Maar het stelsel der openbaarheid in verband met de vrijheid van spreken levert toch ook een gevaar op. Ddt, dat enkele raadsleden haar gebruik om sommige private en persoonlijke zaken wereld kundig te maken. Ze maken de raadszaal tot een publieke spreektribune, opdat daar buiten gezegd zal worden „Jonge, wat is dat een vent, die durft." En Jan Publiek straks gnuift hij het lezen van het raadsverslag„wat heeft hij zich geweerd." Of dit alles met den afgelegden eed of de gedane belofte overeenkomt? Of het welzijn der gemeente er wel door bevorderd wordt, wat doet 't, er toe? Die daar spreekt is „vrij", wordt beschermd; dus praat maar raak, laster desnoods. Gelukkig komen in onze Staten deze. dingen nog zeer sporadisch voor. Hier is ook veel rijker keuze bij de verkiezingen. Een praatjesmaker heeft wel vaak gemeente lijke vermaardheid, maar zijn „roem gaat) ge lukkig nog niet over het land, de kans om met alléén gemeentelijke reputatie van druktemaker gekozen te worden, is voor onze Provinciale en Generale Statenverkiezingen niet groot. Maar voor de Raden wel, Relaas wel Dit zien we ook weer in, Deventer. Amerika verovert zich in de Europeesche be langstelling een steeds grootere plaats. De tal rijk^ boeken, die in de laatste: jaren in Europa over dat land verschijnen, de artikelen in de dag bladen en tijdschriften bewijzen het. Amerika is het land, dat Europa fascineert, en aanlokt floor het groote en nieuwe. "Want in Yankeeland overheerscht het economische bewustzijn in de maatschappelijke structuur, de geheelo Ameri- kaansche cultuur is op het economisch-massale georiënteerd, en dwingt de Europeesche economie tot verdere, „veramerikaniseering;". Ook de toe rist komt diep onder den indruk' van de over vloeiende energie in de Vereenigde Staten, die geweldige wolkenkrabbers bouwde in tallooze steden, die de 48 Staten samenbondi met 25.000 mijl luehtverbindingen, "die op de grootc ver keerswegen 25 millioen automobielen bracht, die ieder jaar meer dan 1 millioen jonge mannen en vrouwen naar universiteiten zond en een, groote mate van welvaart in voeding, kleeding en amu sement verschafte aan 120 millioen personen: Het zijn vooral de machtige wolkenkrabbers, die zoozeer tot de verbeelding van den 'Europeaan spreken. Wegens de duurte van den grond (een vierkante voet in Walls tree t is minstens' f2000 waard) begint men in Amerika voor wolkenkrab bers een aantal van minder dan 100 verdiepingen al geen „economische hoogte" meer te achten. Die nieuwe wolkenkrabber aan Beneden-Broadway te New-York zal 150 verdiepingen (600 M.) hoog zijn en kantoorlokalen bevatten, die 50.000 per sonen kunnen herbergen; op het dak van dezen hemel-bestormer zal een landingsterrein voor vliegtuigen worden ingericht. De spanning des levens komt vooralt tot uit drukking in de jachtende menschen, dit voor ons zoo typische Amerikaansche beeld. De toerist, die niet voortdurenjd vergeet dat hij, Europeaan is, en die bij iederen indruk) dadelijk een verge lijking trekt met zijn eigen land of stad, zal nimmer iets van deze gejaagde samenleving be grijpen. Want de menschen dringen bij' duizen den in de restaurants, hangen aan de hooge tafels om schielijk den maaltijd te nuttigen. De telefonen ratelen: New York heeft evenveel tele foon-aansluitingen als Groot-Brittanië (de tele foongids weegt 5 pond) en voert per dag* 8 milli oen gesprekken. Zelfs de dooden schijnen haast te hebban: in de lijk-auto worden; zij op derde versnelrfng weggereden. Het Amerikaansche le ven is een machine van emoties,1 en er zijn op Bradway eiken dag opnieuw meer emoties te beleven dan in alle Europeesche hoofdsteden sa men. En een stad als New York slaapt nimmer; ook de avond grijpt weer in razend tempo de menschen: de duizelingwekkende reclames wer pen hun machtige lichtbundels in den nacht; in de straten deint het verkeer en boven de me nigte donderen de bliksemtreinen door de sta tions. Want de expresstreinen rennen met een snelheid van 70 K.M. per uur onder en boven de aarde ,dag of nacht zonder onderbreking. Durf en organisatie, ziedaar de grondslagen van de Ameriaaansche maatschappij, in welke de grootte ecu in Europa onbekende- rol speelt. Het is de strijd om een nieuwe cultuur: de ge- staiidariseerde massa, de millioenen menschen met de door de reelame, de films en de couranten ge- standariseerdc behoeften en gevoelens. Het is deze cultuur, welke in Amerika die twintigste- oeuwsche wonderen heeft gewrocht, en nog steeds rusteloos voortgaat te scheppen. Een cultuur, die nimmer toestaat tevredenheid en voldaanheid over het machtig vele, dat reeds bereikt is. Hierin ligt het geheim van Amerika's ongebreidelde ont wikkeling, de stimulans voor de, talrijke factoren, die steeds bezig zijn de bevolking samen te sme den tot steeds nieuwe solidariteit van denken en handelen. In de moderne Amerikaansche samen leving is voor tevredenheid met het bereikte geen plaats. Europa is zich pijnlijk bewust geworden van zijn ouderdom tegenover het jonge, energieke Amerika. En terwijl drommen Amerikanen den Oceaan overstaken om zich in de Oude Wereld te laven aan de brohnen van kunst- en historie, volstond de Europeaan met. de lectuur; van een of ander boek over Amerika. Dit' nu gaat ver anderen door de steeds voortschrijdende techniek is de Oceaan smaller geworden, ên het reizen in gezelschap vormt een middel om het verschil ill de waarde van het geld te. overbruggen. Voor de Nederlandsche Reisvereeniging is Amerika ook toeristenland geworden; op 24 Juli a.s. zal zich een reisgroep naar het „Mekka van het Moder nisme" begeven. Gelukkig te prijzen zijn degenen, die al deze twintigeeuwsche wonderen, geschapen dpor menschen zooals wij zelf zijn, met eigen oogen mogen aanschouwen. ning f36 bedroeg en op ongeveer f45 kan worden gerekend van centen, door de kinderen zelf geofferd zoodat over rond f 370 kan worden beschikt. Gezien de kosten van vorige schoolfeesten zijn de noodige finantien dus ruimschoots aanwezig. Ofschoon het bestuur met geen bepaald voorstel kwam voor den aard van het te houden schoolfeest, herinnerde de voorzitter er aan, dat men verleden jaar naar Amsterdam is geweest met de leerlingen der 6e en 7e klasse en de oud-leerlingen van het vorige jaar, waarom hij in overweging gaf dit jaar naar den Haag en Scheveningen te gaan. Dit werd bij acclamatie aangenomen. Voor de leerlingen van de eerste tot en met de vijfde klasse stelde de heer Jb. Heneweer voor, nu eens niet naar Bergen te gaan, doch naar Haarlem en omstreken Na eenige bespreking werd dit ook aangenomen. Goedgevon den werd dat ook de kinderen, die voor April de school verlieten, doch aan de leerplicht hadden vol daan, aan het feest mogen deelnemen, dat op Vrij dag 25 Juli zal worden gehouden. Zij, die den 13-ja- rigen leeftijd bereikt hebben en desondanks nog niet in de 6e of hoogere klas zitten, mogen mee naar den Haag. Als geleiders naar de residentie werden aan gewezen de dames de Ruiter-Kostelijk en Schoen maker-de Jager en de heren J. du Burck en J, Schou ten, C. de Ruiter en J. Schoenmaker. Al de overige commissielden en voor zoover mogelijk hun dames en het onderwijzend personeel zullen meegaan, naar Haarlem en omstreken. Bepaald werd dat men naar den Haag om 7 uur en naar Haarlem e. o. om 8 uur n.t. zal vertrekken De heer Kramer stelde weer welwillend de kolf baan beschikbaar om alles klaar te maken en de kinderen te ontvangen. Aan het Bestuur werden de voorbereidende werkzaamheden opgedragen. Bedoe ling is de reisjes te maken met de autobussen van de firma Kok en Tuinman. ZUIDSCHARWOUDE. Onderscheidene groepen menschen (buurtgenoo- ten enz.) maken in den zomer gebruik van de auto bus om eens een dagreisje te maken Men huurt zoo'n vervoermiddel voor een dag en gaat men heen waar men wil. De kosten zijn dan miniem en nagenoeg door iedereen te dragen. Deze week ging het clubje „O.O." zoo'n reisje maken. De afrit was half acht. Men bezocht Westerveld, de ruine van Brederode, in den Haag de gebouwen: Vredespaleis, le en 2e Kamer. Het strand te Scheveningen en daarna Am sterdam. Hier werd bij den heer Doon gedineerd, en ook nog een bezoek gebracht aan Karseboom en Rembrandtheater om daarna huiswaarts te keeren, waar men om pl.m. 2 uur des nachts aankwam. Hier ziet men uit dat door onderlinge samenwerking ook op dit terrein wel iets te bereiken is. Vroeger ging dit moeilijker. Wel was er per spoor bv, gelegenheid om goedkooper te kunnen reizen, maar men was toch aan tijd enz. gebonden. De auto bus haalt de menschen van en brengt ze weer naar hüis, terwijl men aan niets gebonden is. Alleen is eenige voorbereiding noodig maar het genot van zoo'n dag geeft ruimschoots voldoening. Wij meenen een en ander even op verzoek te moeten releveeren, om de aandacht er op te vesti gen, dat men voor weinig geld en wat samenwer king een werkelijk aangename dag kan genieten. De firma Kok, Tuinman en Wilken heeft pracht- autobussen en vertrouwd personeel, dat er natuur lijk wel toe bijdraagt het genoegen te vergrooten. Binnenland De Directie van den Landbouw deelt mede, dat, blijkens telegrafisch bericht van onzen gezant te Berlijn, het verhoogde invoerrecht op boter (50 Mark per 100 kilogram) zeer binnenkort misschien reeds 15 dezer en uiterlijk 1 Augustus a.s. in werking zal treden. Bij het bericht dat Duitschland de verhooging van het invoerrecht op boter reeds volgende week uiterlijk over drie weken zal doen ingaan, teekent het „Hbld" aan, de grootste pessimisten in vak kringen dit niet voor 15 September hadden verwacht Een en anders is het gevolg va nhet Duitsch- Fransche handelsverdrag, waarover eerst te Helsing- fors en, toen deze doodgeloopen waren, te Berlijn is onderhandeld. Als resultaat is toen overeengeko men dat Duitschland zijn invoerrechten op boter kaas en margarine mocht verhoogen, doch dat Fin land daarentegen zemelen en stikstofmeststoffen aan een hooger tarief zal mogen onderwerpen. En als gevolg van de meestbegunstigingsclausule zal nu ook voor onze boter het Duitsche invoerrecht gaan stijgen tot 50 mark of 30 gulden per 100 kilogram. Reeds werd er in kringen van Duitsche importeurs over gemompeld, dat als verder uitvloeisel van het Duitsch-Finsche accoord een Duitsch rijksmonopolie voor den invoer van boter en kaaszou worden inge steld, d.w.z. dat er een rijksimportbureau zal worden opgericht, dat in de plaats zal treden van de invoer- bemoeiingen der particuliere importeurs Ja zelfs zou Duitschland reeds met Finland zijn overeenge komen, 8 millioen kilogram boter en 3 millioen kilo gram kaas af te nemen. Tenslotte herinneren wij er nog aan, dat ons land in 1929 naar Duitschland uitvoerde 36 millioen kilo gram boter of wel rond 80 procent van onzen totalen boterexport. In de eerste vijf maanden van het loopende jaar bedroeg de boterexport naar Duitschland 12.8 mil lioen kilogram van de 17.3 millioen kilogram totaal. Om een idee te geven van de beteekenis voor on zen boterexport va neen Duitsch invoerrecht ad f 30 per 100 kilogram, wijzen wij er op, dat gerekend naar onzen Duitschen boterexport in 1929 een in voerrecht verschuldigd zal zijn een bedrag van.... f 11 millioen. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGEN DIJK. Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor Nieuwe Telefoonaansluitingen. 'Telefoonnummer 38. Jac. Smit, groenten en tomatenhandel, Broek op I.angendijk. No. 158. "VV. v. d. Heerik, beurtschipper op Alkmaar, Haarlem, 'Ilillegom en Lisse, Dorps straat 71B, Noordscharwoude. No. 159. Joh. Mol, 'chef-monteur Fa Kok, Tuinman en Wilken, autogarage Noordscharw. No. 160. J. Eecen, groenten-export, Oudkar- spel. No. 194. P. Leijen. bloem bollen kweeker, 21. Pancras. t fNo. 199. J. Jonker, autotransport. St. Pan cras. I ZUIDSCHARWOUDE. De schoolfeastcommissie vergaderde Donderdag avond ten lokale van den heer Kramer onder voor zitterschap van den heer du Burck. die alle leden, waarvan slechts één door ziekte ontbrak, het welkom toeriep. Nadat de notulen waren gelezen en goedge keurd, werden de gelden afgedragen welke de di verse commissieleden voor het schoolfeest hadden ingezameld. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen de heer J. Kostelijk Cz. Overgaande tto de besprekingen van het te hou den feest, deelde de voorz. mede, dat de lijsten f 290 hadden opgebracht dat het saldo der vorige reke- Juli A. J. Cohen, radiohadelaar, Hemoylaan 10, Am sterdam. 9 Juli J. A. Fernhout, aannemer en ma kelaar, „Huize de Uil" Blaricum. 9 Juli G. S. Moolhuizen Paardekraalstraat 14 II, Amsterdam. 9 Juli J. Vleeschkruier, zich noemende J. Godefroa Nieuwe Heerengracht 115, Amsterdam. Uitgesproken: 9 Juli L. T. Roos, kassier, bankier en commissio nair, in effecten, Goes. 9 Juli J. Huige, commissio nalr te Nleuwdorp. 9 Juli B. van der Engel, Over- schie, otterdamscherijweg 51. 9 Juli Cornells Punt los werkman, Schulpweg 89, Rotterdam (Charlois.) 9 Juli Michiel Iazk Frenk, schoenwinkelier, Rot terdam, Noordmolenstraat 59. 9 Juli N.V. Wester veld en van der Engel's Groenten, Fruit Import en Commissiehandel, gevestigd te Rotterdam, Rechter Rottekade 155. 10 Juli Cornelis Albertus Johannes de Groot, voorheen sigarenfabrikant, thans voeger Alkmaar. 10 Juli Mathias van Roy, koopman en winkelier, Bakel, Kerkstraat B 44. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 9 Juli Johan Ernst, Rotterdam. H. Spierings, Amsterdam. 9 Juli J. de Vries, Amsterdam. 9 Juli J. Meyer Amsterdam. 9 Juli J. Rademaker, De Eeuw van Beton Eenigen tijd geleden staken de leiders der Ameri kaansche beton-industrie den Oceaan over naar Leeds in Engeland, tot het eeren der nagedachtenis van den man, dien zij als den vader hunner industrie beschouwen. Dit was de metselaar uit Leeds, Joseph Aspdin, die op 6 September 1824 een samenstelling voor „Portland" cement wettelijk liet registreeren. Het is een ironie van het lot, dat Aspdin veeleer de eerste patenthouder van „Portland cement" blijkt te zijn geweest dan zijn werkelijke uitvinder. M-. a. w. hij was de man, die zoo vooruitziend was zijn patent van de woorden „Portland cement" te laten regis treeren. Het cement dat hij uitvond was in werkelijk heid niet hetzelfde dat wij thans als Portland ce ment kennen. Aan den anderen kant werd soortge lijk cement als dat van zijn eigen patent door min stens twee bouwers voor hem gemaakt. Geen nieuwigheid. Wij weten dat John Smeaton, in 1756 bij het bou wen van den vuurtoren van Eddystone gebranden kalksteen gebruikte. Vijf jaren later werd een be schrijving voor Romeinsch cement gedeponeerd door Thomas Parker van Northfleet. In 1821 produceerde Frost een nieuw cement, dat hij als „Britsch ce ment" patenteerde. Ofschoon Frost Aspdin vooraf ging in zijn specificatie voor een „nieuw cement of kunststeen" ging hij verder dan Aspdin in het specificeeren der verhoudingen in zijn ruw mengsel van materialen. Feitelijk is natuurlijk cement zoo oud als Babyion. De natuur maakt haar eigen beton door de eeuwen lange persing van klei. De Babyloniërs schijnen voch tlge klei of bitumen als metselstof tusschen bakstee- nen te hebben gebruikt en de Egyptenaren gebruik ten bij het metselen der Pyramiden echte kalk. De oude Egyptenaren schijnen zelfs bijna evenveel van metselen te hebben geweten als wij thans. Bij het eerste gloren hunner beschaving gebruikten de Grieken samenstellingen, met kalk als basis, tot het bedekken van muren van ongebakken steenen. Waar schijnlijk leerden de Romeinen het gebruik van kalk aan de Grieken, hun uiverseele leermeesters. Bij den bouw van zekere deelen van het oude Rome schij nen de bouwmeesters cement meer dan eenige an dere bouwstof gebruikt te hebben. Wat Aspdin en de anderen uitvonden, was waar schijnlijk een bruikbare vorm van kalk. I. C. John son, die kort na 1840 in Frost's oude fabriek te Swan ston werkte, produceerde voor de eigenaars het eer ste cement, waarin eenige gelijkenis met het moder ne Portland cement kan worden gevonden. Deze fa briek heeft thans een jaarlijksche productie van over de 400.000 ton. Eerste successen. Het moderne cement werd meer ontwikkeld dan uitgevonden. Het wordt „Portland" cement genoemd wegens de overeenkomst in kleur met Portland steen Gedurende vele jaren wilde de nieuwe kunststeen niet „inslaan." Een vooruitziend ingenieur van Bru nei wilde hem voor de tunnel onder de Theems gebruiken. Doch hij moest Aspdin f 12 tot f 13.50 per vat betalen, benevens de vracht naar Londen, terwijl hij ter plaatse Romeinsch cement voor f 7.50 per vat kon krijgen. De meeste aannemers schrok ken natuurlijk voor zijn prijs. Het succes van den Theems tunnel bewees echter dat Portland cement meer dan tweemaal zoo sterk was als het oude Romeinsche cement. Eenige merk waardige Hn 1859 genomen proeven ten behoeve van het Londensche rioleeringsstelsel, gaven het gebruik van Portland cement een stoot, en vele nieuwe fa brieken werden opgericht. Gedurende eenigen tijd leidde het groote verbruik van het cement in Londen tot den vrij natuurlijken indruk dat Portland ce ment slechts kon worden aangemaakt uit een com binatie va het krijt en de lei welke aan de oevers van de Theems en de Medway worden gevonden. Aan dit verkeerde begrip werd echter tenslotte een einde gemaakt en groote cementfabrieken werden in Frankrijk en Duitschland geopend. Tallooze wijzen van gebruik. De jaarlijksche productie over de geheele wereld aan cement gaat thans de 50.000.000 ton te boven, waarvan de helft in de Vereenigde Staten wordt gefabriceerd. Het was Portland cement, dat den grooten dam van Assoean mogelijk maakte, en zon der Portland cement zou er geen Suezkanaal geweest zijn. Ja, het kan een der verwekkers van wonderen van de twintigste eeuw genoemd worden. Faillissementen in Nederland Opgegeven door v. d. Graaf en C». Ni.'V. Afd. Handelsinformaties. Uitgesproken 9 Juli: J. van 'tHof, schoenwinkelieren koop man, Sitrijen. -G. J. F. 'Av Eijsden, 'Dordrecht. N. Roest wed. H. O. Floor. Groeneken, gem. 'Maartensdijk, Utrechtschestraatweg. 461. G. van Dieën, veehouder en "koopman, Papekop. E. J. J. A. Klinkum, Zuilen, Amsterdamsehe straatweg 539. ILever, koopman en winke lier, Utrecht, Lange Elisabethstraat. V. Bak ker, slager, Zeist, Emmastraat 144—16. Ei. van Eijkelenborg, Zuilen, Lutgerusstraat 10. 'Jac. van Wijk, veehouder, Leersum, 1 J. van Muyen, koopman en winkelier, Utrecht, Haver- straat 12, H. van Zanten, kruidenier, Amers foort, Arnhemschestraat 27. Wl v. d. Linden, sigarenfabrikant, Zeist, Vporheuvel 67. J. M. Jansen, slager, Utrecht, Gansstraat 3d; bis. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 9 Juli: G. J. Eggink, Utrecht. K. A. M?n- zel, Amersfoort. Vernietigd op grond van verzet: 8 Juli: N.V. Visscherij Mij. „Tarbot) Bank", IJmuiden, gem. Velsen. Uitgesproken: 9 Juli A. Sturkop, colporteur, Christiaan de Wet straat 48 I, Amsterdam. 9 Juli G. Lijmer, echtge- noote A. Sturkop, openbare koopvrouw, Christiaan de Wetstraat 48 I, Amsterdam. 9 Juli G. van der Sluys, van Ostadestraat 82 huis, Amsterdam. 9 Evolutie We zijn het er allemaal wel over eens, dat de we reld vooruitgaat. Ze gaat misschien langzaam, zelfs heeft er den schijn van, dat ze wel eens stilstaat of achteruit gaat, maar toch: vooruitgang is er altijd geweest, is er nog, en zal er altijd zijn. Met een mooi woord heet dat: evolutie. Nu zijn er menschen, zooals er altijd zijn geweest, en er altijd zullen blijven, die vinden, dat het niet hard genoeg gaat. En om nu gauwer te gaan, willen ze de evolutie een handje helpen, en de klok met een vaartje zoo maar een heel eind vooruit zetten. Dat is: revolutie. De revolutie heeft veel aantrekkelijks, omdat het lijkt, alsof we er dan gauwer zijn. In werkelijkheid is het een waan, in het leven geroepen door onge duldige menschen. En ongeduld is verkeerd, zelfs dom. Want revolutie beteekent geen vooruitgang, doch achteruitgang. Het schijnbare voordeel wordt geheel genivelleerd door het nadeel, dat materieel en geestelijk uit revolutie voortspruit. Pas na langen tijd komt het herstel met verbazing bemerken dan de revolutieverwekkers, dat ze practisch op hetzelf de punt zijn, vanwaar ze begonnen, of, zoo ze al verder zijn, dan toch niet verder, dan ze bij evolutie zouden geweest zijn. Met andere woorden, evolutie Is natuurlijk, revolutie is tegen-natuurlijk. Het is mijn doel niet alle menschelijke streven naar verbetering te miskennen of zelfs te veroordee- len Integendeel. Uit wat wij willen, wordt de toe komst opgebouwd. Uit onze verstrekkende Ideeen puurt een later geslacht de grondslagen voor verbete ring Maar men late zich niet verlokken de idee voor de werkelijkheid aan te zien. Men gaat toch geen kind uitrekken, opdat het de lengte va neen vol wassene, heeft met de redeneering, dat het later toch zoo groot zal worden. Welnu, even dwaas doen zij die de evolutie willen omzetten in revolutie. Maar noodig is: vast geloof, vertrouwen op de toe komst. Dan zal de evolutie ons deel zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4