J. G. ENGELN .7... fl eJ ReclameAdverteert in dit Groote keuze Vraagt KOORN's ^S, koffie en thee Sanguinose Prolongation BH ZITTING te Broek op Langendijk Radio-Omroep Hotel Café Restaurant „METROPOLE", Rembrandtsplein 22 - Tel. 48541 - Amsterdam Het is Uw aangewezen adres voor LOGIES en GEMEENSCHAPPELIJKE MAALTMDEN. Tevens kan men, bij vroegtijdig bericht, kaarten voor alle Vermake lijkheden bij dit adres bestellen. Parkeerterrein naast het Hotel. Aanbevelend, G. Ch. DOON. Bedden - Dekens Ledikanten - Karpetten Vloerzeil - Gordijnen Salon- en Slaapkamermeubelen Laat - Alkmaar Sanguinose is een zuiver plantaardig versterkingsmiddel, en be vat dus het plantaardig staal, dat gemakkelijk in het bloed wordt opgenomen. Het versterkt en verrijkt het bloed, en is daardoor het aangewe zen middel in alle gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, zenuw zwakte, slapeloosheid, oververmoeidheid, gebrek aan eetlust en algemeene verslappingstoestanden Velen, wien niets hielp, vonden baat bij de Sanguinose. SANGUINOSE kost per tl. f 2,-,6fl. f. 11.-. 12 fl. f. 21.— Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Wacht [J voor namaak. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c4. Den Haag Koopt Uw Scheermesjes en Apparaten in het Huis met de Luifel. Avesta mesjes p. doz. 1.0Ü p. stuk 10 ct. Rothbart mesjes p. pakje 0.90 p. stuk 10 ct. Swing mesjes p. pakje 0.90 Eén pakje Swing mesjes met appa raat gratis 1.00 Groote keuze Effecten Coupons Hoornsche Crediet en Effectenbank .11. ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 HAGEN, Scheerkwasten Scheerzeepen Scheerbakjes Scheermessen ZEILDOEKEN ROOOERSBftOEKEN met waterdichte knielappen f 0. Sokken f 1.60 in alle maten en uit voorraad franco thuis. Vraagt eens prijsopgaaf' van onze water dichte kleeding. Ook reparaties. Joh. FRANKFORT, Forestusstraat 11. b.h. station Alkmaar. Te Zuidscharwoude bij N. TWI8KER. Des Woensdags van 10 tot I uur in het Café „Welgelegen" van den Heer J. DE BOER Az. Deposito's Safe Deposit ij* eer Land- en Tuinbouw Dat er veel schade wordt veroorzaakt door de rat ten is een zoo bekend feit, dat het niet noodig zal zijn dit nog te bewijzen en ook zal het wel niet noodig zijn te trachten met cijfers aan te toonen hoe groot die schade jaarlijks is. Ieder die, zooals wij, een waterrijk land bewoont, weet maar al te goed, dat de schade zeer groot kan zijn als is die schade nu niet altijd even gemakkelijk in cijfers weer te geven. Wel mogen we ons even bezig hou den met het beantwoorden van de vraag, of er des niettegenstaande wel genoeg pogingen worden aan gewend om van de ratten en dus van de schade af te komen. Wij meenen, dat er van goed georganiseer de pogingen om de ratten te bestrijden eigenlijk niet kan worden gesproken en dat er in die richting nog veel werk te doen is. In vele gevallen wacht men met het bestrijden van ratten, zoolang tot er eigenlijk van een plaag ge sproken kan worden, zooals dit op het oogenblik in sommige streken het geval is. In verband met de vele klachten van den laatsten tijd hebben we eens met verschillende middelen proe ven genomen en we zijn van plan in den loop van de komende weken nog meer proeven te nemen maar alvast volgt hier een verslag van een proef, die zoo ernstig mogelijk is opgezet. Dat zulk een proef ernstig opgezet wordt is zeer noodzakelijk omdat men bij dergelijke proeven nooit met cijfers kan ko men en omdat de totaal-indruk van zooveel belang is. De gedoode ratten vindt men namelijk hoogst zelden in ons waterland. In pakhuizen en schuren is dat wellicht nog wel eens het geval. Het betrof hier een proef met een combinatie van twee middelen, namelijk een bacteriepraeparaat, ge combineerd met een zeeajuinpraeparaat. Men gaat namelijk van de veronderstelling uit, dat een bacteriepraeparaat niet voldoende is om alle ratten te dooden omdat er altijd een gedeelte der I ratten onvatbaar is voor de bacteriën en dat over blijvende deel wil men dan dooden met een giftige stof (die voornamelijk giftig is voor ratten.) Dat men alleen met bacteriën niet altijd evenveel succes heeft weet men hier in Noordholland maar al te goed, want er is reeds veel gebruik gemaakt van het serum van de seruminrichting te Rotterdam. Nu kan men wel zeggen, wel, als bacteriën niet voor 100 procent voldoende is, dan nemen we maar een gif tige stof, maar ook met een giftige stof krijgt men nooit alle ratten omdat er altijd veel exemplaren zijn, die erg voorzichtig uitgevallen zijn en niet van de giftige stof eten zoodra ze gezien hebben dat er lotgenooten ziek of onpasselijk van geworden zijn. Dat ratten slim kunnen zijn weten allen bij ervaring. Het bedoelde systeem heet het „Ratin"systeem, dat uit Denemarken afkomstig is en waarvan het hoofd kantoor voor Holland te den Haag is gevestigd De proeven zijn genomen te Sint Pancras onder toe zicht van ondergeteekende en zijn collega te Hoorn en werden begonnen den 5en Juni van dit jaar. Op dien datum werden op verschillende plaatsen pakjes uitgelegd, die wittebrood bevatten, dat gedrenkt was geworden met het bacteriepraeparaat „Ratin. Den volgenden dag is gecontroleerd of de pakjes wegge haald waren en toen werd geconstateerd, dat de meeste pakjes waren leeggehaald door de ratten Ook werd er op gelet hoe groot het aantal bewoonde holen was, want, de pakjes werden zooveel mogelijk in den ingang van de bewoonde holen aan den kant van de sloot gelegd. Na verloop van drie weken, toen aangenomen werd, dat de werking van de besmettelijke ziekte onder de ratten afgeloopen was werden op dezelfde plaatsen nu pakjes gelegd met het bacterievrije praeparaat en nu werd tevens geconstateerd, dat het aantal bewoonde holen zeer verminderd was. Dit kon men natuurlijk heel goed zien aan het al of niet begroeid zijn van de randen der holen. Den morgen volgende op den avond waarop het gif was uitgelegd werd weer nagekeken, of alle pak- jes onaangeroerd bleven. i Naar aanleiding hiervan en ook naar aanleiding van het feit, dat de koolplanten met rust gelaten werden meenen we te kunnen constateeren, dat het middel veel succes gegeven heeft. I Men kan zich toch slecht voorstellen, dat de rat ten de eerste pakjes wel en de laatste pakjes niet op zouden eten, temeer neg, wijl de pakjes met het bacterievrije praeparaat bestonden uit het gif ge mengd met wittebrood ee gerookte bokking. We zou- den zoo zeggen, dat bokking vooral een feestmaaltijd zou zijn voor de ratten. Al deze verdelgingsmethoden volgens het „Ratin"- systeem zijn onschadelijk voor menschen en dieren 1 wat ook hieruit wel blijkt, dat men het gerust ge bruikt in dichtbevolkte steden, en in graanpakhuizen bollenschuren, enz. Wat de organisatie van de rattenbestrijding be treft, kan opgemerkt worden, dat een individueele bestrijding in deze contreien niet veel zin heeft als de buurman het ook niet doet. Het beste zou dat kunnen, als de tuinbouworgansaties ieder jaar eeni- dagen de middelen lieten uitleggen, door een paar menschen, die het namens de vereeniging op het land van de leden rondbrachten. De kosten zouden heel goed per snees kunnen worden verrekend. Ondergeteekende zou zich natuurlijk gaarne gratis beschikbaar stellen om zich eventueel met de leiding van die verdelgingstochten te land of te water, te belasten. Hoe het ook geschiedt, zaak is, dat het in ieder geval gebeurt en dat het spoedig plaats vindt, want als over eenige maanden de (dure) tulpen weer in den grond staan, is het weer wat laat om nog maar niet te spreken van de beschadiging der waterkan ten door de ratten. Inlichtingen over plantenziekten of de bestrijding ervan en ook omtrent de rattenbestrijdingsmiddelen worden gratis verstrekt door ondergeteekende en door de Correspondenten van den Plantenziekten - kundigen dienst. Sint Pancras. VAN HERWIJNEN, Ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst. —2.30 Lezingen. 2.15—4.30 Orgelconcert. 4.305 Ziekenhalfuur. 5.50 Ncrv. Kerkdienst. Goes. 7.458 Kro. lezing. 810.45 KRO. orkest. 10.4511 Epiloog. Maandag 14 Juli. 8.159.30 Ncrv. Morgenconcert. 10.3011 Ziekendienst. 12.301.45 Orgelconcert. 2.353.15 Causerie. 3,153.45 Knippen. 45 Ziekenuur. 56.30 Fluitconcert. 6 40 —7.30 Platen. 7.30—8 Lezing. 8—9 Uit zending uit Arnhem. Kwartet en declamatie. Dinsdag 15 Juli. 8.15—9.30 Kro. Platen. 11.30—12 Godsd. halfuur. 12.152 Platen en concert. 23 Vrouwenuur. 5—6 Platen. 6.15—6.30 Le zing. 77.30 Latijn. 7.308 Zuiderzee-le- zing. 811 Concertavond. 1112 Platen. Eerste Lanpdijker Radio-Centrale Schuitemaker Ir., Noordscharwoude PROGRAMMA HILVERSUM. Zendag 11$ Juli. 99.30 Orgelconcert. 9.3010 Tuinieren. 10.3012 Kerkdienst- uit Aerdenhout. 12 12.30 Volksuniversiteit. 12.302 Middagcon cert. 22.30 Boekenhalfuur. 2.30-3.15 Haagsche harmonie. 3.153.45 Platen. .45—4.330 Harmonie. 4.305 Platen. 5 6.30 Dilectanten. 6.308 Concert. 8—9.15 .Volksconcert. 9.159.30 Vioolconcert. 9.30 11 Cjonoert Treep. 1112 Platen. Maandag 14 Juli. 12.15 Platen. 23 Cither duetten. 33.45 Nederl. schrijvers. 3.454.30 Platen. 4.30 5.30 Kinderuur. 5.307 Vooravondconcert. 77.30 Lezing. 7.30-7-8 Platen. 8 Kur- hausconcert. Dinsdag 15 Juli. 8—9.4-5 Platen. 1010.15 Morgenwijding. 10.30—12 Ochtendooncert. 122 Middagmu- ziek. 2—2.30 Platen. 2.303.30 Knippen. 3.304 -Solisten. 45 Middagmuziek. 5 —5.30 Voor de kinderen. 5.306' Kinderkoor- zang. 67.15 Concert. 7.157.45; Volks universiteit. 88.15 Platen. 8.15 Cjoneert - gebouwavond. Hierna dansmuziek'. Zooals algemeen bekend is, wijst de naald van het kompas het Noorden aan, doch niet juist het geo grafisch noorden. De naald maakt met de richting noord-zuid een hoek, die men de „decliantie" noemt. Men heeft kaarten vervaardigd, magnetische kaar ten genaamd, die de grootte van deze declinatie voor alle plaatsen van de aarde aangeeft. Overigens ver schilt deze declinatie van het eene punt naar het andere, normaal zeer weinig. Op deze wijze is men op de gedachte gekomen, dat, wnnneer men een de clinatie aantreft die buitensporig hoog schijnt te zijn, men daaruit de aanwezigheid van onderaard- sche ertslagen zou mogen afleiden. Van den anderen kant, wanneer me nhet kompas verticaal houdt, neemt de naald, hoewel streng in evenwicht uit een mechanisch oogpunt, een vasten stand aan, die met de verticaal een hoek maakt, die de „inclinatie" ge noemd wordt. Deze inclinatie wordt eveneens be- invloed door de aanwezigheid van onderaardsche erts lagen Dank zij de variaties tusschen declinatie en de inclinatie, heeft een professor aan de Universiteit te Moskou, Lasareff, een belangrijke ijzerertslaag kunnen vastleggen en in kaart brengen. De onder nomen boringen hebben inderdaad de aanwezigheid van meer magnetische ijzerhoudende mineralen aan het licht gebracht. De gereedschappen voor de bo ringen gebruikt, waren bij,het naar buiten brengen uit de put zeer magnetisch geworden en konden een gewicht dragen van 20 kilogram. ERFELIJKHEID. „Heb je dat gehoord. De vrouw van Muller heeft een dreiling gekregen." „Dat heb je er nu van als je met de dochter van een engroshandelaar trouwt." KENNIS VAN ZAKEN. „Pappie" vroeg het neuswijze zoontje, „hoe vangen ze gekken?" „Met poeder, mooie kleeren en een lief lachje" voedde de vader zijn spruit op. BELOOFT WAT. Vader en moeder met een zesjarig zoontje in een café. Vader: „Kellner, twee glazen bier." Zoontje: „Krijgt moe geen glas vader." WACHT MAAR. Mijnheer en mevrouw bezoeken het circus en staan bewonderend voor de leeuwenkooi. „Kijk eens Jan, hoe lief die leeuw tegen zijn wijfje doet." „Wacht maar eens tot het eten gebracht wordt" antwoordde Jan met een sarcastischlachje. Wetenswaardigheden WEET GIJ dat in Engeland sinds den wapenstilstand 1.459.000 huizen jebouwd zijn? dat de president en de vice-president van de Bank voor Internationale betalingen resp. 75.000 en 50.000 gulden salaris per jaar genieten? dat Engeland 3800 bioscopen heeft, die elk ongeveer door 8.000.000 liefhebbers en -hebsters be zocht worden? dat terwijl er in Engeland 392 millioen pd. appelen per jaar groeien er nog tweemaal zooveel worden ingevoerd? dat de Victoriawaterval in Afrika de mooiste ter wereld en meer dan 140 meter hoog zijn? ALLERLEI dat de spieren van een vogel naar verhou ding 20 maal zoo sterk zijn dande arm van een mensch? dat er in de geheel wereld zes adverteerders zijn die elk per jaar 12 millioen gulden of meer voor advertenties uitgeven? dat een van die zes de Engelsche regeering De Vereenigde Staten hebben een bevolking die slechts 6 procent van die van onze planeet bedraagt, maar die beschikken over ruim 70 procent van de mais en de petroleum, 55 procent van de katoen, en het koper, 40 procent van de steenkool en het lood, en 33 procent van het ijzererts der geheel wereld. Zij verbruiken 75 procent van de rubber en de petro leum, 65 procent van de zijde en 25 procent van de suiker, die de wereld verbruikt. De inwoners van de Vereenigde Staten bezitten 80 procent van alle auto's en 61 procent van alle telefonen. dat gij in uw leven op alles moogt bezuni- gen behalve op uw reclameonkosten, want dat ge dan het paard achter den wagen spant? PROGRAMMA HUIZEN. Zondag 13 Juli. 9.50 Ncrv. Morgenwijding. 9.50 Kerk- 8.25 dienst te Rloemendaal spraak1. 12.301 12.15—12.30 Kro. Töe- Lunchmuziek. 1.30 Even lachen IN DE OLIE. Het diner was goed geweest en de wijn droeg de algemeene goedkeuring weg. Na afloop liet de gast heer zijn schilderijenverzameling zien. „Wat zeg je wel van dat landschap bij. zonsondergang?" vroeg hij met trots. „Prachtig" antwoordde een van de gasten. „M-m- magnifiek, in é-één woord. N-nooit zoo'n n-natuur- getrouw schilderij aanschouwd. Je z-ziet de boomen heen en weer w-wuiven." Bezoeker (eindelijk afscheid nemend): „Wel te rusten, ik hoop. dat ik je niet uit je bed heb ge houden." Gastheer (beleefd)„In orde hoor. We hadden in ieder geval anders toch op moeten staan." (Humorist.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5