NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Ai "":;^":)ts^^nden flMt Hitnava: firma I. II. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Muerdscharwoude. Buitenlandsch Overzicht Kamerkroniek Wetenswaardigheden op admini stratief en fiscaal terrein Uit den Omtrek NO. 84 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 17 JULI 1930 LANGËDUkËR mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Zoo pessimistisch men ook gestemd moge zijn ten opzichte van de ontwikkeling der algemeene buitenlandscho politiek, over een punt zal het wel niet mogelijk zijn ontevredenen te vinden, aan emotie® n.l. is er geen gebrek. Integendeel. Men behoeft slechts enkele namen te noemen om met zijn denken geheel en al onder te dompelen in een wirwar van problemen, gevaren voor de toekomst en den vrede, bedreigingen van het, economische bestaan van honderdduizenden etc. Enkele namen als daar zijn Rusland en de heer schappij van Stalin, De geweldige noodtoestand van de Engelsche industrie, de financieelei war boel van Duitschland. De verhouding tusschen Frankrijk en Italië, en nog ettelijke, meer. Hierbij voege men thans al is dit niet van zoo enorm belang als de reeds genoemden Egypte. Want vooiwaar, de uit dit jonge, land komende berichten zijn alles behalve geruststellend, ja reeds verwachten tal van Engelsche bladen er een revolutie, terwijl een Duitsch blad, de. „Voor waarts" reeds met stelligheid meende te kunnen voorspellen, dat den 21sten van deze maand de republiek zal worden uitgeroepen. Wat van dit laatste waar is, zal nog moeten^ blijken; voors hands is echter zeker, dat de Egyptische natio-, nalisten op dien datum een periode van lijdelijk verzet hebben aangekondigd, hiermede beoogende herstel der eonstitutioneele toestand te herkrijgen. Eenigen tijd geleden reeds hebben wij over den politieken toestand in Egypte een en ander mede gedeeld. De huidige verwikkelingen zijn een goede aanleiding hierop nog eens terug te komen. Er heerscht thans in Egypte een conflict tusschen koning en Foead en de Egyptische nationalist ten, wier leider, Nahas Pasja premier was, toen de koning weigerde een door dezen ontworpen wet goed te keuren, waardoor het; bij voorbaat onmogelijk gemaakt werd, dat er opnieuw een periode, van dictatuur zou intreden gelijk! deze reeds tevoren had bestaan. Begrijpelijkerwijze nam Xahas Pasja zijn ontslag als premier, waarop de koning Sidky Pasja opdroeg een, kabinet te. vormen, hetgeen doze deed. Sidky Pasja echter heeft absoluut geen" meer derheid in het parlement, dat voor het overgroote. gedeelte uit aanhangers van Nahas Pasja, ci.w.z. nationalisten bestaat, waaraan de koning blijk baar heeft willen tegemoet komen door den 21en Juni het parlement voor een maand? naar huis te zenden. Dit nu is in eerste instantie de oorzaak van de huidige ongeregeldheden. Want natuur lijk protesteerden Nahas en de zijnen heftig tegen dezen maatregel. Het schijnt dus wel, dat de koning nog eens een poging wil1 wagen om zonder het parlement te regeeren, Hierbij zal hij echter wel, degelijk re kening dienen te houden met heU feit, dat men in Engeland, ondanks de mislukking der onder-' handelingen met Nahas Pasja er vast van over tuigd is, dat een overeenkomst met Egypte wei nig reden van bestaan heeft, tenzijV zij door een parlement is bekrachtigd. De koning zal dus goed doen niet op den steun der Engelsche troe pen te rekenen, aangezien Engeland's belang niet met een Egyptische dictatuur strookt. Intusschen ligt hier voor Engeland een zeer onaangenaam gevaar. Immers, wanneer de ongeregeldheden in! Egypte groot er omvang gaan aannemen, zijn de, Engelsche troepen verplicht beschermend op te- treden voor de buitenlanders, die in Egypte ver blijf houden. En hoe kan dat geschieden, tenzij door de orde te helpen handhaven? En daarmede dan weer koning Foead te steunen, waardoor elke kans op een door een parlement bekrachtigde overeenkomst met Egypte onmogelijk zou maken, aangezien in ieder parlement het nationalistisch element voorloopig wel de meerderheid zal heb ben. EERSTE KAMER» Giigasotirlog. Openbare wegen. We hebben de vorige week ah een klein voor proefje gehad van den strijd welke zal ontbran den, annenr strawks de suppletoire van Defen sie over 1930 ons de Vlootwet) brengt, waarbij 3 kruisers, 12 jagers en 10 duikbooten gevraagd worden. Het voorloopig verslag, dat dezer, dagen verscheen, laat ons trouwens te dezen, opzichte niet in het onzekere. Aan de orde was een we'ts- ont.werp tot goedkeuring van het protocol nopens den eheinischen en bacteriologischen oorlog, eene onderlinge afspraak van tal van Staten, om - - bij een eventueelen oorlog geen chemische of bacteorologische strijdmiddelen te gebruiken. Een poging om tot humaniseering van den oorlog, te komen dus^ Nog voor iets over het ontwerp gezegd was, kwam Prof. v. Eimbden met een voorstel tot uit stel van behandeling, een voorstel dat met 20 tegen 12 stemmen verworpen werd en bedoelde aan de afwezige mevr. Pothuis gelegenheid te geven haar speech te houdSn. Prof. v. Embden, de pionier voor de eenzijdige ontwapening, was tegen het betrokken ontwerp, hetgeen wel eenigszins verwonderlijk is, omdat in de Tweede Kamer alle vrijz.-democraten er voor stemden. H ijacht het protocol' een over bodige en nuttelooze poging tot human iseering van den oorlog. Het is het planten van een stekje vertrouwen in een grond van achterdocht en twist. Uit een brief is hem gebleken, dat er nu reeds afspraken bestaan, welke rol door chemische industrieën zal worden gespeeld bij oorlog. In oorlogstijd bestaat er nu eenmaal geen mensche- lijkheid; alle overeenkomsten zoo plechtig tot, stand gekomen, zijn dan slechts .vodjes papier. Beloften van ministers kunnen ons niet, baten. Wanneer voor den oorlog in het Duitsche parle ment de vraag was gesteld, of de marine in oor logstijd passagierschepen met 1600 opvarenden zo utorpedeeren alleen op het vermoeden, dat er munitie aan boord was, dan zou de minister van Marine stellig geantwoord hebben, dat de Marine dat nimmer zou doen. Moeilijk waal het een en ander te ontkennen. Maar gemakkelijk de twee slachtigheid van den professor in het licht stellen. ,Want, aldus was de rake opmerking van den minister, waarom wordt dan door prof. v. Emb den zoo'n overdreven waarde toegekend aan hét Kellogg-pact, het verdrag tot uitbanning- van den oorlog. "Waarom zou daarvoor niet gelden het „Not kennt kein Gebot"? F,ri even ad rem waren de opmerkingen van den minister en prof. Anema (a.-r.) om aan te toonen, dat verzachting van den oorlog wel mogelijk is. In den jongsten verwoeden en langdurigen wereldoorlog heeft geen der oorlogvoerenden de gifgassen gebruikt rechtstreeks tegen de burgerbevolking; het lot der krijgsgevangenen is aanmerkelijk verbeterd. De Staat heeft den plicht zich te- verdedigen, maar ook den plicht om menschelijk te zijn. Zoo kan hij in bepaalde gevallen zich uit plicht van zelfverdediging gifgas moeten gebruiken, maar dit, uit plicht van menschelijkheid, na laten tegenover ongewapende burgers. Het komt ons voor, dat prof. v. Fmbden met zijn protest maar weinig succes heeft geoogst; de aanneming van het betrokken wetsontwerp, welke niet kon plaats hebben, wegens het geringe aantal aanwezige kamerleden, is zeker. Geruimen tijd werd er gediscussieerd over een wetsontwerp tot vaststelling van voorschriften omtrent openbare wegen. De bezwaren bestonden vooral legen art. 4, hetgeen bepaalt, dat een weg openbaar wordt, wanneer hij gedurende 30 ach tereenvolgende jaren voor een 'ieder toegankelijk is geweest. Wie voor het in werking treden van de wet ook maar één dag den toegang verbiedt, wie één dag voor een behoorlijke afsluiting zorgt, geeft 'zijn beschikkingsrecht niet prijs, Wie echter volhardt in zijn bereidwilligheid, wie blijft, ge- doogen, dat anderen over zijn weg gaan, vliegt er in, als hij niet tenminste een jaar lang voor het in werking treden der wet- door paaltjes, opschrif ten, enz. te kennen gegevenheeft, dat het, een particuliere weg is. Prof. de Savornin' Lobman (c.-h.) noemde dit onteigenen zonder schadeloos stelling, spoliatie (roof). Het is, volgens den heer Rink, (lib.) een nieuw recht, dat wij in deze wet gaan scheppen; sinds eeuwen heerscht de gewoonte dat rechten niet verloren gaan al leen doordat men er een bepaalden tijd geen ge bruik van maakte. Minister Reijmer stelde hier tegenover de eisehen van het verkeer en de rechtszekerheid. Van spoliatie is geen sprake, het is nooit de bedoeling geweest iemands rechten aan te tasten. Het verkeer mag niet, worden gedu peerd door afsluitingen, welke nimmer hebben bestaan. De wet schept zekerheid en, dat is een voordeel, waartegenover het onteigenen opweegt van enkelen, die. slachtoffer worden van eigen nalatigheid. Ook bestond er .meeningsversehil over den onderhoudsplicht. Over onderhoudsplicht beslissen de leggers en er kunnen door eigenaars overeenkomsten worden getroffen met gebruikers, zoc met den A.NAV.B. en de K.NA..G. Voor bordjes is geen notarieele tusschenkómst noo- dig, de tollenmisère verdwijnt. Een dertigtal wetsontwerpen werden zonder dat er een woord bij gesproken werd, aangenomen. Outsider. Het heeft wellicht zijn nut dat wij even resumee- ren hetgeen door ons is opgemerkt ten aanzien van de afschrijvingen. Afschrijving mag alleen geschieden op zaken in bedrijf of beroep gebezigd. Afschrijving moet geschieden volgens goed koop- mansgebruik. Dat beteekent een zektre vrijheid van handelen voor belastingplichtigen. Welk afschrijvingssysteem men ook toepast, men behoort er voor te zorgen, dat het bedrag hetwelk men ieder jaar afschrijft, de vermindering' der ge bruikswaarde zoo nauwkeurig mogelijk benadert. Vaste afschrijvingspercentages kunnen niet wor den gegeven. De gewoonte bestaat, onder onrmale omstandighe den op een huis 12 procent af te schrijven (bij gemengd gebruik alleen afschrijving op het zaak gedeelte) op machines en gereedschappen 8, 10, of 12 procent van de boekwaarde. Voor wij van het onderwerp „afschrijvingen" afstap pen, nog een tweetal opmerkingen. 1. Hoe nauwkeurig men zijn afschrijvingen be paalt, de mogelijkheid bestaat, dat bij verkoop van een machine bijv. deze machine meer opbrengt dan de waarde volgens de balans. De met den verkoop van deze machine behaalde winst is bedrijfswinst, en moet voor de inkomsten belasting worden opgegeven. 2. Geen regel zonder uitzonderingen. Wij gaven als regel; alleen afschrijvingen op za ken, die in bedrijf of beroep worden gebezigd. Op dezen regel bestaat de volgende uitzondering; Afgetrokken mag ook worden: „de afschrijving, die noodig mocht zijn, wegens het afloopen van een den belastingplichtige toekomend recht, dat aan een termijn is gebonden." Rechten, die voor afschrijving in aanmerking ko men zijn o.m.: erfpachtsrecht en octrooirecht. Wij zijn nog steeds bezig met artikel 10 wet in komstenbelasting. Ter opfrissching van het geheugen van de lezers, zij er aan herinnerd, dat dit artikel opsomt wat zoo al van de opbrengst van een bron van inkomen mag worden afgetrokken, ter berekening van de zuive re opbrengst. Voor den zakenman, den landbouwer, veehouder, enz. gaat het in dit artikel dus om de vraag, welke uitgaven hij in zijn tabellarisch kasboek onder On kosten en welke hij onder Privé moet boeken. Het artikel noemt dan als kosten, die in minde ring mogen worden gebracht: de kosten tot verwer ving, inning en behoud der opbrengst en de op de opbrengst rustende lasten. Als zoodanig worden dan in de eerste plaats ge noemd de bedrijfs- en beroepskosten, kosten noodig voor de uitoefening van een bedrijf en beroep of rechtstreeks daartoe betrekking hebbende, met in begrip van kosten van ondehoud, verschuldigde ren ten en belastingen die op het bedrijf of beroep druk ken. Daarnaast worden dan in de tweede plaats een aan tal kosten genoemd, die afgetrokken mogen worden voor zoover zij niet reeds als bedrijfs- of beroeps kosten in aanmerking komen. En dan noamt de wet: kosten van verzekering en ondehoud van onroerende goederen uitkeeringen we gens opstal of ander zakelijk recht, kosten van ver huring of verpachting van onroerende goederen, kos ten vallende op" de verzilvering van coupons, kosten van beheer. Daarna spreekt het artikel over de afschrijvingen. Volgens de laatste alinea van het artikel mogen van tractementen en andere belooningen, alsmede- van verlof- en nonactiviteitstractementen, wacht gelden en pensioenen de verplichte bijdragen en pensioenen worden afgetrokken. nl het vervolgartikel gaan wij de verschillende pos; ten bespreken, die in mindering mogen worden ge bracht. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE» Voor liet M- U. I. O.-examen slaagden A. Mul te Noordscharwoude„NBlom. P. de Wit en M. Klos te Broek op Langendijk. NGORDSCiH AR W GUBiE, Onze plaatsgenoot E. H. Leurink, is van de 3e naar de 4e klasse der R.H.B.lS. te Alkmaar bevorderd. BROEK OP LANGENDIJK. Voor bei toelatingsexamen aan hei stedelijk Gymnasium slaagde: G. A. Buvze en Hans Ver- donk. Voor dat. aan de Handelsschool Jan Czn. Tim merman. ZÜIDSCHARWOUBE. De jongejuffrouw J. C. du Burck werd bevor derd van de 2e naar de 3e klasse der Rijks H. B. 8.. te Alkmaar. NO ORD8CHARWOUDE. G evonden Een motorbril. Een hondenbelastingpenning der gem. Alkmaar Inlichtingen bij de Gemeentepolitie. DIRKSHORN. Maandag 14 Juli vergaderden in de oude school de afgevaardigden der verschillende chr. vereenigingen onder leiding van den heer de Geus. Deze vergade ring was door het bestuur van de zangvereeniging belegd om te geraken tot een festelfjke viering van den verjaardag van de Koningin, zij het dan ook op bescheiden wijze en in eigen kring. In korte trekken wordt het doel dezer vergadering uiteengezet door den heer G. Troost. Voorloopig wordt besloten des morgens kinder feesten te houden en des avonds feestelijk te verga deren in de Geref. kerk, waar dan elke vereeniging haar medewerking zal verleenen om den avond te doen slagen. De commissie zal 6 Augustus weer bij elkaar ko men om de voorloopige plannen verder uit te wer ken. OUDE NIEDORP. De ter secretarie ter inzage gelegen lijsten van degenen die gerechtigd zijn hun stem uit te brengen bij verkiezing van een of meer leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier gevestigd te Alkmaar, bedroegen in to taal voor klein bedrijf 73 kiezers en voor grootbe drijf 4 kiezers. OUDE NIEDORP. Zijdewind. Coöperatieve Boerenleenbank. Gedurende het eerste half jaai 1930 werd aan psaergelden ontvangen f61230.93, aan spaargelden terugbetaald f75143.63 aan voorschotten terug ont vangen f42075.84, aan voorschotten verstrekt een bedrag van f 19225.—, in deposito uitgezet f 75000.— en van depositogelden terug ontvangen f 55000. ALKMAAR. Wij zouden maar met de deur in huis willen val len en zeggen: het groote vraagstuk: „Doeltreffende chemische reiniging zonder beschadiging der goede ren tot oplossing gebracht door de speciale reini gingsmethode systeem „Aurich." Door dit nieuwe systeem heeft men: GEEN krimpen. GEEN slapworden. GEEN terugkomende vlekken, maar radicale zuivering met verfrissching der kleu ren en instandhouding der coupe. Wil men zijn colbertcostuum, demi-saison, regen jas, mantelcostuum, zijden japon, mantel, gordijnen, tapijten, dekens, enz. laten reinigen laat ze dan „auricheeren." Strevend naar betere resultaten op het gebied dei- chemische reiniging heeft de heer Johan Kuhl, Hof B 43, aan zijn bedrijf verbonden het „auricheeren" van dames- en heerenkleeding en van andere goe deren. Hij is aangesteld als depothouder voor Alkmaar en Omstreken, zoodat men aan het bekende adres, waarvoor wij tevens verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie, terecht kan. Nieuwstijdingen FRAUDE? Bij den penningmeester van het bestuur der Christelijke school te Hoevelaken zijn, naar de „X. R. Cxtmeldt, op last. van den Officier van Justitie de boeken en beseheiden, betrekking heb bende op liet finantieele beheer, in beslag geno men. Daarbij bleek dat het belangrijkste boek was verbrand. Hierdoor is het. vermoeden ge sterkt, dat er aan het beheer in bet bestuur nogal iels haperde. Een oud-bestuurslid verzekerde dat reeds eenige jaren door het bestuur fraude, zou zijn gepleegd en omdat hij tijdens zijn lidmaat schap daarop had gewezen, zou hij uit het bestuur zijn gezelMet een klSrlit bij den OOffici'er van Justitie te Utrecht had hij in zooverre succes, •dat de zaak thans wordt onderzocht. Xiet alleen he tschoolbestuur met den dorpspredikant als voorzitter, maar ook het hoofd van de school en een paar leveranciers van sehoolbehoeften zouden volgens dat oud-bestuurslid niet geheel vrij; uit gaan. KINDERVERLAMMING. 1 Te Oldeberkoop zijn twee nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd, waarvan 1 bij een persoonfvan 19 aar. 'Ter voorkojming van ver dere uitbreiding dezer besmettelijke ziekte is het lokaal der o. "1. s., waarin c(e ziekte voorkwam, voorloopig gesloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1