TB ID 1711930 Voorbereiding tot Revolutie Revue van de Week Zij, die voorspeld hadden, dat wij konden re kenen op een ononderbroken aaneenschakeling van zonnige, echt of extra-warme dagen in midzomer 1930, zullen nu toch wel willen; toegeven, dat zij zich misrekend hebben. Plots sloeg het weer om, werden wij vergast op N.Wj. wind, soms naar den zuidelijken kant wendend, alsmede op Vele uren van triesten regen. Intusschen had het he melvuur wederom tal van verwoestingen aange richt. Door 't inslaan van den; bliksem en door diverse andere oorzaken was het cijfer der bran den, in dezen tijd des, jaars is hooibróei een werkelijke of voorgewende oorzaak van het aan gerichte onheil, groóter dan mem gedurende geruimen tijd had te noteeren. Wat' voorwaar heel wat zegt. Bij het aanstippen van enkele dingen uit de misère-rubriek kom ik daarop, ouder gewoonte nog even terug. Onze Senaat is nog altijd niet' op recès. Op Vrijdag 11 dezer hield de Eerste Kamer eene ver gadering, waarin een lange reeks van ontwerpen voor de Koninklijke bekrachtiging rijp zijn ge maakt. Over twee daarvan moet in de eerstvolgende openbare zitting worden gestemd. Te weten: de goedkeuring van het Protocol nopens den chemi- schen en den bacteriologischen oorlog en de We- genwet. Ik voeg er aanstonds bij, dat de goedkeu ring van beide wetsvoordrachten volkomen „safe' 'is. Het eerstgenoemde was volgens den vrijz.-democratischen prof. v. Embden te vroeg, te snel op de, agenda geplaatst. De Senator kwam Vrijdag j.l. met dit streng formalistische be zwaar, nadat hij den voorzitter schriftelijk verzocht had de behandeling er van te bespoedi gen. Dr. v. Embden noemde het ontwerp een monster'", schoon zooals minister Deckers in herinnering bracht, de vrijz., democraten er in de Tweede Kamer allen hun stem aan had den geschonken. Met 20—12 weigerde de Eerste Kamer verschuiving der behandeling van het wetsontwerp, zooals de heer v. Embden had ge- wenscht. Over de wegenwet werd den llem Juli in den Senaat nog een vrij uitvoerige discussie gevoerd. De belangrijkste bezwaren zijn door Minister Reijmer ondervangen door de verklaring, dat in voering van de W.egenwet eerst ruim een jaar na de afkondiging zal plaats hebben. Door plaatsing van een bord zal men dus kunnen reserveeren ge durende den loop van dat jaar zijn recht op een weg ook voor de toekomst. De minister van Wa terstaat kan cr zeker van zijn,, dat de Eerste Kamer na deze belofte het ontwerp met groote meerderheid zal goedkeuren. De Senaat zal zeer waarschijnlijk de behande ling van de Winkelsluiting, de herziening van de gemeentewet, alsmede de Arbeidsbemiddeling eerst na hét zomer-reces aanvatten. Rest, nog: het Suikerwetje, dat in elk geval moet afgedaan vóór de vacantia. In de zitting van 11 Juli wa ren niet graag leden present om te kunnen stem men. F.n de kans op het bereiken van het „quo rum", 26 leden, wordt steeds geringer naarmate het seizoen verder vordert, 't Zeggen is, dat de Eerste Kamer den 29 Juli a.s., weer zal bijeen komen, teneinde dan te trachten het Suikerwetje af te doen. Het Katholieke Tweede Kamerlid Th. Schaep- man heeft tot minister Beelaerts van. Blokland Vragen gericht naar aanleiding van het feit, dat onze bladen genoodzaakt waren het antwoord van onze regeering op het memorandum-Briand onder dn federatie van Europeesche Staten over te nemen uit wat de Fransche» bladen daarover publiceerden. Verzekerd wordt, dat men hier met een misverstand heeft te maken, onze regeering dus i.e. vrij zou uitgaan. Intusschen juichen velen het toe, dat de „geheimzinnigheid", welke bij ons Foreign-Office nog steeds den toon aangeeft, we derom ter sprake is gebracht. Bij de Algemeene Beschouwingen over dc Bijks- begrooting-1931 (waaraan in de departementen van Algemeen Bestuur reeds ijverig wordt ge werkt), zal dit punt wel worden aangeroerd in den vroeg-winter van dit jaar. Het ontwerp tot aanleg van een kanaal Am sterdamBoven-Rijn is eindelijk bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt De totale kosten wor den geraamd op 85 millioen. In het plan is vervat een zijtak van Vreeswijk. Uitgevaardigd is een radio-centrale-reglement. Met preventieve en repressieve censuur. Een com missie van vijf leden, a'ls wier voorzitter dr. J:. 'Th. dc Visser is aangewezen, za.1 in deze toezicht en leiding hebben te geven. De motie tegen minister Reijmer's zendt ijd- verdeeling duurt voort. Met het aan H. M. de Koningin te zenden adres van pro'test tegen deze regeling hebben reeds ruim 100.000 personen ad- haesie betuigd. Minister Donner heeft ingediend een wetsvoor stel strekkend tot verscherping van het toezicht op de gestie onzer notarissenhet verstrekken van meer waarborgen tegen misbruik van'vertrouwen. Het is een bittere pil voor de vele voortreffelijke alleszins betrouwbare notarissen in Nederland, edoch ,hier geldt in volle mate, dat „de goeden met de slechten hebben te lijden". De bittere ervaring, door sommige gevallen opgedaan, leid de tot het voorbereiden van de hierbedoelde maat regelen. Het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij don Hoogen Raad van Arbeid tot uitbreiding van de verplichte Ziekteverzeke ring aanhangig gemaakt. In den middag van 11 Juli werden geruchten verspreid over een buitengewone vergadering van den Raad der Ministers, welke op telegrafisch verzoek der Koningin zou zijn bijeengeroepen. In de buitenlandsche pers doken tegelijk tijdin gen op over eene te verwachten» verloving van prinses Juliana met prins Sigward, den tweeden zoon van den Zweedschen Kroonprins. Officieel zijn deze ,,on dits" gelogenstraft, Koningin en Kroonprinses genieten van heerlijk weer op haar reis m Noorwegen en Zweden. Dat? deze tocht met iets anders verband zou houden dan met de behoefte om zich vacantie-rust te verschaffen, het is door niets dan fantasieën weersproken. Dc Siameesche prins Bamrong en zijn beide dochters brachten een bezoek aan ons land, ver toefden te Amsterdam, Den Haag, leiden, be zochten o.a. ook de Zuiderzee-werken. Dc Prins uitte herhaaldelijk bewondering voor cn sym pathie met veel wat hij te onzent te zien kreeg. Personalia: Jan C. de Vos, ónze eenmaal zoo gevierde oud-tooneelkunstenaar, heeft den 8en Juli op zijn 75sten verjaardag vele blijken van vriendschap ontvangen op zijn ziekbed. Tot directeur van de Prov. Groninger Drinkwater leiding is benoemd ir. dr. de Glee, Den "Haag. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië Jhr. Mr. de Graaff, is wegens een lichte nier aandoening ter observatie opgenomen in het Mili tair Hospitaal te Weltevreden. De toestand van den Landvoogd wordt gunstig genoemd. Te La ren is de in het Gooi welbekende heer Jan Hain- cLorff op zijn 70sten verjaardag met» uitbundige geestdrift gehuldigd. Hij heeft de gemeente Laren een kostbare schilderijen-schenking aangeboden. Tot voorzitter van de R.K. Volkspartij is ter vervanging van mr. P. Arts gekozen: de heer G. D. Wesseling, journalist, oud-lid der Staten van Zuid-Holland en van den Haagschen Raad, te 's Gravenhage. Uit de doodenlijst: J. Linse, "kunstschilder, 55 jaar, Den Haag. Dr. D. Knuttel, directeur van het R.-landbouwproefstation te Maastricht, 61 jaar. De eriminalia der afgeloopen week worden be- heerscht door twee afschuwelijke drama's. In Den Haag doodde een 42-jarige; vrouw in veistandsverbijstering, door godsdienstwaanzin overheerseht, met bijlslagen haar zevenjarig pleeg dichtertje. De ongelukkige is naar een krankzin nigengesticht overgebracht, lijdend aan vermoede lijk ongeneeslijken waanzin. Tc Rotterdam deed zich den llen Juli het vree- selijk geval voor, dat een 40-jarige man, gega- geerd militair-muzikant in Indiechen dienst, uit wanhoopover zijn ellendigen financieelen toestand zijn 11-jarig dochtertje met revolverschoten dood de, daarna zijn negenjarig zoontje en eindelijk zelfmoord trachtte te plegen, wat mislukte. Be man moest leve nvan een gagement, groot twaalf gulden per week. Had een baantje gekregen als portier, maar liep daar weg, toen hem een aan merking werd gemaakt op de wijze, waarop hij zijn werk deed. Uit de misdadigheid-rubriek valt nog aan te Ieekenen, dat: legio inbraken werden gepleegd. Vooral Tilburg genoot de eer van camfrioleurs- bezoek. Maar ook o.m. werd uit een huis aan de Haagsche Laan van Nieuw Ö.-Indië voor een waarde van f 1300 geroofd. Te Lonnekër (Ov.) werd uit een, kast in een woning aan den Losserschenweg voor f600; aan baar geld en een staatsschuldboekje met inschrij ving ad f1800 gestolen. In de hoofdstad zijn eindelijk door de politie maatregelen getroffen tegen de z.g. straatjuwe liers-mensehen, 'die koperen horloges e.d. voor prachtig-gouden argeloozen weten aan te smeren. Dc student, die deelnam aan de schietpartij aan de Haagsche Valkenboschlaan is op vrije voeten gestold. Hierboven richtte ik de aandacht op het extra ordinair groote getal branden in de afgeloopen week. "i Gememoreerd zij, dat de roode haan; zijn on zalig verwoestend werk verrichtte in een lange reeks van boerderijen, die alle tegen brandschade verzekerd waren. Een cartonnagefabriek te Hengelo is in de asch gelegd. Te Hoorn zijn in een garage acht wagens verbrand, terwijl een groote partij glaswerk door het vuur vernield werd. De broodfabriek „De Zelfstandigheid" te Leeuwarden is prooi der vlam men geworden. Een fabriek van veevoederartike len te Schiedam kreeg bezoek van het. boosaardig haantje. Men had de gewone reeks ongevallen bij verkeer, alsook bij roeien en zwemmen. Bij Sassenheim stortte een auto met hengelaars in een sloot. Het was nog een geluk, dat slechts zeven personen er met kwetsuren afkwamen. In een kermistent (hippodrome )te Woensel is een 23-jarige arbeider verongelukt. In verschillende gemeenten kwamen gevallen van kinderverlamming voor. En hiermede haal ik een dikke streep onder de misère-rubriek der week. Men weet, dat de verdere opgraverij te Zaan dam is verboden wat gemeente-terrein betreft. Op partieulier gebied wordt er nog steeds naar verborgen schatten gedolven. De Emmabloem-eollecte heeft dit jaar netto f186.000 opgebracht, tegen f154.000 in 1929. Met den herbouw van het Leidsch Stadhuis zal het aldus loopen, dat de oude gevel zal wor dén behouden, terwijl men er eeni gansch-nieuw Stadhuis zal stichten. Planndn zijn in voorbereiding tot het ver gemakkelijken van het personenverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Be „Gelria" heeft conoessie gekregen voor ont ginning van steenkolen en steenzout in den Gel- derschen Achterhoek. Het eerste gedeelte van den Rijksweg Den HaagRotterdam (tot Delft) is den lOen j.l. opengesteld. De „Zeppelin" zweefde in de afgeloopen week tweemaal boven Amsterdam, op "haar reis naar en van het hooge Noorden. Vóór 1 Augustus moet men zieR nieuwe be last! ngpl aatjes aanschaffenZe zijn van 16 Juli af op de Postkantoren te verkrijgen. Men stelle het vooral niet uit tot het laatste oogen- blik. Be controle begint op 1 Augustus. Zegt. het voort. De „Russische Ziekte", het communisme, is een gevaarlijke besmettelijke ziekte; het com munisme is ook daarom zoo'n groot gevaar, om dat liet daarbij niet gaat om: het lichaam van den mensch, doch om zijn ziel, En de omstandig heid, dat kinderen, evenals bij de ons bekende besmettelijke ziekten, eerder en gemakkelijker rooi worden dan volwassenen, maakt het gevaar es te grooter. want het gaat hier ook om de kinderziel. Ook ons land wordt door da bacillendragers, die de revolutie-kiemen brengen, bezocht. Het ontstellende is echter, dat het gevaar voor deze besmetting niét wordt ingezien. Men lacht om hen, die zich bezorgd makeneen revolutiegevaar voor Nederland acht men een hersenschim. Het beste bewijs, dat de dreiging van een revolutie- gevaar volstrekt niet wordt doorzien, is wel, dat de predikers van den klassenstrijd, de propa gandisten van ongeloof en revolutie, zich als jeugdopvoeders in de scholen kunnen dringen en er kunnen blijven en worden geduld. Een ander bewijs, dat het revolutiegevaar niet wordt er kend, is dat in alle groote en kleine plaatsen van ons land de eene revoïutiefilm na de andere, gedekt door het fiat van de overheid, kan worden gedraaid; dat telken jare dienstweigerings-con-, gressen in het openbaar kunnen worden gehouden, alwaar binnen- en buitenlandsche sprekers ko men opruien tot verzet, en ons vorstenhuis op de ergerlijkste wijze in woord en beeld wordt ge hoond .Ongestraft worden de heiligste gevoelens van ons christenvolk op grove wijze bespot en beleedigd. De revolutionaire beweging is reeds een' der eindphasen in den revolutionairen strijd. Wanneer liet gezag ons aller steun noodig heeft in al zijn realiteit, dan gaat het om denl einduitslag: er op of er onder. Aan dien eindstrijd is een lange reeks van jaren van voorbereiding voorafgegaan. Het revolutiegevaar van heden is de rustelooze, welgeorganiseerde propaganda op elk gebied. Ook in ons land ontmoeten wij den: revolutie-propa gandist; in onze scholen, in onze kerken, in onze Schouwburgen en bioscoop-theaters, op onze kan toren, fabrieken en scheepswerveri, "in de mijnen, in leger en vloot en in onze koloniën. De bacil wordt gekweekt, het gif wordt bereid te Moskou. Maar men pleegt niet ongestraft een aanslag op 's menschen zielDat leert ons de> geschiedenis van Rusland, de gruwelen, die zich daar afge speeld hebbein icn nog afspelen; hoe; velen den stillen dood stierven in de onderaardsche moord- holen, en teen dc massa te groot werd, de „prole tarische gerechtigheid" zich met de mitrailleurs in de open lucht voltrok; 'de ontzettende ont wrichting van het economische leven, van den honger, van den wreeden burgeroorlog. Goed georganiseerd is de communistische pro paganda. Zeker, door de roode Vakinternationale te Moskou werd een internationale koeriersdienst ingesteld. In alle Russische havens, te Bordeaux Hamburg en Kopenhagen en tot voor eenigen tijd ook te Rotterdam, vindt men steunpunten dezer organisatie in de z.g. zeelieden tehuizen. Het Rotterdamsche tehuis was tot voor enkele maanden gevestigd aan de Willemskade 7;. met eeu speciale vergunning tót het bevaren van de havens en wateren van deze stad kwamen de propagandisten van het bureau aan "boord van de binnenvallende schepen en brachten er hun pro- pagandalectuur. Gok plaatselijke propaganda wordt door die bureaux gemaakt; er is een foto, gemaakt bij gelegenheid van het bezoek van een Russisch schip aan onze havens; men ziet daar de Rotterdamsche communisten met de róode vlag van het Werkloozen-Agitatie-Comité en de leuze „een vijand, éen strijd, éen front" te midden van de Russische purtijgenooten zitten. In de fabrieken werken de cellen, die ageeren en spienneeren, propageeren en organiseeren den strijd tegen het kapitaal, tegen den ondernemer, gedrukt per cyclostile, alles volgens nauwkeurig voorschrift uit Moskou. In een dier geschriften staat letterlijk het volgende: ,De vraagstukken in de bedrijfskranten moeten kort en bondig worden beschreven, ze moéten aanpassen bij dc toestanden in de bedrijven en verband houden met de communistische tactiek. De redactie dier artikelen moet zoo eenvoudig zijn ,dat de minst ontwikkelde arbeider onmid dellijk dc juiste gevolgtrekking maakt." En ver der: ,.De geheele inhoud van de krant verschijnt zonder naam. Eienkt er aan, aan partijgenooten, die buiten liet bedrijf gegooid worden, hebben we niets. Onze menschen dienen voor de com munistische partij te werken en toch in de be drijven te blijven." Stiekeme, ondérgrondsche actie alzoo. De gees ten vergiftigen, een gespannen atmosfeer schep pen, ziedaar het werk van deze kernen, en straks jets doen op het beslissende moment. Meer of min geregeld verschijnen in ons land de volgende revolutionaire bedrijfsskranten. De -Sitootbalk, Rotterdamsche Electrische Tram te Rotterdam. De Vuurtoren, Visscherijbedrijf te IJmuiden. De Schildklier (redacteur Dir., Koch) de artsen in Amsterdam. De Rubbervreter, Rubberfabriek Vredesteijn te Loósduinen. De Roepstem, Machinefabriek en Scheepswerf Wilton to Rotterdam. De Reinigingsdienst, Personeel Gemeentereini gingsdienst te Amsterdam. De Roode Havenarbeider, Havenarbeiders te Amsterdam. De Stamper, Blikfabriek Woud en Bekkers te Amsterdam. Werkspoor Utrecht, Fabriek van Spoorweg materiaal te Utrecht. De Werkloosheid, onder de werkloozen te Rot terdam Jaffa, Metaalfabriek „Jaffa" 'te Utrecht. Be Pelikaan, Erdal, schoenpoetsfabrieken. De Cacaoboon, Blookers Chocolade-fabriek. Dm Roode Telegraaf, ónder het personeeb van het dagblad „de Telegraaf" te Amsterdam. De Munitie-werker, artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. De Luidspreker, Philips te Eindhoven. De Kol, „Jamin" te Amsterdam. D'e Papiervreter, Papierfabriek van Belder- bosch te Amsterdam. De Roode Werker, verschillende fabrieken te Leiden. De Snuffelaar, Die Bussy en Elseviers, Grafi sche Bedrijven. De Roode Kern, Verkade's Fabrieken te Zaan dam. Be Speurhond, Jannink's Textielfabrieken te Enschedé. De Roode Inlegger, papierfabriek Senefelder te Amsterdam. De Scheepsbouw, Scheepsbouwwerf Goedkoop te Amsterdam. De Houtwurm, De Haan's Kistenfabriek te Amsterdam. Be Accu, Radio-Onderdeelen-fabriek te Am sterdam. De Roode Mijnfilm (met gedeeltelijk Biuitsehen tekst) onder de Limburgsche mijnwerkers (er wer ken ook Duitschers). De Inktvreter, Papierfabriek van Leer te Am sterdam. Dc Roode Bliksem, Telegrambestellers van het Telegraafkantoor te Rotterdam. De Nijptang, onder de Rotterdamsche werkloo zen. *- j De Roode Gashouder, Personeel gemeente gas bedrijf te Amsterdam. v Het Vliegende Wiel, onder het Spoorwegper soneel. Het Bouwbedrijf, onder bouwvakarbeiders. In het bovenstaand lijstje treft men ook de „Munitiewerker" aan, het betreffende bedrijfs- krantje der Artillerieinrichtingen aan de Hem brug .Met deze inrichtingen is het zoo gesteld, dat bepaalde communisten door de partijleiding zijn aangesteld om het werk der kernen aldaar te controleeren en zoo noodig te leiden Men redeneere nu niet: „Dat loopt toch zoo'n vaart niet. Men bedenke, dat men dit eerst, kan beoordeelen op den dag der revolutie. Dan zal blijken wat die voorbereidingspropaganda heeft uitgewerkt, dan zal de haat-propaganda effect soiteeren, dan wordt de theorie praktijk! „De Tribune" van 28 Mei 1929 zegt zelf„De commu nistische partij is geen parlementaire partij. Zij is een revolutionaire partij". In Twente op de textielfabrieken, in. Holland op de scheepswerven, in IJmuiden en Velsen op het hoogovenbedrijf, overal moet gestookt worden, moét onrust gewekt, verzet worden georgani- seerd-voorzichtig, heel voorzichtig Maar wij 1 lachen om het revolutiegevaar. ((Vervolg volgend nummer). Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENBIJK. De Broeker bevolking kan als de voorteeke nen niet bedriegen, er staat op maken, dat de verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Van betrouwbare zijde vernamen we, dat! de Oranje-Vereeniging of te wel het Comité: eenig toeken van leven begint te vertoonen. Er zijn meerdere symptomen, die er op wijzen, dat er iets feitelijks op komst is. Het fanfare corps oefent, dat het een lust is, de nationale liederen worden gerepeteerd, meerdere malen i hoorden we de opwekkende tonen van de aloude rccrutenmarsch. 1 Eén vereeniging gaat van de praemise uit: Broek gaat ter eere van H M. feestvieren. Daar om nam zij reeds voorbereidende maatregelen., I Die vereeniging is de jeugdigste van de talrijke, 1 die 't goede Broek telt. Zij Floralia hoopt alsdan een tentoonstel ling te houden van bloemen en planten. De dit voorjaar aan de kinderen uitgereikte plantjes zullen geëxposeerd worden; voor do best, opge- kweekten zullen prijzen beschikbaar worden ge steld. Het bestuur hoopt zoo mogelijk' alle kin deren iets te kunnen aanbieden. Particuliere inzendingen zullen zeer op prijs worden gesteld, i .Floralia meent, wat op andere plaatsen kan, is zeke r'te Broek mogelijk. "Waarom zou hier niet een tentoonstelling kunnen worden gehouden, die inderdaad gezien mag worden I Er wordt dan ook gehoopt, ja in stilte gerekend op de belangstellende medewerking van de bur gerij. ZUIDlSCHAR WOUBE. Dinsdagmiddag geraakte het 8-jarig zoontje van den heer v. d. Vliet dicht bij de ouderlijke woning te water. Ofschoon spoedig op het droge gebracht, mocht het niet gelukken de levens geesten weer op te wekken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3