Nieuwstijdingen 1EIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. Maandagmorgen bevond zich op de veemarkt te Nijmegen een man, die vier koeien te koop aanboodDe prijs die hij voor de runderen vroeg, was echter zoo bespottelijk laag, dat eenige koop lieden argwaan kregen en de politie waarschuw den. Deze nam den man in verhoor, waarbij deze verklaarde dat hij de koeien gekocht had te Alphen a. d. Bijn. Ook de chauffeur, die de die ren met zijn auto vervoerd had, werd aan een ver hoor onderworpen en deze verklaarde dat de koeien tusschen Baarn en Hilversum Ongeladen waren. Hij had op last van den aangehoudene medegeholpen om de dieren uit een weide te halen en deze naar Nijmegen overgebracht. De aangehoudene, naar aanleiding van deze verkla ringen nogmaals gehoord, viel nu door den mand cn bekende de koeien te Eemnes te hebben gesto len. Hij had zich aan een chauffeur brutaalweg als de eigenaar voorgedaan en metf behulp van deze de dieren uit een weide gehaald. De veedief bleek te zijn iemand uit Bnssum, die reeds meer malen veroordeeld werd en zich bij herhaling schuldig maakte aan oplichting van hotelhouders. Fietstochten Het Doorzitten bij Wielrijden, een Soor de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, €0, Tube 80 et. PUROL Rechtzaken ALKMAAR. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 14 Juli. Door het oog van de naald gekropen. De landbouwer Corn. R. uit Zwaag, in justi- tioneele moeilijkheden geraakt, omdat hij een obligatie van f5000 ten zijnen laste aan zijn 80- jarigc bijziende tante op zeer oneervolle wijze ont futseld had, is Maandag ter nauwernood aan den hem gevaarlijk dreigende sukkelamolen ont komen. De heer officier die blijkbaar niet bijzon der op vader Cornel is gecharmeerd was, 'bleek geen lust te hebben een voorw. straf te requiree- reeren, doch Gode zij lof en dank was de politie rechter milder gestemd en veroordeelde hij! den oneerlijken neef tot 4 maanden voorw. gevange nisstraf met. 3 proefjaren en onder toeziohtstel- ling van de R.K. Reclasseeringsvereeniging te Hoorn. D'e verdediger,- mr. Judel, aangenaam verrast door de eisnent ie, verliet met zijn dankbaren cliënt de reeSrtzaal in ware Hallelujastemming. Tegeu wil en dank wordt hij tot zaligheid gebracht. De fuiflustige en opstandige slagersknecht Joh. W. uit Grand Pantalon, die in den nacht van 18 op 19 Mei den gemeenteveldwachter Iveij van Bovenkarspel door zijn gepest zooveel last, en moeite veroorzaakt, zal, niettegenstaande hij tc kennen heeft gegeven geen lust. te hebben in I vervolg het voedsel van zijn ongeregeld leven, de jandoedel, te weigeren, nog niet, worden losge laten en is er besloten om' op tie zitting van Maandag~nog eens te overleggen hoe deze weder- spannige tegen de genade tot. ootmoed,, verster ving, en onderwerping gebracht zal kunnen wor den. Misschien dat, een dikke veldwachter met een flinken gummiknuppel er dan toe kan mede werken hem tot deelneming aan deze heilsbijeen- komst te bewegen. Dus broeder Klaas, nu vast geen kuurtje, mondje dicht en handjes thuis of aars wacht jou het schuurtje. De heer Klaas Duit, Hoogkarspel, door den po litierechter vergeleken met wijlen Kaïn, Adams zoon, omdat hij zijn broeder Jacob tin een twist om het slijk 'der aarde voor de vlakte sloeg, heeft ook alle reden dien politierechter in zijn gebeden te herdenken, aangezien hij veroordeeld is tot 2 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren en zijn boetepegels in zijn diezak kan houden. 'n Ouvoordeelige manier om „stos" te maken. De heer J. B., 'n communistisch aangelegd in gezetene van N. Niedorp, was veroordeeld we gens een overtreding tot heelemaal 1 pop boete» öf 1 dag mikpruimen, doch overeenkomstig zijn re volutionaire beginselen „verdomde" hij het een voudig die klassenjustitie goedschiks te gehoor zamen, dus bleef betaling achterwege en méldde hij zich ook niet aan voor kamerarrestDe rijks veldwachter Bruinis werd er dus op uitgezonden met het parool aftikken of mee mei oome en als tactvol ambtenaar trachtte hij Jan, die hem in de huiskamer ijskoud zat af1 te wachten, tot redelijkheid en geen nuttelooze popepkastvertoo- ning te brengen. Echter zonder eenig gunstig resultaat, zoodat geweld moest worden gebruikt en de koppige Jan zich krachtdadig verzette en zich aan tafel en beddeplank vasthield. Om geen diggelen te maken, was 'Bruinis zoo verstandig zijn actie te staken, doch tevens zoo vrij proces verbaal op te maken wegens wederspannigheid. Het mooiste is dat Jan, toen, Bruinis later met een collega verscheen voor hetzelfde doely> Jan absoluut geen bedenkingen maakte, doch onder protest de gevorderde boete afschreef, om zijn beginselvastheid, niet anders te wijken dan voor de kapitalistische overmacht, ongerept te kunnen handhaven. Evenwel was dit beginsel niet voor- deelig voor zijn niet al te ruime financiën, daar "hij nu veroordeeld werd tot f 20 boete of 20 dagen en zal bij het ineasseeren van deze formidale som de heele brigade wel te pas moeten komen. Wilt gij bewaard zijn voor boete of keehtenis- straf, blijf dan met je handjes van heesters en bloemetjes af. Een deftige, gebrilde heer stelde zich. op het zondaarsbankje voor als de 66-jarige Willem M., gepensioneerd ambtenaar te Heiloo en vermoede lijk afstammeling van de beroemde drie mus ketiers, Athos, Porthos en Artemis, uit Alex Dumas beroemde roman, welke oude heer, hier boven voornoemd, op 26 Mei de roekeloosheid had van een bloeiende meidoornheester eenige takken af te nemen tot aromatiseering en siersel van zijn binnenkamer. Hij beweerde nu dat be doelde heesl.er broodnoodig gesnoeid moest wor den en hij die taak belangeloos op zich had ge nomen, doch dit verweer werd extra kinderachtig genoemd en den ongeroepen tuinman veroordeeld tot f7 boete of 7 dagen. 'nPaar aardige jonge dametjes uit \rille, de 40 plus de 21-jarige Anna K. en Jacoba v. ;W., kleurig aangedirkt met snoezige blauwe bleezer- tjes hadden op 27 Mei eveneens bloemetjes ge plukt al op die hei, en stoffeerden nu recht fleu rig het kale bokkebankje. Deze lachende jonge dingen maakten niet de presentie voor tuinman netje te hebben willen spelen en kwamen er met een vriendelijke vermaning en f 5 boete of 5 da gen de persoon niet onaannemelijk af. Baas Duimstok in de smeerolie. De 46-jarige werkelooze timmerman, Adriaap Maria v. d. B. uit Wassenaar* vertoefde in April j.l. tc Helder en huurde aldaar van den heer P. Sweed, rijwielhandelaar, een rijwiel, schijnbaar ten dienste van zijn werkzaamheden, doch in wer kelijkheid om zijn droge keel te sme.eren, voor welk karwei hij momenteel de noodige contanten miste. Daar het juist 1 April' was, bedacht hij een goeie mop en verzocht den heer Kossen een caféhouder, wien hij veelvuldig zijn gunst en recommandatie schonk, hem een tientje te willen leenen. Hij had een huis gehuurd en moest dit bedrag als „sleutelgeld" deponeeren, als onder pand bood Arie zijn rijwiel aan. De caféhouder nam genoegen met deze transactie en natuurlijk had Arie het sleutelgeld heel gauw tot nurriespie oingetooverd en liet hij zich bij dc lap waarlijk niet onbetuigd. Heden terecht staande, wierp hij de schuld van zijn moreelen valt op zijn drank- stalen snuit nimmer te voren met justitie of po stale nsnuit nimmer te voren met justitie of po litie in contact te zijn geweest, een fantasie die met de noodige reserve werd aanvaard, alvorens de vindingrijke timmerman zonder gereedschap tot f25 boete of 25 dagen werd veroordeeld. Boer Klaas als paardentemmer. Het paard van den landman en veehouder Klaas H. te Wervershoof, toonde zich op 31 Mei bfij het maaien wat onwillig en nu zou deze die- renlievende agrariër met medewerking van zijn 15-jarigen zoon Petrus Jacobus, dien redeloozen stommeling eens behoorlijk mores leeren. Hel zenuwachtige dier werd daartoe stevig vastge bonden en met een stuk hout en 'n mesthaak met 3 punten werd duchtig op tie! -arme dier losgebeukt. Gelukkig werd dit laf wanbedrijf opgemerkt door den groenteboer Koomen en den onderwijzer Jansen en van de ergerlijke dieren mishandeling aangifte gedaan. De heer Klaas H., zijn zoontje had de officier casu quo meer als een willoos werktuig beschouwd en dus met rust gelalen, stond Maandag dan ook behoorlijk1 te recht-. Hij poogde zijn afkeurenswaardige han deling nog zoon beetje goed te praten, maar de politierechter liet zich niet met een kluitje in 't riet sturen, gaf Klaas 'n flinke reprimande en veroordeelde hem netjes tot f40 boete of 40 d. hechtenisstraf. Hopen we, dat Klaas zijn kunst stukken als paardenclresseur met behulp van balk brokken en mestkrabbers voorgoed zal staken en geen slecht voorbeeld meer zal geven, aan zijn nog ongevormden zoon Petrus Jacob. Amen, zoo zij het. Die ongeruste vader kreeg nog een pak op zijn falie toe. Wat in den nacht van op 6 Juni te Wervers- hoof den landarbeider Cornelis Roozendaal over kwam, mag wel als het toppunt worden aange merkt. Ee goede man maakte zich hevig ongerust over zijn dochter, die op stap was en angstwek kend lang uitbleef. Hij ging dus naarstiglijk uil om haar te zoeken en toen hij haar eenmaal had gevonden, bleek zij in gezelschap te zijn van een bewonderaar uit Hoorn, zekere Willem E., blijk baar 'n onbehouwen snurker, die weinig omslag maakte met den papa van zijn occasioneel knip perdolletje en hem uit pure hoffelijkheid 'n pak slaag gaf. Dat liep toch echter wel 'n beetje de spuigaten uit en werd de ruwe galant, die heden zijn neus niet vertoonde, veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen. Een relletje op het Roode Eteen te Hoorn met verstrekkende gevolgen. Op het vermaarde, hoewel weinig comfort bie dende bankje, waarop ook wij de glorievolle da gen, toen we onze journalistieke kracht nog in volle onstuimigheid konden ontplooien de dubi euze, maar in ieder geval tamelijkj kostbare eer (,'n gereserveerde plaats, front loge van den, ko ninklijken schouwburg is gewoonlijk meer matig in prijs) mochten genieten plaats te mogen nemen, verscheen de 32-jarige journalist, de heer Klaas vergezeld van zijn trouwe echtgenoote mevr. Herniina B., beiden te Helder geboren en thans te Hoorn woonachtig. De heer 'n indrukwek kende figuur en exotische verschijning, wiens benijdenswaardige coiffure iedere permanente haargolf verre overschaduwde, is de revolutio- naire beginselen toegedaan, wat hij niet verzuim de aan te kondigen en te commentariseeren. I Denkelijk is hij wel dezelfde Klaas wiens jeugdherinneringen onlangs in feuilletonvorm wer den gelanceerd in de Heldersche Courant en waar van de lezing ons de overtuiging bracht, dat de auteur beschikte over een goede visie, lezens- waardigen stijl en niet te miskennen journalis- tieken aanleg. Al deze capaciteiten hebben hem echter nog geen gouden eieren gelegd, want het is met de journalistiek zoo gesteld, als men niet in de ge legenheid is 'n paar malen in 't jaar een oude rijken boer te vermoorden en zijn lijk onder een appelboom op het erf te verbergen, men niet an ders dan het minimumlijders martelaarschap te wachten heeft. Zoo is dan ook de heer 3|. van de weelde versto ken, van zijn welversneden pen te kunnen leven en exploiteert zijn echtgenoote een logement, al waar voor korten tijd ook vertoefde een meer be jaarden doch nog levenslustigen broeder van me vrouw Sm., van wien het echtpaar, volgens hun eigen opgaaf niet veel genoegen beleefde en die men dan ook op minder hoffelijke wijze de deur had gewezen. Voorts had in dit pension nog ver toefd een zekere heer U., die ook de hoog gestelde verwachtingen van het echtpaar Sm. jammerlijk had teleurgesteld en zijn grove ondankbaarheid had getoond door een hem geleend klein bedrag van pl.m. f6 niet terug te geven. Met deze ge gevens kunnen wij verder gaan en aantoonen wat de oorzaak was van de verschijning van den heer en mevr. Sm. op deze voor hen ongewone plaats op het Roode Steen, Op het Roode Steen had Dinsdag 3 Juni het echtpaar Sm. genoemden heer U., in gezelschap van den eveneens door ons ge- signaleerden zwager en broeder, een niet; meer jeugdige transportarbeider, Cornelis B. genaamd, ontmoet, en had mevr. Sm., denkende aan haar zoo noodige dubbeltjes, bedoélden heer U. bij zijn jasje gepakt om hem aan de betaling van het ge leende te herinneren. Daarop had broeder Corne lis ongevraagd zijn mond in de kwestie gestoken en zich zoodanig aangesteld, dat ook de heer Sm .actief was opgetreden en zijn zwager eenige meppen en een schop had toegebracht, zijn vrouw zou dan om haar man gemakkelijker doelwit te geven, gezegden heer zwager enz. hebben vastge houden. Dit nu werd door mevT. Sm. ten stellig ste ontkend en viel zij hierbij jammer genoeg eeni- gerwate uit den goeden toon door den verbalisant, agent P. te verwijten, dat hij: loog. Maar dit was een $lip of the longue, 'die haar spoedig werd vergeven, daar ieder vogeltje zingt, zooals liet gebekt is. H.aax verweer verwierf trouwens zooveel succes, dat zij met vlag) en wimpel in strikt neutrale kleuren, werd vrijgesproken cn haar verdediger, mr. Dwars, die nagenoeg den geheelen middag om deze snertzaak in de zaal had zitten kousendroogen en zijn treintje had moeten laten verloopen, dankbaar en voldaan van zijn pleidooi afzag. De heer Sm., wiens ver dediging luidde, dat het agressief optreden, van zijn zwager hem noopte tot tegenweer, (welk verweer echter werd verworpen) werd in verband met de verzachtende omstandigheden veroordeeld tot slechts f ip boete of 15 dagen, in welk vonnis werd berust en het echtpaar, kennelijk! niet on voldaan nver de als revolutionairen ondervonden behandeling, met de meest burgerlijke bezadigd heid de rechtzaal verliet. Lm hedendaagsi-Tie jeugd, strekt de grijsheid niet tot vreugd. De 63-jarige draadnageidikke heer Jozef B., landarbeider te de Rijp, smaakte het twijfelach tige genoegen op zijn ouden dag nog op Eet zon daarsbankje te moeten verschijnen, omdat hij op 5 Juni zijn 12-jarig buurmeisje Willemientje van Braam een of meer tikken om de ooren had ge geven, toen zij in de wildheid van haar beweeg lijke jeugd een aan vader Jozef toebehoorende pot. met teer had omgeworpen. En toen oude Jozef in gerechtvaardigden toorn op die onacht zaamheid aanmerking maakte, had het lieve knotje zich niet geschaamd, hem een rotvent te noemen. Jozefs bloed was toen in karnemelk veranderd met het hierboven aangeduide straf bare gevolg. Hij werd veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen en de 12-jarige Willemien werd ver ms and in 't vervolg dergelijke onfatsoenlijke woorden niet meer in haar maagdelijk mondje te nemen. Aanmaning tot betaling per aangespljkerde publicatie. Een aan den omval bij Alkmaar wonend café houder en tuinder, de 51-jarige Joh. W. B. had aan bier en sigaretten (de hedendaagsche versna peringen voor den boerepicolo) f5.30 te vorderen van den 24-jarigen landarbeider Willem Renooij. (Toen de aanmaningen geen ander gevolg hadden dan eejn minachtende weigering en aanbod om ojp meer handtastelijke wijze af te rekenen, vond de heer B. er iets anders op om zijn schuldenaar te treffen en spijkerde hij een papier, waarop ge schreven het verzoek aan Renooy, gezegde schuld te betalen, aan een bij zijn café staanden boom. De heer R. achtte zich door deze openbaarmaking van zijn twijfelachtige soliditeit ten zeerste, be- leedigd en deed deswege klachte, doch, hij had, toen de caféhouder terecht stond, bitter weinigi succes, daar hij zelf een flinke strafpredicatie kreeg te slikken en de caféhouder lekker werd vrijgesproken. Geen kraehtig bewonderaar van Rijks- en Gemeentepolitie. Een te 'tZand, gem. Zij pc wonend handelaar, met name Cornelis Str. deed zicht in den nacht van 1 op '2 Juni kennen als iemand, die niet tot de vereerders van het politioneel instituut kon worden gerekend. De scheldwoorden, waarop hij althans den brigadier Holema en den gemeente veldwachter Noorman onthaalde, waren van een zoodanig laag gehalte, 'dat we de beschrijving maar achterwege zullen laten. Bovendien .ontzag hij zich niet de onbevlekte ambtenaarsrepulatie van genoemde heeren in verdenking te brengen door hen als dieven en stroopers te qualificeercn. De heer Str. is vermoedelijk om deugdelijke re denen, bekend om zijn antipathie tegen do politie en al meermalen veroordeeld, zoodat hij qok thans niet op een bijzondere consideratie kon rekenen en veroordeeld werd tot f 30 boete of 30 'd Minder aangename familierelaties. De heer Joh. v. R., 'n 27-jarig caféhouder en ingezetene van Hoorn, bezocht op 15 Mei de in richting van zijn zwager Scheltus, met wien hij op minder vriendschapeplijken voet verkeerde. Het gecommandeerde potje bier werd dan ook botweg geweigerd, waarop zwager van R. in woede ontstak, zijn zusters echtgenoot te lijf ging en hem op "het hoofd; timmerde. De boere- knecht Piet Sinit, die zich ooki. in het café be vond, was getuige van het conflict en maakte, dat hij uit de vuurlinie kwam. De loshandigo zwager, heden terecht staande, debiteerde heel wat onvriendelijkheden aan "het adres van zwager Scheltus, 'doch de politierechter, niet genegen van dit familiesnoepje mee te lepelen, veroor deelde zwager Jan, die zeer zeker de perken van een geoorloofde conversatie had overschreden, tot f25 boete of 25 dagen. Ongeoorloofde bron van inkomsten. EVïl gehuwd lid der zwakke sekse te Alk maar, mej. K., die tot del conclusie kwam dat het haar niet mogelijk was het( debet van haar huishoudelijk rekening courant in overeenstem ming te krijgen met het credit,' trachtte de be grooting sluitend te krijgen door in een kinder kliniek verschillende bedragen te ontvreemden van wachtende huismoeders, die hun baby's ter onderzoek hadden aangeboden. Natuurlijk liep dat gevaarlijke spelletje spaak en maakte hel onbezonnen vrouwtje kennis met den politierech ter. Dank zij evenwel het gunstige rapport van den reelasseeringsambtenaar was dp magistraal tot de overtuiging te brengen, dat de verdachte het afkeurenswaardige van haar handelingen had ingezien en werd zij voorwaardelijk veroordeeld tot 2 .maanden met 2 proefjaren. Werkverschaffing voor bouwyakondernemers. Zekere lieer Geert P., te Helder, die behalve over een sterk ontwikkelde baldadigheiclszuchl ook over een allergeweldigste trapkraeht schijnl te beschikken, had in den nacht van 241 op 25 Mei de bedenkelijke aardigheid het paneel in de deur van het door den melkhandelaar Gerrit! de la Granze finaal in te trappen. Die bewoner, die reeds lang in zaligen dut was! gezonken, werd met schrik wakker en constateerde de nachte lijke ramp, die zooals later bleek, een schade had veroorzaakt van f 34 plus het schilderwerk Deze schade was door den geweldenaar niet be taald, doch hij werd daartoe heden veroordeeld, alsmede tot f20 boete of 20 dagen, wegens de ge pleegde strafbare vernieling. Hij zal zijn kuit - spieren betej' en goedkooper kunnen trainen) in het voetbalveld. Wij hebben in aandachtige rei, nog' eens gelnis- terd naar een buurvrouwen kibbelpartij en heibelarij. Het succesvolle slotnummer van het reper toire speelde voor de variatie nog eens te Hoorn en verscheen op den divan de helaas gewoonlijk in 't minst niet boetvaardige, maar, gewoonlijk sterk verongelijkte zondaressen de 27-jarige Trijntje V., geliefde huisvrouw van den heer Herman W., welke welbespraakte dame geduren de een meeningsverschil tusschen buren over het al dan niet opkalefateren van een 'achterpoortje, in deze: buurtscène betrokken was geraakt cn nu mëj. Liesbeth Smit, echtgenoote van den heer D. ten Have in het vuur van het debat zou heb ben medegedeeld, dat zij een leelijke. smerige Tod was, zulks werd ten stelligste en met rijkelijk striemenden woordenvloed door de beschuldigde dame ontkend. Zij had alleen gezegdi k ben geen leelijke smerige tod en de conclusie aan an deren overgelaten. Twee andere Hoornsche da mes bevestigden deze handige overdracht van het directe tot het indirecte beleedigingsdelict, maar zoowel officier als politierechter namen hier het wisse voor het onwisse en verklaarden niet alleen de klok te hebben hooren luiden, doch ook te weten waar de klepel hangt. Restte nog na te speuren wat het woord tod beduidde en de beleed igende beteekenis, die daar aan was te hechten. De pers wist het wel, doch mocht haar wijsheid niét luchten. Gelukkig bracm v. Dale redding en werd geconstateerd, dat bedoeld woord beteekënde een lor of 'n tod en alzoo beleedigend voor de aldus gequalificeerde geacht moest wor den, zoodat in volle gerustheid des gewetens met de behandeling kon worden voortgegaan. I Overigens toonde de heer officier zich allerminst I happig op dergelijk soort armzalig burentwisten I en hoopte zijn edelachtbare van harte dat men in 't vervolg met dergelijke vuile waschjes maar in Hoorn zou blijven. Daar echter het ten lasto gelegde bewezen en strafbaar kon worden geacht, requireerde mr. y. d. Feen de Lille f 15 boete of 15 dagen, op welke straf door den politierech ter gedachtig aan de spreuk: 2 kijven, 2 schuld een belangrijke reductie gaf en tot f5 boete of 5 dagen verminderde. En nu had de klok al zes uur geslagen, alvo rens onze slappe beenen onsnaar huis konden dragen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4