NIEUWE Restanten Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang IlilDivs: firma I. H. KEIZER. - Rekten 1H. XEiZER. Bureel Noerdscharwoude. Binnenlandsch Overzicht Zijn Mient )7 Alkmaar Tel. 526 Ongekend lage prijzen. Binnenland Nieuwstijdingen NO. 85 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 19 JULI 1930 LAN GE DIJ KEK COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprtj s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De jubileerende Haarlemmermeer. Al 75 jaar droog. De verbinding van Amster dam met den Boven Rijn. Een wetsont werp ingediend. Kosten: zestig tot vijf en zestig millioen. Een derde door de be langhebbenden te betalen, van welke Am sterdam de voornaamste is. Ontstemming over de rijwielbelasting. Het heele bedrag voor slechts een paar maanden lijkt wel wat te veel. Op 1 Augustus een nieuw plaatje geen clementie. Geruchten over een buitengewonen ministerraad en over de ver loving van prinses Juliana. Van allen grond ontbloot. Huldiging van H. M. de Koningin. Ir» de residentie: lichtfeest en nationale baniergroet. Een raadskelder te Maastricht. Kunst en Goudsche pij pen. Wij Nederlanders zijn, naar beweerd wordt, sinds eeuwen beroemd geweest om de wijze waarop wij het water „den waterwolf" wisten te bedwingen. Als dat inderdaad zoo is, dan mogen we veilig aanne men, dat de oogen van het buitenland ook thans weer op ons land zijn gevestigd nu we, met het droogmaken van de Zuiderzee, bezig zijn de kroon te zetten op het vele, -dat door onze voorouders gedaan werd. Eenige dagen geleden was het 75 jaar gele den, dat de Haarlemmermeer als zelfstandige ge meente onder de Nederlandsche gemeenten werd op genomen. In 1855 toch viel het einde van de droog legging van het uitgestrekte watergebied, welke vijf tien jaren gevorderd had. De eerste plannen tot drooglegging dateeern reeds uit ongeveer het midden der zeventiende eeuw, toen Leeghwater aan de Sta ten van Holland en aan Frederik Hendrik den toen- maligen stadhouder, een ontwerp voor bedijking en droogelgging aanbood. Maar Leeghwater was met zijn plannen rond twee eeuwen te vroeg, juister ge zegd, men zal in zijn dagen 't werk niet aangedurfd hebben. Het zou nog honderd jaren duren voor en al eer er door Cruquius een rapport over de eventu- eele droogmaking werd uitgebracht en werd honderd jaren later (nadat in 1838 een voorstel tot droog making door de Tweede Kamer was verworpen) bij Koninklijk besluit bepaald, dat de droogelgging' zou geschieden door de aanwending van stoomkracht (welke zooals men zal weten voor de droogmaking van de Zuiderzee heeft afgedaan). En zoo werd de waterplas van welke de dichter zong: „Groote plas, groote plas, ik wou dat je leeggemalen was" tot een bloeiende en welvarende gemeente. Er is reden voor de Haarlemmermeer om te juichen, en er zou feest geweest zijn indien niet de heerschende malaise welke zich ook in den Haarlemmermeerpolder doet gevoelen aanleiding ware geweest tot het uitstellen van feestbetoon tot betere tijden zoo mogelijk tot het honderdjarig bestaan. Ingediend is een wetsontwerp tot aansluiting van een scheepvaartverbinding tusschen Amsterdam en den Boven Rijn. Dit ontwerp bedoelt verbetering van het huidige Merwedekanaal tusschen Amster dam en Utrecht naar de Lek (ongeveer bij Wijk bij Duurstede) en een van de Lek naar de Waal (on geveer bij Tiel) Verder zou van Utrecht naar Vrees wijk een zijtak gemaakt worden ten behoeve van de Binnenvaart. De uitvoering van het werk zal onge veer zestig tot vijf en zestig millioen kosten, waarvan één derde (volgens het wetsontwerp) gedragen zal moeten worden door de belanghebbenden. De voor naamste belanghebbende is Amsterdam. Als Am sterdam voor de te maken nieuwe verbinding een zelfde percentage bijdraagt als 't indertijd deed met betrekking tot het Noordzeekanaal, zou het van de genoemde zestig of vijf en zestig millioen ongeveer zestien millioen te betalen krijgen. Nog een spanne tijds en een rijwielmerk, het bekende belastingmerk moet weer afgedankt worden om door een ander vervangen te worden. Want, van de rijwielbelasting zjjn we nog niet af. Er blijkt eenige ontstemming te zijn in den lande met betrek king tot die rijwielmerken. Ontstemming niet omdat men wenscht te protesteeren tegen de rijwielbe lasting als zoodanig (wat misschien toch maar wei nig helpen zou ook) maar ontstemming over het feit dat het dienstjaar voor die belasting eindigt op den laatsten Juli. Dit laatste is oorzaak, dat hij, die gedurende de eerste zomermaanden zich een rijwiel aanschaft zich genoodzaakt ziet een belastingplaatje te koopen dat nog maar hoogstens een of twee maanden geldig is, om dan met ingang van 1 Au gustus weer een nieuw plaatje te koopen ten einde ook dan met een zuiver geweten en een onbeklemd en onbevreesd gemoed voor de al- en overalziende ambtenaren van den fiscus te staan. De wensche- lijkheid werd geopperd de betreffende wet zoodanig te herzien, dat de prijs van de rijwielmerken daalde, naarmate het belastingjaar verliep, waarvan dus *t resultaat zou zijn, dat iemand, die in April een fiets aanschaft maar een zeker deel van de belasting zou betalen voor de maanden tijdens het tijdstip van aanschaffing en het tijdstip (31 Juli) waarop het loopende belastingjaar eindigt. Beweerd wordt, dat velen, die nu voci dj Uele maanden zich de uitgave van het lie u<„g niet wenschen te getroosten voor d betaling van een gedeeltelijke belasting te vinden zijn inplaats van zooals nu heet, te geschieden, te probeeren door de mazen van het net heen te schieten of liever te fiet sen, door het er maar op te wagen zonder rijwiel- merk op stap te gaan. Hoe dit zij, het nieuwe rij wielplaatje is met ingang van 16 dezer op de post kantoren verkrijgbaar gesteld. En de clementie, die men vroeger van de zijde van den fiscus gehad heeft om gedurende de eerste dagen van het nieuwe belastingjaar geen controle uit te oefenen of wat door de vingers te zien, die clementie wordt dit jaar niet toegepast. Op den eersten Augustus dus een nieuw belastingplaatje op de fiets. Dezer dagen liep het gerucht als zou de minister raad in buitengewone zitting zijn bijeengeroepen op telegrafisch verzoek van H. M. de Koningin, die zoo als men weet, in Noorwegen vertoeft. Dit gerucht werd in verband gebracht met een ander, volgens hetwelk er sprake zou zijn van een verloving van prinses Juliana met een Zweedschen prins. Beide geruchten heeten uit de lucht gegrepen, althans van allen grond ontbloot. De buitengewone ministerraad zou gehouden worden omdat deze week verscheidene ministers met verlof afwezig zijn en blijkens een bericht uit Stockholm zou van een verloving van Prinses Juliana met prins Sigvard niets bekend zijn Mocht intusschen ondanks de ontkenning toch eeni ge grond voor een der geruchten of voor beide be staan, welnu, dan zullen we er zeker wel van hooren te avond of te morgen In de residentie is men druk bezig met de plannen voor en de voorbereiding van het aldaar te houden lichtfeest op den vijftigsten verjaardag van onze koningin. En half September zal een nationale baniergroet met bloemenhulde gehouden worden voor het paleis het huis ten Bosch. Reeds hebben zich ongeveer honderd vereenigingen uit alle dee- len des lands opgegeven om er aan mee te doen. De inschrijving tot deelname zal op den len Au gustus gesloten worden. Aan de koningin zal een al bum worden aangeboden met de namen van de deelnemende vereenigingen en een speciaal voor het doel vervaardigd en getoonzet gedicht zal door de deelnemende vereenigingen worden uitgevoerd en aan H. M. worden opgedragen. Maastricht heeft het voorbeeld van Utrecht en den Bosch gevolgd en een raadskelder ingericht, waar tal van voortbrengselen van kunst te bewonderen moe ten zijn. Wat intusschen voor de bezoekers op den duur wel niet het voornaamste zal zijn. En verder vindt men er ook de lange Goudsche pijpen waarmee in den Utrechtschen kelder in het begin zoo menige bezoeker al heel onhandig zat te manoeuvreeren. wat geen wonder is, waar het gebruik en het volle genot van de lange pijp aan onze minder gejaagde en wellicht zeer bezadigde voorvaderen meer ver trouwd was dan aan het hedendaagsche geslacht. Het aantal aan het Enschedesche abattoir ge slachte runderen daalde voor de maand Mei, vergeleken bij vorig jaar, van 615 tot 204 en voor Juni van 538 tot 164 stuks. ((Voor de rest bleven de cijfers vrijwel gelijk, behalve voor wat betreft- het aantal geslachte varkens, dat n.l. steeg resp. van 340 'tot 549 en van 328 tot 605). Het gewicht van buitenlandsch vleesch steeg voor de maand Mei van 1500 tot 153.000 Kg.r dus tot ruim het honderdvoudige. En voor Juni 1 steeg het van 2150 tot 160.000 Kg. Buitenlandsch vet steeg voor Mei van 11.700 Kg .tot bijna 9700 tot 16.700 Kg. Het binnenlandsch- vleesch steeg slechts van 3550 tot 5160 en van 3400 tot 6800 Kg. terwijl binnenlandsch vet voor Mei daalde van 1000 tot 335, en voor Juni steeg van 365 tot 470 Kg. i ONZE DURE SPOOR,WEG[EN. Wij hebben'eenige jaren geleden een verlaging 'gekregen in onze spoorwegtarieven. Dat dit nood zakelijk was, zegt. de „Res.bode" blijkt, wel uit ,de statistiek, welke nu gepubliceerd is, (en op zichte van de internationale spoorwegtarieven. Want uit deze statistiek leeren we, dat we in f Nederland nog altijd het duurste reizen. In verhouding tot 1913 is het coëfficiënt der prijzen voor de spoorwegen als volgt. Tsjecho-Slowakije 0.80, Frankrijk 0.82, Italië 0.83, Spanje 0.98, Oostenrijk 1.03, België 1.14 Duitschland 1.25, Polen 1.30, Vereenigde Staten 1.49, Noorwegen 1.51, Engeland 1.50, Zweden 1.52, Nederland 1.57, Zwitserland 1.62. Op Zwitserland na waar men ten gevolge van den kostbaren aanleg door de bergen zeer hooge exploitatiekosten heeft staat Nederland .dus boven aan, wat het dure reizen betreft. Zelfs Kooger dan Noorwegen en Zweden' die met evenveel inwoners en minder een veel groote ren afstand moeten bedienen en dus een veel on economische exploitatie hebben. Waarom wij in Nederland met onze dichte be volking zulk een dure tarieven moeten hebben, is ons niet erg duidelijk. VRAGEN. Het Buitenlandsch vleesch. Het Tweede Kamerlid de heer Weitkamp heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het. den minister bekend, dat geregeld groote partijenDeensch vleesch in Nederland worden ingevoerd, welk vleesch hier te lande als in- landsch wordt verkocht Zoc ja, is dan de minister bereid om te gelas ten, dat door verkoopers van bovenbedoeld vleesch duidelijk worde aangegeven, dat de koopers hier met buitenlandsch product (e dóen hebben? De Veeverbeteringseommissie voor Overijssel heeft- een adres gezonden aan den minister van Binnenl. Zaken en landbouw, waarin gewezen wordt op den grooten omvang, dien het ver bruik van versch buitenlandsch vleesch, speciaal uit Denemarken, heeft aangenomen. Zij verzoekt den minister maatregelen te willen nemen waar door de consu,mptie van binnenlandsch vleesch zal worden bevorderd. Aan het adres zijn tabellen toegevoegd, waar uit deze toeneming voor de stad Enschedé blijkt. De Algemeene Zuivelbond noodigt zijn leden uit, niet meer in Duitschland te koopen. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft uit Duitschland vernomen dat te Berlijn is opgericht een invoerbu- reau voor Finsche zuivelproducten de „Butter- und Kase Einfurgesellschaft m.b.H." onder leiding van Rittergutsbesitzer Vollrath von Arnim, die ook de onderhandelingen over het Duitsch-Finsche handels verdrag eheft gevoerd. Deze instelling zou een stam kapitaal hebben van 50.00 mark, waarvan de bank (waarschijnlijk de Deutsche Reichsbank) als ver tegenwoordiger der regeering meer dan de helft der aandeelen bezit. Van belnag voor ons land is dat Finland er door deze overeenkomst geen belang meer bij heeft, op te komen tegen verlenging of verdere verhooging van het invoerrecht op boter, omdat immers de zui- veluitvoer van dat land nu bij „contract" zal geschie den, waarop echter onze clausule van meestbegun- stiging geen vat heeft. Hoe staat nu de Nederlandsche zuivelindustrie te genover den gang van zaken, die 80 procent van onze exportboter naar Duitschland afzet? In dit verband is van groot belang te vernenmen wat de secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond, de heer J. Geluk er van zegt. De heer J. Geluk vertelde dat reeds een circulaire ter perse is, die dezer dagen aan alle 433 aangeslo ten fabrieksbesturen zal worden toegezonden en waarin deze worden uitgenoodigd hun machinerie- en en andere benoodigdheden op andere markten dan de Duitsche te koopen en hiervan mededeeling te doen aan de vertegenwoordigers der Duitsche industrie onder uiteenzetting der redenen, die hen daartoe gebracht hebben. ACHTJARIG JONGETJE VERMOORD. Gisteravond werd te Valburg het 8-jarig knaapje S. vermist. Na geruimen tijd hen omtrek te hebben afgezocht werd het ventje dood in een sloot gevon den. Het onderzoek wees uit dat men hier met een zedenmisdrijf te doen had. In verband hiermede ar resteerde 'de politie den zwerver D. B., die op het oogenblik werkzaam is bij den landbouwer van B. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Nader wordt nog gemeld: De 8-jarige J. Slebes was gistermiddag op bezoek gegaan bij zijn tante te Slijk-Ewijk. De jongen zou tegen acht uur thuis komen, doch te tien uur des avonds was hij nog niet teruggekeerd. De ou ders werden ongerust en gingen op onderzoek uit. Het bleek, dat de jongen te ruim half acht van zijn tante was weggegaan. Gedurende den geheelen nacht Is toe nnaar de knaap gezocht. Op vele plaat sen werd in de slooten gedregd, doch zonder resul taat. Des morgens omstreeks zeven uur werd het lijk van den knaap in een greppel achter een heg, dicht bij den Valburgschenweg op ongeveer 200 meter af stand van zijn woning gevonden. Het bleek dat met den knaap een zedenmisdrijf had plaats gehad en dat hij daarna was vermoord. Uit het onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de knaap het laatst gezien was met den zwer ver D. B. Deze werd door den gemeenteveldwachter op zijn werk bij den landbouwer van B. gearresteerd Bij het verhoor legde hij een ovlledige bekentenis af Hij had den jongen ontmoet en nadat hij niet nader te noemen handelingen met den knaap had gepleegd, heeft hij hem met een mes den hals af gesneden. B. verklaarde, dat hij den jongen ook nog de keel had dichtgeknepen om te voorkomen, dat hij ging schreeuwen. Na het plegen van het misdrijf was B. blijven staan, totdat hij zeker was, dat de knaap dood was. Vanmorgen was de man die vroeger reeds eenige malen wegens zedenmisdrijf was ver oordeeld gewoon weer aan het werk gegaan. B. is voorloopig opgesloten in de gevangenis te Herveld in de gemeente Valburg. HET 600-JARIG BE-I-ITAAN VAN DlEN BRIEL ALS STADi. D'it feit zal op de volgende wijze worden her dacht: Donderdag 24 Juli. D*es avonds zal in de St. Catharijnekerk een cantate, het Lied van den Briel worden uitgevoerd, voorafgegaan door or gelspel van den heer J. de- Klerk en een feestrede! van dr. P. J. Dobbelaar. Vrijdag: reveille, carrillonbespeling, samen komst van alle schoolkinderen voor de uitvoe ring van zangnummers onder leiding van den heer de Klerk, Vervolgens optocht naar het sportterrein van de R.H.B.S., waar kinderspelen zullen plaats hebben. Daarna vertooning op Bas tion no. 6 van het openluchtspel „Het Kind van Voorne" geschreven door Joh. Been, met mu ziek van den heer J. de Klerk. De leiding hier van berust bij Kommer Kleyn te Amsterdam, 's Avonds wordt aan de Verlorenkost een concert gegeven door alle Brielsche zang- en muziekver- eenigingen. Zaterdag: Allegorische optocht, uitgeschreven door den Brielschen Middenstandsbond. Daaraan nemen ongeveer 24 wagens met groepen en voor stellingen deel, voorafgegaan door een heraut te paard. Vervolgens een sportdemonstratie op het terrein van de R.H.B.S., gevolgd door een voet balwedstrijd tusschen •Sparta en D.E.O. In de pauze een demonstratie van schermvereenigingen voor dames en heer en. Des avonds de tweede, uit voering van het. openluchtspel „Het Kind van Voorne" en tot slot een vuurwerk. VERIJDELDE INBRAAK. .Donderdagmorgen omstreeks 6 uur, terwijl een zware régenbui zich boven den Haag ontlastte en er niemand op straat aanwezig was' heeft een tweetal inbrekers zich toegang weten te verschaf fen tot het Theater Elora in de Wagenstraat aldaar. j. Beiden zijn zij door een klein.- raampje in de kelderruimte onder het tooneel aan de zijde van het naastgelegen straatje (Keezenpoort) naar bin nen gekomen en hebben zich van hieruit via de zaal en gangen naar het kantoor begeven. Juist wilden de inbrekers het kantoor,, waar zij ongetwijfeld een goeden slag zouden hebben geslagen, binnengaan, toen de man met, de be waking van het gebouw belast, beide mannen in het gezicht kreeg. Zich ontdekt ziende,, namen zij dan ook oogenblikkelijk de vlucht, niet na eerst een groot breekijzer, hetwelk een hunner bij zich droeg naar den bewaker gegooid te heb ben, (at.ennelijk mét het doel den man te treffen en onschadelijk te maken. Daaro pwisten beiden door het opengooien van een de rnooddeuren, hetwelk uiteraard van; bin nen af, d jor opheffing der spaimolet-sluiting zeer gemakkelijk en vlug kan geschieden, zich in een ommezien aan de zijde van genoemd straatje uit de voeten te maken. Hoogstwaarschijnlijk zijn zij in de richting Paviljoensgracht verdwenen. Dank zij het actief optreden van den controlee renden beambte, hebben de inbrekers op het kan toor geen kans gezien zich van het daar aan wezige geld meester te maken. Er wordt dan ook niets vermist. Genoemde beambte verzekerde nog, de beide mannen, mocht hij ze eventueel op straat ontmoeten direct te herkennen. I>e politie zet het verder onderzoek! naar de daders ijverig voort. KINDERVERLAMMING. Het aantal gevallen te Gorredijk (Friesl.);' is thans tot 5 gestegen. De toestand van een 9-jarig meisj eis zeer ernstig. .Sommige zijn met serum geïnjecteerd. Bevreesd voor besmetting zenden ouders hun kroost naar familieleden elders. Schoolreisjes, die eiken dag schier voorkomen, worden op medisch advies uitgesteld, om niet met andere kinderen, in contact te komen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1