H 1419111 Voorbereiding tot Revolutie Buifenl&ndseh Overzicht $3 ieuwsiijdingsro (Vervólg). Een ander propagandamiddel is de film, de re volutionaire film. De filmvoorstellingen vinden dagelijks plaats in onze groote steden^ in onze plattelandsdorpen, in de luxueuse cinema's en in de dorpsherbergen, waar de reizende filmopera teurs het gif brengen. Het publiek juicht wan neer het gezag, belichaamd in overheidspersonen en officieren wordt neergeveld door de vuisten van het woedende proletariaat, wanneer de gods dienst en de dragers van den godsdienst worden bespot, en wanneer de majesteit van het vorste lijk gezag wordt gehoond. Dit alles' wordt ge duld. Dat kan, en dat zal zoo blijven, zoolang°do revolutionaire film wordt beoordeeld op de wijze als dat tot nu toe gewoonte was. Deze revolutie- films worden niet uitgegeven voor een keurings commissie, voor een intellectueel publiek, dat met scherp onderscheidingsvermogen de film beoor deelt en becritiseert en opmerkt wat overdreven is, wat onjuist, wat filmtechnisch verkeerd en wat psychologisch fout is. Neen, de revolutie film is voor den arbeider, voor den man in de fa briek, voor de massa, aan wie, zonder dat zij tot oordeelen in staat is, het revolutiegif wordt voorgezet, dat met graagte wordt ingenomen. In de communistische pers wordt zulks erkend. Daar heet het omtrent de film „De Wevers": „Ge lijk bij de Potemkin-film heeft ook bij deze film de muziek een niet gering deelr bij tc dragen om de ontzaglijk meesleepende uitwerking te be reiken, die beroering moet brengen in het gemoed van den meest versuften arbeider. Zoo wc.rdt, ook onder arbeiders gewerkt. Met opruiende, anti-militairistische colportage-lectuur die voor een enkelen cent, vaak voor niets, wordt verspreid. De zielbedervers hebben voor alles wat: voor den jongen arbeider, voor den volwas sen werker, voor de vrouw, voor den soldaat. Zij willen slechts één leger. Met trots maken de Bussische politici gewag van hun leger, van het roode leger, dat „zal worden uitgezonden naar die landen, waar de' broeders nog niet krachtig genoeg waren om de ketens af te schudden en de bourgeoisie van den troon tet stooten." Van jongs af wordt daarom den jongen com munisten de liefde tot het roode leger bijge bracht. Kinderregimenten worden gevormd, even zoo goed als vrouwenregimenten. Het mag 3en ontwapenaars in ons land wel eens worden voor- gehoudeu, dat het juist Sovjet-Rusland is, dat thans een der grootste, een der best geoutileerde legers heeft van geheel West-Europa. En overal worden kiemen gelegd voor de roöde legers. Niet ten onrechte kan de Duitsche commu- nistischo pers vermelden, dat zij haar Roode Frontstrijders reeds bij tuinduizenden telt. Ook in Engeland wordt het revolutionaire kader ge vormd. In ons land hield op 26 Aug. 1928' de Holland - sche communistische partij haar mobilisatie-bij eenkomst te Arnhem. Daar sprak de tweede voor zitter van den Duitschen Roode Frontstrijders- bond de Hollandsche communisten toe, daar ruide hij óp tot strijd tegen het' gezag Er was een verbod van de Nederlandse he Overheid, dat geen Duitsche communist in uniform mocht mede de- monstreeren. Leow, de commandant, en met hem een vijff igtal Duitschers marcheerden in den stoet in uniform en hij sprak in uniform. Ook in ons leger is de propaganda niet minder fel. Speciale soldatenkranten als „De Rotzooi" en voor de soldaten geschreven brochures komen in neutrale bladen verpakt de kazernes| binnen. In bijna al onze garnizoensplaatsen draaide de film „de Pantserkruiser Potemkin. Honderden soldaten zien den matrozenopstand, de revolutie aan boord van den kruizer. In Assen zelfs is het ongelooflijke geschied, dat in de orkestruimte, terwijl het doek boven hun hoofden de muiterij, de rebellie de zaal inschreeuwde, acht', beroeps- muzikanten van de regiments-stafmuziek te As sen zaten en zij accompagneerden de revolutie film De opvoeding van de jeugd tot communisten heeft een zeer uppart karakter in het revolutio naire systeem. Zij bedoelt niet te maken van het jonge kind een mensch in den ruimsten zin van het woord, maar een "klassenstrijder, een haat-propagandist. Muist de kinderen", zegt t.e- nin, „moeten we hebben, omdat hun geestelijke ontwikkeling tusschen de 10 en 20 jaren ligt, een leeftijd, waarin we hem het best kunnen door dringen van onze beginselen". Men moet volgens hem partij trekken van hun jeugdig enthousiasme. „Zij moeten maar leeren", aldus deze communisti sche moralist, „dat het communisme geen kost school voor jonge meisjes is. 'Laat de kinderen terechtstellingen bijwonen en zich leeren verheu gen in den dood der vijanden «van het proletariaat. Op godsdienstig gebied heeft deze „opvoeding" ten doel jonge atheïsten te kweeken. In de „Vlag van de Pioniers" lezen wij: „Iedere Pionier (kin deren van 10 tot 14 jaar), moet een goddelooze zijn en weten waarom hij niet in God gelooft." De gevolgen zijn natuurlijk funest. Nog dit jaar staan dc Russische bladen vol klachten over de verwildering van het leven in de scholen, waar jongen? en meisjes tezamen den nacht, doorbren gen, waar de leerlingen cocaïne gebruiken, onder wijzers in concubinaat leven met een; aantal der oudste meisjesleerlingen. Ook in ons land is de kinderpropaganda door gedrongen. Kindergroepen worden gevormd. Haat wordt gezaaid, buiten en in de school. In de kindergroepen en in de kindercellen wordt hard gewerkt in herinnering moge worden gebracht de sehoolmanifesten, die de communistische jeugd te Amsterdam enkele maanden geleden op scho°ol verspreidde. Rij een kindermoord gaat een kreet van afgrijzen door het heele land. Het hartje van j een kind is zulk een klein week dingetje zoo teer ,zoo zacht; gij kunt het leggen in de palm van uw hand, en wanneer gij uw andere hand er over heen legt, dan klopt het tusschen uw han den zoo zachtjes, zoo vol vertrouwen. Daar komen twee koude, genadelooze vuisten en ze nemen hel. kinderhart en grijpen het vast.cn i 'houden het vastzoolang, tot alle warmte, alle i zachtheid, alle gevoel er uit geweken; is... tot het koud is als die vuisten» koud als ijs Een kindermoorden wij schreeuwen van ontzet ting. Hij, de communist, de anarchist, de revolu- tieprediker, hij neemt de ziel van ons kind cn wij zwijgen, wij laten het gaan. Er is immers geen revolutiegevaar Ook de propaganda in Indië dient !te worden ge memoreerd. Ook de kinderlijk naïeve volken daar moeten worden opgezet tegen het „blanka ras", tegen hun overheerschers. Zij moeten ook leerem haten. n De bestrijding van den godsdienst vormt even zeer een onderdeel van de communistische propa ganda. Voor een enkelen cent zijn op de open bare markten in de groote steden brochures te verkrijgen als „De Godpest", een besmettelijke ziekte". „God is het kwaad", enz. En dat alles kan, dat blijft» ongestraft. Het officieele standpunt is een schouderophalend „wat kunnen we er aan doen zonder martelaars te maken?" elen zullen zeggen, daarvan wist: ik niets af, als ik dat geweten had. Hier moet men voelen de noodzakelijkheid van het vormen van een eenheidsfront tegen de revo lutie. Nu reeds, nu het nog?tijd is, nu het nog kan. Dit is de plicht van ons allen. Het zal een zware strijd zijn, maar het is een heilig moeten En voor hen, die versagen, die klagen, herinneren wij aan de moedgevende oud-Hollandsche woor den: O, Neerland, so ghy maar bouwt Op God den Heer altijdt, So kan u Duivel, hel noch, doodt Niet krenken, noch vertreen, Al waar ook Spanje noch so groot Na 's werelds machten één. Finantieele moeilijkheden in Duitschland. - Een zeer groot tekort. Dekkingsvoorstellen bij den Rijksdag ingediend. Verschil van meening onder politieke fracties. Ook in Frankrijk gaat het over geld. Belasting- voorstelen aangnomen. De kamer- met vacantie gezonden. Minister Tardieu wil voorloopig van de aanvallen der oppositie ontslagen. Hij wil er physiek niet onder gaan. Het Saargebied. Onderhandelingen afgebroken. Wat het verdrag van Versail les bepaalde. Volksstemming in 1935. Fransche wenschen ten opzichte van 't Saar gebied. Gemeenschappelijk bezit der mij nen door Duitschland niet gewenscht. Ook met de Fransch-Italiaansche bespre kingen wil het niet vlotten. Volgens Bri- and komt het voor 1931 terecht. Geen Het geld, zoo heet het, is de zenuw van den oor log. Maar van den oorlog niet alleen, dat ondervindt men daar het best, waar het ontbreekt en waar moeizaam en niet altijd met succes wordt rond en omgezien naar middelen om in het finantieel te kort eenigszins afdoende te voorzien. Dat onder vindt Duitschland thans in niet geringe mate mis schien in nog meerdere mate als gedurende de perio den, waarin dit rijk nog niet de verlichting en op luchting kende van de verandering van het plan Da wes in het plan Young. Er is in Duitschland een groot tekort te dekken en al mogen dan vele we gen naar Rome leiden, de middelen om in een de ficit van eenige honderden millioenen te voorzien liggen nu juist niet voor de hand. En bij de po gingen die in Duitschland werden en worden aan gewend om dan toch tot een oplossing van de moei lijkheid te komen, springt het verschil van opvat ting tusschen de politieke partijen in het oog. Meer dan één minister in Duitschland heeft zijn po gingen schipbreuk zien lijden. Van welke partij die ministers ook waren, ze mochten zich niet in het vinden van een oplossing verheugen. De tegenwoor dige minister van finantien heeft zijn dekkingsvoor stellen ingediend, wat nog niet zeggen wil dat ze door de verschillende partijen aanvaard zijn. Voor alles zal de leuze moeten zijn: bezuiniging. Bezui niging door hervorming van de sociale verzekering en de verhooging der bijdragen door deze, bezuini ging op de begrooting door verschillende onderdee- len en dan ten slotte een noodoffer van de ambte naren, verhooging van inkomstenbelasting en o.a. een belasting voor de ongehuwden, die ongeveer honderd millioen zal moeten opbrengen. Hoeveel on gehuwden er in Duitschland zijn, die gezamenlijk dat bagatel moeten opbrengen, is ons niet bekend. Als het presoonlijk aandeel voor iederen ongehuw den Duitscher eens zoo groot was, dat het tenslotte goedkooper uitkwam te gaan trouwen! De dekkings voorstellen van minister Dietrich zijn bij den Rijks dag ingediend. En nu is het woord aan de verschil lende fracties om het over de finantieele plannen van minister Dietrich eens te worden of niet. In Frankrijk gaat het den laatsten tijd ook over geld en over niets dan geld. De Fransche minister van Finantien, Tardieu, heeft zijn belastingvoorstellen er door gekregen, maar met de door de regeering gevraagde credieten voor de nationale verdediging wou het niet vlotten en het slot van de behandeling is voorloopig, dat Tardieu de kamer heeft gesloten, waardoor hij zich aan verdere aanvallen der opposi tie heeft onttrokken, en de crisis die wellicht ge dreigd heeft, is al bij voorbaat, zij het dan ook tij delijk, bezworen in elk geval voor eenige maanden van de baan. De afgevaardigden kunnen hun zomer- vacantiegebruiken om wat tot rust te komen. Het zal echter de vraag zijn of de Fransche regeering na de vacantie als zij met dezelfde voorstellen komt, meer succes zal heben. Er is van verschillende zijden geprotesteerd tegen de sluiting van de kamer, al heet het dan dat Tardieu door de sluiting slechts van een der regeering toekomend recht gebruik maakte. Tardieu heeft de redenen opgegeven, welke hem tot de plotselinge sluiting der kamer noopten. Voor een groot deel ligt die reden in de obstructieve houding van de oppositie, maar voor een groot deel ook ergens anders. Er zijn grenzen aan de mensche- lijke kracht heeft Tardieu gezegd en, waar men er niet in geslaagd is hem op politiek gebied te verslaan daar bedankt hij er voor zich een physieke neder ig te laten toebrengen. Ongetwijfeld moet het li chamelijke en geestelijke uithoudingsvermogen van sommige politieke kopstukken bewonderd worden en als deze laatste er voor een keer eens schoon genoeg van krijgen, dan is dat heel goed te begrijpen De onderhandelingen tusschen Duitschland en het Fransche rijk over het Saargebied hebben nog niet tot een resultaat geleid integendeel ze werden ge- schorscht. Frankrijk ontleent aan het verdrag var Versailles eenige rechten. Volgens genoemd verdrag toch zou Duitschland de kolenmijnen in het Saar- fnnl f V°J bezit aan Frankrijk afstaan een en ander ter gedeeltelijke betaling van de oorlogsschul- vergoeding voor het vernielen (door Duitschiand) van de kolenmijnen in Noord-Frank rijk. Volgens het verdrag van Versailles zou het Saar gebied komen onder het beheer van den Volkenbond en dan zou in 1935 een volksstemming gehouden worden, welke zou uitmaken of het beheer door den Volkenbond gehandhaafd zou blijven, dan wel of het Saargebied bij Frankrijk zou worden ingelijfd of weer met Duitschland hereenigd zou worden. In dit laatste geval zou Duitschland het recht hebben het bezit der afgestane mijnen terug te koopen Nu moet in den loop der jaren den Franschen min of meer duidelijk geworden zijn dat zij voor zich, van een volksstemming in 1935 niet zoo heel veel te ho pen hebben wat betreft de Franschgezindheid der bewoners van het Saargebied. Maar als de lui in het Saargebied zich voor de hereeniging met Duitsch land uitspreken, volgt daaruit krachtens het verdrag van Versailles, dat Duitschland het recht heeft (en daarvan gebruik zou kunnen maken) de mijnen te rug te koopen. En nu schijnt het, dat dit laatste vierkant tegen de Fransche verlangens in zou gaan Frankrijk (en zijn industrieelen) zouden zich on gaarne het rijk bezit der kolenmijnen zien ontglip pen en daarom zou dit land de voorkeur geven aan een gemeenschappelijk bezit der mijnen, liever dan tegen betaling weer van dat bezit afstand te doen. En dat gemeenschappelijke bezit, daar hebben de Duitschers nu heelemaal geen liefhebberij in Ongetwijfeld zou het den Duitschers niet dan aan genaam zijn indien Frankrijk de beslissing omtrent het lot van het Saargebied wat wilde verhaasten en Duitschland zou zich eenige offers, in den vorm van een of andere compensatie willen getroosten, maar de mijnen, voor goed afstaan, afzien van het recht tot terugkoop, daar blijkt men in Duitschland niet van te wilen weten. Zeker staat Duitschland nogal sterk, waar het er niet aan twijfelt of de te houden volksstemming zou ten zijnen gunste uit- valen. Zijn de onderhandelingen met Frankrijk en Duitsch land vastgeloopen, dat is ook het geval met de Ita- liaansch-Fransche onderhandelingen De beide mi nisters van buitenlandsche zaken van Italië en Frank rijk, Ghandi en Briand, geven elkaar zoo'n beetje de schuld van het vastloopen der besprekingen. Briand ziet den toestand niet zoo ernstig in en een beroep op den Volkenbond (dat van Amerika uit als noodzakelijk werd aangeprezen) acht hij geheel onnoodig. Briand verwacht voor het einde van het jaar een groote ontspanning, waaruit men kan op maken, dat de spanning thans toch inderdaad groot is. In de kamercommissie van buitenlandsche zaken heeft Briand verklaard, dat de Fransch-Italiaansche onderhandelingen waren afgebroken omdat die door zekere betoogingen werden vertroebeld. Volgens hem is een oorlog in Europa niet mogelijk en kan deze ook niet geduld worden. Waarom die dan vroeger wel mogelijk was en waarom de oorlog gedurende vier jaren wel geduld kon worden? Hopen we in- tusschen, dat hij minister Briand gelijk heeft. De steenkolen worden duur betaald, afgezien nog van wat men gewoonlijk onder „prijs" verstaat. In Silezië is een ontzettend mijnongeluk gebeurd tenge volge van gasontploffingen. Reeds de vorige week was het aantal slachtoffers dat gevonden was, tot boven de honderdzestig gestegen. Parijs werd door een hevige brand getroffen. Een der groote magazijnen een warenhuis brandde geheel uit, wat neerkomt op een schade van eenige tientallen millioenen. De brand veroorzaakte geen persoonlijke ongelukken. En uit Zuid Amerika wordt gemeld, dat een tram wagen met zeventig passagiers van een brug in de rivier was gestort, Van de zeventig zouden er slechts drie er het leven afgebracht hebben. WINDHOOZEN. Donderdagmidag te ruim 3 uur werd een gedeelte van Katwijk aan Zee door een windhoos getroffen. Op het erf van den heer Parlevliet, aannemer aan de Zuidstraat, werd een groote consumptietent door den wind opgenomen, geheel uit elkaar geslagen en weder neergesmeten. Een groot aantal pannen werd van het dak gerukt. Het zware inrijhek werd uit de hengsels gelicht. Ook in de Baljuwstraat moesten de pannen van eenige huizen het ontgelden, Het wa ter in de goten werd metershoog opgespoten en stort te na meegevoerd te zijn op verren afstand weder neer. Ook hooischelven gingen de lucht in en werden verspreid. Het gheeele voorval speelde zich in een paar minuten af. De bui kwam uit het zuid-westen en verdween over Katwijk aan Zee in Noord-Ooste lijke richting. Deze windhoos sloeg velen menschen den schrik om het hart, aldus de Tel. Sommigen verkeerden door het geluid in de meening, dat er een storm ramp op komst was, zoodat hier en daar eenige con sternatie heerschte. Water uit het Prins Hendrikka naal werd door de hoos opgezogen en o.a. met ge weldige kracht tegen de smederij van den heer Zwitser geworpen, waardoor een venster v/erd inge drukt. Andere dan reeds hierboven verdmelde ongevallen deden zich niet voor, zoodat de wervelwind nogal betrekkelijk weinig schade heeft aangericht. De nadering van een windhoos verraadt zich door een trechtervormig aanhangsel dat zich in een on heilspellende zwarte wolkenmassa welke zich op 1200 tot 1600 meter hoogte bevindt, in benedenwaartsche richting ontwikkelt. Zoodra het uiteinde van den trechter den beganen grond raakt, aldus de weer kundige medewerker van genoemd blad, worden stee nen en andere kleine voorwerpen spiraalvormig om- hooggezogen, daken soms afgerukt, boomen ont worteld en zelfs groote gebouwen min of meer ern stig beschadigd. Opvallend is de meestal scherpe begrenzing der verwoestingen, alsmede de vaak geringe uitgestrekt heid daarvan. In een enkele minuut heeft de wervelwind zijn ver nielend werk volbracht, waarbij de lucht in de on middellijke nabijheid der verwoestingsbaan wel ke in het meerendeel der gevallen nog geen honderd meter breed is volkomen in rust blijft. Het trech tereinde raakt nu eens den grond om zich dikwijls een eind verder weer naar boven te verheffen, en op en neergaande beweging herhaalt zich dan met onregelmatige tusschenpoozen. Alleen op die plaat sen, waar het uiteinde van den trechter de aarde raakt, worden sporen van vernieling er. verwoes- aing gevonden. Gewoonlijk trekken windhoozen in Europa van West of Zuid-west naar Oost of Noord oost. De lengte van den weg welke zij afleggen, be draagt een tot tien kilometer en de levensduur 12 tot dertig minuten. Dikwijls heeft men meer dan één trombe tegelijk waargenomen. Het natuurverschijnsel is niet zoo zeldzaam als men wel zou meenen. In ons land komen gemiddeld tien windhoozen per jaar voor. In 1927 bedroeg dit aantal zelfs twintig. Het meerendeel dezer hoozen gaat echter niet met groote verwoestingen gepaard en de kans op een spoedige herhaling van het ge beurde te Borculo is dan ook zeer gering. Op dit punt vormen zij een gunstige tegenstelling met de Amerikaansche tornados aan welk onderwerp ik kort geleden een beschouwing wijdde en bij welke ver woestende kracht vergeleken onze inheemsche hoo zen ten eenenmale in het niet verzinken. IN DEN TREIN. Geruimen tijd reeds werd door het publiek ge klaagd over het feit, dat in de laatste beide treinen welke van Amsterdam naar de Spaarnestad gaan, en resp. om 23.45 en 00.00 uit het Centraal Station vertrekken, niet bepaald rustig is. Meer dan eens werden reizigers naar de Haarlemsche correspondent der „Tel." meldt, door beschonken lieden lastig ge vallen en dikwijls kostte het den passagiers moeite om ongestoord Haarlem te bereiken. Maandag jl. is dat nog eens duidelijk gebleken. Er hebben zich toen ergerlijke tooneelen afge speeld in den trein, die te 23.45 uur Amsterdam ver laat. Een drietal dronken mannen, die reeds op het perron schreeuwden en zongen, begonnen toen de trein goed en wel was vertrokken, een ouden heer lastig te vallen. Deze wees hen er namelijk op, dat het in de coupé waar zij zaten, verboden te rooken was. Dit stond het drietal zoo slecht aan, dat zij weldra bedreigingen tegen hem uitten. Eenige mede reizigers namen het evenwel voor den beleedigde op Het duurde dan ook niet lang of er ontstond een ge vecht tusschen de beschonkenen en een der mede reizigers, den heer van A. uit Haarlem. Inmiddels reed de trein het Haarlemsche station binnen. De heer van A. stapte uit, doch het drietal achtervolgde hem en gaf hem op het perron een pak slaag. Om standers moesten hem tenslotte ontzetten. VROEG BEDORVEN. Dinsdagmiddag was een achtjarig meisje op den Leusderweg te Amersfoort inkoopen aan het doen. In verschillende winkels had ze een sportkarretje, schoppen, emmertjes, enz. gekocht en daarna was ze verdwenen. In het middaguur kwam ze weer, maar nu waren andere winkels aan de beurt. Er werd kaas, ham en dergelijke gekocht en in een der winkels vroeg ze zelfs of ze daar kon eten. Dat werd verdacht gevonden wonderlijk, dat dit niet reeds eerder was gebeurd en men telefoneerde de politie, die het meisje meenam. Op het bureau vond men in haar zakken de helft van een retourtje Hil versum, maar het was de verkeerde helft. Na een geweldig fantastisch verhaal kwam eindelijk de waarheid er uit. Ze was bij haar grootvader te logeeren in Hilversum. Ze is daar weggeloopen en van haar oom had ze 5 gulden gekregen. In den loop van den tijd is echter uit een kistje van haar grootvader f 180 verdwenen. Maar daarvan wist ze niets. Ze is naar de ouderlijke woning te Hil versum teruggebracht. EEN GEMEENTE STAAKT HAAR BETALINGEN Wegens het niet goedkeuren door Ged. Staten van Zeeland van de begrooting der gemeente 's-Graven- polder voor het loopende dienstjaar, heeft het da gelij ksch bestuur dier gemeente besloten, na 1 Juli alle betalingen o.a. van de salarissen van gemeente- personeel, waaronder de onderwijzers stop te zetten. KINDERVERLAMMING. Het aantal gevalen van kinderverlamming dat zich tot dusver in Arnhem en in de naaste omgeving der stad voordeed, bedraagt nu in totaal zeven. Voor den geneeskundigen dienst bestaat er vooralsnog geen aanleiding om tot sluiting van scholen te ad- viseeren. De R. K. bewaarschool in de Kloosterstraat waar 2 gevallen voorkwamen blijft gesloten, evenals de beide scholen van de Arnh. scnoolvereeniging, waarvan het bestuur zelfstandig tot sluiting overging ONGEREGELDHEDEN BU EEN POLDERBESTUUR In de vergadering van den Hoogeveenschen polder te Noordwij kerhout, werd een commissie van onder zoek ingesteld, teneinde onregelmatigheden te on derzoeken over het bestuur en beheer van den pol der. 0,m. zou de voorzitter van het polderbestuur steekpenningen hebben aangenomen en materia len van den polder particulier hebben aangewend. De commissie is tot de conclusie gekomen dat het vertrouwen inden voorzitter ernstig is geschokt en dat meer controle op levering enz. noodzakelijk is. PERZISCHE TAPIJTEN. Bij een familie te Hilversum vervoegde zich dezer dagen iemand zich noemende Hendriks stuurman op de „Stella" van de Pakketvaart, met eenige kleeden, die door hem echt Perzisch betiteld werden. Hij noemde eenige personen, die aan de familie bekend waren, als koopers van zijn waar. De familie vloog er in en kocht een kleed voor een prijs, die voor 'n Perzisch kleed al vrij behoorlijk was. Bij onderzoek na den koop gedaan, bleek er geen stuurman van dien naam op de „Stella" te dienen en het kleed een namaak van zeer weinig waarde te zijn. De Ned. Pakketvaartmpij. was al meermalen over hetzelfde feit opgebeld. De zaak is aangegeven en de politie doet onder zoek. HANDTASCH MET BIJNA f700— GEROLD. Een dame te Amsterdam heeft aangifte gedaan dat haar vermoedelijk in een magazijn aan het Damrak haar handtasch, welke o.m. een beurs met f 693.60 een gouden vulpotlood een bos sleutels en eenige portretten en brieven bevatte, afhandig is gemaakt. ONGEVALLEN. Het 2-jarig dochtertje van den vrachtrijder J. Dijkstra te Anjum geraakte Donderdagmorgen in een onbewaakt oogenblik, in een tegenover de ouder lijke woning liggenden vijver, te water. Toen dit na eenige oogenblikken werd bemerkt, en het kindje werd opgehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Op den Middenweg te Amsterdam is een schil der van het dak eener woning waar hij aan het werk was gevallen. De ongelukkige viel op een hek en de ijzeren punten van het hek drongen hem diep in de dij, In zorgwekkenden toestand werd de man, die zeer veel bloed verloor, opgenomen en nadat een ge neesheer de eerste hulp had verleend naar een der gasthuizen vervoerd. Daar is hij na korten tijd over leden. EEN OUDE VISSCHER IN GROOT GEVAAR. De oude visscher Geert Kramer te Urk is dezer dagen ternauwernood van verdrinken gered. Hij lag te slapen in zijn vaartuig de U.K. 211, toen deze bot ter des morgens heel vroeg zonk waarschijnlijk door dat een rat een lek in de huid van het scheepje had geknaagd. K., die niets bemerkte, zou zeer ze ker met zijn scheepje naar de diepte gegaan zjjn, als visscherslui, die op den havenkant kwamen, niet gezien hadden wat er gebeurde. Het achterschip was toen al bijna onder water, terwijl het voorsehip nog aan de meertouwen hing. IJlings werd K. wakker ge maakt. Hij kon al niet meer uit het vooronder langs de trap naar boven. Door het luik ging ook niet, zoo dat men genoodzaakt was enkele planken uit de voorplecht te breken om ruimte te maken en K. alzoo te redden. De oude man is door dit ongeval zijn verblijf met al zijn hebben en houden kwijt ge raakt. Ook eenig geld heeft hij verloren, terwijl hij ook niets van zijn kleeren en kooigoed heeft kun nen redden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3