Pluimveeteelt Radio«Omi*3ep oudje op en sprak tot zijn vrouw: „Ik trek er op uit ter haringvangst; zorg, dat je voortdurend zout maalt, totdat ik terugkeer." Be meerman kende de helsche uitwerking1 van deze zoutbereiding, waarbij het water in gewel dige beroering werd gebracht en groote draaikol ken in zee ontstonden, waaraan geen schip kon ontkomen. Niet zoodra naderde dan ook de brave Rantu- mer kapitein met zijn vaartuig, of hij werd mee gesleept in de onheilspellende draaikolk, waardoor het schip met man en muls verging. Tot zoover had de Zeemeerman zijn doel be reikt. Terwijl zich het drama op zee afspeelde, zwom de oude meerman naar het eiland Sylt en kroop bij het dorp Hornum aan strand: Onmiddellijk echter had hij zich vermomd en verkleed als een Sylter zeeman. Zoo wandelde hij' langs liet strand met gedachten vervuld aan de mooie vrouw van den verdronken schipper. Plots kwam hij 'n beeldschoon meisje tegen. „O, dacht hij, ,,dat is het schippersvrouwtje van Bantum". Maar in werkelijkheid was' het haar dochter, die buitengewoon veel gelijkenis met de moeder vertoonde. Dadelijk begon hij het schoone zeemansmeisje te liefkoozen, doch deze was bang! en verlegen voor den vreemden strandlooper. Toen stak'" hij haar aan iederen vinger een gouden ring en hing haar een zwaar gouden ketting om den blanken hals. 't Meisje verzette zich hevig en schreide luid, doch gaf de ontvangen sieraden niet terug. Toen sprak de vermomde meerman in het Sylt- kers dialect: „Ik mei di moet di ha! Meistu mi scilt mi fa. Wittu ek feist mi dach. Mid un week ha wat lach, Man kjenst si hwat ik hiët Du bist fri hist' mi quit." wat, vrij vertaald, beteekent: „Ik houd van je wil je tot vrouw 1 Mag je mij? 'klaat me gaan, Wil je niet je krijgt me toch; Binnen een week dan ia 't gelach. Maar kun je vertellen hoe ik heet, Dan ben je vrij ben je me kwijt." Daarop nam hij afscheid van de schippersdoeh- ter, die den vermomden meerman vooraf beloofde, hem den volgenden avond uitslag te zullen ge ven, want zij dacht ergens zal ik den naam van dien vreemden jonkman toch wel te weten komen. Schreiende toog het schoone meisje den vol genden avond strapdwaarts, want nog wist ze den naam niet van den rijken en vreemdsoortigen strandlooper, voor wien ze toch heimelijk zoo bevreesd was. Zoo naderde ze in gepeins Thorsecke op Hor num. Eensklaps was het, of er van een der hooge duintoppen muziek klonk. Ze bleef als aan de plek' genageld en luisterde naar den schoonen zang. Ja, dat was zijn lied, ze hoorde het duidelijk. „Delling scil ik bru; Mearen scil ik baek; Ourmearen wil ik brillip maek. Ik hiet Eikke Nekkepen, Mijn fruid is Inge van Raentem End dit weet nimmen us ik' allining." (vrij vertaald); „Vandaag zal ik brouwen, Morgen wil ik bakken, Overmorgen zal het bruiloft zijn. Ik heet Ekke Nekkepen, Mijn bruid is Inge van Bantum, En dat, weet niemand, dan ik alleen." Aandachtig luisterde het mooie schippersmeisje en toen ze alles duidelijk had verstaan, wandelde ze terug naar Patsjedal, waar ze haar vreemden jonkman voor het eerst had ontmoet, en wachtte zijn komst af. Nauwelijks had ze den vreemden strandlooper opgemerkt, of ze riep: „Je heet Ekke Nekkepen en ik blijf Inge van Bantum". Toen rende ze te rug naar haar woning aan de havenzijde met al haar gouden ringen en de prachtige keten. Sedert dien tijd was de zeemeerman, verbeten op alle Bantumers en hij bracht! leed over hen, zoo dikwijls hij daartoe in de gelegenheid was. De schippers van het eiland Sylt' werden door stormen overvallen en verzonken naar dei diep ten der zee, waar het zeewijf! ze ving in heur netten, als ze niet moest zoutmaten, wanneer haar echtgeuoot weer eens een kwade bui had. Ten slotte joeg de meerman het water zóó hoog op, dat het geheele land van Bantum en het zeedorp door de golveu werden, verzwolgen. D1. Oud Friesch wiegeliedje. Volgens de legende zou tengevolge van het voortdurend zoutmalen van de meermin? al het zeewater ten slotte brak zijn geworden. Binnenland 179. Lambertus Busker, lotingsnr. 142 en Jo hannes Petrus Bakker lotingsnr. 112.. Tenslotte werden voorgoed ongeschikt verklaard Johannes The odorus de Boer en öerardus Theodoras van der Eng. SINT PANCRAS. Vrijdag was de lang verbeied dag daar, waarop de 0Penbare school hun school feest hadden. Met twee groote bussen van de firma Kok, Tuinman en Wilken ging het vroolijk gezel- schap onder leiding van onderwijzend personeel en hou on/In*. i enkele commissieleden naar Bergen, waar naar har- i j' verdenking van verduistering boterkoopman, Grouw. 17 Juli B. J. Kerstma fou- ragehandelaar, Rotsterhaule. 17 Juli B. de Jong fouragehandelaar, Langezwaag. 17 Juli H. Moonen winkelier Nederweert. VERDUISTERING VAN f 14.000.— Te atavia is op last van den rechter-commissa,- ris in preventieve hechtenis gesteld, mej. H. t-t., oud 34 jaar, die is' aangebracht uit Cheri- Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. Dienstplicht lichting 1931. Voor de lichting 1931 werden bestemd als gewoon dienstplichtigen de na volgende personen: Jacob de Boer, lotingsnr. 125. Petrus Anthonius Broersen, lotingsnr. 134. Hen drik Moras lotingsnr. 36. Johannes Burgmeijer lotingsnr. 141 en Simon Petrus Groen, lotingsnr. 167, terwijl tot buitengewoon dienstplichtigen die behoudens bijzondere gevalen alleen verplicht zijn tot het vervullen van werkelijken dienst indien zij in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden daartoe worden opgeroepen de navolgende personen werden bestemd: Theo doras Johannes Wit, lotingsnr. 97. Andreas Ligt- hart, lotingsnr. 23. Simon Hollander, lotingsnr. telust genoten werd in speeltuin en duin, afgewis seld door menige heerlijke tractatie. Na den middag ging het naar Egmond, waar de tyd om vloog met pootje baden en andere strand- geneugten. Begunstigd door heerlijk zomerweer is deze dag voor de kinderen, dank zij de goede zorgen der ge leiders, en de milde bijdragen der ingezetenen weel een onvergetelijke feestdag geworden. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sint Maarten, bedrag van 14.000 gulden ten nadeel© van de drukkerij De Boer. Op Reis Ter verzachting en genezing van stukge- loopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smet ten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, Tube 80 ct. HOE KAN MEN HEX GESLACHT BEPALEN IN EEN EI? Oudkarspel, Mijnheer de Redacteur, Eerste lanplijker Radio-Centrale fl. Sdiuitenraker Ir., Hoordscharwoude Ziedaar een vraag, die reeds tientallen heeft be zig gehouden. Maar zoovelen als er zich mee bezig gehouden hebben, zoovelen zijn ook teleurgesteld in hun verwachtingen. Toch hoort men telkens weer van menschen, die meenen een middel gevonden te hebben op de gestelde vraag. In den regel zijn er PU ROL menschen die er geloof aan hechten en j uitgezochte eieren enkele centen duurder betalen dan de andere broedeieren. vpndLk*leinveeteeltJ°,?den we zoo'n middel beschre- d00r ®en Hollander, die nu in de Belgische Kempen woont, naar zijn zeggen met succes wordt Met verbazing hebben wij kennis genomen van - het verslag der raadsvergadering van Harenkarspel ^°uder? °P ,14 Juli wat betreft de bespreking over de hagel- en waterschade. B. en W. stellen voor om de schade door deskun- ^ge"nVa/6eSteld °P f 19°82— te verminderen met de schade aan de bloembollen, zijnde f8205— en brengen op f 10877.-, omdat de bloembollen f waterschade nog een goed loonende teelt vormen, en de bollentelers alzoo niet voor steun in aanmerking komen. i (Deze bedragen gelden alleen voor Harenkarspel.) ,Pe htf,r fancis merkt op, dat de groeitijd voor de bloemobllen voorbij was, en denkt dan ook dat de schade aan de bloemobllen niet groot zal zijn d(L R!f' als, men als ..deskundigen" alle bollenvelden heeft afgeloopen en bevonden heeft dat er enkele perceelen zijn opgegeven, die niet in die mate hebben geleden of er kan nog een redelijke teling van worden verwacht, welke perceelen dan ook werden geschrapt, andere die meer ernstig D1 hadden geleden zoodat een redelijke teling niet kon 1 Blaten worden verwacht, waarvoor slechts een klein per- 4 Platen, centage werd vastgesteld, en men vond ook percee- i kinderuur len die bilna e-ehcpl pn pntoio riip PROGRAMMA HILVERSUM. Zondag 20 Juli. 9-9.30 ^Orgelspel. 9.30—10 Tuinieren. - 10 --12 Ochtcndconcert, 12—12.30 Volksuniver siteit. 12.302 Middagconcert. 22.30 Boeken. 2.30—4 Concert Harmonie. 3A-3.30 1 laten. 4—5 Populaire platen. 5—6 Orgel- co"®t;..7 6—6.30 Vpro. Ziekenhalfuur. 6.30 Wijdmgsuur. - 8.15-9.40 Vocaal concert. 9.40—11 Concert Treep. 11—12 Platen. Maandag 21 Juli. 8-10.30 Platen. - 10.30-12 Rembrandt thea- ^er- 12.151.30 Avro.-octet. Zwemlezing. 2—2.30 Pianorecital. 3 len die bijna geheel, en enkele die totaal door hagel en waterschade werden verwoest, aoodat men een lijst opgaf van 5 tot 50 procent schade, en sommige perceelen geschrapt zijn die niet in aanmerking kwamen en men de verzekering kan geven dat alles zoo serieus mogelijk is geschied, dan stelt het Raads- verslag van Oudkarspel ons bitter teleur Doch dit is niet het ergste. Dat de meeste gedupeerden door Harenkarspels raad worden buitengesloten, zoodat als er steun zou worden verleent, zij niet in aanmerking zouden ko men, is iets dat erger is en moet worden voorkomen. Wij zouden de Heeren willen vragen, onderzoek bij andere deskundigen: 1. of de groeitijd van darwintulpen op 12 Juni voorbij was. 2. Zoo niet, of er nog thans van geheel of ge deeltelijk verhagelde darwintulpen op dien da tum nog een goed loonende teelt kan worden verwacht. 3. Als ook dit met neen moet worden beantwoord of er ook schade kan zijn geleden in dien zin, dat door hagel- en waterschade minder hoe veelheid en minderwaardig goed kan zijn ge rooid dan opgeplant is. 4. Hoe groot die schade per snees in zoo'n geval zou kunnen zijn. Met dank voor de plaatsing, C. DE GEUS. G. BAKKER Oz. 1.30—2 - 2.30—3 Causerie over bijen. 3.30— 4—5 Avro.-kwintet. 5—5.30 5.306.45 Vooravondconcert. s ra o'i - £0eken' 7.157.45 Orgelconcert. «15—9.15 Operette-concert. 9.15—9.45 Lie deren. 9.4511 Populair concert. 1112 Carlton-hotel. Dlinsdag 22 Juli, 7. 10~10-15 Morgenwijding. 10.30—12 Oehtendconoert. 12.152 Middao-- ™uz/ek;.77 3 Platen. 34 Solistenconcort. 4—5 Middagconcert. 5—5.30 Platen. 5.30 -7.15 Concert Amsterd. Ork. vereen. 7 lA5n Volksuniversiteit. - 8—10.30 Concert Treep 9—9.30 Voordracht. 10.30—11.30 „Oberlan- der Kapelle" Amsterdam. 11.30—12 Platen PA?emiHHZfer eenvoudlg en als bet inderdaad helpt Van groote waarde- De schrijver van het artikeltje in genoemd blad is bezig er zelf een proef mee te nemen, maar wanneer er onder onze lezers S„?'e bet ook eens willen probeeren, die maken gebruik van het onderstaande: Wanneer men een gouden ring of ander metalen voorwerp ophangt aan een lang dun haar, dun zij den koord, zelfs aan een dunne katoenen draad en laat die zakken boven een vrouwenarm, dan gaat de ring een cirkelvormige beweging maken, houdt men hem boven den arm van een man, dan gaat hij een schommelende beweging maken. Datzelfde is nu ook het geval bij eieren. Men moet daarbij den ring houden boven het stompe gedeelte van het ei. Volgens den Hollandschen Belg zou het opgaan, dat de eieren waarbij de ring gaat draaien hennen opleveren en die, waarbij hij schommelt' hanen. Wie het wil probeeren weet het nu. Mogen we het resultaat er eens van vernemen? Land- en Tuinbouw LOS IN DE KAAS. Buitenland DE ARRESTATIE VAN FOKKER. In de Amerikaansche bladen lezen we aangaan de de arrestatie van Fokker op 2 Juli op het New Yokrsche Rooseveldt-vliegveld o.m. het volgende: Het was even na het vertrek van het Oceaanvlieg tuig de „Southern Cross" voor haar vlucht naar San Francisco dat Fokker in een kleine cabine-een dekker, toebehoorende aan de Russische vliegster miss Liba Philips, met genoemde dame als passa gier opsteeg en op zeer geringe hoogte boven het veld en de gebouwen de groote manoeuvreervaardig heid van het toestel demonstreerde. Het was waar schijnlijk deze op geringe hoogte uitgevoerde lucht- acrobatiek, die door een der inspecteurs als een reeds lang gezochte gelegenheid werd aangegrepen om den vermaarden vliegtuigconstructeur naar zijn vliegbre vet te vragen. Dat Fokker reeds in Mei 1911 in Duitschland het vliegbrevet der Fédération Aéronau- tique Internationale had behaald was den inspecteur bekend. Maar ook wist hij dat Fokker het voor A- merika vereischte brevet van het Handelsdeparte ment nog niet bezat. Na eerst tweemaal een landing te hebben gemaakt en weer te zijn opgestegen, beëindigde Fokker zijn vlucht. Hij was juist in een enthousiast gesprek gewikkeld over de vliegcapaciteiten van de kleine machine, toen een inspecteur op Fokker toetrad en hem heel officieel naar zijn vliegbrevet vroeg. Nogal verbaasd antwoordde de vlieger dat het eigenlijk nog nooit in hem opgekomen was zich van een bre vet van het Handelsdepartement te voorzien. Daar hij gewoon is steeds zijn eigen vliegtuigen te vlie gen zonder betalende passagiers of lading, was hem ook nog nooit te voren zoo'n brevet gevraagd. De inspecteur verzocht den vlieger toen, hem naar zijn bureau te willen vegezellen. Van daar werd Fokker als arrestant naar Mitchell field gebracht, waar ma joor Molton van den medischen dienst hem onder zocht. Het onderzoek was gunstig, waarop Fokker 'n geschreven voorloopig bewijs ontving, volgens het welk het hem geoorloofd was onder de bepalingen te vliegen geldende voor vliegleerlingen, totdat hij de vliegproeven zou hebben afgelegd voor het gewo ne brevet. Later op den dag kreeg Fokker bericht, dat hij 500 dallar boete moest betalen, wegens het vliegen zonder brevet. IWIJÜH ASIOT's HOOFDPIJN-TABLETTEN 60 ct. LAXEERTARLETTEN 60 ct. ZENUW-TABLETTEN 75 et. STAALTABLETTEN 90 ct MAAG-TABLETTEN 75 ct. Bij Apoth. en drogisten. PROGRAMMA HUIZEN. Zenda» 20 Juli. 9—10 Kro. Morgenwijding. 10—12 Hoogmis uit Schevenmgen. - 12—12.30 Platen en toe spraak. 12.301.30 Lunchmuziek. 1. 2 Lezing. 24.30 Middagconcert. 4 —5 Ziekenuur. 5.20 'Ncrv. Kerkdienst uit Groningen. 7.45—8.15 Kro. Lezing. 8.15 —10.45 Concert Kro.-orkëst. 10.45—11 Kro Epiloog. Maandag 21, Juli. 8.15—9.30 Ncrv. Morgenconcert, 10.30—11 Ziekëndienst. 12.30—1.45 Orgelconcert. 3.15 3.45 Knippen. 45 Ziekenuur. "5 6.30 Concert. 6.40—8 Platen. 8—11 Le zing en concertavond. Dinsdag 22 Juli. 8.15—-9.30 Kro. Morgenconcert. 11.3012 Godsd. halfuur. 12.15—2 Lunchconcert. 2—3 Lezing. 5—6 Platen. 6—7.30 Sport en platen. 7.30—8 Lezing. 8—11 Concert avond. 11—12 Platen. Faillissementen in Nederland UITGESPROKEN 15 Juli N. V. Chroom Industrie „Rawas" Swalmen 16 Juli T. Molen, landbouwer en koopman, Andijk (Oost.) 16 Juli Joh. Streek, meelhandelaar Win terswijk. 16 Juli N.V. Banketbakkerij „De Amandel boom Bellamystraat 89 Amsterdam. 16 Juli M. Barmentloo Kzn., koopman 's-Gravenland. Zuider- eind 398. 16 Juli N. Cox, kapper, Weesp, Nieuwstr. 121. 16 Juli N. V. Constructiewerkplaatsen vh Du Croo en Brauns, Valkenweg 1, Amsterdam. 16 Juli M. R. J. Dekker, (Maurits Dekker) auteur, laatste lijk gewoond hebbende Jekerstraat. 19 III, Amster dam. 16 Juli C. van Egmond a. b. van het'schip „Op Hoop van Zegen" waladres Sloterkade 82 huis, Amsterdam. 16 Juli J. A. Goedings, meelagent, Noorder Amstellaan 40, Amsterdam. 16 Juli Jan Heimenberg, zilversmid en koopman in zaden, Saen- redamstraat 19 huis, Amsterdam. 16 Juli de han delsvennootschap onder de firma S. van der Moer, Prinsengracht 729 en hare leden S. van der Moer, Prinsengracht 729 en D. van der Moer, Biesbosch- straat 15 III, Amsterdam. 17 Juli Ch. L. Lens, kapper, Grimburgwal 2 Amsterdam. 16 Juli Bas- tiaan Dingeman Visser, waterstoker, Schiedam, Pa rallelweg 230. 16 Juli N.V. Goudsche Bouwmaat schappij, Gouda, Zoutmanstraat 56. 16 Juli J. Kool bouwondernemer Gouda, Zoutmanstraat 56. 16 Juli Johannes Michael van Kalken, timmerman, te Rotterdam, Kuiperstraat 27a. 16 Juli Evert van den Bovenkamp, koopman, Moordrecht, Westeinde 16 Juli J. C. Groenewoud koopman handelende onder de firma J. C. Groenewoud, markiezen en rolluikenfabriek, Rotterdam, Kabeljouwschestraat 43c. 16 Juli N.V. Handelmaatschappij Santes, Ge dempte Glashaven 17b, Rotterdam. 16 Juli W. Vrolijk, vroeger kantoorbediende, thans zonder be roep Rotterdam, Rusthoflaan 52. 16 Juli M. Kunst klein landbouwer, Colijnsplaat. 16 Juli J. Uiter- hoeve, schilder, Philippine. 17 Juli Gerrit Piest, banketbakker Sneek, Oosterdijk 26. 17 Juli Jan Taconis, handelende onder de firma Jan Zuidema, Onder het gebrek „los" verstaat men de ontwik keling van een overmatige hoeveelheid gas in vol vette Goudsche kaas. Naar die overmatige gasont- wikkeling die vooral in de zomers van 1927 en 1928 kwam is door de commissie tot onderzoek der gebre ken in volvette kaas, ingesteld door het Kaas-con trole station Zuidholland een onderzoek ingesteld Bij dit onderzoek is gebleken, dat, wil men „los" voorkomen, men de volgende punten in acht dient te nemen: 1. Strem de melk bij lage temperatuur, in geen geval hooger dan 30 graden Celsius (86 gr. F.) 2. Inspecteer het gereedschap. Zorg voor naadloos gereedschap en een zindelijke melkwinning. Spoel het gereedschap nooit met ongekookt slootwater na. 3. Besteed voldoende tijd aan het roeren. De wron gel moet goed droog zijn. 4. Gebruik goed kaaszuursel. Het is vérkrijgbaar bij uw zuivelconsulent. 5. Voeg per 100 liter melk 30 gram of 2 afgestre ken eetlepels salpeter toe. 6. Warm niet hooger dan tot 37 graden C. r 7. Breng de wrongel aan een stuk in het vat of aan brokken of gekruimeld, doch dan onder de wei, dus zonder behulp van stoeltje of schepbak. 8. Wanneer men met laatlos heeft te kampen, dan lette men bovendien nog op het volgende: Ge bruik weinig water voor het op- en na warmen; be perk het watergebruik in elk geval tot enkele pro centen. 9. Maak de wrongel voldoende droog, maar vooral niet te droog. 10. Neem de pekelduur niet te kort. 11. Wanneer men met kuilvoer voedert, doe dit dan alleen in de koudste tijden van het jaar en voor al niet tijdens het melken. Eerbied voor hef leven .Eerbied voor het leven" is de eisch die prof. Al- bert Schweitzer in zijn Kulturphilosofie stelt aan alle ware cultuur.. En hij meent, terecht, dar onze hui dige cultuur aan dezen eisch niet voldoet. Zeker, in theorie zijn we het wel eens. dat het leven iets heiligs is, waar we niet aan mogen ra ken, maar in de praktijk mankeert er nog wel wat aan. Zonder eenige wroeging slaan we vliegen dood of vertrappen we spinnen. We zien er niets in, om koeien en varkens te dooden om ons met hun vleesch te voeden. Tenslotte zijn dat niet zoo bar ernstige dingen, omdat vliegen niets nuttigs doen en omdat we aan vleesch eten gewend zijn. Ik weet wel: dat daarte gen wel weer argumenten zijn in te brengen die zelfs deze zaken ernstige vergrijpen achten tegen den zede lijken eisch van eerbied, maar daar gaat het mij niet "Tl. Want veel ernstiger, ja, absoluut onvereenigbaar met den eisch is de tegengestelde houding, die de menschheid over het algemeen aanneemt. Eerbied voor het leven. Maar de moorden zijn aan de orde van den dag. Eerbied voor het leven. Maar als één regeering het beveelt, vliegen de staten el kaar in de haren en wordt er dood en verderf ge- - aid. De wereldoorlog heeft wel duidelijk bewzen dat de cultuur te gronde was gegaan. En de tegenwoordige tijd bewijst, dat een nieuwe cultuur nog niet is ge komen. We leven in een absoluut cultuurloos tijd perk. Toch moet er een cultuur zijn. een bepaalde verhou ding tusschen de menschen. Deze cultuur zal ge grondvest zijn op den eisch: „Eerbied voor het le ven." Leeft deze eisch in ons? Ik geloof, dat zij begint te leven in de jeugd. Ik hoor haar stormend geluid in deze regels uit „Celbrieven" van Wies Moens: „De wind, die over de kale landen gaat, draagt boven de wereld de symphonie van jonge, ontstuimige harten, die kloppen en bonzen voor éénzelfde ideaal: verzoening en broederschap! Nieuwe grenzen worden getrokken tusschen naties Maar van mensch tot mensch worden de grenzen uit gevaagd."

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5