Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 87 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 24 JULI 1930 39e Jaargang liitflRVB: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur j. H. KEIZER. Bureel Koerdscharwouiie. Kamer» kroniek NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Mond- en klauwzeer. Eenige maanden geleden verschenen in de Nieu we Rotterdamsche Courant eenige artikelen, welke de opvattingen der dierartsenij kundige wetenschap al in een bijzonder eigenaardig licht stelden. Door een zekeren heer van den Berg waren, aldus de „N. R. Crt." in verschillende landen buitengewone re sultaten behaald met een door hem uitgevonden voorbehoed- en geneesmiddel tegen mond- en klauw zeer, de veeziekte, welke onzen veehouders millioenen schade berokkent, en nochtans waren evengenoemde heer door de dierartsenij kundige wetenschap bij zijn pogingen het middel ingang te doen vinden, niets dan hindernissen in den weg gelegd. Het nemen van proeven onder officieel wetenschappelijk toe zicht werd gewoon geweigerd. De heer van den Berg had zich daarop gewend tot de dierartsenij kundige faculteiten van geheel Europa tot zelfs die in Mos kou toe, maar de vervolgingen van prof. Wester uit Utrecht, door wien het middel als kwakzalverij was gekwalificeerd, waren oorzaak geweest, dat nergens zelfs een officieel wetenschappelijk onderzoek naar de resultaten, de werking van het middel, Matafto, kon worden verkregen. Alleen in Spanje, in het land van de dictatuur, had de heer van den Berg ten slotte succes en, mogen we de N. R. Crt. gelooven, dan waren de resultaten der genomen proeven over tuigend. Wanneer men weet, dat men bereid is honderddui zenden aan de oprichting van een mond- en klauw- zeerinstituut te besteden, dan is het duidelijk, dat hier van een groot landsbelang sprake was. In verband met een en ander werden door het Tweede Kamerlid Boon aan de regeering vragen gesteld. Gevraagd werd om inlichtingen te verstrek ken omtrent de werking van Matafto volgens de jongste berichten uit Spanje, zoo noodig zelfs proe ven er mede te nemen. Dezer dagen nu is het antwoord van de regeering verschenen, De niet gunstige gevolgtrekkingen uit een indertijd in Nederland verrichtte proefneming zijn in overeenstemming met de uitkomsten van prof. O. Waldmann directeur van het mond en klauw zeerinstituut te Riems in zijn nota aan de vergade ring van het Internationaal VeeziektenBureau 1929 te Parijs. Matafto bezit geen enkele specifieke wer king, ten aanzien van de in Spanje plaats gehad hebbende proefenmingen werd van den directeur van het internationaal Veeziektenburaeu vernomen, dat de commissie, die met het onderwerpelijk middel gewerkt heeft, over de werking een vage conclusie geformuleerd heeft, waarbij intusschen naar voren kwam, dat het voorbehoedend vermogen van Mataf to twijfelachtig is. Door de regeering zal nader over wogen worden in hoever gevolg gegeven kan worden aan het advies va nmeergenoemd internationaal bu reau om niet toe te laten de aanwending van zoo genaamde specifieke geheimmiddelen tegen mond en klauwzeer, indien hun afdoende gunstige werking wetenschappelijk niet is vastgesteld. De N. R. Crt. is met het antwoord der regeering allesbehalve ingenomenspreekt van een reeks uitvluchten, smoesjes, onwaarheden, ja, vervalschin- gen een regeeringsstuk onwaardig, om te beslui ten met de volgende woorden: „het blijkt nu op nieuw voor degennen die 8 jaar geleden daarvan door de zonderlinge rol, die prof. Wester te Utrecht in deze aangelegenheid op zich nam, nog niet over tuigd waren, dat met eerlijke juiste meeningen Matafto niet meer op zij kan worden geschoven. Wij zijn in ons blad nooit verder gegaan dan op officieele eerlijke proefnemingen aan te dringen, een oordeel over de waarde van het middel staat niet aan ons. Het spreekt intusschen voor ons boek deelen, dat men thans opnieuw tot tastbare onwaar heden toevlucht moet nemen." Het is te voorzien, dat de zaak, waarom het hier gaat met de vragen van den heer Boon nog niet af- geloopen is. Uit het verschenen voorloopig verslag van de com missi evan rapporteurs uit de Eerste Kamer over het Suikerwetje, blijkt naar het ons voorkomt, dat dit wetje ook door de Eerste Kamer zal worden aan vaard. Men wenscht de genomen maatregel waarom het hier gaat, te zien als een onrmale uitbreiding van het vigeerende fiscale stelsel. Slechts eenige le den zagen er in een eerste schrede op den weg, welke leidt tot de vaststelling van een beschermend invoerrecht op de voortbrengselen van den land bouw. En van de beschermende rechten moet men in het algemeen niets hebben. Ook in de Eerste Kamer huldigt men bijna nog al gemeen de beginselen der Manchesterschool, die in strijd zijn met de staatsbemoeiing in welken vorm ook, omdat het ingrijpen in het spel der economische krachten ten eenenmale onmogelijk is. Men lette er in dit verband ook op, dat het suikerwetje niet bracht een beschermend maar een compenseerend invoerrecht. Angstvallig werd het gebruik van het woord „bescherming" vermeden. Leerzaam is het verslag bovengenoemd nog, omdat het ons geeft de meening van verschillende leden aangaande de oor zaken van den crisis in den landbouw. Eenrezijds werd deze crisis toegeschreven aan de stijging van de waarde van het goud, de laing van de prijzen der landbouwproducten tot gevolg hebbend, ander zijds werd de oorzaak gezocht in de groote verbete ring van de landbouwtechniek. De productie in tal van gebieden buiten Europa met name in Canada, Australië en Argentainië, is geweldig toegenomen. Met behulp van grootere en technisch aan steeds hooger eischen voldoende machines kunnen dergelij ke gronden, waar vroeger veevoeder verbouwd werd, goedkooper geëploiteerd worden, Men heeft minder menschen en trekdieren noodig dan vroeger.. Een daling van de prijzen der meststoffen had een ver mindering dier productiekosten in Europa tengevol ge, doch daarnevens een vermeerdering der pro ductie zelve, zoodat minder graan uit overzeesche gebieden behoefde te worden betrokken en de we reldmarktprijs sterk werd gedrukt. Wordt hier de oorzaak van den Nederlandschen landbouwcrisis j voornamelijk gezocht in factoren, waaraan Ne- derland zelf niet kan veranderen, het lijkt ons, dat Suikerwetje. een verbetering van de Nederlandsche pachtwet voor den Nederlandschen boer niet van belang ont bloot zou zijn en deze dus mede een der oorzaken van den crisis is. OUTSIDER. N ïeu wstijdingen EEN DROEVIG EINDE. Moord en zelfmoord wegens tegenslag in de- zaken Gistermorgen vroeg kwamen de bedienden van den slager in de Spijkerboorsteeg te Deventer voor een gesloten deur. Toen zij aan de deur rammelden kwamen de kinderen opendoen. Een der kinderen ging naar de slaapkamer der ouders en vond er de moeder dood te bed liggen. De vader werd een ver dieping hooger hangende gevonden. Een dadelijk ontboden geneesheer kon geen uiter- lijke teekenen van geweld op het lichaam van de vrouw ontdekken. Wel vond hij blauwe vlekken on der den hals, op de borst en achter de ooren. Het vermoeden bestaat, dat de man het eerst zijn vrouw en daarna zich zelf van het leven heeft beroofd. Waarschijnlijk is malaise in zaken de oorzaak van 't drama. Het echtpaar, waarva nde man 45 jaar en de vrouw iets jonger is, laat vier kinderen na. De lijken zijn door de justitie ih beslag genomen. zins af. Toch werden gitseren nog temperaturen van 33 graden Celslus waargenomen. Volgens de voorloopige schatting zijn 300 personen tengevolge van de hittegolf om het leven gekomen. In verscheidene deelen van het land hebben de laatste dagen ernstige onwederstormen plaats ge had, waardoor ongeveer 20 personen werden gedood door den bliksem, verdrinken, en instorten van schoorsteenen. GRUWELDAAD VAN EEN MOEDER. Haar kind verdronken en zelfmoord gepleegd. Gistermorgen heeft zich te Leiden een afgrijse lijk drama afgespeeld. Gisteren was een kindje van een kleermaker in de Magdalena Moonstraat naar het ziekenhuis te Lei den overgebracht. Toen de vader omstreeks half elf van een bezoek aan dit kindje thuis kwam vond hij zijn ander kindje van ongeveer een half jaar oud met het hoofd omhoog dood in een emmer water liggen. In de onmiddellijke nabijheid lag zijn vrouw badend in haar bloed met een scheermes naast 2dch, waarmee zij zich een pols en de hals had doorgesne den. Ook zij was overleden. De vrouw was de laat ste dagen eenigszins van streek en heeft in een vlaag van verstandsverbijstering haar kindje on der water gedompeld en toen de hand aan zich zelf geslagen. Het geval heeft in deze volkrijke buurt groote consternatie verwekr. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Te Klazinaveen is de 20-jarige Koster op zijn motor door de stoomtram gegrepen en zoodanig verwond dat hij aan de gevolgen is overleden. RIJTUIG MET SCHOOLKINDEREN TE WATER. Het hoofd der hervormde school te Kamerik zou Dinsdag met de kinderen der hoogste klases een reisje gaan maken, schrijft het „U. D." Bij de woning van het hoofd der school was men samengekomen. Enkele namen plaats in auto's, de rest in Utrecht- sche wagentjes. In een rijtuig zaten elf kinderen. Op weg, omstreeks acht uur, raakte het lemoen van het rijtuig op een gegèven moment geheel los, waar door het rijtuig in volle vaart nabij het gemeentehuis in de Kamerikschewetering reed over den kop sloeg en in de diepte verdween met de twaalf inzittenden. Omwonende personen schoten toe en met vereende krachten werden de drenkelingen allen op het droge gebracht. Enkelen waren licht gewond en één be- EEN VOORDEELIGE REKENING. De rekening der gemeente Oude Tonge over 1929 sluit met een voordeelig saldo van f28.826, of 20 procent van de geheel uitgaaf. CONAN DOYLE'S TERUGKEER. Het zou wonderlijk zijn als het anders was, nog wonderlijker dan de boodschappen uit het hierna maals: de weduwe van Conan Doyle heeft een heele verzameling „boodschappen" gekregen van medi ums, bij wie de geest van den kort geleden overleden Conan Doyle zich gemanifesteerd heeft. Tegen een medewerker van den „Daily Mail" heeft ze zich zeer critisch over die boodschappen uitgelaten, maar zel ve heeft ze een, voor haar betrouwbaar bewijs van het voortleven van haar man ontvangen. Ze kreeg een mededeeling, dat haar overgegane echtgenoot haar Donderdagochtend te -elf uui, in een kleine kamer had gezien. Hij verlanged, dat ze bijzondere Zorg zou dragen voor bepaalde geschriften, en in verband met die papieren nu had hij haar in die kleine kamer bezig gezien. Inderdaad was ze op het oogenblik dat ze de boodschap kreeg, in die kamer bij een kleine commode. Ze lag op de knieën om de papieren uit de onderste lade te nemen. Er werd haar medegedeeld dat een medium in Peterborough in Ontario (Canada) die boodschap van den schrij ver heeft ontvangen. Zijn echtgenoote verklaarde het feit, dat hij gebruik maakte van een niet bekend medium waarmede hij slechts eens heeft aangezeten aldus: Het Ontariosche medium mrs. Mary Heron kan niet op de hoogte zijn van de levensbijzonderhe den, de woning, de commode en de daarin verbor gen geschriften en indien Conan Doyle's geest nu door middel van dat medium accurate gegevens zendt, dat blijkt daaruit dat inderdaad Conan Doy le's geest die mededeeling heeft geinspireerd. Aldus de mededeeling van mrs. Doyle. Dat de mogelijkheid van telepatische beinvloeding hierbij uitgesloten is, zegt noch mrs. Conan Doyle, noch „Daily Mail." DE BEVOLKING DER VEREENIGDE STATEN. Volgens de gegevens der laatste volkstelling, gehou den in 41 staten zou de bevolking der Ver. Staten on geveer 123 millioen menschen bedragen, hetgeen zou zijn een vermeerdering met 17.246.000 in de laat ste tien jaar. AUTOBUS IN AFGROND GESTORT. Op den terugkeer va neen toer naar den Tete Noire bij Chamonix is een autobus, waarschijnlijk tengevolge van het weigeren der remmen in een af grond gestort. Van de inzittenden alle jonge meis jes werd een meisje gedood, vijf werden gewond. Ook de chauffeur liep verwondingen op. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is op de Molenberg te Heerlen ONTZETTENDE RAMP TE COBLENZ. een zes een half jarig jongetje van Raaymakers Tegen het einde der bevrijdingsfeesten te Co- door een autobus overreden en gedood. blenz vond Dinsdagavond omstreeks half twaalf een ernstig ongeluk plaats. Toen de menschen- menigte van Neuenburger Eek naar de voorstad Coblenz Lützel terugkeerde, stortte een brug over de vluchthaven in. Ongeveer 100 menschen^ die zich op de brug bevonden, vieleni te water. Eenige brandweerlieden waren binnen 10 minu ten na het ongeluk op de plaats des onheils aan wezig en talrijke iSchupo-beambten zorgden ter stond voor de noodige afzettingen bij het licht van meegebrachte schijnwerpers. Vele booten wa ren weldra ter plaatse en met lange stokken en haken werd de stroom afgezocht. Da gewonden werden naar de ziekenhuizen vervoerd. De' oor zaak van de ramp is, dat de kleine ponton-brug niet bestemd was om het geweldige verkeer in verband met de bevrijdingsfeesten te dragen. Daar het vermoeden bestaat, dat nog meer personen verdronken zijn, is het reddingswerk den geheelen nacht voortgezet. Op de brug liep ook een zuster met schoolkinderen, 'die allen in het water zijn verdwenen. Het aanrukken der hulpbrigades ging met moeilijkheden gepaard, daar de plaats des onheils vrij ver buiten de stad ligt en op de wegen een ongehoord gedrang was. Slechts langzaam kon den de manschappen 'door de menigte vorderen. C:p het station te Coblenz speelden zich ook wilde tooneelen af, zoodat de politie tenslotte genoodzaakt was een deel van het perron af te zetten. "I Een ooggetuige vertelt. In West-Turkije is een moeraskoorts epidemie uit- j Een ooggetuige van de ramp geeft' het vol- gebroken, waardoor vele duizenden personen zijn gende relaas: I Ik had mij met eenige bekenden naar de Neun- dorfer Ecke begeven, om vandaar het vuurwerk beter te kunnen zien. De laatste stukken vuur- werk schitterden nog aan den nachtelijken hemel, DE HITTE IN AMERIKA. toen vele toeschouwers om de grootste drukte In de Vereenigde Staten neemt de hitte eenigs- te ontloopen, zich huiswaarts begaven over de smalle ponton-brug bij Cpblenz. Ik bevond mij in gezelschap van vroolijk gestemde jongelui, dicht bij den Lützeler oever, "toen plotseling on der luid gekraak en angstwekkend gegil de brug onder de dicht opeengepakte menigte instortte. Ik zelf werd mee in hetj water gesleurd, dat daar ter plaatse heel diep is. Gillende doodsangst- kreten klonken over het donkere water. Daar ik dicht bij den oever was, gelukte het mij ver scheidene zich in de buurt bevindende personen de hand toe te steken en te redden. IIntusschen sloegen de ongelukkigen in hun doodsangst wild om zich heen., Duisternis en angst belemmer den sterk de hulpverleening en ee nwilde paniek greep allen aan. De slachtoffers. Gistermorgen om vijf uur waren de lijken van 38 slachtoffers geborgen. De verongelukten zijn meest jonge meisjes van 1820 jaar en vrouwen. Tien personen werden licht gewond. Dat het ongeluk zulk een omvang heeft ge kregen moet worden toegeschreven aan het feit, dat de menschen elkaar in het nachtelijk donker vast grepen en in de diepte sleurden. De lijken der geborgen slachtoffers zullen in de Turnhal van het Telegraafkantoor worden op gebaard. De gebrafenis heeft op kosten der stad plaats. Dt reis van von Hindenburg gestaakt. Alle feestelijkheden in het district Cpblenz zijn afgelast. Het gemeentebestuur van de stad Trier, waar reeds alles tot ontvangst gereed was, heeft een mededeeling van den Rijkspresident ont vangen, waarin wordt verklaard, dat hij door de tragische catastrophe te Cpblenz niet in staat is om b ijjde feestelijkheden 'te Trier en Aken tegenwoordig te zijn. President Von Hindenburg zal alleen nog te genwoordig zijn bij de rouwplechtigheden te Co blenz, waarna hij terstond naar Berlijn zal terug- kéeren. De Rijkspresident geeft echter uiting aan de hoop zijn reis naar Trier en' Aken binnen kort alsnog te kunnen doen. Die brug. D eingestorte brug is een, die gelegd is over de ongeveer 25 M breede invaart van de Moezel in de vluchthaven. Zfij was lichf gebouwd en van ijzeren constructie, niet bestemd voor het openbaar verkeer. De brug rustte op 2 pontons, op elk waarvan 2 pijlers waren aangebracht, waarop het geheele brugdek rust. Doordat de brug aan één kant te zwaar belast werd, zonk zij naar net Westen. Toen de menigte nog grooter werd, sloeg zij geheel om. De brug, die niet aan een hoofd verkeersweg ligt, had geen verlichting, zoodat een groote verwarring en eens gewéldige paniek ontstonden. Het hulpgeroep was tot op verren afstand in den nacht te hooren. i' iSteile oevers. De glooiing aa nbeide zijden van de rivier is vqij steil, zoodat zij, die zich, zwemmende naar den oever konden begeven, toch nog in groot gevaar verkeerden. Van hen, die in)' het water vielen, werden velen door vallend hout getroffen of met de brug in da diepte gesleurd. Minister Braun gearriveerd. Gistermorgen arriveerde de Pruisische minister president Braun om zich op de hoogte te stellen van den voortgang der reddingswerkzaamheden. DE RAMP TE KOBLENZ. 1 De rijksminister van verkeer heeft naar aanlei ding van de ramp een ondersoek gelast. Buitenland KOORTSEPIDEMIE UITGEBROKEN. De regeering heeft doctoren en verplegingsperso- neel gezonden naar de geteisterde gebieden. DE HITTE EISCHTE 254 MENSCHENLEVENS. Aan de hitte waardoor geheel Amerika geteisterd werd is door onweders een einde gekomen. De abnormale temperaturen die het kwik tot 45 graden deden stijgen, hebben in totaal aan 254 per sonen het leven gekost, waarvan alleen reeds 40 te New York. Stormen treden in de plaats Naar wordt gemeld, is het westelijk deel van den staat New Yersey heden door een hevigen wervel storm geteisterd, welke vergeaeld ging van wolk breuken. In de stad New Brunswick stortte een ge bouw van twee verdiepingen in waarbij een vrouw gedood en acht andere personen gewond werden. Mijlen ver in het rond werde bnoomen ontworteld en de daken van de huizen gerukt. De materieele schade is aanzienlijk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1