TB BI - DmMD 24 i 1930 Revue van de Week Buifenlandsch Overzicht Buitenland 22 Juli. Eerst, op de kentering van Juli en Augustus zal 'de Eerste Kamer dezen zomer met groot verlof kunnen gaan. Onze Senaat is bijeengeroe pen ter openbare vergadering op Dinsdagavond 29 dezer, voor een der belachelijke, den lande nutteloos geld kostende miniatuur-zittinkjes, waaraan ook de zeer energieke, voortvarende pre sident Be Vos van Steen wijk geen eind schijnt te willen maken. Op de agenda staat/ weet men, het Suikerwetje. Maar ook andere punten zullen in de laatste Juli-dagen aan de orde komen. Het is best mogelijk, dat eerst op Vrijdag 1 Augustus het zomer-reces voor de Eerste Kamer zal aan breken. Bat, er van afdoening der winkelsluiting in dit zittingjaar geen sprake zal zijn, bleek af doende uit de tijding, dat minister, mr. Verschuur den 16en j.l. voor een maand met vacantieverlof buitenslands is vertrokken. De hittegolf is geweken, heeft plaats gemaakt voor heel wat koeler temperatuur, waarbij de hardnekkige regenvlagen en de pessimistische voorspellingen van De Bilt en andere weer-voor- spcllers verslagenheid brachten in de sfeer der midzomersche trekvogels, waarvan de gelederen toenemen naarmate het seizoen vordert. Komen de berekeningen der meteorologen uit, dan heb ben wij 't mooiste van den,, zomer-1930 achter den rug. En deze afkoeling, verkregen na nog tal van bliksem en donderbuien, die het Toode haantje heel wat buit hielpen binnen brengen, zal er al licht toe bijdragen, de praatlustigheid van on ze senatoren gedurende hun laatste samenzijn, in dit. zittingjaar te prikkelen. Minister Beelaerts van Blokland heeft het 2e Kamerlid Schaepman geantwoord op zijn vragen over de late publicatie's, door het Haagsche Plein, van het antwoord onzer regeering opi het Pan- Éuropa-memorandum van den Pranschen minister Briand. Excellentie Beelaerts erkent, dat de Ne- derlandsche en de Fransche bladen tegelijkertijd de strekking van dat antwoord hadden moeten kunnen Bevatten. De vertraging in deze blijkt geweten te moeten worden aan een verzuim van de Fransche Administratie, dat men te Parijs betreurt. Onze regeering kan dus in dit geval vrij uitgaan. Toch heeft kapitein Schaepman een goed werk gedaan door ons „Foreign Office" een wenk te geven, dat Buitenlandsche Zaken stre ven moet naar het. breken met de geheimzinnig heid, welke daar nog altijd den toon aangeeft, gelijk ik reeds mocht opmerken. Van verlaging der tarieven bij het telegrafisch verkeer tusschen Patria en Insulinde komt voor- loopig niets. De tegenstand gaat i.e. uit van de Nederlandsch-Indische regeering, die van oordeel is, dat de staat der geldmiddelen niet van dien aard is om thans nog een offer, als hier bedoeld, te brengen. In hoever deze weigering van de soort is, welke men ook wel „penny wise and pound foolish" noemt, of: économie de bouta de chan- delle", de toekomst moet het leeren. Het. staat thans vast, dat de afkondiging van den Alg. Maatregel van Bestuur, strekkend om een nieuwe regeling van uitkeeringen aan de oude gepensioneerden in werking te doen treden, tien len September a.s. zal geschieden. Over de maand Juni van het loopende jaar vloeide cr c.c. vijf ton goud» minder in 's lands kas dan in zomermaand 1929. Dit afbreken der accrèslijn behoeft echter geenerlei ongerustheid te wekken. Het eerste halfjaar van 1930 bracht om en bij de tien millioen'; gulden meer in het Rijkslaadje dan dat van 1929. Dei periode der vette jaren is dus stellig niet achter den rug. De geruchten over weldra te wachten verloving van onze Kroonprinses met prins Siegward van Zweden, den 23-jarigen tweeden zoon van den Zweedschen Kroonprins, houden, ondanks alle tegenspraak ,aan. Dat Prins Hendrik zich naar Stockholm begaf, waarheen onze Koningin en Prinses Juliana ook zouden reizen, versterkte natuurlijk het geloof in de juistheid der tijdin gen, over de belangrijke gebeurtenissen, welke ons Vorstenhuis zou wachten. Tot de vele „on dits" behoort de verzekering, dat het vorstelijk engagement tegelijk zou wor den gevierd met den vijftigsten geboortedag on zer Koningin op 31 Augustus a.s., waartoe de toebereidselen thans overal in den lande worden gemaakt. Allereerst in de Residentie, waar een schitterend lichtfeest, met het Vredespaleis als centrum, zal worden gevierd. Personalia: Aan Prof. Dr. P. Zeeman, te Am sterdam, en Prof. Dr. Zwaardemaker, te Utrecht, zijn door de Parijsche Sorbonne eere-doctoraten. verleend. Dc Indische Landvoogd, die onlangs door een geval van lichte nierziekte is aangetast,, heeft liet hospitaal te Weltevreden in gunstige» toe stand kunnen verlaten. De vlieger EL van Dijk heeft den 18en j.l. per „Statendam" de terugreis uit Amerika aanvaard. Ben 28en Juli hoopt men den kranigen aeronaut te Wassenaar te huldigen. Dr. Rutgers, Gouverneur van Suriname, is 18 Juli uit Paramaribo vertrokken met een verlof van vier maanden in 'slands belang, in Neder land door te brengen. Uit dc doodenlijst: J. Boerhout, een zeer be gaafde en bekende dichter en sohrijver over oud- Gooische zeden en toestanden, 67 jaar, Hilver- sum. Mr. J. P. Hofstede, oud-officier van Justitie te Groningen, Den Haag. -- W. Fran sen JzR., oud-lid der Eerste Kamer, 65 jaar, Leeuwarden. Mr. Ei. Fennema, vice-president van de vereeniging voor den Effectenhandel, 55 jaar, Amsterdam. J. Iv. d. Ven, kunstschil der, 34 jaar, Renkum. Uit de „criminalia" der afgeloopen week tee- ken ik aan, dat: bij een commissionair in effecten te Amersfoort een tekort van zeer, vele duizen den werd ontdekt. In verband daarmede is den directeur van de Geldersche Crediet-vereeniging te Utrecht ontslag verleend op grond van te hoog verleend crediet aan den Amersfoortschen cliënt. Aan het Centraal Station te Amsterdam is een internationale zakkenroller gepakt, juist toen hij bij het instappen van oei\ 'trein iemand een welgevulde portefeuille had weten te ontfutselen. Heeren inbrekers blijven diligent. Uit de pas torie te Blaricum werd een belangrijk bedrag geroofd. 'i Een slager te Rotterdam kreeg bezoek van oude vrienden, die den man, terwijl/ zij al hun best deden om hem te overtuigen van hun blijd schap ovet het na lange jaren, terugzien, f 500 armer maakten. Eien van de vrienden is gepakt, bleek een bij de politie welbekende pick-pocket te wezan. Iemand te Noord, in de buurt van Hoogeveen, kreeg visite van een meneer, die zich Reclas- seering-raad noemde en verklaarde, den zoon van zijn gastheer, die in de gevangenis vertoefde, een half jaar kwijtschelding van straf te kunnen bezorgen, indien men hem f 500 gaf. De menschen overhandigden den man al wat zij konden bijeen brengen, zijnde f 300. De sluwe oplichter wordt nog steeds gezocht. 'Te Valburg, in de Over-Betuwe had een afgrij selijk misdrijf plaats. Een 40-jarige zwerver heeft daar een 8-jarig knaapje in een sloot verdronken, na het op niet te omschrijven wijze mishandeld te hebben. De cynische schurk die zijn gruwel daad onbewogen bekende, moest bij het transport naar Arnhem door de politie met de grootste moeite tegen de woede der massa worden be schermd. 1 Over de landelijke hofsteden en andere per- ceelen, die door het inslaan van den bliksem en andere oorzaken afbrandden, zal ik ditmaal zwij gen. Er zijn tal van andere ongevallen te boeken. Bij Delft, op den Rotterdamschen weg, kwa men een auto en een 18-jarige motorrijder in botsing. De 19-jarige duo-passagier is bij dit inci dent om het leven gekomen. Bij den Bosch is een vader bij de pogingen om zijn 16-jarigen zoon, die uit een roeiboot was gevallen, te redden, ver dronken. Een zeer treurig ongeval had plaats te Soes- terberg. De 29-jarige reserve-sergeant>vlieger C. F. Th. Elout, uit Wassenaar, stortte op een lioogte van 500 M. uit een vliegtuig jen werd verpletterd. Een ernstig auto-ongeluk had te Baarn plaats. Oorzaak er van was het zeer gevaarlijke van den onbestraten weg, waar een auto op reed, waarin waren gezeten de twee predikanten uit Veenen- daal, Bb. W;. Jongebreur en De.. Snoek. Eerst genoemde is aan de bekomen verwondingen be zweken. Bs. Snoek werd ook ernstig! gekwetst, maar schijnt te zullen herstellen. Een Haagsche dame, die heur haar met het zoo licht ontvlambare benzol behandelde, was onvoorzichtig genoeg om niet te zorgen, dat er zich geen vuur in het vertrek' bevond. Zij is aan de opgeloopen brandwonden bezweken. Zegt 't voort. Op de Haagsche Sportlaan is een/ 18-jarig meisje, dat naast een vriendinnetje al-stoeiende fietste, onder een vrachtauto geraakt, met doo- delijken afloop! Nog vermeld ik even, dat telkens ongelukken worden berokkend door het roekeloos en onbe suisd open-smijten van auto-portieren. Ook hierbij is het „zegt het voort" op zijn plaats. Het mond- en klauwzeer breidt zicH he laas in verontrustende mate uit. Volgens de opgave in de „Staatscourant" heb ben zich in de week van 612 Juli dertig geval len van kinderverlamming te onzent voorgedaan. Het is te vreezen, dat de weekstaat van 12—19 Juli geen gunstiger cijfers zal vertoonen. En hiermede sluit ik de misère-rubriek we derom. De A .V .R .O.-protestmeetings blijven zich ver menigvuldigen. In September zal in Ben Haag een school tot opleiding van winkelpersoneel worden geopend. Als directeur er van zal vermoedelijk optreden Mr. WKok Sr., oud-leeraar aan het Gymnasium Willem III te Batavia. De Maatschappij ter Bevordering der Toon kunst zal het volgend seizoen een muziek-con- servatorium te Rotterdam oprichten. Als- direc teur 'daarvan is benoemd de heer Willem Fijper, tot dusver aan het conservatorium te Amsterdam verbonden. Van 17—29 Juli wordt te Arnhem de interna tionale Esperanto-cursus gehouden. In ïïe groote zaal van den Haagschen Dieren tuin is door minister Ruys de Beerenbrouck een heerlijke rozen tentoonstelling geopend. Wie daar toeft, die vergeet voor enkele oogenblikken alle misère der tijden. 'tls bij het Friesche Makkum dat in de afge loopen week het allerlaatste paarden-trammetje in Nederland zijn laatsten tocht heeft gemaakt. En nog dit. Een gemeente heeft hare betalin gen gestaakt, daar Ged. Staten de Begrooting niet wenschten goed te keuren. Het is de arme Zeeuwsche 's Gravenpolder. Een vertroosting voor de Vele particulieren, die in deze tijden, óók wijl ze „court d'argent" zijn. Hoewel de krachtige concentratie van troepen en politic in de hoofdstad van het jonge Egypte een opsland van werkelijk uitgebreiden omvang vrijwel onmogelijk en in ieder geval hoogst on waarschijnlijk maakt, immers mochten de onlusten iets grooter worden dan voor de Europeanen wen- schelijk geacht kunnen worden, dan liggen altijd nog Britsche troepen gereed, benevens een paar Britsche oorlogsschepen, om de in deze getour menteerde tijden hoogst ongewenschte onrust in Egypte te beteugelen hebben deze onlusten zich snel tot een onverwachten omvang uitge breid. Hoe de verdere ontwikkeling zijn zal Dit is moeilijk1 te voorspellen. In Engeland is de vrees_ zeer groot, dat koning Foéad het ver zoek der Wafd-partij om een buitengewone par- lementszitting bijeen te roepen, zal afwijzen. Im mers ,tot nog toe heeft de nationalistische partij zich openlijk vrijwel afzijdig gehouden van den voornamelijk 'tot het volk beperkte onlusten. Mocht dit verzoek evenwel afgewezen worden, dan is het niet onmogelijk, dat ook zij zich actief zal laten meeslepen. In ieder geval heeft de Wafd er op gewezen, dat een weigering tot een staatscrisis van den eersten rang zou voeren. De ellende nu is, dat de eerste raadsman van den ko ning, iSidky Pasja vroeger de rechterhand is ge weest van Zagloel en een fanatiek Wafd-aanhan- ger ,die later, na hevige oneenigheid uit deze partij is getreden en thans natuurlijk tot de felste vijanden van deze partij behoort. Men kan zich niet goed voorstellen, hoe besprekingen tusschen fiidky Pasja en de nationalisten zouden moeten verloopen. Volgens ófficieele verklaringen echter heeft de regeering tot dusverre den toestand in han den. Of dit zoo zal blijven? En of het dan voor koning Foead mogelijk zal blijven zijn troon te handhaven Altemaal open vragen, waar de eerst volgende weken, misschien dagen, want in dezen tijd gaat alles vlugger dan men normaliter ver wachten kan het antwoord op zullen geven. Voor Engeland intusschen, dat met zijn werke loosheidsproblemen, zijn Indië-moeilijkheden etc. de handen reeds meer dan vol heeft kon niets ongelukkiger vallen, dan juist nu deze onlusten. De Amerikaansche Senaat heeft dan eindelijk het vlootverdrag geratificeerd. Het heeft voe ten in de aarde gehad. Dc geheele maohtigfe Hearst-pers heeft zich met hand en tand tegen een ratificatie verzet en beschouwt deze als een nederlaag, toegebracht door Engeland en Japan. Met véle schoone en verheven woorden heeft pre sident Hoover zijn handteekening onder het ver drag gezet, hetgeen niet kan wegnemen, dat de publieke opinie er niet veel optimistischer ge stemd door is geworden. Immers, wanneer een verdrag, dat slechts zoo geringe veranderingen brengt als het Londensche vlootverdrag reeds na zooveel, bijna onoverkomelijke moeilijkheden, nog maar nauwelijks slaagt, hoe moet het dan wel gaan met een verder gaand?' Hoe moet het dan gaan, -wanneer tot werkelijke vermindering van bewapening pogingen» in het werk worden gesteld Vergadering van het Bestuur der Langendij- ker Groentenveiling te Broek op Langendijk op Maandag 21 Juli 1900. Voorzitter Burgemeester 5lot, opent met een welkom de vergadering en zegt dat deze verga dering onder zeer slechte omstandigheden plaats vindt, zooals ziekte in de aardappelen, zeer lage prijzen voor de kool, veel ziekte in de gewassen op het veld enz. Be finantieele uitkomsten van het tuindersbedrijf zijn steeds zeer wisselvallig en schommelend, daarom willen wij ook nu weer op hoop leven, dat er weer een betere tijd aan breekt. Door den secretaris worden de notulen gelezen van de vorige vergadering en goedgekeurd. De keurlijst over Juni, welke 9 keuringen be vatte, werd -geen op- of aanmerking' over ge maakt. i Uit het rapport over het nazien van "het kan toor, werd medegedeeld dat er in de maand Mei geveild was voor een bedrag van f 31359.64 waar van voor Broek op Langendijk f 4849.71„ Heer- hugowaard f2805.75, R.K. f863.15, Zuidschar- woude f3413.76, R.K. f 1187.74, Hensbroek 28.15 Koedijk f3324.49, 81. Pancras f 11790.95, R.K. f 407 80, De ?chcrmer f 1353.38, Ursem 209.77, Oterleek f338.94, Diversen f785.69. In de maand Juni was geveild voor een bedrag van f474665.17, waarvan voor: Broek op Langendijk f113861.07, Heerhugo- waard f 13480,39, R.K. f30986.08, Zuidseharwou- de f 14301.70, Zuidscharwoude R.K. f5080.03, Hensbroek f 14544.69, 'Schermerhorn f81344.27, De Rijp en Omstr. f6917.11, Koedijk f 33572.97 St Pancras f 189253.51, R,. K. f 15413.47, De Schermer f20010.75, Ursem f4610.93, Oterleek f2065.98, De Rijp en OOmstreken f10911.38, Di versen f 12020.84. Schrijven ingekomen van den heer PAdmi- raai van Hensbroek met de mededeeling, dat hij om zijn drukke werkzaamheden bedankt heeft als lid van het Marktbestuur, hiervoor is in de plaats gekomen den heer K. Speets. Medegedeeld werd dat de oude tomatenmachine ingeruild is voor een nieuwe grootere machine met bijbetaling van f325. Van den Secretaris der Prov. Comm. de da tums ontvangen, waarop de nieuwe sorteering van de aardappelen inging. I Tevens bericht ontvangen van het U.C.B. dat alleen het merk' van het U.O.B, gegeven werd óp de aardappelen die gesorteerd waren volgens de nieuwe bepaling. Schrijven ingekomen van den Bond van Expor teurs van Aardappelen en Groenten in Noordhol land, waarin ton zeerste werd aanbevolen om de nieuwe aardappelen in kisten of manden aan te voeren, daar het product dan mooi bleef. Met het oog op het materiaal werd het dit jaar ten zeerste aanbevolen, maar het volgend jaar zou door hun niet anders! gekocht worden dan die aardappelen, die in kisten of manden wer den aangevoerd. Van de Vereen. De Koophandel waa een schrij ven ingekomen wat inhield een dankzegging voor de toegestane subsidie van f80 voor, de nacht- telefoondienst. v Verslag werd uitgebracht van de vergadering van den Vierbond, waar allen zich! mee konden vereenigen. Opgemerkt werd dat uit dei behan delde punten wel bleek dat dei Vierbond recht van bestaan had, maar dat hetl 'toch wel leek of daar bindende besluiten werden genomen. Gezegd werd dat dit beslist niet het geval was, op die vergaderingen worden enkel streekbelan- gen besproken, die niet bij de Prov. Comm. thuis hooren, en wanneer er belangrijke besluiten' ge nome nworden, gaan die toch eerst weer naar de vereenigingen. Hierop werd door den Voorz. een schrijven voorgelezen van de regen en hagelschade-com- missie. 1 Het noodweer van 12 Juni j.l. heeft vele ge wassen beschadigd, waardoor vele tuinders ge troffen zijn, en 'daardoor schade lijden. De commissie komt met het verzoek om een bijdrage voor die veroorzaakte schade, om de gedupeerde tuinders in die schade tegemoet te komen. Voorz. zegt dat het Dag. Bestuur niet met een voorstel komt om hiervoor een bedrag te notoeren. Wel is-het zeer te betreuren wanneer de hoop op een goede oogst in éen nacht verijdelt wordt maar de toestand in onze omgeving is dermate ongunstig, en ook het verder uitzicht wordt door allerlei ziekten in de gewassen zoo ongunstig, dat wij meenen aan u te moeten voorstellen op dit verzoek afwijzend te beschikken. De vergadering is het geheel eens' met deze zienswijze, zoodat aldus wordt besloten. Voorzitter deelt mede dat door een besluit van den Bond van Bloembollenhandelaren, thans weer geveild wordt met de klok, bij afslag; dat er weer manden aangeschaft zijn, en dat er op verschillende plaatsen manden in duplo zijn aan gegeven, hetgeen voor de buitenom wonenden zeer vergemakkelijkt. Verder werd medegedeeld, 'dat de straat aan de laadplaats in orde is, zoodat dit een groote ver betering is. Dat de. gelegenheid is opengesteld dat iedere Woensdag na afloop van de veiling, goedgekeurde pootaardappelen gepresenteerd kunnen worden. Bij de rondvraag zegt de heer Muller dat het zeer aan te bevelen is om de aardappelen, die in Juli gerooid worden, te besproeien om ze voor ziekte te bewaren. I ndezen tijd is het weer duidelijk gebleken, dat de gesproeide aardappelen veel beter zijn dan die niet gesproeid zijn. Opgemerkt werd dat het 's morgens bij de sluis nog al eens opstopt, of het niet mogelijk zo(u zijn dat er nog een rinket bijgemaakt werd, dan zou het vol en leegloopen zeker spoediger gaan. Dit zal onderzocht worden. De heer de Vries zegt, als leden van hun uit de hand verkoopen en zij worden daar op gewe zen, dan gaan ze over naar een naburige vereeni ging, waar ze als lid worden aangenomen. Spr. zou gaarne willen dat die mogelijkheid niet be stond. i Voorz. zegt dat het t' beste is dat die bestu ren onderling een bespreking houden, want zooals het medegedeeld wordt, is het niet in orde, het moet niet kunnen dat leden, die fraude plegen, dan maar over kunnen gaan naar een andere Ver eeniging. Spr. zegt dat het wel' goed zou zijn als bij die bespreking de voorz. van de L.G.C. tegenwoordig zou zijn; hetgeen goedgevonden werd. f Opgemerkt werd dat in landbouwbladen vaak stond ,dat het in de tuinbouw minder slecht is, dan in den landbouw, dit is wel een eigenaardige uitdrukking, omdat het zou blijken alsof het in de tuinbouw goed zou zijn. Voorz. zegt dat de lezers van die landbouwbla den goed zouden doen in die bladen een ander geluid te laten hooren. Madderom zegt dat de minimumprijs van 60 cent voor de kool wel een succes is, maar vindt het wat laag, spr. had de prijs liever iets hooger gesteld. Voorz. zegt, dat het thans wel blijkt, dat de prijs niet te laag gesteld is, daar enkele par tijen die prijs niet eens kunnen opbrengen. Daar om is het goed daar voorzichtig mee te zijn, want het product moet ten slotte toch verkocht worden. Nog werd gevraagd of het rattenserum door de Ij.G.C. verstrekt werd. Gezegd werd dat dit niet het geval is, maar als een plaatselijke ver eeniging rattenserum aanschaft de halve kosten door dc L.G.C. betaald worden. Hierna sluiting. HET EEUWFEEST IN BELGIë. De Koninklijke familie nam deel aan het feest diner, waaraan 2000 burgemeesters en gemeente lijke autoriteiten aanzaten. Uit de gebieden van Eupen en Malmedy waren 27 vertegenwoordigers verschenenZij werden door den minister van binnenlandsche zaken begroet in de Duitsche taal. 'sMiddags werd een groot openluchtfeest gege ven, waarbij talrijke redevoeringen werden afge stoken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3