Uit den Omtrek Binnenland Een losse krabbel Een ongevaarlijke sehijnkop Rechtzaken - DJRKSHORN. Woensdag 23 Juli zou het jaarlijksch,1 school feest plaats hebben voor de kinderen der Chris telijke iSchool alhier. Aangezien echter onze pre dikant, Ds. Bouma en twee leden van het School bestuur op het oogenblik ernstig ziek zijn, heeft het Bestuur besloten het schoolfeest eenige, we ken uit te stellen, voorloopig tok 20 Augustus. Wij hopen dat dan de omstandigheden zóó mogen zijn, dat het schoolfeest ojj de gebruike lijke, prettige wijze kan worden gevierd. De groote vacantie voor de leerlingen der Ohr. School alhier begint Maandag 28 Juli en eindigt 18 Augustus. De lessen zullen dus 19 Augustus weer aan vangen. K AS-TEKORT BIJ HET REGIMENT JAGER.Su Naar de „Avondpost" van welingelichte zijde verneemt, móet aan het licht zijn gekomen, dat bij de administratie van het regiment jagers een niet onaanzienlijk kastekort bestaat. Nadat dit tekort is geconstateerd, isi de ver antwoordelijke functionaris van zijn functie ont heven en de officier van hetf departement van defensie aangewezen om een onderzoek in te stel len en de administratie, die danig1 in de war schijnt te zijn, op orde te brengen. Zooals bekend mag worden geacht, bekleedt bij een regiment infanterie (Jagers) een kapitein van de militaire administratie de functie van administrateur van het regiment. O-fschoon het tekort reeds eenigen tijd geleden werd geconstateerd, schijnen tot nog toe tegen den verantwoordelijken functionaris geen bijzon dere maatregelen te zijn genomen. B ELASHTNGPLA ATJES EN DE RIJWIELINDUSTRIE. Verleden jaar Juni zond de Ned. Vereen. „De Rijwiel- en Automobielenindustrie" e&n telegram aan den minister van inanciën, waari nzij er op aan den minister van inanciën, waarin zij er op wees ,dat. de rijwielverkoop ernstige belemmering ondervindt van het tijdstip van afloopi van het rijwielbelastingjaar, daar het publiek in het voor- jaa rgeen rijwielen koopt omdat het niet voor een kort rijwielgebruik de volle belasting betalen wil. De adressante verzocht dringend maatregelen te nemen bijv. door geen toezicht te doen houden in de maand. Juli, of in de maand Juni reeds die nieuwe belastingmerkën verkrijgbaar te stellen. De rijwielhandel, die anders in die maand een maximum-verkoop boekt, dreigt anders stilge legd te worden, seinden adressanten. Naigens den Minister is daarop toen geant woord, dat voor 1929 geen verandering meer ge bracht kan worden in de bestaande regeling, maar dat de zaak nader zou worden overwogen voor het jaar 1930, indien uit den verminderden verkoop van rijwielmerken kon worden afgeleid, dat ten gevolge van het verleggen van een aanvang van het belasting-tijdvak het aantal gebruikte rijwie len lager is dan over het laatstverloopen belas tingtijdvak. Zaterdag heeft nu de Ned. Vereeniging weer een telegram aan den Minister van Financiën gezonden, waarin zij betreurt, dat inzake de rijwielbelasting de ongewenschte toestand gehand haafd bleef, met. als gevolg, dat ook thans weer de handel en industrie ernstig benadeeld is. Stop zetting van de controle is ten zeerste gewenscht, zeggen adressanten. Wat zal in Den Haag nu weer geantwoord worden CE „P. O. HOOFT" KWAM TERUG.' Toen do „P. O. Hooft" op de laatste reis Co lombo aandeed, was een 7-tal passagiers (2 heeren 1 dame en 4 kinderen) den wal opgegaan. Toen dit 7-tal weer op de kade terug kwam, bleek het schip inmiddels te zijn vertrokken. De agenten, die onmiddellijk gewaarschuwd werden, konden het schip met vlagseinen niet meer bereiken, zoodat besloten werd dit nog even draadloos te doen. De gezagvoerder was toen wel zoo .vriendelijk terug te komen en voor den ingang van de haven werden de menschen, die inmiddels met de loods boot naar buiten waren gekracht, weer aan boord genomen. Het zal toen, vermoeden we, wel even gestormd hebben, maar in ieder geval ia dit een staaltje van tegemoetkoming, dat zeker alle verwach tingen van hoffelijkheid te boven gaat. Het „Bat. Nwsbl." gelooft zelfs, dat zooiets in de Indische havens nog nooit is voorgekomen! We hebben in Excellentie Deckers, wat) men wel eens noemt, een burger-minister van defensie. Deze bewindsman zit in militaire zaken goed in, hij is een figuur vanj beteekenis. Hij weet, wat hij wil. Bij zijn optreden bevond hij onze maritieme «ceermacht, speciaal in Indië, te zwak' en niet be rekend voor haar taak, die bestaat in het hand haven van neutraliteit bij eventueelen oorlog tus- sehen twee óf meer grootmachten in Indië. Daarom heeft hij voorgesteld, de weermacht te versterken, door aanbouw van een kruiser, meerdere torpedobootjagers en een paar onder zeeërs Nu kómt straks stellig een herhaling van *t geen is geschied bij de indiening van de vlootwet. Socialisten, communisten, Vrijzinnig Democraten zullen straks wel weer gaan vertellen: menschen, past op, laat je toch niet beetnemen. Want 't is alles weggegooid geld, wat besteed wordt voor deze doeleinden. Onze vloot heet het vast en zeker kan vechten noch vluchten. Wij Neder landers zijn niets en kunnen niets. Naar verluidt, zal er een reuzen-agitatie op touw worden gezet, met het kennelijk'" doel, de plannen van Z.E. Deckers te doen mislukken. Be Nederlandsche socialisten zijn toch zeer merkwaardige menschen, een apart soort, die weinig met hun partijgenooten elders gemeen hebben. In Frankrijk, België en Engeland, mogen tie socialisten een geheel ander geluid doen hoo- ren, hier trekt men zich van dit alles, de inter nationale ten spijt, geen sikkepit 'aan. Vragen zij, wanneer in tijd van zelfbezinning en nuchtere zakelijkheid, (die komt ook wel voor) aan hun buitenlandsche collega's: zeg waarom doen jullie niet als wij --- dan krijgen ze soms zeer merkwaardige antwoorden. Aan Mac Donald, de Engelsche premier en I. abourlcider is ook eens gevraagd, waarom' doe je niet meer voor algemeene ontwapening,, waar wij in Nederland zoo hard voor vechten? Nu is het ontegenzeggelijk waar, dat de En- gelsche Minister zijn uiterste best heeft gedaan om tot beperking van bewapening ter zee te kómen. Dat moet tot zijn eer worden gezegd. Maar beperking van nieuwbouw is nog heel wat anders dan ontwapening, wat hier schering en inslag is. Mac Donald is een zeer gewiekste poli ticus, die zich uit zoo'n moeilijkheidje gemakke lijk weet te redden. Ontwapening moet hij gezegd hebben is een heerlijk ideaal. Doch 'tl gaat. onmogelijk om het hier toe te passen. Kijk dat was nu eens wat voor de kleine staten, laat die er mee beginnen., I aat hen het voorbeeld geven, wie weet wat heb goede voor beeld uitwerkt. Maar zie je wij' kunnen niet onze belangen, weet je, onze handel, de groote uitgestrektheid van het Rijk. En nu gaan onze socialisten blijkbaar met alle mogelijke middelen voorstaan, wat nergens wordt aangedurfd. Zouden zij gesteld de S-.D.A.P. kreeg eens verantwoordelijkheid door "deelname aan de regeering, handelen als nu? 'tls maar een vraag. De voorstanders van tariefsverhooging in Ame rika gedragen zich niet ongelijk aan de pop van de parelsnoer, die bij de nadering van eenig ver meend gevaar een sehijnkop opzet met vervaar lijke oogen. Om af te schrikken een redeloos diet als een vogeltje, dat op het poppetje aast, maar om te doen glimlachen dengene, die uit het amu sante verschijnsel de wijze levensles weet te put ten om- zich toch vooral niet te laten intimidee- ren. De Senator Blaine, die den tabaksverbouwen- den Staat Wisconsin vertegenwoordigt, heeft een prachtig middel uitgevonden om den invoer van coneurreerende tabak te beperken. Dank zij zijn actie, werd in de nieuwe fariefwet een bepaling- opgenomen, luidende dat alle producten, verkre gen door middel van dwangarbeid of-en gedwon gen arbeid of-en gecontracteerden arbeid onder poenale sanctie, geen aanspraak zullen kunnen maken op toegang in de havens der Vereenigde Staten; de invoer daarvan wordt eenvoudig ver boden. Deze bepaling heeft in het bijzonder, beteeke nis voor onze Sumatratabak, welke verkregen wordt in gecontracteerden arbeid onder poenale sanctie. Vermoedelijk was dit wel de bedoeling van Senator Blaine, die medestanders vond bij degenen, die den Amerikaanschen arbeider met, zijn hoogen levensstandaard op kunstmatige wij ze wilde beschermen tegen de z.g.n. deloyale con currentie van vreemden arbeid onder slechter voorwaarden. Intusschen, de pap wordt niet zoo heet gegeten als zij van het vuur komt. Ten eerste besloot de Senaat om de werking van het invoerverbod- Blaine tot 1932 te verdagen, en voorts werd het verbod van invoer beperkt tot goederen, die met Amerikaansche producten concurreeren. Dat het Sumatra-dekblad niet concurreerend is met Ame- rikaansch dekblad, lijkt niet aan twijfel onder hevig op grond van het groote verschil in kwali teit: de Amerikaan erkent dit door zijn behoefte aan de beste kwaliteiten voor de hoogste prij zen en in enorme hoeveelheden bij ons te dekken en niet in Amerika. De aanvankelijke vreugde en latere teleurstel ling van degenen in Nederland en Indië, die voorstanders zijn van de afschaffing van de af schaffing van de poenale sanctie, worden heel aardig geteekend in een stukje in, „De Locomo tief" van 21 Maart onder het opschrift „Down" (dat iutusschen te optimistisch was wat' de ta riefsherziening zelve betreft). Kringen, die heil verwachten van een snelle opheffing van de poenale sanctie, geraakten kort geleden in vreugde. Meenden zij meti „Genève" hun hoogsten troef te hebben uitgespeeld, eens klaps ontdekten zij, als verborgen tusschen twee tjes en drietjes, een allerfraaiste kaart. Wat de roode troefboer in de gestalte van M- Albert Thomas niet vermocht, dat zou het zwarte aas in den vorm van het; amendement van mr. Blaine, Amerikaansch senator, zeker bereiken. De linksche partners keken elkaar eens aan en de heer Stokvis greep al naar het potlood om in „Het Volk' 'de slagen op te schrijven. Het groot-kapitalistisch Senaatslid zal, toen hij zijn protectie-amendement ((quasi gericht te gen in gedwongen arbeid voortgebrachte pro ducten )indiende wel nauwelijks vermoed hebben, dat hij nog eens door socialisten als volksbevrij der zou worden begroet. Het is pijnlijk deze opgewektheid te verstoren. Nochtans vernemen wij, dat men in de Vereenigde' Staten van oor deel is, dat van de geheele tariefsherziening niets zal komen; dat de politieke conflicten in den Senaat tezamen met de economische mal'aise iedere kans op aanneming of zelfs maar behande ling van de tariefsontwerpen in dezen voj-pa uit sluiten, en dat daarom niet de geringste reden i bestaat aan het amehdement-Blaine practische 1 waarde toe te kennen. Men beschouwt zoowel in kringen van de Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam als in die van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New York deze zaak als afgedaan; en ten overvloede merkt men op, dat het amendement een strict- zakèlijk middel tot protectie-opdrijving was en zeker nimmer zou zijn toegepast op producten, waarvan de vrije invoer een Amerikaansch' be lang is. De vroolijke spelers van het een-twee-drie- klaver-aas en weg is de poenale sanctie, hadden op deze renonce allerminst gerekend; en daar de Roode Heer van Geneve, hun evenmin een slag verzekerd heeft als de Harten-Vrouw van het Kantoor van Arbeid moeten zij met, opschrijven toch nog maar even wachten. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting der Meervoudige Strafkamer en behandeling van nieuwe zaken op Dinsdag 22 Juli. Brammelje zal toch de petoet nog; moeten inmareheeren. De terechtzitting was om 10 uur uitgeschre ven, doch ving aan ten half elf, omdat het bij een lastige misèr omvèèr met 'n praatje ondanks alle berekeningen en combinaties niet mocht ge lukken ,den president er in te pediculussen, meer plat uitgedrukt er in te luizen. Het latijn is gewoonlijk toch wel wat sierlijker dan ons klom pendialect Na opening der zitting wenschte dc heer offi cier, ditmaal de bigg chief in eigen persoon, mr. van I.ookeren Campagne, eerst af te rekenen met- den heer Abram van L.,! die indertijd met medewerking van zijn compagnon Salathiel te Helder een garagehouder oplichtte voor 'n paar autobanden voor dit feit was Bram voorw. ver oordeeld en gesteld onder het vaderlijk toezicht van den altruistischen heer v. d. Elzer, maar "het scheen toch dat de snaak, ondanks zijn prachtige voornemens, geen zedelijke kracht genoeg had kunnen ontwikkelen om zijn proeftijd behoorlijk door te maken, althans reqliireerde de officier tenuitvoerlegging der voorw. straf. Ik moet de veronderstelling onderschrijven, dat het een dubbeltje op zijn kant zal blijven. Op deze zitting was ook de voormalige kaas- makei Klaas K„ uit Wijdenes uit zijn kiekkastje te voorschijn gekrabbeld om zijn zaak eindelijk eens definitief af te wikkelen. Het begon zoowat tijd te worden, 'daar hij al ettelijke maanden in voorarrest, heeft doorgebracht. Zooals de aandachtige lezer zich nog wel zal herinneren, had deze jonge man zich in het voorjaar schuldig gemaakt aan vele en malle nachtelijke diefstallen van radiotoestellen, welke handelingen eigenlijk aan kleptomanie deden den ken. En misschien was hij er betrekkelijk nog goeei afgekomen, ware het niet, dat hij ook vroe ger reeds was gestraft wegens het beoefenen der kleverige vingersport. Eenmaal voorwaarde lijk en eenmaal definitief tot gevangenisstraf. Dat stond er dus voor hem slecht voor, maar rijn goede en lieve, vrouw Grietje wil alles doen om haar man buiten de gevangenis te houden en niets zal haar te veel zijn om hem van de hem wachtende schande te bewaren. Het brave vrouw tje werd vandaag dan ook weer gehoord en zij liet niets na om de rechtbank te overtuigen van haar hoop op de toekomst. Zij zal trachten haar man geen oogenblik buiten toezicht te laten. Het leger des Heils heeft beloofd, ook' hulp en steun te verleenen. De officier gaf echter zeer duidelijk' blijk van Klaas geen iabak en van zijn bekeering geen grooten dunk te hebben. Men moet het mooie instituut der voorw. veroordeeling niet in dis- crediet brengen, door het toe te, passen op mis dadigers, die feitelijk door hun ge'drag de gunst reeds verspeeld hebben, was de meening van den grijzen vertegenwoordiger der staande magistra tuur en hij sloot zich volkomen aan bij' het requi sitoir van zijn substituut, mr. v. d. Feen de Lille, die 1 jaar en 6 maanden definitieve ge vangenisstraf had gevorderd. De verdediger, mr. Wynne, had dan ook geen gemakkelijke en aan gename taak, de rechtbank gunstig voor zijn cliënt, die het al meermalen zoo leelijk verbruid heeft, te stemmen, maar toch hopen we dat het Ed.achtb. College ter wille van het dappere vrouwtje, nog eenmaal de hand zal strijken over haar goed en clementievol hart. Nachtelijk bezoek van baron von Miineh- hausen aan Schagen. De 55-jarige heer Willem Peereboom, arbeider te Schagen woonachtig, slond in den nacht van 22 Juni te kijken als wijlen Petrus Snotius, toen hij wakker geworden, door de ruiten van zijn kasteel op het voorerf staarde. Hevig verbaasd wreef hij zijn nog slaperige oogen uit en bekrab- belde peinzend zijn eerwaardig hoofd bij het overdenken van een hem onbegrijpelijk vraagstuk. Wel wie de weerlicht, hij had toch gistreevend met zijn zeun Wollem de ket met 't halster an de pen zet, met 'n volle bak met lekker groen gras als souper en nu was de heele ket spoorloos uit zijn gezichtskring verdwenen. Gansch ontsteld waarschuwde hij zijn zoon, die direct op onder zoek uitging en tot zijn verbazing de ket aantrof achter op 't erf in gezelschap van een lang slun gelig individu, dat verdacht aan het halssieraad van de ket stond te morrelen en blijkbaar schrik kend van Willem's komst, hem verlegen een si gaar aanbood. Doch Willem was niet in 'n stem ming om sigaartjes te accepteeren. Hij diende den nachtelijken bezoeker een opstopper toe, waardoor deze in de kikkersloot terecht kwam, vischte hem weer behoorlijk op en bracht den man ,die overigens mak en volgzaam was als 'n pot lammetje, naar de politiewacht en werd hij daar ,als verdacht van poging tot veediefstal, gearresteerd en gevankelijk overgebracht naar Alkmaar. Deze nachtelijke avonturier en oogen- schijnlijk gevaarlijke paardenruttelaar werd se- cuur opgeborgen en nog meer zorgvuldig bewaakt dan de schatten van Lombok in het Rijksmuseum. Hij stond hedenmorgen terecht, maar maakte meer den indruk Sindbad den Zeelummel, dan Era Diavolo, het opperhoofd der 40 roovers te zijn .Volgens zijn opgaven was hij! de 30-jarige rondreizende koopman in galanterieën Sjoert G., geboren te Sexbierum en wonende te Middelhar- nis. Hij was op dien 221 Juni naar Wieringen geweest met zijn negotie en tegen den avond teruggekeerd naar Schagen, alwaar hij logeerde in hotel „Brantenaar". Hij souffreerde een wéinig aan migraine en besloot ter afleiding de bioscoop te gaan bezoeken. Na afloop van de voorstelling was hij in den koristen nacht van het jaar nog. wat rond gaan wandelen en had toen de ket van Willem Peereboom in de smiezen gekregen en was hem de onweerstaanbare lust overvallen, op den rug va.n dezen edelen rossinant 'n wandel ritje te maken. De president maakte hierbij de passende veron derstelling, dat Sjoert, tusschen haakjes een lan ge, ietwat slungelachtige verschijning, met een gebrekkige rechterhand, in de bioscoop misschien overspannen was geraakt door een sensationeele Wildwest-film met hollende eowboypaarden, b.v. wijlen Fred. Thompson op Silverking. In ieder geval, lange Sjoert ontkende pertinent eenige kwade bedoeling te hebben gehad. De offi cier was het dan ook een raadsel, dat verdachte, indien hij het voornemen had opgevat om het paard te stelen, er mede naar het achtererf zon zijn gegaan om kalm af te wachten tot hij ge snapt was. Gevraagd werd dus vrijspraak' en de verdediger, mr. Prins Jr., die tevens wees op het gunstig verleden van den stumper, zijn blan co strafregister en bij uitstek nette familie, ging zelfs nog verder en verzocht onmiddellijke in vrijheidstelling van 3joert. Alles wat gevraagd werd, kon Sjoert verkrijgen en hij verliet de rechtszaal als vrije Eriesch zingende: 'kWil rechter, u mijn dank betalen, U prijzen in mijn avondlied. Ik stond voor u, met schuld beladen, Maar gij vergaf en strafte niet. De goochelaar met de gladde gouden verlovingsringen. In de juwelierswinkel van de firma Herm. Plas in het Payglop te Alkmaar, verscheen op 31 Mei 'n net. jongmensch, welbespraakt en goe de manieren, die zich voorstelde als reiziger van den heer Jan de Vries, fabrikant van sterke pepermunt, fabrieksmerk „Geef ze de ruimte" en voorts drogist, wonende op het Luttik' Oudorp aldaar. De bezoeker praatte honderd uit over verlovingen en dergelijke teedere aangelegenheden en toen hij ten slotte eenige gladde gouden ver lovingsringen op zicht verzocht, had do winke lierster, mevr. de wed. Plas-Nieuwenhuizen, thans gehuwd met den heer Peereboom, geen bedenking dit verzoek toe te staan, waar de heer Jan de Vries, 'n solied adres, als relatie werd genoemd. Het bleek echter weldra, dat men hier te doen had met een geraffineerden oplichter, die in ver schillende plaatsen van ons land dezelfde trunk had toegepast, tot hij eindelijk tegen de lamp liep en ingerekend werd. De bedrieger moest heden terecht staan, doch daar hij elders was gedetineerd, niet verschenen. De heer de Vries, als getuige gedagvaard, ver klaarde dat hij eenige jaren geleden met den verdachte, zekeren heer Hendrikus Jacobus van Z. in aanraking was geweest. Hij fungeerde ech ter niet als reiziger en was hem geen enkele opdracht betreffende verlovingsringen verstrekt- De heer officier stelde er echter prijs op de neus van den heer van 2eens te zien en verzocht aanhouding der zaak tot de zitting van 30 Sep tember. M.en behoefde geen vrees te koesteren, dat meneer van Z., die voor heel wat rechtban ken dergelijke zaakjes heeft op te knappen, niet beschikbaar zou zijn en werd conform dit requi sitoir besloten. Geen bepaalde sieraden der samenleving. De zitting werd ook heden, men zou helaas bijna kunnen, spreken van op de gebruikelijke wijze besloten met een tweetal zedezaken, die behandeld werden buiten tegenwoordigheid van onbevoegd publiek. In de eerste plaats de 47-jarige beroeplooze Noordbrabander, Leendert 'Anth. K„ thans ge detineerd in het huis van bewaring te Alkmaar, als verdacht van het plegen van het misdrijf, nader aangeduid in artikel 249 van het wetboek van strafrecht. Voorts verscheen nog de semigare harmonica speler Anth. de J. uit Petten, vroeger te Hoog woud woonachtig, thans eveneens in voorarrest. Deze man, 'n gevaar voor den weg, is uit de ou derlijke macht en voogdij ontzet en maakte zich meermalen aan zedemisdrijven schuldig. Vermoe delijk zal hij wel, als een psychopaat met vermin derde toerekeningsvatbaarheid, in het psychopa- tenasyl worden ondergebracht. Intusschen lijkt het ons, gelet op de gruwelijke lustmoorden die den laatsten tijd ook in ons land bedreven worden, wel hoogst noodig, dat dergelijke lugubere in- dividuën scherp in 't.oog worden gehouden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4