Kamer van Koophandel Een iets betere tendenz BEURSOVERZICHT Plaatselijk Nieuws —NOORDSCHARWOUDE. Gisteren maakten de oudste leerlingen van de r.k. school alhier hun schoolreisje, vergezeld van onder wijzend personeel en geleiders. Het was zeker een droeve dag, want men heeft niet anders dan regen en nog eens regen gehad. Dit jaarfeest is jammer genoeg met recht jammer, 1 lijk in het water gevallen. Hedenmorgen gingen de jongste leerlingen van deze de school in optocht door het dorp om daarna hun schoolfeest te vieren. Ook hier ontbraken onderwijzend personeel en ge- leiders niet. 1 De dag zette in met een stofregentje, maar de heldere kinderstemmetjes hebben zeker den regen weggezongen en de zon tevoorschijn getooverd, want terwijl wij dit schrijven is het heerlijk weer. Dat het nu zoo mag blijven en deze dag ten volle door de kinderen kan worden genoten. ZUIDSCHARVVOUDE. De heer de Bakker te Zuidscharwoude, die reeds eenigen tijd in het bezit is van een Shetlandsche po- nie, had het genoegen zijn bezit te zien uitgebreid worden met een veulentje, dat dezer dagen geboren werd. LANGENDIJK. Naar wij vernemen zal door het bestuur van de Middenstandstentoonstelling, die zulk een schitte rend succes is geworden, een afrekeningsavond wor den gehouden op 12 Augustus a.s. Deze avond zal rekening en verantwoording worden gedaan, terwijl tevens aan dezen avond een gezellig karakter zal worden gegeven. Uitgenoodigd zullen worden de standhouders met hun huisgenooten, medewerkenden in de stands, en de verschillende dames en heeren, die tevens hun medewrking aan de tentoonstelling hebben verleend. Die gevangenen, eisehen de vrpeid. In de gevangenissen eischten de gevangenen fhet aandrang hun invrijheidstelling. Het kwam echter niet tot. wanordelijkheden. Bij het gedrang in de straten, waar de electri- sehe verlichting niet meer functioneerde, liepen ongeveer 20 personen verwondingen op. Het episch centrum bij Viseiano. Nadere berichten melden: iSedert langen tijd werd Italië niet door een zoo sterke aardbeving geteisterd. De aardbeving begon om 1.10 uur en duurde ongeveer een mi nuut. De hevigheid laat zich Verklaren door het feit, dat het episch centrum, dat' bij Viseiano gelegen is, in de onmiddellijke nabijheid der stad ligt .Tot op het oogenblik worden uit Napels en omgeving 6 dooden gemeld. Volgen» berich ten uit andere bron zo ujieti aantal dooden 30 bedragen. De aardschokken werden in geheel Ita lië gevoeld, met name in de Marken en de Abruz- zen. Schade werd hier echter niet aangericht. In Borne werd het aardbeven slechts als lichte schokken waargenomen. Verdere bijzonderheden uit Napels. Een draadloos telegram uit Napels geeft de volgende nadere bijzonderheden omtrent het daar gebeurde: Van een groot huis is een vleugel ingestort, waardoor een 8-jarig knaapje gedood en 3 vrou wen gewond werden. Een ander gebouw stortte eveneens in, waarbij vele menschen gewond wer den. Groot is het aantal beschadigde gebouwen. Onmiddellijk na de eerste schokken ging in de geheeele stad het electrisch licht uit* waardoor —LANGENDIJK. Zooals reeds bekend mag zijn te heeten, zal het de verwarring onder de toch reeds door een pani 25-jarig bestaan van de Langedijker Winkeliers- Ne- schen schrik bevangen bevolking nog grooter ring en Vakvereeniging nog worden herdacht met j werd. Men vluchtte uit de huizen en weldra het houden van een etalagewedstrijd welke gehou- hadden zich groote menigten verzameld op de den zal worden van 27 Augustus tot 3 September. 6 v Er wordt gerekend op een groote deelname, I °Pen ruimten en m de parken, waar geen gevaar In de gisteravond gehouden bestuursvergadering bestond om door vallend gesteente te worden zijn reeds verschillend estappen gedaan en maat- getrofefn. Het was een droevig schouwspel, waar bij de agitatie nog verhoogd werd door het druk ke rijden van auto's en brandweer. OUDKARSPEL. Maandag van* kermis in deze' gemeente, zal in het lokaal van den heer Vis alhier worden opgevoerd het mooie tooneelstuk „De Distel." Dit stuk zal voor het voetlicht worden gebracht door de tooneelvereeniging „De Maskerspelers" van Bergen. Wij veronderstellen dat reeds de naam van deze NOORDSCHARWOUDE. Het trok vanmorgen den bijzonderen aandacht, dat het aan de laadplaats te Noordscharwoude zoo stil was. Er bleek hoegenaamd niets te doen te zijn In tegenstelling met andere dagen was er thans maar één rijtuig, dat per as de producten had aan gevoerd. Natuurlijk heeft de regen van de laatste dagen den arbeid op het veld tegengehouden, maar wij weten ons niet te herinneren dat het ooit zoo ge weest is. In welk een deprimeerenden tijd wij leven wordt bewezen door het feit, "dat de transport deze week nauwelijks de helft van het normale loon zal ver dienen. BROEK OP LANGENDIJK. MejM. II. Buize, alhier, slaagde te Amster dam voor het examen Nuttige Handwerken. Uit den Omtrek ST. MAARTEN. Bij onderhandsche verkoop is het landbouwers- huis, eigendom van 'den heer A. Blok, overgegaan op den heer Bakker uit Dirkshorn. Een heel, dorp ingestort. In de provincie heeft vooral het dorpje Soccavo geleden, waar bijna alle huizen en, de klokketo- ren van het kerkje instortten. Te Mercato Sanseverino werden 2 personen gedeood. Te Salermo stortte een deel van den dom in. Te Avellino en te Ariano Irvino werden 6 personen gedood en stortten talrijke {luizen in. Men teldé daar tevens vele gewonden. Uit de Marken en Abruzzen heeft men geen be richten omtrent dooden. Buitenland HEVIGE AARDBEVING IN ITALIë. In den afgeloopen nacht is Italië door een hevige aardbeving geteisterd, waarbij talrijke menschen om het leven zijn gekomen. Te Na pels zijn door de aardbeving verscheidene huizen ingestort, tengevolge waarvan 2 personen zijn gedood en 5 gewond. Naar verder wordt gemeld, zijn ook de plaatsen Potenza, Matera, Rio Nero, Melfi, Bazile en Atélla door de aardbeving ge- testerd. Te Bazile werden '10 personen gedood. Te Atella en in de omgeving van| deze plaats zijn 6 personen om het leven gekomen. In Potenza werden drie en in de omgeving van Venoza 7 personen zwaar gewond. Te Filiano zijn talrijke huizen en een kerk ingestort. Öok uit Ascoli, ©atriano en Oancellera worden aardschokken ge meld, evenals te Campo, Basso en Avellino. De regeering heeft terstond een hulpverleening georganiseerd. Paniehf te Napels. Die bewoners van Napels en de naasite omgeving werden kort na een uur in den nacht door hevige aardschokken opgeschrikt. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. In ee noogwenk waren de straten gevuld met menschen* die in allerijl hun woningen verlaten hadden. Volgens de eerste berichten wej-d in een groot aantal gemeenten ernstige schade aan gebouwen toege bracht. Ook vallen er menschenlevens te betreu ren. De brandweer en de fascistische militie zijn overal bezig met de reddingswerkzaamheden. Aan het observatorium van den Vesuvius, waarvan de seismograaf door de hevige schokken uit de veeren gespronge nis, werd schade aange richt. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN VOOR HOLLANDS NOORDER. KWARTIER, ALKMAAR. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier richtte zich met het navolgend schrijven tot het Hoofdbestuur der Posterijen, waarop zij blijkens het onderstaand antwoord een gunstige beschikking mocht ont vangen I Schrijven Kamer van Koophandel. Onze Kamer heeft uit de dagbladen vernomen, dat op eenige beurzen in de groote plaatsen van ons land de gelegenheid open is gesteld tot het afgeven van telegrammen aan op deze beurs dienst doende telegrambestellers. In verband hiermede zou onze Kamer het ten zeerste op prijs stellen van u te mogen vernemen of uw bestuur maatregelen zou willen nemen, op dat ook bij belangrijke provinciale beurzen, der gelijke faciliteiten voor de handelaren kunnen worden ingevoerd. Met name heeft onze Kamer het oog op de Kaasmarkt te Alkmaar, en de belangrijke groen- tenveilingen te Broek op 'I angendijk en Noord scharwoude. Antwosrd van het Hoofdbestuur der Posterijen. Ie. Naar aanleiding van bovenvermeld schrij ven deel ik u mede, dat op de door u genoemde markt en veilingen een proef ter zake zal wor den genomen. 2e. Indien een gunstig resultaat wordt' ver kregen, zal bestendiging van de regeling worden overwogen. Ik stel mij voor uwe Kamer tezijner- tijd hieromtrent nader in te lichten. IWGEZOIIPEli (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur. Mag ik een plaatsje in uw blad vragen, voor eenige regels naar aanleiding van het ingezonden van den heer H. J. Houtkooper,- over den nood der tuinders. Wij mogen, geloof ik, dankbaar zijn voor de aanwijzing van den heer Houtkooper, waan hij zegt waar het geld is voor dezen noodden wel in de eigen organisatie der tuinders. Het Centraal Bureau der Veilingen. Geheel eens ben ik het, en zekér velen met mij, met den heer Houtkooper, als hij zegt dat deze eigen organisatie het li chaam is om allereerst steun te verleenen. Maar dan komt zijn eigen beschouwing betreffende ge meentelijke steun in 't gedrang, en begrijpen wij niet, dat de daad van den gemeenteraad van Koedijk, bij hem toejuiching kan vinden. Mij dunkt, dat ieder regeerend Bestuur wél heeft te overwegen, eer zij geld toezegt voor een of andere zaak, hoe gewichtig ook. Dat het geld is, dat door allen is opgebracht, soms met veel zwarigheid, maar, voor de algemeene belangen. En gaat het nu aan, dat een gemeenteraad daar nu, op de wijze als in Koedijk gebeurde, over beschikt door een belangrijk bedrag toe te wijzen voor te vergoeden verlies, dat toch eigenlijk gerekend kan worden als bedrijfsrisico? Hebben andere be drijven ook niet vaak hun tegenslagen. Ik denk hierbij aan de schipperij, die zich dezer dagen door een maatregel ten behoeve der tuinderij veel schade zag toegebracht. Wij hebben het dezer dagen in een ingezonden stuk! van schip per 'Ludek'e kunnen lezen hoe deze maatregel bedoeld als steun voor de Tuinderij, voor de schipperij funest was. Zou er, als het gevraagd werd aan de ge meentebesturen, ook steun verleend worden aan de schipperij? Wij denken wel van niet; ook ge voelende dat al wat op deze wijze verstrekt wordt, is nemen van den eenen en geven aan den ander, en daarom moet niet dan bij directen nood en gevaren, de gemeente steun verstrekken en vooral niet als in de eigen organisatie steun te vinden is, wat door den heer 'Houtkooper zoo duidelijk is gezegd. En al wjs het kapitaal er voor niet aanwezig, dan moet de eigen organisatie nog in de eerste plaats voor eigen menschen zor gen en niet alles aan de Regeering opdragen, dat is niet de weg, dien wij moeten gaan. Naar mijn meening is die weg niet/' de eerst aange wezene. H. te Br. Faillissementen in Nederland UITGESPROKEN: 21 Juli Gerrit Reijnders, melkboer, Amsterdam, Hoofddorpweg, 14 huis. 21 Juli Hendricus Eduar- dus Augustius Tourel, boekhadelaar, Amsterdam, Ce bralstraat 36 huis. In het op 24 Februari 11. uitgesproken faillissement van Th. Veen, wonende Bussum, Kapelstraat 35, is in plaats van mr. T. J. Kramer, benoemd tot cura tor mr. J. A. van Baren, Amsterdam, Heerengracht 560. Vernietigd op grond van appèl door gerechtshof den Bosch: 14 Juli J. Lammers, Mierle-Dorp. UITGESPROKEN: 22 Juli A. Herbers Lagarde, architect, Steenber gen. 22 Juli A. en P. Rovers, aannemers te Made en aldaar handelende onder de firma Rovers. Made. 22 Juli J. de Leeuw, reiziger in sigaren, Breda, Gin nekenweg 11. 22 Juli Geaard Monker, electro- monteur, Tilburg, Meesstraat 24. 22 Juli Johannes Baptist Henricus Willems, caféhouder, Tilburg, Ker- velscheweg 62. 22 Juli Marinus Johannes Bruijn, winkelier in verlichtingsartikelen, Haarlem, Kleine Houtstraat 113. 22 Juli Jacobus Johannes van As. expediteut Haarlem, Raamvest 29. 22 Juli N. V. Aannemingsbedrijf vh. J. H. van Wageningen, Bloe- mendaal, Bentveldweg 8a. 22 Juli Jacob Samuel Duis, los werkman Zaandijk, Schoenmakerspad 2. 22 Juli Gerardus Hilliger, slager, Haarlem, Bysanti- ufstraat 26 zwart. 22 Juli V. Kranenburg, handelaar in rijwielen en motoren. Halfweg, Zwanenburgèrdijg No. 305. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 22 Juli F. A. A. Willems, Landsmeer. 22 Juli mr. Kasse Zegel, destijds advocaat Heemstede. -- 22 Juli J. Koenders, Haarlem. J. A. Bruurs, des tijds te Tilburg. A Schiks Piuflijk (Gld.) De gemaakte prijzen voor de bloembollen wa ren inzonderheid voor pasbeginnende kweekers op de gehouden veilngen, zoowel te Boek als elders, teleurstellend. Op de gisteren gehouden veiling te Groobe- broekBovenkarspel, was de ondertoon van de markt vrij wat beter, dan de vorige week. Zoo als velen allicht bekend is, heeft de tuinbouw veiling aldaar zich ook bemoeid met den ver koop via de klok van tulpen; niet zonder succes is de eerste veiling verloopen. Op de heden 23 Juli te Bovenkarspel gehou den veiling was er een enorme aanvoer, die voor het overgroote deel geplaatst kon worden.. "We namen van een veilingsbezoeker de volgende prij zen over. Electra f 6.6.50 Couleur Kardinaal 4.50—5 90 Copland 3.70—4.30 Azalia 3.80—4.10 Prins van Oostenrijk 3.70—4.20 Vuurbaak "3.20—3.60 Mr. v. Hoef 3.80—4.— Prospenty 2.50—2.80 Marillo 2.2 60 Mon Trèsor 4.50—5.10 Pride of Haarlem '2.2.20 Bartigon 3.3.70 La Reine 2.2.70 William Pitt 2.70—3.50 Theeroos 2.3.— Flamingo 2.20—3 Generaal de Wet 6.7. Vermilion Brillant 3.203.50 de prijzen, het vorig seizoen be steed, maken de bovenstaande cijfers een pover figuur. Al zwaarder 't Is de Duitsche regeering wel meenens,, met haar bemoeiingen, den inlandschen tuinbouw te steunen. De invoerrechten zijn op zich zelf blijkbaar niet meer voldoende, om de concurrentie met het buitenlandsche product het hoofd te bieden. Ook de spoorwegen moeten 'n. handje helpen. Zoo lezen we 'in de buitenlandsche vakpers, dat ingaande den 21 Juli 1930 een nieuw uitzon deringstarief voor kool, afkomstig uit Holstein en bestemd voor het Rijnsch-Westfaalsche in dustriegebieden werking is gesteld. Gezien den toestand op de veilingen in onze provincie voor vroege kool, en lettend op de Duitsche methoden, mag ze'ker gepleit worden, de tarieven voor kool, bestemd voor uitvoer, aanmerkelijk te verlagen. Er zal iets moeten gebeuren, zoo gaat het niet. Bat voelen we allen. De vraag, zoo uiterst moeilijk te beantwoor den, is maar, wat er dient te geschieden. Nu er van regeeringswege weinig of niets is geedaan ((althans niets is er van bekend gewor den) om de tariefverhoogingen op boter en kaas ongedaan gemaakt te krijgen, hebben de zuivel fabrieken zelf gereageerd -en het besluit geno men, geen enkele machine of onderdeel voor de bedrijven in Duitschland aan te koopen, zoolang dit tarief van kracht blijft. Aan de Duitsche fabrikanten van zuivelwerktuigen is van dit be sluit kennis gegeven. Hier passen de gedupeerde bedrijven dus zelf retorsie toe. De Nederlandsche tuinbouw zou in dezen ook wel iets kunnen 'doen, daar b.v. geen Duitsch materiaal voor kassenbouw, voo fïnstal- latieën en werktuigen te koopen. Of het echter iets helpen zou,- is een andere vraag, die we zoo op eenmaal niet kunnen beant woorden. Bij gebrek aan reëele orders van eenige betee- kenis zijn de internationale beurzen allerwege ten prooi aan de wisselende stemmingen der beroeps handelaars, die nog steeds overwegend a la baisse oprereeren, onder den invloed van de voortdurende slechte berichten, zoowel op economisch als op poli tiek gebied. De voortdurende afbrokkeling van aandeelen Phi lips Gloeilampen wordt door de talrijke dwaalster ren der beurs zonder vaste woon- of verblijfplaats de laatste maanden als een soort van natuurphae- nomeen beschouwd waaraan zij zich op gelijke wijze laven als de landbouwer geniet van de vruchten des velds. Daardoor ontstaat natuurlijk een zeer eenzij dige marktpositie, hetgeen mid-weeks tot uiting kwam toen een deel der beroepsbaisse uit onbe redeneerde gevoelsoverwegingen tot overhaaste dek king overging. Het behoeft geen betoog, dat door een en ander het aspect der markt uiterst bedrie- gelljk is en steekhuodende conclusies zijn dan ook uit eenige flauwe of willige dagen niet te trekken. Alle berichten nopens het bedrijf van Philips worden thans door de speculatie op een goudschaaltje ge wogen. Den laatsten dag der week werd weer aan een order van 400.000 gloeilampen, door Zuid-Ame- rika aan Rusland verstrekt, waarde gehecht. Daar tegenover staat het feit, dat Philips o.a. te zamen met twee groote Engelsche electriciteitsmaatschap- pijen in Australië een fabriek entameert, hetgeen niet bepaald er op wijst dat het concern vleugellam zou zijn geslagen, gelijk de contramine gaarne waar zou willen maken. De ongelooflijkste praatjes doen trouwens over dit nog kort geleden tot in de wol ken verheven bedrijf de ronde, en het is geen wonder dat argelooze particulieren en ten slotte toe komen hun makelaar op te bellen met de vraag of het waar ls dat Philips thans werkt met een verlies van 30 millioen per jaar. De nieuwe zgn. koude radio lamp der Telefunken schijnt op een Patent te be rusten, dat aan Philips reeds lang bekend was, maar waarvoor geen commercieele exploitatie mo gelijk scheen. In het kort. voor outsiders is een zoo gecompliceerd bedrijf in geenen deele te beoordee- len, en ten aanzien van dit fonds is en blijft het .publiek stuurloos, daar hun raadslieden zelf niet meer weten, waaraan zij zich te houden hebben. De kunstzijde-hausse stak van wal op een wijze, die een flauwe herinnering wekte aan de dagen van Olim. Het slot kwam in eel wat kalmer tempo, voor al onder den invloed van Berlijn, waar de stemming zeer gedeprimeerd werd door interne politieke moei lijkheden, die op hun beurt weer hoofdzakelijk ge baseerd zijn op den berooiden toestand der finantien Wij hebben reeds eerder onze meening tot uit drukking gebracht dat de wijze waarop de zich noemende finantieele deskundigen het oorlogspro bleem van de schattingen hebben opgelost(i) on herroepelijk spaak moet loopen, nu de algemeene wereldcrisis Duitschland van de geringe kans heeft beroofd om elders ad libitum te leenen, en zijn hadel en nijverheid gelijk overal ter wereld is gekort wiekt. Het besef, dat de mogelijkheid van verras singen hier niet moet worden onderschat, drukte zich weer sterker uit in een hernieuwde daling der nieuwste oorlogsschattingsobligaties. De wereld conjunctuur heeft het menschdom bij de tgenwoor- dige irrationeele organisatie van productie en con sumptie nu eenmaal niet in de hand (al kon het anders en beter zijn),maar waarom de economie van Europa ten pleiziere van een oorlogsdogma to taliter in de war moet worden gebracht, is moeilijk te zien. Wat gold van onds: „Quos vult perdere Jupiter, dementat Prius. Ondertusschen worden de krampachtige pogingen om de overproductie te doen verdwijnen met den moed der wanhoop voortgezet. De rubberlieden zul len thans pogen een algemeene restrictie van 25 pro cent door te voeren. Dat de tinboeren een drastische restrictie voorstel len, is met de rubberrestrictie in het geheel niet te vergelijken. Het doet er weinig toe, of men een mi neraal nog een wijle in den grond laat. Integendeel moet een restrictie ook of juist voor latere geslach ten een daad van wijs beleid geacht worden, want met minerale schatten moet men zoodanig omsprin gen, dat niet meer wordt gedolven dan voor het werkelijk gebruik van noode is. De huidige crisis is een combinatie van onder consumptie en overproductie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6