IB Si - ZMnii 11930 Een watertochtje Binneniandsch Overzicht Nieuwstijdingen Koude- en hittegolven in 't buitenland. - Hier noch het een noch het ander. Slecht vooruitzicht voor vacantiemenschen. En- de desespereert niet. Mindere opbrengst der Rijksmiddelen. Geen reden tot on gerustheid. Tot nog toe geen onvoordeelig Jaar. Mindere opbrengst der accijnzen. Invoer van Deensch vleesch. Maatregelen gevraagd o.a. tegen den verkoop van dit vleesch voor inlandsch vleesch. De gas kamer te Utrecht. Ongerustheid. Al leen onschadelijke gassen in de gaskamer. Matafto, het middel tegen mond- en klauwzeer. Mededeeilgn daaromtrent van de regeering. Terwijl uit Zuid-Afrika berichten komen omtrent een koudegolf en uit Nrd-Amerika melding gemaakt wordt van een hittegolf zitten we in ons land in een regen- en windperiode, die na het aanvankelijk schitterend zomerweer heel onaangenaam aandoet, en ongetwijfeld, als het menschen waren, die ons het tegenvallertje op weergebied berokkenden zou het protesten regenen over al dien regen. We hebben natuurlijk aan de weerkundigen van professie in 't algemeen grooten steun en vandaar dat menigeen met belangstelling de weerberichten heel ijverig bijhoudt en den barometer zorgvuldig gadeslaat. Maar, we hebben kunnen lezen, dat de algemeene weerstoestand een beetje (erg) in de war is en dat we aan een tijdelijk vooruitgaan van den barometer maar liefst geen al te gunstige conclusies moeten vastknoopen. Intusschen ziet menigeen met angst en beven den vacantietijd tegemoet, waarin door het weer zoo heel veel goed gemaakt, maar ook zoo heel veel bedorven kan worden. Het is ook niet aan genaam zich in een of ander ontspanningsoord het gedroomde natuurgenot te zien bederven door een op ongeregelde tijden verschijnende stortbui. Wie verteert 'hu graag zijn geld in armoede? Doch ge dachtig aan het bekende „ende desespereert niet'" moeten we maar geduldig afwachten. Wij zijn in den laatsten tijd lichtelijk verwend ge worden door het feit dat de Rijksmiddelen geduren de vele maanden meer opgebracht hebben dan de overeenkomstige van het vorige jaar. Maar, het is nog geen botertje tot den boom en na de vette maanden komen misschien de magere, kwam althans één magere, nl. de verloopen maand Juni, die met de gelijknamige maand van het vorige jaar verge leken een nadeelig verschil toont van ongeveer zes tigduizend gulden. Wat op zichzelf al heel weinig beteekent en te meer beteekent dit bedrag op de totale maandelijksche inkomsten weinig. Maar ten slotte de opbrengst over het eerste half jaar van 1930 nog eenige millioenen meer bedraagt dan die over het eerste half jaar van 1929 en zij nog onge veer zeven tien en een half millloen blijft boven de raming. Reden tot ongerustheid zit er dus in de betrekkelijk geringere opbrengst over Juni niet. Onder de middelen, welke minder opbrachten behoo- ren de accijnzen op het geslacht. De oorzaak van die daling is niet bepaald te zoeken in een verminderd vleeschgebruik, maar moet voor een belangrijk deel te verklaren zijn uit het feit, dat veel vleesch in ons land wordt ingevoerd uit Denemarken, voor welk vleesch wel invoerrecht, maar geen accijns betaald wordt. Met de tabakaccijns gaat het prachtig. Wij Hollanders houden onzen naam van rookers bij uit nemendheid nog steeds hoog en zeker zal het naar beweerd wordt het steeds toenemend sigarettenver- brulk van invloed zijn. Die groote invoer van vleesch uit Denemarken heeft, zooals te begrijpen is de aandacht getrokken in de eerste plaats vanhen, die belang hebben bij of voor de belangen opkomen van den vleeschhandel en den veeteelt. Door de Veevérbeteringscommissie van de Provincie Overijsel is een adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw, waarin gewezen wordt op den grooten omvang welke het gebruik van buitenlandsch vleesch, spe ciaal uit Denemarken hier heeft aangenomen. Ge noemde commissie verzocht aan den minister maat regelen te nemen, waardoor de consumptie van bin neniandsch vleesch bevorderd kan worden. Uit het bij het adres gevoegde tabellen blijkt, dat voor de stad Enschede het aantal aan het abattoir geslachte runderen, vergeleken met het vorige jaar voor de maand Juni daalde van 538 op 164 stuks en het gewicht van het buitenlandsch vleesch steeg bv. voor de maand Mei tot het honderdvoudige. Het zou voor een minister al heel gemakkelijk zijn als hij (met eenige kans op succes) kon zeggen: men schen, eet meer binneniandsch vleesch bevoor deelt en bevordert het Nederlandsch fabrikaat. Maar er zit meer aan vast. De anti-vegetarische uitroep eet minder veleesch, vindt wellicht bij velen nog weerklank, maar in den regel wordt ook op den prijs gelet en de lagere prijs zal wel oorzaak zijn, dat het buitenlandsche vleesch, speciaal dan Deensch, er bij de menschen ingaat als klokspijs. Met het Deensche vleesch gaat het overigens al net zoo als indertijd (of nog) met het bevroren Argentijnsch vleesch. We hebben tenminste vernomen dat er menschen waren, die meenden dat dit buitenland sche voor binneniandsch verkocht werd. Dit zullen in elk geval wel uitzonderingen zijn geweest. Even wel, een der kamerleden heeft aan den minister, bovenbedoeld, gevraagd, of het hem bekend is, dat geregeld groote partijen Deensch vleesch hier te lande worden ingevoerd welk vleesch hier als in landsch vleesch wordt verkocht. Ongetwijfeld zal den minister den invoer van Deensch vleesch bekend zijn. Het verkoopen van Deensch vleesch voor in landsch zal hem mogelijk niet bekend zijn. Ge vraagd wordt of de minister bereid is te gelasten dat door verkoopers van het buitenlandsche product wordt aangegeven, dat de koopers met buitenlandsch vleesch te doen hebben. Precies. Als de menschen dan nog het buitenlandsche verkiezen moeten ze t zelf maar weten. Ongetwijfeld heeft ieder er recht op te weten wat hij koopt. Dat is buiten kijf. De utrechtsche „gaskamer" heeft eenige onrust gewekt, welke onrust tot uiting gekomen is zoo on der de vroede vaderen van de Bisschopsstad, als in het parlement. Op een tot het college van B.en W. gestelde vraag werd geantwoord, dat gebleken is, dat de bedoelde „gaskamer" niet zal worden gebruikt om giftige gassen te probeeren, doch dat in die „gaskamer" alleen zal worden onderzocht of de aan de manschappen uit te reiken gasmaskers goed pas sen en daar schijnt men geen gif gassenbijnoodg te hebben, tenmisste beweerd wordt dat in de „gas kamer" door verbranding van kleine hoeveelheden chemicaliën slechts schadelijke gassen zullen worden verwekt B en W. zouden (Maandag jl.) te bestemder plaatee nmdedeelen, dat de opr^hting van een gas kamer" voorkomen moet worden indien niet vo komen zeker was dat slechts voor de omgeving onschadelijke gassen zouden w°rden afgevoerd. De oprichting van een „gaskamer kan ^^^ebe- schieden zonder toestemming van Het Aftrokken stuur. Evenwel, zelfs al worden door de betrokken autoriteiten de noodige voorzorgen genomen tegen eenlg gevaar (en daar moeten we toch niet aan twij- felen) dan zouden we toch zoo zeggen, dat in elk I geval een „gaskamer" hoe onschuldig ook, beter ge- j plaatst ware op een of ander militair terrein, al was I het alleen maar om de menschen gwust te stellen, I voor wie eenmaal het woord „gaskamer" een on- 1 aangenamen en gevaarlijken klank heeft. Door een kamerlid is reeds (ongeveer midden Ju ni) aan den minister een en ander gevraagd met be trekking tot het middel „Matafto" tot bestrijding van het mond- en klauwzeer. Gevraagd wer<j o:a. of de minister inlichtingen kon verstrekken omtrent de werking van het middel, dat volgens berichten uit Spanje daar onder wetenschappelijk toezicht is toe gepast. En verder: of de minister indien hij de inlichtingen niet kon geven, bereid zou zijn onmid dellijk inlichtingen te doen inwinnen en eenige on bevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zen den om 'zich daar ter plaatse omtrent de werking van het Matafto op de hoogte te stellen. En voor het geval dat de berichten uit Spanje hoopgevend mochten zijn, werd gevraagd ten spoe digste in ons land proeven te doen nemen. De regeering heeft geantwoord: op grond van bij den directeur van het Internationaal bureau voor Veeziekten ingewonnen inlichtingen deelt zij mede, dat het middel geen enkele specifieke werking heeft en dat de verkoop ervan in Spanje verboden is, omdat het niet geregistreerd is. nadat door een des betreffende commissie in een vaag rapport de voorbe hoedendewerking van Matafto als twijfelachtig werd gekwalificeerd. Er moeten er in ons land nog velen zijn, die aan de mogelijkheid blijven vasthouden, dat het middel in Spanje wel succes gehad heeft. Vooral door deze zal het betreurd worden, dat onze regee ring niet zelve een of meer deskundigen naar het land van Sinterklaas heeft uitgezonden. Vooral in dezen tijd crisistijd zou een deugdelijk middel tegen de gevreesde ziekte in menig opzicht een ware uit komst zijn. Onze regenmaker, de heer Veraart, krijgt op het oogenblik een gevoelig lesje. Dat beetje mist, zoo klinkt de stem van Pluvius, dat jij weet te verwek ken, door het neerwerpen van ijskristalletjes, is niets bij hetgeen ik thans laat zien. Het is dan ook het beeld van een roerende overeenstemming der goden, nl. het besluit, naar het schijnt, de menschheid van de oppervlakte der aarde weg te spoelen. Winden en zeeën schijnen de opdracht trouw te vervullen: de regen valt bij stroomen neer en alle wateren ver breken hun boeien. Geen berg of dal is meer te onderscheiden, Geen bloeiend landschap kan meer 't oog verblijden, En bijna al wat leeft, vindt in den vloed den dood. De kamertemperatuur is niet hooger dan 64 0 F., de barometerstand 754, wijst naar regen, wind of storm en om het nauwkeurig na te gaan knip je even het electrisch licht aan, want donkere wolken, grauwe luchten en onheilspellende buien vormen het ondoordringbaar gordijn, waar boven de blauwe hemel koepelt, van welken onze dagvorstin alle moeite doet zoo af en toe een lichtschijnsel door den sluier heen te boren. Het doet werkelijk een toer, niet met de natuur mee te huilen. Druipende jassen en broekspijpen komen je kantoor binnen. De hoed hoorde je reeds uitslaan op de mat, tegelijk met het geluid van het voeten vegen, waarbij gelukkig maar, het gast vrije „salve" kleverig overdekt wordt met wat de bezoeker zoo beleefd is achter te laten. Het dienst meisje, dat naarstig bij haar huiswerk ook de mat wil afschrobben houdt het „salve" tegen den muur en geeft een proeve van haar kunst iri recht lijnig teekenen. Blijf daar nu maar gestemd onder. Om wat op dreef te komen steek je een sigaar aan. Alles kleeft van de vocht. De sigaar lijkt wel een oude gummi slang; maar rooken wil je toch en vier lucifers zijn noodig om hem te doen ontbranden. Kranten en brieven hebben door de gleuf van de brievenbus natvlekken en -streepen gekregen. De adressen zijn gevloeid en teekenen zwarte, blauwe en violette vlekken, als blinde eilanden op een landkaart, waar van wij vroeger de namen moesten kennen. En als je het niet wist, en je draaide wat heen en weer, dan vond de leeraar, „dat je daar weer zat te draaien als een worst in een snertketel." En terwijl ik dit neerschrijf breken de wolken en komt een stukje blauw te voorschijn, waaruit je net een soldatenbroek kan snijden. Even kijken naar den wind een tikje op den barometer ja, werkelijk, het neuriet in ons: „Laat, o hoop ons hart verzoe ten." Wij zien Deucalion en Pyrrha op den Parnas sus, beschermd door Jupiter. De zon heeft juist ge legenheid even op mijn raam te tikken en naar buiten ziende, zingt 't in ons: „Ich küsse ihre Hand, Pandora!" „Wel was na korten tijd het water weer verdwenen, Maar treurig was het beeld, door 't zonnelicht be schenen." Kom, troost het in ons, je hebt Het verleden Maan dag nogal aardig getroffen. Nu, ja, op de boot kre gen wij een slagregen zóó geweldig, maar laat ik regelmatig vertellen. Het was de Kaagweek 1930. Dat beteekent dat de watersport in die week op de Kagerplassen bij Warmond, Zuid-Holland, haar hoogtepunt heeft. Dan ziet men daar een veld van jachten en jollen, spannende races, blanke zeilen en lawaaiig knetterende motoren. Duizenden watersport liefhebbers trekken daar heen, daar is het startter rein, waar de grootste gezelligheid heerscht. Maar de wedstrijden zijn verregend en daarom, zij ge troost, een schrale troost echter, anderen deelen het zelfde lot. Toch troffen wij het Maandag het dreigde wel en het weer werd er ook niet beter op, maar toch Een rondvaart over de Kager- en Brasemermeer is heusch de moeite waard. Slechts per boot kan men in dit gebied door dringen. Duizenden Hollanders maken in den zomer deze rondvaart om de bijzondere schoonheid van de ze streek te genieten, doch ook vreemdelingen ko men in telken jare grooter aantal, om aan boord van een der booten dit gebied te doorkruisen, dat dan ook typisch Hollandsch is als geen ander. „It costs so little to see so much in Tulip-Land", schreef een Amerikaan, nadat hij op raad van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een dollar en een zomerdag besteed had voor deze reis, welke tegenwoordig vanuit drie plaatsen gemaakt kan wor den. Den Haag, Leiden en Amsterdam. Wij vertrokken uit Leiden met een der „stoom jachten" der reederij Van der Schuyt. De vaart gaat midden door de oude stad over de Vest, waarna men spoedig op den Ouden Rijn komt. Nu raadplegen wij onzen reisgids. Slechts enkele korte aanwijzingen kunnen wij ge ven van de dorpjes, welke men passeert, evenzeer als wij slechts een enkel punt in een krijtteekening konden vastleggen van de reeks van fraaie beelden van het landschap, dat hier zoo rijk aan schoon heid en afwisseling is, van de wijde uitzichten over de Meren waar talrijke sierlijke zeiljachten kruisen, van de wazige weilanden met hier en daar boer derijen en vee, dat tusschen de verspreide boom groepen graast, van de schilderachtige dorpjes, wel ker kleine veelkleurige huisjes in gestrekte lijn ge bouwd zijn langs de vaarten, en waar ook de zwaar beladen vrachtbooten der reederij v. d. Schuyt voor bij stoomen. Aangezien een uitstekend restaurant aan boord aanwezig is, zetten de meeste passagiers zich gedu rende de vaart op den Rijn aan den wel verzorgden lunch. Nadat men Leiderdorp ter linkerzijde gepasseerd is vaart men langs de fraaie tuinen en buitenplaatsen en langs boerderijen en pannenfabrieken, welke een beeld geven van de welvaart dezer streken. Nabij Koudekerk ziet men rechts den molen, die als geboortehuis van Rembrandt vermaard is gewor den. De Rijn wordt een half uur verder verlaten bij de Molenaarsbrug, waar men de Heimanswetering in vaart. Heel in de verte ziet men nog aan bakboord de spitse torens van Leiden, terwijl men recht vooruit naar het schilderachtig gelegen dorp Woubrugge koerst. De vaart was hier voorheen en is nog hoofdader van het verkeer; alle huizen zijn met den voorgevel naar den waterkant gebouwd en wanneer achter de huizen soms een straatweg ligt, is die in later tijd aangelegd en van ondergeschikt belang. Na Woubrugge wordt het uitzicht ruimer. In den Vierambachtspolder ziet men prachtige kudden vee in groene weiden, doorkruist met slooten en vaar ten en omzoomd door boschpartijen, waaruit hier en daar daken van huizen en kerktorentjes omhoog kijken. Het vaarwater wordt breeder en spoedig is men op het Brasemermeer. De wind heeft op deze wijde watervlakte een lichten golfslag gewekt; het water stuift langs de steven van de boot, die hier in deze ruimte vrijer haar koers kan kiezen. Links steekt de toren omhoog van Roelof-Arendsveen. De huizen, aan weerszijden van de rechte vaart gelegen, zijn met tallooze draaibruggetjes over de vaart verbon den. Het dorp kwam in latere jaren tot bloei door den groenteteelt; tuinen voor en tuinen achter; overal bedrijvigheid, zaaien, planten en oogsten. Ook de kleine eilanden, hier en daar in het meer verspreid, zijn bedekt met groentebedden. Op het midden van de plas gekomen valt dadelijk rechts het aardige torentje van Rijn-Saterswoude op, uit het groen opkomende en zich spiegelende in het heldere water. Iets verder ziet men al even schilderachtig nabij de Westeinderplas Leimuiden liggen. Bij het verlaten van het Brasemermeer vaart men de Oude Wetering op. Deze is 1.5 KM. lang, en even lang is het bekoorlijk dorp van dien naam, dat langs deze vaart gebouwd is; huizen links, scheepswerven rechts, tot waar men eveneens aan de rechterzijde een bijzonder fraai en karakteristiek Hollandsch vergezicht verkrijgt over de breede Drecht, waar langs men de Amstel kan bereiken. De boot vaart echter de Drechtmond voorbij en bereikt een oogenblik later de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Op dezen hoek, waar de uit Amsterdam komende boot de eigenlijke rondvaartroute bereikt, verrijst het meteorologisch observatorium van Rijnland. Vanaf de Ringvaart ziet men rechts neer op den bodem van het oude Haarlemmermeer. Waar eens alles water was, zijn thans vruchtbare landouwen, doorsneden met fraaie wegen en overal flinke boer derijen; links voorbij het dorp Nieuwe Wetering vindt men Alkemade- en Lijkerpolder met weide landen en groentetuinen. Vooral de vreemdelingen worden hier steeds weer getroffen door deze vaart op het water, dat zoo veel hooger staat dan het land in deze diepe polders gelegen is, doch ook Hollanders geraken hier onder den indruk van het groote werk dat verricht is om deze terreinen droog te maken, en van de bereikte schitterende resultaten. Geen wonder dat de hier verkregen uitkomsten de Ne- derlandsche regeering hebben doen besluiten tot het ondernemen van een dergelijk werk van nog veel grooter beteekenis: de droogmaking van de Zui derzee. Verder voortvarende ontwaart men spoedig in de verte het gebouw van de „Leeghwater" het stoom gemaal, dat bij het droogpompen van den Haar lemmermeerpolder een groote rol heeft gespeeld. mer hojipvt m"n het Yon-pi-mepf. met het buurt schap De Kaag, behoorende tot de gemeente Alke- kemade. Het Kagermeer is een zeer onregelmatig gevormde plas, die echter juist daardoor een oneindige reeks van vergezichten aanbiedt. Een deel van de Kaag is op het Kagereiland gelegen, rondom een minia tuurkerkje gebouwd. Op een ander eilandje ligt de bekende boerderij De Eenzaamheid" voorwaar een welgekozen naam. Dit oord heeft een zeldzame bekoring, doch ook de vaart over het verdere Kagermeer biedt ver rassend veel moois en is vol afwisseling. Dit meer is dan ook een uitgezocht en geliefd oord voor de watersport en talrijk 2iijn de zeiljachten, welke hier voor wedstrijden en kruistochten rondzwerven, en welke tegen den nacht de groote jachthavens van de Leede opzoeken bij Warmond, dat met zijn hui zen en kerken tusschen zwaar geboomte verscholen ligt. De boot vaart hierna de Zijl op, van waar men schil derachtige kijkjes heeft op Sassenheim en Poelgeest, totdat de aandacht geheel geboeid wordt door het fraaie uitzicht op de daken en torens van Leiden, welke een levendig silhouet tegen den hemel aftee- kenen. Toen wij thuis waren dachten wij nog even aan den slagregen. Neen, het was toch waarlijk al te erg. Een Engelsch gezelschap verorberde echter even gretig zijn lunch, gebakken aardappelen, doperwten, biefstuk en nog een paar liflafjes. Een ander liet zijn onderkin rusten op zijn das, die (zijn onderkin) trilde van pleizierlachjes; wij lieten den inhoud van onzen knapzak eveneens goed smaken en genoten later van heerlijke vergezichten over het schoone polderland, dat wij bewonderden om z'n heerlijke landouwen. Men noemt 't den schoonsten watertocht en wij erkennen gaarne dat deze tocht zenuwsterkend is en het beklemde hart verruimt. Wie dezen tocht maakt vindt belooning in het steeds afwisselende en schoone panorama, dat dit stukje Holland ons biedt. Deze wijde plassen schaarden geheel zeilend Ne derland rondom haar boorden. Faillissementen in Nederland UITGESPROKEN: 15 Juli: L. Wetzels, koopman, Industriestraat 22, Spekholzerheide Kerkrade. 23 Juli L. Maas, koop man en winkelier, Glanerbrug, Schoolstraat. 23 Juli A. de Jong, Hengelo (O.) Eikstraat 11. 23 Juli H. J. Bourgonje, Enschede, Lipperkerkstraat 44. 23 Juli Wiggerinus Jan Kreuk, chauffeur-vrachtrij- der, Ysselomnde. 23 Juli D. Schinkel, slager en koopman Oost en West Souburg. 23 Juli de N.V. Motoren en Constructiewerkplaats „Het Kanaal", voorheen firma Reitsma v. d. Werke en Bakker te Wemeldinge. 23 Juli Jan Willem Bredewoud, kleer maker Kampen, Vloeddijk 141. 23 Juli W. Wach- terveld aanneemr Kampen. 23 Juli, K. Pennin, koopman Zeist, Joubertlaan 13. 23 Juli W. Busink schilder, Zuilen Bussumeslaan 45.- 23 Juli M. M. Roelofs, autoverhuurder, Utrecht, Steynstraat 1 en Ibis. 23 Juli A. Mosterd, winkelier, Soest, Konin- ginnelaan 18. 23 Juli J. W. van Attekum, koopman Utrecht M. A. de Ruyterstraat llbis. 23 Juli Evert van der Tweel Utrecht, Vondelkade 62. 23 Juli J. Veenendaal, kunstschilder, Eemnes Laarderweg 64 23 Juli D. P. Hofstede, groentenhandelaar, Bilt- hoven. 23 Juli D. Sluije koopman en winkelier, Utrecht, Coornhertstraat 12. 23 Juli H. W. Assink handelende onder deri naam Nederlandsche Verband stoffenfabriek wonende te Amsterdam! Amstelveen - scheweg 131, zaak drijvende te Buitenveldert gemeen te Nieuwer Amstel Cath. van Clevepark 41. 23 Juli Cornelis Balver, koopman in vee, Uithoorn, Bo- terdijk 33. 23 Juli S. Henselijn, koopman Amster dam, Dan. Theronstraat 12. 23 Juli Caspar Israël slagersbediende Amsterdam, Alb. Cuypstraat 219 II. 23 Juli A. A. Boas, timmerman, wonende Amster dam, Chr. de Wetrstraat 22 I. (opslagplaats Kerk straat 415 aldaar.) 23 Juli R. Kok Hzn., schipper vroeger wonende te Amsterdam van Heemskerckstr. 31 II, thans verblijvende aan boord van den Rijnaak „Stockhom" in Duitschland. 23 Juli J. C. F. van Erp, koopman Amsterdam, Valeriusstraat 137, boven. 23 Juli J. L. Hollaer, zonder beroep Amsterdam, voorheen winkelier in koloniale waren, wonende te Amsterdam, Javaplantsoen 21 III. 23 Juli Pieter Ladenius winkelier in aardappelen, groenten en fruit Amsterdam 2e Atjehstraat 54huis. 23 Juli de N.V. onder de firma Gebr. Story in liquidatie en hare vennooten Gerardus Story, Willem Albert Story en Johan Story, allen onderscheidelijk gevestigd en kan toorhoudende en wonende te Amsterdam, Archime- desweg 54huis. 23 Juli Cl. Martron, van echt ge scheiden echtgenoote van Bonheur wonende te Am sterdam Warmondstraat 147 links. 23 Juli Willem van Otegem, scheepmaker, Amsterdam, Zaanhof 55. 23 Juli H. C. te Pas, koopman Amsterdam van Spil bergenstraat 86. 23 Juli de Sportvereeniging Ne derlandsche Handelmaatschappij, houdende haar be stuur zitting of kantoor te Amsterdam, Vijzelstraat 32. 24 Juli Geertje de Vries, costuumnaoister, wo nende te Amsterdam, Heerengracht 131 huis. 24 Juli Cornelis Josephus Willebrordus van Walstijn, winkelbediende wonende te Amsterdam, Madelieven tsraat 1 huis. DIEFSTAL VAN 1500 GULDEN. Een twintigjarige dienstbode te den Haag heeft dezer dagen kans gezien de familie bij wie zij in dagbetrekking was, voor een bedrag van ruim ƒ1500 te bestelen. J. M. van der B., zoo luidt de naam van de die vegge, welke een kamer in de Piet Heinstraat bewoon de, was sedert eenigen tijd in betrekking bij den heer van D., die aan het Scheveningsche Veer een koffiehuis heeft. Laatstgenoemde had in zijn waschcommode welke zich op de slaapkamer boven bevindt, een ijzeren geldkistje staan, waarin deze een reservebedrag van ƒ2700 bewaarde. Reeds lang had de eigenaar het voornemen gehad dit bedrag op een bank te deponeeren, waaraan hij tot nu toe om verschillende redenen echter nog geen gevolg had gegeven. Een voorgenomen uitstapje der familie was oorzaak, dat de man Dinsdagmorgen vroeg het geldkistje wilde openen en tot zijn niet geringen schrik ontwaarde, dat er ruim 1500 aan bovenge noemd bedrag ontbraken. Reeds bij het openen van het kistje, hetwelk van een gewoon slot was voor zien, koesterde de man argwaan, aangezien hij al tijd gewend was het slot tweemaal om te draaien. Onmiddellijk viel de verdenking op de dienstbode, die veertien dagen te voren, voorgevende ongesteld te zijn, uit haar betrekking was weggebleven. Nog meer werd dit vermoeden versterkt toen men zich de buitensporige uitgaven, welke zij zich den laat sten tijd veroorloofde, herinnerde. Zoo had de jon gedame, zich behalve een fiets, ook dure kleeren, o. a. een hoed van f 2ó en tal van snuisterijen aange- schaft Zoodoende kon de politie, met deze gegevens ge wapend, dezer dagen reeds tot arrestatie van de verdachte overgaan, die spoedig daarop dan ook een volledige bekentenis aflegde. In haar bezit werden nog ongeveer f300 benevens verschillende sieraden welke zij zich hoogstwaarschijnlijk van het ontvreem de geld had aangeschaft, gevonden. Het kistje vertoonde hoegenaamd geen sporen van inbraak. Vermoedelijk heeft de dievegge met het sleuteltje, hetwelk zich aan den sleutelring van de meesteresse bevond, tijdens haar afwezigheid het geldkistje geopend. Of zij het bedrag in eens of wel bij gedeelten ontvreemd heeft, kon nog niet wor ^Het^m^isje genoot bij de familie het volle vertrou- EEN OUDE TRUC. Een woonwagenbewoonster heeft dezer dagen bij een ouden landbouwer in het Culemborgsche Veld een bedrag van ongeveer f500 aan bankbiljetten weten te ontvreemden. Zij kocht voor enkele guldens twee antieke borden, welke op den schoorsteenman tel stonden, vroeg geld terug van f 25, doch verlang de daarbij twee briefjes van f 10, gemerkt met let ter K, omdat deze naar zij den man wijs maakte, twee kwartjes duurder waren. De oude man gaf haar den zin en liet zich door de vrouw gedienstig helpen bij het uitzoeken van het bankpapier. Toen hij even later tot de ontdek king kwam, dat hij zijn papiergeld kwijt was, was de vogel gevlogen. ONHANDIG. Mevrouw tot de nieuwe dienstbode„En dan wilde ik je nog even zeggen meisje, dat we hier allen ge heelonthouders zijn." Dienstbode: „O, dat treft goed, mevrouw, ik heb vroeger ook al eens bij een bekeerde dronkemansfa- mille gediend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3