Raad Heer-Hugowaard Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Bureel Mschamde. Stemmingsbeeld ui> Groentenland Uit de" 0mtrek NOORDSCHARWOÜDE - DIRECTEUR P. PRANGER CONCERT Op Donderdag 31 Juli 1930 (op het schoolplein] AANVANG 8.30 (N.T.) NIEUWE LANGE1UKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs maanden 1.15. Uitgave: Firma I. H. KEIZER. - Redacteur I.KEIZER. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. ..Wie t' schriklijkst hiervan zwijgt, Heeft 't best er van gesproken." De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag middag voltallig onder voorzitterschap van bur gemeester W. van jSlooten, tevens secretaris. De voorz. opende de vergadering imet een woord van welkom en las vervolgens de notulen van de 30 Juni gehouden vergadering, welke conform werden vastgesteld. Op een verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Oudorp om een bijdrage voor het eind de?er maand te houden schoolfeest, werd afwijzend be schikt, conform het advies van B. en W.., die op merkten, dat ook een andere gemeente, waarvan kinderen in deze gemeente school gaan, niet door deze gemeente om een "bijdrage wordt gevraagd. De heer Tromp wees er op, dat voor school feesten in eigen gemeente ook geen subsidie wordt gegeven. Weth. Krom, achtte het beter, dat iedere pa rochie uit eigen middelen zoo'n' schoolfeestje be kostigde. Van den .heer O. Vader was een verzoek inge komen om efen vergoeding in de kosten van ver pleging van zijn vrouw in een sanatorium te Hil versum, gedurende vijf maanden of korter. De voorzitter heeft adressant gevraagd, wat hij bij kon dragen. De kosten zijn f3.50 per'dag. Adressant, berichtte 15 a 20 gulden per maand te zullen bijdragen. Weth. Krom vond het bezwaarlijk gemeente gelden te voteeren voor een sanatorium te Hil versum, waar de verpleegkosten per dag f0.50 hooger zijn dan elders. Den heer Kostelijk stelde inwilliging van het verzoek voor, als de man in de kosten bijdraagt. Aldus z.h.s. besloten. Van de heeren Bruin en Blom was een schrijven ingekomen, waarin teleurstelling wordt geuit over niet-inwilliging van het verzoek om licht punten op hun pad aan te brengen, waarom als nog wordt gevraagd. De heer Tromp wijst er op, dat alleen lichtpun ten worden aangebracht op een bestaand net; daarvan is hier geen sprake. Besloten werd, wederom om deze redenen af wijzend te beschikken. De heer Kostelijk wees er nog op, dat de straatverlichting toch al niet loonend was. In behandeling kwam hierna het rapport van de Commissie tot nazien der rekeningen van het G. B. B. en het Burgerlijk Armbestuur. De heer Kooij brengt namens de commissie, waarin mede zitting hadden de heeren Tromp en Kuis rapport uit. D,e rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1929 bedroeg aan ontvangsten f8535.95; aan uitgaven f9832.—, alzoo een nadeelig saldo van 'f 1296.05. De rekening van het G. E. B. over 1929 be droeg aan ontvangsten f43795.02; aan uitgaven f34201.54, alzoo een voordeelig saldo van f9593.48. De commissie heeft alles akkoord bevonden en adviseert tot goedkeuring der rekeningen. De heer Kostelijk vraagt naar aanleiding van het, tekort bij het, Burgerlijk Armbestuur of dit ontstaan is door de gepleegde fraude door overle den kassier. De Voorz. antwoordt hierop bevestigend, zon der deze verduistering zou er wellicht geen tekort zijn geweest. Op een desbetreffende vraag van den heer Kos telijk, zegt de voorzitter, dat dit op deze wijze ontstane tekort over enkele jaren werd gedekt. Zonder hoofdelijke stemming werden hierna de rekeningen goedgekeurd. Aangeboden werd hierna de rekening voor den dienst 1929, welke conform werd vastgesteld. (He cijfers werden door den Voorzitter zoo binnensmonds gemompeld, dat ze voor ons on verstaanbaar waren, verslaggever). Het kohier-hondenbelasting werd door vermin dering van het aantal honden verminderd met f29.50, en aldus vastgesteld. Tot JLeden van de commissie tot nazien der rekening dienst 1929 werden benoemd de heeren Kostelijk, van Langen en Borst. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en ;W. tot, het aangaan van een geldleening voor het G.E.B. ad ongeveer f 28.000, zulks in verband met het gedeeltelijk ondergronds maken van het electrisch net en de huisaansluitingen. De heer Kostelijk vroeg of het mogelijk was, de leening bij het bedrijf zelf te nemen, dat over een goede reserve beschikt. De Voorz. wilde de reserves liever niet aan spreken met het oog op eventueele ondergrondsch- making van het electrisch net van den Bosseweg. Conform het voorstel van B. en W. werd z.h. stemming besloten. Hierna, kwam ter tafel een voorstel tot wij ziging en intrekking van verordeningen op de opcenten der personeele belasting. Het vorig raadsbesluit in dezen werd inge trokken en 'besloten werd de verordening in dier voege te veranderen, dat het opcenten-percentage werd vastgesteld op 80. B. en iWi. stellen voor om 30 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting voor het komen de jaar, zulks was noodig om de begrooting slui tend te maken. De belasting van 't vorig jaar wordt hierdoor niet verhoogd. Conform het voorstel werd z.h.st. besloten. Voorts was aan de orde een voorstel tot wijzi ging van de bouw- en woningverordening. Conform werd z.h.st. besloten. Na rondvraag sluiting. (N.-H. Dgbld.) Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Evenals andere jaren is het schoolfeest van de kinderen der openbare school ook nu weer uitmun tend geslaagd. De leerlingen van de 6e en 7e klasse en zij, die met het eindigen van het leerjaar in April de school hadden verlaten, gingen per autobus van Kok en Tuinman naar den Haag en Scheveningen. In den Haag werden heht Eerste en Tweede Kamer gebouw, de Gevangenpoort, Panorama Mesdag en de Bijenkorf bezocht. Alles had de grootste belangstel ling der jongelui en het was hun aan te zien, dat ze genoten. Hetzelfde bleek het geval aan het strand te Scheveningen, hoewel het water wel wat frisch was. Er is wel eens meer aandrang noodig geweest om strand en zee te verlaten. Het weer hield zich goed. De toch zelf naar den Haag en Scheveningen was al een genot. Vertrokken om 7 uur des morgens kwamen allen in hoogst verheugde stemming om des avonds ruim 10 uur thuis. De kinderen der 5 laagste klassen gingen, even eens met autobussen, naar Haarlem en Omstreken. Ook deze hebben een uiterst genoegelijken dag ge had. Velserbeek, Zand voort, Kraantjelek, de namen zijn alleen reeds voldoende om verzekerd te zijn van genot en jolijt. Volop heben de kleinen genoten en uit volle borst werd daaraan herhaaldelijk uiting gegeven door een opgewekt feestlied. Alles was tot in de puntjes voorbereid, de leid sters en leiders waren voor hun taak opgewassen erg kweten zich er op uitnemende wijze van. Zoo moest dit sclepolfeest er wel een worden, dat voor de ande re in opgewektheid en gezelligheid niet moet onder doen. - BROEK OP LANGENDiIJK, Gevonden voorwerpen: Eien polsriemhorloge en een grijze colbertjas. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. GUDKARSPEL. De gemeenteraad is door den Burgemeester bijeengeroepen tegen Donderdag, 31 Juli a.s'. des namiddags 8 uur (nieuwe tijd). OUDKARSPEL. Door den gemeenteveldwachter werd proces verbaal opgemaakt tegen Cl. v. d. M. te St. Maarten en J. O. te Oudkarspel, wegens het naast elkander rijden van meer dan twee wielrij ders. Nogmaals wordt er ernstig voor gewaar schuwd in deze gemeente niet met meer dan twee personen naast elkander te rijden, daar thans on herroepelijk proces-verbaal wordt opgemaakt. KRABBENDAM. De Vrijdagavond alhier gehouden propaganda- avond van den Chr. Boeren- en Tuindersbond mag geslaagd heeten. De geachte spreker de Wel Edel Gestrenge Heer Chr. van den Heuvel, toonde eerst met eenige prac- tlsche voorbeelden aan, hoe noodig aansluiting bij dezen bond was, om daarna de principieele zijde te belichten. Eenige aanwezigen stelden verschillende vragen, die uitvoerig werden beantwoord. Voorts kon een aantal nieuwe leden worden inge schreven, waarna de heer van den Heuvel de ver gadering op de gebruikelijke wijze sloot. KRABBENDAM. Het afscheid van ds. van den Marei wegens ver trek naar Driesum is bepaald op 24 Augustus en de intrede in de nieuwe gemeente op 31 Augustus a.s. In verband met het a.s. vertrek van onzen predi kant wordt het aantal ouderlingen in onze kerk tot vier uitgebreid. Daartoe gekozen werd de heer W. Dijkstra. HEER,HUGO WAARD'. Bij het heden, Vrijdag, te Amsterdam gehouden examen voor de acte Nuttige Handwerken, slaag de met zeer gunstige cijfers onze plaatsgenoote mej. Tr. Eeyne. BuitemSand DIE RAMP TE COBLENZ. Onderzoek naar de oorzaak. De samenstellende deelen van de brug zijn ver wijderd en zullen aan een nauwgezet onderzoek worden onderworpen. Het onderzoek, dat tot dus- ve rsteeds een geheimzinnig karakter heeft ge dragen, heeft minder de bedoeling wie de schul dig eis ,dan wel om te zien of er ook constructie fouten gemaakt zijn. Dc door de regeering gezonden commissaris, die tot taak heeft de oorzaken van het doorbreken der brug te onderzoeken, heeft een rapport uitge bracht, waaruit blijkt dat het hier een tragisch ongeval betreft, dat door een samenloop van min de regelukkige omstandigheden niet te voorzien was. 1 Iets naders omtrent de oorzaak. Het door den rijksminister van verkeerswezen bevolen onderzoek naar de oorzaak van het on geluk op de brug te Coblenz heeft plaats gehad. Die brug is in 1887 gebouwd en was berekend op een nuttige belasting van 280 Kg. per M2. Deze capaciteit was voldoende, daar de brug niet 1 vcor het algemeen verkeer bestemd was. Door de verlichtnig van de vesting Ehrenbreitstein was bij de Neuendorffereck een ongewoon groote me nigte bijeen, die na het einde van het vuurwerk over den Wiesenweg terugkeerde. Een aantal menschen ging echter over het pad, dat naar de brug leidde. D:eze was, daar zij geen gewone ver keersweg is, niet verlicht. De brug zou de be lasting hebben uitgehouden, als de menschen zich niet in een pijlvormig saamgedrongen troep aan éen zijde hadden bewogen. Eén of andere gebeur tenis aan den oever van de Moezel moet de aan dacht hebben getrokken van hen, die zich op de brug bevonden, waardoor deze menschen bleven staan. Van achteren werd. echter opgedrongen. Door de overbelasting werden de pontons geheel onder water gedrukt en toen kenterde de brug. De politie te CCoblenz had maatregelen geno men om voor een vlotte regeling van het verkeer te zorgen. De politie stond toe, dat een aantal mensehen van den gewonen weg afweken en over de brug ging. Zij kende deze brug en wist, dat zij bij vroegere gelegenheden eveneens door groo te, ja zelfs nog grootere menigten betreden was. Een beeld van de hevigheid der aardbeving. Do bouwpolitie van Napels heeft 300 wonin- ge nwegens gevaar voor instorting onbewoonbaar verklaard. De betrokken families zal ergens an ders onderdak worden verschaft. Tevens werden 6 kerken om dezelfde reden gesloten. Deze ge tallen uit'Napels, dat toch vrij ver van de'eigen lijke getroffen streek verwijderd ligt en waar, naar verhouding weinig schade werd aangericht, geven een beeld van de hevigheid der verwoes ting. Zoo wordt uit Protenza gemeld, dat in een in het aardbevingsgebied liggende gemeente van 14000 inwoners, die het naar verhouding ge ringe getal van 22 menschenlevens te betreuren heeft en waar slechts 200 personen gewond wer den ,100 huizen géheel zijn ingestort terwijl 600 huizen gevaar loopen in te storten en 200 andere meer of minder ernstig beschadigd werden. Alle kerken en het raadhuis staan in die gemeente op het punt van instorten. DE AARDBEVING IN ITALIË. Het aantal slachtoffers stijgt voortdurend. De laatste officieele opgave telt thans 2200 dooden. Hierbij bleek, dat niet de streek ten O. van den vulkaan Volturo het zwaarst geteisterd is, maar dat de verwoestingen ten W. van den vulkaan het ernstigst zijn. De Italiaansehe koning in het geteisterde gebied. De koning van Italië heeft het aardbevings gebied bezocht. Zijn reis voerde hem door de streek van Lacedonia, Aquilonia en Bisaccia. De koning zocht in de hospitalen de gewonden op en sprak hen moed in. Overal werd hij door de bevolking hartelijk ontvangen. Een hittegolf veroorzaakt thans een ondragelijke temperatuur. Een hittegolf heeft intusschen nog een schier ondragelijke temperatuur veroorzaakt. Te Foggia wee shet kwik 40 gr. in de schaduw. CIOMPLOT TEGEN DEN KONING VAN DENEMARKEN. De „Liberté" bevat een bericht uit Kopen- Lagen omtrent een mislukte poging, die gedu rende de feestelijkheden ter viering van het dui zendjarig bestaan van het IJslandsche parlement te Rej'kjavik zou zijn ondernomen om een aan slag te plegen op het leven van den koning van Denemarken. •Heeds te Kopenhagen had de koning verschei dene dreigbrieven ontvangen, waarin hem werd aangeraden het feest niet te gaan bijwonen. Deze correspondentie werd in handen van de Deensche politie gesteld, die tezamen met de IJslandsche politie een onderzoek instelde, dat tot resultaat had dat te Reykjavik de schrijvers en afzenders van de brieven werden ontdekt en kort voor het begin der feesten werden gearresteerd. Niettemin ontving de koning nog den dag vóór zijn vertrek een waarschuwing om zich niet in te schepen!. Gedurende de geheele reis naar IJsland werd de koning vergezeld door twee der bekwaamste Dieensche en twee Engelsche detectives, die spe ciale opdracht hadden te letten op verdachte vreemdelingen, die dicht in de buurt van dep koning zouden komen. Weldra werd de aandacht der politiemannen op IJsland getrokken door twee jongelui, die zich herhaaldelijk in de omgeving van de ko ninklijke tent bewogen. Toen op den dag, dat de koning zijn rede hield, deze jongelui zich weder om op alle mogelijke manieren in de nabijheid van den koning trachtten te dringen, besloot men hen te arresteeren. Er werden geladen revol vers op hen gevonden, alsmede eenige handgra naten. Zij hadden hun intrek genomen in een der vel etènten van de tentenkampen, die speciaal voor het herbergen van de vele duizenden, uit verschillende deelen der wereld voor het bijwo nen der feestelijkheden naar IJsland gekomen, waren opgeslagen. Bij onderzoek in hun tent werd een helsche machine gevonden, waaraan de ontsteker echter nog aan ontbrak. Iln stilte werd het onderzoek voortgezet, met het gevolg, dat twee andere mannen en een vtouw eveneens werden gearresteerd. Het zouden be kend epersoonlijkheden zijn, die in het officiëele en openbare leven van IJsland en zijn hoofdstad een leidende rol spelen. Zij schijnen lid te zijn van een IJslandsche partij, de „Vrijheidspartij", die, naar men weet, den bestaanden band, die IJsland nog tot 1943 aan Denemarken bindt, wil verbreken en in het algemeen fel antiDeens-ch is. Voorts zouden deze lieden in contact met Dieensche communisten en zelfs met Moskou staan Door een indiscretie zou deze zaak, die aan vankelijk geheel geheim werd gehouden, in de IJslandsche en vervolgens in de Deensche pers bekend zijn geworden. De regeering van IJsland heeft den Koning haar verontschuldigingen aan geboden. I Men zou te Kopenhagen niet geheel gerust zijn, aangezien er nog steeds dreigbrieven aan het' adres van den koning zouden worden ontvangen. DE DOODSTRAF IN ENGELAND. De „Daily Herald" meldt, dat als resultaat van het onderzoek der bijzndere commissie ter bestudeering van een eventueele afschaffing van de doodstraf in Engeland voor het eerst in de geschiedenis van En geland de doodstraf misschien voor een bepaalden proeftijd zal worden opgeheven. Wanneer het aan tal kapitale misdaden echter mocht toenemen, zal onverwijld wederinvoering volgen. NIEUWE HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. Uit Chicago wordt gemeld dat in de centrale staten van Noord Amerika een nieuwe hittegolf heerscht. die zich uitstrekt van Kansas tot Minesota, met tem peraturen van 36 tot 38 graden C. Ook in de Oos telijke Staten is te temperatuur weer gestegen en te New Vork wees de temperatuur weer aan 31 gr. O.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1