Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 90 DONDERDAG 31 JULI 1930 39e Jaargang firn» I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Moerdscharwnude. Revue van de Week Kamer- Buitenlandseh Overzicht TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG D®NDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 29 Juli. De afgeloopen week stond in het teeken van storm, zoowel wat Nederland betreft als t.o. van vele andere streken der aarde. Onze gezanten te Rome en te Berlijn kregen de opdracht, aan de Regeeringen, waar zij geaccrediteerd zijn door H. M. de Koningin, de deelneming van bet Neder- landsche volk te betuigen met de rampen, de schrikkelijke aardbeving, die Zuid-ltalië teister de en de ramp te Goblenz, die den President, der üuitsche Republiek zijn reis door het bevrijde gebied deed staken, welke respectievelijk het Ita- liaansche en het Duitsche volk troffen. Wordt de redactioneele plaatsruimte in de bladen tegen woordig toch reeds voor een groot deel ingenomen door relaas van allerlei ongevallen, waarbij de verwoestingen door brand, alsook de verkeers ongelukken voorop blijven staan, thans kreeg de inisere-rubriek een omvang, welke zeer gevoelige menschen met zekere siddering hun krant terzijde deed schuiven. De terugkeer van midzomer-tenSperatuur werd te onzent vruchteloos gewacht. De stortregens bleven neerpiassen, zoodat er reeds, gelukkig on gegronde geruchten liepen over sluiting van éta blissementen te ,?cheveningen en elders, daar men ging wanhopen aan de mogelijkheid om van de zes a acht midzomersche weken in 1930 genoeg winst te maken om het gevaar af te wenden van een vernietigend deficit. Zóó erg was 't, nogmaals gezegd, niet. Maar de vooruitzichten blijven, ook wat de voorspellingen der weerkundigen betreft, zeer onzeker. Ook in de achter ons liggende week was de bliksem een trouwe bondgenoot van den rooden haan, die zieli als steeds op geducht e wijze liet géiden. Zoowel Voorl. Verslag als Memorie van Ant woord over het Suikerwetje kwamen eindelijk uit. Men weet, op Woensdag 30 Juli zal de Eerste Kamer haar slotagenda van het loopend zitting jaar aanvatten, waarop dit wetje voorkomt met nog enkele wets voordrachten, o.m. de nadere be vordering van luchtdiensten K.IJ.M- tusschen Ne derland en onze Oost, en het buitenland. Een jobsmare voor onzen Landbouw, en niet slechts voor dezen belangrijken tak van bedrijf, kwam uit Frankrijk, waarin de invoerrechten op varkens, varkensvleeseh, reuzel, kaas, haver en aardappelen zijn verhoogd. De Tariefmuren wor den al-hooger! Bij hét senatoriaal debat over het Suikerwetje, zal over dit „teèken des tijds" stellig worden gesproken, schoon men vermoede lijk in de Eerste Kamer op de kentering van Juli en Augustus niet zeer diep ojl deze kwestie zal ingaan. Onze landbouwers hebben 't. nu kwaad te ver antwoorden. De rupsenplaag, welke (behalve de zware regens, die o.m. den rogge-oogst zeer ern stig benadeelen) zich op verschillende plaatsen voordoet, berokkent heel ernstige schade. Senator Hénri Polak heeft in verband daarmee schrif telijke vragen tot de Regeering gericht, waarin hij ook zinspeelt op de noodzakelijkheid van behoud en uitbreiding Yan ^en vogelstand. Uit de Regeeringskeuken kwam o.m. de tijding, dat maatregelen te wachten zijn ten gunste van den bevorderingsgang voor beter sterkte-verhou ding tusschen de verschillende officiers en onder officiersrangen. In de Memorie van Toelichting van een ont werp tot verhooging der Begrooting van het Zuiderzeefonds 1930 wordt in het vooruitzicht, gesteld, dat de afsluiting der Zuiderzee reeds in 1932 zal kunnen tot stand komen. Dén 25en Juli j.l. is te Rotterdam door Burgemeester Droogleever Fortuyn, geopend de Internationale Brandweertentoonstel ling. Eien expositie, waar van het „zeer actueel karakter" door niemand zal worden betwist. 'Op Maandag 28 dezer had in tegenwoordigheid van minister Reijmer de groote huldiging plaats van onzen oer- en aarts-kranigen Oeeaanvlieger Evert van Dijk. Den 31 en Juli keeren H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana van de reis in het hooge Noorden in Patria terug. Het ligt wordt er bij gemeld niet in het terugreisplan begrepen, daarbij te Stockholm te vertoeven. De Koningin en Prinses zullen op 1 Augustus a.s. te Soestdijk aankomen, ook 'in verband met de viering van Koningin Einma's 72en verjaardag op 2 Augustus, terwijl prins Hendrik Vrijdag a.s. ook van zijn buiten- landsche reis te Soest dijk hoopt te arriveeren. Personalia: Den heer H. J. de Groot is met ingang van 1 November op zijn verzoek met dankbetuiging eervol ontslag verleend als inspec teur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. De heer L. H. W. van Sandick, Gouverneur van Sumatra's Oostkust, is benoemd tot lid van den Raad van Indië. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend als leden van den Radioraad aan de heeren Dr. F. E. Posthuma en Mr. Aug. r.hilips. In hun plaats zijn benoemd: Prof. Dr. J. Lindeboom, te Groningen en Prof. Dr. J. Schmutzer, te Utrecht. De heer Dr. L. J. Ter-* neden is door den Amsterdamschen Raai, op voordracht van B. en W., eervol ontslag verleend als directeur van het Gem. Gasbedrijf in de hoofdstad. Iets oneervols is aan dit besluit voor den betrokken ambtenaar niet verbonden. Uit de doodenlijst: Gep. officier van gezond heid 1ste klasse, majoor-titulair van het Indi sche leger H. Breitenstein, 62 jaar, Den Haag. 'Uit de lijst der jongste criininalia teeken ik aan ,dat: te Delft bij een familietwistpartij een jongere broeder zijn ouderen dito met een flobert pistool érnstig verwondde. De man bleef op vrije voeten ,daar hij uit zelfverdediging gehandell' te hebben. "Wat er zal blijken voort te spruiten uit de perkara" van de .„sodalitas medieorum", de Hongaarsche onderneming,waarover in Den, Haag stormachtig verloopen vergaderingen zijn gehouden, staat te bezien. Een hoofdinspecteur is uit de Hofstad vertrokken (voor politioneel onderzoek) naar Boedapest. Te Deventer doodde blijkbaar gedreven door wanhoop over achteruitgang in zaken een man zijn vrouw en pleegde zelfmoord. Eir zijn vier weesjes achtergebleven. Dergelijke afschuwelijke daden van 't zich niet bekommeren over de aller eerste plichten, op ouders rustend, komen thans helaas telkens voor. Te Vreeland aan de Vecht is een Amsterdam mer, op zijn jacht vertoevend, gedood door een verdwaalden kogel, uitgezonden door een gezel schap, zich in de schietkunst oefenende personen. Het slachtoffer is een bekende zilversmid te Amsterdam. De politie meent in een Dordtenaar dengeen gevonden te hebben, die wellicht wegens dood door schuld zal kunnen vervolgd worden. Te Leiden vermoordde, in vlaag van zins verbijstering, een moeder haar kindje van zes maanden door het in een emmer water te laten stikken. Die ongelukkige vrouw maakte een eind ook aan haar leven. De ongelukken-serie „aanvattend", wil ik eerst even met het roode-haantje afrekening houden. Te Lonnekër, bij Enschede, zijn drie huizen in de aseh gelegd. Het ruime en welgevulde pakhuis van een sigaren-fabriek te Beverwijk werd door de vlammen vernield. Een felle brand te Schermer heeft drie panden en een werkplaats verwoest. Tal van boerderijen zijn door den bliksem en door andere, vooralsnog te raden, oorzaken afgebrand. Heel groot is de serie van verkeers- en aanverwante ongevallen. Nog daargelaten de bekkesnij-partijen op ker missen in dezen tijd des jaars. Het roekeloos in zee zwemmen blijft natuurlijk dagelijks offers vragen. Te Beheveningen is een Rotterdammer aldus verongelukt, Met de grootste moeite slaagde men er in, eeji stadgenoot van het slachtoffer, me dezwemmer, in 't leven te behouden. Bij Tiel, onder Ochten, stortte een auto van den dijk. Een man werd gedood, een ander zwaar gewond. Bij Zwijndreeht had een aanrijding plaats tus schen auto en fietser. Een 23-jarige seminarist moest het ongeval met zijn leven bekoopen. In een kalkzandsteenfabriek te Rhenen is een 67- jarige arbeider onder zand bedolven, m£t doode- lijk gevolg. Te Katwijk aan den Rijn viel een 12-jarige knaap uit Leiden van een tram-balcon. Hij werd dood opgenomen. Een afschuwelijk ongeval had te Haarlem plaats, waar een auto tusschen twee trams werd saamgedrukt. Een der inzittenden, een 21-jarige jonkman, werd daarbij gedood. Er rest -nog een brokje ruimte in de week-kro- niek voor iets uit de serie der niet-sombere nova. In België werd het eeuwfeest onzer zuidelijke naburen gevierd, wat vele Nederlanders „malgró tout" naar Brussel en Antwerpen deed trekken. Vau het „luchtschip" dat buiten de Neder- landsche zee-zone zou gaan drijven en via gok- kerij, vanuit Scheveningen 'liefhebbers en -sters zou trekken komt voorloopig niets. Bespiegele men over het „waarom niet" niet al te lang! Den Briel heeft op lustige wijze het feest van zijn 600-jarig bestaan gevierd. Et zijn plannen ondanks al de misère der tijden, om gelden bijeen te krijgen, 't mogelijk makend, dat het Haagsche Vredespaleis bij bijzondere gelegenhe den en op den 50sten verjaardag onzer Ko ningin, geschiedt dat al aanstonds, prachtig elec- trisch zal worden verlicht. Er schijnt kans, dat wijlen de oude, vermaarde If ft N gl Hf Fransche Opera wederom uit haar graf zal ver- III lm rijzen. Oude tijden, toestanden keeren terug, is reeds zoo vaak voorspeld. De eeuwige cirkelgang. „Nil desperandum" Zuiderzeewerken. Tarie venoorlog. Na een opzienbarende correspondentie met den Pruisischen minister-president Dr. Braun, over een herstel van de iStahlhelmorganisaties in Rijn land en Wiestfalen, heeft de reis van den Duit- schen Rijkspresident naar de bevrijde gebieden dan toch doorgang gevonden. Zooals bekend stond de Pruisische regeering een nieuwe formatie der ontbonden organisaties toe, mits de Stahlhelmers zich van den wapen handel onthielden, welke tusschen haakjes ook voor de andere organisaties tot 1931 taboe is. De. grijze Rijkspresident werd overal door de bevolking met luid enthousiasme ontvangen. Keu rig geprepareerde speeches werden afgestoken, eenigen moesten in verband met het slechte weer aanmerkelijk worden bekort en ook de Rijkspre sident liet zich niet onbetuigd. Hield hij niet een radio-rede, welke vooral in Frankrijk ongun stig werd onthaald? Ongetwijfeld zou André Tardieu, zooals trouwens zijn plan was, een con trarede hebben gehouden, ware het niet dat het feestende Rijnland plotseling in rouw werd ge dompeld door een ramp te Ooblenz, na afloop van het vuurwerk, dat ook hier als hoogtepunt en apotheose van de plechtigheid was bedoeld, doch waarbij talrijke menschenlevens te betreuren zijn en tot eerste gevolg had, dat de Rijkspresi dent zijn Rijnlandreis ontijdig onderbrak. Hij keerde naar Berlijn terug en bevond zich daar te midden van de politieke chaos, welke als ge volg van den slechten economischen toestand heerscht en waarmede samenhangt de onrustba rende druk op de openbare kassen, hetwelk tot de ontbinding van den Rijksdag en de afkondi ging der noodverordeningen, in een gewijzigde redactie, heeft geleid. Onderwijl zijn de politieke kopstukken doende zich mei elkaar te verstaan, ten einde te trach ten enkele doch krachtige groepen 'te vormen. Het Centrum zal van de 500 Rijksdagzetels, door zijn kiezerscorps, 'dat door den band van de Katholieke Kerk is vereenigd, wel op onge veer 61 zetels, welke zij in dem ontbonden Rijks dag ielde, kunnen rekenen en ook de sociaal de mocraten, die met 152 leden de grootste oppositie partij vormden, zullen waarschijnlijk niet veel van hun macht inboeten of machtiger worden, doch het zullen iji hoofdzaak de groepen der rechterzijde zijn, welke in andere formaties naar voren zullen komen. De democratische partij, waarvan een der lei ders, Dr. Dietrich, als minister van financiën een belangrijke rol speelde bij de ontbinding van den Rijksdag en op wien hij de samenkomst van den nieuwen Rijksdag aller belangstelling zal zijn geconcentreerd, is thans feitelijk ontbonden, nu zij de basis gaat vormen van de Duitsche Staats partij, welke bereids de medewerking heeft van de Jong-Duitschers, onder den naam Volks Na tionale Partij reeds geinstalleerd in den Saksi- sehen Landdag, en mogélijk van den z.g. Strese- mann-groep ,den linkervleugel van de Duitsche Volkspartij. Door een zoodanige formatie is het alleszins mogelijk, dat de afgetakelde democrati sche Rijksdagfractie, welke ten slotte nog maar uit 45 leden bestond als herboren groep van be lang zal kunnen zijn als onderdeel van het. regee- ringsbloe. Bovendien gaaf de landbond de basis vormen voor een agrarisch bloc, dat uit verschillende groepen zal zijn samengesteld, doch via vereenig- de lijsten bij de verkiezingen, op 14 September a.s., tot een partij van beteekenis kan uitgroeien, te meer daar de noodlijdende landbouwstand door de namen van eenlge krachtige politici aangelokt, zich in vereeniging met de groot-grondbezitters meer actief met de politiek zal wenschen bezig te houden. Dit zal dan een groep worden waar- vaft ongetwijfeld tevens de krachtigste figuren der Duitsch Nationalen zullen toetreden. Doch niettegenstaande deze concentratie, schijnt het ons vooralsnog een daad van wijs beleid de wapenwet verscherpt toe te passen tot na de verkiezingen. Met de uitvoering der Zuiderzeewerken gaat het goed en sneller dan de regeering verwacht had. Zoo I laat het zich aanzien aldus hare toelichting tot het ingediende wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging van de begrooting van uitgaven van het Zui derzeefonds pro 1930 dat de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 1932 tot stand zal worden ge bracht waardoor dan de eerste etappe van den langen weg zal zijn afgelegd. In verband met dezen versnelden voortgang her werkzaamheden wordt door de regeering om een bedrag va nruim zes milli- oen gulden gevraagd noodig voor werken aan de dijkvakken op het Breezand en Gaatje-Vlieten. Wat het tot dusver zoo roept de regeering triom fantelijk uit in hoofdzaak de stoute technische con ceptie van het geheel plan dat tot de verbeelding der bevolkin gesproken heeft, hoe langer hoe meer dwingt zioh op den voorgrond het belang, dat het in cultuur brengen van de gronden en hun uitgifte voor het welslagen der onderneming heeft. Met het incultuur brengen van het aan de zee ontworstelde land zal een aanvang worden gemaakt en de regee ring vraagt daarom ook nog 1.7 millioen voor de ontginningswerken in den Wieringermeerpolder. Er is voorloopig een tijdelijken dienst, bestaande uit 3 rijksambtenaren, samengesteld die leiding kan ge ven bij het nemen van maatregelen, welke onmid dellijk noodig zijn, zooals het werk van landbouwkun digen aard, werk van economischen aard tot het beschikbaar stellen van den grond en dan tot het aantrekken van arbeidskrachten. Door de bekende commissie Lovink is voorgesteld de kavel ongeveer 20 ha. groot te maken (lengte 800 meter, breedte 250 meter) Aan hunne korte zijden zijn de kavels begrensd door een verharden weg en door een voor kleine vaartuigen bevaarbare tocht, terwijl aan de lange zijde in den regel droge slooten met een diepte van 1.40 meter voorkomen. De re geering heeft zich voor een zeer belangrijk deel aan dit advies gehouden, de verkaveling van enkele ge deelten geschiedt echter, in verband met ruimere scheepvaartmogelijkheid, op hiervan afwijkende wijs De vorm, waarin de uitgifte der gronden zal plaats hebben is een zaak, welke nog niet vaststaat, waar over de meeningen sterk verdeeld zijn en waarover het laatste woord zeker nog niet gezegd is. De keuze welke men heeft, bestaat in verkoop, pacht, erf pacht e» eigen beheer (zetboeren.) Welke vorm, al dus luidt de vraag, is nu het best om te bereiken wat gewenscht wordt: het geven van den grond aan de ijverigste boeren, die den grond op de beste wijze weten te exploiteeren. Men zou zich anders de vraag wel stellen, of er nog wel ijverige boeren te vinden zijn, die de ex ploitatie der Zuiderzeegronden ter hand willen ne men, wanneer men hoort van den crisis, welke zich van onzen landbouw heeft meester gemaakt en voor een zeer belangrijk deel voortspruit uit den intensen tarievenoorlog ,die op het oogenblik wordt gevoerd. Het Eerste Kamerlid Blomjous, heeft dezer dagen weer aan de regeering vragen gesteld inzake een overeenkomst, welke tusschen Duitschland en Fin land zou gesloten zijn en waarbij Duitschland zich verplichtte jaarlijks 8 millioen kilogram boter en 3 millioen kilogram kaas van Finland af te nemen, terwijl het Tweede Kamerlid van den Heuvel vroeg aan de regeering om aan den afeet in Nederland van Duitsche industrieproducten evenveel belem meringen in den weg te leggen als aan de Nederland sche zuivelproducten in Duitschlanda Er heerscht in landbouwkringen zeer groote ontstemming over de verhooging der Duitsche invoerrechten. Speciaal in de veenkoloniën komt deze tot uiting. Daar zou men het zoover willen krijgen, dat er gedurende 'n jaar wordt gewerkt zonder Duitsch kalizout. Over wogen wordt weinig kunstmest te gebruiken en zich te redden met zwavelzure ammoniak van Neder- landsch fabrikaat. Het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouwcomité te Rotterdam zou zelfs overwogen hebben tot een boycot van Duitsche goederen over te gaan. Wellicht dat deze bedreiging één der oorzaken is van latere berichten omtrent het mislukken der Duitsch-Finsche handelsovereen komst. Mislukt zijn ook de pogingen tot het sluiten van een verdrag tot afschaffing van in- en uitvoer verboden en beperkingen. De Poolsche regeering, welke om den Poolschen landbouw te beschermen overgegaan is tot aanmerkelijke verhooging van in voerrechten, heeft het verdrag niet willen onder teekenen, waardoor België, Denemarken, Duitsch land, Frankrijk, Hongarije en Zwitserland, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Roemenië, Tschecho Slowa kije, Yougo Slavië niet meer aan het verdrag ge bonden zijn. Intusschen is het van belang te weten, of Nederland nu ook weer volle vrijheid verkregen heeft inzake in- en uitvoerverboden en -beperkingen Door den heer Kortenhorst werden te dezen aanzien vragen aan de regeering gesteld. Voor onze kleine spaarders is het wellicht van be lang te weten, dat er is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot instelling van den Rijkspostspaarbank. Het rentegevend maximum te brengen van inlagen van f 1200 thans op f2500, hetgeen in verband met de verminderde koop kracht van den gulden wel noodig was. Bovendien wordt voorgesteld het percentage der rentevergoe ding, thans bedragende 2.64 procent, te brengen op maximaal 3 procent. Er zal duh niet 3 procent worden vergoed, doch de regeering is in de gele genheid dit te doen. De rentevergoeding wordt be paald door algemeenen maatregel van bestuur. Een concurrentie met particuliere instellingen wordt echter niet gewenscht. OUTSIDER.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1