Vergaderingen Uit den Omtrek FEDERATIE VAN ZIEKEttFOMDSEN Rechtzaken Het kind had zich even uit de woning verwij derd. Toen de moeder zich eenige oogenblikken daarna naar buiten begaf om te kijken waar haar dochtertje bleef ,zag zij bij den welput een klomp je staan en tot haar grooten schrik bemerkte zij, dat het kind in de put was gevallen met het hoofd naar beneden. Toen het meisje uit den put was gehaald, 'bleken de levensgeesten reeds ge weken. i EEN BRIEF RUIM VIJF MAANDEN GEZWORVEN. In Wormerveer werd Maandag j.l. 'n trief besteld, die ruim vijf maanden noodig had om de plaats zijner bestemming te bereiken. De brief was op 28 Februari 1930 verzonden uit Algiers naar AVormerveer (N.-H.). De Fransche post-ad ministratie zond den brief naar Nieuw-Holland (Australië). Vandaar ging de brief naar nieuw- Caledonië, ten Noord-Oosten van Australië, waar hij op 22 April 1930 arriveerde. De Fransche postambtenaar meende dat N. H. beteekende: Nouvelles Hebrides, de Nieuwe Hebriden, een eilandengroep in den Grooten of Stillen Oceaan, een Engelsche bezitting. Daar kwam de brief aan op 1 Mei 1930. De Engelsche postambtenaar zett eop den briefDutch Indies, Hollandsch Indië en zoo verzeilde de brief naar Makassar op het eiland Celebes op 26 Juni 1930. De Ilolland- sche postambtenaren op Makasser vonden de op lossing van het raadsel en zetten op de enve loppe Noord-Holland. Op 28 Juli 1930 werd de brie fin Wormerveer aan het juiste adres bezorgd. Zoodoende was de brief in 4 werelddteelen geweest n.l. Afrika, Australië, Azië en Europa. AUTO DIE ZELF GING RIJDEN. Twee meisjes in de eabine verborgen. Voor een perceel in de Nieuwe Uilenburger straat te Amsterdam stond een vrachtauto te wachten, de chauffeur was een oogenblik afwezig en twee kleine meisjes namen de' gelegenheid waar, om de geheimzinnige instrumenten aan de binnenzijde van de cabine eens nader te bekijken. Aldus geschiedde.Intusschen kwam de chauf feur terug die aan de voorzijde van den auto een •tarter aansloeg. Juist toen hij aan den zijkant van den auto stond, schoot deze plotseling voor uit, de jongedames hadden blijkbaar den lust niet kunnen weerstaan aan de verschillende handels to draaien. De „spookauto", die door den chauffeur niet zoo spoedig tot staan kon worden gebracht, reed op een groepje menschen in. Een tweetal kin deren van 8 en 9 jaar werden gewond aan de beenen en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, terwijl een tweetal fietsen werden ver nield. In de verwarring wisten de beide boosdoen sters te ontkomen. Tot nog toe zijn zij niet ontdekt. AANRANDING VAN EEN 19-JARIG MEISJE. De snrveilleerende rijksveldwachter hoorde uit een korenveld tusschen Dieren en Laag Soeren het hulpgeroep van een vrouw. Hij begaf zich onmid dellijk 'in bedoeld veld en trof daar een man aan, die een 19-jarig meisje uit Laag Soeren aan randde. Zij deelde later aan de politie mede, dat de man haar met een mes den hals had willen afsnijden, indien zij zich verzette tegen zijn da den. Later is de onverlaat die een groot knip mes bij zich droeg, gearresteerd. EEN KWAADAARDIGE JONGEN. In de Van Ostadestraat te Amsterdam kregen twee jongens .dertien en veertien jaar oud, hoog- loopende ruzie. De respectieve vaders bemoeiden zie limet het geval, hetgeen een van hen pijnlijk bekwam, want de eene knaap bracht den vader van den anderen jongen met een ijzeren schop een slag tegen de slaap toe, zoodat de man bloedend werd verwond. Hij kon zich te voet naar een der ziekenhuizen begeven. HIJ ZETTE HET VERKEER ElEN UUR STOP Eien wielrijder, die de niet ongebruikelijke me thode volgde om zich tusschen het andere ver keer door te wringen, heeft Dinsdagnamiddag te Rotterdam het. verkeer op de Willemsbrug en daarmee het gansche verkeer tusschen rechter- en linker-Maasoever een uur stil gezet door een heele serie van ongevallen, die op oorzakelijke wijze voortkwamen uit zijn doen. Genoemde wielrijder dan reed een autobus van de elec^rische tram voorbij, die, om hem niet aan te rijden, plotseling moest stoppen. De bus slip te en "kwam in botsing met een vrachtauto van de R. T. M. Deze vrachtauto botste tegen een eerste vrachtauto kreeg zoo'n opstopper, dat zij later door een hulpwagen moest worden wegge sleept. i Een meisje, dat in de autobus zat, viel door den schok ergens tegen aan en kreeg een wond boven het oog. i i De wielrijder is heelhuids ontkomen en zijn naam is der politie tot dusver niet bekend. OUDE NIERORP, In de openbare lagere school werd Dinsdag de verloting gehouden die vanwege de Oindier- commissie ten bate van het meerdagsche school reisje der kinderen van de O.L. School, was georganiseerd. Voor er tot trekking werd overge gaan, sprak het hoofd der school, de heer IJ'. SchroQyers, de aanwezigen nog met een kort woord toe. Hij memoreerde het ontstaan van deze verloting en bracht dank uit aan allen die hielpen de verloting te doen slagen. Hij meende te kunnen constateeren, dat men eer van z'n werk had. Hierop werden de prijzen getrokken. De hoofdprijs viel op nummer 69. SINT PANCRAS. Door den jongenheer D. Verhoef p.a. den heer Jn. Wagenaar Kz., wordt een postduif verzorgd, die ëén dezer dagen is komen aanvliegen. Het beestje draagt aan beide pooten ringen, welk egemerkt zijn 421 F, en 329/4398. De eige naar kan zich aan bovengenoemd adres vervoegen. HEERHUGOWAARRi Landbouwtelling. Overzicht van de telling betreffende het grond gebruik 1930. v Land in gebruik: eigen land 1778.31 H.A., ge pacht land 1383.10 H.A., van dit laatste in pacht van ouders 441.49 H.A. Aard van het in gebruik zijnde land: bouw land, in de gemeente gelegen 1317.73 H.A. bouw land buiten de gemeente gelegen pl.m. 108 H.A. grasland 1753.55 H.A., tuingrond 48.01 H.A. Boomgaarden: op bouwland 5.82 H.A. op gras land 21.04 H.A., met onderbeplanting van klein fruit enz. 5.63 H.A. Glascultuur: aantal eenruiters, plat glas 3499 stuks, staand glas verwarmd 10440 M2., idem onverwarmd 7675 M2. Aantal personen die in gebruik hebben: H.A. 0 05—0.15 0.15—0.25 0.25—0.50 0.50—1 1—5 5—10 10-20 20—50 eigenaars pachters 41 11 25 12 48 19 54 25 218 125 59 45 35 27 10 '14 Het aantal gebruikers, dat bij het ingestelde onderzoek onder de telling vielen, bedraagt 621. Gvcrzieht van de telling betreffende den veestapel 1930. Aantal paarden: veulens 3 stuks; andere paar den beneden 3 jaa|r 8 st., rij- en tuigpaarden 125, trekpaarden 143, hitten 43. Totaal 322 stuks. Aantal runderen: springstieren 34 st., melk en kalfkoeien 2154, mestkalveren 1, ander mest- vee 58, jong vee boven 1 jaar 514, jong vee be- (heden 1 jaar v. 512. Totaal 3279 stuks. Aantal heideschapen 26, andere schapen boven 1 jaar 634, lammeren 700. Totaal 1360 stuks. Aantal bokken en geiten: 159 st., aantal var kens biggen beneden 6 weken 530, fokzeugen 209, van 6 fcveken tot 60 Kg. 836, van 60 Kg. tot 100 Kg. 228, boven 100 Kg. 171. Totaal 2133. Aantal kippen: kuikens 22619, oudere kippen 9835. Totaal 32454 stuks. Aantal eenden: eendekuikens 1265, oudere een den 584. Totaal 32454 stuks. Aantal korven en kasten met bijen: 5 stuks. Het aantal veebezitters, dat bij het ingestelde onderzoek onder de telling bleek te vallen, be droeg 527. ((Nrd. Holl. Dbld.) Vergadering der Federatie van Zieken fondsen, gehouden Dinsdag j.l. in het café van den heer Dte Boer bij de Friesche brug te Alkmaar. Aanwezig waren vertegenwoordigers der aan gesloten fondsen met uitzondering van St. Pan- oras. Na opening der vergadering door den heer Brugman, werden door den heer J. Kuiper de notulen der vorige jaarvergadering gelezen, welke werden goedgekeurd. Ingekomen stukken waren niet te behandelen, zoodat, aan de orde kwam het financiëel verslag, hetwelk werd uitgebracht door den heer Beets van Koedijk. Hieruit bleek, dat volgens besluit der vorige vergadering geen contributie werd ge heven. Het vorige batig saldo bedroeg f 15.80, de uitgaven hebben bedragen f4, zoodat de reke ning over 1929 sloot met een batig saldo groot f 11.80. De rekening, nagezien door de heeren Van Dijk en Meijer werd in orde bevonden, zoodat tot goed keuring werd besloten. Ook over het jaar 1930 zal geen contributie worden geheven, tenzij bui tengewone omstandigheden het noodzakelijk mochten maken, hetgeen aan het oordeel van het dagelijksch bestuur wordt overgelaten. Vervolgens werd een zeer geanimeerde discussie gevoerd naar aanleiding der invoering van de ziektewet. Hierbij bleek, dat er voor de bestaan de ziekenfondsen nog wel degelijk reden van be staan is. Dte fondsen kunnen voor hen, die onder de ziektewet vallen, aanvullend werken, opdat uitkeering van vol loon bij ziekte kan plaats heb ben, terwijl ze voorts nuttig werk' kunnen"vefrich- ten voor "categoriën, welke niet onder de ziekte wet vallen. Premiebetaling en uitkeering kunnen naar omstandigheden worden geregeld. Vooral door den heer Kuiper werden, haar aanleiding van door hem ingewonnen adviezen, verschillende toelichtingen verstrekt. Hieruit bleek o.m. ook, dat na een half jaar uitkeering volgens de ziekte wet, de mogelijkheid bestaat om gesteld te wor den onder de bepalingen der invaliditeitswet, waarvoor de tusschenkomst der Raden van Ar beid ingeroepen kan worden. Mefle kwamen ter sprake verschillende geval len, welke zich voordeden bij verkiezing van fondslcden naar elders, om bij opname in het fonds in de nieuwe woonplaats te profiteeren der federatievoorrechten is een vertrekkend lid ver plicht overschrijving aan te vragen bij den secre taris der vereeniging uit de vejlaten woonplaats. Dit, is noodig om moeilijkheden te voorkomen. In geen geval kan men lid blijven in het fonds der vroegere inwoning, indien in de nieuwe woon plaats een fonds bestaat, dat aangesloten is bij de federatie. Uit de verstrekte opgaven bleek het aantal leden van de federatie-afdeelingen thans 1277 te bedragen, tegenover 1283 bij den aanvang 1929'. Hierna "kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend is de heer Brugman, die verklaar de niet meer in aanmerking te willen komen, aan gezien hij voor zich de tijd gekomen acht zich van verschillende functies los te maken. Gekozen tot voorzitter werd de heer A. Groot. Dte voorzitter wenschte hem aangename samen werking met de overige bestuursleden toe. Door den heer Beets werden eenige waardeerende woor den gericht tot den heer Brugman, terwijl deze op voorstel van den heer Ooijevaar van 'Oudkar spel werd benoemd tot eerevoorzitter De voorzitter dankt voor deze blijken van waardeering, en sloot de vergadering met de beste wenschen voor de federatie en de bij haar aangesloten fondsen. Binnenland DE OCEAANVLUCHT VAN KINGSFORD' SMITH. Van Diijk vertelt. In de ..Maandagmorgen" vertelt K. v. H. van een interview, dat hij had met den Oceaanvlieger Dijk na aankomst in Engeland, in den trein naar Londen. 1 (Wat is uw bevinding? vragen wij den avia- teur. „Mijn bevinding," kwam het ruiterlijk ant woord, „is het volmaakt tegenovergestelde van wat mijn verwachting was. Bij al de vroegere öceaanvluchten welke mislukten, hield ik mij overtuigd, dat de machine moest geweigerd heb ben. Toen Kingsford Smith me dan ook vroeg of ik het aandurfde antwoordde ik: „Zeker, als jij de machine garandeert.." „Wel, aan onze machine "heeft het niet gelegen, en kan 'het ook bij de andere oceaanvliegers nooit gelegen hebben. Onze motoren liepen met de re gelmaat van een electrische klok. Gelijk in de dagelijksche verkeers-aviatiek de meeste onge lukken gebeuren door te laag vliegen, zoo zijn daar ook m.i. alle vorige oceaanrampen aan te wijten geweest. Het blindelings kunnen vliegen in de mist, dat is de grootste noodzakelijkheid voor den succesvollen aviateur." „Vandaar dan ook dat één man nooit de vlucht kan ondernemen van hier uit. Noch Saul, noch onze uitstekende radio-man konden onze kist pilo- teeren. Dat viel alleen op ons tweeën terug en zelfs zoo werd het een felle strijd tegen de moe heid en tegen de afmatting van onze zenuwen en vooral tegen de dreigende slaap." ,jW|ij; volvoerden geen waagstuk, wij onder namen een soort van wetenschappelijke expedi tie, hetzij met al de gevaren daaraan soms verbon den. Bleriot vloog over het Kanaal, zijn stunte lige machine was toch maar de voorloopster van onze hedendaagsche luchtvogels. Ook' wij experi menteeren nog maar en zijn pioniers van wat met grootere en volmaakter machines feitelijk behoort gedaan te worden. Ik' denk wel dat men later de Zuidelijke route over den oceaan zal nemen, om de mistbanken van Newfoundland die ontstaan waar de van Mexico komende warme golfstroom het gebied der koude poolzeeën be treedt te ontgaan. Ban is eerste vereischte: méér benzine mede te kunnen nemen, op min stens vijftig uur berekend. Meerdere motoren lossen dat vraagstuk niet op. Ik stel me voor dat de oplossing in komende chemische uitvindingen zal berusten. Gelijk de Zeppelins thans op blauw- gas bewegen, zoo zal men voor de vliegtuigen de brandstof der motoren in meer gecomprimeerde vorm moeten gaan zoeken." V an Dijk vertelde nog van zijn vluchten op het Amerikaansche continent. Over den Colorado- canyon, later van ,?an-Diego naar Kansas C'ity, en zijn experimenten met Fokker's nieuwsten luchtreus, die van vier motoren en met 34 plaat sen. Over zijn ontvangst in de Senaat waar elke senator hen de hand kwam drukken en over de lunch in het Witte Huis te Washington, bij den kalmen doch zich zeer sympathiek toonenden president Hoover en over zijn tafelbuur daar den Amerikaanschen minister van Oorlog. Wat stelt u zich voor thans te gaan doen? waagden wij het ietwat onbescheiden vooruit te loopen op mogelijke plannen. „Kingsford Smith heeft me een prachtige post in Australië aangeboden. Doch ik heb het afgesla gen. Die paar duizend gulden meer maakt niet al het geluk van de wereld uit, dat heb ik in Ame rika wel gezien. Ik houd van Holland, ik heb hier steeds plezierig gewerkt. Mijn studiereis door de Vereenigde Staten heeft me nog eens te meer overtuigd hoe voortreffelijk de K.L.M. in vele opzichten is. We hebben van de Nieuwe Wereld maar weinig of niets meer te leeren. Ik ben nu 37 jaar en de K.L.M. heeft mij gemaakt tot wat ik geworden ben, ik blijf haar en mijn land trouw." STAND LANDBOUWGEWASSEN. Op 21 Juli. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 21 Juli jl. is, onder mede werking der rljkslandbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw, en, wat de weers gesteldheid betreft, door het Kon. Nederl. Meteor. Instituut en ontleent aan de „St.-Crt.": De weersgesteldheid. Gemiddeld over de geheel maand Juni was de overdagtemperatuur 2.9 graden C. het gemiddeld maximum 3.2 graden C. en het gemiddeld minimum 1.6 graden C. boven normaal. Er kwamen in deze maand sterke dagelijksche temperatuurschommelin gen voor. De hoogste temperatuur 31 graden C. werd waargenomen te Gemert op 22, de laagste 2 graden C. te Winterswijk op 9 Juni. In de eerste 10 dagen van Juli was de ochtendtemperatuur ruim 2 graden C. boven normaal, in de tweede 10 dagen ongeveer 2 graden C. er beneden. Van 1 tot 21 Juli was de gemiddelde maximum temperatuur evenals het gemiddeld minimum iets boven normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg in Juni gemiddeld over het geheele land 42 m.M. tegen 57 normaal. In Friesland, Groningen een gedeelte van Drente, Zuid Holland, Zeeland, Oostelijk Noordbrabant en Lim burg viel 35 tot 45 procent minder dan noormaal. in het overige deel van het land was de neerslag gemiddeld 10 tot 20 procent daar beneden. Op vele plaatsen werd het gemiddeld echter overschreden door zware locale buien. Zware hagelslag kwam o.a. voor te Zevenbergen op 12 Juin. In Juli was de to tale hoeveelheid neerslag ver boven het gemiddelde. In het noorden viel ongeveer 70 procent, in het ove rige deel van het land 100 procent meer dan nor maal. Op 3 Juli kwam plaatselijk te Wezepe en Pleegste zware hagelslag voor. Het aantal uren zonneschijn was in Juni 261,te gen 194 normaal, en van 1 Juli tot 21 Juli 123, tegen 132 normaal. De gewassen. Door de vele regenbuien zijn de granen vooral de rogge in sterke mate gaan legeren; dientengevolge is de stand in verschillende gevallen achteruitgegaan Het stroo van de r o g g e is lang maar licht. Men ver wacht dat de korrel klein zal zijn en de korrelop brengst dientengevolge zal tegenvallen. Ook de h a- v e r is op vele plaatsen sterk gelegerd, op hoogere en lichtere gronden is het gewas noodrijp geworden en het stroo te kort gebleven. Ook de stand van erwten is minder dan de vorige maand, de rijping ih te snel verloopen, zoodat de stand nog slechts vrij goed is. In Noordholland treedt bovendien knopmade op en in Zeeland val- sche meeldauw. De bruine boonen behooren tot de weinige gewassen, waarvan de stand nog gunstiger is ge worden. In Zeeland was de ontwikkeling ten gevolge van vele regenbuien zoo sterk, dat voor „zomerrot" gevreesd wordt. Het vlas staat thans nog slechts vrij goed. In Groningen is dit gewas vrij algemeen aange tast door roest. Ook het blauwmaanzaad heeft van den re gen geleden. De k a r w ij staat thans vrij goed. In het noorden van Groningen is de korrel nogal fijn gebleven. Op verschillende plaatsen treedt de aardappel ziekte op De stand van consumptie-a ardappe- 1 e n is goed, dit geldt ook voor de fabrieksaardappe len. In de oudere veenkoloniën heeft het gewas nogal van de droogte geleden, in de nieuwe veen koloniën is de ontwikkeling weliger. De regen van den laatsten tijd is aan de late soorten ten goede gekomen. De suikerbieten staan goed, de aantasting door larve van de bieten vlieg blijkt van minder beteekenis te zijn dan de vorige jaren. Op de graslanden heeft de regenval zeer gun stig gewerkt. Verreweg het meeste hooi is, vóór de regenperiode een aanvang nam, in groote hoeveel heid en in beste kwaliteit binnengekomen. Door den zwaren grasgroei en het optreden van mond- en klauwzeer is veel weiland niet goed afge weid, zoodat veel gras doorgeschoten is en dien tengevolge minderwaardig is geworden. De naweide is goed. A RR O NDJFiSEMENTSJRECHTBANK TE ALKMAAR, Meervoudige strafkamer. Zitting van 29 Juli. Uitspraken van D'insdag 22 Juli. Abram v. L., 's Gravenhage, voorwaardelijke straf zal worden ten uitvoer gelegd. Klaas K., Wijdenes, thans gedetineerd. Diefstal van radio-artikelen, 8 maanden gev. met aftrek van voorarrest. Leendert Anth. K. Helder, thans in voorarrest zedemisdrijf art. 249, wetb. v. strafrecht, 2 jaar gevangenisstraf. A .de J., Petten, gedetineerd, zedemisdrijf art. 247, wetb. v. strafrecht, ter beschikking der regeering gesteld. Geen behandeling van nieuwe strafzaken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4