GEMEENTERAAD SIHT PANGRAS AGENDA Buitenland BEUGSOVERZICHT Dinsdagavond 7 uur vergaderde ide Baad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize in vol tallige zitting onder voorzitterschap van den Ed.Achtb. heer J. Kroonenburg, burgemeester, tevens secretaris. Na een woord van hartelijk welkom aankleden en pers worden de notulen der vorige Vergade ring na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Do stemmingen zullen, na door loting is vast gesteld, aanvangen bij den heer Snel. De navolgende stukken zijn ingekomen: Goedkeuring vqji Ged. Staten van het raadsbe sluit inzake de verkoop van het land in de Westbeverkoog Verslag over 1929 van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar. Dankbetuiging van 'de vereeniging „de Koop handel' 'voor de verleende subsidie ten behoeve van den nachttelefoondienst. Hierbij zij opgemerkt, dat deze subsidie er toe heeft bijgedragen dat de genoemde dienst zal blij ven bestaan. Rekening over 1929 van de Gezondheidscom missie te Schagen, sluitende met een voordeelig saldo van f810.43. Van denzelfden dienst de begrooting voor '31, sluitende in ontvangsten en uitgaven op een be drag van f 1538.52. Tevens wordt gevraagd eene bijdrage ad 2 cent per inwoner, zijnde een bedrag van f28.26. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 2 der agenda. Verzoek K. Duif Cz., stichting brug. De voorzitter deelt mede, dat het hier een brug betreft aan de Achtervaart, daar adressant deze noodig heeft ten behoeve zijner kassen. ZEA. deelt voorts mede, dat het polderbestuur heeft verklaard, zich hiermede te kunnen vereenigen en is door B. en W. voorloopig toestemming ge geven, behoudens goedkeuring van den Baad. De brug voldoet aan de bepaalde wijdte en breedte en is onder toezicht van den gemeente- opzichter geplaatst. Wordt goedegekeurd. 3. Indiening Gemeenterekening 1929. Namens B. en W. biedt de voorzitter den Raad bovengenoemde rekening aan, welke, wat betreft den gewonen dienst, vermeldt aan ont vangsten f 58030.08i/2, aan uitgaven f52513.55, alzoo een batig saldo van f 5516.531/2- De kapitaaldienst sluit met een batig saldo van f200. ZEA. merkt op, dat de rekening pl.m. f 2500 is achteruitgegaan, hetgeen te wijten is aan de bijdrage in de beharding van den Twuij- verweg en voorts voor het stoppen van de sloot. Een en ander komt vrijwel overeen met de be- grooting. Als commissie tot het nazien dezer rekening wordt aangewezen alle raadsleden behoudens -de wethouders. 4. Voorstel vaststelling verordeningen in ver band met de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. In verband met dit voorstel is aan alle leden eene zeer uitvoerige en overzichtelijke toelichting gezonden, waaruit blijkt dat door Ged. Staten de Gem. Inkomstenbelasting over de jaren 1926- '27, '27-'28, en '28-'29 is vastgesteld op f21745.80 Op grond van de wet van 24 ,Mei 1897,'is de nit- keering naar het getal inwoners berekend op 1472 maal f 1.10 is fl561.36i/2. De rijksbijdragen in de jaarwedden van burge meester en secretaris is bepaald op f 600, alzoo te zamen f 23907.16i/2. Volgens de nieuwe wét zal de uitkeering be dragen f 22460.271/g. De slotconclusie van de toelichting vermeldt de volgende voorstellen van B. en W, 1Verordening tot heffing van 20 opcenten op de hoofdsom voor de Gemeentelijke Fondsbe lasting. 2. Idem op de invordering van de opcenten op de hoofdsom voor de Gemeentelijke Fondsbelas ting. 3. Idem betreffende classificatie voor deze ge meente in de 3e klasse voor de heffing op de Gemeente Pondsbelasting. 4. Idem betreffende de classificatie van deze gemeente in de 7e .klasse voor de heffing der Personeele belasting. De heer Lgk merkt op, dat door het voorstel van B. en W- der classificatie ook de minder ge goeden meer zullen moeten betalen. iSpreker is van meening dat ongehuwden met een inkomen van- f 500600 niet kunnen betalen. Het bedrag, wat eventueel verkregen wordt ad f1750, zou spreker liever halen uit de Fondlbelasting, te heginnen met eene heffing van 5 pet. progressief tot 50 pc't. D'e voorzitter zegt dat hierdoor een dubbele progressie wordt verkregen, waar ZEA. sterk tegen is. Bij de 3e klasse wordt begonnen met een hoogere aanslag echter voor zeer geringe bedra gen, terwijl zulks voor ongehuwden met hoogere inkomens in geenen deele bezwaarlijk is. Deze heffing sluit de wet op de Inkomstenbelasting in. In een breedvoerige toelichting toont ZEA, aan ,dat, de hoogere inkomens meer zullen moeten betalen, hetgeen insluit dat ook de mindere wor den getroffen, zij het dan ook gering. Wat de heer Lek voorstelt is nimmer met de gemeente belasting geddan en is spreker er niet voor, zulks ook nu te doen. De heer Lek is er niet voor de mindere men- schen toch te laten betalen. De voorzitter merkt op, dat iemand met een inkomen van f 500 wordt geacht f 300 te hebben, waarvoor moet worden betaald f 1.20, alles inbe grepen. Ten overvloede wijst ZEA. er op, dat I juist 'de hoogere inkomens worden gegrepen. Na eene langdurige gedachtenwisseling wordt het voorstel van B. en ,Wi. aangenomen, daar het voorstel van den heer Lek niet wordt gesteund. 5. Subsidie-aanvraag verpleegster. Ingekomen is een verzoek van het Witte Kruis naar aanleiding van een verzoek om subsidie in de vorige vergadering, betreffende eene bijdrage voor de aanstelling van eene verpleegster. Dit verzoek werd in de vorige vergadering door den Raad in beginsel aanvaard onder voorwaarde dat de verpleegster in de ge-, meente zou komen wonen. Dit besluit is door B. en W.. aan de afdeeling medegedeeld en naar aanleiding hiervan is een schrijven ingekomen van 'de afd. Koedijk, waarin wordt opgemerkt, dat de bijdrage van St. Pancras zoo klein is in verhouding met Koedijk, 'dat geadviseerd wordt de gestelde voorwaarde in te trekken. Hierom trent werd toen besloten het schrijven van Koe dijk voor kennisgeving aan te nemen en aan de afd. i&t. Pancras te berichten dat B. en W. een antwoord wachtende zijn. Alvorens tot behandeling van het ter dezer vergadering ingekomen stuk over te gaan, stelt ZEAvoor, in verband met het doen van eenige mededeelingen in comité-vergadering over te gaan, waartoe wordt besloten. Na heropening der openbare zitting, deelt Z. EI.A. mede, dat door de afid J8t. Pancras thans is geantwoord, dat in een vorig schrijven op duide lijke wijze kenbaar is gemaakt, dat de zuster de vrije keuze van woonplaats is gelaten, waartoe met algemeene stemmen op de gecombineerde ver gadering van het Witte Kruis is besloten. Dit besluit is dus genomen door de gecombineerde besturen en gesanctioneerd door de algemeene vergadering. Het bestuur kan dus volgens spr. nu niet anders bandelen en is het voor de afd. St. Pancras onmogelijk hieraan iets te verande ren. Ook acht het bestuur het van weinig belang waar dé verpleegster woont, daar in spoedeischen- de gevallen toch de dokter wordt geroepen. Voorts deelt ZEA. mede een onderhoud te heb ben gehad met den dokter en is ook de dokter er voor dat de verpleegster te St. Pancras woon achtig is. Ten overvloede zij nog opgemerkt dat het werk van de verpleegster wordt verricht onder de auspiciën van den geneesheer. Daar het verzoek, door de besprekingen in comité niet nader door B. en W. is behandeld, is er geen rechtstreeks voorstel van B. en W. en wordt voorgesteld, afe zijnde het beste, het ver zoek opnieuw te behandelen bij de begrooting voor het jaar 1931, opdat alle leden zich vol doende op deze zaak hebben ingewerkst. De heer Lek vindt dat er nu aardig met de zaak wordt geknoeid en deze van de eene op de andere maand wordt verschoven. In het belang der zieken ,die niet op hulp mogen wachten, acht spreker het thans tijd dat er spijkers met kop pen worden geslagen. Volgens spr. maakt, het niet uit, waar de verpleegster woont, doch nu kan de slag worden geslagen, nu de gemeente eene verpleegster kan krijgen, terwijl een ieder en ook het Zuideinde de benoeming toeuichti. Het is, aldus sprj., in het belang der zieken,, zeer noodzakelijk, dat er eene verpleegster komt. Ö,pr. stelt voor de gevraagde subsidie te ver- leenen. De heer Lek merkt op, dat deze zaak nu al 3 a 4 jaren gaande is en destijds is afgestuit op Oudorp, wier halve bevolking R.K. is. Alleen, aldus spr., kunnen wij het niet en nu het aange boden wordt door Koedijk, zdl nimmer eene der gelijke gelegenheid zich meer voordoen. Spr. heeft geinformeerd, hoe de zuster haar werk regelt en waar ernstige patiënten zijn, daarheen gaat zij het allereerst, hetzij te St. Pancras of te Koedijk. Spr. heeft nu den indruk gekregen, dat B. en W. wat toeschietelijker zijn geworden en vindt het 't allermooiste, als met andere gemeenten geza menlijk iets tot stand wordt gebracht, waarbij spr. als voorbeeld neemt het Koedijkerpad. Spr. acht het sop de kool niet. waard, nu de verpleegster in 7 minuten van Koedijk te St. Pancras kan zijn. De woonplaats acht spr. zoo onbelangrijk, dat hij sterk voor het verleenen der subsidie is. Wethouder van Kampen acht het betoog van den heer Lek hetzelfde als voor Koedijk. De woorden als zouden B. en W. iets toeschietelijker zijn, ontlokt spreker de opmerking, dat de verpleging te Sint Pancras gekomen is uit B. en W. en niet van an deren. Het voorstel van een verpleger is destijds gevallen met 3 tegen 4 stemmen. Deze vier tegen stemmers hebben later pogingen in het werk ge steld toch tot zulk een aanstelling te komen, doch heben B. en W. zich op het standpunt gesteld, nim mer meer een voorstel in die richting te zullen doen. Op het oogenblik staat de zaak echter zoo, dat als de raad geen subsidie verleent, de zaak nog aan Koedijk is. Dat de heer Lek hét Koedijkerpad er bijhaalt, wenscht spreker er liever buiten te laten want spreker wil niet bij den neus worden genomen zooals met de veenderij. Van die 8 jaren heeft spr. geen aangename herinneringen. Ook is spreker niet vergeten het gezegde in den raad van Koedijk, dat er aan de vrouw niet wordt gedacht. Nu de zaak echter zoo staat dat Koedijk de verpleegster zal kwijtraken, nu wenscht spreker niet op deze manier samen te gaan en af te wachten en de zaak te be handelen bij de begrooting. Spr. wil de zaak niet laten vallen, doch geeft liever f 1000 dan samen te gaan met Koedijk. Wethouder Duif aan het woord komende, spreekt echter zoo onduidelijk, dat het aan de perstafel niet te verstaan was. Het eenigste, wat verstaanbaar was is dat spreker steeds gevreesd heeft door Koe dijk bij den neus te worden genomen. De heer Snel zegt den raad van Koedijk te laten voor wat die is, thans heeft de raad te doen met het bestuur van het Witte Kruis. Volgens spreker zou het wel toevallig zijn als altijd de schuld bij andere gemeente lag, waarvoor spreker aanhaalt de geschiedenis van den Twuijverweg. Het gaat nu, aldus spreker, om het algemeen belang, hetwelk gediend wordt door de aanstelling eener verpleegster i De kwestie van den verpleger (van Putten) staat er buiten. I De voorzitter merkt op, dat bij toekenning van I de gevraagde subsidie, groot f 350.—, de verpleegster er nog lang niet is, daar eerst de gezinsverpleging moet worden opgericht. Het Witte Kruis verricht 1 nu alleen nog maar voorbereidend werk. Slaagt de oprichting niet, dan vervalt alles en is er geen be zwaar nu een beslissing te nemen. - Nadat eenigen tijd gediscussieerd is, wordt het voorstel, het verzoek bij de begrooting te behandelen aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. De heeren Snel Lek en Koelemeij waren voor toekenning der sub sidie. Voorstel verhooging huishuur P. Keizer per 1 Jan. 1931. Met het oog op de belangrijke herstellingen, welke aan de gemeentewoning bewoond door P. Keizer, zijn verricht, wordt voorgesteld, de huur van f2.25 op f3.50 per week te bepalen met inbegrip van de kosten der waterleiding. De voorzitter merkbt op dat de herstellingen f 1100 tot f 1200 beloopen en geeft den leden in overweging eens een kijkje te nemen daar het nu een prachtige woning is geworden. De bewoners hebben een ver hooging van de huur verwacht welke zal ingaan per 1 Januari 1931. Wordt goedgevonden. Verzoek Harenkarspel steun water- en hagelschade. De voorzitter leest de uitvoerige circulaire voor, welke reeds eerder in haar geheel door de pers is gepubliceerd. Z.E.A. deelt mede dat dit verzoek uitvoerig in B. en W. is besproken en wordt voorgesteld niet op het verzoek in te gaan, Spreker zegt, als wij nagaan, dat tijdens de vorstperiode ontzaglijk veel schade is toegebracht aan de bloembollen en wel voor dui zenden guldens en nimmer hiervoor eenige bijdrage gevraagd of gegeven is en hoezeer wij ook betreuren dat er zooveel schade door het noodweer is geleden, stellen wij voor geen bijdrage te verleenen, op grond daarvan dat er vele akkers zijn, die geen schade hebben geleden en toch niets opbrengen. De toestand van den tuinbouw is er niets slechter aan toe. Voor een massa tuinbouwers is het een droevige toestand daar vele voorraden witte kool en uien totaal waar deloos zijn. Allereerst moeten worden aangesproken Rijk, Provincie en Tuinbouwvereenigingen. Wij heb ben kunnen lezen in de .Nieuwe Langedijker Cou rant" van de hand van den heer Houtkooper, dat het Centraal Bureau over duizenden kan beschik ken. Die lichamen zijn op de allereerste plaats voor steunverleening aangewezen en niet de gemeentekas. De heer Lek zegt, dat er veel van waar is wat door den voorzitter is gezegd, maar er zijn andere instellingen die wel willen geven als de gemeenten voorgaan. Spreker meende, dat op de betrokken ver gadering de voorzitter nogal vooraan stond. De voorzitter geeft zulks toe, doch heeft den weg aangewezen, welke gevolgd kon worden. Spreker meent ook dat ook de verhuurders van de landen er iets aan kunnen doen door verlaging van de pacht. De heer Lek meent dat thans voor de armsten wordt gevraagd. De voorzitter acht de gemeente niet het aange wezen lichaam. De heer Duif acht de schade meer bedrijfsrisico en vraagt waar 't naar toe moet met de begrooting als hieraan wordt gegeven. De heer Snel wil afwachten wat er aan het einde van het jaar nog terecht komt en kan er dan altijd nog plaatselijk eenige steun worden verleend. De heer Lek is van gedachte dat de groote schade nog moet uitkomen. De heer van Kampen zou graag willen weten, wat of dan de heer Snel zou willen geven daar het een ander standpunt is om de menschen iets te geven. De heer Snel antwoordt hierop niet. De heer Lek had gedacht van f 500 omdat spreker het hard vindt om niets te geven. Wethouder Duif deelt mede, dat B. en W. de ge meente niet de aangewezen plaats vinden. Op die manier komt zoo iets alle jaren terug. De heer Snel acht het nu een bijzonder geval. De heer Muurling is er voor om iets plaatselijk te doen. De heer Koelemeij zegt, dat het met hagelslag wel weer kan voorkomen. Wethouder van Kampen vraagt aan de leden van'den Tuinbouw of zij het niet vreeml vinden, dat de organisatie er niets aan doet. De heer Snel zegt, dat de tuinbouw zich op het zelfde standpunt stelt als de gemeente en op die manier komt er geen einde aan. Spreker vraagt of de tuinbouwers niet genoeg aan de L.G.C. opbrengen. De voorzitter zegt, dat de Tuinbouw er niet aan geeft, gelet op den algemeenen gedrukten toestand. De heer Lek verklaart zich, gezien het besluit der L. G. C., tegen steunverleening. Hierna wordt met algemeene stemmen het voor stel van B. en W. aangenomen. Verzoek Jb. Dirkmaat en A. Smit wijziging rooi lijn achter de begraafplaats. De voorzitter deelt mede, dat verzocht wordt de rooilijn zooals deze In de vorige vergadering is vastgesteld te wijzigen volgens een aanwezige teeke- ning die aan de leden wordt voorgelegd. Tevens is er het verzoek bij gedaan om een bedrag van f35 voor een behoorlijke afscheiding langs den weg. Uit de teekening blijkt, dat de gevaarlijke bocht zoo goed als geheel vervalt. Volgens den deskundige, den heer Kriller van Schoorl, zal volgens de ge vraagde rooilijn een beter front worden verkregen en gaat het er bij den voorzitter om die strook grond te krijgen, welke benoodigd is voor een veilig verkeer. Z.E.A. is daarom in overleg getreden met de betrokkenen en zal de heer Groen met zijn woning niet in de verdrukking komen en een vrij uitzicht krijgen en komen de huizen dan meer naar voren te staan. Spreker is er sterk voor, het vorige raadsbe sluit in te trekken en de rooilijn conform te teeke ning opnieuw vast te stellen. De gevraagde f35 kunnen niet worden toegestaan, daar de gemeente nimmer vergoeding geeft voor hekken. De strook grond zal door de eigenaars kosteloos worden afge staan. Wethouder van Kampen vindt het vreemd ,dat na 't eerste onderhoud met B. en W. het bouwterrein te koop werd aangeboden. De voorz. zegt, dat dit gekomen is door het raads besluit en de eigenaren toen hebben gezegd, dat de eventueele koopers het voor zichzelf moeten uitma ken, daar zij er nu niet wilden bouwen. Nu echter de heer Groen een vrij uitzicht zal krijgen, was het bezwaar opgeheven. Na een korte gedachten wisseling wordt conform het voorstel besloten. Voorstel verhooging pensionkosten voor 2 kinde ren in een sanatorium. Met algemeene stemmen wordt besloten de pen sionkosten voor 2 kinderen van den heer Bakker die in een sanatorium zijn opgenomen, te verhoo- gen en de meerdere kosten voor rekening der ge meente te nemen, waardoor de duur der verple ging niet zal worden verkort. Hierna volgt sluiting. Geref. M. V. „Ten Arbeid geroepen", Afd. B. Broek op Lange ml ijk. Agenda voor 1 Augustus. Janna; Bakker. O.T. schets 14. „De theocratie van Israël 2. Grietje Wagenaar. Geloofsbelijdenis Art. 15, „Van de erfzonde". Marie Balder. Voordracht. 1 DE COMMUNISTISCHE OPMARSCH IN CHINA. TERREUR TE TSANGSJA. De stad Tsjangsja, die den 27sten in handen der communisten is gevallen wordt met volledige ver woesting bedreigd. De rooden eischen een losgeld van een millioen dollar, daar zij anders de stad met den grond gelijk zullen maken. Men acht het zeer onwaarschijnlijk dat de natio- nalistische regeerine eeningen maatregel in die rich ting zal nemen. Het is moeilijk berichten uit Tsjang- sa te krijgen doch men verklaart dat bijna alle buitenlanders met inbegrip van een en negentig Ja panners op de Britsche en Amerkiaansche kanoneer j booten zijn overgebracht, behalve vier of vijf zende lingen die weigeren hun post te verlaten. Volgens Japansche berichten zijn het Japansche consulaat het hospitaal twaal gebouwen van het provinciaal bestuur en bijna alle missiekerken door de rooden in brand gestoken. Achtduizend soldaten plunderen stelselmatig en verwoesten de goederen der nationalistische regeering en die der buitenlan ders. Zij stellen tal van welgestelde burgers terecht en nemen andere gevangen met het oog op een los geld. Zij verklaren dat alle in beslag genomen goe deren aan het proletarian moeten komen. Amerikaanscb vertoog tot Nanking. Het departement van buitenlandsche zaken edelt mede dat aan de regeering van Nanking een waar schuwing is gericht met betrekking tot mogelijke verliezen van levens en eigendommen van Amerika nen te Taian in Sjantoeng. De Amerikaansche re- geeringsconsul in Tsjinafoe heeft ter kennis ge bracht dat slechts vier Amerikanen Taian hebben verlaten. Hun eigendommen en die der andere Ame rikaansche zendelingen die op een kwart millioen dollar worden geschat, hebben tijdens het luchtbom bardement in gevaar verkeert. Het departement van buitenlandsche zaken heeft eveneens vernomen dat de naar Tsjansa gezonden Amerikaansche kanoneerboot is teruggekeerd, daar het onmogelijk was de Amerikaansche eigendommen te beschermen wegens het verpletterend groote aan tal communisten. De kanoneerboot werd beschoten, zoodat de zich aan boord bevindende vrouwen en kinderen naar de Britsche kanonneerboot ,Aphis" moesten worden overgebracht. Volgens de laatste berichten uit Tsjangsa zijn alle regeeringsgebouwen en eigendommen van buitenlan ders in brand gestoken of vernield, behalve het post kantoor en het Yale-hospitaal. De algemeene plundering wordt voortgezet. De kan toren van den Standard Oil en de Texas Oil Cy. zijn in de asch gelegd. De broeder van den gouverneur en andere ambte naren zijn geëxecuteerd. Vele duizenden bewoners zijn op de vlucht. De heeren H. Oyens en Zonen te Amsterdam mel den ons: Een week van stilstand, die tevens achteruitgang beteekende, ligt weder achter ons, De beurshandel beperkte zich in hoofdzaak tot de transacties van hen, die geen ander middel van bestaan hebben dat hun pogingen om op dit glibberige terrein wat te „verdienen." Gemakkelijk wordt het hun daarbij niet gemaakt en het publiek kan uit de beurs heele- maal niet meer wijs worden. De wee kbegon met een verrassende prijsverlaging van aandeelen Van Berkels Patent, die zoo zoetjes aan den weg van alle vleesch beginnen te gaan. Markwaardig steekt thans de stilzwijgendheid der directie af bij den overvloed van gunstige berichten toen de hausse aan den gang was. en nog weinige maanden geleden meende het bestuur zich te kun nen opwerken tot de verklaring,, still going strong." Op dit oogenblik zijn de ongunstige berichten niet van de lucht, waarb ijhet uiterst moeilijk is om uit te maken wat als oorzaak en wat als gevolg van de koerscatastrophe moet worden beschouwd. Uiterst teleurstellend was ook het verloop van de kunstzijdewaarden. Onder den invloed van prijsver lagingen in Amerika en het slechte verslag van de Oostenrijksche Glanzstoff verloren aandeelen A.K.U. in weinige dagen het geheele met moeite veroverde avans van 20 procent. In aandeelen Philips Gloeilampen spelen zich zon derlinge dingen af. De algemeene beursstemming lokte meeningsaanbod uit, en de laatsten dag der week werd dit nog geaccentueerd door zeer onbevre digende exportcijfers. Een der groote bankinstellin gen legde echter op 340 procent een onverzadiglij- ken honger aan den dag, tengevolge waarvan de zeer teleurgestelde contramineurs er niet in slaagden den koers onder dit niveau te brengen. Ziedend van kwalijk verborgen toorn moesten zij ondervin den dat al hun pijlen afstietten op het schild des onverstoorbaren bieders. Men brak zich het hoofd over den oorsprong van dezen kooporder, maar ten slotte ging nog menig dolende beursridder er hop hoop van zegen toe over om de weekend met een blanco positie in te gaan. Indien de kooper voor noemd volgende week van het appèl verdwijnt, zal het den blancoverkoopers inderdaad niet moeilijk vallen hun stukken op lager niveau te dekken, want het opgeschrikte publiek zorgt thans dagelijks voor verschen aanvoer. Aandeelen Margarine Unie vormden eenige dagen een loffelijke uitzondering. Indien men leest, dat de groote Amerikaansche Maatschappij, die de be faamde Palmolive Soap fabriceert („Keep that Schoolgirl Complexion") in het eerste semester van 1930 19 procent meer winst maakte door daling der grondstoffenprijzen, ondanks verminderden omzet, dan mag men wel concldeeren, dat het tenminste het Leverconcern wel zeer naar den vleeze moet gaan, terwijl ook de kunstboterfabrikanten niet over duurte hunner prima materia kunnen te klagen hebben. Kon. Petroleum hielden zich onder al deze weder waardigheden onbewogen, gelijk wij van dit papier gewend zijn. De omzetten naderden echter het ab solute nulpunt. Indische scheepvaartwaarden bleven voortdurend aan sterke meeningsverkoopen onderhevig. Men zal moeten toegeven, dat de handelsbeweging van Indië op dit oogenblik wel zeer teleurstelt, en dat het een heele toer zal zijn om de groote vloten der consti- tueerende maatschappijen rendabel te maken. On- dertusschen mag men de waarde van deze aandee len toch geenszins afmeten naar de resultaten van deze abnormaal slechte tijden. Rubberwaarden respondeerden op de nieuwe laag terecords der Londensche termijnmarkt. Suikerwaarden hebben weliswaar het zwaard der extirpatie niet boven het hoofd maar een allerbe labberdste termijnmarkt voor zich. De critiek op de verkooppolitiek wordt steeds luider. Er krieselt, en onder aanvoering aandeelen H.V.A. zocht deze 'ru briek algemeen lager niveau op. Te New York is de handel ook al geheel in profes- sioneele handen overgegaan. Het handelsnieuws is en blijft slecht, en de optimisten (er zijn er zoo nog en o. i. zeer terecht) staan min of meer met hun figuur verlegen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6