M'.S&evris ÏT.ÏÏ" "teWer Ï.&K enBas e' "el a«?h«Kd?ak sed-het iM,m" Buifenlantlsch Overzicht Wil de raad u echter toestemming verleenen, dan is het mij natuurlijk goed. De heer Kostelijk zegt, dat de hh. wethouders spreken over het geneeskundig onderzoek. Maar in Alkmaar bij het Witte Kruis kan men de kinderen zooveel men maar wil laten onderzoeken, zonder dat het wat kost. Het voorstel van B. en W. hierna in stemming gebracht wordt aangenomen met de heeren Bak ker, Kroon, de Boer en Zaagman voor, de heeren Kostelijk, Rijper en Bommer tegen. f. Adres van de commissie tot regeling der schade, tengevolge van het noodweer op 12 Juni 1930, houdende verzoek een bijdrage uit de gemeentekas beschikbaar te stellen tot leniging der schade. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is om het adres direct in behandeling te nemen. Het college van B. en W. komt niet met een voorstel, maar het wenscht de beslissing geheel aan den raad te laten. Als lid van de commissie wenscht Z.E.A. er nóg aan toe te voegen, dat de commissie met de indie ning van het verzoek van de redeneering is uitge gaan, dat, wanneer de gemeenten die zijn getroffen, niet meedoen, rijk en provincie ook niet meedoen Dat is ook bij de werkverschaffing zoo. Deze gemeente heeft een schade geleden van f 1943.verdeeld over 6 tuinbouwers. De heer Kostelijk zegt, zijn ooren te hebben ge spitst bij het hooren noemen van een aantal van personen, die schade zouden hebben geleden. Het aantal tuinbouwers dat schade heeft geleden komt dichter bij de 60 dan bij de 6. Wethouder Bakker zegt, dat het adres breedvoerig in B. en W. is besproken. Ik heb wel medelijden met den nood van de tuinders, en in principe ben ik er ook wel voor de schade te vergoeden, maar het ligt toch meer op den weg van provincie en rijk dan op den weg van onze gemeente met beperkte geldmid delen. Ook mij bevreemdt het, dat maar 6 tuinbou wers schade hebben geleden. Ik geloof ook dat het er meer dan 60 zijn. Die hun schade hebben opgege ven, worden geholpen. Die het niet gedaan hebben krijgen niets en moeten meebetalen voor de ande ren. Aanstonds gaat het rijk weer millioenen uit geven voor de vloot, maar het zou beter zijn dit geld te besteden aan den tuinbouw. Voor den mi nister die dit zou doen, zou ik dan wel een eerezuil willen oprichten. Vandaag nog ben ik met een bevriend tuinbouwer de West in geweest. En wat ik nu gezien heb is meer dan treurig. Het is zelfs zoo, dat er niets ont vangen zal worden. Spreker wenscht een afwachtende houding aan te nemen. Wanneer de hagelschade vergoed moet wor den, dan mag de schade van thans ook wel vergoed worden, want nu kan men ook spreken van een na tuurramp. Spr. kan zijn stem niet aan het verzoek geven De heer de Boer zegt, dat toen de ramp had plaats gehad, allen van meening waren dat er iets ge daan moest worden. Ook Ik zat in de commissie die de schade moest opnemen en op dat moment konden wij er niet meer dan zes vinden. Ik ben het roerend met Kostelijk eens, dat de schade zich al meer heeft geopenbaard. En nu nog heeft men last van de waterschade. De gewassen staan er slecht voor. En dat is een gevolg van dien Donderdag avond. Nu wordt er gezegd, dat als we van bovenaf iets willen krijgen, dat de gemeenten dan voor moeten gaan. Maar er zijn gemeenten die er aan meedoen, maar andere weer niet, waar gezegd wordt, dat dit bedrijfsrisico is. Bij de schade-opneming konden wij niet meer dan 6 menschen vinden, maar er zijn er veel meer, die schade hebben. Dat openbaa.rt zich thans. In verband hiermede wenscht spr. ook af te wach ten. De heer Rijper vindt het genoemde bedrag van de schade niet hoog. Zijn dat nu menschen die in hun bedrijf hulpbehoevend zijn? f 350 schade per persoon is niet veel. Ik geloof dat een ieder wel voor f 350 schade heeft. En Wanneer het nu menschen zijn. die niet hulpbehoevend zijn, dan zou ik niet weten, waarom de gemeente moet bijspringen. Wanneer 't broodvechters zijn dan wordt het iets anders. Ik had gedacht dat de schade veel grooter zou zijn. Spr. wenscht daarom ook een afwachtende hou ding aan te nemen. Wethouder Kroon zegt ook ,dat het stuk breedvoe rig in B. en W. is besproken. Het trok mijn aandacht dat er niet meer dan 6 menschen waren, die schade hadden geleden. Ik was van gedachte dat er veel meer waren. Ieder tuinbouwer, groot of klein heeft schade. De aardappelen zijn ziek geworden, de kool groeit er niet door. Ik gevoel er niet voor om hier aan te geven. Dan kunnen we de geheele gemeente wel geven. De voorzitter meent, dat men niet alleen zjen moet naar de schade die in eigen gemeente gele den is. Men moet zien naar het totaal bedrag van f 59000. Z.E.A. meent echter niet tot aanhouden te moeten adviseeren. De commissie wil wel weten waarover zij kan beschikken. Wat iedere gemeente later zelf wil doen. daarvoor hebben wij geen com missie noodig. Derhalve geef ik in overweging nu een beslissing te nemen. In verband met wat door den heer Rijper is ge vraagd, zou ik willen zeggen: misschien kan de hr. de Boer de namen noemen? De heer de Boer zegt, dat wanneer hij de namen gaat noemen, men nog niets afweet van de porte- monnaie. En dan begeven wij ons op een zeer ge vaarlijk terrein. Spr. zou liever de namen niet be kend maken. De voorz. zegt nogmaals dat het de bedoeling van de commissie is om te weten over hoeveel zij kan beschikken, om dit bedrag daarna ponds-ponds-ge- wijze te verdeelen. De heer de Boer zegt, dat hem verteld is, dat de menschen in de Diepsmeer voor de 2de maal ge troffen zijn. Zij hebben alles weer in orde gebracht hebben kosten gehad en het is weer mislukt. De heer Kostelijk zou aan de heeren die voor aanhouding van de beslissing zijn, willen vragen, of zij een weg opnemen. De shade opnieuw opnemen is ondoenlijk. Men kan toch niet meer zien wat schade is en wat niet. Maar hoe men aan 6 menschen komt is mij een raadsel. Wanneer de namen worden genoemd, dan kan men zeggen, hebben die nu alleen schade gehad? Een ieder heeft schade. Ik kan het niet bezien wie er schade heeft en wie niet. Wethouder Bakker zegt, dat het aantal van zes tekort is. De anderen zouden moeten meebetalen voor die 6. Maar waar heeft men schade aan.? Wanneer men geen schade had gehad, dan had die akker aardappelen misschien evengoed niets opgeleverd. Dan waren ze misschien verziekt. Met de uien kan men het eerst in het najaar zien. Een akker kool had misschien toch niets opgele verd. Dan hadden ze misschien gedraaid. In principe is het juist dat men naar het geheel moet zien en niet naar de eigen gemeente alleen. Maar ik geloof niet dat Ged. Staten het goed zullen keuren, dat wij gaan meebetalen aan de schade in andere gemeenten geleden. En in deze opvatting sta ik sterk. Amsterdam be sloot indertijd f 50.000 te geven aan een verhonge rend volk. Als mensch konden Ged. Staten dit bil lijken, maar zij onthielden hun goedkeuring omdat het niet uitsluitend een gemeentebelang was. Wij moeten zien naar eigen gemeente. De heer de Boer wijst er op dat de heer Kostelijk zegt, dat er na 12 Juni de datum van de ramp, veel meer zijn gekomen, 17 Juni zijn wij rond ge gaan en nu zijn we 31 Juli, en is er in dien tijd getroffen waren. Nu ik van Kostelijk hoor, dat er meer dan 60 zijn, meen ik toch dat het bedrijf die kleine schade moet kunnen dragen. Ik meen dat er in ons land een vereeniging is, waar men zich tegen die dingen kan verzekeren. Ook heb ik gehoord, dat er in den Noordermarkt Wethouder Bakker dankt den burgemeester voor zijn uitmuntende verdediging. Hij is het er volkomen mee eens dat men er laat mee aankomt. Maar toen we er mee kwamen, toen was het nog vroeg genoeg' om het land te verhuren. B. en W. mochten het gaan verhuren. Er was echter geen gebrek aan hooi en Meer wenscht spr. er niet van te zeggen De voorz. vraagt hierna of uit de vergadering nog het voorstel wordt gedaan om subsidie te verleenen. De heer Kostelijk zegt dat de zaak zeer is ver anderd door den toestand van de gewassen. In het begin was er wel iets voor, maar nu is er geen einde in te zien. Uit de vergadering wordt geen voorstel tot het ver leenen van een bepaald bedrag gedaan, waarna het verzoek voor kennisgeving wordt aangenomen. g. adres van de afdeeling Noordscharwoude van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling, houdende verzoek om toekenning van een subsidie De voorz. zegt, dat dit instituut zeker bij allen bekend is. Dit instituut is opgericht om gedurende de wintermaanden bijeenkomsten te houden, om de menschen op allerlei gebied te ontwikkelen Het zijn avonden van leerzame en nuttige strekking Tevens zijn ze toegankelijk voor niet-leden tegen een kleine vergoeding. Bedoeld wordt een terugkeerende subsidie en deze aan te wenden voor het organiseeren van deze avon veel verloopen. Was het Kostelijk toen bekend dat waardeloos. den B. en W. stellen voor deze subsidie toe t* kennen tot wederopzegging, ingaande 1 Januari 1931 en tot een bedrag van f25. De heer Zaagman- zegt, met genoegen het voor stel van B. en W. te vernemen. Enkele minuten geleden hebben we f 100 gegeven voor de ontwikke ling van het lichaam. En ik meen, dat wanneer we spreken van een vereeniging van belang, dat dan het instituut van belang mag heeten Wat is er nu nuttiger dan geestelijke ontwikkeling Spr. kan volkomen met B. en W. meegaan De heer de Boer vraagt of het een neutrale ver eeniging is. De voorzitter antwoordt, dat het een instelling is van de S.D.A.P. en van de Vakvereenigingen Ik kon er ook in meegaan, omdat in de vier jaar 'dat het Instituut werkt is gebleken, dat men niet in één richting drijft. Met wat op de avonden wordt geboden, wordt niet de gedachte gewekt, dat de jongelui worden ge bracht in de richting van de S.D.A.P. Wanneer maar één partijbelang werd voorgstaan. dan zou ik er zeker niet in zijn meegegaan De heer Kostelijk zegt er altijd voor te zijn dat de vereeniglngen zich zelf bedruipen. Wanneer men de contributie gaat verhoogen is die f 25 direct boven water. Spr. is er een tegenstander van vereenigingen van gemeentewege te steunen. Wethouder Kroon zegt met het voorstel te zijn meegegaan omdat er sprs. van verschillende overtul ging komen en de onderwerpen voor een ieder toe gankelijk zijn. Hierdoor werkt men meede aan de ontwikkeling van de jongelui. Wethouder Bakker zegt, dat de vereeniging staat op een neutraal standpunt en er neutrale onderwer pen worden behandeld. Het doel is om de arbeiders zooveel mogelijk te ont wikkelen, op geestelijk en cultureel gebied We zijn als overheid verplicht de arbeiders op 'n hooger peil te brengen. De heer Kostelijk zegt, dat die f25 voor de ge meentekas de moeite niet waard zijn. Maar er wordt tegenwoordig meer gedaan, dat meer kost B erna wordt liet voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. h. adres van P. Dekker, alhier, om ontheffing van huur van gemeenteland over 1930. De voorzitter zegt, dat het den leden bekend is, dat huurder Dekker reeds langen tijd ongesteld is, en daarbij niet in staat zijn werk te doen Het vorig jaar is door hem zijn boerderij aan den kant gedaan, zoodat hij daarvan ook de inkomsten moet missen. Ook is hij niet in staat om hulp te nemen, die het land voor hem kan bewerken. Over 1929 Is de huur ten volle betaald. D,0Pu-?iJ,n lichamelijke gesteldheid is hij genood zaakt by de gemeente aan te kloppen om kwijtschel ding van zijn huur over 1930. B. en W. zijn overtuigd dat de man onmachtig is te betalen .waarom zij voorstellen hem de huur kwijt te schelden. Daarbij wordt het land uit de huur ge nomen en vragen B. en W. machtiging aan den raad orn net land voor de rest van het jaar te mogen ver huren. De heer Zaagman stelt de vraag aan B en W onder welke voorwaarden' het land wordt verhuurd en onder welke finantieele verantwoordelijkheid. Ik meen toch dat het altijd met borgen gaat, Het spijt mij dat wethouder Kroon er bij betrokken is maar hetgeen ik zal zeggen, moet hij niet beschou wen als zou het persoonlijk tegen hem gericht zijn Ik ben van meening dat B. en W. eerst naar de borgen hadden moeten gaan, om hen aan te spre ken Of zijn B. en W. van meening ,dat door de kwijtschelding van de huur het borgschap wordt op geheven. zijn* Vraag me af 0f we hiermede in Haarlem klaar Het verwondert mij ten zeerste dat B. en W. met dit voorstel komen. Zij toch zijn verantwoordelijk voor de gemeentefinantien. Ik ben niet tegen ontheffing, maar dan vraag ik nogmaals of de borgen al zijn aangesproken. De voorz. zegt, dat door het gesprokene door den heer Zaagman de schijn zou gewekt kunnen worden, dat B. en W. met een voorstel komen dat niet door den beugel kan. Bij de verhuring van de landerijen moet het huurcontract door den huurder worden geteekend terwijl deze tevens met twee borgen moet komen. Maar met de borgen hebben we nog niets te ma ken, want de heer Dekker heeft over 1929 zijn huur ten volle betaald. Wanneer van den ontvanger be richt wordt ontvangen, dat de huur over 1930 niet is betaald, dan pas worden de borgen aangesproken Ik geef den heer Zaagman derhalve in overweging de borgen er buiten te laten, omdat we daar nog niets mee te maken hebben. Dan leest Z.E.A. artikel 139 van de gemeentewet voor, waaruit blijkt, dat de raad souverein is, en door hem op gronden van billijkheid ontheffing kan worden verleend. Dit artikel bevat dus het criterium waarop door den raad moet worden beslist. De raad is volkomen souverein en daar heeft men in Haarlem niets mede te maken. Ik geef den heer Zaagman tevens in overweging de wetten beter te bestudeeren. Wetten lezen is heel gemakkelijk, mijnheer Zaagman, maar om ze goed te lezen, dat is niet gemakkelijk. De heer Kostelijk is van oordeel dat men de zaak moet aanpakken zooals ze in werkelijkheid is. Niettegenstaande alles was de man reeds het vo rig jaar onbekwaam zijn werkzaamheden te verrich ten. Wat is nu het geval. Nu zijn zijn schoonzoon en de heer Kroon borg. En nu had zijn schoonzoon reeds met Kerstmis van het vorig jaar dit verzoek moeten doen, dan hadden wij het eerder kunnen behandelen. In ons hart gunnen we den man deze kwijtschelding Maar het wordt een schadepost voor de gemeente, omdat het land er nog precies zoo ligt en zal de gemeente zeker voor een onkosten komen te staan van f 100 om het land weder in orde te brengen. Door de ziekte van den heer Dekker is het land niet goed gebruikt. Wanneer het gras er niet afkomt dan is het land kwam de heer Zaag man die er zich tegen verzette. Nu is het geheel waardeloos geworden. De heer Zaagman zegt met genoegen van den voorz. te hooren dat de kwijtschelding gegeven kan worden. Maar dat wist ik ook al. vaïPdVSM Eül meer gedegen, dat na afloop iLJ de borgen zullen worden aangesproken *n een com tévergadering is deze zaak besproken maar het is al lang geen comité meer. 1 i e f H ar» &a d e r i n g is wethouder Kroon met 'n sf/mgekomenEr is toen in toege stemd het land te verhuren hetgeen niet gebeurd is dftnariebnni|eL^^ burgemeester zich ontvallen, dat f inn f bij den gemeente-ontvanger maar met f 100 moest worden verminderd Maar ik meen dat dat niet kan ^.e voorzitter zegt nogmaals dat de borgen er heel buiten staan op het oogenblik W?hehhenrl8e," tTitéVergadering V00r ^houden. We hebben de zaak in een gewoon napraatje bespro ken, zooals dan wel meer dingen nog eens worden besproken. Wanneer er een comitévergadering wordt gehouden wordt dit door mij aan het einde vin 'n openbare vergadering medegedeeld n en dyahn^ne™leVer uGZe 2aak ln comité behandeld de gemeentewet." »rtl openbaarheid, hoewel ik met de wet in dehand de ze kwestie in comité had kunnen bespreken. Wanneer de heer Kostelijk zegt dat het een strop gemeente is geworden dan heeft hij gelijk Maar die strop was toch gekomen. Al was het niet via den raad maar via een andere instelling. nimf ïfeLF°°Vegt a},t^d op een neutraal stand punt te staan. Door mij is tegen Bommer gezegd wanneer er geen huurder komt, dan wil ik het wel nemen voor f 120 waarop door den heer Koste- lijk werd gezegd, dat hij het voor f60 minder niet wilde hebben. Wethouder Bakker. De zaak komt door Zaagman aan de orde. Dus dan moet Zaagman nu maar zeg gen hoe hij het hebben wil. Voor een eerlijk man, zooals de heer Dekker is, is het al verschrikkelijk genoeg dat de borgen moeten betalen. Er is alles voor om kwijtschelding te verleenen. De heer Kostelijk zegt bij zijn bewering te blijven, dat Dekker, zijn schoonzoon en de heer Kroon het vorig jaar reeds wisten dat de man met het land verlegen was. Wanneer men toen het verzoek had gedaan had men het in den winter kunnen behande len. Het is de schuld van de familie zelf en spr wil dan ook het jaar afwachten. Wethouder Kroon heeft laten voelen dat hij er meer voor wilde geven dan 't waard was. De heer Zaagman zegt tot den heer Kroon, dat hij hem niet persoonlijk heeft willen treffen. Maar u hebt zelf gezegd, dat u het onderhandsch wilde huren voor f 120 en dat is in strijd met artikel 24 van de gemeentewet. Mijn oordeel was dat dat niet door den beugel kon. Als er handelingen gebeuren in strijd met de wet dan meen ik als lid van den raad verplicht te zijn daarop te wijzen. Nu wil wethouder Bakker van mij een voorstel uit lokken Maar laat hij niet denken dat mijn hart min der liefdadig is dan dat van hem. Maar dingen die in strijd zijn met de wet kan ik niet goedkeuren. Het voorstel van B. en W. om de huur voor 1930 kwijt te schelden wordt hierna aangenomen met de heeren Kostelijk en Zaagman tegen. B. en W. vragen en verkrijgen machtiging het land te verhuren in overleg met de commissie voor de landerijen. Ingekomen is nog het proces verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger, dat bij de leden van den raad rondgaat. In behandeling komt thans punt 4 van de agenda: Voorstellen van burgemeester en wethouders: 1. verhooging post „kosten van bestrijding van de Tu berculose" op de gemeentebegrooting, dienst 1930. De voorzitter zegt, dat bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1930 besloten is f 500 uit te trekken voor kinderen die uitgezonden moeten wor den. Nu is de uitzending zoo groot, dat tot heden be taald is een bedrag van f640.25, terwijl weer drie nieuwe verzoeken zijn ingekomen. Deze aanvragen betreffen: Agatha Kamp voor den tijd van 5 maanden. Wilhelmina Kamp voor 5 maanden en Catharina Stokman verlenging van 4 maanden. Deze uitzendingen en verlenging zullen vorderen een uitgave van resp. f344.25, f305, en f397.80, to taal f640.25 is reeds uitgegeven, zoodat tezamen 'n uitgave gevorderd wordt van f 1687.—. De bijdrage van de provincie bedraagt 50 procent tot een maximum van f750 voor gemeenten tot 10.000 zielen, zoodat voor rekening van de gemeen te komt een bedrag van f 937.30. De post op de begrooting uitgetrokken zal dus moeten worden verhoogd met een bedrag van f 437.30. Wanneer deze gelden dQor den raad wor den gevoteerd, zoo zal door B. en W. aan verdere verzoeken voor dit jaar geen gevolg kunnen worden gegeven. Z.E.A. gaat verder en zegt: het is een heel bedrag, 1000 die de gemeente voteert. Maar laat u daarbij leiden door de overweging dat het gaat om de kinde ren hun gezondheid weer terug te geven. Het is een goede daad. De heer Rijper wenscht aan dit mooie ding nog toe te voegen, dat het Jongste kind van Kamp bij een uitzending van 5 maanden absoluut gezond te rug zal keeren. De heer Zaagman wijst er op dat er gelden zijn ge voteerd voor lichaam en geest en men nu de con sequentie dient te aanvaarden en wij moeten zeggen dat moet gebeuren. Ik kan er mij volkomen mee ver eenigen. De heer Kostelijk kan er ook volkomen in mee gaan, maar vraagt nog eenlg inlichtingen over een uitgezondene waarvoor door de familie wordt bij gedragen. Deze worden door den voorzitter verstrekt waar mede de heer Kostelijk tevreden is. De heer de Boer vindt het jammer, dat hier zoo veel t.b.c.-patienten zijn. Spr. is van oordeel dat men alles moet doen om die menschen de gezond heid terug te geven. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voor stel van B. en W. aangenomen. Door den voorzitter wordt thans nog ter sprake gebracht het huurcontract met H. Roos, den bewoner van de gemeentewoning op den dijk. Spr. herinnert er aan hoe in de laatste vergadering van 1928 besloten werd een woning te bouwen voor iemand die geen onderdak had. Dat gebouw wordt wel eens genoemd het toevluchts oord voor onbehuisden of het doorgansghuis. Maar daar ben ik het niet mee eens. Er is een huur contract opgemaakt en door Roos onderteekend betaald zijn .terwijl er tevens kinderen de deur uit zijn, die ook verdienen. Het is soms voor B. en W. erg moeilijk hoe te handelen. We hebben ook landerijen, waarvan een huur van f 9000 moet binnen komen. De raad moet maar eens weten welke moeilijkheden wij hebben Het huurcontract van die woning loopt tot weder opzegging. De heer Kostelijk is van oordeel dat de gemeente er niet best voor staat. De eenige weg zal zijn hem er uit te zetten en hem geregeld te laten verhuizen. Maar daarbij komt bij mij ook de vraag naar voren, kan de gemeente hem er uit zetten als hij niet betaalt. Voor den nacht kan hij dan in de andere woning. De heer de Boer is van oordeel dat de man er mis bruik van maakt. Hij denkt natuurlijk: wat kun nen jullie mij maken. Wanneer hij geen verdien sten heeft dan houdt alles op. Maar naar wat ik er van zie, is hij niet zonder verdiensten. De heer Rijper is van oordeel dat de eenige weg is hem er uit te zetten. Ik geloof dat het onwil is bij den man. De eenige weg is hem aan te pakken. De voorz. Ik begrijp heel goed dat de raad er ook mee zit. Maar de raad mag toch ook wel eens de verantwoordelijkheid mee dragen. Ik durf alle con sequenties van het contract te aanvaarden. Wanneer het onwil is is de overheid niet verplicht voor een an dere woning te zorgen. Het gaat niet tegen de familie, maar er moet be taald worden. Er zijn hier wel gezinnen, die veel zwaarder zitten. Hier wordt over het algemeen de huur van de woningen geregeld betaald. Dat schijnt men hier als een eereschuld te beschouwen. Maar laten wij, zoostelt Z.E.A. voor, een berispelijk schrij ven sturen, waarin wordt beapald dat de huur van af Maandag a.s. moet binnen komen terwijl anders strenge maatregelen zullen worden genomen. Dit wordt door den raad goedgevonden. Rondvraag. Wethouder Bakker zegt dat in de vorige gemeente raadsvergadering is besloten tot kabeleering van het electrisch net. Door 3 gemeenteraden is dit aangeno men terwijl er 2 raden zijn die hun medewerking niet willen verleenen door een ontvangen aanbod van het P. E. N. Gaat het nu nog door of wordt het rapport van het P. E. N. afgewacht? Ik ben er een voorstander van dat ook door het P. E. N. een rapport wordt in gediend. De voorzitter antwoordt dat na de beslissing door het dagelijksch bestuur is vergaderd. Als voorstan der wenschte ik de zaak door te zetten. Er is ook formeel met 3 tegen 2 gemeenteraden besloten om den kabel te leggen. Deze twee gemeenteraden heb ben de kabeleering niet verworpen, maar zij heb ben besloten een afwachtende houding aan te ne men in verband met de mededeelingen van iemand van het P. E. N. Voor het uitvoeren van het werk is natuurlijk 't geld noodig waarvan de leening moet worden aan gegaan door de 5 gemeenteraden. Toen hebben wij gezegd, wat is er ook tegen om de zaak zoolang aan te houden? Oudkarspel, Broek op Langendijk en Sint Pan- cras handhaven het besluit (het zou ook weinig zelfrespect getuigen wanneer het werd ingetrokken) tot het rapport van het P. E. N. is binnengekomen. Aan het P. E. N. is dan ook machtiging gegeven om inzage te nemen van verschillende stukken en een rapport in te dienen. De heer Zaagman zegt te willen vragen: is u naar aanleiding van de kabeleering naar den Commissa ris van de Koningin geweest? En zoo ja, mag ik dan de resultaten van dat bezoek vernemen? De voorzitter zegt, dat in de krant heeft gestaan, dat hij naar den Commissaris is geweest in verband met de kabeleering. Hij laat dat geheel voor reke ning van de verslaggevers, maar de kabeleering staat er buiten. Niemand vraagt meer het woord voor de rond vraag, waarop de voorz. de vergadering sluit met te wijzen op de gewichtige besluiten die hedenavond zijn genomen en een woord van dank voor de onder vonden samenwerking. Een zonnig land dat toch gevaarlijk is. Van taaie volharding en energieuit noodzaak geboren. De hevige aardbeving in Italië. Meer dan tweeduizend dooden. Ook nog verwoestingen door eencycloon. -Ook elders aardbevingen en overstroomin gen. Het ongeluk te Coblenz. Droevig einde der ontruimingsfeesten. Tardieu zou willen spreken. maar wil gelegener tijd afwachten. Critiek van de Fransche pres op uitlatingen o.a. van Hindenburg. Beperking van Duitschland's souvereiniteit in Rijnland. De noodverordening. Be zuiniging, die overdreven wordt. Proef- afschaffing van de doodstraf in Engeland? De luidspreker als vogelverjager. Italië, het land dat zoo kwistig door de natuur met schoonheid is bedeeld, is en blijft toch met al zijn schoonheid, met zijn zon, zijn blauwen hemel, zijn bloemenweelde, Bfljn lachende en zingende be- vloking een plekje, dat hoe bevoorrecht ook in me nig opzicht, toch een der gevaarlijkste stukjes van den Europeeschen bodem is. Een stukje grond, waaj" aan de bewoners gehecht zijn, zeker, maar waarvan men zou kunnen vragen hoe het mogelijk is, dat de bodem, de vaste grond, die zoo bij herhaling verra derlijk bleek, niet door de bewoners ontvlucht wordt. Men zou kunnen wagen hoe het toch mogelijk is, dat de bevolking, die binnen tijdsverloop van enkele tientallen jaren zoo bij herhaling den moeizaam bewerkten grond zag verwoesten soms in luttele uren telkens en telkens weer de vernielde wonin gen gaat opbouwen den ontredderden grond opnieuw gaat bereiden voor den oogst, die tenslotte in en kele uren weer teniet gedaan kan worden. Gehecht heid aan den vaderlandschen bodem? Ongetwijfeld wel, maar ook de harde noodzaak den binnen het bereik liggenden bodem hoe onbetrouwbaar ook te verkiezen boven meer rustiger en veilier oor den, die in den tegenowordigen tijd maar niet voor het grijpen liggen. De noodzaak te blijven, waar men eenmaal is, ja, die noodzaak is voor velen, maar toch moet men bewondering hebben voor de taaie volharding en niet te ontkennen energie, waar mede telkens weer opnieuw de arbeid wordt aange vangen op en in den bodem, die zoo dikwijls onbe trouwbaar bleek. Italië, meer bepaaldelijk de omge ving van Napels, werd wederom getroffen door een hevige aardbeving, waardoor tal van "plaatsen ge heel of gedeeltelijk werden vernield, waarbij de ver wachte rijke oogsten van de velden werden wegge vaagd en waarbij meer dan tweeduizend menschen het leven verloren en vele duizenden gewond en ve le tienduizenden van have en goed beroofd werden, overgeleverd aan de weldadigheid. Van de weldadig heid van het Italiaansche volk wordt inderdaad zeer veel gevorderd en niet minder van hen, die het red- betaalt een huur van f 1.50 per week. nanipirstcmminn v^rireorH» tnon hp n„i. er veel meer waren? Na dat de opname heeft plaats gehad, is er veel meer zichtbaar geworden. Het is natuurlijk heel best mogelijk, dat er een paar ver geten zijn. De heer Zaagman zegt, dat toen hij de stukken inzag, hij gelukkig zag dat de schade niet meer dan f1900 ruim was, en niet meer dan 6 personen Door den heer Rijper wordt gevraagd tot wanneer het land nog in huur is? Door den voorz. wordt geantwoord van tot 31 De cember 1930. De heer Rijper zegt, dat zijn vraag die hij wilde stellen hierdoor is vervallen en spreekt als zijn oor deel uit dat de schade nu voor de gemeente komt. Maar de toestand is langzamerhand zoo geworden, dat ik van dien man absoluut geen huur meer ont vang, zoodat meermalen door mij de gemeentebode er heen is gezonden. Sinds 1 Januari 1929 is van dien man ontvangen een bedrag van f 50.50 terwijl er binnen had moeten komen een bedrag van f 124.50 tot op heden. B. en W. zijn op het laatst ook aan en hebben besloten te vragen aan den raad, wat we met dien man moeten beginnen. Hij heeft een motor in zijn schuit en die zal ook paniekstemming verkeerde toen de hevige aard schokken zich deden gevoelen en dood en verderf werd gebracht, zoo ln Napels als in tal van omlig gende plaatsen. Behalve door een aardbeving werd een deel van Italië nog geteisterd door een cy cloon, waardoor tientallen dorpen werden vernield of ernstig beschadigd. Men zou zoo zeggen dat het in de laatste dagen over den geheelen aardbol niet pluis is. Japan had te lijden onder een hevigen ty phoon, in Bulgarije werden aardbevingen gemerkt, en evenzoo werd uit Mexico melding van aardbevin gen gemaakt. Uit Britsch Indlë en uit het Britsche

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4