NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang srygj*, /us. - llilmi: firm I. H. KUIER Redactciu I. H. KEIZER. - Bureel Hoordscharwoude. Revue van de Week Buitenlandsch Uit den Omtrek Overzicht N ieuwstijdingen Plaatselijk Hieuws NO. 93 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 7 AUG. 1930 UNGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 5 Augustus. Eindelijk is dc zeer waarschijnlijk ongestoor de zomer-rust neergedaald aan beide zijden van liet Haagsehe Binnenhof. 'Het was Donderdag 31 Juli, des middags te half drie, ,dat. ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal met groot- reces uiteenging, niet voornemens weer bijeen te komen dan op Zaterdag 14 September, als wan neer Minister Ruys de Beerenbrouck de zitting 1929'30 der Staten-Generaal in naam der Ko ningin en daartoe door H;. M. gemachtigd, geslo ten zal verklaren. Onze Senaat heeft behalve het Suikerwetje nog enkele andere ontwerpen voor de Konink lijke bekrachtiging rijp gemaakt, alvorens uit een te gaan. In de zitting van Woensdag 30 Juli werd de Wegen wet met algemeene stemmen aan genomen, terwijl dc goedkeuring van het, Proto col namens den chemise hen en bacteriologischen oorlog, door Prof. v. Euibden als een monstrum" van wetgeving bestreden er kwam met 39 stemmen tegen slechts drie van vfijz. democrati- schen huize. Namens hare fractie beval de so ciaal-democratische afgevaardigde mevr. Pothuis- Smit het ontwerp aan als eene zij het h.i. kleine verbetering. Het wetje betreffende steun- verleening aan de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij werd goedgekeurd, nadat- minister Reij- mer naar aanleiding van klachten over de stij gende tekox*ten bij de K.L.M. had verzekerd, dat het bestier dezer onderneming den eiseh dei- zuinigheid steeds in het oog houdt, terwijl de controle van Staatswege op hare gestie gevoerd, niets te wenschen overlaat. Een zeer groot deel der Senaats-zitting van Woensdag en de geheele vergadering van 31 Juli waren gewijd aan de behandeling van het suikerwetje. Ik zal er mij toe bepalen aan te stippen, dat minister De Geer verklaarde, dat de Regeering doordrongen is van het besef der ernstige crisis-positie, waarin land- en tuinbouw Ie onzent verkeeren. Zij overweegt in alle kalmte welke maatregelen moeten worden getroffen. Het zal --- zei de Minister noodig zijn in te grij pen in de productie-verhoudingen. Er zal voort varendheid worden betracht. Verder onderstreep te de minister van Financiën nog eens, dat de prijsverhooging van de suiker den bieten-ver bou wers ten goede zal komen. Z.Exc. kwam op tegen de bewering door den katholieken senator v. d. Lande geuit, dat de hier voorgestelde heffing te hoog zou zijn als compensatie voor de kosten en nadeelen, welke de accijns-heffing de binnen- landsche suiker-industrie berokkent De Senaat heeft het Suikerwetje goedgekeurd met 24—17. Vrijz. en sociaal-democraten stem den tegen. Ook de katholiek v. d. Sande volhard de bij zijn oppositie tegen het ontwerp. Van de Chr. 'Historischen de heeren Ter Haar (die Dins dagavond 29 Juli zijn intrede ter Eerste Kamer deed) en Pollema. E,n thans zijn we de Augustusmaand ingeste- vend. Den 31en Juli j.l. kwamen H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana van haar reis naar het hooge Noorden in 'Patria terug, op de hartelijkste wijze begroet, en begaven zich naar het paleis Soestdijk, waar den len Augustus de Prins-Ge maal ook van zijn jongste buitenlandsche reis arriveerde. En op Zaterdag 2 Augustus werd ge vierd de 72ste verjaardag der Koningin-Moeier, niet slechts door het Koninklijk gezin maar door de overgroots meerderheid van ons volk, dat zoo warme vereering koestert voor Koningin Emma. Augustus heeft eenige verbetering gebracht. Het bleef intusschen druilig, vaak herxstacu- lig Wij bevinden ons nu in het ,,hoog vacantie- seizoen' waarbij de ontvangsten gedurende zes a acht weken voor zoovele ondernemers yau sei zoen-zaken een kwestie van „up and down vormt De meteorologische voorspellingen zijn uiteen- loopend. Het beste is, er den moed in te hou den zooals het in een nog steeds niet uitgestor ven straatdeun luidt. Wij hadden in de afgeloopen week de schit terende en onstuimig-enthousiaste huldiging van Elvert van Dijk, den kranigen piloot, die wor stelend met zeer groote gevaren, den vliegtocht naar Amerika wist te volbrengen Minister Rem mer hechtte hem op Schiphol het ridderkruis van de Orde van Oranje Nassau op de borst. Lat ons volk wel „uit den hoek kan komen als zip geestdrift voor iemand of iets is opgewekt,' bleek ook uit de wijze, waarop de luehtvaarders Kingsford Smith en Stannage te Amsterdam wer den gehuldigd, de kloeke piloten, die met Fok ker-materiaal de wereldvlucht volbrachten. Ook hun werd officieele hulde gebracht, door een vertegenwoordiger van den Minister van Water staat. Een Nederlandsch eskader, onder commando van den vice-admiraal L. J. Quant, ging naar Antwerpen en werd daar op zeer gastvrije en hartelijke manier ontvangen. Deze tocht was ze ker niet naar aller welbehagen in Patria. Wel naar den zin van hen, die in het eindelijk verge ten van oude veeten, het daarvoor in de plaats stellen van vriendschappelijke samenwerking meer heil zien voor voormalige tegenstanders, dan in het blijven aanstoken van vuurtjes. Personalia: Tot lector voor de Friesche taai en letterkunde te Groningen is benoemd de heer P. Sipma, te Leeuwarden. Prof. Dr. P. H. G. van Gilse is (in de vacature-Kan) benoemd tot hooglesraar in de keel-, neus- en oorheelkunde te Leiden. Dr. Rutgers, de Gouverneur van Su riname, zal tegen het eind dezer maand in Den Haag spreekuur houden voor hen, die hem over „Gurinaamsche zaken" wenschen te spreken. I>en heer J. E. Graadt van Roggen is op zijn verzoek eervol ontslag, met dank, verleend als administrateur aan het departement van Defensie. Door den Minister van Koloniën is aan de heeren Diellaert, havenmeester van de Amsterdamsche Sehipliolhavien en Dl J. de Vries, chef der afd. buitenland van de K.L.M-, opdracht verleend,, den Gouverneurs van Suriname en Curasao van advies te dienen t.o. van het luchtvaartverkeer en wat daarmede verband houdt, in Ie West. bekende zangpaedagoge, mejuffrouw Cornélie van Zanten vierde den len Augustus haar 75sten ver jaardag. Uit de doodenlijst: W. A. Beek, gep. dirigee- rend officier van gezondheid lete klasse bij het Indische leger, 66 jaar, Den Haag. l.eo Leene, de bekende Haagsehe renner, op de wielerbaan te Groningen op 30-jarigen leeftijd verongelukt. Hij zou den 3en Augustus de sport, vaarwel heb ben gezegd. Mgr. W. van Stee, Tector van liet. ziekenhuis „St. Anthonius-hoeve" te Voorburg (Z.-H.) op 84-jarigen leeftijd. - Mr. D1. van Houweninge, oud-president der Alkmanrsehe Rechtbank, 65 jaar, te Hilversum. Uit de „criminalia" der jongste week toeken ik aan, dat: tegen een zaakwaarnemer, gewezen ad vocaat-procureur te 'sGravenhage, wegens oplich ting en diefstal door het O.M. bij de Rechtbank aldaar U/2 ja-ar is gevorderd. In een goudsmidswinkel aan het Rokin te Am sterdam werd óp extra-sluwe en behendige ma nier een ouderwetsche „kraak" volbracht, waar bij voor een waarde van eventjes f20.000 is ge roofd. Eien bende communisten wist door te dringen tot de terreinen aan de artillerie-inrichtingen aaiv de-Hembrug. Zij begonnen daar op lustige manier propaganda voor Moskou te maken en wisten, al vorens men hen te pakken kon krijgen, over'hek- ken te ontsnappen. Minister Terpstra heeft den sehorsingstijd voor de twee Delftsche studenten, die in brooddronken stemming het Koninklijk Daleis op deri Dam binnendrongen, verkort tot eén jaar. Wir de lange, jammerlijke lijst van verkeers ongevallen, alsmede voor die slachtoffers^ van roekeloosheid bij zwemmen en roeien verwijs ik naar de bladen. Uit België kwam de tijding, dat een auto- met vijftien Nederlandsche toeristen bij Luik is om geslagen. Tien personen werden gewond, van wie twee ernstig. Bij Waveren, ook in België, is een auto met. zeven Nederlandsche toeristen te pletter gesla- slagen. Alle inzittenden liepen meer of minder ernstige kwetsuren op. Een 48-jarige dienstbode te Amsterdam stort te uit de derde verdieping van een peroeel aan ie Heerengracht en werd dood ojjgenomen. Een brandwacht in de hoofdstad werd door een schok van een wagen geslingerd, waarop hij was gezeten, met doodelrjken afloop. Te Bloemcndaal raakte een 11-jarige knaap uit Den Haag onder een zandmassa bedolven en is door verstikking om het leven gekomen. Tal van gevallen van kinderverlamming kwa men voor. O.a. bij iemand van 32 jaar en' ook' bij een meisje van veertien. Onweersbuien verergerden ook in de afgeloo pen week den 'verwoestingsarbeid van het roode haantje. Verschillende boerderijen, o.m. een zeer uitgestrekte te Erlekom, gem. Ubbergen, werden door het vuur vernield. Te Nijmegen zijn de werkplaats van een meu belfabriek en een woonhuis in de asch gelegd. In den nacht van 2 op 3 (Augustus richtte een ernstige binnenbrand groote schade aan in het bekende hotel des Indes, aan het Lange Voor hout. te 's Gravenhage. De gasten vluchtten in nachtgewaad en werden in dépendances onder dak gebracht. Tegen halfzeven in den ochtend was men het vuur meester. Men weet „des Indes" werd circa zeventig jaar geleden gebouwd als paleis-woning voor de familie van Brienen v. d. Groote Lindt., Later werd het voor hotel ingericht, alsook voor groote recepties, diners, soirees, enz. Ook nu was er gelukkig nieuws van.meer op- wekkenden aard. Na zeer geruimen tijd van ernstige depressie is er opleving gekomen in het IJmuider vissehe- rijbedrijf. Een blijde mare, die helaas thans niet kan uitgaan van zoovele andere takken van han del en bedrijf. Den 2en Augustus had de feestelijke opening plaats van den Rijksweg Amsterdam-Heit Gooi. Den 4en Augustus arriveerden in de Hoistad de Japansche prins Takamatsu en zijne gemalin prinses Kikuho van Japan. H.M. de Koningin zal de vorstelijke personen te Soeetdijk aan den disch nooden. De iSiameesche prins en zijn beide dochters stelt zich voor, weldra nogmaals een bezoek aan Nederland te brengen en zal dan ook door de Koningin wo-rden ontvangen. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft beslo ten, dat voortaan ook vrouwen tot de Evangelie bediening zullen worden toegelaten. Ter gelegenheid der viering van Nijmegen's 700-jarig-bestaan zal de Vereeniging voor Vreem delingen-verkeer aldaar de gemeente een monu ment van Karei den Groote aanbieden. Er is een aandrang uitgaande van „Maat schappij-belangen" om 't mogelijk te maken, dat in Nederland bankbiljetten van vijf gulden in circulatie worden gebracht. Volgens de jongste berekeningen wordt in ons land per jaar en per hoofd (dus allen, Ook zuige lingen meegeteld) uitgegeven de som van 'f 22.34 voor rooken, en van f 21.50 voor bet gebruik van bier, wijn en alcoholica. Het getal fietsen beliep over het vorige jaar 2.605.424. Zal in 1930 stel lig grooter zijn. Hoevelen der bezitters dezer „karretjes" 't, met. het voor of uiterlijk op 1 Augustus jl. aanschaf fen van belastingplaatjes a f 2.50 „nog eens heb ben gewaagd" met. het oude merkje, ,,zal welhaast blijken, als #de „vallen" in functie zijn geweest-. Alen verge te niet, de fiscus is in dezen tijd danig op haar „qui vive".... Groot, van Akersloot. D. J. v. D'iessen van Hilversum. M. Stammes van St. Pancras. Afgeschreven: M. Dieleman, vertrokken naar Broek op I.angendijk. AL.. M- A. Jj. Putker, van Alkmaar. B. N. Blok van Nieuwkoop. OUDKARSPEL. In deze gemeente is Mond- en Klauwzeer ge constateerd onder het vee, toebehoórende aan D|. Qü. in de Diepsmeer. OUDKARSPEL. Bij de op Dinsdag 5 Aug. gehouden verkiezing voor een hoofdingeland van de Banne Oud karspel, periodiek aftredend de heer O. Bakker, is déze met algemeene stemmen, zijnde 18, als zoodanig herkozen. BROEK OP LANGENBIJK, Tot lid van het Bestuur der Banne Broek op I angendijk, is gekozen de heer O. de Groot. ZUIDSCHARWOUDE. Tot lid. van het Bannebestuur is herkozen de heer O. de Boer Cz. De algemeene depressie en malaise, die tegen woordig als een vloedgolf over de geheele wereld woedt, scheen tot dusverre het benijdenswaardige Frankrijk te zullen sparen. Een land zonder wer keloosheid. En dat in een wereld, waar tal van Kok, een eersten prijs met 302 punten. Als ver luiulen, en zeker de groote, hun aantallen wer- plicht nummer werd gezongen „Troost", van - 'ST. PANURAS. De Christelijke gemengde, zangvereeniging „Loofd den Heer" alhier, had Dinsdag j.l. een suocesvollen dag. Dteelnemende aan het concours, uitgeschreven door het fanfarecorps „De Een dracht" te Huizen, ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan, behaalden onze zangers in de eer ste afdeeling onder leiding van den heer Paul keloozen tellen met getallen, die gemeenlijk uit zes cijfers bestaan. AVas het niet benijdenswaar dig? Intusschen echter, zonider dat de algemeene voorspoed hier snel iets aan zou verande ren, waren de sociale verzekeringen voor het ar- beidende gedeelte van het volk nog iets onbe kends. Waarmede Frankrijk weer bij vele anderen achter was, een achterstand, die ingehaald moest worden, noodgedwongen. Dat is dan ook gebeurd, en wel in het begin van dit jaar. Wanneer men nu echter hieruit zou afleiden, dat alles dan thans wel koek en ei zou zijn in Frankrijk, dan vergist men zich ten zeer ste. Want merkwaardigerwijze, is juist ten ge volge van de invoering dezer sociale verzekerin gen0 gebleken, dat ook Frankrijk zijn deel begint mede te dragen aan de algemeene werehMepressie. Immers, bij een of achteruitgaande, of althans niet groeienden exporthandel stegen de binnen- landsche prijzen der goederen vrij sterk, hetgeen natuurlijk den afzet weer niet ten goede kwam, zoomin als den arbeiders, die met hun gelijk ge bleven loonen nu minder waren voor hun geld kanden betrekken dan dit voor de scherpe prijs stijging het geval was. En daar zij nu bij1 de in voering der sociale verzekeringen een zeker per centage van hunne inkomens hiervoor moesten offeren, deed dit de maat volloopen en legdten zij het werk er bij neer, daar de fabrikanten, die zelf al geen al te florissanten tijd meemaak ten, aanvankelijk weigerden hunne loonen te ver- hoogen, opdat zij de premie voor de sociale ver zekeringen zouden, kunnen voldoen, zonder met minder franken naar huis te gaan. Het duurde niet lang, of de staking omvatte een 100.000 anenschen, hetgeen toch zeker geen bewijs van welvaart kan worden genoemd. Zelfs werd de algemeene staking geprocla meerd, en zij het dan al niet algemeen, dan toch op verschillende, plaatsen doorgevoerd. Voor zoover wij dit. thans kunnen beoordee- len, zal deze staking waarschijnlijk geen al te funeste gevolgen met- zich medesleepen. Immers tot op het oogenblik waarop wij dit schrijven, hadden reeds vele fabriekseigenaars aan do eischen der stakers toegegeven, zoodat talrijke fabrieken weer werden geopend en het werkvolk weer aan den arbeid toog. Lang zal de staking I dus wel niet meer duren. Doch dit is niet hef i voornaamste. Het belangrijkste is, dat thans ge- j bleken is, dat zelfs het gebenedijde Frankrijk niet aan de wereldmalaise ontsnappen kan. .-om- j bere tijden! Be twee extremistische regeeringen van Euro- i pa, Italië en Sovjet Rusland zijn tot een han- j dels- en tolovereenkomst overgegaan, waarvan een I officieele It-aliaansche mededeeling zegt, dat zij i van bijzonder belang is, daar hierdoor een nau were samenwerking tusschen beide landen wordt j ingeluid. Zoo bij de eerste ontmoeting heeft het bericht een ongeloofwaardig uiterlijk. Toch is het een feit, waaraan niets te veranderen valt. Ein dat het apres tout nog zoo heel dwaas en onlogisch niet is, ja zelfs, dat een toenadering tusschen beide j landen reeds lang te voorzien was en zeer zeker j logisch voortspruit uit de door Mussolini ge- I voerde Italiaansche politiek, hopen wij een vol- j gend maal uitvoeriger te hespreken. Fred. Roeske en als vrij nummer „Morgen" van denzelfden componist Het mannenkoor, eveneens onder leiding van den lieer Kok, zong in de tweede afdeeling ver plicht „In winternacht" van Roeske, en vrij „Der Fremdenlegionair" van Jul. Wengert. Hiermede werd eèn tweedén prijs behaald, met 287 punten. Alz-cjci «en mooi succes, waarmee directeur en zangers zeker gelukgewenscht kunnen worden. Woensdag 13 Augustus geeft de heer Kok met. vier van zijn vereenigingen een concert in den muziektuin te Alkmaar, waar ongetwijfeld vele liefhebbers van goeden koorzang aanwezig zullen zijn om hiervan te genieten. W ARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd ver handeld in Juli 1930 Juli 1929 aardappelen 1,685.455 1.808.567 Kg. tomaten 307 1.333 roode kool 59,390 9.250 zilveruien 58.133 12.463 witte kool 3.400 gele kool 14,500 gel enep 2,850 slaboonen 605 gewone uien 475 bloemkool 10.580 37.151 st. De omzet bedroeg in Juli 1930 f76.31'2.87' tegen f70.169.79 in Juli 1929. VAN EDE NAAR GRONINGEN. Een zwerftocht die f 9.95 kostte. Een agent van politie heeft gisteravond om 11 uur bij Heereburg aangehouden de 15-jarige A. U afkomstig uit Ede, die des morgens met f 10 wissel geld van zijn patroon de wijde wereld was inge gaan. HU bezocht verschillende plaatsen, o.a. Arn hem, Zutfen, Deventer en Kampen en nam vervol gens een kaartje naar onze stad, waar hij met den trein van 8.10 uur arriveerde. De avontuurlijke jongeman had bij zijn aanhou ding nog slechts 5 cent in zijn bezit, zoodat zijn uit stapje f9.95 gekost heeft. Het kan niet ontkend worden dat hij voor het geld van zijn patroon heel wat gezien heeft. Of deze daardoor verteederd zal worden en den jongeling weer in genade aannemen, is echter nog de vraag. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Dinsdagmiddag ontstond door hooibroei brand in een hooiberg van D. van der Velde in de buurt schap de Velde, nabij Zwartsluis. Spoedig werd ook de boerderij aangetast terwijl na betrekkelUk korten tijd eveneens de nabij gele gen boerderij van D. J. van der Velde vlam vatte. Na een uur waren beide boerderU en ndle asch ge legd. Het huisraad kon nog gered worden. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. Toen de brandweer uit Zwartsluis met een motor spuit ter plaatse verscheen, Viel er niets meer te ^Tijdens het blusschingswerk is een geldkistje, in houdende een bedrag van f8000 en toebehoorende aan D. van der Velde op onverklaarbare wijze ver- OBDKABpPIBL. A Visser en gezin, gekomen van weude. ;W. ©erksema, van Groningen VERDWENEN PARELSNOER TERECHT. Tijdens den brand in hotel „des Indes te den Haag, verdween naar „de Telegraaf meldt, Wj de ontstane verwarring ten gevolge van den brand, I een parelsnoer, ter waarde van f 2°:00^ Q^n^n Hoe men'So^n2Wht,^^nS^n het^ergens^lndem ?ot I gistermorgen eén electricien De Jong, in dienst van i het hotel, bij het verrichten van eenige werkzaamhe- i den in de kamer van deze dame, onder een kust hit vermiste collier terugvond. Het was door het Noordschar- ^Men'begrUp^de'vreugde van de Braziliaansche da me toen zf) het kostbare ieinood weer terug ontving.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1