Kamer- kroniek AGENDA Burgerlijke Stand BEURSOVERZICHT 1. EERSTE KAMER. Suikerwetje. Voor de Eerste Kamer met vaeantie ging, heeft zij, behalve verschillende andere wetsont werpen, welke er na lichte discussie doorgingen, nog het veelbesproken, immers onze geheele han delspolitiek rakende tSuikerwetje aangenomen. De vier aanwezige liberale kamerleden hebben ten slotte, o ironie der historie, den doorslag ge geven! Aanvankelijk waren de vooruitzichten voor aanneming niet gunstig, 't Begon met ee® speech van den roomsch-katholiek v. d. I.aiiffe, een tegenstander, die al bijzonder sceptisch stond tegenover de uitspraak van de regeering, dat hier van een oompenseereind en niet van een bescher mend invoerrecht moest worden gesproken. Vol gens den heer v. d. lande zit er bij de berekening in het invoerrecht van f 2.40 per 100 Kg. eon- sumptiesuiker hoogstens 20 cent vergoeding voor de lasten, welke de suikeraccijnsheffing mede brengt al het overige is protectie. Niet dat de heer v. d. Lande tegen protectie is; integen deel! Maar zijne oppositie gold de excessen. Vol gens hem wordt de landbouw door 'deze wet ook absoluut niet geholpen. De coöp. fabrieken zullen geen bieten meer verwerken, doch de goedkoopere ruwe, niet belaste suiker invoeren on raffinee- ren, omdat hier meer winsten mede te behalen zijn. Waardoor hij tot de conclusie kwam, dat wij geen uitbreiding doch inkrimping van de bietenteelt te verwachten hebben, eene meening, welke slechts door weinigen gedeeld wordt. Al gemeen verwacht men overproductie, althans geen inkrimping der prorductie. De heeren Lanschot (r.k.) Diepenhorst (a.r.) en Westerdijk (v.d.) be toogden, dat de kans op meer uitzaai uitermate gering is, omdat de Centrale ^uikermaatschappij de Bond van Coop. Suikerfabrieken en de boeren wel zooveel gezond verstand hebben om te be seffen, dat vergrooting van den uitzaai tof moei lijkheden moet leiden. BeScheidenlijk wenschen wij hierbij echter op te merken, dat wanneer de wereld beheerscht werd door wat men noemt het „gezonde verstand", zjj er wel eenigszins anders zou uitzien als thans, (de heer v. d. Bergh (lib.) sprak' van een gekkenhuis). Het is maar beter de belangen als drijfveer te beschouwen der economische handelingen dan het gezonde verstand. Bestaat er nu een mogelijkheid, dat de coop, fabrieken ruwe suiker uit het buiten land gaan betrekken Maar de heer van de Bergh (lib.) koestert te die naanzien geen vrees, omdat dit wel al te zeer zou ingaan tegen het „begin sel' 'dier ondernemingen. Onder vigeur van deze wet zal het echte rde taak der regeering zijn, samenwerking van alle belanghebbenden Ie be vorderen, ten einde te voorkomen, dat meer ver bouwd wordt dan voor de consumptie noodig is. Liever had de liberale fractie gezien Staatssteun in den vorm van tijdelijke teeltpremies. Op eene vraag, of er waarborgen zijn, dat de wet voordeel aan de boeren brengt, antwoordde minister de Geer, dat de Centrale Suikermaatschappij met haar elf suikerfabrieken er belang bij heeft den bietenbouw in stand te houden en dat zij reeds getoond heeft daar prijs op te stellen door het be talen van een "hoogeren prijs voor de bieten. Door den socialistischen afgevaardigde Wibaut werd de nadruk gelegd eenerzijds op het z.i. bestaande 'feit, dat. het suikerwetje herziening der pachtwet, de diepere oorzaak van den land bouwcrisis, tegenhield, anderzijds op de conse quenties van net wetje, het gevaar, dat straks onder een anderen naam iets dergelijks gevraagd wordt voor de producenten van tarwe, enz. die zeker niet minder moeilijke tijden doormaken dan de bietenbouwers. Alleen had de heer D'obbelmann (r.k.) en met. hem verschillende andere leden, hiertegen geen, bezwaar: in theiorie is vrijhandel het mooiste stel sel, maar de practijk dwingt ons althans tijde lijke maatregelen te nemen ter bescherming van onze nationale industrie en onzen nationalen landbouw tegen buitenlandsche concurrentie. Ewenmi nals wij weerloos mogen blijven tegen landen, die zich bewapenen, mogen wij weerloos blijven tegenover de tariefmuren door andere lan den opgericht. En zijn partijgenoot, de heer Lan schot, was het volkomen met hem eens, dat het protectionistisch veld veel uitgestrekter moet zijn. Zooals boven gezegd, beschouwen verschillende afgevaardigden dit wetsontwerp allerminst als een geheel op zichzelf staand wetsontwerp, zon der verdere consequenties. En minister de Ceer dacht er niet veel anders over, al deelde hij dan zijne verdere plannen ten aanzien van de land bouwcrisis nog niet mede en verzekerde hij aan de heeren van Embden en Wibaut, dat aan dit „com- penseerend" invoerrecht geenerlèi consequenties van protectistionistischen aard mochten worden vastgeknoopt. Onder de voorstanders bevond zich ook de heer Smeenge, die de bevordering van de bieten teelt 'een voordeel achtte voor zijn geliefde bin nenschippers, al zijn diezelfde schippers benadeeld door de lijdelijke vrachtver laging voor aardappe- lenvervoer per spoor, wat ook een crisismaatregel ten gunste van den landbouw was. Vermelden w{ij tenslotte nog, dat de heer Die penhorst, 'de a.r. professor in de economie veel ten gunste van het wetje heeft gezegd, dat hij onderscheid maakte tusschen een protectionist- schen maatregel en een maatregel, waarin een stuk bescherming zit, maar wiens rede ten slotte heeft bewerkt, dat de heer Westerdijk (v.d.), oorspronkelijk voor het wetje wel iets voelde, tegenstemde. De tegenstemmers waren de sociaal-democraten do vrijzinnig-democraten en de heeren Pollema (e!h.), ter Haar (c.h.) en v. d. Lande (r.k.) een totaal van 17 stemmen, waartegenover 24 leden hun stem aa nhet wetsontwerp gaven. Geen enkel lid der c.h. kamerfractie heeft zijn stem gemotiveerd. Outsider. Nieuwstijdingen DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Bij het naar hlus gaan van de kermis te Wierin- gen is de 20-Jarige Wiggers, afkomstig van Bree- zand door een luxe auto uit den Helder aangereden en aan de gevolgen overleden. Verkeerd uitwijken van den jongen man schijnt de oorzaak te zijn. Vermoedelijk treft den chauffeur geen schuld. I KINDJE GESTIKT. Toen mej van O., Sumatrastraat te Baarn, Zater dagmiddag thuis kwam, vond zij haar dochtertje van 4 maanden dat zij alleen achtergelaten had, dood in de wieg liggen. De kleine had het laken over zich heen getrokken. De ontboden geneesheer i verklaarde dat het kind gestikt was. WASSCHEN MET BENZINE. Dinsdagmorgen was een bewoonster va nde Mar- j co Polostraat te Amsterdam (West) bezig in de keu- i ken handschoenen te wasschen met benzine. Zij had de onvoorzichtigheid dit gevaarlijke werkje te doen vlak bij een brandend gasstel. De benzine- dampen geraakten in brand en de vlammen tastten de kleeren van de vrouw aan. In de keuken ont- stond een begin van brand, welke de brandweer spoe i dig had gebluscht. i De vrouw was er leelijk aan toe. Zij was bedekt met zware brandwonden op hals, gezicht, armen en I beenen en borst. Per ambulanceauto van den G. G. en G. D. is zij naar een der gasthuizen vervoerd. MALAISE TE MAASTRICHT. I De Maastrichtsche industrie4n hebben den laat- i sten tijd in toenemende mate met een malaise te kampen welke ontslag van vele arbeiders ten ge- volge heeft, schrijft de correspondent van de „Tel." De cokesfabriek „Honllando Beige" is onalngs ge- 1 heel stopgezet waardoor een 100-tal arbeiders werk- loos werd. i De glas- en aardewerkfabriek „De Sphinx" werkt reeds geruimen tijd in verschillende af deelingen op I halve kracht. i Thans ligt des Zaterdags vrijwel de geheele fa- briek stil en zijn talrijke arbeiders van de Inmiddels gereedgekomen afdeelingen ontslagen. De „Société Céramiue" heeft met dezelfde moeilijk j heden te kampen. Door van tijd tot tijd groepjes 1 arbeiders te ontslaan, is men er in geslaagd de over- j blijvende nog vijf volle dagen per week te laten wer- i ken. I De andere fabrieken lijden eveneens onder de al- gemeene malaise. De Maastrichtsche Zinkwit Maat- i schappij heeft onlangs een oven moeten dooven. Ook bij de E.N.C.I. dreigt ontslag van arbeiders daar is gedurende de afgeloopen week een dag niet gewerkt. Ook de Kon. Ned. Papierfabriek kan niet meer op i volle kracht produceeren en zal binnenkort tot ont- slag van een aantal arbeiders moeten overgaan. DE WINKELSLUITING TE ZAANDAM. Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad van Zaandam, naar aanleiding va nhet werktijdenbesluit voor winkels, de plaatselijke verordening voor win kelsluiting aangevuld met de bepaling, dat voortaan de winkels Dinsdagmiddags gesloten moeten zijn. Dit besluit werd genomen met 11 tegen 10 stem men. In verband hiermede hebben thans B. en W. een schrijven ontvangen van Ged. Staten van Noordhol land, waarin met het oog op de aanhangige wet op de winkelsluiting en de in en buiten den raad ge opperde bezwaren in overweging wordt gegeven be doelde aanvullingsbepaling aan herziening te onder werpen. DOOR DE HITTE BEVANGEN. Te Lotuum is Zaterdagavond een 67-jarige arbei der tijdens he korenmaaien door de hitte bevangen en nog dienzelfden avond overleden. In de Frobenstrasse wist een dief zich van een daar staande auto meester te maken. Voorbij gangers maakten een agent attent op de vreenide gedragingen van den man. De beambte sprong op de treeplank van de wegrijdende auto, maar i werd na enkele oogenblikken door den dief er af geduwd, zoodat de man op straat viel en een- era- stige schedelbreuk opliep, j Een tweede politiebeambte zette den dief nu j in een taxi na. In razende vaart ging het door de j straten, tot het eindelijk den vervolger gelukte een dei- banden van de voor hem vluchtende auto stuk te schieten, 'waardoor een einde aan de jacht kwam. r Slechts met de grootste moeite wist de politie den autodief tegen het woedende publiek te be schermen, dat den man wilde lynchen. Op het politiebureau bleek men te doen te hebben met een 25-jarigen chauffeur, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde. Buitenland DE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCIH- INDIc. 1 ♦Volgens officiëele berichten uit Karachi over de overstroomingen in het Siud-gebied is een oppervlakte van meer dan 100 K.M-2 onder water gezet. Het water stijgt nog onophoudelijk. Li het Noordwesten van het overstroomde gebied is een dijk doorgebroken. De stad Quetta is ge heel geïsoleerd. Het werk om de verbroken ver bindingen te herstellen zal minstens een maand duren. OOK STORM IN HET BUITENLAND. Boven de Zuidkust van Engeland heeft ook een hevige storm gewoed, welke de scheepvaart ten zeerste belemmerde. Vele schepen werden ernstig beschadigd. De reddingbooten moesten ter assistentie uitvaren. Voor zoover tot dusver be kend, zijn er geen menschenlevens te betreuren. Een hevige windhoos, gepaard gaande met wolkbreuken, onweer en "hagel, heeft de omge ving van Meldorf (Duitschland) geteisterd, waar groote schade werd aangericht. Vele huizen wer den verwoest. Te I.ütjenbütel werd een boerderij met den grond gelijk gemaakt. De windhoos ging ook vergezeld van een ge weldig onweer. Plotseling eindigde het noodweer en stak bij feilen zonneschijn een orkaan op, die binnen enkele seconden vijftig huizen ver woestte. DE BOYCOT VAN DjUITSCHE GOEDEREN. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft aan het bestuur van de Ned. Jaarbeurs te Utrecht een brief ge zonden, waarin hij wijst op de manier, waarop Duitschland de clausule van meestbegunstiging in het Ned.-Duitsche handelsverdrag wil ontdui ken, teneinde het invoerrecht op boter te kunnen verhoogen van 271/2 tot 50 mark" per 100 Kg. Verder wordt jn dezen brief dan gewezen op de boycot-actie ingezet door den Alg. Ned. Zuivel bond, waarbij 433 fabrieken met 130.000 veehou ders zijn aangesloten. De brief vervolgt dan: „Onze boycot-beweging ondervindt allerwege sympathie en wij meenen, dat het in hot belang van de Ned. landbouw en industrie in het alge meen is, dat deze zooveel mogelijk gesteund en nagevolgd wordt. fn verband met het feit, 'dat uw bestuur van 9 tot 18 [September a.s. een internationale Jaar beurs organiseert, waaraan ook een zuivelbeurs verbonden is en waarin volgens gewoonte ook Duitsche zuivelwerktuigen zullen uitkomen, waartoe volgens een dezer dagen verspreide reclame-brochure de Duitsche fabrikanten spe ciaal aangemoedigd worden, zouden wij het op hoogen prijs stellen, 'indien uw bestuur zou kun nen besluiten, onze actie te steunen door geeto standruimte voor D-uitsche goederen te verhuren en aan de contractanten der eventueel reeds voor Duitsche goederen verhuurde ruimten te verzoe ken, ditmaal, in verband met de boycot-bewe ging, geen deel aan de zuivelbeurs te nemen." EEN UITBARSTING VAN RASSENHAAT. In de stedelijke gevangenis op het eiland Wel fare, dat midden in de rivier ligt die het stads deel Manhattan van Brooklyn scheidt, heeft een verbitterd gevecht plaats gehad tusschen meer dan 400 blanke gevangenen en negers, waarbij zeven gevangenen zwaar en meer dan twintig licht gewond werden. Duizenden voorbijgangers zagen van de bruggen de vechtpartij, die uren duurde, op het terrein voor de gevangenis. Eir was hier geen sprake van muiterij of van een po ging tot ontvluchten, doch het betrof uitsluitend een uitbarsting van rassenhaat. EEN WILDE JACHT DOOR BERLIJN. Een wilde jacht heeft plaats gehad dwars door Berlijn. DE GEVOLGEN VAN DE GEWELDIGE HITTE IN AMERIKA. De bladen wijden ook verder veel aandacht aan de sinds 17 Juli aanhoudende record-hittegolf en de geweldige schade welke aan den lanldjbouw is toegebracht. Men vreest dat deze schade meer dan een mil liard dollar zal bedragen, daar ook ide veeteelti zwaar getroffen werd. In de Middle-West, begint de hitte langzamer hand iets minder te worden. In het Oosten zal de temperatuur waarschijnlijk iets afnemen. De stad New- York beleefde de warmste Au- gustus-dag waarvan sinds de oprichting van het meteorologisch bureau ooit gewaagd werd. Uit vele plaatsen worden sterfgevallen, geval len van geestelijke storingen en van zelfmoorden, die allen hunne oorzaak in de afschuwelijke hitte vinden, gemeld. WAARTOE GIERIGHEID LEIDEN KAN. De Fransche bladen maken melding van een af schuwelijk staaltje van gierigheid van een boer te St. Malo. De man, Jean Jonquad blijkt zijn halfwij- zen zoon, die nu ruim 20 jaar is jarenlang opgesloten te hebben gehouden in een speciaal voor dit doel vervaardigde kooi. De ongelukkige lag daar aan een ketting, zoodat hij thans niet meer kon loopen en geen woord meer spreken. Toen jaren geleden de jonge Henri verdween, ver telde de vader aan de buren, dat zijn zoon er op uit was getrokken om zijn fortuin te maken. In werke lijkheid had de vader den knaap die niet kon wer ken en dien hij niet voor niets te eten wilde geven, opgesloten in zijn kooi, waar hij hem nu en dan wat afval bracht. Henri is nu ontdekt door gendarmen, wier aan dacht werd getrokken door vreemde kreten. Toen de vader werd gearresteerd, beklaagde hij zich bitter, dat nu niemand naar het vee en de paarden zou omkijken en dat hij geld zou moeten uitgeven voor een advocaat. DE WERKELOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen dat op 28 Juli 11. in totaal 2.011.467 bedroeg is 38.737 meer dan de voorgaande week en 857.338 meer dan het vorige jaar. EEN HEVIG ONWEDER IN FRANKRIJK. Een dorp afgebrand. Enkele dooden. Een hevig onweder zooals men slechts zelden mee gemaakt heeft, heeft boven Oost- en Zuid-Frankrijk gewoed. In Savoye werd een klein dorpje met slechts 450 Inwoners door den bliksem getroffen. Eenige hui zen vlogen in brand en weldra was het geheele plaatsje In de asch gelegd. De omgeving is, tengevol ge van den hevigen regenval over een oppervlakte van ongeveer 70 vierkante meter overstroomd. Een 23-jarig meisje, dat op het veld werkzaam was. toen het onweer losbarstte, werd door den bliksem gedood. Van een man, de in de buurt stond te vis- schen, werden door den bliksem alle kleeren afge rukt en hij werd zoo zwaar gewond, dat hij enkele uren later overleed. Te Rouffiac werd een groepje landarbeidsters door het onweer verrast. Twee hun ner werden door den bliksem getroffen en gedood. Ook te Malon werd een persoon door den bliksem gedood. van Langen Louweris, z. van 6|. Dekkers en W. de Boer Grietje, d. van S. Kuin en G. Kroon Anna Petronella, d. van Th. v. Stralen en A. M. Langen Johannes Simon, z. van D:. Duddink en H. v. Schagen Ebertus, 'z. van G. Mulder en I. Ottens (wonende Amsterdam Maria Johanna, d. van H. Bankras en A. Beers. Catharina Agatha, d. van F. Bleeker en Cath. Tamis. ^OndertrouwdC. Mul, wedr., 51 jaar en N. Hoogeboom, 49 jaar C|. Smit, 31 jaar en 'C. Appelman, 28 jaar M. Bakkum, 26 jaar. Ur- sem en M. A. Ottenbros, 22 jaar. i Getrouwd: A. Ouperus en O. den Engelse O. Mul en N. Hoogeboom. Overleden: Franciscus Groot, 10 m., z. van G. Groot en G. H. Bar horst Gerrit Peters, z. van J. Peters en M- Visser, 3 w., wonende Zuid- scharwoude Geertje Klaver, wed. van A. I Beers, 75 jaar Neeltje Jongejan, wed. van J. Kleijer, 79 jaar levenloos aangegeven kind van D. v. Diepen en O. R. Wit (Heertje Beets, I 47 jaar, eehtgen. van G. K. Schoen 'Gerardus Bart, 5 weken O. Bart en G. Kieft. Gemeente HAREN K ARSPEL. Over de maand Juli 1930. i Geboren: Greta, d. van Adriaan Spoor en Maartje Delvers Petrus Johannes, z. van Hen drik Hanenberg en Catharina Groot Petro nella, d. van Hendrik Nicolaas Borst en Maartje .Wijdenes Ali, d. van Hendrik Nicolaas Borst en Maartje .Wijdenes Theodoras, z. van Oor- I helis Dekker en Aaltje Buter Hark, z. van Klaas de Vet en Trijntje Sijbrands Marti nus, z. van Jan Bruin en Immetje Jong Trijn tje, d. van Pieter Wit en Jacomijntje Maria Pol dervaart Johannes Jacobus, z. van Evert Kars ten en Maria Alida Tesselaar Anna Cornelia, d. van Johannes Cornelis Mooy en Anna Pronk Dirk, z. van Ja n,Groet en G uurtje Kooij Gunrtje, d. van Adrianus Johannes Strooper en Cornelia Maria Dekker Petronella Agatha, d. van Jan Strooper en .Cornelia Burger. Ondertrouwd en getrouwd: Pieter v. d. Bel en Engeltje Swager Nicolaas Cornelis Hof en Maria Catharina Johanna Giebels Arie Brink en Agnes Masteling. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van Johan Ente en Maria Anna Rijser Johannes Kuilboer, 3 jaar Aagje Buter, 63 jaar, echtg. van Pieter .Spaans Sophia Berendina ten Bosch, 68 jaar. Faillissementen KOMKOMMERTIJD. Een medisch wonder? Engelsche bladen berichtten het schier ongeloof lijke verhaal dat in Manchester de 30-jarige vrouw van een bekend zakenman in twintig dagen tijcis 2 inches langer is geworden. De vrouw die aan geelzucht lijdende was, kreeg door haar arts de gebruikelijke kuur en een dieet voorgeschreven. Zij hield zes dagen het bed en toen zij weer beneden verscheen, maakte haar echtgenoot de opmerking, dat het scheen alsof haar japon kor ter was geworden. Zij verzekerde echter dat er aan haar japop niets tijdens haar ziekte veranderd was. Toen de man zijn vrouw daarop mat, bleek zij inder daad anderhalf Inches gegroeid. Twee weken later werd zij opnieuw gemeten en toen bleek dat zij opnieuw een halve inch was ge groeid. De vrouw is niet groot. Zij meet thans on geveer 1.65 meter. Het klinkt inderdaad wonderlijk. Aanstonds komt de zeeslang ook nog voor den dag. Gercf. M. V. „Ten arbeid geroepen", Afd. B- Agenda voor 8 Augustus. Tr. Bruin. N.T. Schets 12, „Jezus en zijn dis cipelen". N. Bakker, M. 'O. schets 19. „De dienstbode". S. Kok, Bijdrage. J. V. „Eben Haëzer" te Dtirkshorn. Agenda voor Zondag 10 Augustus 's Avonds van 68 uur, P. Gootjes, Gew. Gesch. 59 „Achab". Sj. Geertsma, M- O. „De beteekenis van de Chr. reliegie voor h«t Maatschappelijk leven". Gemeente OUDKARSPEL. (Over de maand Juli 1930. Geboren: Johannes zoon van Th. Rijkes en M- Loos. Anna, dochter van C. Put en C. Com mandeur. Gehuwd: R. R. Neumann, oud 22 jaren en M- Dieleman, oud 23 jaren. Overleden: Bregje Hillegonds, echtgenoote van KSchuit, oud 64 jaren. Gemeente BROEK OP LANGE,NDIJK. Over de maand Juli 1930. Geboren: Alida, d. van J. Wagenaar en "T, Plugboer. Piet, zoon van K. ötto en van fi. de Boes. Nelly, d. van T;. Goet en van T. van der Wal. Jacoba, d. van Ei. Smit en van G. Leijen. Overleden: Johanna Kossen, oud 6 jaar, d. van K. Kossen en van *J. Groen. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Gemeente H EERHU GO W A ARBi. jOver de maand Juli 1930. Geboren: Johan Jozef, z. van J. Dekker en Selma Jonas Johannes, z. van S. Kooijsta en L. Rosema Petrus, z. van J. Wijnkèr en A. in Nederland OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 4 Aug. H. Smit, vroeger Benderscha thans Dwin- geloo. 5 Aug. P. Pastor te Haarlem. 5 Aug. J. Hilliger te Haarlem. UITGESPROKEN: 5 Augustus A. M. Tschur, electrotechniker, Rijk. Haarlemmremeer, Sloterweg 152. 5 Aug. C. W. M. Lobry, winkelier in heerenmodeartikelen, Ymuiden, Prins Hendrikstraat 105. 5 Aug. F. J. Jansen, caros seriemaker, Zuid Schalkwijk. Spaarne 14. 5 Aug. J. van Praag, barbier en kapper, Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 290, vroeger te Zaandam Kweeker straat 3.-5 Aug. G. van Wijk, Wed. A. Verhoeff, zonder beroep Montfoort, Kerkstraat 133. Het ls verbazingwekkend dat de belangrijkste tak ken van productie op het oogenblik gedwongen blij ven op of onder hun kostprijs te verkoopen, en dit wereldwijde verschijnsel houdt de geleerde economen den laatsten tijd, bij gebrek aan beter, hevig bezig. Het is thans min of meer mode geworden, om dit fatale prijsverloop af te wentelen op den breeden rug der groote circulatiebanken die door hun, inder daad met zeer altruïstische göudpolitiek, de normale functie van het gele metaal hebben verstoord. Men maakt er Frankrijk en Amerika in het bijzonder een verwijt van dat hun goudschat tot ver boven de normale behoefte is uitgedijd en dat met name Frankrijk nog steeds bezig is het gele metaal in zijn kluizen op te hoopen. Het feit zelf valt niet tegen te spreken, en de gouddeflatie, die daarvan voor de rest der wereld het gevolg is, kan uit theore tische overwegingen tot op zekere hoogte wel mede verantwoordelijk worden gesteld voor het desas- treuse verloop van de indexcijfers. Indien de econo mische wetenschap dan werkelijk over wijsheden beschikt, die dermate zijn gefundeerd, dat men ze met stelligheid kan bewijzen, dan moet men er zich te meer over verwonderen, dat de zoogenaamde knapste koppen ter wereid sinds 1918 alles hebben gedaan, om dit tegennatuurlijke goudproces in gang te zetten en in gang te houden. Immers, de aanwas send goudvoorraden der twee genoemde landen zijn een direct gevolg van de afwikkeling van schulden, die uit den oorlog voortvloeien. Het laatste decennium zag een tarievenoorlog van allen tegen allen, en de thans zeer deugdelijke af gesloten consumptiegebieden hebben den bloedsom loop van den wereldhandel te eenenmale ln de war gestuurd. Men begint dit wel in te zien, maar chau vinisme en gebrek aan ware economie blijven troef. De „groote kooper" van aandeelen Philips Gloei lampen bleef op licht verlaagd niveau het nog steeds omvangrijke aanbod van het publiek wegnemen, het geen uiteraard verdere reactie van belang kan voor komen. De baissier zien, dat les gens que vous tuiez se portent assez bien, en hebben dan ook maar i» arren moede het slagveld ontruimd. Meer te doen vond hun snel gevulde hand in aandeelen Margarine Unie, die door de Londensche arbitrage op vrij aan zienlijke schaal wérden aangeboden, zonder dat ee- nig ongunstig nieuws bekend werd. Op een koers van 250 procent of daaromtrent onthulde zich ech ter zulk een groote meeningsvraag, dat wij geneigd zijn hierin een „brug" te zien. Het concern heeft in 1929 gewerkt met een exploitatiewinst van ca. 20 procent, en er is geen reden om aan te nemen, dat zulks in 1930 minder zal zijn. Integendeel wijst alles op een gunstlgen gang van zaken. Van Berkels schenen aanvankelijk hun leven te willen verbeteren door een avans van 10 punten in een omvangrijken hoek, maar konden het tenslotte tegen de algemeene antipathie niet bolwerken. Kunstzijde aandeelen bleven zeer loom gestemd;, eensdeels in sympathie met de algemeene tenden tie van Berlijn ten andere door hernieuwde ongun stige berichten uit deze tak van nijverheid. Cultuurwaarden bleven vooral van Indische zijde- sterk aangeboden. De desolate suikerpositie en de verliesgevende afdoeningen der VISP drukten het, koerspell van suikerwaarden waarbij HVA. niet ln de laatste plaats werden gehavend. Indische scheepvaart en tractiewaarden zetten mede hun dalende beweging door nu 1930 ook voor hen al heel schraal belooft te worden. Ook bewegingen ln andere fondsen, als bv. Boe- tons, liepen geheel en al dood in de zandzee der beurslethargie. Niemand is meer bevreesd dat hij door het aanne men van een afwachtende houding in de naaste toe komst een rijzing van belang zal misloopen, en daar om bestaat feitelijk alleen nog maar reëele beleg- gingsvraag voor aller eersteklas goudgerande schuld brieven. De rest van de markt ligt dood en verlaten en de afgeloopen week was in dit opzicht weinig minder dan een record.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4