NIEUWE Restanten Opruiming Radio-Centrale HART KUIJT, Oudkarspel A117, Telef. 156 Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 94 ZATERDAG 9 AÜG. 1930 39e Jaargang Binnenlandsch Overzicht ÜIAV IS u NOG NIET AANGESLOTEN op onze centrale? ilJPilJliJl Dan is het na het oogenblik IJ ten spoedigste op te geven! Speciaal Corsetton - Magazijn lekkers en uin en G. v. Stralen z. van D. us, 'z. van iterdam A. Beers. en Cath. aar en N. iaar en 'C. jaar. Ur- ïngelse i., z. van Peters, inde Zuid van A wed. van jeven kind rtje Beets, Gerardus ft. ïpoor en van Hen Petro- mi Haartje >laas Borst. van Oor- rk, z. van Marti- r Trijn- tfaria Pol- ïvert Kars i Cornelia, ana Pronk Kooij trooper en Agatha, d. v. d. Bel melis Hof Arie kind van J ohaimes aar, echtg. dina ten liker, Rijk. g. C. W. M. Ymuiden, nsen, caros 5 Aug. immermeer, m Kweeker l. Verhoeff, •I ACTIEF: lans Dwin- 5 Aug. J. Amsterdam: rijkste 8ak- ongen blij- pen, en dit e economen ïevig bezig, len, om dit ;n breeden dun, inder- de normale toord. Men t bijzonder ;r boven de met name metaal in f valt niet ie daarvan uit theore- e wel mede het desas- i de econo- wijsheden lat men ze nen er zich ogenaamde lies hebben :es in gang de aanwas- landen zijn a schulden, loorlog van jdelijke af- bloedsom- i in de war naar chau- ijven troef, ilips Gloei- nog steeds nemen, het kan voor- vous tuiez >k maar i» er te doen Margarine p vrij aan- ler dat ee- een koers zich ech- vij geneigd rn heeft In van ca. 20 nemen, dat wijst alles n leven te punten in it tenslotte erken, n gestemd;, ne tenden tie ongun- eid. ische zijde ïitie en de rukten het, IA. niet ixr etten mede z voor hen s bv. Boe- indzee der het aanne- naaste toe- in, en daar ëele beleg- nde schuld in verlaten cht weinig TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. LAIIvEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Hoerdscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Een goed begin is het halve werk. Houdt er den moed maar in! Een cycloon boven Zuid-Nederland. Hagelsteenen als kip- peneieren. Een mededeeling die iets van i „satire" heeft. Herhaling der regenproe- I ven te Schevenlngen Huldiging van Kings ford Smith. Een boek van Van Dijk. Wat Piet Hein kregel maakte. Het rijwiel plaatje en de postkantoren. De boycot van Duitsche artikelen. De T. N. Z. staat niet alleen. De Duitsche landbouw wil den strijd aanvaarden en wenscht geen inmen ging in de Duitsche binnenlandsche aangele genheden. Met een heelen mooien dag weer is oogstmaand begonnen een goed begin is het halve.werk maar het is vrijwel bij het goede begin gebleven. Wat na den eersten der maand gekomen is, bleef geheel in de lijn van wat de afgeloopen Julimaand bracht. Afgezien van de nadeelige gevolgen voor land en tuinbouw heeft het slechte weer ook een zeer on- gunstigen invloed op al degenen, die in binnen- en buitenland hun vacanties gebruiken als de gele genheid om er eens „geheel uit" te zijn. Nu, daar voor kan men dan als het niet anders kan een nat pak voor over hebben. Wanneer .iemand gedwongen (door arbeid of anderszins) door weer en wind loopt geeft hem dat allicht een onaangename gewaarwor ding. Wie het doet zonder dwang, bv. in de vacantie, kan zelfs in een zware regenbui nog zijn gemoedelijk held en vroolijkheid bewaren. Wat maar gelukkig is ook, want zonder die gemoedelijkheid en vroo lijkheid zou het er dezen zomer in de diverse ont spanningsoorden binnen- en buitenslands al heel miserabel uitgezien hebben. Houdt er den moed maar in en gedeelde smart is halve smart. Het ongerief van het slechte weer ondervinden we allen. Het gaat er in de natuur anders raar van langs tegenwoor dig. Aardbeving, cycloon, typhoon en wat dies meer moeitevollen tocht weer aan wal stapten. Beweerd wordt, dat Piet Hein, toen hij na het inpikken van de Zilvervloot weer thuis kwam, zoodanig gehuldigd werd, dat hij er stekeling van werd. Maar Piet Hein was een dergelijke hulde niet gewend en de bijzon dere hulde, hem gebracht toen hij met een dikke elf millioen thuis kwam, moet hij voornamelijk heb ben toegeschreven aan den lieven duit, welken hij meebracht. Zoo iets is met de huldiging van onze luchthelden de K. L. M. telt er vele natuurlijk niet mogelijk. Wie zou er finantieel wat te winnen hebben bij het slagen van den Oceaanvlucht? En daarom doet de warme, spontane hulde aan Van Dijk Klngsford Smith en Stannage gebracht des te meer het Hollandsche hart goed. Het begin van Oogstmaand bracht de verplichting van het nieuwe rijwielplaatje mee. Waarschijnlijk zijn er hier of daar weer eenigen misschien velen gesnapt, die om een of andere reden nog niet aan de fiscale verplichting hadden voldaan. De postkan toren hadden het overigens druk genoeg. Ja, waar voor tegenwoordig zoo'n postkantoor al niet dient. Belasting, ouderdomsrente, rijwielplaatjes, aangifte van radiotoestel en dan nog de speciale postzaken. En dan mopperen sommige lieden nog als ze een keertje voor het loket moeten wachten. Maakten we de vorige week melding van de onte vredenheid hier te lande (en elders) over het ver drag tusschen Duitschland en Finland inzake leve ring van boter en eieren en deelden we daarbij o.a. mee op welke wijze door den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond op de Duitsch-Finsche plannen werd gereageerd, namelijk met een boycot van Duit sche waren, thans gemeld worden dat genoemde Bond, de T. N. Z. niet alleen staat in zijn houding tegenover Duitschland. Meerdere industrieën of groepen van industrieën betuigden reeds, dat ook naar haar meening een boycot van Duitsche artike len nuttig en noodig wordt geoordeeld, al geeft men dan ook uiting aan zijn meening, dat het te betreuren is, dat het tot zulke krasse maatregelen moet komen. Nu schijnt het met het tot stand ko men van het vedrag toch nog niet zoo vlot te gaan. De T. N. Z. richtte tot de meer dan vierhonderd aangesloten fabrieken een circulaire, waarin op de noodzakelijkheid van een boycot dringend werd ge wezen, voor zoover deze in verband met loopende con 'Het bleek, dat de bruine en géle variëteiten zich ook in en bij de huizen In het groot ver meerderden. In de bedden, bij en in de keukens, in de huiskamers, 'letterlijk pveral wemelt het van de vieze torren. De betrokken autoriteiten meenen, droog weer ie moeten afwachten voor een afdoende bestrij ding, doch bepaald droog weer hebben de insec ten blijkbaar niet noodig om voort te telen. Een bewoner zeide reeds de buur van z'ijn wo ning op, wegens "het geval, hoewel zijn huurtijd nog niet om is. Hij ried den huiseigenaar aan, het huis te doen ontsmetten, voor er weer een andere familie zo uintrekken; lyj zelf had er genoeg van. Zijn maaltijden worden door de plaag vergald, omdat de insecten over alles in keuken en pro visiekast heen marcheeren. Thans komt intusschene van bevoegde deskun dige zijde hulp 'voor de geplaagde bewoners van de Smedenstraat en den Binnensingel, die het ergst onder de 'kwaal te lijden hebben. in de eerste plaat;3 schreef de bekande drskvu- dige J. E. Budde hun een middel voor. Hij zegt: ,.Toen wij in 'den Hortus te Utrecht kwamen, wemelde het van 'tropische kakkerlakken en hoe wij den strijd 'tegen deze, zich snel vermenigvul- digende dieren ook aanbonden, zij bleven sterker, j Met het, afbreken van de oude en het bouwen van de nieuwe kassen dachten wijziezoo, nu i zijn wij de kakkerlakken ook kwijt. Helaas, zij I lieten zich weer spoedig zien en toen zij we ten - j schappelijke proeven in de kassen deden misluk- ken, maakte één van de studenten een pa.pje j klaar, bestaande uit stijfsel, suiker en arsenicum. De kakkerlakken smulden, vonden het fijn en I gingen dood tot de laatste. I In korten tijd waren oud en jong verdwenen, doen. Borax met suiker wordt eveneens wel aan gewend en is ook een maaggift. Dat een kakker lak over borax heen loopt, zonder er van te sterven is geen wonder. Eet 't dier er van, dan zal het hem echter minder goed bekomen. De betrokken bewoners van de stadswijk heb- thans ten minste een verweermiddel 'tegen het vieze, indringerige kakkerlakkenteger, waartegen tot dusver geen dichte deuren en ramen helpen. Of zij baat zullen vinden bij hetgeen hun thans wordt aanbevolen, moge blijken. Men dient er niet bij te vergeten, dat de plaag zich over een groote uitgestrektheid heeft 'verbreid. RADIOREDE VAN EVERT VAN DIJK. Zondagavond heeft de Oceaanvlieger Evert van Dijk voor de AVRO-microfoon verhaald van zijn weder waardigheden tijdens zijn tocht van Europa naar Amerika. Hij vertelde hoe Kingsford Smith voor hem een vreemde was doch hoe spoedig zij dikke vrienden werden, van zijn gemoedsgesteldehid toen hij in het Carltonhotel te Amsterdam de handen ineen gesla gen had met Kingsford Smith om den grooten sprong over het wijde water te wagen. Dit was volgens hem het ergste niet, maar hij moest naar huis en hoe zou zijn vrouw er tegenover staan? Maar het viel geweldig mee. Zijn vrouw J werd wel wat bleek maar zei ten slotte: „Als er dan toch een van jullie gaan moet, ga jij dan maar, ik II heb vertrouwen in je bekwaamheid." Van Dijk bracht een woord van warme hulde aan zijn vrouw en verhaalde van zijn start Dinsdagochtend vier uur vijftien. Langzaam schoof de machine voort, snel ler en sneller en om ten slotte na 1200 meter bij een vaart van 130 kilometer los te komen van moe der aarde. Langzaam heel langzaam klom de Sou- Wij hebben de aansluitkosten verlaagd van f 16,- tot f 10,- Als bijzondere vacantie-reciame wordt ieder, die zich vóór 15 Augustus opgeeft, voor f5.- aangesloten mits U den luidspreker bij ons koopt. Geeft U dus onverwijld op. zij. Met de ramp in den Achterhoek eenige jaren ge leden is het eigenlijk ook voor ons land begonnen en sinds hooren we waarlijk bij herhaling van wer velstormen, die ons lage landje nu hier, dan daar teisteren. Verschenen Zondag heeft een cycloon bo ven het zuidelijk deel van ons land gewoed, in het bijzonder boven de Ziudhollandsche eilanden en het ziuden van Noord Brabant. Verscheidene boerderij en werden van het dak beroofd, het te velde staan de gewas moest het zoo hier en daar danig ontgel den en telefonische en telegrafische verbindingen werden geheel verstoord. Ook boven een deel van Gelderland deed de storm zich in groote hevigheid gevoelen. Daar en elders werden vele boomen ont worteld: In een plaatsje in Noord Brabant kwam de cycloon de kermisgasten verrassen. Hagelsteenen als kippeneieren! Op sommige plaatsen sloeg de blik sem in. Vooral de tuinderij moet in vele plaatsen ge leden hebben. Ontreddering dus, hier meer, daar min der schade moeite en leed, dat spreekt, over het in enkele minuten verloren gaan van wat na langen en soms moeizamen arbeid verkregen was. Naar ge meld wordt bewoog de cycloon zich in de richting van den Gelderschep Achterhoek en ging daar weer omhoog. De menschen in den Achterhoek wisten van het natuurgeweld al van vroeger mee te praten. We hebben zooals meer gezegd in den laatsten tijd veel regen gehad, meer regen, dan voor land- en tuinbouw nuttig en noodig was. En in verband met dit feit zou het lichtelijk satiriek kunnen klinken, wanneer ons zooals het geval is wordt medege deeld dat de „regenproeven deze week Donderdag herhaald zouden worden. Te Scheveningen? Waarom te Scheveningen? Vermoedelijk niet omdat de logeer gasten en de dagjesmensehen daar op regen op meer regen bijzonder gesteld zouden zijn. Doch, omtrent de vraag waarom te Scheveningen? zullen de onder nemers wel het antwoord weten te geven. In elk geval zal er belangstelling zijn. Het onderafgekoelde ijs zal op een hoogte van drie tot vijfduizend meter uit een vliegtuig worden neergeworpen. Op hoop van zegen! Als het niet lukt hebben de talrijkebezoekers toch nog een pretje van een waarschijnlijk interes sante vliegdemonstratie met K. L. M.-vliegtuigen. De proeven zijn ongetwijfeld zeer belangrijk, maar momenteel zou het belangrijker zijn als er proeven genomen konden worden met het naar willekeur doen ophouden van regenbuien. Te Amsterdam zijn de beide vliegers gehuldigd met wie onze landgenoot Evert van Dijk den tocht over den Oceaan in Westelijke richting heeft ge maakt, nl. Kingsford Smith de koene Australische luchtreiziger en Stannage. Aan deze huldiging ging er een vooraf te Hamburg en wel overal zou een huldiging nog volgen, als uit den aard der zaak de gelegenheid tot huldiging niet afhing van het al of niet aanwezig zijn van een vliegterrein waarop de dapperen kunnen neerstrijken. Een luchtheldofeen held der lucht kan men ongetwijfeld het best en het meest spontaan huldigen als hij zoo voor de oogen der belangstellende menigte, uit zijn vlieg tuig stapt. Nu, dat is te Hamburg en te Amsterdam weer gebeurd. Onze landgenoot Van Dijkheeft „door de radio" een en ander van zijn moeitevollen maar glorieuzen overtocht verteld, net genoeg om de luisteraars nieuwsgierig te maken naar wat hij, Evert van Dijk, in zijn boek zal mededeelen, zijn boek, dat weldra zal uitkomen. WÜ ,twin^gstf_e®."~ wers hebben er waarschijnlijk geen fllauw begrip van hoe onze zeventiende eeuwsche zeehelden werden gehuldigd als ze met roem en eer beladen na een tracten kan worden toegepast. In Duitschland zelf gaan stemmen op, die zich min of meer krachtig tegen het verdrag met Fin land verheffen. Door velen in de eerste plaats door industrieelen wordt de boycot gezien als een ernstige maatregel, die niet dan verlammend op de Duitsche industrie kan werken. Maar zijn de Duitsche industrieelen al belanghebbenden, zij zou den den Nederlandschen boycot aan den lijve gevoe len, er zijn andere belanghebbenden, die zich niet en zeker niet in de eerste plaats tegen de Duitsche regeering keeren, door welke de maatregelen geno men worden, welke in Holland tot zooveel protest aanleiding geven look in Denemarken en Zweden) De hier bedoelde belanghebbenden keeren zich niet tegen de Duitsche regeering, maar zij keeren zich tegen hen, die met boycot dreigen. Immers, in Essen is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van den West Duitschen landbouw, in welke verga dering een hevige discussie werd gevoerd over den Hollandschen boycot. Eu besloten werd een telegram aan den Duitschen minister te zenden, waarin ver klaard werd, dat maatregelen tegen den Nederland schen boycot noodig zijn. De landbouw zoo heet het, zal den strijd aanvaarden en verzoekt aan de Rijks- regeering steun, want, zoo wordt gezegd, de inwer kingtreding van de tolbescherming voor landbouw producten is in het bijzonder dringend omdat elke verlaging leidt tot ruine van den landbouw. De West Duitschen landbouw wil dus den strijd aanvaarden, en wenscht elke inmenging in Duitschlands binnen landsche aangelegenheden van de hand te wijzen. Industrie en landbouw nemen blijkbaar lang niet hetzelfde standpunt in. Nieuwstijdingen tot groote vreugde van hortulanus, van perso neel enz. Verder schrijft nog de heer Tv J. de Jong, technisch ambtenaar ie kl. bij den Plantenziek- tenkundigen dienst te Deventer, over het geval: „!Een zeer goed middel tegen 'dergelijke insec ten is, een mengsel van havermout of tarwezeme len met een weinig suiker, vermengd met Pa- rijsch groeen en wel 25 deelen van het eerste te gen één deel "Parijsoh groen. De zemelen of ha vermout worden vochtig gemaakt, niet te nat en daarna terdege gemengd met het storffijne Pa- rijsch groen. Hpt mengsel moet korrelig blijven. Men legt of strooit dit op plaatsen, waar de kakkerlakken veel komen, deze eten er van en worden evergiftigd. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat Parijsch groen een zwaar vergift is, voor mensch en dier. Men zorge er dus voor, het mengsel te leggen op plaatsen, waar geen kin deren, katten of honden of vogels kunnen ko men. Het is een maaggift, d.w.z. dat het in dé maag komen moet om zijn doodende werking te EEN KAKK'ERUAKKENPLAAG TE BEVENTEIR. Uiterst moeilijke bestrijding. Een der stadswijken 'te Deventer, in de binnen stad, wordt sedert 'eenigen tijd leelijk veront rust door een meer dan vervelende en vieze kak- lcerlakkenplaag. De oorzaak daarvan is duidelijk. In deze buurt toch stort de gemeentereiniging het opgehaald huisvuil over uit kleine in grootere voertuigen. Bij dat vuil is ook de afval van bakkerijen. Nu heeft de dienst der Reiniging bepaald, dat als afval uit koekfabrieken étc. wordt medegege ven, daarin de kakkerlakken moeten zijn gedood. Het schijnt, dat aan dit voorschrift in een enkel geval niet is voldaan. Althans het is aan de arbeiders van den dienst ontgaan, dat zich in de wagentjes vele levende insecten van de genoem de soort bevonden. De kakkerlakken moeten zioh in den warmen voorzomer geweldig op het ge meentelijk terrein hebben vermeerderd en zijn daarna tochten in de omgeving gaan ondernemen, met gevolg, dat een groot aantal tuinen en later de huizen, daarbij behoorend, zijn „besmet" zoo erg, dat het voor velen onhoudbaar wordt. Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Ongekend lage prijzen. thern Cross om eerst na een kwartier op honderd meter hoogte te komen. De tocht kent men uit de bladne. Beneden water en boven lucht. Van de vlie gers wordt heel weinig inspanning gevorderd, doch op de tweede helft van den tocht komt er mist.. Wee hun, die daarin alleen zijn geweest. Voor vele Oceaanvliegers is de mist de ondergang geworden. ,,'kHeb altijd" aldus Evert van Dijk, „dat mistvlie gen als 'n dringende noodzakelijkheid beschouwd en mij derhalve daarop speciaal toegelegd. Doch deze vlucht was wel de ergste wat ik ooit heb meege maakt. De oogen deden pijn van het turen op de instrumenten en op den duur dreigden zij dicht te vallen. Ik moest zij met de handen openhouden. Ook vertelde van Dijk van het moment dat zij lan in zicht kregen. Harbour Grace. Met alles, wat de bewoners maar voor het grijpen kregen, werd er ge wiufd, Spoedig daarop werd gedaald en uitgestapt. Spreken en hooren konden de beide piloten niet meer Zij klopten elkaar op den schouder en keken elkaar in de oogen. Zij hadden nog juist kracht ge- noeg om vrienden en familieleden telegrammen te zenden van hun behouden aankomst n gingen toen Vanaf dit moment gevoelde ik dat het volbracht was De tocht naar New York, die daarop volgde, was maar een peuleschilletje vergeleken bij den tocht over den Oceaan. Daarna vertelde van Dijk van de huldiging in New York. „Eereburger hebben ze me daar gemaakt. Ik ben er trotsch op. want ik begrijp dat de huidi ge generatie in ons de pioniers van de luchtvaart heeft willen eeren. Toen ik weer in Nederland kwam en toen ik zag, hie mijn landgenooten mij daar inhaalden, toen kreeg ik het werkelijk te pakken. Van Dijk besloot zijn eenvoudige en pakkende ver telling met het uitspreken van z'n warme gevoel voor de KL.M. die hij trouw zal blijven. „Al mijn mak kers, allen piloten van deze maatschappij, draag ik een warm hart toe. Doch als Smitty me weer roept, dan ga ik weer mee, mits zij ons weer een Fokker geven Binnenkort zal ik weer een eerste Indievlucht maken. Het Nederlandsche publiek kan ons en het vliegstezen ka nons steunen door ons te vertrouwen en ons flink wat post mede te geven. Hiermede eindigde "spreker waarna als slot eenige maten van het Wilhelmus werden gespeeld. EEN INVAL EN EEN DIEFSTAL. Gisternacht omstreeks half twaalf is zoo meldt de Telin het kinderkoloniehuis van de Haagsche bleekneusjes aan den Amersfoortschstraatweg te Soest een man binnengedrongen in een kamer, waar de directrice en een verpleegster nog zaten te werken Onder bedreiging met een revolver nam hij een geld kistje mee dat op de tafel stond en waarin een be drag van f 150 zat. De manhad een laken om zien heen geslagen en hield dit gedeeltelijk voor zijn gezicht Hij verliet weer kalm de inrichting door een raam dat hij openschoof. Hij heeft vermoedelijk te voren de situatie opgenomen daar de gordijnen niet gesloten waren. Het laken is op de ruggevonden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1